Vitrin mankeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Holt Renfrew Mannequins.jpg
Chanel Display, Rue Cambon, Paris April 2011.jpg
Durero---Maniquí-20181002.jpg
Prado Müzesi'nde Albrecht Dürer tarafından yaratılan mankeni.

Bir vitrin mankeni (ayrıca manken, kukla veya elbise formu olarak da bilinir) sanatçılar, terziler, vitrin ve diğerleri tarafından özellikle kıyafetleri sergilemek veya sığdırmak için kullanılan, genellikle eklemli bir oyuncak bebektir. Bu terim ayrıca ilk yardım, kalp masajı, insan vücudunun davranışını modellemek için trakeal entübasyon, bilgisayar simülasyonunda kullanılan insan figürleri ve gelişmiş hava yolu yönetimi becerilerinin öğretilmesinde kullanılan simüle hava yolları için de kullanılır.[1] 1950'lerde, nükleer silahların nükleer silahların insanlar üzerindeki etkilerini göstermeye yardımcı olmak için mankenler kullanıldı. Şu anda otomobillerin test sürüşü ve başka denemelerinde çarpışma testi mankeni kulanılır.

Manken, daha sonra "küçük adam, heykelcik" anlamına gelen Flamanca manneken ve "sanatçının eklemli modeli" anlamına gelen Fransızca manken kelimesinden gelir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mağaza mankenleri, moda evlerinin kıyafet yapımında kullandığı kıyafet formlarından türetilmiştir. Mankenlerin kullanımı, 15. yüzyılda, minyatür "moda bebek"ler müşteriler için moda göstermek için kullanıldığında ortaya çıkmıştı. 18. yüzyılın ortalarında tam ölçekli wickerwork mankenleri kullanılmıştır.[2] Kablolu mankenler 1835'den Paris'te üretildi.

Mağaza ekranı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartonpiyerden yapılan ilk moda mankenleri, 19. yüzyılın ortalarında Fransa'da yapıldı. Daha gerçekçi bir görünüm elde etmek için mankenler daha sonra balmumundan yapılmıştır. 1920'lerde, balmumu, sıva ile yapılmış daha dayanıklı bir kompozit ile desteklendi.

Günümüzün mankenleri, birincil malzemeler cam elyafı ve plastik olan çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Fiberglas mankenler genellikle plastik olanlara göre daha pahalıdır, dayanıklı olma eğilimindedir, ancak daha etkileyici ve gerçekçidirler. Öte yandan, plastik mankenler manken alanında nispeten yeni bir yeniliktir ve genellikle yerleştirildikleri mağazada tanık olan müşteri ayak trafiğinin zorluğuna dayanacak şekilde inşa edilmiştir.[3]

Mankenler öncelikle mağazalarda veya vitrin dekorasyonunda perakende mağazalar tarafından kullanılır. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi satıcı da ürünlerini ürün fotoğrafları için (canlı bir model kullanmak yerine) göstermek için kullanır. Klasik kadın manken, göğsün ortalamasından daha küçük olmasına rağmen, üreticiler 40DD'li ve Barbie bebek boylu bayanlarla “seksi / busty mankenler” ve “şehvetli kadın mankenler” satıyorlar.[4]

Tıp eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir bebek tıbbi simülasyon manken

Medikal simülasyon mankenleri SimMan, Şeffaf Anatomik Manken veya Harvey mankeni gibi modeller tıp eğitiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk yardım kurslarında, ilk yardım verme yöntemlerini (örneğin, canlandırma) göstermek için mankenler kullanılabilir. Yangın ve sahil güvenlik hizmetleri, hayat kurtarıcı prosedürleri uygulamak için mankenler kullanır. Mankenler bir insana benzer ağırlık dağılımına sahiptir.[5] Benzer amaçlar için özel obez mankenler ve at mankenleri de yapılmıştır.

Kitlesel olarak üretilen mankenlere aşırı güvenme, tıp öğrencilerine, gerçek dünyada görülen önemli normal varyasyon miktarını tespit etmelerine veya anlamalarına yardımcı olmayan varsayımsal bir "ortalama" öğretmek için eleştirilmiştir.

Askeri kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yongqiu savaşı gibi eski Çinliler arasında mankenlerin askeri kullanımı kaydedilmiştir. Kuşatılmış Tang ordusu, düşman oklarının ateşini yakmak için kalelerinin duvarlarını aşağıdan indirdi. Bu şekilde ok kaynaklarını yenilediler. Ayrıca, 1. Dünya Savaşı'ndaki siperlerde de düşman avcılarını askerlerden uzak tutmak için aptallar kullanıldı.

Bir CIA raporunda, ev sahibi ülkenin diplomatlar olarak görünen CIA ajanlarının hareketini izlemesini zorlaştırması amacıyla bir karşı istihbarat önlemi olarak bir mankenin ("Kutudaki Kutuda") kullanılması açıklanmaktadır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]