Vodafone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ermangg (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.31, 8 Ocak 2017 tarihli sürüm (Veriler güncellendi, içerik konulara göre ilgili bölümlere taşınarak düzenlendi, kırmızı bağlantılar kaldırıldı, yazım ve noktalama hataları giderildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şablon:Telekomünikasyon şirketi bilgi kutusu Vodafone, 1991 yılında kurulmuş ve Newbury, Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketidir.

Sahiplerinden öncüleri Ernest Harrison ve Gerry Whent'tir. Vodafone kelimesi, Voice den gelen 'VO', data dan gelen 'DA' ve phone dan esinlenen 'FONE' heceleri ile oluşmuştur. Amblemi ise konuşma açmak anlamındaki tırnak ( ' ) işaretinden esinlenmiştir. Dünyanın 30 ülkesinde GSM operatörlüğü yapmaktadır. Vodafone ve işletmecisi olan ağlar üzerinde 30 ülkede üzerinden ortak ağları vardır. Vodafone Global Enterprise bölümü üzerinde 65 ülkede kurumsal müşterilerine telekomünikasyon ve IT hizmetleri sağlamaktadır. Vodafone'un CEO'su İtalyan Vittorio Colao'dur. Vodafone Grup Başkanı ise İngiliz Sir John Bond'dur.

Türkiye'de Vodafone

Telsim-Vodafone logosu

Telsim, TMSF'in el koymasının ardından yapılan 28 Aralık 2005 tarihindeki açık arttırmayla, 4.55 milyar dolara Vodafone tarafından satın alındı.[1] Böylelikle Vodafone, 24 Mayıs 2006 tarihi itibariyle Türkiye'de resmen hizmete başlamış oldu. Şirket, değişim süreci boyunca Türkiye'de Telsim Vodafone adını kullandıktan sonra Vodafone Türkiye (resmi adıyla Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.) adını aldı. Vodafone'un, 12 Haziran 2012 itibariyle Türkiye'de 3300 çalışanıyla 1260 Cep Merkezi [2] bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Vodafone, Türkiye'de 2G, 3G, 4.5G (Nisan 2016 itibariyle), GPRS, EDGE, SMS, MMS, MVS, Bas Konuş ve telesekreter hizmetleri sunmaktadır. Mobil telekomünikasyon şirketi olarak Türkiye'nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir ve 21 milyon abonesi vardır.[3][4]

Avrupa'da Vodafone

Vodafone'un Avrupa'da bulunduğu ülkeler (Kırmızılar)
Vodafone'un dünyada bulunduğu ülkeler (Kırmızılar) ve ortakları (Maviler)
Mülkiyet sahibi Azınlık sahibi Mülkiyet sahibi değil
Arnavutluk
Fransa
Avusturya
Belçika
Avusturalya
ABD
Çek Cumhuriyeti
Polonya
Bulgaristan
Channel Adaları
Almanya
Hırvatistan
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Yunanistan
Danimarka
Estonya
Macaristan
Finlandiya
Faroe Adaları
İrlanda
İzlanda
Letonya
İtalya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Makedonya
Norveç
Hollanda
Rusya
Sırbistan
Slovenya
İsveç
Portekiz
İsviçre
Ukrayna
Romanya
İspanya
Türkiye
İngiltere

Geçmişten bugüne Vodafone CEO'ları

Almanya Münih'te bir Vodafone mağazası
Adı Tarih aralığı
Sir Gerald Whent Ekim 1988 - Aralık 1996
Sir Christopher Gent Ocak 1997 - Temmuz 2003
Arun Sarin Temmuz 2003 - Temmuz 2008
Vittorio Colao Temmuz 2008 - günümüz

Sponsorluklar

Vodafone, McLaren-Mercedes Benz'in ve UEFA Şampiyonlar Ligi resmi sponsorudur. 2015 yılından itibaren Beşiktaş futbol takımının sponsoru olmuştur.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar