Vikipedi tartışma:Vikiproje Madde Değerlendirmesi

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Bu projenin kaynağı ne ?[kaynağı değiştir]

  Eğer kaynak net bir şekilde gösterilirse, Türkçe'ye çeviri işine daha etkin bir şekilde katılmak mümkün olur.

  --Doruk Salancıileti 07:11, 24 Temmuz 2006 (UTC)

  Madde değerlendirme terimleri[kaynağı değiştir]

  Geçen sene Kullanıcı:GraphicDesigner epey emek vererek bir madde değerlendirme sistemi hazırladı. Diğer büyük Vikilerde de olan bu sistem sayesinde belli bir projenin zaman içinde ilerlemesini nicel olarak izlemek mümkün hale geliyor. Her maddenin o proje kapsamı içindeki önemi ve kalitesine dair değerler veriliyor, bu değerler ayda bir elle veya botla aşağıdaki gibi bir tabloya giriliyor, ve böylece Vikipedi'nin bu projenin konusunu ne derece iyi karşıladığı belli oluyor.

  MHB
  sayfaları
  Önem
  En Çok Orta Az ??? Toplam
  S
  ı
  n
  ı
  f
  Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
  Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
  Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
  B 0 0 0 0 0 0
  C 0 0 0 0 0 0
  Başlangıç 0 0 0 0 0 0
  Taslak 0 0 0 0 0 0
  Liste 0 0 0 0 0 0
  A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
  Gerekli 0 0 0 0 0 0
  Şablon 0 0 0 0 0 0
  Dosya 0 0 0 0 0 0
  Kategori 0 0 0 0 0 0
  Proje 0 0 0 0 0 0
  ??? 0 0 0 0 0 0
  Toplam 0 0 0 0 0 0

  Bence bu sistemin en büyük yararı, "nicelik değil nitelik!" diyenlerin niteliği kabaca takip etmelerini sağlayan bir araç olması. Böyle bir tablo hazırlayarak belli bir konunun öncelikli veya ve az geliştirilmiş maddeleri belirlenebiliyor. Tablodaki değerler zamana göre karşılaştırıldığında, projenin başarısının sadece madde sayısı olarak değil, madde kalitesi düzeyinde de izlenmesi mümkün oluyor. "Askeri Tarihle ilgili maddelerinin sayısını yüz tane arttı" demek yerine, "A-sınıf Askeri Tarihle ilgili maddelerin sayısı on arttı", vb. denebiliyor.

  Ben bu değerlendirme sistemini, oluşturmakta olduğum Vikipedi:Vikiproje Moleküler ve Hücresel Biyoloji içinde kullanmayı planlıyorum. Bunu için İngilizce Wikipedia'da kullanılan kalite ve önem değerlerini kendime göre Türkçeleştirdim. Ancak, bu değerlendirme sisteminin Vikipedi'deki başka Vikiprojeler tarafından da kullanılmasını olası gördüğümden, bu yönde fazla ilerlemeden önce topluluğun görüşünü alıp bu kalite ve önem terimlerini standartlaştırmak istiyorum. Kullanıcı:GraphicDesigner'ın seçmiş olduğu madde değerlendirme terimlerini doğrusu ben yadırgadım, onunkiler yerine bana daha uygun gelen başka terimler kullandım. Gene de Vikipedi'de bu terimlerin standart bir şekilde kullanılması, bence kimin seçimlerinin benimsendiğinden daha önemli. Topluluğun genel eğilimleri doğrultusunda çoğunluğun benimseyeceği bir madde değerlendirme sisteminin oluşmasını arzu ediyorum.

  Kısaca özetlemem gerekirse İngilizce Vikipedi'de Kalite değerleri Seçkin Madde, A, İyi Madde, B, Başlangıç ve Taslak Sınıfları şeklinde. Bunlardan SM ve İM, resmi bir değerlendirme süreci sonunda tescilleniyor, diğer A, B, Başlangıç ve Taslak sınıflandırmaları herhangi bir kullanıcın takdirine kalmış, metinde bir imlâ hatasını değiştirir gibi uygun bir kalite değeri verilebiliyor, uygunsuz bir değer konursa bir başkası onu düzeltiyor. Maddelerin önem değerleri ise İngilizce'de Top, High, Mid ve Low (yani Üst, Yüksek, Orta ve Alçak) olarak kullanılmış.

