Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/İnci köftesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İnci köftesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK)

İnternette "İnci köftesi" arayınca karşıma daha çok İzmir köftesi çıkıyor. KD değil galiba... (Not: Maddede kullanılan kaynak başka dilde bir yemek tarifi ve bu Çin mutfağı yemeğinin Çince VP'deki kısacık maddesi de üzerinde bir etiketle -KD'lik uyarısı olabilir belki- duruyor.) E4024 (mesaj) 18.03, 13 Şubat 2020 (UTC)

  • Silinsin Silinsin-- KD değil. Vikipedi bir yemek tarifi sitesi değildir. Vikipedi maddeleri sadece bir yemeğin mahiyeti, görünüşü veya tarifini tanımlamak amaçlı olmamalıdır. Sözkonusu yemeği, ansiklopedik olarak tanımlamalı, yemeğin tarihi, kültürel yeri veya tarihsel önemi hakkında ayrıntı vermelidir. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 19.46, 13 Şubat 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin HEm kayda değerliliği sorunlu hem de verilen inci köftesi isimi sorunlu ve subjektif gibi görünüyor. Sanki daha çok bir restorantta bunu yapan bir şefin bu yemeğe veridği subjektif bir sisim gibi.@Curious katkısından sonra Kalsın Kalsın Teşekkürler Man•Ca 12.35, 14 Şubat 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum Kaynaklar eklendi, kayda değer olduğunu düşünüyorum. -- Curious (mesaj) 23.16, 14 Şubat 2020 (UTC)

Ben zaten E4024 ile görüşmeyi kesmek için bıraktım bu projeyi ve bir daha dönmem. Kendileri bir sürü kaynaksız madde ekliyorlar ve kaynak siliyorlardı. Bence bu kullanıcılar iyi niyetli be böyle yeni kullanıcıların peşine takılan ve saçmalayan kullanıcılar korunduğu sürece yeni kullanıcılar bu projeden daima ayrılır. Istedikleri bu zaten, Türk dillindeki yazdıklari saçmalıklar ve yarım yamalak bilgilerin düzeltilmemesi. Bence gönüllüler bu konuyu iyi düşünmeli. Başka yerde yeyınlarım, emeğime değsin. Bu kullanıcıların ellinde olduğu sürece bu proje sadece bazı dillerde özgür ansiklopedi sayılabilir, diğer projeler (Rusya, Çin, mesela) yollu ayıracak çunku bu iş düşüĸ kalitede ve baştan özgürluğe aykırı bir şekilde kurulduğu için yıkılacak. FikriyeRıza (mesaj) 09.16, 15 Şubat 2020 (UTC)

@FikriyeRıza, görüşlerinize saygı duymakla birlikte yazdıklarınız Vikipedi:Görüşlerinizi açıklamak için Vikipedi'yi aksatmayın ve Vikipedi:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil politikalarını tamamıyla ihlal etmekte. Lütfen içerik üzerine yoğunlaşalım, katkılara devam edelim :) Kimsenin kişisel bir davranışı olduğunu düşünmüyorum size karşı.--NanahuatlEfendim? 09.30, 15 Şubat 2020 (UTC)
Tamam, peki. Bu kadar kaynak bulunduysa çince kaynaklarda ve çalısmalarda daha fazla bilgi bulunabileceğini duşunuyorum. Çin projedeki maddeye bir gün eklenirse bu maddeler biz tercüme ederiz. Kendi yorumlarımıza bağlı madde silmek iyi bir iş değil. Bir sürü kısa madde olucak bu projede çünkü hala gelişen bir proje bu, bir gün genişletilecektir bu maddeler. Kısa KD maddeler silmekle ansiklopedi gelişemiycektir. FikriyeRıza (mesaj) 12.21, 15 Şubat 2020 (UTC)

kalsın, kayda değer olduğuna ilişkin bir izlenimim vardı ama kaynakları inceleyememiştim. curious'a teşekkürler. --kibele 09.57, 15 Şubat 2020 (UTC)

