Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Hüsamettin Yalhı (3. aday gösterme)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hüsamettin Yalhı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Victor Trevor (mesaj) 16.39, 29 Ekim 2020 (UTC)

Öncelikle, bu üçüncü adaylık. Bu kadar eski konularda dijital kaynak bulmak zor oluyor, sahaflara, eski koleksiyonu olan veya uzun yıllardır var olan kütüphanelere gidip kâğıt koklamak gerekiyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında metroloji alanında bilindiğinden dolayı kayda değer. Maddedeki atıfların elden geçmesi gerekli. Beşinci Kalkınma Plânı, Bilim ve Teknik dijital olarak atıfta bulunuyor. Madde ile neler yapabileceğimize bir bakalım öncelikle. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.49, 29 Ekim 2020 (UTC)
Özet: Ek kaynaklar gerekli. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 17.53, 29 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Konusundaki ilklere yönelik atıflara göre kalmasının uygun olacağını düşünüyorum. --Muratero 09.37, 31 Ekim 2020 (UTC)
@Muratero, yaygın yapılan bir hata var Türkçede. İlk, "birinci" demek (bkz. TDK sözlüğü). Madde girişinde "ilk özel girişimcilerinden biri" diyor mesela. Ne demek ilklerinden biri? İlk birdir, tektir, eşzamanlı ise birden fazladır. "İlkler" diye bir şey olmaz :) Bu ilkler, ilk 10 mu? 11. olunca "ilk özel girişimcilerinden biri" olmuyor mu? Sıkıntılı ifade. "İlk defa su sayacı ayar ve test istasyonu ve su sayacı parçaları üretmeye başlayarak sanayiciliğe adım atmıştır" ifadesi sanırım yanlış anlaşılmış, kendisi Türkiye'deki ilk üretimi yapan kişiymiş gibi anlaşılmış. Ama kendi kariyerine o şekilde başlamış, yani kendisi ilk üreten kişi değil :)--NanahuatlEfendim? 21.38, 2 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 1930'lu yıllardaki KD olgulara dair internette geniş bir atıf bulmak elbette zor. Yine de bulunmuş. İlk su sayacının yapılması elbette kayda değer bir konu, onun yazılı kaynak da mutlaka vardır ve eklenmesi gerekir. Ama bunu yapmak, maddeyi sildikten sonra daha da zorlaşır. Ayrıca sayfadaki bağımsız olmayan ama gayet destekleyici kaynaklara ait kırık linklerin arşiv sayfaları var, bunlar eklendiğinde şüphesi olanlar da azalır zaten. --iazak (mesaj) 11.28, 1 Kasım 2020 (UTC)
@İazak, bu bilgi, Yalhı diye bir bloga dayanıyor ve maddeyi oluşturan kullanıcı da ilgili şahsın akrabası. Dolayısıyla bağımsız kaynak bulunmuyor, daha çok gözleme dayanılarak yazılmış. Kaldı ki maddede, kendisinin Türkiye'deki ilk su sayacını ürettiği yazmıyor; kendi iş hayatına, su sayaçları üreterek başladığı yazıyor. Bir yanlış anlaşılma olmuş sanıyorum ki :)--NanahuatlEfendim? 21.42, 2 Kasım 2020 (UTC)

