Vikipedi:Türk Dilleri Vikimaratonu 2020

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türk Dilleri Vikimaratonu 2020
1 Haziran-30 Haziran 2020

Uluslararası ana proje sayfasına ulaşmak için tıklayınız


Türk Dilleri Vikimaratonu 2020, 1 Haziran 2020 - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası bir içerik geliştirme projesidir. Amaç, Türk dillerinin konuşulduğu ülkelerin Vikipedilerinde bu ülkeler ve kültürleri hakkında maddelerin oluşturulması ve Türk dillerini konuşan Vikipedistler arasındaki ilişkileri güçlendirmektir. Belirtilen tarihlerde katkıları jüri tarafından en yüksek puanla değerlendirilen katılımcılar ödüllendirilecektir. Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi'ye katkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesine adını ekleyebilir. Kolay gelsin!


Aşağıdaki bayraklara tıklayarak o ülkedeki Vikipedistlerin kendi kültürleri hakkında oluşturulmasını veya geliştirilmesini önerdiği maddelerin listelerine ulaşabilirsiniz.
Not: Aşağıdaki listelerde yer alan maddeler sadece öneridir ve bunlar dışındaki maddeler de yarışma kapsamındadır.


Yarışmacıların oluşturdukları ve geliştirdikleri maddelerin listesi
Yarışma kapsamında oluşturduğunuz ve geliştirdiğiniz maddelerin adını buradan ekleyiniz.


Yarışmaya katılım
 1. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyiniz.
 2. Aşağıdaki adı geçen ülkelerin ve halkların kültürleri hakkında Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturunuz.
 3. İsimlere tıklayarak oluşturulması önerilen maddelerin listesine ulaşabilirsiniz.
 4. Listelerdeki maddeler birer öneridir; listelerde yer almayan yarışma konusuna uygun başka maddeler de oluşturabilirsiniz. Lütfen maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamasına dikkat ediniz.
 5. Yeni madde oluşturmak yerine mevcut maddeleri bilgi ve kaynak ekleyip geliştirerek de yarışmaya katılabilirsiniz; ancak sadece yazım hatası, biçem düzenleme, kategori ve şablon ekleme şeklinde katkılar yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.
Ödüller
 • Birincilik: 150USD tutarında hediye çeki
 • İkincilik: 100USD tutarında hediye çeki
 • Üçüncülük: 50USD tutarında hediye çeki
Organizatörler & Jüri
Puanlama
Oluşturulan/geliştirilen her madde: 30 puan
3.000 baytlık bölümden sonra ilave her 3.000 baytlık ekleme: 10 puan
Uygun bilgi kutusu ekleme: 4 puan
3. kaynaktan itibaren her ilave kaynak: 2 puan
Eklenen her kategori: 1 puan
Yarışmanın görseller kısmında:
Yüklenen her bir görsel için: 10 puan
Görselin eklendiği her bir madde için: 1 puan
Kurallar
 1. Yarışma kapsamında burada listelenen Türkiye haricindeki yarışma ülkeleri hakkında bir konuda madde oluşturulmalı ya da hâlihazırda var olan bir madde geliştirilmelidir.
 2. 1 Haziran 2020 00.00 UTC ve 30 Haziran 2020 23.59 UTC arasında oluşturulan ya da geliştirilen maddeler yarışmaya dâhildir.
 3. Organizatörler ve jüri haricinde her kullanıcı yarışmaya katılabilir.
 4. Tüm yarışma boyunca herhangi bir zaman katılım mümkündür.
 5. Oluşturulan ya da geliştirilen maddeler; doğrulanabilir bilgi içermeli, güvenilir kaynaklar kullanılarak yazılmalı ve Vikipedi biçem el kitabına uygun olmalıdır.
 6. Proje kapsamında açılan yeni maddelerin en az 3.000 bayt boyutunda olması, mevcut maddelerin ise en az 3.000 bayt boyutunda genişletilmiş olması gerekmektedir.
 7. Yapılan katkılarda en az iki güvenilir kaynak kullanılması gerekmektedir.
 8. Oluşturulan ya da maddeye eklenen liste, tablo, şablon ya da kategoriler yarışma kapsamı dışındadır. Liste ya da tablolar, basit bir listelemenin ötesinde, metin içerdikleri takdirde puanlamaya dâhil edilecektir.
 9. Projeye katkı vermenin ikinci bir yolu ise, proje kapsamındaki konular dâhilinde (Türkiye dâhil) çekeceğiniz özgür lisanslı fotoğrafların Wikimedia Commons'a yüklenmesidir. Bu fotoğrafların, Vikipedi'de fotoğrafı olmayan maddelerde kullanılacak şekilde olması ve yüklenmelerinin ardından uygun maddelere eklenmeleri gerekmektedir. Aynı maddeye gereğinden fazla eklenen fotoğraflar, proje kapsamında değerlendirilmeyecektir. Wikimedia Commons'ta, maddede kullanılabilecek bir fotoğraf varsa ve maddede kullanılmamışsa, proje dâhilinde çekilip maddeye eklenen fotoğraflarda bu durum dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır. Bu alanda en çok katkı yapan kullanıcı da benzer şekilde D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.
 10. Birinci yoldan ödül kazanan kullanıcının, ikinci yoldan da ödül kazanması mümkündür.