  • Kalsın Kalsın--KD. Tarafsız, güvenilir ve bağımsız kaynaklar maddede bulunuyor.--Nystaléos benim? 10.01, 15 Şubat 2020 (UTC)
  • "Ben zaten E4024 ile görüşmeyi kesmek için bıraktım bu projeyi" dediğinize göre, Fikriye Hanım, bilmem şimdi beni özlediğiniz için mi döndünüz... Normalde ben sizin kullandığınız türden, haksız suçlamalar içeren ifadelere yanıt vermem, görmezlikten gelir geçerim ama burada bir "yabancılık" olgusu, iyi anlaşamama kaygısı var, onun için size bir ayrıcalık tanıyacağım: Öncelikle belli ki Türkçeyi Azerice ile karıştırıyorsunuz. "Görüşmeyi kesmek"ten kastınız nedir? Şimdiye dek -bu hariç- hiç bir konuda görüşmeyi yani tartışmayı seçtiniz mi? Ben hatırlamıyorum. "Kaynak" konusuna önem veririm; siz AZ:VP'de yaptıkları gibi "yemek tarifleri"ni buraya güvenilir kaynaklarmış gibi eklerseniz ben silerim. (Başkaları da silebilir.) Bu, maddelerimizi "geliştiren" bir uygulamadır. Benim SAS'a sunduğum kabak çintmesi maddesi iyi bir örnek. (Hah, şimdi gördüm, orada da silinme tartışmasına katılmışsınız, ne güzel; VP gibi demokratik ortamlarda hayat tartışmalı olarak ileriye gider. :) Bakın orada silinmesini önerdiğim bir maddeyi bile geliştirmek için ne kadar çaba harcadım ben. Sizin veya başkalarının koyduğu yemek tariflerini (güvenilmez kaynaklar) basından ve akademik kaynaklarla (güvenilir kaynaklar) ben değiştirdim. Sizin deyişinizle kaynakları sildim. Doğru bir işlem yaptım. Vikipedide kalmak istiyorsanız bunları anlamak ve siz de uygulamak zorundasınız. Tabii bir de Türkçenizi geliştirmek. Unutmadan, böyle başka dillerden çevirdiğiniz maddelere bulduğunuz/koyduğunuz Türkçe isimlere de Türkçe kaynak gerekir, yani maddelerin daha ilk kelimesinden kaynak arayışı başlamalıdır. Yoksa "ben bir dilden çeviri yapayım, başlığı da kendi zevkime göre eklerim" olmaz. Türkçede "İnci köftesi" kavramı hangi güvenilir kaynakta geçiyor? Burada verilen altı kaynak da (teşekkürler Curious, ellerinize sağlık) İngilizce. İngilizce WP'de biraz dolaşın bakalım "meatballs" ile "köfte" aynı şey mi... Biraz da gülelim: Ben E4024 olarak "saçmalamaya" devam edeceğim; anlaşılan siz bu kavrama olumlu bir anlam veriyorsunuz. :) Ha, son söz olarak: Ben ne sizi ne başkasını takip etmem. Tesadüfen her girdiğim ve içeriğini yadırgadığım metinde kendi kendime "ah, Yurttaş Tete cümleleri, ah Ben Okucu" diyecek kadar deneyim kazandım ben. Bir bakın çalışma saatlerime, çoğu gün neredeyse 24 saat SD (Son değişiklikler) devriyesi yapıyorum. Salamlar. E4024 (mesaj) 12.13, 15 Şubat 2020 (UTC)
"Unutmadan, böyle başka dillerden çevirdiğiniz maddelere bulduğunuz/koyduğunuz Türkçe isimlere de Türkçe kaynak gerekir, yani maddelerin daha ilk kelimesinden kaynak arayışı başlamalıdır." Asıl meselenin bu olduğunu tahmin ediyorum ancak aklınızda olsun ki, sizin görüşlerinize katılmayan kullanıcılar da var, ve kimisi madde başlıkların Türkce'ye çevirilmesini tercih eder, ve kendileri sayfaları taşır. Benim için fark etmiyor aslında, ama sizin yorumlarınız toplum tarafından kabul edilmiş bir kural değil. Toplum olarak bu konuda bir anlaşmaya varmamız iyi olur mu acaba? FikriyeRıza (mesaj) 12.33, 15 Şubat 2020 (UTC)
  • Kalsın Kalsın KD olduğu kaynaklardan anlaşılıyor, fakat biraz daha geliştirilip sadece yemek tarifi olmaktan çıkarılırsa daha güzel duracaktır diye düşünüyorum. – ravages | mesaj 13.45, 17 Şubat 2020 (UTC)