Kayda değerlik politikasına uygunsa bağımsız ve güvenilir olmayan kaynaklar temizlenerek madde taslak seviyesine indirilebilir. Her maddede olduğu gibi bu maddede de doğrulanabilirlik gözetilmelidir.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.37, 2 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Maddedeki bağlantıları, kaynakları biraz elden geçirdim ve toparladım. Bilim ve Teknik dergisinde kitabı hakkında tek bir cümle var. Bunun dışında, 1948'deki iktisat kongresinin katılımcıları arasında (onlarca, yüzlerce katılımcı var, kendisi de listelenen isimler arasında). Yukarıda dediğim gibi, kendisi "ilk olarak" iş hayatına, su sayaçlarıyla giriş yapmış. Maddede öyle bir anlatılmış ki, ilk su sayaçlarını kendisi üretmiş gibi algılanıyor. Buna dair kaynak bulamadım. Kaynak olsa dahi, başlı başına bu bilgi, yalnızca bu ifade, kayda değer yapmaz kimseyi. Genel anlamda başka kaynaklara da denk gelmedim. Dediğim gibi @Yalhi'nin, babası ile ilgili yazmış olduğu bir madde. Keşke kaynaklar olsa da yer versek kendisine, ancak duygusal davranmamızın bir getirisi yok.--NanahuatlEfendim? 23.21, 2 Kasım 2020 (UTC)
@Nanahuatl Kendisinin KDliğine "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel girişimcilerinden biri... " ifadesine dayanarak görüş bildirmedim. "1935-1937 yılları arasında Ölçü ve Tartı Aletleri Nizamnamesi (Yönetmeliği)'ni hazırlamıştır. Bu Yönetmelik, Cumhuriyet Döneminin metroloji (ölçme bilimi) konusunda ilk yayınlarından biri olmuştur." ifadesine dayanarak KD dedim. --Muratero 08.55, 3 Kasım 2020 (UTC)
Benzer şekilde "ilk yayınlardan biri" deniliyor @Muratero. Ya ilktir ya değildir ya ilk 10 arasındadır. "İlklerden biri" olmaz, doğru bir kullanım değil :) Bununla birlikte, bunu yapmış olmak da başlı başına bir kişiyi kayda değer yapar mı sence?--NanahuatlEfendim? 08.58, 3 Kasım 2020 (UTC)
Şimdi Bilim Teknik Dergisi buna açıklık getirmemiş, çünkü öyle bir amacı yok. Ölçme bilimi tek bir içerikte olmuyor, yayında onun için genelleme ifadesi kullanmış. Ben o açıklamadan Yalhının hazırladığı Ölçü ve Tartı Aletleri Nizamnamesi (Yönetmeliği) ile kendi alanında ilk ölçme bilimi yayını olarak algıladım.--Muratero 12.15, 3 Kasım 2020 (UTC)
İlk su sayacı üreticisi olduğunu, 55'ten beri üretildiğini yalnız kendi sitesi yazmıyor. Çok güvenilir saymak durumunda olmasak da 56588 kurumun kaydolduğu sitede de var. Byle bir yalan beyanın yıllarca buralarda durmasına izin verileceğini düşünmüyorum. Ertesi yıl da sayaç ithalatının durdurulmasına neden olduğuna göre, yeterince dikkat çekici ve kayda değer görünüyor. Yani 1955'ten önce Türkiye'de su sayacı üretildi ise bunun kanıtı bulunmalı yazılana inanmamak için. Şu da varmış. --iazak (mesaj) 15.02, 3 Kasım 2020 (UTC)
İlk siteye kendimiz firma ekleyebiliyoruz, ikincisi ise su sayacı maddesinden alıntı. Orada da ilgili ifadeler kaynaksız ve aynı kullanıcı tarafından eklenmiş. Dediğim gibi, ilk üretici de olabilir, olmadığına dair bir iddiam olmadı. Ama maddeyi şu şekilde mi yapacağız? "Hüsamettin Yalhı, Türk iş insanıdır. 1948'deki kongreye katılmıştır. 1955'te su sayacı üretimine başlamıştır". Bu mu?--NanahuatlEfendim? 21.23, 3 Kasım 2020 (UTC)
O aynı kullanıcı benim zaten. :) Dün su sayacı maddesine yazılan bilgiyi araştırınca kaynağını bulup ekledim. Aynı kaynağı kullanıp Hüsamettin Yalhı maddesindeki ilgili yeri kaynaklandırdım. Eski konularda bazen elden bu kadarı gelebiliyor. 1955'teki konuya gazete haberi bulmak zor oluyor. Buradaki itiraz 1955'ten önce Türkiye'de su sayacı üretilmiş olabilir, bunun tersini bağımsız olmayan, blog olmayan online kanıtlarla kanıtlayamıyoruz ise, bu şüphe silmek için yeterli değil. Bu tür somut bulgulara dayanmayan şüphelerle silmekten kaçınmak gerek; tekrar yazılması olasılığını sıfıra yaklaştırdığımız gibi, ileride maddenin farkedilip, okunup geliştirilmesi, kaynaklaklandırılması olasılığını da sıfırlamış oluyoruz. Sonuç olarak ben 65 yıllık bir yalan ve hiçbir rakibinin bile tersini iddia etmemesi gibi bir durumla karşı karşıya olduğumuzdan şüphelenmiyorum. Görüşüm değişmiyor. --iazak (mesaj) 11.31, 4 Kasım 2020 (UTC)
Demek istediğim şu @İazak: Hüsamettin Yalhı'nın oğlu, kullanıcı sayfasından görebildiğimiz kadarıyla @Yalhi adlı kullanıcı. Kendisi, Şubat 2009'da su sayacı maddesine şu eklemeyi yapıyor, kaynaksız bir şekilde. Bu ifadeyi ise kaynak gösterdiğin blog, çok ufak dokunuşlarla aktarıyor. Vikipedi'deki kaynaksız ifadeleri bu blog almış, sonrasında sen de bunu kaynak olarak maddeye ekliyorsun :) Bunu bir kenara bırakırsak, kaynak bile bulamadığımız bir biyografi maddesi var elimizde, "Türkiye'deki ilk yerli su sayacı üretimine başlamış" kişi olsa bile zaten tek bu bilgiyle madde oluşturulmaz. Önemli olan kişilerin ne yaptıkları değil, bunların kaynaklarda nasıl işlenmiş olduğu.--NanahuatlEfendim? 20.19, 4 Kasım 2020 (UTC)

