Vikipedi:VikiProje Ana Sayfa/Tasarımlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Proje Talimatlar Pratik Yapılacaklar Tasarımlar/Tartışma Tasarımlar GM Ön İnceleme GM Adaylık GM 2015 Takvimi GM elenenler
Kısayol:

Vikipedinin birçok sayfasında Ana Sayfa tasarımları, hangisinin kullanılacağı ve bu sayfada neler bulunacağı konularında tartışmalar, yazışmalar olmuştur. Bu sayfa Vikipedi topluluğunun Ana Sayfa tasarımı ile bu tasarımda nelerin olması gerektiği konusunda bir tartışma, seçme ve belki de ileride hangi tasarımın kullanılacağına dair bir oylama yapması için oluşturulmuştur.

Tasarım için elimizde bulunan sayfalar:

Hangilerin olacağı, bunlara hangi maddelerin ekleneceği konuları "genel tartışma" başlığı altında tartışılabilir. Tasarımlarda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tasarımınızda kullanacağınız şablonların kullanıcı alt sayfası olarak oluşturulması,
 • Çok kullanılan internet tarayıcılarında (internet explorer, mozilla firefox, opera v.b. gibi) kimi zaman tasarımlar farklı görünebilmekte, şablonları üst-üste binmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Tasarımların bu farklılıkların göz önünde tutularak oluşturulması rica olunur.

Bu sayfa bir çalışma alanı olduğu için tartışmalar bu sayfada, bu sayfadaki çalışma yöntemi gibi konularda tartışma sayfasını kullanabilirsiniz.

Saygılar, Machiavelli msj 22:32, 11 Mart 2008 (UTC)

Genel Tartışma[değiştir]

Asagidaki arkadasin fikirlerine katilmiyorum. artik örnek alma ya da kopyalama aliskanligindan vazgecmeli diye düsünüyorum. yani hollanda hos isvec güzel olabilir ama bize ait bizim yarattigimiz bisey olsun. türkiyeden giren herkes bize ait biseyler bulabilsin.

En başta bulunan gri kutunun kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. İtalyanca Wiki veya benzeri olan Hollandaca Wikideki gibi bir başlık çok daha hoş olacaktır. İtalyanca'da Mavi'ye yakın bir ton, Hollandaca'da ise turuncuya yakın bir ton kullanılmış. Bizde de turkuaza yakın bir tonla hoş durabilir. İkinci olarak bence kategori bölümü kaldırılmalı. --Machiavelli msj 16:10, 12 Mart 2008 (UTC)

 • Kategoriler kesinlikle olmamalı. Zaten bunu daha önce ilk ana sayfa değişikliği tartışmalarında tartışmış ve olmaması yönünde karara varmıştık. Bir kategori sayfası oluşturup buna giden bir bağlantıyı soldaki menüye koyacağız. Böylece hem daha büyük ve ayrıntılı bir kategori sayfamız olacak hem de bu ana sayfada yer işgal etmeyecek. Griden kaçınılması gerektiğinde hem fikirim. Bunun ötesindeki renk ve ton seçimi Vikipedistlere kalmış, şahsen çekimserim, ama lütfen ağır veya şok edici renklerden kaçınalım. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:28, 12 Mart 2008 (UTC)


 • Kategorilerin yer almaması iyi olabailir. benim oyum da bu yönde. Başlık da itlyanca veya hollandaca olandaki gibi daha şık bir başlık olmalı tabiki. Renk konusu bence sayfanın bütünlüğüne göre karar verilebilecek bir konu. Yani önce başlık rengini seçip ona göre bir sayfa renklendirmesi yapabilir ya da tam tersini uygulayabiliriz. Sonuçta bütünlük önemlidir. --Manco Capac 13:10, 17 Mart 2008 (UTC)

"Bunları Biliyor musunuz?"[değiştir]

