Voleybolda Olimpiyat madalyası kazananlar listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Voleybol ilk kez 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda olimpiyat programına alınmıştır. O tarihten bugüne kadar yapılan tüm yaz olimpiyat oyunlarında altın, gümüş ve bronz olarak madalya kazanan tüm erkek ve bayan voleybolcular eksiksiz bir liste olarak aşağıda sıralanmıştır.

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Gümüş Bronz
1964 Tokyo Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Ivan Bugaenkov
Nikolai Burobin
Yuri Chesnokov
Vasili Kacharava
Valeri Kalachikhin
Vitali Kovalenko
Stanislav Lyugailo
Georgi Mondzolevsky
Yuri Poyarkov
Eduard Sibiryakov
Yuri Vengerovsky
Dmitri Voskoboinikov
Çekoslovakya Çekoslovakya
Milan Cuda
Bohumil Golian
Zdenek Humhal
Petr Kop
Josef Labuda
Josef Musil
Karel Paulus
Boris Perusic
Pavel Schenk
Vaclav Smidl
Josef Sorm
Ladislav Toman
Japonya Japonya
Yutaka Demachi
Tokihiko Higuchi
Nachiro Ikeda
Toshiaki Kosedo
Tsutomu Koyama
Masayuki Minami
Teruhisa Moriyama
Yuzo Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Yasutaka Sato
Sadatoshi Sugahara
Takeshi Tokutomi
1968 Mexico Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Eduard Sibiryakov
Valeri Kravchenko
Vladimir Belyaev
Yevgeni Lapinsky
Oleg Antropov
Vasilius Matushevas
Viktor Mikhalchuk
Yuri Poyarkov
Boris Tereshchuk
Vladimir Ivanov
Ivan Bugaenkov
Georgi Mondzolevsky
Japonya Japonya
Nachiro Ikeda
Masayuki Minami
Katsutoshi Nekoda
Mamoru Shiragami
Isao Koizumi
Kenji Kimura
Yasuaki Mitsumori
Jungo Morita
Tadayoshi Yokota
Seiji Oko
Tetsuo Sato
Kenji Shimaoka
Çekoslovakya Çekoslovakya
Antonin Prochazka
Jiri Svoboda
Lubomir Zajisek
Josef Musil
Josef Smolka
Vladimir Petlak
Petr Kop
Frantisek Sokol
Bohumil Golian
Zdenek Groessel
Pavel Schenk
Drahomir Koudelka
1972 Münih Japonya Japonya
Yoshihide Fukao
Kenji Kimura
Masayuki Minami
Jungo Morita
Yuzo Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Tetsuo Nishimoto
Yasuhiro Noguchi
Seiji Oko
Tetsuo Sato
Kenji Shimaoka
Tadayoshi Yokota
Doğu Almanya Doğu Almanya
Horst Hagen
Wolfgang Löwe
Wolfgang Maibohm
Jurgen Maune
Horst Peter
Eckehard Pietzsch
Siegfried Schneider
Arnold Schulz
Rudi Schumann
Rainer Tscharke
Wolfgang Webner
Wolfgang Weise
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Viktor Borshch
Yefim Chulak
Vyacheslav Domani
Vladimir Kondra
Valeri Kravchenko
Yevgeni Lapinsky
Vladimir Patkin
Yuri Poyarkov
Vladimir Putyatov
Aleksandr Saprykin
Yuri Starunsky
Leonid Zaiko
1976 Montreal Polonya Polonya
Bronislaw Bebel
Ryszard Bosek
Wiesław Gawłowski
Marek Karbarz
Lech Łasko
Zbigniew Lubiejewski
Mirosław Rybaczewski
Włodzimierz Sadalski
Edward Skorek
Włodzimierz Stefański
Tomasz Wójtowicz
Zbigniew Zarzycki
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Vladimir Chernyshev
Yefim Chulak
Vladimir Dorokhov
Aleksandr Ermilov