Silinsin Silinsin Bağımsız kaynak bulmakta zorlanıyorum, tekrar açılacaksa eski bir evrağın (Gazete haberi, vb.) dijital ortama aktarılması vb. ile kaynak oluşturulabilir. Bir cümlesi sanayi raporuna girdi diye kayda değerlik kriterini taşıdığını iddia etmek de gülünç geliyor. Oyumu tekrar değiştirerek silinsin diyorum. Yesevi (mesaj) 22.29, 7 Kasım 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin @Nanahuatl'ın görüşlerine katılıyorum. bağımsız bir kaynak maalesef yok ve bir blog sitesine dayanıyor. Diyot 20.00, 8 Kasım 2020 (UTC)


Maddeye yeni kaynaklar ekledim. Yeni eklenen iki kaynak ile maddenin sorunlarının bir kısmının giderildiğini değerlendiriyor ve kalması gerektiğini düşünüyorum. Hakkında şüphe olan maddelerin göz göre göre kalmaya devam etmesi uygun bir durum değildir, bu nedenle bu tartışmayı başlatıyorum.

Doğrulanmamış ifadeleri şimdilik çıkarmayıp işaretledim. Doğrulanmazsa çıkarılmaları uygun olacaktır. Çıkarılsalar dahi doğrulanmış olan ifadeler ile madde taslak seviyesinde kalmayı sürdürebilir.

Maddenin mevcut hâlinde 1 ve 2 nolu kaynaklar kitabı doğrularken yeni eklenen 4 ve 5 nolu kaynaklar su sayacı üretimini doğrulamaktadır. Özellikle 4 nolu kaynak maddenin kalmasında başlı başına yeterlidir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.46, 12 Kasım 2020 (UTC)

