Vikiproje:Sovyetler Birliği

Vikiproje Sovyetler Birliği'ne dahil sayfa sayısı: 5453, Seçkin madde sayısı 9, Seçkin liste sayısı: 2, Kaliteli madde sayısı: 6
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:VikiProje Sovyetler Birliği sayfasından yönlendirildi)

VikiProje Sovyetler Birliği

Coat of arms of the Soviet Union 1.svg


Sovyetler Birliği Projesi
“Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!”
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği Projesi İşbirliği Projesi İşbirliği Projesi Çalışılan maddeler Çalışılan maddeler Katılımcılar Katılımcılar
İş bölümü ve hedefler İş bölümü ve hedefler Düzenlenmesi gereken maddeler Düzenlenmesi gereken maddeler Anket ve oylamalar Anket ve oylamalar İstekler İstekler
Duyuru şablonları Duyuru şablonları Kategoriler ve şablonlar Kategoriler ve şablonlar Bülten Bülten Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg İlgili projeler
Hammer and Sickle Red Star with Glow.svg Sovyetler Birliği Projesi nedir?
RIAN archive 142011 A masters-of-art concert on the VLKSM 60th anniversary.jpg
Sovyetler Birliği Projesi, Sovyetler Birliği ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de Sovyetler Birliği'ne ait tüm konulardaki eksiklerin planlı bir şekilde giderilmesini hedefler.

Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız katılımcılar listesine isminizi ekleyebilir, iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir, iş birliği projesine katkı sunabilir, çalışılan maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz. Katkı sunarken Sovyet kaynak listesi size yardımcı olabilir. Ayrıca varsa proje ile ilgili madde isteklerinizi istek sayfasına ekleyebilirsiniz.

Nuvola actions undo.png Hedefler
Kustodiev The Bolshevik.jpg
Projede ana hedef Vikipedi'de yer alan Sovyetler Birliği ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynaklandırmak, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan Sovyetler Birliği ile ilgili maddeleri diğer dillerden tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Bunun için iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir, düzenlenmesi gereken maddeler kısmında yer alan maddeleri düzenleyebilir veya bu bölüme yeni maddeler ilave edebilirsiniz. Proje ile ilgili maddelerdeki bekleyen değişiklikleri buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
Adeeb.jpg Proje konuları
SovietWoman1920.jpg
Sovyetler Birliği Projesi; Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, toplum, kişi vb. gibi pek çok konuyu içinde barındırmaktadır. Sovyetler Birliği'nin geçmiş yüzyıla damgasını vuran bir ülke olması sebebiyle doğrudan ya da dolaylı olarak birçok konuyla ilişkilidir. Bu sebeple projenin konu kapsamı oldukça geniştir.

Siz de Sovyetler Birliği ile ilgili olduğunu düşündüğünüz maddeler üzerinde çalışabilir ve projeye dahil edebilirsiniz. Herhangi bir kuruluş, tarihi olay, kitap, kavram, siyasi konu, sanatsal faaliyet ve benzeri birçok konu, proje kapsamında rahatlıkla incelenebilir. Proje konusunu seçmekteki tek koşul, dolaylı dahi olsa, Sovyetler Birliği ile ilgisinin bulunmasıdır. Yine de emin değilseniz çalışacağınız konuyu/konuları iş bölümü ve hedefler bölümüne eklemeniz uygun olacaktır. Böylece konu kapsamına giren benzer çalışmaları yapan/yapacak kullanıcıları haberdar edebilirsiniz.

Sovyetler Birliği ile ilgili konuların yer aldığı kategoriler ve şablonlar kısmını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca ödüllü işbirliği projelerine göz atabilir ve katılım sağlayabilirsiniz.

Combat-1300596.svgYöntem
A. Apsit. 1 may .jpg
İleri katkılar
 • Sovyetler Birliği Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{VikiProje Sovyetler Birliği}} şablonunu maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece Sovyetler Birliği projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Bu şablonu koyarken başına yk eklemeyin. Örneğin {{yk:VikiProje Sovyetler Birliği}} olmamalıdır.
 • Sovyetler Birliği ile ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{VikiProje Sovyetler Birliği-Davet}} şablonunu ekleyin. Buna benzer olarak, projenin işbirliği projesinin davet şablonu olan {{VikiProje Sovyetler Birliği-İşbirliği}} şablonunu da gönderebilirsiniz.