Vladimir Kondra
Oleg Moliboga
Anatoli Polishchuk
Aleksandr Savin
Pavel Selivanov
Yuri Starunsky
Vladimir Ulanov
Viacheslav Zaitsev
Küba Küba
Alfredo Figueredo
Victor Garcia
Diego Lapera
Leonel Marshall
Ernesto Martinez
Lorenzo Martinez
Jorge Pérez
Antonio Rodriguez
Carlos Salas
Victoriano Sarmientos
Jesús Savigne
Raúl Vilches
1980 Moskova Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Vladimir Chernyshev
Vladimir Dorokhov
Aleksandr Ermilov
Vladimir Kondra
Valeri Krivov
Fiodor Lashchenov
Viliar Loor
Oleg Moliboga
Yuri Panchenko
Aleksandr Savin
Pavel Selivanov
Viacheslav Zaitsev
Bulgaristan Bulgaristan
Yordan Angelov
Dimitr Dimitrov
Stefan Dimitrov
Stoian Gunchev
Khristo Iliev
Petko Petkov
Kaspar Simeonov
Khristo Stoianov
Mitko Todorov
Tsano Tsanov
Emil Valtchev
Dimitr Zlatanov
Flag of Romania (1965-1989).svg Romanya
Marius Cata-Chitiga
Valter Chifu
Laurentiu Dumanoiu
Günther Enescu
Dan Girleanu
Sorin Macavei
Viorel Manole
Florin Mina
Corneliu Oros
Neculae Pop
Constantin Sterea
Nicu Stoian
1984 Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri ABD
Douglas Dvorak
Dave Saunders
Steven Salmons
Paul Sunderland
Rich Duwelius
Steve Timmons
Craig Buck
Marc Waldie
Chris Marlowe
Aldis Berzins
Patrick Powers
Karch Kiraly
Brezilya Brezilya
Renan dal Zotto
William Carvalho da Silva
Fernando d'Àvila
Mário Oliveira
Bernardo Rocha
Rui Campos
Marcus Freire
Domingo Lampariello
José Montanaro
Bernard Rajzman
Antônio Ribeiro
Amauri Ribeiro
İtalya İtalya
Franco Bertoli
Francesco Dall'Olio
Giancarlo Dametto
Guido de Luigi
Giovanni Errichiello
Giovanni Lanfranco
Andrea Lucchetta
Pier Paolo Lucchetta
Marco Negri
Piero Rebaudengo
Paolo Vecchi
Fabio Vullo
1988 Seul Amerika Birleşik Devletleri ABD
Craig Buck
Bob Ctvrtlik
Scott Fortune
Karch Kiraly
Ricci Luyties
Douglas Partie
Jon Root
Eric Sato
Dave Saunders
Jeff Stork
Troy Tanner
Steve Timmons
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Yuri Panchenko
Andrei Kuznetsov
Viacheslav Zaitsev
Igor Runov
Vladimir Shkurikhin
Yevgeni Krasilnikov
Raimundas Vilde
Valeri Losev
Yuri Sapega
Aleksandr Sorokolet
Yaroslav Antonov
Yuri Cherednik
Arjantin Arjantin
Daniel Castellani
Daniel Colla
Hugo Conte
Juan Cuminetti
Esteban de Palma
Alejandro Diz
Waldo Kantor
Esteban Martínez
Raúl Quiroga
Jon Uriarte
Carlos Weber
Claudio Zulianello
1992 Barselona Brezilya Brezilya
Marcelo Negrão
Jorge Edson Brito
Giovane Gavio
Paulo Andre Silva
Mauricio Lima
Janelson Carvalho
Douglas Chiarotti
Antonio Carlos Gouveia
Talmo Oliveira
Andre Felippe Ferreira
Alexandre Samuel
Amauri Ribeiro
Hollanda Hollanda
Edwin Benne
Peter Blangé
Ron Boudrie
Henk-Jan Held
Martin van der Horst
Marko Klok
Olof van der Meulen
Jan Posthuma
Avital Selinger
Martin Teffer
Ronald Zoodsma
Ron Zwerver
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Eric Sato
Jeff Stork
Steve Timmons
Bryan Ivie
Douglas Partie
Robert Samuelson