 • Chansey'in son SAS'ı kapatmasının yerinde olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte ben de silinsin demek zorundayım. Maddede yer alan kaynaklara baktığımızda, mevcut sürümdeki kaynaklardan 1 ve 2'de kendisinin kitabıyla ilgili birer kısa paragraf olduğunu, bunun da yayının önemi veya incelemesinden ziyade yayındaki tek bir cümlenin (ikisinde de aynı cümle) dikkat çekmesi üzerine kurulu olduğunu görebiliyoruz. 3 numaralı kaynak bir listeden ibaret olduğundan kayda değerlik ispatında rol oynayamaz. 4 numaralı kaynakta Google Kitaplar aramasından görebildiğim kadarıyla sırf maddede yer alan bilgiye dair tek bir cümle yer almakta. 5 numaralı kaynaktaysa şirketle ilgili kısa bir ibarenin yer aldığını görmekteyiz. Bunların toplamında konunun birden fazla güvenilir kaynakta önemli miktarda konu alındığını savunmak mümkün değil diye düşünmekteyim. Normalde bu gibi maddelerde çevrimdışı kaynakların başka bulgular getirebileceğini vurgularım, elbette burada da bu durum mevcut. Ancak Milliyet ve Cumhuriyet gazete arşivlerinde yaptığım aramada da sonuç alamamam, bu ihtimalin göz ardı edilmesi gerektiğini düşündürtmekte bana. Yaptığı işin niteliği açısındansa, Türkiye'de ilk su sayacı yapımının evrensel açıdan herhangi bir önem arz eden bir başarı olmadığını ve kayda değerlik sağlayamayacağını söylemeliyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.42, 12 Kasım 2020 (UTC)
K:İazak'ın yorumu üzerine ufak bir not düşeyim. "Evrensel" kelimesi belki hatalı olmuş olabilir. Milletvekilliği, belli ödüllere sahip şarkıcılar gibi durumlardan bunun farkı olduğunu düşünmekteyim. Aslında maddeyi ilk oluşturan kullanıcı babası hakkında yazdığı blogda bu bilgiyi vermeseydi ve Evolutionoftheuniverse Google Kitaplar içerisinde kaybolup bu bilgiyi destekleyici bir kaynak, ki orada da tek cümleyle ele alınmış, bulmasaydı, bu ayrıcalığından söz ediyor dahi olmayacaktık. Milletvekilliği gibi durumların önemi tartışılmaz olarak ortadayken, burada yalnızca tek bir bağımsız kaynakta geçmiş olan bir ilk üretimden bahsetmekteyiz. Bu da bu üretimin değil evrensel, ulusal anlamda da pek bir karşılık bulmadığını göstermekte. Kişinin çeşitli kaynaklarda "Türkiye'de ilk su sayacını üreten kişi" olarak geçtiği ama biyografik detay bulamadığımız için tartıştığımız bir durumdan bahsetmiyoruz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.48, 12 Kasım 2020 (UTC)

@Victor Trevor, Evolutionoftheuniverse, Muratero, Nanahuatl, İazak, Thecatcherintherye, Gundoganfa, Diyot, Seksen iki yüz kırk beş: Tartışma süresi Chansey'nin onayıyla uzatılmıştır. En son bulgu ve argümanlar ışığında değerlendirmenizi revize etmek isterseniz diye bilgi vermiş olayım.

Vito Genovese 16.30, 12 Kasım 2020 (UTC)