 • Merhabalar,
 • Aşağıdaki yorumumdan alıntıyla: "Henüz bu kısımlardan hiç hazırlamadık, hazırlamak en az yeni bir tarihte bugün sayfaları kadar sayfa oluşturulması anlamına gelecek ve bunu da tarihte bugünlerde yaptığımızın tersine sıfırdan yapmak zorunda kalacağız (tarihte bugün sayfalarında tarih sayfalarını kaynak olarak kullanıyorduk). Başka sitelerden almamız da mümkün olmayacak TBA sorunu sebebiyle. Eğer bunları biliyor musunuz'a yer vereceksek tasarımın ana sayfaya uyarlanması en az birkaç ay daha gecikecektir." Bunların farkında olup karar vermemiz lazım... Bunları Biliyor musunuz hazırlamanın, sıfırdan hazırlamanın, ne denli zor olduğunu bu tip ufak bölümlere yer alan portallarda zaman zaman çalışmış olduğum için biliyorum ve şahsen bu tasarımda olmaması kanısındayım zira yapımının kısa bir sürede, telif ihlâli barındırmadan bitirilmesinin mümkün olmayacağı açıktır oysa ki topluluk ana sayfanın değişmesi için oldukça hevesle beklemektedir - bunları biliyor musunuz için tasarımımızı güncellemeyi erteleyemeyiz. Bununla birlikte bu sayfalar tasarım değişikliği sonunda hazırlanırsa elbette ekleyebiliriz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:31, 12 Mart 2008 (UTC)
"Bunları Biliyor Musunuz?" kısmının şu anda hazırlanan tasarımlarda yer almaması, ancak eklenebilecek olması daha iyi olur; çünkü bu sayfaların hazırlanmasının ne kadar süreceği belli değil. Yine de Anasayfa projesi altında bir "Bunları biliyor musunuz" bölümünün hazırlığına başlamalıyız. Seçkin Maddeleri ana sayfaya çıkartırken sanırım "2008 1. Hafta", "2008 2. Hafta" şeklinde çalışacağız. BBM'ler de "2008 1 Hafta-1" ve "2008 1. Hafta-2" şeklinde, her hafta için 10'ar adetten 2 tane hazırlanabilirse bence gayet iyi olacaktır. 52 hafta x haftada 2 blok x her blokta 10 BBM'den hesaplarsak toplamda her yıla 1040 adet bilmediğimiz şey gerekli :)
Benim önerim "Vikiproje:Bunları Biliyor Musunuz" sayfası altında, KM-SM sisteminde kullanılan kategorilere ayırarak, her BBM için referans vererek 1000+ adet BBM yazalım, sonra bunları her gün her kategoriden birer tane olmak üzere haftalara dağıtalım. Khutuckmsj 18:42, 12 Mart 2008 (UTC)
Güzel sistem önerisi bence uygulanabilir; ama belirtildiği gibi, zaman alacaktır. Yine de elimizdeki ana sayfa tasarımlarından birini seçkin madde çıkarma hızımızı göz önünde bulundurarak 1-2 ay sonra uygulayacağımızı düşünürsek, BBM'yi bence en geç yaz sonuna yetiştirebilir, ekleyebiliriz... tabii şu anki hızımızı ve şevkimizi kaybetmezsek. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:56, 12 Mart 2008 (UTC)
Ana sayfa projesi altında da hazırlanabilir. "Bunları Biliyor musunuz?" kısmı ile ilgili bir çalışmada yardımcı olabilecekleri görebilirsek karar verilmesi daha da kolaylaşıcaktır. Gönüllüler kimler? :)--Machiavelli msj 14:05, 13 Mart 2008 (UTC)
Ben varım! Face-smile.svg --Emblem-web.svg Dsmuratileti 14:10, 13 Mart 2008 (UTC)
Ben de gönüllü olmayı çok isterdim ama şu sıralar çok meşgulum... bununla birlikte 1-1.5 ay sonra ben de katılımda bulunabilirim. Bu arada daha derli toplu olması için aşağı bir gönüllüler listesi koyuyorum, ilk olarak Dsmurat'ı ekledim yukarıdaki mesajına istinâden umarım nahoş olmamıştır ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:14, 13 Mart 2008 (UTC)

Çalışmanın sadece bunları yazmak veya bulmakla ilgili olmadığını belirtmek açısından İngilizce Wikipedia'dan ilgili konu ile ilgili sayfalar:

--Machiavelli msj 00:18, 14 Mart 2008 (UTC)

 • Bu konuyla ilgili olarak bir sayfa açmayı ve rastgele maddelerde dolaşırken bulunan değişik ve ilgi çekici kısımların buraya yapıştırılıp, daha sonra anasayfaya aktarılmasını tavsiye ediyorum? Örneğin şöyle: Vikipedi:Bunları biliyor musunuz/taslak Cat msj 10:44, 3 Nisan 2008 (UTC)
 • Evet ben de katılıyorum eğer böyle bir sayfamız olursa ki, ben bazen madde okurken bu tarz bilgilere rastlıyorum, bu "taslak bunları biliyor musun" sayfasına ekleyebiliriz. Öneriyi destekliyorum. --Rhnileti 17:51, 4 Nisan 2008 (UTC)

Bunları biliyor musunuz sayfaları için gönüllüler[değiştir]

Noumenon'e bu başlığı açtığı ve beni de altına eklediği için teşekkürler. Ancak şunu belirteyim: Bu projeye katkıda bulunmak isterim, bu yüzden imza attım; ama ben de çok yoğunum bu sıralar. Elimden gelen katkıyı esirgemem. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 17:09, 13 Mart 2008 (UTC)
 • Ben de gönüllüyüm. Çeşitli dünya rekorlarını, ilginç olayları vb. gibi şeyleri ekleyebilirim. Zaten çoğu zaman aktifim Wiki'de... --Lider41
 • Gönüllüyüm.Çalışmaya İngilizce,Fransızca ve İspanyolca wikipedia'lardan çevirilerle yoğun destek verebilirim.düşünenadammesajAuguste Rodin - Grubleren 2005-02.jpg
 • Bende gönüllüyüm. Kırılmış dünya rekorlarını eklemeyi kabul edersek bu konuda yadım edebileceğim gibi ilginç bazı bilgilerinde eklenmesini sağlayabilirim.--Arjety.jpg Arjety ileti 19:28, 13 Mart 2008 (UTC)
 • Geldikçe bakmaya çalışırım ama en azından 1-1.5 ay daha çok aktif olamam... bir de Guinness Rekorlar Kitabı'ndan yararlanabiliriz (kastım doğrudan alıntı değil doğrulanabilirlik ve fikir) bu kısım için... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 19:34, 13 Mart 2008 (UTC)
 • Fikren destekliyorum aktif olamam büyük ihtimalle ama burda oldukça katkıda bulunmaya çalışırım. --Rhnmesaj 10:57, 14 Mart 2008 (UTC)
 • Elimden geldiği kadarını yapabilirim bende.--Aycan 17:12, 23 Mart 2008 (UTC)
 • Anasayfaya madde ararken bulduklarımı yukarıda önerdiğim sayfaya koyabilirim. Cat msj 10:44, 3 Nisan 2008 (UTC)

Tasarım,renk,bunları biliyor musunuz[değiştir]

