Villa La Angostura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Villa La Angostura, Nahuel Huapi Gölü'nün kuzeybatı kıyısında, Arjantin eyaleti Neuquén'in güneyinde, Los Lagos Departmanında yer alan bir kasabadır.

Nahuel Huapi Milli Parkı'nın kuzey kesiminde yer alan ve etrafı göller, ormanlar ve dağlarla çevrili, Patagonya'nın dağlık kesimlerindeki en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilir; ve takma adı Patagonya Bahçesi'dir (İspanyolca: Jardín de la Patagonia).[1]

Cardenal Antonio Samoré Geçidi ve Bariloche ve San Martín de los Andes gibi yakınlardaki diğer yerler ile Şili sınırından sadece birkaç kilometre uzakta bulunan otel, hem yaz hem de kış aylarında popüler bir turist koridoru oluşturur.

Coğrafya ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba, Nahuel Huapi Milli Parkı'nın içinde, Los Arrayanes Ulusal Parkı ve arrayanes (Luma apiculata) ormanının bulunduğu Quetrihue Yarımadası'nın kıstağına çok yakın, San Martín de los Andes ve Bariloche şehirlerinin ortasında yer almaktadır. Kasaba yakınında bulunan Cardenal Antonio SAMORE Geçidi ile Şili'deki Osorno şehrine bağlanır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Lago Correntoso

La Angostura, Arjantin'in Andean Patagonya'sının ana cazibe merkezleri arasında görülür. Sadece ahşap kasabasının kendi güzelliği nedeniyle değil, aynı zamanda manzaralarının güzelliği nedeniyle Arjantin'in en güzel kasabalarından biri olarak görülür. Batı tarafında Nahuel Huapi Gölü ve doğusunda Correntoso Gölü bulunur. Her iki göl, La Angostura çevresindeki spor balıkçılığı yerlerinden biri olan 200 metre uzunluğundaki Correntoso Nehri ile birbirine bağlanmaktadır.

Kasabanın mimarisi, Bariloche şehir merkezindekine benzer stilize bir Alp ahşap stilini takip ediyor. Çikolata, bira ve alabalık gibi zanaat ürünleri satan dükkanlar ve restoranlar bulunmaktadır. Yaklaşık 11.000 nüfusa sahip olmasına rağmen bir dağ köyü olarak sınıflandırılmıştır. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Respuesta al vicegobernador Mendioroz respecto del Corredor Biocéanico" (İspanyolca). Andino Digital. 16 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2015.