 • Kalması yönündeki görüşüm değişmedi. Seksen'in haklı yorumlarından ayrıldığım nokta Vikipedi'de kişi kayda değerliği için evrensellik aranmaması gerektiği. Ulusal çapta öneme sahip olduğu için KKTC'de milletvekili olmuş kişi KD olabiliyor, keza Türkiye'nin ulusal çapta üne kavuşmuş belki yüzün üstünde şarkıcısı KD kabul ediliyor, birkaçı dışında dünyaya açılamamış olsalar da. Kişisel olarak da bu uygulamaları yerinde buluyorum. Sonuçta, Türkiye çapındaki bir ülkede ilk su sayacını üretip ithalatı engellemek, en azından Türkçe Vikipedi'de KD'lik sağlar diyorum. --iazak (mesaj) 17.08, 12 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Nanahuatl ve @Seksen iki yüz kırk beş'e katılarak. --Victor Trevor (mesaj) 17.10, 12 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın yönündeki görüşüm aynıdır. --Muratero 17.32, 12 Kasım 2020 (UTC)
Bunlar "There must be sources", "It's useful", "It's valuable", "It contains valuable information", "Lots of sources" gibi geçersiz argümanlara güzel örnek oluşturan gerekçeler :) Şu üşengeçliği atıp keşke şu sayfayı bize de kazandırsam güzel olacak.--NanahuatlEfendim? 20.03, 12 Kasım 2020 (UTC)
 • Scholar'da sadece "yalhı" adını aratıp şöyle bir arama yaptığımda karşıma çıkan son iki-üç sonuçta seramik ve çimento ile ilgili makale buldum (gerçi alakası var mı, "paywall"ın arkasında kaldığından ve buradaki konu da su sayaçları olduğundan çok da emin değilim), normal Google'da arama yaptığımda çok da bir şey bulamadım blog şeklindekiler hariç, ayrıca oğlunun da Vikipedi editörü olduğu yazdı birkaç tanesinde (gerçi güvenilir kaynak mı, yine değil blog tarzı yerlerden geldiği için - ve burada da kimseyi suçlamak hoş değil açıkçası - ama olası bir "conflict of interest (çıkar çatışması)" olup olmadığını sorgulamak iyi olabilir).
Ekstradan ekleyecek olursam; @İazak, bizde çevrilmemiş olsa da bazı Vikipediler de burada kendi kendini referanslama riskini gayet net bir şekilde özetliyor. Bu blogların yine aynı şekilde Vikipedi'den bu bilgileri kopyalama riski her zaman için var. Tabii ki 1955 eski bir tarih, lakin öyle olsa bile Kamil Tolon gibi en az bir-iki kaynak kalması gerekirdi diye düşünüyorum.
Özetleyecek olursam, gerek kaynakların eksikliği, gerek konuyla çok yakından ilişkili kişilerin yazmış olma ihtimali, gerekse bu blogların Vikipedi'den kopyalama ihtimali göz önüne alınırsa, ben açıkçası silinsin demek zorundayım. Eğer bir gün birileri üzerinde ciddi miktarda zaman sarfedip arşivlerde araştırma yaparsa ve kayda değerliği kanıtlayabilecek bir kaynak bulursa, maddenin yeniden açılma ihtimali her zaman için mevcut.--ahmetlii mesaj katkılar 20.32, 12 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin görüşüm değişmedi. Bu maddede kaydadeğer olan şey nedir? Oğlunun yazar olması tabi ki kayda değerliği hakkında bir engel değil. Önyargılı olduğum düşünülmesin. Ciddi zaman harcamama rağmen bazı kaynaklara ulaşamıyorum, arşivden bulabildiğim kaynaklar da bloga dayanıyor ve kaydadeğerlik kriterlerinin herhangi birisi ile ilgili değil. Ulaşabildiğim kaynaklardan birisi olan ikinci iktisat kongresine katılanların listesinde tek sayfada 150 kişi var, toplamda belki 1000 kişiden fazla.. Kaynaklar kaydadeğerlik kriterini desteklemiyor. Yaptığım internet araştırmasında hakkındaki kaynakların birbirine bağlı olduğunu görüyorum. Su sayacı üreten bir firma kurmuş olması veya ölçü mevzuatı diye bir kitap yazması kayda değer olması için yeterli değil, ürün üretip ithalatı engelleyen bir çok sayfa var. Yesevi (mesaj) 06.53, 14 Kasım 2020 (UTC)