Herkese selamlar…

 • 1- Tasarımlar: Bence İtalyanca wikipedia Ana Sayfası hiç de fena değil… Erdall’ın Ana Sayfa çalışmaları da güzeldi… Dsmurat’ın Ana Sayfa çalışması da güzel.
 • 2-Renk: Bence Noumenon’un sözünü ettiği “ağır veya şok edici” renk tonları olmadığı takdirde her renk olabilir, tek şartla; bu renk tonunun İstanbul’un üç ünlü futbol takımının renk tonunu çağrıştırmamasında yarar görüyorum.Ayrıca, her bölüm için ayrı renk kullanımının göze pek hoş gelmediğini düşünüyorum, fakat renk farklılığı yaratılmak isteniyorsa, aynı rengin farklı tonları kullanılabilir.
 • 3- Bunları biliyor musunuz: Bunları biliyor musunuz kısmı, bu çalışma bittiğinde ana sayfaya uyarlanabilir. Ana Sayfa tasarımının geciktirilmeden uygulamaya konabilmesi için, ana sayfada “Bunları biliyor musunuz” kısmının yerinde bırakılan boşluğa önceleri -geçici olarak- farklı bir şeyler, yazılabilir, konabilir. Başka seçenekler de bulunabilir. Ama öncelikle bu çalışma yapılacaksa, bu çalışmaya girişecek kaç kişi var, yani hangi kullanıcılar bu çalışmaya aktif olarak girerim diyor, bunu bilmekte yarar var diye düşünüyorum. --Düşünenadam 19:52, 12 Mart 2008 (UTC)

Günün maddeleri[değiştir]

 • Merhabalar,

Tartışma:Ana Sayfa'da yapılan bir tartışma bize Vikipedistlerin Günün maddeleri olarak dikey biçimde sıralanan maddeleri bir tür en yukarıdan en aşağı önem sırasına koyabileceğini ve bunun da yanlış anlaşılmalara ve VP:TBA ile sistemik önyargı hatalarına yol açabileceğini gösterdi. Tasarım oluşturan arkadaşlardan ricam, gerek şu anki tasarımlarda sayfanın çok uzun olmasına yol açması sebebiyle gerekse bahsettiğim sorun sebebiyle, yeni tasarımımızda iki tane olacak günün maddelerini yatay bir biçimde dizmeleridir. Eğer buna ciddî ve şiddetli bir biçimde karşı çıkan arkadaşlar varsa belirtebilirler. Bununla birlikte dediğim tarzın, olası önem sıralaması bazlı düzeni bertaraf eden, temel taşlar açısından bizi kuşkulu bir duruma düşmekten kurtaracağını ve bunun da önemli olduğunu (yani tartışması bile oldu ana sayfada belirttiğim gibi!) düşünüyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:12, 13 Mart 2008 (UTC)

Arka plan?[değiştir]

 • Merhabalar,
 • Bir arka plan motifine ne dersiniz? Arapça Vikipedi uzun bir süredir arabesk stilde motiflerle süslü bir arka plan kullanıyor. Bizde bir arka plan kullanabiliriz. Fakat bunun Türkiye vurgusu taşımaması çok önemli. Türkçe ile doğrudan ilgili olan ve konulabilecek bir şey olarak aklıma Orhun Yazıtları geldi. Bu yazıtlardan bir metnin ufak bir kısmını yeni ana sayfa tasarımımızın ton seçimine uygun bir şekilde tonlayarak kullanabiliriz. Fikirler? Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:29, 13 Mart 2008 (UTC)
Güzel olabilir diye düşünüyorum; ama önce bir görmek lazım. Mesela ilk çözülen sözcük olan "Tengri"nin yer aldığı bir kısım olabilir. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 20:46, 13 Mart 2008 (UTC)
Açıkçası bence fikir çok güzel, Türkçe Wikipedia olduğumuzu da gayet vurgular nitelikte. Tasarımlara uyumlu olarak, göz yormaz biçimde konulursa güzel olacağı kanaatindeyim. Khutuckmsj 19:53, 16 Mart 2008 (UTC)
 • Ben bir arka planın uygulanmaması gerektiğini düşünüyorum. Örnek gösterilen Arapça vikipedininkini beğenmediğimi belirtmek durumundayım. Ancak illaki olacak deniyor ise bu bir kelime değil de bir motif olmalıdır kanısındayım. Unutmayalım sonuçta bu bir ansiklopedi ve her konuya eşit uzaklıkta olmaıdır. Benim aklıma ilk etapta şöyle bir fon geliyor: Göktürk alfabesinden arapça alfabeye ve oradan da latin harflerine geçişi anlatan bir motif olabilir bence. Çünkü sonuç olarak Türkiye Türkçesi bu 3 aşamadan geçmiş ve hepsini kullanmıştır. Son noktada benim kanaatım yine de arka plan kullanmamak yönündedir. --Manco Capac 13:18, 17 Mart 2008 (UTC)
Bir sitede buna benzer bir kullanım gördüm. Sanıyorum Göktürk Yazıtları'nın arka plan olması durumunda buna ya da buna benzer bir şey olacak. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 15:05, 19 Mart 2008 (UTC)
  • İlgili sayfalardaki arkaplanlarda kullanılan görüntüler pek kaliteli değil, daha kaliteli sonuçlara ulaşabiliriz (internette bu alfabeyi kullanmamıza olanak kılacak fontlar da var). Bununla birlikte alfabeler arası geçiş fikri de gerçekten çok hoş. Ben de illâ ki arkaplan olsun demiyorum, ama eğer topluluğun da hoşuna giderse bu fikir, olabilir diyorum... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:47, 19 Mart 2008 (UTC)
Tüm siteye değil de, Ana Sayfa'da en üstte yer alan "Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz." kutusuna koyulabilir belki?Khutuckmsj 21:20, 19 Mart 2008 (UTC)
  • Bence vikipedi haber de olsun.Gündem haberleri olsun.Bir ansiklopedi için biraz daha iyi olur çünkü vikipediyi diğer ansiklopedilerden ayıracak en önemli özelliği güncel olmasıdır.--ipek 21:29, 19 Nisan 2008 (UTC)

Kullanıcı:Dsmurat/Ana sayfa/Ana sayfa tasarımı 2[değiştir]

