Villanova Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Villanova Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaletinde Philadelphia şehrinin kuzeybatısında yer alan Radnor Township'de bulunan Philadelphia Başpiskoposluğu içinde yer alan özel bir üniversitedir. Villanovalı Aziz Thomas'tan adını almış olan okul Pensilvanya'nın en eski Katolik üniversitesidir.[1]

1842 yılında Aziz Augustine'in emri ile kurulmuş olan üniversitenin kökeni, 1796 yılında Aziz Augustine rahipleri tarafından Philadelphia'da kurulmuş eski Aziz Augustine Kilisesi'nin 1811 yılında kurulmuş Aziz Augustine Akademisi'ne uzanır. U.S. News & World Report listesinde "daha seçici" bir bölge üniversitesi olarak yer alan Villanova kuzey bölgesindeki en iyi üniversite olarak değerlendirilmektedir. Barrons listesinde ise Villanova "en seçici" üniversite olarak yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Villanova Koleji, 1849

Ekim 1841'de, Philadelphia Aziz Augustine Kilisesi'nden iki rahip Radnor Township'de okul kurmak isteği ile 200 dönümlük (81 hektar) ferah ve temiz hava alan bir arsa satın aldı. Villanova Augustine Koleji adı altında okul 1842 yılında açıldı. Ancak, 1844 yılında Philadelphia Yerel İsyancılar'ı tarafından Philadelphia Aziz Augustine Kilisesi yakılması ile başlayan finansal zorluk süreci neticesinde kolej Şubat 1845'te kapatıldı. 1846 yılında tekrar açılan kolej, 1847 yılında ilk mezunlarını verdi. Mart 1848'de, Pensilvanya valisi okula daha yüksek derecelerde eğitim vermesi iznini verdi. 1859 yılında da öğrencisine ilk yüksek lisans belgesi sunmuş oldu. 1857 yılında Philadelphia'daki rahiplerin talebi üzerine kadro yetersizliği ve "1857 Paniği" nedeni ile finansal gerginlik yaşayan okul tekrar kapatıldı. "İç Savaş" süresi boyunca kapalı kalan okul Eylül 1865'te tekrar açıldı ve o zamandan günümüze kadar faal durumunu korudu.[2] Okulun hazırlık bölümü sonraki dönemlerde Main Line yakınındaki Malvern'e taşındı ve hala orada bulunmaktadır.

The Grotto'daki Corr Salonu

Teknoloji Okulu 1905 yılında kuruldu. 1915 yılında, öğrencilerin tıp fakültelerinden gelen yeni talepleri karşılayabilmelerine yardım etmek adına iki yıllık tıp hazırlık programları hayata geçirildi. Bu da 1926 yılında okulun dört yıllık tıp fakülteleri ile Biyoloji lisans programının kurulmasına ve üniversitenin fen bilimleri yapılanmasının kurmasına yol açtı.

Villanova 1918 yılına kadar sadece erkek öğrencilere yönelik eğitim hizmetleri veriyordu, ta ki kolejde bölge kilisesine bağlı okullarda eğitim vermek için rahibelere akşam dersleri verilmesine başlanıncaya kadar. 1938 yılında ise ilk defa rahibe olmayan bir kadın Villanova'dan mezun olmuştur. 1953 yılında hemşirelik okulunun açılması ile de kadınlar Villanova'da tam zamanlı katılım sağlamaya başlamışlardır. 1958 yılında Mühendislik bölümü ilk kadın öğrencisini kabul etmiş ve diğer bölümler sadece kadınlara yönelik eğitime başlamışlardır. 1968 yılında Villanova Üniversitesi tüm bölümlerinde karma eğitime geçmiştir.[2]

II. Dünya Savaşı sırasında Villanova, ulusal çapta 131 kolej ve üniversiteden biri olarak V-12 Navy College Training Program'ında yer aldı, bu program ile öğrencilere donanmada yer almanın yolunu açıyordu.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "University Profile". Villanova.edu. 18 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2007. 
  2. ^ a b "The Mission and Heritage of Villanova University". Villanova.edu. 1 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2007. 
  3. ^ "Amidst the Depression and War, Progress Still Prevails". Villanova, Pennsylvania: Villanova University. 2002. 6 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]