Soviet flag finial.svg Seçkin ve kaliteli içerik Soviet flag finial.svg[kaynağı değiştir]

Soviet flag finial.svg Proje ile ilgili son değişiklikler Soviet flag finial.svg[kaynağı değiştir]

Kısaltmalar listesi:
V
Vikiveri değişikliği
g
ORES'in etiketlediği değişiklik
Y
Yeni sayfa
k
Küçük değişiklik
b
Bot değişikliği
(±123)
Bayt cinsinden sayfa boyutu değişikliği
Geçici olarak izlenen sayfa

12 Ağustos 2022

11 Ağustos 2022

10 Ağustos 2022

9 Ağustos 2022

*Madde listesi buradadır Sovyetler Birliği konuları kapsamına giren maddeleri listeye ekleyebilirsiniz.

RIAN archive 879591 USSR pilot-cosmonauts at TV studio.jpg
Ayın görseli: Sovyet kozmonotları Pavel Popoviç, Yuri Gagarin, Valentina Tereşkova, Valeri Bikovski, Andriyan Nikolayev ve German Titov bir televizyon programında.
Tarih: 12 Mart 1963
Üreten: Khalip / Яков Халип
Ayın görseli arşivi
Proje standartları
Kısayollar: VPR:SSCB, VPR:SOVYET
Proje şablonu: {{VikiProje Sovyetler Birliği}}
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}}
Ayın işbirliği: İşbirliği Projesi
Tartışma sayfaları

İş bölümü ve hedefler
Anket ve oylamalar
İstekler
Toplu mesaj listesi

Yapılacak işler

İşbirliği Projesi
Çalışılan maddeler
Düzenlenmesi gereken maddeler
Bekleyen değişiklikler
Kaynak listesi

Haberler

En çok ziyaret edilen sayfalar
Açılan maddeler
Bülten
Açılan maddeler (istatistikler)
Eklenen görseller
Seçkin ve kaliteli içerik
Proje bannerları

Yararlı bağlantılar

Biçem el kitabı
Kaynak gösterme
Kategorilendirme
Yeni madde oluşturma
Sayfa nasıl yazılır?
Vikipedi'ye katkı sağlamak

İstatistikler
Proje: Sovyetler Birliği
Sovyetler Birliği
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 1 3 5 0 0 9
Seçkin Liste SL 1 0 1 0 0 2
Kaliteli madde KM 0 2 4 0 0 6
B 17 26 33 11 0 87
C 37 103 227 149 4 520
Başlangıç 43 234 599 525 6 1407
Taslak 27 119 505 797 6 1454
Liste 3 10 17 18 1 49
A-ayrımı 4 6 18 0 0 28
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 6 21 107 22 6 162
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 42 36 1038 0 1 1117
Portal 0 0 0 0 0 0
Proje 5 18 32 0 0 55
??? 0 0 109 265 238 612
Toplam 181 560 2663 1787 262 5453
Bunları biliyor muydunuz?
  • 1917 Ekim Devrimi'nden 11 ay önce Finlandiya'da sürgünde bulunan Bolşevik lider Lenin, bir toplantıda yoldaşlarına "Devrimi belki de 20 yıl sonra göreceğiz." demiştir.
  • Küba Füze Krizi'ne neden olan Türkiye'deki Jüpiter füzelerinin varlığı Türkiye halkına 40 yıl sonra açıklanmıştır.
  • Bolşevik devrimci ve SSCB'de Yüksek Sovyet Predizyum Başkanı olan Mihail Kalinin, Ekim Devrimi öncesi ve sırasında Petrograd belediye başkanı idi.
  • Nâzım Hikmet'in 1954 yılında Moskova'da yazdığı İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu? adlı tiyatro oyunu, 5. gösterimin ardından Sovyetler Birliği'nde bazı Sovyet yöneticilerinin bürokratlaşarak halktan kopması ve giderek sınıflaşması konusunu işlemesi nedeniyle sakıncalı bulunup yasaklanmıştır.
  • Komünizmin simgesi olan ve Sovyetler Birliği'nin birçok armasında yer alan kızıl yıldızın beş köşesi emekçilerin beş parmağını, geleneksel olarak sayılmış beş kıtayı ve temsil eder. Ayrıca yıldızın beş köşesi toplumu sosyalizme taşıyacak ve onu koruyacak olan beş farklı sosyal grubu temsil eder: Gençlik, ordu, işçiler, çiftçiler ve entelijansiya.

Not: Bilgiler devamlı olarak otomatik şekilde güncellenir.


Panolar: üst, sol, sağ, bannerlar.