Bu tasarımın bir diğer versiyonu: Kullanıcı:Dsmurat/Ana sayfa/Ana sayfa tasarımı 3

 • Çok şık olmuş; hadi yapalım Face-smile.svg Teşekkürler Dsmurat Levent Abi ileti 04:49, 12 Mart 2008 (UTC)
 • Tipik Wiki anasayfa kutularının ucu hep sivri ama bu kutular çok yumuşak bir hava katmış. teşekkürler Dsmurat. Wikipedia-logo kucuk.png MrXenaquatenmsj 11:17, 12 Mart 2008 (UTC)
 • Dsmuratın tasarımı oldukça doyurucu olduğunu düşünyorum.--Aycan 12:29, 12 Mart 2008 (UTC)

Bundan önce Bunları Biliyor musunuz? bölümün olup olmayacağını tartışmak daha önemli bence. Bir de her bölüm için ayrı renk kullanımının hoş durmadığını düşünüyorum.--Machiavelli msj 16:06, 12 Mart 2008 (UTC)

 • Seçkin maddenin seçkin resmin yanında olması önemli. Seçkin madde bilgilendirici niteliği tarihte bugünden çok daha yüksek olan bir kısım. Bu arada Bunları biliyor musunuz? kısmı hususunda Kullanıcı:Mach'a katılıyorum. Öncelikle bir tartışalım bunu. Henüz bu kısımlardan hiç hazırlamadık, hazırlamak en az yeni bir tarihte bugün sayfaları kadar sayfa oluşturulması anlamına gelecek ve bunu da tarihte bugünlerde yaptığımızın tersine sıfırdan yapmak zorunda kalacağız (tarihte bugün sayfalarında tarih sayfalarını kaynak olarak kullanıyorduk). Başka sitelerden almamız da mümkün olmayacak TBA sorunu sebebiyle. Eğer bunları biliyor musunuz'a yer vereceksek tasarımın ana sayfaya uyarlanması en az birkaç ay daha gecikecektir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:09, 12 Mart 2008 (UTC)
 • Altta da yorum belirtmiş oldum gerçi ama önce Bunları biliyor musunuz? kısmı hakkında bir karara varıp, tasarımları en azından anasayfada bulunucak standart hale getirip yorumlasak daha iyi olacak. Mesela Dsmurat'ın calışmasında Bunları biliyor musunuz? köşesi var ki bu kısmı kabul etmezsek oluşacak boşluğa ne gibi ayarlamalar yapılacak yada aynı şekilde Kullanıcı:Cat/anasayfa tasarımı1'de Bunları biliyor musunuz? kısmı eklendiğinde ne gibi değişiklikler olacak bilmiyoruz. Anasayfada yer alacak kısımları belirleyip tasarımlar hakkında öyle yorumlamaya geçmek daha istikrarlı olacaktır. İyi çalışmalar..--neskafefincanındatürkkahvesi 16:22, 12 Mart 2008 (UTC)
 • Kullanıcı Dsmuratın tasarımları gerçekten çok güzel. Ben bir derneğin rekalam ve strateji danışmanlığını 5 yıldır profesyonel olarak yürütmekteyim. Bu tasarımdaki farklı renklerde yumuşak tonların kullanılmış olması çok iyi bir ayrıntı. Renkler elbette değiştirilebilir. Ancak aynı renkler yerine farklı renklerin kullanılması ilgili bölüme odaklanmayı ve içeriğin zengin olduğunun vurgulanması yönünden etkili olacaktır. Bunları biliyor musunuz? bölümü bence sayfaya bir nitelik kazandırıyor. Başlık bile insanı etkilemeye yetiyor. ilk aşamada her hafta için bir sayfa hazırlanılsa yeterli olur diye düşünüyorum. Bu bölümde kırılmış olan dünya rekorlerına yer verilirse belki kaynak bulma daha kolay olacaktır. --Arjety.jpg Arjety ileti 18:20, 12 Mart 2008 (UTC)
  • Kırılmış dünya rekorları fikri güzel. Portalların sayfalarındaki bunları biliyor musunuz kısımlarından da belki yararlanabiliriz... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:59, 12 Mart 2008 (UTC)
Bence bu tasarım iyi olmuş.Ancak renk konusunda yukarıda Mach'ın söylediklerine katılıyorum.Turkuaz hoş bir renk olabilir.İkinci olarak Bunları biliyormusunuz kısmının içeriği konusu çok detaylı olabilir.Yani oraya hangi bilgilerin yazılacağı neye göre derleneceği konusu biraz havada kalabilir gibi düşünüyorum.Bu kısmın neleri kapsayacağına çok iyi karar vermek gerek bence.Dolayısıyla önce içeriğin nasıl olması gerektiği tartışılmalı sonra ana sayfada olup olmaması gerektiğine karar verilmeli benim fikrimce.--Eldarionileti 16:46, 13 Mart 2008 (UTC)
Çok iyi görünümlü bir tasarı.--Tuz 09:26, 14 Mart 2008 (UTC)
Öncelikle, yapılan yorumlar ve tebrikler için teşekkürler. Yukarıda yazılanlardan yola çıkarak, bu tasarımımı biraz daha geliştirmek adına bazı değişiklikler yaptım. Bunun sonucunda bu tasarımı ortaya çıktı. Yaptığım değişiklikler, içerik yönünde değil, biçimsel yöndedir. Seçkin maddeyle, seçkin resmi yan yana koydum; fakat bunu yapmak için ondan önce, sayfanın dizilimini %50 - %50 yaptım.
Başlık renkleri konusunda yapacağımız yazışmaların ardından, gerekirse onu da değiştirebiliriz. Ayrıca, noumenon'in belirttiği günün maddelerinin yan yana olma meselesini gerçekleştirmek çok zor ve yapıldığında o kadar da güzel durmayabilir.
Görüşleriniz için bir kez daha teşekkür ediyor, yeni görüşlerinizi bekliyorum. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 09:28, 14 Mart 2008 (UTC)
Madde sayısının olduğu kısım çok sağda duruyor biraz sola doğru çok çok az kaydırılsa çok daha güzel görüneceğe benziyor.--Tuz 09:31, 14 Mart 2008 (UTC)
 • Güzel bir tasarım olmuş. Ancak SR ve SM'nin yanyana olması resmi biraz sıkıştırmış gibi geldi bana ya da göz alışkanlığı. Bu sebeple tasarım ikiyi daha iyi buldum. Renklerle ilgili, çeşitten çok aynı rengin farklı tonlarının kullanılması daha göze hoş gelir diye düşünüyorum. Özelikle maddelerde bu uygulanabilir. Elinize sağlık, hepsi birbirinden güzel..--Rhnmesaj 10:54, 14 Mart 2008 (UTC)
Bakınız:Kullanıcı:Kağıt/Ana sayfa ek
 • Ay yıldız konusu daha önce defalarca konuşuldu. Tekrarlamak gerekirse: VP:VND ve VP:TBA'ya tamamen aykırıdır bu sebeple Vikipedi'nin tasarımlarında, sunumunda, Vikipedi ambleminin yanında vs. kullanılması, Vikipedi dahilinde en azından, mümkün değildir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:45, 19 Mart 2008 (UTC)
 • Bu tasarım bence süper.Birkaç değişiklikle daha da süperleşebilir.--ipek 21:24, 19 Nisan 2008 (UTC)

Kullanıcı:Cat/anasayfa tasarımı1[değiştir]

Bu hali göze daha hitap eder halde görünüyor en azından benim için. Dsmurat'ın hazırladığı tasarımlarda seçkin resmin altında yer alan seckin madde ve diğer maddeler, bu tasarımda resmin yan tarafında ve daha dikkat çekici pozisyonda. İyi çalışmalar.. --neskafefincanındatürkkahvesi 16:16, 12 Mart 2008 (UTC)


Kullanıcı:Erdall/Ana sayfa tasarımı[değiştir]

 • Bu tasarım da çok hoş ama resim maddelerin üzerinde olsa daha iyi olur gibi geldi bana.--Arjety.jpg Arjety ileti 22:57, 12 Mart 2008 (UTC)
 • Resimi üste koydum. Biliyor muydunuz bölümü bence Tarihte bugün kadar zahmetli olmaz, çünki tarihte olduğu gibi 15-20 şeyi saymamıza gerek yok. Sadece her gün için bir tane bir şey yazsak yeterli olur. --Erdall 05:13, 13 Mart 2008 (UTC)
 • Tonları açmakta yarar var... bir de bir değil iki tane günün maddesi koyacağız ve yatay bir düzende sıralanmalarını, en azından şahsım adına, umuyorum (dikey olunca en önemliden en önemsize tarzı bir fikir oluşturabiliyor ve tartışmalara, sorunlara yol açabiliyor) ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:16, 13 Mart 2008 (UTC)

Kategoriler, lehçeler, kardeş projeler bölümüne çok güzel bir alternatif, çokta şık. Kategorilere tıkladığımız zaman diğerlerinin aksine kalın mavi kutucuğun dışında kalıyor. halledebilirsek güzel olur, ben karıştırmıyım şimdi :) --Machiavelli msj 21:35, 13 Mart 2008 (UTC)

 • Bence çok değişik ve güzel olmuş, özellikle kardeş projeler, diller, kategoriler oldukça yaratıcı. Ancak renkler biraz sert olmuş. Özellikle vikipediye hoşgeldiniz kısmı koyu kalmış. Bir de sanırım seçkin maddeyle günün maddesi yer değiştirmesi gerekiyor. Ben kişisel olarak tabii; uçuk renkleri pek sevmediğim için bu tasarımı bu yönden beğendim ama yine de renkleri biraz açmak daha iyi olabilir. Elinize sağlık..--Rhnmesaj 10:42, 14 Mart 2008 (UTC)
 • Çok kullanışlı, içerikli ve görsel açıdan güzel bir ana sayfa tasarımı. Ama kişisel görüşüme göre, Bunları biliyor muydunuz? bölümü biraz daha yukarıya alınsa tam olarak kusursuz olacak. Çünkü bir okuyucu sayfayı açtığında karşısına bunun gibi ilginç bir bilginin çıkması hoşuna gider diye düşünüyorum... --Nuvola apps edu mathematics.pnguмтслтгслмέѕѕαgэ 19:41, 14 Mart 2008 (UTC)
 • Kusura bakmayın bu mesele ile daha fazla ilgilenemicem. Benim ana sayfa tasarımım'da hoşunuza gitmeyeni değiştirebilir veya da içinde hoşunuza giden taraflarını çıkarıp kullanmak istediğiniz tasarıma ekleyebilirsiniz. Kategori sayfasının niye kutu'nun dışında kaldığını bende çıkaramadım. Diğer ikisinde sorun olmadığına göre, sorun kategori şablonunda olsa gerek. Birde başlığın altında bağlantısını koyduğum For non-Turkish speakers sayfası hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Burada o sayfanın tartışması başlamış ama arşivlendiği için yarıda kalmıştı: tartışma selamlar --Erdall 01:20, 17 Mart 2008 (UTC)

Kullanıcı:Probeklein/Vikisade[değiştir]

