İçeriğe atla

Viminacium Muharebeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viminacium Muharebesi
Mauricius'un Balkan seferleri ve Avar-Bizans savaşları

Geç Antik Çağ'da Kuzey Balkan haritası
Tarih599
Bölge
Sonuç Bizans zaferi
Taraflar
Bizans İmparatorluğu Avarlar
Komutanlar ve liderler
Priscus Kağan I. Bayan'ın oğulları  (ölü)
Kayıplar
En az 300 28.000

Viminacium Muharebesi, Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu ile Avarlar arasında gerçekleşen üç savaştır. Mutlak Roma zaferi ile sonuçladı ve bunu Pannonia istilası izledi.

599 yazında, Doğu Roma İmparatoru Mauricius generalleri Priscus ve Comentiolus'u Avarlara karşı Tuna cephesine gönderdi. Generaller Singidunum'da güçlerine katıldılar ve nehirden aşağı doğru Viminacium'a ilerlediler. Bu arada Avar KağanI. Bayan, Romalıların barışı ihlal etmeye kararlı olduklarını öğrenerek, Viminasium'da Tuna'yı geçip Moesia Prima'yı istila ederken, nehri korumak ve Romalıların nehrin sol kıyısına geçmelerini engellemek için büyük bir orduyu dört oğluna emanet etti. Bununla birlikte, Avar ordusunun varlığına rağmen, Doğu Roma ordusu sallarda geçti ve sol taraftaki bir kamp kurdu; iki komutan nehirde bir adada duran Viminasium kasabasında kaldılar. Burada Comentiolus'un hasta olduğu veya kendisini daha fazla harekete geçiremeyecek şekilde kötü olduğu söylenir, ancak Priscus her iki orduyu da komuta etti.

İlk başlarda Comentiolus olmadan şehri terk etmeyeceğini düşünen Priscus, Avarların generallerin yokluğunda orduyu taciz etmesi nedeniyle kampa gitmeye zorlandı. Bir muharebede Avarların dört bin ölüsüne karşılık Romalılar sadece üç yüz adam kaybetti. Bu karşılaşma, ertesi on gün içinde Priscus'un stratejisini ve Roma ordusunun taktiklerinin zekice başarılı olduğu iki büyük savaş daha izledi. Birincisinde dokuz bin Avar ve onların Slav müttefikleri düşerken, ikincisi onbeşine kadar ölümün büyük çoğunluğu ve Kağanın dört oğlu, Roma kılıçları ve mızraklar tarafından sürüldükleri göl sularında öldürülmüştür.

Priscus daha sonra kaçan kağanı takip etti ve Pannonia'da Avar vatanını işgal etti. Pannonia'da Tisa nehri kıyılarında bir dizi savaş daha kazandı, Romalılar için savaşı kararlaştırdı ve bir süre için Tuna boyunca Avar ve Slav saldırıları sona erdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]