Vikipedi:VikiProje İnternet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İnternet Projesi Header.pngKısayol:
WWW logo by Robert Cailliau.svg

VikiProje İnternet, internet alanına ilişkin maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi ve genel olarak İnternet Portalı altında toplamayı hedefleyen bir vikiprojedir.

Katkıda bulunmanın en basit yolu, internet alanına dahil bir konudaki maddeleri geliştirmek ya da yeni maddeler başlatmaktır. Ayrıca proje hakkında bilgi edinmek ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri ve konuyla ilgili tartışmaları inceleyebilirsiniz.

Unutmayın:
Eğer bir internet maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje İnternet}} şablonunu maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:VikiProje İnternet maddeleri altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Gnu meditate levitate.png

Yeni açılan maddeleri Ekim 2008 arşivi sayfasına eklerseniz diğer katılımcıları da madde hakkında bilgilendirmiş olursunuz.

Ayrıca tüm internet maddelerinin en altına {{İnternet Portalı}} şablonunu ekleyin. Böylece kullanıcıların, İnternet Portalı üzerinden diğer internet maddelerine kolayca erişmesini sağlamış olursunuz.

Eğer "taslak" olarak nitelenmemiş, taslak halinde bir internet maddesi bulursanız, {{İnternet-taslak}} şablonunu maddenin sonuna ekleyiniz. Bu, internet maddelerini otomatik olarak Kategori:İnternet taslakları altında toplayacak ve ulaşım kolaylığı sağlayacaktır.

Madde Yapısı[kaynağı değiştir]

İnternet maddelerinin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde dikkat edilecek hususlar bu bölümde belirtilmiştir. Ayrıca yeni kullanıcıların öncelikle şu sayfalara göz atması faydalı olacaktır: VP:BEK, VP:TBA, VP:Yazım

Maddeler, Kategori:İnternet altındaki bir ya da birkaç kategoriye dahil edilebilir. Tüm tartışma sayfalarında {{İnternet Portalı}} şablonu kullanılır. Ayrıca taslak maddelerde {{İnternet-taslak}} şablonu da maddenin en altına eklenir.

Web Sitesi Maddeleri[kaynağı değiştir]

Madde İsmi[kaynağı değiştir]

Yeni oluşturulan web sayfalarının maddeleri gerekliği olmadığı sürece .com, .org, .net vb.. uzantılar eklenmemeli. Örneğin; Bir gazetenin veya tv kanalının ismi ile benzerlik taşıyan web sayfasının uzantıları eklenebilir. Aynı veya benzer isimli web siteleri de uzantıları ile eklenebilir.

İçerik[kaynağı değiştir]

Maddenin giriş bölümünde, kurucusu ve sahibi, yayınlanmaya başladığı tarih, önemi ve başarıları gibi temel bilgiler verilir. Daha sonra aşağıdaki başlıklarda çeşitli bilgiler sıralanır. Gerekli durumlarda yeni ve alt başlıklar eklenebilir.

Help-browser.svg
  • Tarihi: Yayınlanma tarihine kadar ve yayınlandığı süre boyunca gerçekleşen kayda değer bilgiler eklenir.
  • Amacı: Web sitesinin yayın yapma amacı detaylı bir şekilde girilir.
  • İşleyiş: İnternet sayfasının işleyişi hakkında içerik girilir.
  • Servisleri: Eğer Alt servisleri veya uzantı sayfaları varsa bunlarla ilgili bilgiler eklenir.
  • Ödüller: Web sayfasının kazandığı ödüller girilir.
  • Kaynaklar: Maddedeki bilgilere ilişkin kaynaklar ve dipnotlar bu bölümde yer alır.
  • Dış bağlantılar: Web sayfasına bağlantı eklenir ve hakkındaki önemli bağlantılar eklenir.

Şablon ve Kategori[kaynağı değiştir]

İnternet sayfası maddelerinde {{Website bilgi kutusu}} şablonu kullanılır.

Alexa'da websitesine ilişkin bilgi varsa, maddenin "Dış bağlantılar" bölümünde {{Alexa'da web sayfası}} şablonu kullanılır.

Bu maddelere Kategori:Web siteleri kategorisi altındaki uygun kategoriler eklenir.

Yapılacaklar[kaynağı değiştir]

İnternet maddeleri Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
Kalite
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
A-Sınıfı madde A 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
B 1 0 0 0 0 1
C 0 0 1 0 0 1
Başlangıç 0 0 0 0 0 0
Taslak 0 0 0 2 0 2
Liste 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 0 0 0 0
??? 0 0 0 2 323 325
Toplam 1 0 1 5 0 7


Öncelikli Çalışmalar[kaynağı değiştir]

Kategoriler[kaynağı değiştir]

Kategori:İnternet altında mevcut kategoriler çok karışık ve kullanışsız. Ayrıca mevcut maddeler de bu kategorilerde biraz gelişigüzel dağılmış durumda. Kategorizasyonun düzenlenmesi, her kategori için içeriğin belirlenip ilgili kategori sayfasında açıklanması gerekli.

Sürekli çalışmalar[kaynağı değiştir]

Kaliteli içerik[kaynağı değiştir]

Geliştirme ya da çeviri yoluyla kaliteli ve seçkin internet maddelerinin oluşturulması, önemli ama güdük maddelerin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri buraya ekleyebilirsiniz.

Books-aj.svg aj ashton 01.svg

Eksik maddeler[kaynağı değiştir]

İnternet alanında önemli olup da vikipedide yer almayan maddeleri buraya ekleyebilirsiniz.

Portal çalışmaları[kaynağı değiştir]

İnternet portalına yönelik aylık çalışmalar bu sayfadadır.

İşbirliği[kaynağı değiştir]

Güncel Çalışma[kaynağı değiştir]

{{CcTLD}}'de bulunan İnternet ülke alan kodlarının kısa içerikli olan maddelerin en azından taslak kriterlerini sağlayacak düzeye çıkarmak ve her maddeye {{En üst seviye alan kodu}} şablonunu eklemek.

Siz de maddeleri geliştirerek/çevirerek ya da maddedeki mevcut kırmızı linkleri azaltmak için gerekli yeni maddeleri oluşturarak projeye destek olabilirsiniz.

Wikimedia-cotw-notext.png

Öneriler[kaynağı değiştir]

Daha sonraki işbirliği projeleri için önerilerinizi buraya ekleyebilirsiniz.

Önceki Çalışmalar[kaynağı değiştir]

Daha önce yapılmış olan işbirliği projeleri ve sonuçları aşağıda listelenmiştir.

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

Bu liste VikiProje İnternet projesine dahil olan vikipedistleri gösterir. Üyeler kısmında değiştire basıp listeye imzanızı atarak (~~~~) kendinizi dahil edebilirsiniz. (Lütfen buraya sadece imzanızı bırakınız. Görüşleriniz için Vikipedi tartışma:VikiProje İnternet sayfasını kullanabilirsiniz.)

Ayrıca;

User.svg
WWW logo by Robert Cailliau.svg Bu kullanıcı İnternet Projesi üyesidir.Üyeler[kaynağı değiştir]

Ziyaretçi Defteri[kaynağı değiştir]

Bu liste projeye sürekli dahil olmak istemeyen, fakat herhangi bir şekilde destek vermek isteyen Vikipedistler içindir. Aşağıya imzanızı atıp, ne şekilde destek vermek istediğinizi veya proje ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

  • İlgili maddelerin tartışma sayfalarında yeterince görüş belirtiyorum.Görüşlerim madde içerikleriyle beraber çoğunlukla Viki standardıyla ilgili.Yüksek standartları yakalamamız Vikipedi'yi bulunduğundan daha yüksek konumlara taşıyacaktır.Sonuçta hepimiz çelişkisiz,net bilgiler aktaran,güzel bir ansiklopedi yazmak için buradayız.Kategorizasyon (sınıflandırma) konusunda böyle bir Viki projesi açılması sevindirici.--Yürekli 13:06, 8 Ağustos 2008 (UTC)