Scott Fortune
Daniel Greenbaum
Brent Hilliard
Nick Becker
Carlos Briceno
Bob Ctvrtlik
1996 Atlanta Hollanda Hollanda
Peter Blangé
Guido Görtzen
Rob Grabert
Henk-Jan Held
Misha Latuhihin
Jan Posthuma
Brecht Rodenburg
Richard Schuil
Bas van de Goor
Mike van de Goor
Olof van der Meulen
Ronald Zwerver
İtalya İtalya
Lorenzo Bernardi
Vigor Bovolenta
Marco Bracci
Luca Cantagalli
Andrea Gardini
Andrea Giani
Pasquale Gravina
Marco Meoni
Samuele Papi
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Andrea Zorzi
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Vladimir Batez
Dejan Brdović
Đorđe Đurić
Andrija Gerić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Rajko Jokanović
Slobodan Kovač
Đula Mester
Žarko Petrović
Željko Tanasković
Goran Vujević
2000 Sidney Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Vladimir Batez
Slobodan Boskan
Andrija Gerić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Slobodan Kovač
Đula Mester
Vasa Mijić
Ivan Miljković
Veljko Petković
Goran Vujević
Igor Vusurović
Rusya Rusya
Igor Choulepov
Valeriy Goryushev
Alexandre Guerassimov
Roman Iakovlev
Alexei Kazakov
Vadim Hamuttskih
Aleksey Kuleşov
Evgueni Mitkov
Ruslan Olikhver
Ilia Saveliev
Serguey Tetyukhin
Konstantin Uşakov
İtalya İtalya
Marco Bracci
Mirko Corsano
Alessandro Fei
Andrea Gardini
Andrea Giani
Pasquale Gravina
Luigi Mastrangelo
Marco Meoni
Samuele Papi
Simone Rosalba
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
2004 Atina Brezilya Brezilya
Dante Amaral
Nalbert Bitencourt
Gustavo Endres
Ricardo Garcia
Giovane Gavio
Gilberto Godoy Filho
Andre Heller
Mauricio Lima
Andre Nascimento
Anderson Rodrigues
Rodrigo Santana
Sergio Dutra Santos
İtalya İtalya
Matej Cernic
Alberto Cisolla
Paolo Cozzi
Alessandro Fei
Andrea Giani
Luigi Mastrangelo
Samuele Papi
Damiano Pippi
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Valerio Vermiglio
Rusya Rusya
Pavel Abramov
Sergey Baranov
Stanislav Dineykin
Andrey Egorchev
Alexei Kazakov
Vadim Hamuttskih
Taras Khtey
Alexander Kosarev
Aleksey Kuleşov
Serguey Tetyukhin
Konstantin Uşakov
Aleksey Verbov
2008 Pekin Amerika Birleşik Devletleri ABD
Lloy Ball
Sean Rooney
David Lee
Richard Lambourne
William Priddy
Ryan Millar
Riley Salmon
Thomas Hoff
Clayton Stanley
Kevin Hansen
Gabriel Gardner
Scott Touzinsky
Brezilya Brezilya
Bruno Rezende
Marcelo Elgarten
André Heller
Samuel Fuchs
Gilberto Godoy Filho
Murilo Endres
André Luiz da Silva Nascimento
Sérgio Dutra Santos
Anderson Rodrigues
Gustavo Endres
Rodrigo Santana
Dante Amaral
Rusya Rusya
Alexander Korneev
Semyon Poltavskiy
Alexander Kosarev
Sergey Grankin
Sergey Tetyukhin
Vadim Hamuttskih
Yury Berezhko
Alexey Ostapenko
Alexander Volkov
Aleksey Verbov
Maxim Mikhaylov
Aleksey Kuleşov
2012 Londra Rusya Rusya
Nikolay Apalikov
Taras Khtey
Sergey Grankin
Sergey Tetyukhin
Aleksandr Sokolov
Yury Berezhko
Aleksandr Butko
