Viran Dağlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abalcio (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.27, 13 Nisan 2016 tarihli sürüm (yazarın diğer hikayesine küçük bir atıf)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Viran Dağlar
Yazar Necati Cumalı
Ülke Türkiye
Tür Roman
Yayımcı Cumhuriyet Kitapları
Sayfa 484
ISBN
9757720445 (Türkçe)

Viran Dağlar, Necati Cumalı'nın 1994 yılında yazdığı roman. Yazar bu romanıyla Orhan Kemal Roman Ödülü [1], Yunus Nadi Ödülü [2] ve Ömer Asım Aksoy Ödülü'nü[3] kazanmıştır.

Konusu

Roman, aynı zamanda yazarın akrabası da olan, Goriçkalı Zülfikar Bey'in hayatını anlatmaktadır (Zülfikar Bey'in babası Rıza Bey ise, daha sonra sinemaya da uyarlanmış olan Dila Hanım hikayesinin kahramanıdır). Yazar ana kahramanın hayatı üzerinden Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çekilmesi sonrasında Balkanlarda yaşanan karışıklıklara değinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde Balkanlarda yaşayan Zülfikar bey varlıklı ve nüfuz sahibi bir aileden gelmektedir. İmparatorluğun son zamanlarında yaşanan değişim ve dağılma süreci tüm toplum gibi romanın ana kahramanını da etkilemektedir. Zülfikar Bey; henüz genç yaşınlarında olmasına rağmen II. Meşrutiyetin ilanı ve Balkan Savaşı gibi dönemin önemli olaylarına elinden geldiğince müdahil olmaya çalışmaktadır.

Zülfikar bey ve ailesi, Balkan Savaşları'nda yaşanan Osmanlı yenilgisinden sonra bile doğdukları toprakları terk etmemişlerdir. Savaştan sonra yaşanan değişimlere kayıtsız kalamayan Zülfikar Bey'in, tarih sahnesine çıkmasına yol açan olaylarsa Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusu'nun bölgeye gelmesiyle başlamıştır.

Dizi uyarlaması

Fransa'de "Le Dernier Seigneur Des Balkans"(Balkanların Son Beyi) adıyla yayınlanan kitap 2005 yılında Fransız Arte kanalı tarafından dizi halinde ekranlara taşınmıştır.[4] Çekimleri altı ay süren dizi filmde, 330 oyuncunun rol almış ve dizinin maliyet 10 milyon Euro'yu bulmuştur.[5] Fransız,İspanyol,Yunan,Bulgar ortak yapımı olan diziye Türkiye'den herhangi bir katkı yapılmamıştır.[6]

Kaynakça

Dış bağlantılar