Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Silinmeye aday maddeler sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|2}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse 2 yerine uygun sayıyı girin) şablonunu {{sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos · Eylül · Ekim ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Merve Akıncı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 20 Ekim 2020 saat 20.17 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 25 Ekim 2020 saat 20.17 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Victor Trevor (mesaj) 20.17, 13 Ekim 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğuna dair güvenilir bir kaynak bulamadım. Sunucu olarak çalıştığı işler ya küçük yerel çaplı etkinlikler ya da şirketlerin ticari tanıtımları/şirket içi etkinlikleri.--EmreOsm95 (mesaj) 07.05, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ünlü bir kadın sunucu değil. Bu imzasız yazı 176.42.183.86 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11.24, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İnternette yer alan kaynaklarda herhangi bir KD olabilecek bir şey göremedim. --Jelican9💬 11.58, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. Yok edilmesi gereken maddeler arasında. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 21.51, 14 Ekim 2020 (UTC)
Yok olmadı füze atalım :D. ~Styyx noldu beya? 12.43, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlayacak güvenilir bir kaynak bulamadım. ~Styyx noldu beya? 12.43, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kd değil. Diyot 17.11, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Protokol sunuculuğu haricinde “Yılın Enleri Ödülü”nü aldığı yazıyor fakat verilen kaynak haricinde başka bir yerde bu ödül hakkında da bir şey göremedim. Bu sebeple kayda değerliği sağlamıyor.--Furkan 💬 07.01, 19 Ekim 2020 (UTC)

Özgür Mumcu[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 15.32 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 15.32 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Başta M6 işaretlenmiş fakat SAS süreci istenmiş haklı olarak Eylül 18'inde. Yaptığın ufak araştırmalar sonucu KD'liğine emin olamadım ve bu yüzden değerlendirilmesi elzem olduğundan SAS'a taşıyorum. CanQui es-tu? 15.32, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • [1] [2] Bu bağımsız kaynakları bırakayım. Daha fazla araştırmak lazım, Barış Makinesi kitabının incelemesi var mı diye de bakılmalı. HS etiketlemesi yanlışmış, buraya getirilmesi uygun olmuş. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.12, 15 Ekim 2020 (UTC)
T24'te yazarlık yaptığı için pek bağımsız olarak gelmedi bana. Zaten tweetini haberleştirmişler bu da pek kayda değer bir haber değil açıkçası. Birgün haberi de gene Twitter ile ilgili bir haber. Orada da yazıları hep paylaşıldığı için ne t24 ne birgün bağımsız sayılmaz diye düşünüyorum. Ayrıca arattığım zaman bir sürü magazin haberleri var tıpkı bu tweet haberleri gibi tarafsız ve güvenilir olmayan. Eğer inceleme varsa kitabıyla ilgili o zaman belki kalabilir yoksa madde kaybı olmaması açısından Uğur Mumcu maddesine alt başlık ile birleştirilebilir gibi. Emin değilim açıkçası.--CanQui es-tu? 18.31, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Can, T24'te çalıştığını ben göremedim kısa bakınmamla ama gösterebilir misin? Ona göre değerlendirelim.--NanahuatlEfendim? 19.27, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Nanahuatl Su an itibariyle calismiyor fakat yazarlik yapti demek istedim. Cumleye "bir donem" ekleseydim daha anlasilir olacakti. Benim hatam, kusuruma bakmayin:)--CanQui es-tu? 19.37, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Can, o kişi Özge Mumcu ama :) İşbu madde ise "Özgür" Mumcu.--NanahuatlEfendim? 19.46, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Nanahuatl Hatlar karisti tamamen. Birgun'de yazarlik yapmis ondan eminim en azindan:)) T24 sitesinde de her tweeti ve kose yazisi haber olarak cikiyor, bana pek guvenilir ve bagimsiz gelmiyor acikcasi, emin degilim halen.--CanQui es-tu? 19.50, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Şu anlık" tek vasfı Uğur Mumcu'nun oğlu olmak gibi duruyor. İleride bir alanda ön plana çıkan biri olursa sayfası açılabilir. --Henrymorgan92 (mesaj) 08.01, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Kendisi kose yazarligi yapti uzun yillar. Su anda madde ile ilgilenemeyecegim yogun oldugum icin. Ilgilenmek isteyenler icin bir kac tane bagimsiz kaynak koyayim. the guardian,DW, edinburg international book festival, hurriyet daily news. vaktim olsa ilgilenirdim. silinmesi yerine kalmasi taraftariyim. zamanim olunca da ilgilenirim. ben hatta Kalsın Kalsın koyayım. sonucta acelemiz yok. illaki ilgilenirim veya benden baska ilginen de cikar--Dakmor Tojira 08.16, 16 Ekim 2020 (UTC)
Ellerine sağlık. Edbook ve hürriyet'in haberi haricinde diğer ikisi röportaj oluyor. @Nanahuatl ne dersin? Dakmor'un paylaştıkları yeterli sanırım.--CanQui es-tu? 08.21, 16 Ekim 2020 (UTC)

