Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kayıt/2020 Ağustos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. chansey mesaj? 21.09, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Mount & Blade karakterleri listesi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Aslında detaylı bilgilerle donatılarak uygun bir dille yazılmış fakat konu itibarıyla Vikipedi'de yer alabileceğini düşünmüyorum. Rastgele birkaç karakterle ilgili kaynak arayışına girdiğimde Reddit ya da hayran forumları gibi yerler haricinde bir şey bulamıyorum.

Mount & Blade II: Bannerlord karakterleri listesi de aynı şekilde. Kalırsa ikisi de kalmalı, silinirse ikisi de silinmeli. 𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.44, 1 Ağustos 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kapsamlı ve dünyaca bilinen bir video oyunu serisinin karakterler listesi, ikisininde kalmasından yanayım.--Madrox❯❯❯ mesaj? 09.49, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madrox'a katılarak. --ChiefBeramesaj 11.06, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 13.38, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin, güvenilir kaynak bulunabilecekler varsa Kalradya maddesiyle birleştirilsin. Kalradya maddesinin ismini “Mount & Blade evreni” gibi bir isimle değiştirebiliriz bence. Dijkstra·ileti 14.40, 1 Ağustos 2020 (UTC)
Neden birleştirilsin? Ayrıkvadi, Shire (Orta Dünya), Lothlórien, Gondor gibi maddelerle de Radagast (Orta Dünya), Frodo Baggins, Samwise Gamgee gibi maddeleri birleştirelim o zaman. Aynı mantığa çıkıyor. Viki'de fazlaca kaynaksız, KD'liği şüpheli tekil kurgusal karakterler varken, tanınmış bir video oyununun karakterlerinin tek maddede toplanması gayet makul.--Madrox❯❯❯ mesaj? 15.22, 1 Ağustos 2020 (UTC)
Sorun oyunun tanınmış olmaması değil, bilgileri doğrulayacak güvenilir kaynakların bulunamaması. --Dijkstra·ileti 16.00, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İçerik kalitesi olarak çok iyi ve dünyaca bilinen bir oyun silinmesi için neden yok. --Hakaretamiz (mesaj) 15.38, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • @𐰇𐱅𐰚𐰤, "konu itibarıyla Vikipedi'de yer alabileceğini düşünmüyorum" kısmını anlayamadım. Vikipedi:Madde boyutu gereğince, aşırı uzayan bir başlığın alt madde olarak açılması olarak değerlendirilebilir gibi geldi. Öte yandan oyun oyun değil de seri olarak karakter listesi olabilir sanki.--NanahuatlEfendim? 19.47, 1 Ağustos 2020 (UTC)
@Nanahuatl, aslında düşüncem hepsini tek bir madde altında toplamaktı. Ancak serinin 4 oyun + 2 DLC'si içerisinden ana oyunlar M&B ve Warband en bilinenleri olduğu için karakterler listesinin ayrı bir madde olarak açılmasını düşündüm. Daha sonra Kartonpiyer'de Bannerlord karakterler listesini oluşturmuş ki zaten iki maddede tek başlık altında toplansa çok gereksiz uzunluk olacak. Öte yandan birleştirileceği her maddeyi gereksiz uzatacağı için bu halde kalmaları uygun neticede.--Madrox❯❯❯ mesaj? 22.11, 1 Ağustos 2020 (UTC)
Aslında sıkıntı, ansiklopedik olmayan ve subjektif içeriklerle dolu olmaları. Şuradaki tablo mesela, oyunun Fandom Wiki sayfasında olması tamam da Vikipedi'de olmaz :) Gerçi ben devam oyunu olarak düşünmüştüm, karakterler bambaşka galiba.--NanahuatlEfendim? 22.27, 1 Ağustos 2020 (UTC)
O maddeyi Kartonpiyer açtığı için ben pek düzenleme yapmadım, aynı yetenekler tablosu M&B karakter listesi içinde vardı ancak Vikipedi'de olmasını gerek görmediğim için eklemedim. Sonuç olarak kapsamlı maddeler ve kalmalarında bir sakınca görmüyorum, yinede ısrar etmeyeceğim.--Madrox❯❯❯ mesaj? 22.33, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın maddenin bu hali gayet yeterli bence. Ancak Türkçe kaynakların yanında dünyaca ünlü bu oyunun karakterlerine yönelik bu ve şu İngilizce -araştırılırsa diğer dillerde de olduğunu düşünüyorum- kaynaklar da varken maddenin silinmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konu hakkında bilgi almak isteyen Türk oyuncu topluluğuna da bir kaynaktır bu. VP:MİLLİ'ye bağlamayalım hemen çünkü Gu Jian, Gu Jian 2, Gu Jian 3 oyunlarını duyan var mı hiç? Çin çıkışlı bir RPG açık dünya oyun serisi. Oyunun Çince'de maddeleri mevcut ancak Gan Çincesinde yok. Hemen bölgesel dil diye düşünmeyin 250 milyon kadar insanın yaşadığı bir alanda yaygın kullanılan bir dil. Kaldı ki Geleneksel Çince viki'de de yok. Maddesi bulunan diğer tek viki İngilizce. O da Çince haricinde desteklediği tek dil olmasına hürmeten sanırım. Metacritic'te inceleme puanı yok. Öyle düşünün hani. Ansiklopedik dil ve uygunluksa sorun bunun çözümü de maddenin geliştirilmesi olmalı silinmesi değil :). Bu konu hakkında bilgi almak isteyen Türk oyuncu topluluğuna da bir kaynaktır bu cümleme istinaden kalmasından yanayım. Nevmit ☛☛ mesaj 23.02, 1 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Nevmit'in degerlendirmesi gayet yerinde. Ek olarak yukaridaki kaynaklar da eklenebilir, bu haliyle kalmasinda bir sakinca yok.--Can Je suis là 07.52, 2 Ağustos 2020 (UTC)
Verilen kaynakların ikisi de herkes tarafından değiştirilmeye açık. Kullanılmaması daha iyi olacaktır. --Dijkstra·ileti 17.27, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynakların hepsi güvenilir bölgenin dışında, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikler. Benim bulabildiğim tek haber kaynağı şu oldu. Onda da karakter isimleri bir liste halinde verilmiş, maddeyi geliştirecek kadar detay yok. Oyunun el kitabında da bu bilgi yok. Emsal sayfa var mı diye araştırdım. Mesela, Warcraft karakterleri ne Türkçe ne İngilizce wikide yok. Kendi başına KD olan en:Illidan Stormrage gibi karakterlerin maddesi var ve bunların bir kategorisi var sadece. --•gufosowa•✆• 17.32, 3 Ağustos 2020 (UTC)
Kaynak için teşekkürler @Gufosowa. Maddeye ekliyorum, sonuçta güvenilir ve bağımsız değil mi :)--Madrox❯❯❯ mesaj? 18.23, 3 Ağustos 2020 (UTC)
Tabi, buyrun, güvenilir ve bağımsız :) Bu kaynağı bulmak için epey sayfa taradım. Doğrusu taramaya başlarken görüşüm kalması yönündeydi. Ancak, yukarıda bahsettiğim gibi, maddeyi geliştirmek için yeterli kaynak olmadığı ve Vikipedi'de emsali de olmadığı için görüşüm silinmesi yönünde değişti. Ama kalır da bu kaynak sayfaya katkı yaparsa ne ala. --•gufosowa•✆• 19.36, 3 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. -- Dr. Coalmesaj 08.25, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Osman Demircan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

