Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Silinmeye aday maddeler sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|2.}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse 2. yerine uygun sayıyı girin ve noktayı silmeyin) şablonunu {{sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Carpe Diem (Hande Yener şarkısı)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Aynı adlı albümle karıştırılmadan, şarkı bazında VP:MÜZİK bağlamında değerlendirilmeli. Kingbjelica (mesaj) 17.06, 14 Şubat 2021 (UTC)

 • Burada, "şu kriteri sağlıyor, hızlı kalsın" sorunu tekrar karşımıza çıkacak. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında "Ulusal müzik listelerine geçmiş bir eserinin olması", bir kayda değerlik kriteri olarak gösteriliyor. Sırf ABD'de onlarca Billboard listesi var, hakkında hiçbir bilgi olmayan, yalnızca listeye dahil olmuş binlerce de şarkı var. "Şu ifadeye göre kayda değer" kriterlerinin ne kadar uygunsuz olduğu bu tip örneklerde daha net ortaya çıkıyor.--NanahuatlEfendim? 21.16, 14 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl, o kriter müzisyenler/gruplar için geçerli, şarkılar için değil. Şarkıları değerlendirmek için çoklu bağımsız kaynak aramaktan başka bir kriterimiz yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.21, 14 Şubat 2021 (UTC)
Doğrudur. Benzer mantıkla düşünülebilir, "listenin 100. sırasında bir hafta kalan şarkıyı seslendiren şarkıcı" direkt KD olmamalı, "Lüksemburg ikinci hentbol liginde 30 saniye oynayıp daha da topa elini sürmeyen" birisinin kayda değer olmaması gerekliliği gibi. NanahuatlEfendim? 21.23, 14 Şubat 2021 (UTC)
 • Belki bu alakasız bir sorudur ama şu anda Türkiye'nin resmi müzik listesi nedir? Kriterlerimizi resmi müzik listelerine dayandırmamız gerekiyorsa, gelecekteki değerlendirmeler için hangi listeye bakmamız gerektiğini bilmeliyiz. Geçmişte Billboard Türkiye vardı mesela. Keivan.f (mesaj) 07.33, 15 Şubat 2021 (UTC)
  @Keivan.f MusicTopTR Resmî Listesi Dijkstra·ileti 19.04, 22 Şubat 2021 (UTC)
  @Dijkstra Sanmıyorum. O listenin Twitter hesabı geçen yıllarda Bilboard Türkiye tarafından kullanılıyordu fakat Bilboard'un kapanmasından sonra MusicTR hesabı aldı. Biz de yıllar içersinde o listeyi kaynak olarak kullandık fakat iki yıl önceden beri liste doğru düzgün bir şekilde şarkıları sırayla açıklamıyor. Sanırım sadece radyo ve televizyona göre şarkıları analiz ediyorlar ve bu yeterli değil. Mesela Spotify veya Apple Music'te bir şarkı haftalarca birinci kalıyor fakat adı MusicTR listesinde çıkmıyor. Bence güvenilir bir liste değil artık. Tabi emin bir şekilde konuşamam ama şahsı fikrim budur. O yüzden sordum; belki başka kullanıcılar daha güvenilir bir liste bulabilirler. Keivan.f (mesaj) 04.22, 24 Şubat 2021 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. direkt spesifik olarak maddede bahsedilen konu bazinda hazirlanmis bagimsiz ve kayda deger bir kaynak gorememekteyim. (konu baglaminda hemen bir ustumde Keivan tarafindan sorulan soru da gayet isabetli bu arada - benim bildigim kadari ile boyle resmi bir muzik listesi de yok.)--Dakmor Tojira 07.39, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • @MHIRM ile @BSRF bakar belki.--NanahuatlEfendim? 07.58, 21 Şubat 2021 (UTC)
 • Aynı albümden Aşk Sandım için bir hızlı silme isteği geldiğinde göz gezdirdiğim Google arama sonuçları doğrultusunda bu isteği geri çevirdim ve gözüme çarpan kaynakları Tartışma:Aşk Sandım'da listeledim. Bunlardan bazıları ikincil (yalnızca adını geçiren) nitelikte, işbu madde için de kullanılabilir ama Aşk Sandım'daki birincil (doğrudan konu edinen) nitelikte kaynaklar Carpe Diem şarkısı için yok gibi görünüyor. Dolayısıyla silinmesi mantıklı gibi.--Vito Genovese 03.03, 26 Şubat 2021 (UTC)