Dmitriy Muserskiy
Dmitriy Ilinikh
Maxim Mikhaylov
Aleksandr Volkov
Aleksey Obmochaev
Brezilya Brezilya
Bruno Rezende
Wallace de Souza
Sidnei dos Santos Júnior
Leandro Vissotto
Gilberto Godoy Filho
Murilo Endres
Sérgio Santos
Thiago Soares Alves
Rodrigo Santana
Lucas Saatkamp
Ricardo Garcia
Dante Amaral
İtalya İtalya
Cristian Savani
Luigi Mastrangelo
Simone Parodi
Samuele Papi
Michal Lasko
Ivan Zaytsev
Dante Boninfante
Dragan Travica
Alessandro Fei
Emanuele Birarelli
Andrea Bari
Andrea Giovi
2016 Rio Brezilya Brezilya
William Arjona
Éder Carbonera
Wallace de Souza
Luiz Felipe Fonteles
Evandro Guerra
Ricardo Lucarelli Souza
Bruno Rezende
Lucas Saatkamp
Sérgio Santos
Maurício Silva
Douglas Souza
Maurício Souza
İtalya İtalya
Oleg Antonov
Emanuele Birarelli
Simone Buti
Massimo Colaci
Simone Giannelli
Osmany Juantorena
Filippo Lanza
Matteo Piano
Salvatore Rossini
Pasquale Sottile
Luca Vettori
Ivan Zaytsev
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Matthew Anderson
Micah Christenson
Maxwell Holt
Thomas Jaeschke
David Lee
William Priddy
Aaron Russell
Taylor Sander
Erik Shoji
Kawika Shoji
David Smith
Murphy Troy

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Gümüş Bronz
1964 Tokyo Japonya Japonya
Masae Kasai
Emiko Miyamoto
Kinuko Tanida
Yuriko Handa
Yoshiko Matsumura
Sata Isobe
Katsumi Matsumura
Yoko Shinozaki
Setsuko Sasaki
Yuko Fujimoto
Maseko Kondo
Ayano Shibuki
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Antonina Ryzhova
Astra Biltauer
Ninel Lukanina
Lyudmila Buldakova
Nelli Abramova
Tamara Tikhonina
Valentina Kamenek-Vinogradova
Inna Ryskal
Marita Katusheva
Tatyana Roshchina
Valentina Mishak
Lyudmila Gureeva
Polonya Polonya
Krystyna Czajkowska
Józefa Ledwig
Maria Golimowska
Jadwiga Rutkowska
Danuta Kordaczuk
Krystyna Jakubowska
Jadwiga Marko-Książek
Maria Śliwka
Zofia Szczęśniewska
Krystyna Krupa
Hanna Busz
Barbara Hermela-Niemczyk
1968 Mexico Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Lyudmila Mikhailovskaya
Tatyana Veinberga
Vera Lantratova
Vera Galuskha-Duyunova
Tatyana Sarycheva
Tatyana Ponyaneva-Tretyakova
Nina Smoleeva
Inna Ryskal
Galina Leontyeva
Roza Salikhova
Valentina Kamenek-Vinogradova
Japonya Japonya
Setsuko Yoshida
Suzue Takayama
Toyoko Iwahara
Youko Kasahara
Aiko Onozawa
Yukiyo Kojima
Sachiko Fukunaka
Kunie Shishikura
Setsuko Inoue
Sumie Oinuma
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Polonya Polonya
Krystyna Czajkowska
Józefa Ledwig
Elżbieta Porzec
Wanda Wiecha
Zofia Szczęśniewska
Krystyna Jakubowska
Lidia Chmielnicka
Barbara Hermela-Niemczyk
Halina Aszkiełowicz
Krystyna Krupa
Jadwiga Marko-Książek
Krystyna Ostromęcka
1972 Münih Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Lyudmila Borozna
Lyudmila Buldakova
Vera Galushka-Duyunova
Tatyana Gonobobleva
Natalya Kudreva
Galina Leontyeva
Tatyana Ponyaeva-Tretyakova
Inna Ryskal
Roza Salikhova