KD'lik. Madrox❯❯❯ mesaj? 10.47, 2 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aynı zamanda bir otobiyografi bu. Buraya ve buraya bakınız. Nevmit ☛☛ mesaj 12.24, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • Otobiyografi gibi görünmesi normal değil aslında. Bu bakış açısı ile M. Serdar Kuzuloğlu sayfası da Otobiyografi. Tanınmış kişilerde bu şekilde görünmesi normal değil mi? Bu imzasız yazı Corvues (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13.49, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nevmit'e katılarak. --ChiefBeramesaj 13.55, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • @Nevmit ve @ChiefBera katkınız için teşekkür ederim. Fakat gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Örnek verdiğim M. Serdar Kuzuloğlu ile Osman Demircan sayfası arasında hitabet dili ve kaynak paylaşım kalitesi olarak hiçbir fark yok düşüncesindeyim. Özellikle haber kategorisi aramalarında da benzer performans sergileniyor. Otobiyografi yorumunuzu açabilir misiniz biraz? Bu imzasız yazı Corvues (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 14.13, 2 Ağustos 2020 (UTC)
  • Sn. @Corvues ansiklopedik bir dil kullanmaya çalıştığınızın farkındayım ancak otobiyografi yönergesi gereği yazılmaması gerekiyor. Mehmet Serdar Kuzuloğlu sayfasının düzenleme geçmişine bakarsanız, 110 kadar değişiklikte, sayfanın açılması hariç küçük değişikliklerden başka katkısı olmadığını sayfanın diğer vikipedistler tarafından geliştirilerek vikipedi kayda değerlik ve ansiklopedik düzen koşullarını sağladığını görebilirsiniz. Otobiyografi konusunda ise o sayfanın da silinmeye aday gösterildiğini kullanıcının şuradaki mesajından anlıyoruz ki (arşiv 2006'dan başladığı için göremiyorum) kendinin de belirttiği gibi sayfa daha sonra kendisi tarafından düzenlenmedi. Ancak kesinlikle sayfa silinecek diye bir şey yok. Görüşler neticesinde karar verilecek. Bu süre zarfında sayfada değişiklik yapılabilir. Vikipedistler bağımsız kaynaklarla maddeyi geliştirebilir. Her şey mümkün yani :). Nevmit ☛☛ mesaj 16.15, 2 Ağustos 2020 (UTC)
   • Sevgili @Nevmit gerçekten bu açıklayıcı bilgi için çok teşekkür ediyorum. Yaptığınız açıklama doğrultusunda sizi tamamen haklı buldum. Bu ortamın yabancısı olduğum için varolan kültürü anlamamda çok yardımcı oldu yazdıklarınız. Girdilerin düzenlenmesi aşamasında elbette benzer sayfalardaki bakış açıları ve hitaplardan da destek alarak elimden geldiğince düzenlemeye çalışacağım. Sonuç olarak bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeden çok fazla şey yaptım, çok fazla insana sesimi duyurdum ve siber güvenlik gibi karmaşık bir konuyu anlaşılabilir bir hale getirip ekran yüzü oldum ki videoları izlediğinizi düşünüyorum. Burada olmam gerektiğini düşünmeseydim inanın yazmazdım. Herkes neden Vikipedia' da yoksun dedi ama kimse bu alanı oluşturmadı :)) Legal olduğunu kesinlikle inanmadığım ödeme yaparak bu alana kayıt girdirmeyi tercih etmek yerine çok şık görünmese de kendimi kendim yazmaya çalıştım. Tekrar katkınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca yazmış olduğunuz cevabın help e taşınması gibi bir imkan varsa lütfen yapın :) Bu imzasız yazı Corvues (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.35, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nevmit'e katılarak --Hakaretamiz (mesaj) 23.21, 2 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--Can Je suis là 11.27, 3 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. -- Dr. Coalmesaj 00.02, 8 Ağustos 2020 (UTC)

