Voynich elyazması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elyazmasının çıplak kadınları yıkanırken gösteren bir sayfası.

Voynich elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap.

1404 ilâ 1438 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitap 15 cm'ye 22,5 cm ölçülerinde ve 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir. Kitaba ismini veren, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki sahaftır. Yapılan bilimsel incelemeler, kitabın Voynich tarafından yapılmış bir sahtekârlık olmadığını kanıtlamıştır.[1]

Kitap çok sayıda ilginç resim içerir. Bunlardan bir kısmı yıldızları, bitkileri ve tuhaf bir tesisatla birbirine bağlı küvetlerde yıkanan çıplak kadınları gösterir. Resimlere bakılarak kitabın belli konularda (astroloji, bitkibilim, vs.) bölümlerden oluştuğu tahmin edilmektedir.

Kitabı Roger Bacon, John Dee ve Edward Kelly dahil çeşitli kişilerin yazdığı öne sürülse de bu iddiaların hiçbiri kanıtlanamamıştır.

Voynich elyazması yıllardır dilbilimciler, kriptologlar, tarihçiler, diğer branşlardan bilim adamları ve meraklılar tarafından yoğun olarak incelenmekle birlikte, çözüldüğüne dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. İstatistiksel ve dilbilimsel çözümlemeler, metnin rastgele yazılmış anlamsız bir işaret yığını değil, doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hali olduğunu göstermektedir. Ancak bunun hangi dil olduğu bilinmemektedir.

Kitap bugün Yale Üniversitesi'nde korunmaktadır.

İngiltere'de uygulamalı dil bilimleri profesörü olan Stephen Bax, kitaptaki birçok sözcüğün şifresini çözdüğünü ve sembollerin ne anlama geldiğini açıkladı.[2][3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A modern fake by Wilfrid Voynich. Disproved by the recent discovery of earlier references to the MS" [1]
  2. ^ http://www.bbc.com/news/uk-england-beds-bucks-herts-26198471
  3. ^ https://stephenbax.net/

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Vikipedi, Voynich elyazması maddesi [2]
  • Wikimedia Voynich elyazmalarından örnekler [3]
  • www.voynich.nu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]