Türk Ordusu'nun 1941 yılındaki savaş düzeni[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 38 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Konusu bakımından nasıl değerlendirilmeli tam emin olamadım. Bu düzenler aşağı yukarı çok değişmiyor genelde, kullanılan kaynaklar da konu özelinde değil. En'deki sürüm de buradan bir kullanıcı tarafından açılma. Ben silinmesi gerektiği fikrindeyim. Kingbjelica (mesaj) 22.10, 14 Şubat 2021 (UTC)

 • Girilmesi hâlinde II. Dünya Savaşında Türkiye'nin kullanacağı savaş düzeniydi diye biliyorum. Silinmesinden ziyade II. Dünya Savaşı'nda Türkiye maddesine aktarılabileceğini düşünüyorum. Belki bir tablo ya da görsel halinde de kullanılabilir. --justinianus | mesaj 12.21, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İçerik açısından zayıf. Aynı dönemde Türk ordusunda kullanılan mühimmat bilgisi veya birliklerin konuşlandırılması gibi ek bilgilerle desteklenebilir. Ayrıca justinianus'un önerdiği gibi II. Dünya Savaşı'nda Türkiye maddesinin içine taşımak da bir seçenek.--EmreOsm95 (mesaj) 07.58, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • Taşınsın Taşınsın justinianus'un dediğine katılıyorum. İlgili maddenin altına aktarılabilir. --Jelican9💬 08.52, 23 Şubat 2021 (UTC)

Abdrasul İsakov[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 saat ve 24 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Sakhalinio tarafından BS işaretlenen ve bu süreçte bazı değişiklikler yapılmış madde, BS çıkartılması veya HS işlemi görmesi açısından ilgisiz kaldı. Maddede düzen vb. aksaklıklar mevcut ama asıl olarak ben kayda değerliği hususunda tereddüte düştüm ve işlem yapmaktansa topluluğa sormanın uygun olacağı kanaatiyle SAS adaylığı başlatıyorum. chansey mesaj? 07.56, 15 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik sağladığına ilişkin bir bulguya ulaşamadım. Dr. Coalmesaj 21.05, 22 Şubat 2021 (UTC)

O3 Medya[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 23 saat ve 21 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği şüpheli, internette şirket hakkında (çektiği diziler hariç) haber vb. bulamadım. Dizilerin de direkt olarak kayda değerliği sağlamadığını düşünüyorum. ahmetlii mesaj katkılar 20.53, 15 Şubat 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum geçmişte İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin ve Kaderimin Yazıldığı Gün gibi dizilerin yapım şirketliğini yapmış. Bu üç dizide kayda değer. Şu sıralar Arıza ve geçen yildan Sefirin Kızı (devam ediyor) adlı dizilerin de yapım şirketi. Reytinglerde baya iyiler ayrıca. 5 tane örnek benim ezberimde bildiğim, bir sürü daha kayda değer dizinin yapımcılığını üstlenmiştir bu yapım şirketi büyük ihtimal, bakmadım gerisine. Değerlendirme yapacaklar için örnek olsun diye yazayım dedim.--CanQui es-tu? 21.06, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • Bağımsız ve güvenilir kaynaklar gerekiyor. Maddeye hiçbir kaynak eklenmemiş. --Victor Trevor (mesaj) 18.23, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Sayfanın içeriği tamamen buradan alındığı için telif ihlali var. Tartışmanın SAS yerine bu telif ihlalinden dolayı hızlı silinmede olması gerekirdi bence.--EmreOsm95 (mesaj) 08.03, 23 Şubat 2021 (UTC)