Orçun İynemli[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Konunun değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.30, 3 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aras kadar ses getirecek işler başarmamış, hakkındaki haberler genel olarak Aras Bulut'u konu alıyor. KD değil, şimdilik.--Madrox❯❯❯ mesaj? 08.32, 3 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.  Baran Ahmet  Talk? 09.02, 3 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--Can Je suis là 16.40, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. -- Dr. Coalmesaj 00.04, 8 Ağustos 2020 (UTC)

RedKeys Music[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Madde de birçok etiket bulunuyor. Bence bi' değerlendirsek iyi olur.  Baran Ahmet  Talk? 09.10, 3 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hakkında yeteri kadar bağımsız kaynak gözükmüyor ilk aramalarda, çoğunda ismen geçiyor o da şu kişi şu albümü çıkardı örneğinde...--Kingbjelica (mesaj) 09.14, 3 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Geçmiş SASlarda Melodi Müzik diye bir şey vardı ona benzer. Sadece isim olarak belirtilmiş. Bunun dışında müzik şirketi hakkında bağımsız ve güvenilir bir kaynak bulamadım. --ChiefBeramesaj 12.26, 3 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin daha evvel "RedKeys Music sanatçıları" maddesi bu maddeye tasinmisti, o da kd degildi bu da degil. Herhangi guvenilir ve bagimsiz kaynak da mevcut degil.--Can Je suis là 16.49, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 16.04, 8 Ağustos 2020 (UTC)

Gülüş Gülcügil-Türkmen[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Maddenin oluşturulduğu 17 Temmuz günü @Evolutionoftheuniverse tarafından "kayda değerlik" şablonu eklenmiş ("ek kaynak gerekli" ve "reklam dili" ile), 20 Temmuz tarihindeyse @Ahmetlii tarafından aynı gerekçeler altında bekletmeli sil şablonu eklenmiş. Kayda değerliğin tespiti için değerlendirmelerinize sunarım. Dr. Coalmesaj 21.54, 3 Ağustos 2020 (UTC)