Yeri gelmişken bir noktaya da değinmekte fayda var. Bir ürün Türkiye'de üretilmeye başlanınca ithalatı "engellenmiş" mi oluyor? Pek sanmıyorum açıkçası :) "Türkiye'de üretmeye başladı, ithalat engellendi, ekonomiye katkıda bulundu" tarzındaki anlatım tamamıyla özgün araştırmaya (kaynağı okuyup çıkarım yapma) giriyor.--NanahuatlEfendim? 10.14, 14 Kasım 2020 (UTC)
İlgili ifade zaten çıkarıldı. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.09, 14 Kasım 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu yöndeki görüşlere katılarak kalsın diyorum.--Kadıköylümesaj 19.15, 21 Kasım 2020 (UTC)
Hangi görüşlere, hangi yönergelere katılarak diyorsunuz @Kadıköylü?--NanahuatlEfendim? 19.27, 21 Kasım 2020 (UTC)
Merhaba @Nanahuatl. Muratero ve İazak'a katılarak kalsın diyorum. Türkiye'de ilk su sayacını üretmiş olması kayda değerliği sağlıyor bence.--Kadıköylümesaj 19.37, 21 Kasım 2020 (UTC)
@Kadıköylü, "Türkiye'de ilk su sayacını üretmiş olanlar kayda değerdir" gibi bir kriter, hangi kayda değerlik yönergemizde yer almakta? Yer almıyorsa, bu sizin şahsi çıkarımınızdır ve notability is inherited başlığında anlatılan geçersiz gerekçelere girer :)--NanahuatlEfendim? 19.41, 21 Kasım 2020 (UTC)
Sizi anlıyorum. Çevrimiçi çok kaynağa erişilemiyor ama çevrimdışı (belediye, valilik vb.) kaynaklarla madde zenginleştirilirse KD olur. Yine söylüyorum Türkiye'de bir şeyin ilk üretimini yapmak bence kayda değerliği sağlar. İyi akşamlar--Kadıköylümesaj 19.45, 21 Kasım 2020 (UTC)
@Kadıköylü, yönergelerde yer almayan bir gerekçeyle "şu şu ise kayda değerdir" diyorsunuz, bu tip gerekçelerin geçersiz olduğundan bahsettim size :) "Basılı kaynak vardır" da şurada belirtilen there must be sources başlıklı geçersiz argümana denk geliyor. İki argümanınız da geçersiz şu an. Bunu ben demiyorum, benim şahsi fikrim değil, yanlış anlaşılmasın :) Kaynaklar yoksa "ama şunu yaptı" denilerek kayda değer olduğu iddia edilemez. Ben de şahsen "şu alanda ilkim" diye zorlama bir ifade ve kaynakla kendimi oluşturabilirim o zaman :)--NanahuatlEfendim? 19.53, 21 Kasım 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────@Nanahuatl, bunun "notability is inherited" kısmıyla bir ilgisi yok ki? Attığın sayfadaki herhangi bir argüman altına girmiyor burada ileri sürülenler, şöyle bir bölüm olduğunu da unutmamak gerek. Silinmesi gerektiği konusunda tamamen benzer gerekçeden dolayı hemfikirim ama topluluğun burada "ülkelerinde ilk su sayacını ilk yapan kimseler kayda değerdir" gibi emsal bir karar alma hakkı da var. "Ama şunu yaptı" denilerek elbette ki kayda değerlik iddia edilebilir dolayısıyla, buna karşı yönergemiz yok. Sadece bu örnekte durumun uygunsuzluğu az evvel kurduğum cümleden anlaşılıyor, onda hemfikiriz :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.31, 21 Kasım 2020 (UTC)

Burada öne sürülen gerekçe "Türkiyede ilk su sayacı üretimini yapmış, kayda değer". Orada verilen örnekler "zamanında ünlü birisi için çalışmış" ya da "kardeşi ünlü bir atlet".--NanahuatlEfendim? 01.13, 22 Kasım 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda Yesevi'nin sözlerine hak verdim. Katılıyorum. --Sadrettin 19.49, 21 Kasım 2020 (UTC)
 • 8 kasım 2020 tarihli silinsin yönündeki görüşüm değişmemiştir. ek olarak sayın Yesevi'nin yorumlarına katılıyorum.Diyot 09.43, 22 Kasım 2020 (UTC)
 • Benim de Kalsın Kalsın görüşüm değişmedi. --iazak (mesaj) 12.02, 23 Kasım 2020 (UTC)