Tatyana Sarycheva
Nina Smoleeva
Lyubov Turina
Japonya Japonya
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Takako Iida
Toyoko Iwahara
Katsumi Matsumura
Mariko Okamoto
Seiko Shimakage
Michiko Shiokawa
Takako Shirai
Noriko Yamashita
Yaeko Yamazaki
Sumie Oinuma
Kuzey Kore Kuzey Kore
Chang Ok Rim
Chong Ok Jin
Hwang Hye Suk
Kang Ok Sun
Kim Jung Bok
Kim Myong Suk
Kim Su Dae
Kim Un Ja
Paek Myong Suk
Ri Chun Ok
Ryom Chun Ja
1976 Montreal Japonya Japonya
Yuko Arakida
Takako Iida
Katsuko Kanesaka
Kiyomi Kato
Echiko Maeda
Noriko Matsuda
Mariko Okamoto
Takako Shirai
Shoko Takayanagi
Hiromi Yano
Juri Yokoyama
Mariko Yoshida
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Larisa Bergen
Liudmila Chernyshova
Olga Kozakova
Natalya Kushnir
Nina Muradyan
Liliya Osadchaya
Anna Rostova
Lyubov Rudovskaya
Inna Ryskal
Lyudmila Shchetinina
Nina Smoleeva
Zoya Yusova
Güney Kore Güney Kore
Baik Myung-Sun
Byon Kyung-Ja
Chang Hee-Sook
Jo Hae-Chung
Jung Soon-Ok
Lee Soon-Bok
Lee Soon-Ok
Ma Kum-Ja
Park Mi-Kum
Yoon Young-Nae
Yu Jung-Hyae
Yu Kyung-Hwa
1980 Moskova Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Elena Akhaminova
Elena Andreiuk
Svetlana Badulina
Liudmila Chernyshova
Liubov Kozyreva
Lidia Loginova
Irina Makogonova
Svetlana Nikishina
Larisa Pavlova
Nadezhda Radzevich
Natalia Razumova
Olga Solovova
Doğu Almanya Doğu Almanya
Katharina Bullin
Barbara Czekalla
Brigitte Fetzer
Andrea Heim
Ute Kostrzewa
Heike Lehmann
Christine Mummhardt
Karin Puschel
Karla Roffeis
Martina Schmidt
Annette Schultz
Anke Westendorf
BulgaristanBulgaristan
Verka Borisova
Tsvetana Bozhurina
Rositsa Dimitrova
Tania Dimitrova
Maia Georgieva
Margarita Gerasimova
Tania Gogova
Valentina Ilieva
Rumiana Kaicheva
Anka Khristolova
Silva Petrunova
Galina Stancheva
1984 Los Angeles Çin Çin
Hou Yuzhu
Jiang Ying
Lang Ping
Li Yanjun
Liang Yan
Su Huijuan
Yang Xiaojun
Yang Xilan
Zhang Rongfang
Zheng Meizhu
Zhou Xiaolan
Zhu Ling
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Jeanne Beauprey
Carolyn Becker
Linda Chisholm
Rita Crockett
Laurie Flachmeier
Debbie Green
Flo Hyman
Rose Magers
Kimberly Ruddins
Julie Vollertsen
Paula Weishoff
Susan Woodstra
Japonya Japonya
Yumi Egami
Norie Hiro
Miyoko Hirose
Kyoko Ishida
Yoko Kagabu
Yuko Mitsuya
Keiko Miyajima
Kimie Morita
Kumi Nakada
Emiko Odaka
Sachiko Otani
Kayoko Sugiyama
1988 Seul Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Valentina Ogienko
Elena Volkova

Marina Kumysh
Irina Smirnova
Tatyana Sidorenko
Irina Parkhomchuk
Tatyana Krainova
Olga Shkurnova
Marina Nikulina
Elena Ovchinnikova
Olga Krivosheeva
Svetlana Korytova

Peru Peru
Luisa Cervera
Alejandra de la Guerra
Denisse Fajardo
Miriam Gallardo
Rosa Garcia
Sonia Heredia
Katherine Horny
Natalia Malaga
Gabriela Pérez del Solar
Cecilia Tait
Gina Torrealva
Cenaida Uribe
Çin Çin
Guo-Jun Li
Hong Zhao
Yu-Zhu Hou
Ya-Jun Wang
Xi-Lan Yang
Huijuan Su
