Vladimir Aleksandroviç Suhomlinov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vladimir A. Sukhomlinov.jpeg

Vladimir Aleksandroviç Suhomlinov (Rusça: Владимир Александрович Сухомлинов, d. 16 Ağustos 1848 - ö. 2 Şubat 1926, Berlin), Rusya'nın zamansız ve hazırlıksız biçimde Birinci Dünya Savaşı'na girmesinden büyük ölçüde sorumlu olan Rus generali ve savaş bakanı.

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'na bir süvari birliğinin komutanı olarak katıldı. Savaştan sonra General Mihail Dragomirov'un himayesiyle mesleki yönden parlak bir dönem geçirdi; 1886-97 arasında Petersburg'da Subay Süvari Okulu'nu yönettikten sonra 1898'de generalliğe yükseltildi. 1908'de Genelkurmay Başkanı, 1909'da da Savaş Bakanı oldu.

Bakanlığı sırasında Birinci Dünya Savaşı çıkınca seferberlik emri verildi. Avusturya Sırbistan'a ültimatom verdiğinde Suhomlinov, Rus birliklerinin savaşa hazır olduğu konusunda hükümete güvence verdi. Sınırlı seferberliğin ilan edilmesinden kısa bir süre sonra ordudaki donanım ve morak eksikliği ortaya çıktı. Silah, cephane ve öteki savaş donanımındaki yetersizliğin ordunun savaş gücü üzerindeki olumsuz etkisi savaş sürdükçe gitgide arttı. Buna karşın, Suhomlinov ordunun ikmal sorunu olmadığında ısrar etti ve iyice gözden düştükten sonra Haziran 1915'te görevden alınarak yerine A. A. Polivanov getirildi.[1]

Çar II. Nikolay'la yakın ilişkisi olmasına karşın halkın şiddetli tepkisi sonucunda Duma tarafından görevini kötüye kullanmakla, rüşvet almakla ve ihanetle suçlandı. Nisan 1916'da tutuklandıysa da çarın girişimiyle ekimde serbest bırakıldı. Şubat Devriminden sonra Geçici Hükümet tarafından yeniden tutuklandı ve 1917 sonbaharında suçlu bulunarak ömür boyu kürek cezasına çarptırıldı. Bolşevik hükümetinin çıkardığı afla serbest bırakılınca önce Finlandiya, daha sonra Almanya'ya gitti.

Almanya'daylen yazdığı anıları (Erinnerungen) 1924'te yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]