İçeriğe atla

WCBS-TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi

WCBS-TV veya Channel 2 CBS televizyonunun ana yayın istasyonudur. New York'ta yer almakta olup, sahibi CBS Corporation firmasıdır. Stüdyoları Manhattan’ın Midtown bölgesinde, radyo/tv verici anteni de Empire State Binası’nın tepesinde yer almaktadır.

ABD’nin hemen her yanından abonelik veya ücret ödenmeden seyredebilinen bu televizyon kanalı ülkenin bir tek doğu bölgesindeki çok az yerde anten ile seyredilememektedir. Seyredilemeyen bu bölgelerde ve Latin Amerika’da bu kanal DirecTV kablolu yayını ile seyredilebilmektedir.

Bu televizyon kanalının kurulması 1931 yılına kadar dayanmaktadır. CBS’in açtığı ilk deneme kanallarından birisi olan W2XA 31 Temmuz 1931 yılında hizmete girmiştir. Birçok teknik ve hukuki değişiklikten sonra W2XAB olarak değişen bu kanal WCBW adı altında yayın lisansını 24 Haziran 1941 tarihinde almıştır. 1 Temmuz 1941 yılında saat 14:30’de ilk yayını başlatmış ve bu vesile ile ABD’da yayın lisansını almış ikinci özel televizyon kanalı olmuştur. 1 Kasım 1946 tarihinde kanalın ismi WCBS-TV olarak değişmiştir.[1]

  1. ^ "Watching TV: six decades of American television". Harry Castleman ve Walter J. Podrazik. Erişim tarihi: 22 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]