 • Son güncellenmiş versiyonu ile "Vikisade".. :) --PROBEKLEIN 12:46, 29 Mart 2008 (UTC)
 • Sadeliğiyle gerçekten olmasını istediğim anasayfa yapılarından birisi, ancak maalesef ki cafcaflı olmayan hiçbir şeye rağbet yokmuş bu ülkede :) İki günün maddesi olması gerektiği ya da gündem vs. gibi başlıkların olup olmaması gerektiğini tartışmayla belirleyebildiğimiz için belki tasarımı eleştiriler doğrultusunda tekrar düzenleyebilirisiniz, aksi halde bu nedenlerden şansını kaybedecek gibi görünmekte. Teşekkürler. Cat msj 23:34, 30 Mart 2008 (UTC)
 • Sade olması hoş olmuş... bununla birlikte yeni ana sayfa tasarımını kategorileri koymama kararı almıştık eskiden (bunu ayrı bir kategori sayfası açıp yan yol bulma çubuğunda bir bağlantıya yer vererek halledeceğiz). Ayrıca ana sayfada 2 tane de mümkünse yan yana konacak günün maddesi olacak. Bu sebeple belki kategoriler kısmını çıkarıp o kısma yan yana iki günün maddesi koymak istersiniz? Sadece bir öneri; hoş olmuş, kolay gelsin ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 04:59, 31 Mart 2008 (UTC)
  • Vikipedi:Oylamalar/Anasayfa tasarımı sayfasına tasarımınız dahil edildi, ancak içeriği yönünden yukarıda belirtilenlere uygun olması gerekiyor. Bu konuda çalışmalarınızı bekliyoruz, teşekkrüler. Cat msj 10:32, 3 Nisan 2008 (UTC)

Kullanıcı:Cat/anasayfa tasarımı2[değiştir]

 • Kardeş projeler ve lehçeler şablonlarını henüz bitiremedim, yakında onlarıda bu tarza uygun olarak ekleyeceğim.

İlgilenenlere sormak istediğim bir konuysa, bu renkli başlık yazılarının bulunduğu çerçevelerin sonundaki silüet viki amblemi. Bu amblem internet explorerda oldukça kötü görünmekte, bir çözümü vardır elbet ama bu kadar uğraşabilecek birisi varmı? Yoksa tamamen kalksın mı?

Ayrıca firefox/mozilla tarayıcılarında görünen yuvarlak hatlara da aldanmayınız, zira exp. ve opera için geçerli değiller...

Burası biraz olsun canlansın, yorumlar gelsin istedim. Fazla aktif olamasam da bu yeni anasayfa konusunu kısa süre içersinde bir karara bağlamakta yarar olduğunu düşünüyorum, hatta yararında ötesinde gereklilik... Teşekkürler. Cat msj 23:28, 30 Mart 2008 (UTC)

Cat bence çok iyi tasarım olmuş. Şimdiye kadar gördüklerim arasında en beğendiğim bu oldu. Yalnız bu tasarımda bölümlerin yeri ile ilgili bir sorunum var. Bunu da benim yerime Danbury çok güzel açıklamış. Sonuçta ansiklopedi yazıyoruz ve maddelerin ön planda olması bence bir gereklilik. Eğer bölümlerin yerini değiştirirsek bence çok güzel olacak. Kardeş projeler, kardeş lehçeler gibi şeyler için de Erdall'ın tasarımındaki gibi bir şey düşünürsen süper olur Face-smile.svg--Machiavelli msj 23:39, 30 Mart 2008 (UTC)

O rötüşlara birkaç fikir vermek adına: Seçkin maddeler topluluğun yapabileceği "en iyi" olarak adlandırılırlar bu sebeple baş köşeye konulmalı bence. Günün maddeleri ile seçkin maddenin yer değiştirilmesi iyi olabilir bu açıdan. İkinci olarak maddeler bölümünün uzunluğunu en azından seçkin maddenin ilk paragrafını alacak kadar uzatmamız mümkün mü? Umarım bunlarla sıkmıyorumdur, bu tasarım üzerinde biraz oynarsak çok güzel bir şey çıkacağını düşündüğüm için söylüyorum.--Machiavelli msj 00:02, 31 Mart 2008 (UTC)
 • Gerçekten güzel bir tasarım olmuş... içerik düzeniyle ilgili Mach'ın önerdiği şekildeki bazı değişikler iyi olabilir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 04:57, 31 Mart 2008 (UTC)
 • Desteklenebilecek bir çalışma. Devam arkadaşlar.. Levent Abi ileti 07:22, 31 Mart 2008 (UTC)
 • Tasarımlarınız içinde en beğendiğim 3.'sü oldu. Seçkin madde ve diğer iki madde, muhakkak "tarihte bugün" köşesiyle "günün resmi"nden daha yukarıda yer almalı. Değişse iyi olur dediğim tek nokta, Mach de belirtmiş, seçkin maddeyle günün maddelerinin yer değiştirmesi olabilir; seçkin maddenin en başta yer alması açısından. Elinize sağlık, iyi çalışmalar. --Yabancımsj 07:33, 31 Mart 2008 (UTC)
 • Kullanıcı:Cat/anasayfa tasarımı3/1 - çalışmalar sürmekte. Cat msj 10:06, 31 Mart 2008 (UTC) + kardeş projeler vs. kutusunu ekledim kardeş lehçeler ve kategorilerdeki sorun ne alnamadım ama onlar da yakında görünür hale gelecek ya da yardımcı olmak isteyenler olursa sevinirim. Az bir kısmı kaldı çünkü. Teşekkürler. Cat msj 23:22, 2 Nisan 2008 (UTC)

Bahsettiğim sorunlar halloldu ve buradaki uygun sayılabilecek tasarımları Vikipedi:Oylamalar/Anasayfa tasarımı sayfasında oylamaya sundum. Ancak kafamdaki şu soruya cevap bulmamda yardımcı olmanızı bekliyorum;

