Virjin Adaları Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.49, 5 Haziran 2016 tarihli sürüm (Taşıma:Kategori:ABD'deki ulusal parklar > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ulusal parklar)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Virjin Adaları Ulusal Parkı
Virgin Islands National Park
Virgin Islands National Park.jpg
Virjin Adaları Ulusal Parkı'nda bir tropik plaj
USA Virgin Islands location map.svg
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet Şablon:USVI
Devlet ABD Virjin Adaları
Federasyon ABD Virjin Adaları
Şehir Charlotte Amalie
Koordinatları K 18° 19' 54" B 64° 44' 13"
Karasal alanı 52km²
5,964 ha
Kuruluş tarihi 22 Ağustos 1956
Ziyaretçi sayısı 442.414 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
[http://www.nps.gov/vıis Websitesi]

Virjin Adaları Ulusal Parkı (İngilizce:Virgin Islands National Park) Amerika Birleşik Devletleri'nin idaresi altında bağımlı federal topraklar statüsünde bulunan ABD Virjin Adaları'ndaki Saint Thomas Adasındaki Charlotte Amalie liman kentinin hemen açığından bulunan "Saint John Adası"'nın %60 arazisini ve "Hassel Adası"'nın yakalaşık tümünü kapsayan ve 52 km² yüzölçümü olan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal park'dir.

Coğrafya

Virjin Adaları Ulusal Parkı haritası

Bu parkda yaz ile kış ısı farkı hemen hemen yoktur. Yıllık ortalama ısı 26 °C olur. Deniz suyu da yıl boyunca gayet rahatlık verici ılık ısıda kalır. İklim subtropik iklimidir. Ortalama yıllık yağış 1.400mm olmaktadır. Kışları alizeler esip hızları ortalama 39 km/saatdir. Bu parkdaki bitki örtüsü kuru tropik ormanlara has bitki türlerinden oluşur.

Turizm

Bu ulusal parka yıllık ziyaretçi sayısı ortalama yaklaşık 500.000 kadardır. (2011'de 442,414 kişi). Turizm mevsimi Aralık ile Nisan dönemindedir. Bu turist döneminin dışında konaklama ücretleri görülebilecek şekilde düşmektedir. Turistik oteller yanında pansiyonlar ve kamping yapma imkanları bulunur.

ABD Virjin Adaları'nda "Red Hook" ve Charlotte Amelie limanlarından bu parkın hemen dışında Saint Thomas adası'ndaki Cruz Bay Körfezi'ne uğrayıp Saint John'a giden düzenli tarifeli feribotlar bulunmaktadır.

Bu ulusal park aletli dalış ve şnorkelle dalış için çok isim yapmıştır. Parkda bulunan "Trunk Bay Körfezi" beyaz kumlu plajı ve denizaltında bulunan şnorkelli dalış için çok elverişli dalış parkuru ile ünlüdür. Fakat bu parkur gayet çok kullanıldığı için etrafında bulunan mercan resifleri zarar görmektedirler. "Genti Bay Körfezi" de şnorkelli dalış için tavsiye edilmektedir.

Bu parkda kilometrelerce uzunlukta yürüyüş patikası bulunmaktadır. "Cinnamon Bay Yürüyüş Patikası" birçok eski şeker plantasyonu ve şeker üretim birimleri kalıntıları yanından geçmektedir. "Bordeaux Yürüyüş Patikası" adda bulunan en yuksek (389 m) rakımlı nokta olan tepeye çıkmaktadır ve bu tepeden görülen manzara "cennetden görülebilecek manzara" olarak nitelendirilmiştir. "Reef Bay Yürüyüş Patikası" ormanlık arazilerden geçmekte; şeker üretim birimleri kalıntılarına uğramakta ve antik Taino halkının bıraktığı petroglif taş üzeri yazılar bulunan tarihsel mevkiden geçmektedir.

Resimler

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Dış bağlantılar