Volvo Buses

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volvo Bussar AB
Kuruluş 1968
Genel merkezi Göteborg, İsveç
Gelir 25.386 milyar kr (2016)
Sahibi Volvo
Çalışan sayısı 7,353 (2016)
Web sitesi Sitesi
Volvo 5884

Volvo Buses, Volvo'ya ait, İsveç'in Göteborg şehrinde bulunan global bir otobüs, hibrit elektrikli otobüs ve elektrikli otobüs üreticisidir.[1] Diğer ürünlerine minibüs, midibüs, metrobüs, troleybüs, omnibüs, körüklü otobüs, okul otobüsü, belediye otobüsü, yolcu otobüsü, çift katlı otobüs dahildir. 1968'de bağımsız bir bölüm haline geldi. Kanada merkezli Prevost Car ve Nova Bus da bu şirkete dahildir. 1994 yılında Volvo, Drögmöller'de hisse aldı: 1995'te işi satın aldı.

MAN Truck & Bus AG, Setra, EvoBus, Neoplan Bus GmbH, Contrac Cobus, Viseon Bus, Iveco Bus ile beraber en büyük otobüs üreticisidir. Yolcu taşımacılığı için eksiksiz bir ağır otobüs yelpazesi ile dünyanın en büyük otobüs üreticisidir. Ürün yelpazesinde eksiksiz otobüs ve tur otobüslerinin yanı sıra, şasi bulunmaktadır.[2]

Otobüs operasyonu Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avustralya'da üretimle küresel bir varlığa sahiptir. Borås (İsveç), Curitiba (Brezilya), Zambales (Filipinler), Bangalore (Hindistan), Tultitlán de Mariano Escobedo (Meksika), Wrocław (Polonya)'da üretim tesisleri vardır. Irvine, North Ayrshire tesisi 2000 yılında kapandı.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]