Vilnius Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1920-22 yılları arasında varlığını sürdüren 'kukla' Litvanya devleti (yeşil)

Vilnius Bölgesi (Litvanca: Vilniaus kraštas, Lehçe: Wileńszczyzna, Belarusça: Віленшчына ya da eski söylenişiyle Wilno veya Wilna Bölgesi), başlangıçta etnik Baltık kabileleri tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan Litvanya'nın bir parçasıydı fakat zamanla Lehlerin ve Doğu Slavların kültürel etkisine girdi.

Vilnius'un içinde bulunduğu bölge, Litvanya Büyük Dükalığı'nın tarihsel merkeziydi. Litvanya, Rus İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, bu tarihi mirasına dayalı Vilnius Bölgesi üzerinde hak iddia etti. Polonya bu talebe karşılık bölgede yaşayan Polonyalıların kendi kaderini tayin hakkını savundu. Sonuç olarak, iki savaş arası dönem boyunca Polonya ve Litvanya arasında tartışmalı bir bölge olarak kaldı. Sovyetler Birliği bölgeyi 1920'de Sovyet-Litvanya Anlaşması'nda Litvanya'nın parçası olarak tanıdı, ancak 1920 yılında Polonya tarafından ele geçirildi ve kısa ömürlü Merkez Litvanya kukla devletinin bir parçası haline geldi ve daha sonra İkinci Polonya Cumhuriyeti'ne dahil oldu.

Doğrudan askeri çatışmalar (Polonya-Litvanya Savaşı ve Żeligowski İsyanı) Milletler Cemiyeti içinde sonuçsuz müzakereler tarafından takip edildi. Molotov-Ribbentrop paktı'nda Sovyet tarafına bırakıldıktan sonra 1939 yılında Sovyetlerin Polonya İstilasında tüm bölge Sovyet kontrolü altına girdi. Vilnius'un içinde bulunduğu bölge Litvanya sınırları içindeki Sovyet askeri üsleri karşılığında 10 Ekim 1939 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından Litvanya'ya bırakıldı. Polonya ve Litvanya Sovyetler ve Komünist hakimiyeti altına girdi ve Vilnius Bölgesi üzerinde yerleşmiş olan bazı Polonyalılar Dünya Savaşı sonrasında Polonya'ya göç etti. O zamandan bu yana bölge Litvanya SSC'nin ve 1990'daki bağımsızlığından beridir de Litvanya'nın bir parçasıdır.