Kalsın Kalsın elbette. Birkaç saniyede KD'lik desteği için bir kaynak gördüm. Dahası da bulunur. --iazak (mesaj) 19.57, 16 Ekim 2020 (UTC)

@İazak Kendi açıklaması olduğundan bağımsız ve tarafsız olmuyor maalesef. Yukarıda Dakmor'un paylaştığı kaynaklardan 2'si sayesinde şimdilik zayıf kalsın diyorum.--CanQui es-tu? 12.45, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Can Bağımsız bir haber kaynağının röportaj yapması, kişisel görüşleri kapsamında değil, kayda değer bulunmasına bir örnek kabul ediliyor. (Her kitap çıkaran Hürriyet gazetesi koşup röportaj yapmıyor sonuçta.) Yani Dakmor'un gösterdiği kaybaklar gibi bu da KD'lik göstergesi anlamında tarafsızdır, kayda değer bulunmasa soru soran olmayacaktı. Zaten birkaç saniyede bulunabilecek herhangi bir örnek olarak not etmiştim. Kendisinin de maddesi yapılabilecek Hikmet Hükümenoğlu'nun bir eleştiri yazısını da ekleyeyim, bu daha anlamlı. Daha az nitelikli başka bir eleştiri de Habertürk'te yayınlanmış.
Bu arada bu madde bazında değil de SAS bazında belirteyim, sık sık ve birçok vikipedist maddelerin mevcut durumlarına göre KD kararı verilmesi hatasına düşebiliyor. Hikmet Hükümenoğlu'nu örnek verebiliriz. Henüz maddesi yok, ama o da KD. --iazak (mesaj) 17.31, 17 Ekim 2020 (UTC)
Röportajlar konusunda sizinle aynı fikirde değilim @İazak çünkü popüler bir isim olup (özgür mumcu için demiyorum) rahatlıkla hürriyet gibi yerlerde röportaj yapabilirsiniz. Eğer dışarıda da yani Batı medyasında da tanıdığınız varsa rahatlıkla da olabilir. Özetle benim açımdan röportajlar bir kişinin KD'liği için kesin bir ispat değil genel olarak. Bağımsız ve güvenilir 1 kaynağın yanında ek olabilir yalnızca. Ayrıca son eleştirinize katılıyorum fakat bu maddeye bakmadan getirmedim buraya eğer bana söylediyseniz buraya getirilen kaynaklardan zaten emin olamadım ve sasa sundum. Kitap tanıtımları da çok rahat eleştiri diye önümüze getiriyor artık bizim süper medyamız. Onlara da dikkat etmekte fayda var:) herkesin ellerine sağlık tekrardan. Güzel bir çalışma oldu.--CanQui es-tu? 22.43, 17 Ekim 2020 (UTC)
Yok , kişiye özel yazmadım, bir süre öncesine kadar uzun bir ara vermiştim SAS'a, bu dönem sıkça rastlıyorum mevcut maddenin cılızlığının KD olmaması olarak yorumlanmasına. O yüzden ayrı paragrafta ve "madde bazında değil" diyerek yazmıştım.
Röportaja gelince, tek bir röportaj bir kişiyi KD yapar demedim elbette. Zaten iş ve yemek arasında kısaca baktığımda "birkaç saniyede bulunabilen" ve "KD'lik desteği için bir kaynak" derken bunu kasdediyorum. Kısaca dediğim, (kendi gazetesi veya yayınevi tarafından tanıtım amaçlı yapılanlar hariç) röportajlar yok sayılamaz, her biri az veya çok dikkate alındığının kayda değer bulunduğunun göstergelerinden biridir. Hikmet Hükümenoğlu'nun eleştiri yazısı ise KD'liğine asıl katkısı olan örnek.
Cuma akşamı çok zaman ayırmaya gerek görmeyişimin diğer nedeni de KD olduğundan emin olmamdı. Özgür Mumcu çok popüler ve bunu televizyonlarda boy göstererek değil köşe yazılarının çok okunmasıyla sağladı. Yazdığı gazeteden daha fazla okunarak. Barış Makinesi arkasından geldi ve o da çok ilgi çekti. Birçok röportaj ve eleştiri bulunabileceğini biliyordum. Biraz zaman ayırınca başka dillere çevrildiğini de memnuniyetle öğrendim, iyi oldu. Ayrıca şu an bende de kitabı okuma isteği doğdu. Kendi adıma, Vikipedi'nin alt amaçlarından birinin de insanlarda bu tür bir öğrenme isteğinin oluşabilmesine vesile olmak diyebilirim. --iazak (mesaj) 07.04, 18 Ekim 2020 (UTC)
Konuyla ilgili değil ama "Her kitap çıkaran Hürriyet gazetesi koşup röportaj yapmıyor sonuçta" yorumuna nazaran @İazak, parayı veren yapabiliyor artık ne yazık ki. Maral Büyüksaraç gibi sahte, gerçekte olmayan kişilerin bile gerçekmiş gibi röportajları artık günlük ulusal gazetelerde yer alabiliyor ne yazık ki...--NanahuatlEfendim? 21.15, 17 Ekim 2020 (UTC)
Maral Büyüksaraç'a değinmen çok iyi olmuş Nanahuatl, teşekkürler. Değerlendirme yaparken hepimizin aklında tutması gereken bir örnek. Zamanında okumamış olduğum 4 yıl önce yaptığın ders niteliğindeki örnek incelemen için de eline sağlık diyorum. --iazak (mesaj) 22.33, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Bağımsız kaynak, kişiyle konuşmadan yapılan kaynak demek değildir, çıkar çatışmasından azade kaynak demektir. The Guardian gibi kurumlardaki röportajlar kayda değerlik açısından ciddi bir emare. Dakmor Tojira'nın gösterdiği kaynaklar doğrultusunda kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.29, 17 Ekim 2020 (UTC)

Sakızoğlu Grup[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 17.37 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 17.37 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Madde önem arz etmemesiyle birlikte, reklam amaçlı açılmış duruyor. Sahibi dolandırıcılıktan dolayı tutuklanınca grup dağıtılmış. Ayrıca Websiteleri de aktif değil. --CanAltunc (mesaj) 17.37, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Altın Portakal'a sponsorluk gibi çeşitli haberler var. Diğer arkadaşların görüşünü de almak gerek. --Jelican9💬 19.39, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Altın Portakal sponsorluğu sanırım yeterli değil. --iazak (mesaj) 20.04, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--CanQui es-tu? 13.01, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Grubun eski yönetim kurulu başkanı Ahmet Sakızoğlu (namı değer 'Ferrarili müteahhit') hakkında haberler var,fakat kaynaklarda Sakızoğlu Grubun sadece adı geçiyor. [3] [4] [5] [6] [7]. ~Styyx noldu beya? 13.59, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkında yeteri kadar kaynak olmaması ve kayda değerliği sağlamaması sebebiyle.--Furkan 💬 23.09, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • ben yeterli düzeyde kaynak bulamadım, şayet bulan çıkarsa seslensin, yorumumu geri alırım. fakat şu an için eldeki mevcut bilgiler ile Silinsin Silinsin diyorum.--Dakmor Tojira 02.49, 20 Ekim 2020 (UTC)

Bülbül Mescidi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 19.41 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 19.41 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

İnternette yeterli kaynak bulamadım, ayrıca KD bir içerik göremedim. Jelican9💬 19.41, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Kaynakların internette olması gerekli değil, malum. Maddede bir adet çevrimdışı kaynak var, elde bir. Kütahya Ansiklopedisi'nde maddesi var, etti iki. Şurada da bahsedilmiş. Genel KD kriterinin (çoklu bağımsız kaynak) sağlandığını söylemek için sırf ilk iki kaynağın dahi yeterli olduğunu düşünüyor ve kalsın diyorum. Çevrimdışı mutlaka daha fazla kaynak da olacaktır konu itibarıyla. Ek olarak, gerekçede "KD bir içerik göremedim" denilmiş, içerik itibarıyla kayda değer olmama gibi bir durum söz konusu olamaz, herhangi bir konuda. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.07, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddedeki kaynakta ne tür bir içerik var bilemiyorum ama komple tüm madde için kaynak gösterildiğine göre mimarisine dair içerik barındırmakta. Yukarıda sunulan iki kaynak, birbirinin tekrarı olarak tanım ve konum bilgisi ile inşa yüzyılına dair bilgi barındırıyor, ek bir şey sunmuyor. Şahsen, kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünmemekteyim.--NanahuatlEfendim? 19.33, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--CanQui es-tu? 13.03, 17 Ekim 2020 (UTC)
Yetersiz derseniz elbette ki anlar ve saygı duyarım sevgili @Can da, hiç yok demek de sanki biraz olmadı :) Maddede bir tane var, yukarıda da bıraktım iki tane. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.24, 17 Ekim 2020 (UTC)
Çok özür dilerim @Seksen iki yüz kırk beş gözümden kaçmış buradakiler. Emeğinize ve vaktinize sağlık. Tekrar kontrol ettiğim zaman ```kalsın``` demekten başka birşey gelmedi içimden.--CanQui es-tu? 22.32, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Yaklaşık 150 yıllık tarihi eserlerin hangi şartlar altında kayda değer olmaları gerekiyor? Öncelikle cevabını almak istediğim soru bu. ikincisi, caminin diğer ismi Yakup Çavuş Mescidi. Detaylı bir şekilde bahsedilmese de kayda değerliğini ispat edecek şekilde, dergipark, diyanet, TBMM, İAV gibi kaynaklarda adını görüyorum, ve buradaki pdf'de kendisinden bahsediliyor. "Kütahya Belediyesi: Temmuz 2001; 36-44" adlı basılı kaynakta da adı geçmiş olmalı. Bir restorasyon sürecine girdiği görülüyor. Demek ki korunması gereken bir yapı ki restorasyonu için ihale gerçekleştirilmiş. Kütahya Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Kütahya İl Çevre Durum Raporu"nda, 150. sayfada kendisinden bahsedildiği görülüyor. Bunlar bir çırpıda görebildiklerim. Bu kaynakların hepsi bağımsız ve güvenilir kaynaklar. Güvenilir olmayan onlarca kaynak daha var. Kaynakların bağımsızlığından, güvenirliğinden, çokluğundan ziyade, 150 yıllık yapıların ansiklopedide kesinlikle kalması gerektiğine yönelik görüşümü de belirtir şekilde, Hızlı kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 13.53, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • En kötü ihtimalle de silinmemesi gerektiğini not düşeyim. Kütahya'daki camiler listesi tarzı bir madde veya eğer kayda değerse Mecidiye mahallesinin maddesinde değerlendirilebilecek bilgiler bunlar (ben KD olmayan tarihi eserlerde böyle yapıyorum Kıbrıs maddelerinde), kaybetmemek lazım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.21, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak destekleriyle birlikte KD. --iazak (mesaj) 14.31, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bulunan kaynaklar kayda değerliği ispatlıyor. ~Styyx noldu beya? 16.12, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Yukarıda @Thecatcherintherye'ın belirttiği kaynaklardan şurada, şurada ve şurada yalnızca ismi geçiyor, şurada ise üstte dediğim gibi tanımlaması yapılıyor (ne olduğu ve konumu). Önceki kaynaklara göre hiçbir ek bilgi sunmayan site/yayınlar :) Birden kalsınlar havada uçuşunca belirtmek istedim. Tabi yeterli bulan olabilir ama yeterli olmadığını düşünüyorum ben, hepsini toplasak tek kaynak etmiyor (maddedekinden bahsediyorum, mimari detaylarını vermiş en azından).--NanahuatlEfendim? 18.51, 18 Ekim 2020 (UTC)
Bu da var @Nanahuatl. Ayrıca, 150 yıllık tarihi eserlerle ilgili ne tür bir ölçüt arandığı ile ilgili sorum henüz cevaplanmadı, cevaplansın, ona göre ikinci bir değerlendirme yapacağım.-thecatcherintheryeileti💬 19.00, 18 Ekim 2020 (UTC)
Bağımsız ve güvenilir kaynakların olması... 150 değil 1250 yıllık olsun ya da 150 günlük olsun fark etmiyor :) Kaynak olmalı. Kaynakların yeterli olup olmaması konusunda görüş ayrılıkları olabilir, bence kayda değerliğin ispatı için yeterli değiller zira ya ilgili yapının adı geçiyor ya da aynı bilgiyi sunuyor gösterilen kaynaklar. Son gösterilen kaynak da keza konumu ve hangi yüzyılda yapıldığını yazıyor (üstte, daha ilk yorumumda belirtmiştim).--NanahuatlEfendim? 06.21, 19 Ekim 2020 (UTC)