 • internet explorer, firefox'da ve opera'da sorunsuz olarak görünen bir çok güzel görsel kısmı desteklemiyor, hatta bozuk çıkmalarına neden oluyor. Kullanıcıların çoğu da muhtemelen hala explorer kullanıyor. Bu yüzden wikibar olarak bilinen silüet kısmı kaldırmayı düşünüyorum? Ya da en alta bu sayfa en iyi mozillayla görüntülenmektedir diye bir not düşmeliyiz? :) Cat msj 10:38, 3 Nisan 2008 (UTC)
 • İşte bu harika!!!--ipek 21:27, 19 Nisan 2008 (UTC)

Kullanıcı:Dsmurat/Ana sayfa/Ana sayfa tasarımı 4[değiştir]

 • Son olarak, yine diğer kendi yaptığım son tasarımım var. Denediğim tarayıcılarda sorunsuz çalıştı. Umarım topluluğun istek ve gereksinimlerine uygun bir tasarım olmuştur. Bir sorun vb. gördüğünüzde bana bildirebilirsiniz. Ana sayfa tasarımları konusunda oyunuzu da açılan anasayfa tasarımı oylamasında belirtebilirsiniz. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 17:22, 3 Nisan 2008 (UTC)


Kullanıcı:Lider41/Ana sayfa tasarımı[değiştir]

 • Az önce tamamen bitirdiğim bir ana sayfa çalışmam var. İngilizce Vikipedi'ninkine çok benziyor. Görüşlerinizi bekliyorum. --Lider41

En son yorumlar[değiştir]

 • Bu konuyla ilgili olarak bir sayfa açmayı ve rastgele maddelerde dolaşırken bulunan değişik ve ilgi çekici kısımların buraya yapıştırılıp, daha sonra anasayfaya aktarılmasını tavsiye ediyorum? Örneğin şöyle: Vikipedi:Bunları biliyor musunuz/taslak
 • İlgilenenlere sormak istediğim bir konuysa, bu renkli başlık yazılarının bulunduğu çerçevelerin sonundaki silüet viki amblemi. Bu amblem internet explorerda oldukça kötü görünmekte, bir çözümü vardır elbet ama bu kadar uğraşabilecek birisi varmı? Yoksa tamamen kalksın mı?

Ayrıca firefox/mozilla tarayıcılarında görünen yuvarlak hatlara da aldanmayınız, zira exp. ve opera için geçerli değiller...

Ya da en alta bu sayfa en iyi mozillayla görüntülenmektedir diye bir not düşmeliyiz? :) Cat msj 10:44, 3 Nisan 2008 (UTC)

 • Oylama devam ederken istek üzerine yaptığım birkaç küçük değişikliğin ben de daha iyi olduğu kanaatindeyim. Ancak bahsedilen mavi tonlar için bir şey yapabileceğimi sanmıyorum, zira seçtiğim ikonların rengiyle bütün oluşturması için mavi tonlarını kullanmak gerekiyor. Ayrıca sıkıntısını yaşadığım başka bir konuysa en altta yine mavi olarak görünen meta kutular... Bu kutuların renk ayarlarının nasıl yapılabildiğini anlayabilsem bunlardan birini seçmek zorunda kalmayacaktım, uğraştım ama nasıl çalıştıklarını anlayamadım. Dediğim gibi, yardımlar beklenir.. :) Cat msj 14:32, 4 Nisan 2008 (UTC)
 • teşekkürler.. bir küçük şey daha var.. daha önce dikkatimi çekmemişti, belki şimdi ortaya çıktı. eğer özellikle yapılmadıysa, 'Haftanın seçkin maddesi' ile 'Günün maddeleri' ve 'Tarihte bugün' ile 'Günün resmi' bantlarını aynı hizaya çekmek sanırım daha iyi olacak.. --kibelemesaj 14:52, 4 Nisan 2008 (UTC)
 • Ben Internet Explorer'da da denedim; ama bir sıkıntı yaratmadı silüetler. Kötü bir görüntü yaratmıyor bence. Buraya kendi tasarımımın Internet Explorer'da görünümünü koydum. Tek kötü yan şu: Keşke yukarlak hatlar IE ve Opera için de geçerli olsaydı... --Emblem-web.svg Dsmuratileti 15:24, 4 Nisan 2008 (UTC)
 • Tamamdır o halde. Kibele'nin bahsettiği sorunlarda hallodlu. Teşekkürler. Cat msj 20:42, 4 Nisan 2008 (UTC)
 • Merhaba, henüz oy kullanamıyorum ancak bir yorumumu buraya belirtmek istedim. Ana sayfa ortak tasarımlardaki sütunlarda bulunan başlıklar (Tarihte bugün, v.s) ve altlarındaki içeriklerin herbirinin arka planı farklı. Ben sadelikten yanayım. İki sütunun da arka planı bir renk ve başlıklarında her birinın arka planının aynı renkte olması fikrindeyim. Her biri farklı renkte olunca bir uyumsuzluk oluşuyor. Gigo 12:47, 23 Nisan 2008 (UTC)

Vikipedi:Bilge[değiştir]

Herkese merhaba, öncelikle tüm tasarım sahiplerine bu yoğun çalışmalarından ötürü teşekkür ederim. Ancak kendilerinden bir ricam var: Tıpkı İngilizce Vikipedide olduğu gibi Ana sayfadan Referans Masasına olan bağlantı gibi bizde kendi Ana Sayfamızdan Vikipedi:Bilge ve diğer daışma sayfalarına bağlantı koyabilir miyiz? Teşekkürler. --Manco Capac 14:39, 4 Nisan 2008 (UTC)

Vikipedi:Sorular sayfasına Vikipedi:Bilge'yı ekledim. Aslında Anasayfa'dan Vikipedi:Sorular sayfasına bir bağlantı verilmesi daha mantıklı olur bence (Cat'ın tasarımında olduğu gibi). --İnfoCan 15:20, 4 Nisan 2008 (UTC)

