Vikipedi tartışma:Risk sorumluluğu reddi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bunun tam karşılığı "sınırlı sorumluluk beyanı"dır. Risk sorumluluğu reddi de değil feragatname de değil. Feragatname isminden haklardan vazgeçme anlamı çıkar. Tam olarak anlatılmak istenen bu değildir. Bence sınırlı sorumluluk beyanı olması gerekir. --Alperen 11:44, 23 Mart 2006 (UTC)

Bakınız: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%22s%C4%B1n%C4%B1rl%C4%B1+sorumluluk+beyan%C4%B1%22&btnG=Ara&meta=

Bakınız: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%22risk+sorumlulu%C4%9Fu+reddi+%22&meta=

Keşke bu yazdığını...[kaynağı değiştir]

...Köy Çeşmesi'ne yazdığım yazı ve sorulara istinaden yazmış olsaydın. Bu yazdıkların, orada sorduklarımın güzel yanıtı olurdu, hala da olur. Bunları orayada taşırsan, Vikipedi'nin en altında yer alan Feragatname ifadesini değiştirebilecek birileri harekete geçebilir ve Wikipedia'daki General disclaimer'ın bizdeki karşılığı olan Vikipedi:Genel Bilgi Paktı'nın başlığı da uygun bir şekilde değiştirilebilir.

Risk sorumluluğu reddi'ni Wikipedia:Risc disclimer'ın bir tercümesi olarak açtım; tıbbi, hukuki ve içerik sorumluluklarının reddine ilişkin yazıları da eğer başka ilgilenen olmazsa, çevireceğim. Sorumluluk reddi terimine ise, Köy çeşmesi'ne yazdığım Disclaimer > Feragatname ?'de görebileceğin gibi, Google Türkiye'nin Türkçe sayfalarında disclaimer`ı aratınca 3. sırada gelen bağlantı üzerinden ulaştım. Tabii, netbul ya da benzeri sitelerin en altına bakmanın aklıma gelmemiş olması ayrı bir konu (gene de bu konuda yanlız sayılmam: feragatname ?.. genel bilgi paktı ?!.). Dolayısıyla, Google Türkiye'de risk sorumluluğu reddinin sıfır çekiyor olması pek doğal.

Sınırlı sorumluluk beyanına gelince, bu terim Wikipedia:General disclimer'ı karşılıyor (gibi duruyor); Wikipedia:Risc disclaimer ya da diğerlerinin takip edilmesi önemliyse ve çevrileceklerse, onlar için başka ifadeler kullanmalı:

  • Riskte sınırlı sorumluluk beyanı
  • Tıbben/Hukuken sınırlı sorumluluk beyanı

gibi.

Öte yandan, sınırlı sorumluluk beyanı ile ilgili olarak gelen ilk beş sitenin ilgili sayfalarını dikkatle okudum ve şunu gördüm: ortada bir sınırlılık filan yok; hiç kimse, hiçbir sorumluluğu kabul etmiyor !

  • Kimse, "sitemizin sorumluluğu buraya kadardır; ötesi sizin sorumluluğunuzdur" demiyor...
  • Hepsi, "sitemizi kullanıyosanız, onun sorumluluğunu kabul etmem, bunun için kendi bacağınızdan asılırsınız" filan gibi şeyler diyor.

O zaman da insanın, "bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" diyesi geliyor: hiçbir sorumluluk kabul etmiyorsan, herhangi bir sorumluluğu reddediyorsan, "sınırlı sorumluluk beyanı" ne demek ki ?

Tabii, arama sonucuna göre 106 bin sayfa geliyor, sınırlı sorumluluk beyanı terimini içeren. O zaman, bu terimin TC hukukunda bir yeri herhalde vardır; netbul filan gibilerinin, herhalde, hukuki danışmanları vardır. Gene de ben, sınırlı sorumluluk beyanı teriminin Wikipedia'da yer alan, bahsedegeldiğim disclaimer'ı karşıladığından emin değilim.

--Doruk Salancı 16:52, 23 Mart 2006 (UTC)