  • Ben bu kalite değerlerini Türkçe'ye SM, A, KM (Kaliteli Madde), B, C ve Taslak Sınıf olarak çevirdim.[1]
  • GraphicDesigner'ın bunlara karşılık olarak seçtiği kalite terimleri ise Seçkin (A), B, Kaliteli (C), Kullanışlı (D), Geliştirme (G) ve Taslak (T).[2]
  • Ben Önem değerlerini En önemli, Çok önemli, Orta Önemli ve Az önemli olarak çevirdim.[3]
  • GraphicDesigner 'önem' yerine 'öncelik' terimini seçmiş ve bu özellik için Öncelikli, Yüksek, Orta ve Düşük değerlerini kullanmış.[4]

  Bu kalite değerlerinin pratikte nasıl kullanılabileceği hakkında fikir verecek bazı sayfalara bağlantılar veriyorum:[5], [6],[7]

  Bu yukarıda saydığım kalite ve önem/öncelik terimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangisi daha iyi, veya başka bir öneriniz var mı? Diğer dillerdeki Vikipedi'lerde kalitenin gelişmesine büyük katkısı olmuş olan madde değerlendirme sisteminin kullanışlı bir şekilde burada da uyarlanabilmesi için lütfen görüşlerinizi belirtiniz. --İnfoCan 20:09, 24 Mayıs 2007 (UTC)

  Sanirim sayi olarak oldukca yuksek bir noktaya geldik ancak kalite olarak sorunlarimiz devam etmekte. InfoCan'in bu onerisinin ansiklopedinin genel durumu hakkinda cok daha net bir gosterge olacagini dusunuyorum. Eger topluluk bur projeyi desteklerse, belirli konulardan degerlendirmeye baslayalim. Bot ne tur bir yardim saglar bilemem ancak aylik degerlendirme yapilabilirse cok iyi olur. Zamaninin geldigini dusunuyorum ve destekliyorum. Citrat 05:51, 25 Mayıs 2007 (UTC)
  • Güzel fikir, güzel uygulama, neden olmasın? Nitelik bağlamındaki gelişimimizi takip etmemizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte şu an projeler pek aktif olmadığı için (bu iş en kolay ve güzel projeler dahiline yapılabilir kanaatindeyim) bunun zaman alacağının altını çizmekte yarar görüyorum. Önerilen terimler güzel, uygun. Kaliteli madde terimini özellikle önemli buldum; güzel de durmuş. Bu tip bir sistemin gelişiminde Vikipedistlerin duyarlılığı ve ilgisi sanırım en önemli olan şeydir; sonuçta maddeler kendi kendilerini değerlendirmiyorlar. Bununla birlikte ortalama bir Vikipedist şu an bir maddeyi değerlendirebilmesine olanak sağlayacak bilgilere (genel olarak konuya dair bilginin yanı sıra en basitinden VP:BTT'ye - taraflı olan bir maddenin ne kadar bilgi veriyorsa versin kaliteli olamayacağına mesela) sahip mi değil mi pek emin değilim. Yine topluluk buna ne kadar zaman ayırır? Bu hususta da şüphelerim var. Bununla birlikte ilgili bireyler için bu tip bir şeyin olması gerçekten önemli ve yararlı.
  • Vikipedi'nin nitel gelişimine katkıda bulunacak her şeye azami oranda önem vermeliyiz, zira bu yönde çok zayıfız. -Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 06:32, 25 Mayıs 2007 (UTC)

  Mart ayında aynı konuyu bende gündeme getirmiştim ama daha erken diyerek ertelemiştik. Aslına bakarsanız bencede erkendi. Aslında çok uzun bir zaman geçmedi ama şu an bu çalışma başlatılırsa iyi olur. Yalnız Vikipedi'de çokca başlatılıp sonrasında atıl kalan oluşumlar var. Bunlara bir yenisini eklememek için bu çalışmayı sürekli yapabilecek kişilerin olması gerekli. Bu nedenle tıpkı İng Viki'de ki gibi VikiProjeler üzerinden bu çalışmalar yapılmalı. Bunun yanında Vikipedi:VikiProje Madde Değerlendirmesi var. Ayrıca Seçkin Maddeleri hadi oylayarak seçiyoruz. Önem sırasını veya kalitesini kullanıcılar kendi görüşlerine göre mi seçecek? Aslında güzel bir çalışma ama zor olacağı kesin. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.--Absarileti 11:02, 25 Mayıs 2007 (UTC)