Nedenlerimin arkasındayım. BS'den sonra da çok bir şey eklenmediği için Silinsin Silinsin.ahmetlii mesaj katkılar 10.46, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.--Madrox❯❯❯ mesaj? 17.43, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bulabildiğim eleştiri niteliği taşıyan ya da konu edinen kaynakların her biri kendisinin iş ilişkisi olduğu yerler. Bağımsız kaynak bulamadım, KD ödülü vb. bir ek nitelik de bulamadım. ----anerka'ya söyleyin 15.57, 8 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. -- Dr. Coalmesaj 00.05, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Deniz Tunca (2. adaylık)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Oluşturan kullanıcının talebi üzerine kayda değerliğin tespiti için sunulmuştur. Bir önceki adaylığın 2017 yılında tek görüş ile kapanmış olduğunu da belirtmek isterim. Dr. Coalmesaj 00.42, 4 Ağustos 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hakkında yaptığım araştırma sonucunda kendi çalıştığı kurum olan milliyet gazetesinde yaptığı röportaj(lar) bunlar bağımsız değil. Geriye kalıyor: habertürk'ün milliyete geçişi haberleri, tv8 kanalında program sunacağına dair haberler bir de klasik magazin haberleri e bu haberler aynı editörden çıkma tüm sitelerde yayımlanmış haberler zaten. Bunlar haricinde elle tutulur güvenilir ve bağımsız herhangi bir kaynak mevcut değil. Aldığı ödül de kayda değer değil. Aynı şekilde oynadığı roller de ya konuk oyuncu ya da yan roller. Son olarak not: 1975 yılında ilk sus işareti yapan hemşire Deniz Tunca ile karıştırılmamalıdır.--Can Je suis là 04.16, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Filmografi kısmı tamamen figüranlık dolu gibi. IMDb sayfasına baktım; dansöz, bardaki kız gibi rollerde oynamış. Kayda değer görünmüyor.Lawlss (mesaj) 11.49, 4 Ağustos 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin "Sunucu" henüz mavi tikini alamamış. Halen durmasının pek bir faydası yok.--Madrox❯❯❯ mesaj? 17.41, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kendisini derinlemesine işleyen bağımsız bir kaynak ya da uyum gösterdiği bir kriter bulamadım. ----anerka'ya söyleyin 16.06, 8 Ağustos 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Kassi Nova[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Maddede hiçbir kaynak bulunmamakta. Araştırmalarımda da aynı şekil; birkaç resimden başka hiçbir şey çıkmıyor. Kayda değer değil. Emin Savaş  mesaj 12.34, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Hangi filmler? Kaynağınız nedir? Ben 2 tane görsel ve IMDB sayfası haricinde bir şey göremiyorum. Bilgilerin kaynakları da yok. Emin Savaş 🗣 10.43, 7 Ağustos 2020 (UTC)
@Dr. Coal, @Sabri76, @Nanahuatl, @Vito Genovese şuraya bir göz atar mısınız? Bu SAS'ın neden boş bırakıldığına anlam veremedim. Hata mı yaptım, o yüzden mi es geçiyorlar diye düşünüyorum; kişi hakkında bir tane güvenilir kaynak yok. Lütfen rica etsem görüş bildirebilir misiniz?  Emin Savaş 🗣 10.57, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • En azından bu isim altında yapılan aramada toplam 2 sayfalık bir sonuç listesi çıkıyor ve bunlardan hiçbirisi açıkça kayda değerlik ortaya koyan türden değil. Ne var ki, maddeye konu kişinin etkin yıllarına bakıldığında, niçin web aramalarında sonuç alınamadığına ilişkin bir fikir de edinilebilir. Kısacası, eğer web dışında bir kaynağa işaret edilebilirse ayrıca görüş bildirmek isterim ama web kaynakları üzerinden tartışacaksak mevcut durumda hızlı silme dahi söz konusu olabilirmiş. Ek olarak, bayram tatili ve bununla birleştirilen yaz tatilleri dolayısıyla kullanıcı katılımı, içinde bulunduğumuz süreçlerde düşüş gösterebilir @Emin Savaş. Yaz aylarında normaldir diye düşünüyorum. Dr. Coalmesaj 13.22, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Yukarıdaki doktora katılıyorum ve gelmişken silinsin diyorum. Pornografik yayıncılar ve dizinler dışında hiçbir şey yok.
Vito Genovese 14.48, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Üstteki görüşlere katılarak silinsin.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.50, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Doktor durumu iyi açıklamış. --Victor Trevor (mesaj) 16.41, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Doc'un görüşüne hitaben, kayda değer değil.--Can Je suis là 16.44, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin, katılıyorum. — Sashatrk (mesaj) 05.23, 9 Ağustos 2020 (UTC)

Şablon:Güncel[kaynağı değiştir]

Şurada topluluk kararıyla silinmişti, ancak geri getirildi. Gerekçeler şu şekilde:

 1. "Güncel olay" tanımı görecelidir. O gün olmuş bir doğal afet günceldir, devam eden bir dava günceldir (davadaki gelişmelere göre güncellenmeleri gerekiyor), devam eden spor sezonları günceldir (artık sporuna göre birkaç günde bir, haftada bir falan güncellenmesi gerekiyor), aktif olarak kariyerine devam eden sporcular günceldir (birkaç günde bir güncellenmeleri gerekiyor), oganesson gibi üzerine sürekli olarak deneyler yapılan elementler günceldir (deneye ve bulgulara göre güncellenmeleri gerekiyor), ülke maddeleri günceldir (seçimlerle, nüfus sayımlarıyla, tarihleriyle, yaşanan olaylarla, savaşlarla vs güncellenmeleri gerekiyor), devam eden çatışmalar günceldir (artık ne zaman güncellenmeleri gerekir belirsiz)... Kısacası maddelerimizin yarısından çoğu günceldir.
 2. Şablonda "Olayda gelişme yaşandıkça bilgilerde de hızlı bir değişim yaşanabilir ve ilk haberler güvenilir olmayabilir." diyor ve bunun, o saat itibarıyla gerçekleşmiş bir doğal afet maddesinde olabileceği argümanı öne sürülüyor. Doğrudur. Ama bu argüman yalnızca bu maddeler için geçerli değil ki? Her madde için bu durum geçerli. "İlk" haberler de son haberler de aynı şekilde güvenilir olmayabilir. Bizim yazarlar olarak yapabileceğimiz bir şey yok bu konuda.
 3. "Bu madde üzerinde gerçekleşen en son değişiklikler en güncel bilgileri yansıtmayabilir." deniyor, yine her madde için geçerli. Maddelerde zaten "şu tarihli şu açıklamaya göre" gibi ifadeler geçiyor, geçmeli. Vikipedi'nin zaten "en güncel bilgileri sunmayı garanti ediyoruz" gibi bir iddiası da yok. Bu, "bu madde doğru olmayan ifadeler içerebilir" ile aynı kapıya, yani her sayfada yer alan sorumluluk reddine giren bir husus. Ayrıca maddelerde sorumluluk reddine dair ibare olmamasını konu alan şu "yönerge" de okunabilir konuyla alakalı olarak. Maddelerde bu tip ifadeleri kullanmayın, zaten her sayfanın altında var diyor kısaca.
 4. "geçerli ve güvenilir kaynaklar eklemeden yapılan güncellemelerin kaldırılacağını da unutmayın" kısmı yine bu maddeler için değil, her madde için geçerli bir durum.

