Vikipedi tartışma:Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  WMTR toplantıları[kaynağı değiştir]

  Edit-a-thon[kaynağı değiştir]

  Edit-a-thon maddesi açılmış, hazır yeri gelmişken Türkçe bir karşılık bulsak ya? Benim aklıma ilk gelenler:

  • Düzenleme maratonu (maddede verilen gayrıresmî Türkçe karşılık)
  • Vikimaraton

  --RapsarEfendim? 22:59, 10 Kasım 2015 (UTC)

  Vikimaraton Sadrettin 16:06, 10 Ocak 2016 (UTC)
  Taşmayı yapalım ve bu adı resmî ad olarak benimseyelim o hâlde en kısa zamanda :)--RapsarEfendim? 21:48, 16 Ocak 2016 (UTC)

  Wikimedia dosyaları[kaynağı değiştir]

  Grup üyeleri şuraya bir göz atabilir mi? --cobija 18:15, 5 Şubat 2016 (UTC)

  @Cobija Gurup üyeleri için izninizle aşağıya mesajın çevirisini alıyorum.
  Benim hiç anlamadığım konular! Yalnız öncelikle SALT'ın arşivinden bu dosyalar çok kıymetli, kesinlikle silinmesin istiyorum :) Nasıl işaretlememiz gerek? Osmanlı döneminden olduğunu düşündüklerimizi neye dayanarak belirtebiliriz? @Rapsar mı anlıyordu telif konusundan? @Elmacenderesi GLAM görüşmeleri yaptığından bahsediyordu..."daha liberal bir politika" konusunda SALT arşivle de görüşmek mümkün müdür?--Başak (mesaj) 21:09, 7 Şubat 2016 (UTC)

  File:Gümüşhacıköy Saat Kulesi tarihî.jpg, File:Kraków Saat Kulesi.jpg, File:Hamidiye Sanayi Mektebi ve Hamidiye Saatli Çeşmesi.jpg, File:Hamidiye Sanayi Mektebi.jpg, File:Osmanlı Bankası, Samsun planları.jpg, File:Samsun Tütün Fabrikası çalışanları.jpg, File:Akalan Kalesi planı.jpg, File:Saathane Meydanı.jpg, File:Bankalar Caddesi (2).jpg, File:Bankalar Caddesi.jpg

  Bunlar Osmanlı döneminde oluşturulduğunu tespit edebildiklerim. --cobija 22:09, 7 Şubat 2016 (UTC)

  Çeviri[kaynağı değiştir]

  "Arşiv kaynağından, çoğunun üreticisi ve tarihi bilinmeyen fotoğraflar. Her bir dosya için geçerli kamu malı kurallarını incelenmeli, kamu malı olanı doğru olarak etiketlenmeli ve gerisini silmeliyiz.

  (Dosya listesi: File:Gümüşhacıköy Saat Kulesi tarihî.jpg, File:Kraków Saat Kulesi.jpg, File:Zile Kalesi girişi ve üzerindeki Zile Saat Kulesi.jpg, File:Sungurlu Saat Kulesi.jpg vb...)

  Tüm bu görseller SALT tarafından sağlandı ve metadata’da “serbest erişim”in aşağıdaki şekilde ifade edildiği bu politikaya tabi görünüyorlar:

  "Materyal sadece kişisel araştırma amacıyla sunulmaktadır ve bir Creative Commons Atıf- Gayri Ticari – Türevsiz 4.0 Uluslararası (CC BY-NC-ND 4.0) altında lisanslanmıştır. Bu lisans çalışmaların yüklemenize ve yaratıcı veya lisansöre atıf verdiğiniz takdirde başkalarıyla paylaşmanıza izin verir, fakat hiçbir şekilde değişiklik yapamaz veya ticari olarak kullanamazsınız."

  Telif hakkı sahibi Ülgen ailesi olarak tanımlanmıştır. Kumkum’a göre, Ülgen bir miras sahibi olarak GLAM’da yer almakta. Yine Kumkum’a göre fotoğrafların bir kısmı Osmanlı döneminden. Bu demek oluyor ki bazıları PD-1923’e aday (bu arada Kumkum’a göre Türkiye’de 29 Ekim 1923’ten önce yayımlanan medya da kamu malıdır)

  Bu arşiv kaynağı ilginç, Wikimedia Kullanıcı Grubu ile temasa geçebiliriz ve onlar da kaynak ile görüşüp NC ND’den daha liberal bir politika konusunu tartışabilirler." Dereckson

  • Kullanıcı:Cobija, Kullanıcı:Basak, Osmanlı döneminde üretilen tüm görseller kamu malı (benim bildiğim ve ilgili telif hakkı şablonundan anladığım kadarıyla), zira o dönemde telif haklarına dair bir kanun yok. Resimlerin çoğu o dönemde üretilse de bazılarının tarihleri net olarak belirtilmediğinden şüpheli yaklaşılmış ve silinmesi istenmiş. "Toptan silmek doğru değil" diyerek kalsın dedim, olması gereken de bu. Bir de SALT konusu var, bunlar ellerindeki görselleri kamu malı olarak yayınlıyorlar ama telif hakları onlar da mı bilemiyorum. Bu soruyu deneyimli bir kullanıcıya sormuştu Commons'ta, "yahu bu SALT bunları yayınlıyor tamam da, onlar gerçek üretici değil ki?" demiştim. Sorun yok cevabını alınca peşini bıraktım ben de :)--RapsarEfendim? 20:47, 12 Şubat 2016 (UTC)
   • Şuraya da bir bakabilir miyiz? İyice saçma bir hal almaya başladı. Burada bir terslik de göremedim. --cobija 11:40, 20 Şubat 2016 (UTC)

  Topluluk adı[kaynağı değiştir]

  Topluluk adlandırılırken ortak etmenin Türkiye değil de Türkçe olduğu gözden kaçırılmış mı yoksa bilinçli bir tercih mi? --cobija 23:59, 14 Şubat 2016 (UTC)

  • @Cobija, ilk gördüğümde ben de benzer bir şey düşünmüştüm fakat "ulusal düzeydeki Wikimedia projelerine katılım ve organizasyon işleri" ibaresini görünce coğrafî etmenler dolayısıyla kasıtlı bir tercih olduğunu fark ettim. Dr. Coalmesaj 00:06, 15 Şubat 2016 (UTC)
  • @Cobija merhaba, bu Wikimedia Kullanıcı Grubu bir Wikimedia Faslı (örn. Wikimedia Türkiye, Wikimedia İtalya vb.) ile aynı ortak etmen ve amaç doğrultusunda kurulduğu için isim tercihi de bu yönde olmuştur. @Dr. Coal'ın tespiti de doğrudur. --WikiBronze [M] 09:46, 21 Şubat 2016 (UTC)

  Başvuru[kaynağı değiştir]

  Merhaba; ilgili e-posta adresine mail atarak başvuruda bulundum lakin henüz bir olumlu veya olumsuz bir dönüş olmadı. Hangi kullanıcımız üye alımıyla ilgileniyor acaba bilgilendirebilirmisiniz? Saygılarımla. chansey Mesaj 07:39, 24 Ekim 2016 (UTC)