Ying Jiang
Yong-Mei Cui
Xiao-Jun Yang
Mei-Zhu Zheng
Dan Wu
Yue-Ming Li
1992 Barselona Küba Küba
Regla Bell
Mercedes Calderón
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Norka Latamblet
Ana Fernandez
Tania Ortiz
Regla Torres
Mireya Luis
Raisa O’Farrill
Flag of the CIS.svg Bağımsız Devletler Topluluğu
Valentina Ogienko
Natalya Morozova
Marina Nikoulina
Elena Tyurina
Irina Smirnova
Tatyana Sidorenko
Tatiana Menchova
Evgeniya Artamonova
Galina Lebedeva
Svetlana Vassilevskaia
Elena Tcheboukina
Svetlana Koritova
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Liane Sato
Paula Weishoff
Yoko Zetterlund
Elaina Oden
Kimberley Oden
Teee Sanders
Caren Kemner
Ruth Lawanson
Tammy Liley
Janet Cobbs
Tara Cross-Battle
Lori Endicott
1996 Atlanta Küba Küba
Taismary Agüero
Regla Bell
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Ana Fernandez
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Raisa O'Farrill
Yumilka Ruiz
Regla Torres
Çin Çin
Yong-Mei Cui
Qi He
Yawen Lai
Yan Li
Xiaoning Liu
Wenli Pan
Yue Sun
Lina Wang
Yi Wang
Ziling Wang
Yongmei Wu
Yunying Zhu
Brezilya Brezilya
Ana Alvares
Leila Barros
Filo Bodziak
Hilma Caldeira
Ana Connelly
Marcia Cunha
Virna Dias
Ana Moser
Ana Sanglard
Helia Souza
Sandra Suruagy
Fernanda Venturini
2000 Sidney Küba Küba
Taismary Agüero
Zoila Barros
Regla Bell
Marlenis Costa
Ana Fernandez
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Yumilka Ruiz
Martha Sanchez
Regla Torres
Rusya Rusya
Evgeniya Artamonova
Anastasiya Belikova
Lyubov Şaşkova
Ekaterina Gamova
Elena Godina
Tatyana Graçeva
Natalya Morozova
Olga Potaşova
Inessa Sargsian
Elizaveta Tişenko
Elena Tyurina
Elena Vasilevskaya
Brezilya Brezilya
Leila Barros
Erika Coimbra
Janina Conceicao
Virna Dias
Kely Fraga
Ricarda Lima
Katia Lopes
Elisangela Oliveira
Walewska Oliveira
Karin Rodrigues
Raquel Silva
Helia Souza
2004 Atina Çin Çin
Jing Chen
Kun Feng
Shan Li
Yanan Liu
Nina Song
Lina Wang
Hao Yang
Na Zhang
Ping Zhang
Yuehong Zhang
Ruirui Zhao
Suhong Zhou
Rusya Rusya
Evgeniya Artamonova
Lyubov Şaşkova
Olga Çukanova
Ekaterina Gamova
Alexandra Korukovets
Olga Nikolaeva
Elena Plotnikova
Natalya Safronova
Marina Şeşenina
Irina Tebenikhina
Elizaveta Tişenko
Elena Tyurina
Küba Küba
Zoila Barros
Rosir Calderon
Nancy Carrillo
Ana Fernandez
Maybelis Martinez
Liana Mesa
Aniara Muñoz
Yahima Ortiz
Daimi Ramirez
Yumilka Ruiz
Marta Sanchez
Dulce Tellez
2008 Pekin Brezilya Brezilya
Walewska Oliveira
Carolina Albuquerque
Marianne Steinbrecher
Paula Pequeno
Thaisa Menezes
Helia Souza
Valeska Menezes
Fabiana Claudino
Welissa Gonzaga
Jaqueline Carvalho
Sheilla Castro
Fabiana de Oliveira
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Ogonna Nnamani
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Stacy Sykora
Nicole Davis
Heather Bown
Jennifer Joines
Kimberly Glass
Robyn Ah Mow-Santos
Kim Willoughby
Logan Tom