  • Çalışma içeriği hakkında fazla bilgim olmamakla beraber, fikir kesinlikle Vikipedi'ye katkı sağlayacaktır. Destekliyorum--renegademsj 11:23, 25 Mayıs 2007 (UTC)
  • Yukarıda yeterince açık yazmamışım, biraz açayım. Vikipedi'de ortak ilgi alanı olan bazı kullanıcılar Vikiproje olarak adlandırılan işbirliklerine girip belli bir alanda Vikipedi'nin gelişmesi için organize çalışma yapıyorlar (örneğin Türkiye yerleşim birimleri, askeri tarih, sinema). Genelde bu çalışmanın sonucunda o konuyla ilgili tüm maddelere kolayca ulaşmaya sağlayan kullanışlı bir portal açılıyor. Benim yukarıda sözünü ettiğim madde değerlendirme sistemi, bu projelerde kullanılabilecek bir araç. Dolayısıyla tabii ki bu projelerden birinde yer almayan birisini ilgilendirmeyecek bir girişim bu. Her proje bu sistemi kullansın diye bir teklif getirmiyorum (ama bu iyi olacağına inanıyorum). Ben burada sadece bu değerlendirme terimleri konusunda bir topluluk görüşü almak istiyorum. İlk aşamada kendi başlatmakta olduğum Vikiprojede bunlar kullanılacak. Amacım zaten mütevazi, bu VikiProje için portal dahi açmıyorum, sadece bu konuda öncelikli olan maddelerin bir listesini çıkarmak ve onların şu anki kalitesini belirlemekle yetiniyorum. Bu iş için fazla insana gerek yok (ama yardımcıların olması tabii beni mutlu eder). Öte yandan bence bu madde değerlendirme sisteminin başka VikiProjeler için de kullanışlı olacaktır, bu yüzden eğer birileri arzu edip bir kalite değerledirme sistemini kendi projelerinde uygulamak isterlerse benim kullandığım bu terimlere içleri sinsin istiyorum. Yani gelecekte her aklına gelen başka bir kalite değerlendirme sistemi üretmesin, tek bir sistem olmalı. Kısacası, şu anda sadece bu terimlerin uygunluğu konusunda bir topluluk görüşü almak istiyorum.
  (Absar'a cevaben) Yukarıda "Kullanıcı:GraphicDesigner'ın sistemi" derken kastettiğim Vikipedi:VikiProje Madde Değerlendirmesi. Yalnız orada kullanılan kalite ve öncelik terimlerini değiştirmek istiyorum. --İnfoCan 14:49, 25 Mayıs 2007 (UTC)
  • Öncelik yerine Önem teriminin kullanılmasını destekliyorum. Kalite değerleri için de Infocan'ın yaklaşımı daha iyi duruyor. (SM, A, KM (Kaliteli Madde), B, C ve Taslak Sınıf) Yalnızca bu sınıflama da naçizane önerim C sınıfı yerine GM (Geliştirilmesi gerekli Madde) terimini kullansak sanki daha iyi duracak. Syg.--renegademsj 16:51, 25 Mayıs 2007 (UTC)

  Kurtlar vadisi[kaynağı değiştir]

  • Ben bu konuya takmış durumdayım. Sansüre karşıyım bu bir. RTÜK'ü demoklesin kılıcı gibi görüyorum. Ama şunu söylemeden de geçemem: Kurtlar vadisi dizisinin oyuncuları madde oluyor! onca açılmayı bekleyen bilimsel, akademik madde varken! Tamam, TV'lerde olduğu kadar olmasa da bir ölçüde magazin de gerekli belki, ama vikipedi gibi saygın bir yerde, Yüzlerce madde eksiğinden daha mı öncelikli bu diziyle ilgili maddeler?

  Olmayan Maddeler[kaynağı değiştir]

  Açtığım bir projede henüz var olmayan maddeler varsa bunları proje değerlendirme tablosuna ekleyebilmem lazım. Bence bir satır da taslak-altı (olmayan) maddeler için eklenmeli. Khutuckmsj 16:57, 2 Haziran 2007 (UTC)

  Yeni başlık planı[kaynağı değiştir]

  Merhaba, Vikiproje sayfasının başlık kısmını aşağıdaki gibi güncellemeyi planlıyorum. Öneriniz olursa belirtmekten çekinmeyin. İyi vikiler... Turk ansiklopedici ☎️ 20.35, 21 Kasım 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Proje sanırım ölü @Turk ansiklopedici, mamafih tek etkin katılımcı gözüken @Minuette'ye sesleneyim. — 07 💬 16.30, 22 Kasım 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Ping için teşekkürler @07. Bence güzel duruyor, @Turk ansiklopedici. Açıldığı 2006'dan beri pek değişiklik yapılmamış, bu yüzden biraz eski sayfayı güncelleme açısından iyi bir adım gibi. Minuettemesaj 18.42, 23 Kasım 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  İstek yapıldı Yapıldı Görüşleriniz için teşekkür ederim. Turk ansiklopedici ☎️ 15.07, 25 Kasım 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]