Vissariyon İvanoviç Cugaşvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vissariyon İvanoviç Cugaşvili (Gürcüce: ბესარიონ ჯუღაშვილი, Rusça: Виссарион Иванович Джугашвили; d. 1849 veya 1850 - ö. 25 Ağustos 1909), Josef Stalin'in babasıdır. Genellikle gerçek adını değil, takma adı olan "Viso"yu kullandı. Yoksulluk içinde yaşadı. Ayakkabıcılık yaptı. Eşi, Stalin'in annesi olan Ketevan Geladze'dir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vissariyon Cugaşvili'nin doğum tarihi net değildir, 1849 ya da 1850 olduğu tahmin edilmektedir. Rus İmparatorluğu'na bağlı Gori kentinde doğduğu bilinmektedir. 19. yüzyıldaki Zaza Köylü Ayaklanması'nda yer aldı fakat ayaklanma İmparatorluk askerleri tarafından bastırıldı. Bu sırada Cugaşvili, 9 arkadaşıyla birlikte yakalandı. Daha sonra serbest bırakıldı. Ama kısa bir süre sonra Eristavi'de başka bir ayaklanmaya dahil oldu. Bu sırada Ekaterina (Keke) Geladze ile evlendi.

Bu sırada ilk iki çocuğu olan Mikhail ve Giorgi öldü. Ölüm sebepleri kızamıklıktı. Bu durum, onun içki sorununu arttırdı. Daha sonra Cugaşvili kendi atölyesini açtı.

Cugaşvili, Tiflis'teki Adelkhanov Ayakkabı Fabrikası'nda iş buldu. İş için Tiflis'e taşındı. Kendisi Tiflis'e taşınsa da ailesi Gori'de kaldı. Stalin Ortodoks ruhban okuluna giderken ona ayakkabı ticaretini öğretmek için çabaladı ise de başarısız oldu. Bu sırada ayakkabı fabrikasındaki greve katıldı.

Cugaşvili 25 Ağustos 1909 tarihinde[1], Tiflis'te bulunan Mikhailovski Hastanesi'nde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Book in Georgian. nplg.gov.ge. 2010