Sonuç olarak bu şablon, madde yazarlarına hiçbir yeni bir şey sunmazken okurlara da kısaca "doğru ve güncel olmayabilir" bilgisini veriyor. Vikipedi zaten genel anlamda içeriğinin doğruluğunu kabul etmiyor, sorumluluk reddi bunun için var. Bunu, birtakım maddelerin girişinde belirtmenin doğru olmadığını düşünüyorum. "Bu maddede sunulan bilgiler doğru olmayabilir, güncel olmayabilir" yazan bir şablonu her maddenin başına eklemek gibi :) Uyarı şablonlarının amacı, maddede bir sorun varsa, ona dikkat çekmek ve giderilmelerini sağlamak. İşbu şablon herhangi bir soruna dikkat çekmiyor, yalnızca "dikkatli olun, güvenmeyin" diyor. Bu nedenle Vikipedi'nin zaten temelindeki "içeriğimizin doğruluğunu garanti etmiyoruz" ilkesiyle aynı şeyi söylüyor. Bu bağlamda silinmesi gerektiğini düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 07.32, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Şablon ve ilişkili sayfalar silinirken SAS açılmamış, dolayısıyla silme politikası açısından usul hatası yapılmıştı. An itibarıyla çeşmede yapılan tartışmadaki 4 olumlu görüş uyarınca yeniden, sıfırdan çeviri yapılarak oluşturuldu ve sonrasında geçmiş birleştirme işlemi uygulandı.

Şablon ve ilgili sayfalar kalmalı, karşı gerekçelerim de şu şekilde:

 1. Güncel sözcüğünün sözlük anlamının "geçerliliğini sürdüren" olması bu şablonun geçerliliğini sürdüren, sona ermemiş olan her türlü olay, süreç vb. için kullanılacağı anlamına gelmez. Hem current hem de up-to-date sıfatlarını güncel sözcüğüyle karşılıyor olmamızdan kaynaklı bir yanlış anlaşılma yaşanıyor. Hatta güncel sözcüğü hem TDK hem de VikiSözlük'te current'ın asıl anlamını açıklar biçimde kullanılmış ve bu yönüyle eksik kalmış, çünkü Nanahuatl'ın vurguladığı "up-to-date" anlamı da var. Bu şablonun kullanımı özel ve kısıtlıdır, belgeleme sayfasındaki Yönergeler altbaşlığında ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Bu şablon bir dava sürdüğü sürece ya da bir davayla ilgili yeni haber çıktığında değil, dava birden ortaya çıkıp gündem olduğunda ve birçok kullanıcının aynı anda maddeye hücum edeceği günlerde kullanılır. Spor sezonlarında kullanılmaz, sporcularda kullanılmaz, ülke maddelerinde kullanılmaz. O günlerde yaşanan seçim maddelerinde, o günlerde patlayan savaşta, o günlerde yaşanan doğal afette, o günlerde ölen (ve ölümüne ilişkin sürekli güncelleme gelen) kişilerin maddelerinde kullanılır.
 2. Sorumluluk reddi ile bağlantı da belgeleme sayfasında ayrıntılandırılıyor. Sayfa tabanında veya düzenleme sayfalarındaki sorumluluk reddinin aksine bu şablon bilgilerde bir stabilliğin henüz sağlanmamış olduğuna dikkat çekiyor. Madde üzerinde çalışacak kullanıcılar kadar maddeye bel bağlayacak okuyucuyu da uyarıyor ve maddede olağanüstü bir durumun yaşandığına dikkat çekiyor.
 3. Özellikle bir an güvenilir kaynak olarak görünebilecek bir kaynağın her an yaşanacak gelişmelerle (kurumu güvenilir olsa dahi) güvenilmez ve eskimiş hâle gelebilecek olması nedeniyle, bu şablon yine bu konuda bir hatırlatma sunuyor. Maddeye usule uygun olarak eklenmiş kabul edilen bir kaynağın kaldırılması normalde uygunsuz görülecek bir hareketken, bu şablon yaşanan olağanüstü durum ve anlık güncellemeler nedeniyle kaynakların da bu durumdan etkilenip kaldırılacağıne dikkat çekiyor.