Yorum Yorum @Nanahuatl dikkat çekmiş ben de çekeyim. An itibari ile maddenin sayfasında basılı olarak verilen kaynak (elimde mevcut basılı olarak) ile bu tartışma sayfasında verilen şu kaynak ve şu kaynakta yazan şeyler tıpatıp aynı ve hepsinde burası hakkında sadece 3 satır yazılmış. Şu verilen kaynak zaten şunun biraz farklı hali (bazı bölümler yok sadece - ama bülbül mescidi hakkında yazan 3 cümle yine aynı). Tartışma sayfasında verilen diğer kaynakların hepsinde de sadece isim olarak geçiyor birçok başka yapı ile beraber. Misal şu an maddede şöyle bir şey yazıyor Mescit ismini Hafız Şükrü Bülbül Hoca'dan almıştır. Oraya gitmediğim için hakkında da bir bilgim olmadığı için (kaynak da bulamadım) ben; bu bilgiyi doğrulayamıyorum. Tekrar altını bir kez daha çizeyim @İazak tarafında şurada eklenen ikinci kaynakla maddede en başta mevcut olan kaynak içerik olarak tıpatıp aynı, ve 3 cümleden oluşuyor. Bu tartışma sayfası da dahil olmak üzere nette; maddede bahsi geçen yapı hakkında o 3 cümle haricinde farklı hiçbir bilgi bulamadım.--Dakmor Tojira 22.57, 19 Ekim 2020 (UTC)