Eğer yine de gerek olduğunu düşünüyorsanız sorular kısmının yanında ayrı bir ikonla yer açabilirim ama ben böyle daha iyi olduğunu ve gerekli gereksiz kullanılmayacağını düşünüyorum. Teşekkürler yardımınız için. Cat msj 20:42, 4 Nisan 2008 (UTC)

Bence de sorular kısmında yer alması daha doğru ve daha işlevsel. Bu sayede Danışma Masası ile karışmasının da önüne geçilebilir belki. --Emblem-web.svg Dsmuratileti 22:44, 4 Nisan 2008 (UTC)

"Biliyor muydunuz" köşesini Ana Sayfa'da kullanmaya başlama önerisi[değiştir]

2010 ve 2011 yılı boyunca Vikipedi:Biliyor muydunuz köşesi hazırlanmış. Burdaki amaç Ana Sayfa'ya Seçkin Madde, Günün Maddeleri, Seçkin Resim ve Tarihte Bugün bilgileri dışında bir de "Biliyor muydunuz?" köşesi eklemekmiş. Bu iş için oluşturulan Vikiproje şu anda işler değil ama yüzlerce, belki binlerce saatlik emek dökülerek hazırlanmış Vikipedi:Biliyor muydunuz/Depo ve Vikipedi:Biliyor muydunuz/Depo2 adında iki depo hala mevcut. Önerim bu depoları kullanmaya başlamak.

Şu an kullandığımız Ana Sayfa şablonunda Seçkin Madde'nin altında Günün Maddeleri olarak 2 madde sıralanıyor. Ancak bu maddelere verilen özet kısımlar kısa olduğu zaman alt tarafta bir boşluk kalıyor. Vikipedi:Ana Sayfa tasarımları/Probeklein2013 şablonunda bu boşluğa "Biliyor muydunuz?" köşesi yerleştirilmiş. Böylelikle hem binlerce saatlik emek değerlendirilmiş, hem Ana Sayfa daha zengin hale getirilmiş oluyor. Şu ana kadar birçok şablon önerisi hazırlanmış durumda. Elbette bunlar da tartışılabilir. Ancak benim şu ana kadar edindiğim izlenim yeni bir şablon konusunun pek kolay çözülemediği şeklinde. Bu yüzden sadece varolan şablonun alt kısmına "Biliyor muydunuz" köşesi eklemeyi öneriyorum. Burdaki tartışmaya göre bunu köy çeşmesine götürelim diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Mukaddimeileti 06:54, 7 Ağustos 2013 (UTC)

Merhaba, zamanında Bunları biliyor musunuz? çalışmasına karınca kararınca katılmış birisi olarak biriken maddelerin artık ana sayfada kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Formatı çok da kritik değil, bir şekilde başlasın sonrasında topluluk tarafından geliştirileceğini düşünüyorum...эртлй ილეტი იაზ 07:36, 7 Ağustos 2013 (UTC)
Daha geçenlerde bu günün maddeleri altı boş kalıyor, keşke değerlendirilse diye içimden geçiriyordum. Çok iyi bir fikir bence "Bunları biliyor musunuz?" eklenmesi ana sayfaya. Hem görsel zenginlik, hem de kullanıcılara yeni alternatifler sunmuş oluruz düşüncesindeyim.. --Garbino ileti 09:47, 7 Ağustos 2013 (UTC)
O halde bu konuyu köy çeşmesine taşıyorum. Mukaddimeileti 12:19, 7 Ağustos 2013 (UTC)

olur, ne güzel olur.. ana sayfa tasarımlarındaki en belirgin değişiklik önerisi buydu zaten yanlış hatırlamıyorsam. ana sayfaya çıkması depolara yeniden el atılması konusunda da kışkırtıcı olur. --kibele 17:18, 7 Ağustos 2013 (UTC)

 • Böyle bir köşe harika olur bence de.--Abuk Sabuk 20:57, 7 Ağustos 2013 (UTC)
 • Köy çeşmesinde daha ayrıntılı bahsettim fikrimden. Destekliyorum. Ordada belirttim, düzenleme yapıldıktan sonra Tarihte bugün tarzında 1 yıla en iyi şekilde yayılacak şekilde her güne ayrı bir sayfa hazırlayabiliriz. Her sayfada 5 tane bilgi olur. Her gün değişir.--SAİT71 (mesaj) 11:53, 8 Ağustos 2013 (UTC)

 • Yorum Yorum Yıllardır yılan hikayesine dönen bu projeyi uyarlayıp ana sayfaya çıkarmamız lazım. Bu konuda gönüllü olan arkadaşlar ilgilenirse bir karar alabiliriz. Bence büyük bir eksiklik bu kısmın olmaması bizim adımıza. Günde 5 veya 6 tane bilgi olsa yeterli. Önceki tartışmalarda çok zahmetli olacağı söylenmiş, ancak tarihte bugün kadar çok yer işgal eden bir durum olmayacak. Her gün için 4-5-6 bilgi olsa bile gayet yeterli olur. Önemli olan gerekli sayfaları veya şablonları oluşturup bu işe başlamak. Gerisi gelecektir. İngilizce'de sağlam sistem var. Oradan da ilk başta kullanmak için bilgi takviyesi yapılır. Sorun olmaz. Bu vesile ile ana sayfamızı da ortak karar ile elden geçirmiş olur, yeni bir soluk getirebiliriz. Daha dinamik, daha işlevsel bir ana sayfa oluşturabiliriz. Ben çalışma sayfamda bir tane hazırladım gibi. Bunu aday göstereceğim yüksek ihtimalle. Gelecek eleştirilere göre bunu her türlü kılıfa sokup güzel bir şey yapabilirim. Ancak yeterki topluluktan biraz ilgi gelsin. Bu yenilikler her zaman yeni kullanıcılar çeker internet ortamında... Sait71 21:32, 20 Kasım 2014 (UTC)