Genel olarak bu şablon hem kullanıcılara maddenin çok yoğun bir ilgi altında olduğunu ve değişiklik çatışmalarıyla karşılaşabileceğini ve kaynaklar konusunda özel bir dikkat göstermesi gerektiğini hatırlatırken, okuyucuyu da maddedeki bilgilerin sürekli güncelleme ve düzeltmeye tabi olduğuna dikkat çekiyor, bu yönüyle okuyucuyu kullanıcıya dönüştürecek bir davete de yer veriyor ve bu potansiyeli sağlıyor. Kullanım alanı yalnızca birden aşırı ilgi görecek maddelerle sınırlı, hiçbir zarar potansiyeli yok ve yarar potansiyeli mevcut. Silinmesi için en ufak bir nedeni dahi göremiyorum dolayısıyla.

Vito Genovese 07.47, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Doğal afet vb koşullar "olağanüstü" olarak tanımlanmış. Doğal bir olay nasıl "olağanüstü" tanımlanıyor? :) Yoğun değişikliklerin yaşanma ihtimali olan maddeler, "güncel" diye tanımlanan maddeler midir yalnızca? Geçen Vikipedi'deki Sümeyye Erdoğan maddesi haber olmuş ve yoğun değişiklikler yaşanmıştı (güncellikle ilgisi bulunmayan), benzer durumlar sıkça transfer söylentisi çıkan futbolcularda oluyor malum. Arasındaki farkı anlayamadım. Sürekli buna benzer şablonları ekleyip çıkartmak mı lazımdır? Okuru "uyarma" ihtiyacı neden hissedilmektedir? Getirisi nedir? Vikipedi'nin temeli zaten bu değil midir? Yoğun değişikliklerin olma "ihtimali"ni belirtmek okura ne katmaktadır? Taze bir kaynağın eklenmesi ve bu kaynakta yazanın doğru olmama ihtimalini nereden bilebiliriz? Yahut bu ihtimal üzerinden bir uyarı yapmak ne kadar doğrudur? Madem böyle ihtimal var, o tarz kaynakları eklememek mi gerekmektedir? Bu ihtimal, yalnızca bu tip maddelerde mi olmaktadır? Genel olarak üzerinde durduğum konular:
 1. Olası tüm sorun ve sıkıntılara katılıyorum, hiçbir zaman katılmadığımı da belirtmedim. Ancak bu sorun ve sıkıntılar bu tip maddelere özgü durumlar değil, her maddede karşımıza çıkabilecek olan, hatta zaten çıkan sorunlar. Bunun için ekstra bir şablon, yalnızca madde başında kalabalıklık yaratmaktadır.
 2. Yoğun ilgi olması (daha doğrusu olma ihtimali), o maddenin ayrı bir değerlendirmeye, kurallara, uygulamalara tabi tutulacağı anlamına gelmiyor. Burada yaptığımız ger uygulama zaten her maddede geçerli bir uygulama, taze bir olay olsun olmasın.
 3. Okurlara yönelik uyarıların yer almaması gerektiği zaten malum... Uyarı şablonları okurları değil, katkı verenleri hedef almalı. "Kaynaksız, güvenmeyin" demiyor, "kaynaksız, geliştirin" diyor şablonlar.--NanahuatlEfendim? 08.20, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Anlamlardan gidiyoruz ama "olağanüstü" yalnızca "normalde olmayıp şaşırtıcı bir şekilde oluveren" anlamı taşımıyor. "Beklenmedik, gündelik seyrin dışında" anlamı da var. wikt:olağanüstü'deki birinci anlam ilki, ikinci anlam ikincisi dolayısıyla. Sözcüklerin tek bir anlamı yok ne de olsa.
Transfer söylentisi çıkan futbolcu, ikidir vurguladığım "hakkında yeni haber çıkmış" statüsünde ve bu şablonu gerektirmiyor. Şablon yönergesinde de açıkça belirtiliyor bu.
Sümeyye Erdoğan'ın başına "olağanüstü" (ikinci anlam) bir şey gelirse, o zaman kullanılır. Olağanüstü durum ölüm gibi, skandal gibi şeylerdir. Vikipedi maddesi haber oldu diye maddeye bu şablon konmaz.
Bu şablon hiçbir ayrıcalık, hiçbir imtiyaz vaat etmiyor. Her zamanki kurallarımız geçerli, ancak daha üst düzey bir ince eleyip sık dokuma durumu var. Kaynaklardan daha üst düzey bir beklenti var. "Olağanüstü" durum "olağanüstü" ilgi getiriyor ve "olağanüstü" koşullar kullanıcısından okuyucusuna herkese bildiriliyor. Yararları da üst yorumda.
Vito Genovese 08.41, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Şablonun Yönergeler altbaşlığını da buraya kopyalayarak tartışma katılımcılarını zahmetten kurtarayım:

Vito Genovese 08.44, 5 Ağustos 2020 (UTC)

