Volt Lüksemburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volt Lüksemburg
Volt Lëtzebuerg
KısaltmaVolt
LiderAlain Bintener, Philippe Schannes
Kuruluş tarihi10 Kasım 2018
İdeolojiPro-Avrupacılık
Avrupa Federalizmi
Avrupa üyeliğiVolt Europa
İnternet sitesi

Volt Europa'nın ulusal bölümleri. Avrupa Birliği'ne ait sınırlar kırmızı renk ile gösterilmiştir.

Volt Lüksemburg (LüksemburgcaVolt Lëtzebuerg, FransızcaVolt Luxembourg, Almanca: Volt Luxemburg) Lüksemburg'da bulunan bir siyasi partidir. Volt Europa'nın bir iç bölümüdür ve 2018'de kurulmuştur. 2019 Avrupa seçimlerinde oyların %2.11'ini aldı, bu da partinin yetki elde edemediği anlamına geliyordu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti, Pan-Avrupa hareketi Volt Europa'nın bir parçası olarak 10 Kasım 2018'de resmen kuruldu.[1] Partinin ve hareketin amacı, Avrupa'yı reforme etmek, daha demokratik hale getirmek, Avrupa Parlamentosunu güçlendirmek ve bu amaçla Avrupa çapında şubeler kurmaktır.[2]

Avrupa Seçimleri 2019[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin Avrupa seçimleri aday listesi 20 Mart 2019'da resmen açıklandı.[3] Kökleri Lüksemburg, İtalya, İspanya, Fransa, Amerika, Portekiz ve Büyük Britanya'da bulunan aday listesi, karakter olarak çok uluslararasıydı. Adayların yanı sıra Marthe Hoffmann, Daniel Silva ve Julia Pitterman, Lüksemburg Üniversitesi eski rektörü Rolf Tarrach, Lüksemburg'da (Brill) yaşayan İngiliz göçmenler grubunun başkanlığını ve eşbaşkanlığını üstlendi. Avrupa'daki İngilizlerden Fiona Godfrey ve Betzdorf yerel meclis üyesi, eski CSV üyesi ve AB Komisyonu proje yöneticisi Christopher Lilyblad partiyi temsil etti.[4][5][6]

Seçim öncesinde, RTL Lüksemburgca yerine Fransızca olduğu için başlangıçta parti için bir seçim reklamı yayınlamayı reddetti.[7] Bağımsız yayın kuruluşu (Alia) tarafından yapılan bir müdahaleden sonra, istasyon sonuçta seçim noktasını yayınlamıştır.[8]

Seçimden önce, partiden adaylar, AB yasa ve politikasında LGBTQ korumalarını güçlendirmek, LGBTİ insan hakları savunucuları için bir ortam yaratmak, yeterince temsil edilmeyen seslerin müttefiki olmak ve AB liderliğini sağlamak için parlamentodaki konumlarını kullanma taahhüdünü imzalamak üzere diğer adaylara katıldı.[9] Parti, AB'nin uygun fiyatlı konut, yoksulluk, cinsiyet eşitsizliği, homofobi, genç işsizliği, iklim krizi ve yolsuzluk gibi küresel sorunlarla yüzleşmesi ve daha iyi ele alması gerektiğini vurguladı.[10] Volt için, Avrupa Birliği teknokratik projelere fazla odaklanmış durumdadır ve vatandaşları tekrar projenin merkezine koymalıdır.[11]

Avrupa seçimlerinde parti 26.500'ün biraz altında oy aldı (%2.11), bu nedenle Lüksemburg'da bir yetki elde edemedi fakat Volt'un göreli en iyi sonucunu elde etti.[12][13] Ancak, seçimden sonra Boeselager'ın onayladığı gibi, Alman milletvekili Damian Boeselager ile partinin Avrupa hareketinin bir parçası olarak Avrupa Parlamentosu'nda bir temsilcisi bulunmaktadır.[14][15]

Avrupa Seçimlerinden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçimden sonra parti, yaklaşmakta olan parlamento ve Avrupa seçimlerine katılacağını duyurdu.[15] Temmuz 2020'de parti, salgınla başa çıkmak için Avrupa'da kaynakları bir araya toplamak yerine Corona krizi ve ulusal tek başına hareketler sırasındaki koordinasyonsuz yaklaşımı eleştirdi. Krizlerle daha hızlı ve daha iyi başa çıkmak için Avrupa'da daha fazla ortak eylem çağrısında bulundular. Parti ayrıca mülteci krizi ve iklim krizi gibi ulusal tek başına çabalarla başarılı bir şekilde karşılanamayan diğer büyük zorluklara da değindi.[16]

Seçim sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Seçim % Koltuklar
2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri 2,11 %
0 / 6

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "European elections candidates: Volt" (İngilizce). 6 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Volt Lëtzebuerg: New party to present candidates for the European elections" (İngilizce). 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "Sechs unter 785" (Almanca). 15 Mart 2019. 6 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Former Luxembourg University head: Why I'm standing in the EU election" (İngilizce). 4 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Wie die transnationale Partei "Volt" Europa reparieren will" (Almanca). 15 Nisan 2019. 4 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Britons' rights campaigner stands in European elections" (İngilizce). 10 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Election broadcasts refused for being in French" (İngilizce). 21 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "RTL succumbs to pressure on election ads" (İngilizce). 9 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Pledge calls on EU Parliament candidates to defend LGBTI rights" (İngilizce). 20 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "EP candidates set out their vision of Europe" (İngilizce). 18 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ "Delano Live: Saving Europe" (İngilizce). 11 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 12. ^ "Volt Europa für geeinte und föderale EU" (Almanca). 4 Mayıs 2020. 8 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "EU-Wahlen: Die Resultate der Luxemburger Kandidaten im Überblick" (Almanca). 6 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Pan-European party Volt wins first seat in EU Parliament" (İngilizce). 29 Haziran 2020. 15 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 15. ^ a b "Volt: Erste EU-Wahl brachte der Partei einen Sitz ein" (Almanca). 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ "Reinventing Europe: Why European Unity is needed now, more than ever" (İngilizce). 9 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.