Adaylığı kapatacak hizmetliye ve buraya bakacak tüm kullanıcılara notum olsun; an itibari ile bu sayfada 9 dış bağlantı verilmiş maddede de önceden (yani ilk adaylık versiyonunda) bir yazılı kaynak vardı. Bu verilenler arasında bulunan 5 dış bağlantıda, Bülbül mescidi sadece bir yer olarak kütayhadaki başka yapıtlar ile beraber ismen geçiyor - hiçbir bilgi yok bülbül mescidi özelinde.
Basılı kaynak dahil olmak üzere diğer verilen 5 kaynak ise içerik olarak birbirinin tamamen aynısı ve Kütahya ile ilgili başka birçok bilgiyi de sunan kaynaklar. Hepsinde de bülbül mescidi hakkında sadece 3 cümle var - ve bu üç cümle her verilen kaynakta aynı. Tahmin ediyorum o 3 cümle; maddede verilen ilk yazılı kaynaktan alınmış. O 3 cümlenin geçtiği online bağlantılar bu SAS'ta 4 kere verilmiş. o 4 kere gösterilen bağlantılar arasında zaten 2'si Şehircilik bakanlığı tarafından kütahya ile ilgili basılan ve birbirinin aynısı olan 2 dış bağlantı (bu ve bu) sadece bağlantıları farklı. Keza bir diğer verilen bağlantı da buralardan kopyalanmış aynı içerik. Bu ise maddede en başta olan basılı kaynakta yazan bilginin tıpatıp aynısı. Yani bu verilen 10 kaynakta; elde olan bilgi (bu 3 cümlelik bilgi de sadece 5'inde var) sadece ve sadece birbirlerinden kopyalanmış olan şu cümleler BÜLBÜL MESCİDİ (Yakup Çavuş Mescidi): Mecidiye mahallesinden Hamidiye mahallesinden geçişte yer almaktadır. Son yıllarda taş bir minare eklenen yapının kitabesi yoktur. 19.yy. başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu 3 cümle dışında elde bir şey yok. maddede bahsedilen mimari özellikleri ve ilk yorumumda bahsettiğim girişteki bilgiyi de doğrulayan bir kaynak an itibari ile elimizde yok.--Dakmor Tojira 03.30, 20 Ekim 2020 (UTC)
Yeteri kadar kaynak olduğunu belirten @İazak, @Thecatcherintherye, @Styyx'in dikkatine... Yukarıda yazılanlara imzamı atar, tartışmadan paydos ederim :D--NanahuatlEfendim? 05.47, 20 Ekim 2020 (UTC)
Tarihi yapılar ve coğrafi varlıklar için çoklu kaynak aranması görüşünü reddediyorum. Tek kaynak da olsa, hatta madde kaynaksız dahi olsa, bir ansiklopediyi oluşturacak olan bu maddelerdir. Neyse, bir kaynak daha bırakayım. Kaynak güvenilir değil denilmeden önce dipnottaki diğer kaynağın göz önüne alınmasını tavsiye ederim. Maddede kaynak yok diye (not: maddede) bazı maddelerin silinmesini doğru bulmadığımı yeniden yenileyim. Bazı konular hakkında kaynak bulmak zor olabilmektedir zira. thecatcherintheryeileti💬 09.09, 20 Ekim 2020 (UTC)
Ben de izninle önceden burada yorum yapmış @Can ve @Seksen iki yüz kırk beş'e sesleneyim.--Dakmor Tojira 07.42, 20 Ekim 2020 (UTC)
Merhaba Dakmor Tojira. Ben birbirinden çok farklı 9-10 kaynak olduğunu iddia etmedim, ama bana yazdığınız için yanıtlayayım. "şurada eklenen ikinci kaynakla maddede en başta mevcut olan kaynak içerik olarak tıpatıp aynı" değil. Zaten o yüzden ekleyebildim aynı bağlantıdan da görüldüğü üzere. Tıpatıp aynı olan kaynak yukarıda gösterilenlerden [8] gibi bağlantılar, o da daha önce maddeye eklenmemişti.
"Bülbül mescidi sadece bir yer olarak kütayhadaki başka yapıtlar ile beraber ismen geçiyor" değil, linkleri okuyan hepimizin gördüğü üzere Kütahya Ansiklopedisi'nde maddesi var. Yanlış anlaşılmasın ben Vikipedi'de mutlaka yer alması gereken kayda değerlikte olduğunu iddia etmiyorum. Bu tür kaynaklarda yer alması ama çok bilgi bulunmaması KD'liğini kanıtlamaz deniyorsa tartışılır, ama yüzlerce cami ve mescit maddesinin çoğunu silmeyi gerektirir belirteyim. Bu alanda geçmişte kriter böyleymiş demek, ki bütün bu maddeler varlığını sürdürüyor. Benzersiz bir özelliği olmayan bu tür yapılar için Kütahya Ansiklopedisi ve devletin raporu gibi kaynakları bağımsız ve tarafsız kaynak olarak kabul etmek gerek. Derin bilgi olmaması aslında yapıda bir derinlik olmadığını da gösterebilir tabii ilk bakışta. Geriye kalan önemine göre KD'liğine karar verebilmek. Yeri gelmişken, ne bazında düşünmek gerektiği konusuna da değinmek istiyorum. Dünya çapında önemi olmadığı çok açık, o mahalle bazında çok kayda değerdir mutlaka, Kütahya çapında da merkezde olmasının katkısıyla KD sayılır. Ama karar "Türkçe" dili bazında KD olup olmadığı. Tartışmalı olan da bu zaten. --iazak (mesaj) 10.17, 20 Ekim 2020 (UTC)
Kusura bakmayın, son yorumu okumadan yazmıştım. Eski adıyla aramak aklıma gelmemişti, sağolsun Thecatcherintherye aranan nitelikte bir kaynak daha bulmuş. Eline sağlık diyor ve kalsın görüşümü sürdürüyorum.
Bu arada bir şey mi kaçırdım Dakmor Tojira, mimari yapı başlığının yazılı kaynakta olmadığını nasıl anladınız da kaynağı kaldırıp [kaynak belirtilmeli] şablonu eklediniz? --iazak (mesaj) 10.27, 20 Ekim 2020 (UTC)