Çin Çin
Yimei Wang
Kun Feng
Hao Yang
Yanan Liu
Qiuyue Wei
Yunli Xu
Suhong Zhou
Ruirui Zhao
Ming Xue
Juan Li
Na Zhang
Yunwen Ma
2012 Londra Brezilya Brezilya
Fabiana Claudino
Dani Lins
Paula Pequeno
Adenízia da Silva
Thaísa Menezes
Jaqueline Carvalho
Fernanda Ferreira
Tandara Caixeta
Natália Pereira
Sheilla Castro
Fabiana de Oliveira
Fernanda Garay
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Tamari Miyashiro
Nicole Davis
Jordan Larson
Megan Hodge
Christa Harmotto
Logan Tom
Foluke Akinradewo
Courtney Thompson
Destinee Hooker
Japonya Japonya
Erika Araki
Yukiko Ebata
Kaori Inoue
Maiko Kano
Saori Kimura
Hitomi Nakamichi
Ai Otomo
Saori Sakoda
Yuko Sano
Risa Shinnabe
Yoshie Takeshita
Mai Yamaguchi
2016 Rio Çin Çin
Ding Xia
Gong Xiangyu
Hui Ruoqi
Lin Li
Liu Xiaotong
Wei Qiuyue
Xu Yunli
Yan Ni
Yang Fangxu
Yuan Xinyue
Zhang Changning
Zhu Ting
Sırbistan Sırbistan
Tijana Bošković
Jovana Brakočević
Bianka Buša
Tijana Malešević
Brankica Mihajlović
Jelena Nikolić
Maja Ognjenović
Silvija Popović
Milena Rašić
Jovana Stevanović
Stefana Veljković
Bojana Živković
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Rachael Adams
Foluke Akinradewo
Kayla Banwarth
Alisha Glass
Christa Harmotto
Kimberly Hill
Jordan Larson
Carli Lloyd
Karsta Lowe
Kelly Murphy
Kelsey Robinson
Courtney Thompson

Plaj voleybolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar Yer Med 1.png Altın Med 2.png Gümüş Med 3.png Bronz
1996 Flag of the United States.svg Atlanta  ABD
Karch Kiraly
Kent Steffes
 ABD
Michael Dodd
Mike Whitmarsh
 Kanada
John Child
Mark Heese
2000 Flag of Australia.svg Sidney  ABD
Dain Blanton
Eric Fonoimoana
Brezilya Brezilya
Ze Marco Melo
Ricardo Santos
 Almanya
Jörg Ahmann
Axel Hager
2004 Flag of Greece.svg Atina Brezilya Brezilya
Ricardo Alex Santos
Emanuel Rego
 İspanya
Javier Bosma
Pablo Herrera
Civil Ensign of Switzerland.svg İsviçre
Patrick Heuscher
Stefan Kobel
2008 Flag of the People's Republic of China.svg Pekin  ABD
Phil Dalhausser
Todd Rogers
Brezilya Brezilya
Marcio Araujo
Fabio Luiz Magalhães
Brezilya Brezilya
Ricardo Santos
Emanuel Rego

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar Yer Med 1.png Altın Med 2.png Gümüş Med 3.png Bronz
1996 Flag of the United States.svg Atlanta Brezilya Brezilya
Jacqueline Silva
Sandra Pires
Brezilya Brezilya
Monica Rodrigues
Adriana Samuel
 Avustralya
Natalie Cook
Kerri Pottharst
2000 Flag of Australia.svg Sidney  Avustralya
Natalie Cook
Kerri Pottharst
Brezilya Brezilya
Adriana Behar
Shelda Bede
Brezilya Brezilya
Sandra Pires
Adriana Samuel
2004 Flag of Greece.svg Atina  ABD
Kerri Walsh
Misty May
Brezilya Brezilya
Adriana Behar
Shelda Bede
 ABD
Holly McPeak
Elaine Youngs
2008 Flag of the People's Republic of China.svg Pekin  ABD
Kerry Walsh
Misty May-Treanor
 Çin
Tian Jia
Wang Jie
 Çin
Xue Chen
Zhang Xi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]