 • @Jelican9 ve @Vito Genovese zaten nedenleri sıralamışlar, ben de önceden gerek burada gerekse köy çeşmesinde belirtilen nedenlerden ötürü Kalsın Kalsın diyorum. Şablonun oraya konulma amacı sürekli değiştiğini belirtmek ve VP:KAHİN'in ihlal edilmesini önlemek.ahmetlii mesaj katkılar 11.39, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Bu arada, bu her maddeye konması anlamına gelmiyor, mesela Süper Lig'e bunun konması doğru değildir, zaten sürekli olarak devam eden bilgiler. Eğer maddenin güncellenme tarihi çok eskiyse(mesela 2-3 sene önce) güncelle şablonu daha uygun olur.ahmetlii mesaj katkılar 11.43, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Bu şablonu özellikle 2011 sonlarından; Vikipedi'ye gerçek anlamda yeni katıldığım zamanlardan hatırlıyorum. Ekim 2011 Çukurca saldırısı, Ekim 2011 Van depremi, Kasım 2011 Van depremi gibi maddelerde kullanılmıştı veya kullanmıştım. Şablonun kullanılma gerekçeleri ve işlevlerine Vito detaylıca yer vermiş (current ve up-to-date ayrımına dikkat çekişi dolayısıyla ayrıca buradan şapka çıkarıyorum), benim dikkatimi çeken bir husus da o günlerde şu olmuştu; bir değişiklik yapmadan önce tartışma sayfasına bakma eğilimi vardı. Yani, aslında yine yukarıda Vito'nun belirttiği nedenle, bir bilginin veya kaynağın niteliği bu gibi olayların "sıcağıyla" hızla değişebiliyor. Bilginin önem derecesi ve gerekliliği de buna dahil. O nedenle tartışma sayfalarında da önemli bir trafik söz konusuydu ve hep birlikte teyit sağlanarak, hatta emek ve zaman israfı olmaması için yer yer iş bölümü yapılarak dahi madde geliştirildiği oluyordu. Bu anlamda şablonun faydaları olduğuna katılıyorum. Ek olarak, @Nanahuatl, doğal afetin olağanüstülüğünü sağlayan şey "afet" oluşu. "Doğal olay" dersen zaten olağandır; ancak hiyerarşide olay, belirli hâllerde acil duruma ve bazı başka belirli hâllerde ise afete dönüşür. Dolayısıyla doğal bir olay, belirli şartları sağladığı takdirde afet olur, ki afetler olağanüstü olduğu için afettir. Onu da yeri gelmişken, güzel orta açmışsın, yanıtlamak istedim. :) Netice itibariyle şablonun kullanışlı ve yararlı olduğu görüşüne katılıyor, kalsın diyorum. Dr. Coalmesaj 12.11, 5 Ağustos 2020 (UTC)

