Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Mahmut Görgen (2. aday gösterme)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 17.03, 15 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Mahmut Görgen[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

şuradaki gerekçelere istinaden. Tehonk (mesaj) 13.15, 3 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Maddeyi açan kişi "Her yaptığı, her paylaştığı haber olan biri" diyerek açmış siz de "Yayımladığı single'lar, çalışmaları hep haber olmuş" diyerek olumlu sas görüşü bildiirmişsiniz. Ancak gerek maddedeki kaynaklara bakarak gerek kendi aramalarımda böyle bir şeyin söz konusu bile olmadığını söylebilirim. "1-2 liste başarısı da girilirse (varsa) fena olmaz" diyerek de bitirmişsiniz görüşünüzü. Böyle bir başarı da ortada yok.

Maddedeki kaynaklardan gidelim:

1 - Haberler'in genel olarak güvenilir kaynak olmadığı düşünüldüğü kenara bırakılsa bile haber "Bültenler" kategorisi altında yer almakta. Yani "press release" denilen şey. Yani direkt servis edilen metni yayınlamışlar. Ne doğru dürüst bir kaynak ne bağımsız ne de kayda değerlik tespitinde dikkate alınabilecek bir kaynak değil.

2 - Ölü link olmakla birlikte yine servis edilen bir bülten olduğu anlaşılabiliyor. İnternette araştırınca da böyle bir çalışmanın nihayete ermediği ve böyle bir single'ın çıkmadığı görülebiliyor.

3- 2 cümlelik bir tanıtım yazısı, yine muhtemelen servis edilen bir yazının yayınlanmasından ibaret. Ne bir derinlik var ne de kayda değerlik için dikkate alınabilecek bir kaynak niteliği.

4- Tekrar Haberler ve tekrar "Bültenler" kategorisi altında yer alan bir haber. Yani servis edilmiş ve yayınlanmış, site zaten genel olarak güvenilir kabul edilmiyor, güvenilir kabul edilseydi bile "bülten" olduğu için bağımsız kabul edilemeyecek dolayısıyla değerlendirmeye alınamayacak bir kaynak.

5- Kaynağın güvenilir olup olmadığını bir kenara bırakıyorum ve yapılan haberin altında yazan "Kaynak: Bültenler" yine servis edilen bir press release'in yayınlanmasından ibaret olduğunu gösteriyor. Bağımsız bir kaynak olmadığı gibi baştan aşağı yanıltıcı. Başlık yanıltıcı: kendisinin Ukrayna müzik listelerine filan girdiği yok, girdiği iddia edilen biriyle ortak çalışma yapacağından bahsediliyor ki o kişi de kayda değer gözükmedi ufak bir taramamda; girişte bahsedilen "çıkaracağı pop şarkısıyla adından söz ettiren" kısmının gerçekleşmemiş olduğunu da yukarıda söylemiştim. Yani yanıltıcı ve şişirme ifadelerle dolu bağımsız olmayan servis edilmiş bir PR metni. Kullanılabilecek bir kaynak değil.

6- Yine Haberler ve yine "Bültenler", aynı şeyleri tekrar etmeye gerek yok.

7- Yine bir PR tanıtım metni ve ortada kayda değerliğe etki edecek derinlikte bir şey yok. 1-2 cümle tanıtım ve sonra kimdir nedir.

8- Ölü link, site artık faaliyette değil ve dikkate alınmayacak bir site olduğu da ortada, servis edilen metni yayınladıklarına şüphe yok. Bahsedilen film de kayda değer olmayan amatör bir kısa film.

9- Linkin ölü olmasının yanında bahsedilen ödül kayda değer değil, bunun da yanında internette arama yapıldığında ödülle ilgili kendi sitesinden başka kaynak bulmak mümkün değil.

Yani ortada ne kişiyi derinlemesine ele alan bağımsız ve güvenilir kaynak var, ne bir başarı var, izlenme ve dinlenme oranlarına bakıldığında da ne de hatrı sayılır bir hayran kitlesi var. Hiçbir şey yok. Sadece servis edilmiş PR metinleri var o kadar. Tehonk (mesaj) 09.12, 2 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

  • @Vincent Vega, net kuklacılık faaliyetleri için prosedürü uygulayabilmen mümkün müdür?--NanahuatlEfendim? 05.15, 13 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
    @Nanahuatl kukla yorumları silmek mi lazım üstünü mü çizmek ne yapmak lazım? Tehonk (mesaj) 12.36, 13 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
    @Tehonk, benim bakış açım, şuradaki sayfa kapsamında bu tip tartışmaya bir şey katmayan (yukarıda gelen şeyler hep sübjektif ve herhangi bir yönergeye dayanmayan yorumlar) kukla/trol yorumlarının kaldırılması ve görmezden gelinmesi, muhataba alınmaması şeklinde. Siz bilirsiniz. NanahuatlEfendim? 19.05, 13 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
    Kukla yorumlarını kaldırdım. Tehonk (mesaj) 20.54, 14 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.