Deda Ena[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 19.49 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 19.49 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Maddenin KD olmadığını ve kaynakların yetersiz olduğunu düşünüyorum. Jelican9💬 19.49, 14 Ekim 2020 (UTC)

Ribat FM[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 19.52 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 19.52 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

İçeriğin KD olmadığını düşünüyorum. Jelican9💬 19.52, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Reklam amaçlı olabilir. Zaten KD değil gibi. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 21.54, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil. -Caskination ? 20.45, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Herhangi bir kaynak bulamadım. Kayda değer değil. ~Styyx noldu beya? 12.30, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--CanQui es-tu? 13.11, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kayda değerliği karşılamadığı gerekçesiyle.--Furkan 💬 23.11, 18 Ekim 2020 (UTC)

Svmo[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 21 Ekim 2020 saat 20.58 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 26 Ekim 2020 saat 20.58 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

KD olup olmadığından emin olamadım. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 20.58, 14 Ekim 2020 (UTC)

Merhaba, iyi çalışmalar dilerim. Hayli tanınmakta olan bir rap şarkıcının Vikipedi sayfasını oluşturmaya çalışıyorum ve bunun için kaynakçalarla beraber bir sayfa oluşturdum, reklam olabilir uyarısıyla Instagram ve Twitter dış bağlantılarını da kaldırdım. Lütfen sebebini anlamam için bana yardımcı olabilir misiniz ? Bu imzasız yazı Krearon41 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21.07, 14 Ekim 2020 (UTC)

Krearon41, VP:KD kriterlerini sağladığından emin olunmazsa sayfa silinecektir. Kolay gelsin. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 21.16, 14 Ekim 2020 (UTC)

Yanıtınız için çok teşekkür ederim Adigabrek, telif hakkı ve reklam dili uyarısı için herhangi bir şey yapmama gerek var mı acaba ? Sistemin olası telif hakkı olabilir diye uyardığı haber linkini kaldırdım ve reklam dili olabilir uyarısı içinde hiç bir özel yorum da bulunmadan sadece doğum, hayat ve okul bilgileri gibi şeyleri bıraktım. Tekrardan çok teşekkürler, kolay gelsin. Bu imzasız yazı Krearon41 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21.26, 14 Ekim 2020 (UTC)

Krearon41, Vikipedi'ye hoş geldiniz. Öncelikle yazdığınız mesajların sonunda dört adet tilde (~) işareti koyarak imza atmanız gerekmektedir. İkinci olarak, o konuda ek bir şey yapmanıza gerek yok sanırım. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 21.28, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İnternette yerel medya haricinde herhangi bir kaynak bulamadım. Ayrıca şarkıcının kayda değer bir ödül aldığına veya eser ürettiğine dair de bir kaynak bulamadım. --Jelican9💬 23.02, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Sayfayı kontrol ediyordum az önce. İşaretlemeyi düşünürken zaten aday olduğunu gördüm.— HazanEvet benim? 11.17, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin aday gösteren olarak. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 11.46, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Kaynakları incelemedim, ama yukarıda yalnızca yerel medya kaynakları olduğu söylenmiş, yerel kaynaklar elbette ki bağımsız oldukları sürece kayda değerlik tevdi edebilirler diye not düşmek istedim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.14, 15 Ekim 2020 (UTC)

Merhabalar tekrardan, öncelikle umarım düşüncelerimi yanlış anlaşılmaya mahal vermeden aktarabilirim. Biyografi sayfasını oluşturmaya çalıştığım kişi Kocaeli'de ve İstanbul'da hayli popülerliğe sahip yerel bir rap şarkıcısı/ söz yazarı. Kocaeli Üniversitesi'nin kendinden haberdar olup da üniversite de konser vermesini isteyeceği ve bu konsere yüzlerce öğrencinin katıldığını da eklemek isterim. En başta da söylediğim gibi umarım yanlış anlaşılmıyorumdur, amacım birisini yüceltmek ya da övmek değil, fakat bir biyografinin Vikipedi'de yer alabilmesi için daha doğrusu, kayda değerlik denilen şartı karşılayabilmesi için Türkiye'nin ilk 3 haber sitesinde yayınlanan kaynakçası mı olması gerekmekte ?

Sadece net bir şekilde anlayabilmek için bu soruları ve düşüncelerimi aktarıyorum, amacım bu platforma yıllarca emek vererek, makale oluşturarak editör olan yetkililerin kararlarını sorgulamak veya kabullenmemek değil. Sonuçta burasının bir Bilgi kaynağı olduğunu düşünüyorum ve bir ismi buraya eklemek istedikten sonra "Kayda değer değil" yazısı cidden üzücü ve anlaşılması zor bir durum.