 • Sadece olağanüstü durumlarda kullanilmasi elzemdir, kalsın--Can Je suis là 18.11, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlgili şablonun tartışmasında da dediğim gibi, kalması daha uygundur. --Jelican9💬 18.46, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın diyorum; resmi ve NŞA'da güvenilir olan kaynaklardan gelen bilgilerin bile kısa süre sonra geride kalacağı, hızlı değişen maddelerde kullanabiliriz. Örneğin deprem ardından ilk resmi açıklama 3 ölü diyor, 3 saat sonra ölü sayısı 30'a çıkıyor, resmi kaynağın verdiği bilgi hatalı duruma düşüyor; bilgilerin saatler, hatta dakikalar içinde değişeceği bu tarz maddelerde kullanmamız okuyucular açısından olumlu, standart sorumluluk reddimizden daha fazlası. Bir haber sitesi olsak "SON DAKİKA!" başlığıyla vereceğimiz maddelerde kullanırız. --Khutuckmsj 21.33, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın khutuck’a katılarak..şablonun olması okuyucuyu bilgilendirmesinin yanı sıra atıl kalmış ve güncellenmemiş olay maddelerininde kullanıcılar tarafından sık sık güncellenmesini teşvik edici olacağını düşünüyorum. --Maurice Flesier message 21.40, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Hazır "güncellenmemiş" demişken, bu şablonun olayın netleşmesinin/sonuçlanmasının ardından en kısa zamanda çıkartılması gerektiğini de düşünüyorum :) Örneğin Erzurum depremi maddesi gibi bir maddede "Şablon:Güncel" depremin sonuçlarının netleşmesinin ardından, örneğin bir hafta sonra çıkmalı; 1999 Gölcük Depremi gibi bir durumda ise biraz daha uzun süre kalmalı. Bilgiler stabil hale geldiğinde, "son dakika açıklamaları" bittiğinde bu şablonun da işi bitmeli; yerine gerekliyse bayat/eski/eksik/yanlış duruma düşen kaynakları çıkartmak üzere "kaynakları düzenle" gibi bir şablon eklenmeli. --Khutuckmsj 21.53, 5 Ağustos 2020 (UTC)
Katılıyorum. Pınar Gültekin cinayeti maddesi için bile bu şablonun işi bitmiş durumda artık. O sıcak bilgi akışı bitti, stabilizasyon sağlandı.
Vito Genovese 21.56, 5 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şablonun kullanımının hem yazar hem de okur için yararlı olacağı fikrindeyim. Fakat daha önceden kullanıcıların da ifade ettiği gibi standartlaşmış maddelerde (spor müsabakaları, yarışmalar gibi) kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. --GelecekGecmisteGizlidir Mesaj 07.28, 6 Ağustos 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalması yönünde iletilmiş tüm mesajlara ve Vito'nun "Silinmesi için en ufak bir nedeni dahi göremiyorum." yorumuna istinaden. --Victor Trevor (mesaj) 19.28, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Keşke özgün yorumlarınızı da duysaydık @Victor Trevor :) Olsun ama, "katılıyorum" en kolayı zaten ve en risksizi...--NanahuatlEfendim? 20.03, 6 Ağustos 2020 (UTC)
-İÜYYKÜD olduğunu biliyorum- Bence şablonları rahat bırakmalısınız :D, @Nanahuatl. Silinmesini düşündüğünüz şablonlar olabilir, bu çok normal bir durum ama aktif olarak kullanılan şablonların da silinmesini istiyorsunuz. Bu duruma anlam verebilmiş değilim. "Yanlış olan bir şeyi 10 iş adamı yaparsa, o şey yanlış olmaktan çıkar." İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 20.15, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Bence şahsa yönelik bir yorum yapmadın da @Victor Trevor, "şablonları rahat bırakmak" ne demek? Kullanılan her şey kurallara uygun mu oluyor? Özgün fikirleri duymak güzeldir, özgün fikre sahip olmadan akıntıya kapılıp birilerini takip etmek bence sakıncalı (İngilizce Viki'yi takip etmeyi kastediyorum). Adım gibi eminim, yarın orası bu şablonu silerse burada da "böyle böyle, orada sildiler, biz de silelim" düşünceleri ortaya çıkacak, biliyorum zira daha önce yaşandı çokça kez. "Yanlış olan bir şeyi 10 iş adamı yaparsa, o şey yanlış olmaktan çıkar." düşüncesine sahip olanların yarasa çorbası içmeleri nedeniyle şu sıralar eve tıkılı kaldığımızı da hatırlatırım :) İyi günler.--NanahuatlEfendim? 20.19, 6 Ağustos 2020 (UTC)
İngilizce Vikipedi'yi takip etmiyorum ve orada yapılmış, geliştirilmiş değişiklikler ve sonradan alınan kararlar umurumda değil. Ek olarak, kendi fikrimi dile getireceğim konularda fikrimi dile getirmeye çalışıyorum; şablonların silinmeye aday gösterilmesi hakkında özgün bir yazı yazabilirdim ama genel olarak yapılan yorumları okudum, şablonun "silinmemesi gerektiği" hakkında yapılan yorumlara hak verdim ve doğal olarak kalması gereken görüşlere katıldığımı dile getirdim. Verdiğiniz Çin örneği, biraz tuhaftı. Yarasa çorbası (vb. şeyler) içen başka ülkeler sıralayabilir misiniz? Daha sonra tüm ülkelerin sayısını bulun ve yarasa çorbası içenlerle kıyaslayın. Kıyaslamanız sonucunda, yarasa çorbası (vb. şeyler) içen ülkeler daha fazlaysa veya eşit ise, iş adamı yazısı hakkındaki fikriniz doğrudur; az ise fikrinize katılmıyorum. Saygılarımla. --Victor Trevor (mesaj) 20.46, 6 Ağustos 2020 (UTC)
"Yanlış olan bir şeyi 10 iş adamı yaparsa, o şey yanlış olmaktan çıkar." demişsin ya, milyonlarca Çinlisi, Taylandlısı, Vietnamlısı, Laoslusu, Endonezyalısı içiyor. Yanlış mı? Evet, malum nedenden ötürü. Bu mantıkla devam edelim o zaman içmeye :D Örnek buydu. Yani "çoğunluk her zaman doğruyu der, doğru olmasa da çoğunluk dediği için doğrudur" bakış açısının doğru olmadığını belirtmeye çalışıyorum. İleride göreceğiz, İngilizce Vikipedi bir noktada bunu silecek ve burayı hatırlatacağım :D Kalsın, silinsin çok önemli değil, doğru olduğunu düşündüğüm şeyleri tek de olsam savunmaya çalışıyorum.--NanahuatlEfendim? 21.29, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Size saygı duyuyorum, saygımı kazandınız. İyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 21.35, 6 Ağustos 2020 (UTC)
Kalsın Kalsın Kullanım alanını ve yararını öngörebiliyorum. Ama şablon adının "son dakika" olarak değiştirilmesi belki kullanım alanı ve kısıtlarını daha anlaşılır kılabilir. ----anerka'ya söyleyin 16.41, 8 Ağustos 2020 (UTC)

İlhan Uzgel[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değerliği olmayan maddedir Yunusemresahin94 (mesaj) 08.20, 7 Ağustos 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın, VP:KD kriterlerine uygun gibi görünüyor.ahmetlii mesaj katkılar 08.23, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kişinin "akademisyen" kimliği ile kaydadeğerlik kriterlerini karşıladığını düşünmüyorum. Gazete yazıları mevcutmuş, alanında saygıdeğer ya da adı geçen biri olduğuna dair belki bir kanıt sayılabilir ancak gazete yazılarının KD'lik sağlayıp sağlamadığı konusunda yapabileceğim bir yorum yok. ----anerka'ya söyleyin 17.16, 8 Ağustos 2020 (UTC)