İçeriğe atla

Viyana Hediyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Viyana Hediyeleri Nazi Almanyası ile Faşist İtalya'nın hakemliğinde, Macaristan'nın 1920'de Triyanon Antlaşması ile kaybettiği toprakların barışçıl yollarla (Almanya'nın tehdidi altında) geri alınmasını sağlayan iki olaydır. Birinci Viyana Hediyesi 1938'de, İkinci Viyana Hediyesi ise 1940'ta olmuştur.

Hediyeler Macaristan'ın iki Dünya Savaşı arası dönemde geri almak için uğraştığı toprakları bugünkü Slovakya, Ukrayna ve Romanya'dan almasını sağlamıştr.

Almanya'nın 1945'te yenilmesinin ardından söz konusu topraklar geri verilmiş, Macaristan elde ettiği toprakları yeniden kaybetmiştir.

Birinci Viyana Hediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekoslvakya'nın bölünmesi. Birinci Viyana Hediyesi pembe alan

Bu hediye ile 2 Kasım 1938'de Almanya ve İtalya, Çekoslovakya'yı Güney Slovakya ve Güney Altkarpatya'yı (bugünkü Ukrayna'da) Macaristan'a vermeye zorlamıştır.

İkinci Viyana Hediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanya ve kuzey Transilvanya (sarı boyalı alan)

Bu hediye ile Almanya ve İtalya, 30 Ağustos 1940'ta Romanya'yı Transilvanya'nın yarısını (Kuzey Transilvanya) Macaristan'a vermeye zorlamıştır. Tersine çevrilmeye çalışılan Triyanon Antlaşması gibi bu da çok milletli bir bölgeyi bir ülkeden diğerine vererek büyük sayıda insan göçüne neden olmuştur.

Buna ek olarak, 7 Eylül 1940'ta Romanya, 1913'te 2. Balkan Savaşı'yla aldığı Güney Dobruca'yı Bulgaristan'a vermek zorunda kalmıştır.