Umarım kelimelerimi seçerken herhangi bir saygısızlık yapmamışımdır, iyi çalışmalar dilerim. Krearon41 (mesaj) 19.17, 15 Ekim 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Robingunes 19.20, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • @Jelican9, ilerisini için akılda kalması ve yanlış referans olmaması adına belirtmek istiyorum, yukarıda @Seksen iki yüz kırk beş'in de dediği gibi yerel kaynaklar, güvenilir oldukları sürece kabul edilebilir, bir problem bulunmamakta.--NanahuatlEfendim? 19.25, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD kriterlerini karşılamıyor. -Caskination ? 20.44, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Kalsın Kalsın Yerel sitelerde birkaç kaynak buldum: [9] [10] [11] [12] [13] [14]. Bir sonraki tartışmalarda sadece "yerel sitelerde kaynak buldum" demeyip kaynakların kendisinide paylaşırsanız daha iyi olur. Seksen iki yüz kırk beş'in dediklerinide göz önünde bulundurursak kayda değerlik sağlamış oluyor. ~Styyx noldu beya? 13.11, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Kaynaklari inceledim ve acikcasi azicik da olsa KD'ligi sagliyor gibi bu yuzden zayıf kalsın diyorum.--CanQui es-tu? 13.15, 17 Ekim 2020 (UTC)

Tahmaz Aşireti[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 22 Ekim 2020 saat 12.10 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 27 Ekim 2020 saat 12.10 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

KD olup olmadığından emin olamadım. İnternette pek bilgi bulamadım. -𝓐𝓭𝓲𝓰𝓪𝓫𝓻𝓮𝓴 (Ары?) 12.10, 15 Ekim 2020 (UTC)

Sayfada Yeni Verdiğim Bilgi Ve Kaynak Vardır Mdsa019 (mesaj) 11.21, 17 Ekim 2020 (UTC) Bu imzasız yazı Mdsa019 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11.14, 17 Ekim 2020 (UTC)*

 • Kalsın Kalsın Verdiği yeni kaynak KD olabilir tabi yazı hataları var ama KD olabileceği için ben silinmesin derim. Bu imzasız yazı Fad090 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Silinsin Silinsin Hakkinda guvenilir ve bagimsiz herhangi bir kaynak mevcut degil.--CanQui es-tu? 13.09, 17 Ekim 2020 (UTC)

http://www.ilerigazetesi.com.tr/arap-sati-satilmis-adi-almis-oymaklar-uzerine-bir-arastirma-makale,16543.html Mdsa019 (mesaj) 13.54, 17 Ekim 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yazım yanlışı düzeltilmiş ve KD Doğru Bu imzasız yazı Qwas0099 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 14.04, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Burda kuklacılık olduğuna dair şüphelerim var. SAS'ı kapatacak hızmetli buna dikkat ederse iyi olur. ~Styyx noldu beya? 14.13, 17 Ekim 2020 (UTC)
Bu kullanıcıların yazdıklarını çizsek olurmu? ~Styyx noldu beya? 15.17, 17 Ekim 2020 (UTC)
Yukarıda görüşleri bulunan Mdsa019, Fad090 ve Qwas0099 hesaplarına kuklacılık politikası konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Benzer değişikliklerin devamı hâlinde, bariz bulgular dikkate alınarak ilgili hesaplara süresiz engel uygulanacaktır. Dr. Coalmesaj 14.24, 17 Ekim 2020 (UTC)

Topic-Sensitive PageRank[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 22 Ekim 2020 saat 22.31 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 27 Ekim 2020 saat 22.31 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Maddenin Google Arama maddesine yönlendirilmesini veya silinmesini daha doğru buluyorum. Jelican9💬 22.31, 15 Ekim 2020 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Yönlendirilmesi daha uygun olur kullanıcıya kolaylık açısından.ahmetlii mesaj katkılar 08.09, 20 Ekim 2020 (UTC)

Cleopatra Ink[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 23 Ekim 2020 saat 16.28 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 28 Ekim 2020 saat 16.28 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

İnternette şirket hakkında yazılmış birkaç gazete yazısından başka içerik bulunmuyor. KD değil.--►Br_Prometheus (ileti‽) 16.28, 16 Ekim 2020 (UTC)

 • Çekimser Çekimser 2 Hürriyet kaynaği buldum: [15] [16]. Geri kalanların hepsi Yeni Alanya diye bir sitede: [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]. 7 farklı ülkede şubesi olduğu yazıyor (Vikipedi sayfasında denildiği gibi 8 yazan bir kaynak bulamadım). Sanki biraz reklammış gibi geldi bana. ~Styyx noldu beya? 17.55, 16 Ekim 2020 (UTC)

Tarık Çelik[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 23 Ekim 2020 saat 21.46 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 28 Ekim 2020 saat 21.46 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Kayda değerliğin tartışılması amacıyla SAS'a taşınmıştır. Kadıköylümesaj 21.46, 16 Ekim 2020 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Sayfayı açan benim. Kişi hakkında 2 ESPN kaynağı bulunmakta [25] [26]. Kendisi bir Counter-Strike: Global Offensive majoru kazanmış ve En Değerli Oyuncusu seçilmiştir [27]. Takımı Ekim 2019 ve Eylül 2020'de HLTV'nin en iyi takımlar listesinde birinci olmuştur [28] [29]. Internette bir sürü kaynak bukunmakta: [30] [31] [32]. ~Styyx noldu beya? 11.00, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki yoruma katılarak. --Jelican9💬 12.15, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Kayda değerlik politikalarımıza göre maddelerin bağımsız ve güvenilir kaynaklar eklenerek kayda değerliği tespit edilmelidir. Sayfaya eklenen kaynakları irdelediğimde "bağımsız ve güvenilir" olduğuna dair şüphelerim oluştu. Cloud9 takımındayken, takımın Redbull ile sponsorluk anlaşmaları olduğu şurada belirtilmiştir ve dolayısıyla bağımsız diyemeyiz. HLTV.org ise ilgili oyundaki (CS:GO) tüm takımların verisini tutan bir site: Ağırlıklı olarak bu kaynağı göstererek CS:GO oyuncularının (bazıları hariç) maddelerini açmak, aynı ref etiketiyle 100 satır sonuna aynı kaynağı ekleyip, "Kaynakça"da hata görmeye benzer. Haricinde eklenen kaynakların bağımsız olduğunu düşünmemekle birlikte, Fanatik kaynağını bu kapsamın dışına alabiliriz ama bu kaynağın da maddeyi tek başına kayda değer yapmadığını düşünüyorum. "Değerli oyuncu seçilmesinin" "CS:GO Majorü kazanmasının" ansiklopedik bir anlamda karşılığı olmaması ışığında maddenin silinmesinin yerinde olacağına inanıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 01.48, 18 Ekim 2020 (UTC)
Redbull ve HLTV kaynaklarını saymayalım, ama Dotesports The Daily Dot'un espor sitesidir ve sonradan Gamurs tarafından satın alınmıştır ve kesinlikle bağımsız bir kaynaktır. Daha önce atmadığım için bütün dotesports kaynakları: [33] [34] [35] [36] [37] [38]. Görmezden geldiğiniz 2 ESPN kaynağı hakkında konuşmuyorum bile. ~Styyx noldu beya? 09.59, 18 Ekim 2020 (UTC)
Aktif olarak güncel takımlarla ilgili haberler yayımlayan ESPN ve Dotesports'u da bağımsız görmüyorum. Bağımsız ve güvenilir kaynak kapsamında sadece Fanatik var, bunun da tek başına yeterli geldiğini düşünmediğimi ilk görüşümde belirtmiştim. --Victor Trevor (mesaj) 19.55, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıda sunulan kaynaklar benim için yeterli gözüktü. Normalde @Victor Trevor'un HLTV.org ile ilgili yazdıkları doğru, sayfayı IMDb, Beyazperde gibi veritabanı kaynaklarıyla doldurup yazmaya benziyor. Ama hemen üstte verilen kaynaklar (diğer destekleyici kaynaklarla beraber), kayda değerliğin ispatı için yeterli diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 18.48, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hakkında güvenilir ve bağımsız kaynaklar mevcut.--CanQui es-tu? 18.57, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki yorum ve kaynaklara istinaden.--Furkan 💬 23.13, 18 Ekim 2020 (UTC)

Karesi TV[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 24 Ekim 2020 saat 11.05 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 29 Ekim 2020 saat 11.05 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Kayda değer olmadığını düşünüyorum. -Caskination ? 11.05, 17 Ekim 2020 (UTC)

 • Silinsin Silinsin İnternette herhangi bir kaynak olabilecek içerik göremedim. --Jelican9💬 12.15, 17 Ekim 2020 (UTC)

Ebru Keskin[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 24 Ekim 2020 saat 11.11 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 29 Ekim 2020 saat 11.11 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Kayda değerliği sağlanmıyor. -Caskination ? 11.11, 17 Ekim 2020 (UTC)

Balem Tower 2000[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK

Süre: Tartışma, fikir birliği sağlanması durumunda yedi günlük sürenin dolacağı 25 Ekim 2020 saat 19.54 (UTC) itibarıyla, sağlanmaması durumunda ise 30 Ekim 2020 saat 19.54 (UTC) itibarıyla kapatılabilir.

Yapıldıktan sonra, ruhsatla alakalı sıkıntı yaşamış ve açılamamış. Yerel kaynaklardan okuduğum kadarıyla, geçen sene de yıkım kararı çıkmış. Kısacası, KD olduğunu düşünmüyorum. -- CanAltunc | 💬  19.54, 18 Ekim 2020 (UTC)

Yorum Yorum Bursa'da yaşayan bir arkadaşıma sordum. Açılmış ama kısa bir süre sonra kaçak kat ihlaliyle bütün ruhsatlar iptal edilip, kapatılmış. Bence yine de KD değil.  CanAltunc | 💬  20.09, 18 Ekim 2020 (UTC)

Uzunca bir araştırmanın sonucunda bu gökdelen için oldukça fazla tartışıldığını ve kayda değer olduğunu tespit ettim. Maddeyi silmek yerine asıl adı olan Tower Plaza olarak değiştirilmesi en doğru karar olacaktır.  CanAltunc | 💬  20.57, 18 Ekim 2020 (UTC)