Köksal Pabuçcu[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 16 saat ve 35 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Sayfanın çokça problemi var. Aramamda sadece sıradan Biyografya gibi kaynaklara rastladım. VP:KİŞİ’deki kriterleri karşılamadığı düşüncesindeyim. --~Styyx Evet? 14.07, 16 Şubat 2021 (UTC)

Verilen kaynaklardan sadece şu, şu ve şu güvenilir kaynak olarak sayılıyor, ve bunların bazıları sacede dediğini tekrar ediyor. Şu bir yöresel kaynak olduğundan belki güvenilir olabilir. Geri kalanlar kitaplarının satın alınabileceğı ve bahsettiğim “sıradan Biyografya gibi kaynaklar”. ~Styyx Evet? 10.20, 17 Şubat 2021 (UTC)

Kaynaklardan maksat delil ve mesnettir, bulduğum kaynakların bir kısmı resmi ve yazarın çalışmalarına ait delilleri içeriyor, sayfanın SAS listesinden çıkarılmasını öneriyorum Bu imzasız yazı Er Okur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.46, 18 Şubat 2021 (UTC)

Öncelikle yazdıklarınızın arkasına 4 tilde (~~~~) ekleyerek imzanızı atabilirsiniz. Kişinin kitap yazmadığını iddia etmiyorum, güvenilir kaynak arıyorum. Zaten her kitap yazan kişi kayda değerdir diye birşeyde yok. ~Styyx Evet? 10.03, 18 Şubat 2021 (UTC)

Tamam teşekkürlerEr Okur (mesaj) 13.45, 19 Şubat 2021 (UTC) Türk Bilim/sanat dünyası için önemli bir şahsiyet, Vikipedia'dan silinmesi doğru değil Bu imzasız yazı Vzyn (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 09.35, 22 Şubat 2021 (UTC) Sayfada değişiklik yapılabilir, özetlenebilir ama silinmesi saçmalık olur Vzyn (mesaj) 09.38, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Akademik alanda yaptığı çalışmalar Türkiye akademisi açısından kayda değebilecek seviyede.--EmreOsm95 (mesaj) 08.13, 23 Şubat 2021 (UTC)

Akademik çalışmaları Türkiye için değerli, KALSINVzyn (mesaj) 12.15, 25 Şubat 2021 (UTC)

Berrin Pehlivan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 1 gün, 21 saat ve 21 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliğinin tartışılması için SAS'a taşınmıştır. Ornek11222mesaj 18.53, 16 Şubat 2021 (UTC)

Değerli çalışmaları olan bir akademisyen olduğu kesin, ancak her zaman olduğu gibi VP:AKADEMİSYEN ve en:WP:MEDRS ışığında bağımsız kaynaklarca işlenmiş olup olmamasına göre kayda değerliğini inceleyeceğiz. Maddedeki kaynaklar kişiyi konu alan VP:Bağımsız kaynaklar olmadığından kayda değerliğe katkı sağlamıyor. İlk bakışta, Google Scholar ve Scopus üzerindeki h-index'ini incelediğimizde (sırasıyla 12 ve 10), kendisinin çalıştığı radyasyon onkolojisi alanının dinamiklerini de dikkate alarak VP:AKADEMİSYEN'in birinci kriterini karşılamak için yeterli olmadığını düşündüğüm bir değer görüyoruz. Ancak yine bu değer ışığında yayınlarının aldığı atıfların incelenip bunlardan ansiklopedik bir biyografinin oluşturulup oluşturulamayacağına bakmakta fayda var. Şu an detaylı bir inceleme için vaktim yok, ancak yüksek dereceli gliomlarda tedavi sonrası psödoprogesyon üzerine makalesine atıf veren yayınlardan iki derleme makalesine baktığımda (biri narrative review, diğeri sistematik derleme ve meta analiz), bunlarda makalenin özel bir tartışma konusu olmadığını gördüm. Sonuç olarak an itibarıyla kayda değerliğini ispatlayacak bir bulgu yok, ancak kendi adıma nihai fikir belirtmek için ihtiyatlı olup bir miktar daha bakmakta fayda görüyorum. Bilmiyorum @Endercoskunkan'ın getireceği başka bir bulgu var mıdır... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.06, 16 Şubat 2021 (UTC)

 • Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş, bulduğum linklerin tamamını eklememiştim ama şunu ve şunu da sunabilirim. Bu imzasız yazı Endercoskunkan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 09.50, 18 Şubat 2021 (UTC)
 • Teşekkürler. PubMed'deki yayınlarına erişebildiğimiz arama sonuçları kendi başına kayda değerlik için bir bulgu taşımıyor maalesef. Yayınlarına ve özellikle aldıkları atıflarda ele alınış biçimlerine biraz daha detaylı bakma şansı buldum. Biyografi maddesi yazabilmeyi sağlayacak bir konu edilme tespit edemedim. Profesyonel açıdan kesinlikle ilginç çalışmalar olsa da ansiklopedik değerlendirme farklı beklentilerle yapılıyor. Silinsin demek durumundayım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.07, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Merhabalar, daha detaylı anlaşılır olması için soruyorum. Kayda Değerlik (Kişiler) sayfasında bulduğum bazı kriterleri eklemek istiyorum. Kişinin adını Google'da arattırdığım zaman ilk sayfada 4 farklı kaynak bulabiliyorum, bu da "Kişinin, kendinden bağımsız olarak yazılmış, kabul görmüş bir biyografinin konusu olması." kriterini karşıladığını düşündürüyor.

"Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması." maddesini de eklediğim ulusal televizyon kanallarından ve daha eklemediğim kanallarda görebiliyorum. Bahsettiğim yayınlar 5-10 dakikalık değil çoğunluğu program süresince olan yayınlar. "Kişi meslektaşları veya ardından gelenlerce önemli bir kişilik sayılmakta veya ona sıkça atıfta bulunulmakta." maddesinde ise herhangi bir sayı belirtilmemiş ve benim bulduğum kaynakların toplamında 500 civarı atıf vardı. Bulamadığım kaynaklar da vardır diye düşünüyorum. "Kişi başkası veya başkalarıyla ortak olarak önemli veya iyi bilinen bir eseri yaratmış veya yaratılmasında önemli bir rol oynamış, bu eser bağımsız bir kitap veya sinema filminin, veya birden çok dergi makalesinin konusu olmuş." maddesinde ise bilimsel uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde çok sayıda makalesi bulunduğunu kanıtlayabiliyor ve bu kriteri de karşıladığını düşünüyorum. Şimdi üstte yazdığınız yazıda kişinin sadece makalelerinin mi yeterli olmadığını söylüyorsunuz? Eğer söylediğiniz şey bu ise diğer kriterlerle ilgili kaynakları da madde sayfasında eklemiştim. Ama dediğiniz şey kişinin wikipedia kriterlerini karşılamadığını söylemekse, bu mesajda yazdığım yazılar kayda değerlik kriterlerini karşıladığını kanıtlanıyor. Lütfen detaylandırır mısınız @Seksen iki yüz kırk beş?--Endercoskunkan (mesaj) 07.39, 23 Şubat 2021 (UTC)

Toprak Kardeşler[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 2 gün, 19 saat ve 31 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda Değerliği belirsiz. Baran Ahmet (mesaj) 17.03, 17 Şubat 2021 (UTC)

Vikipedi:En çok silinen sayfalar listesi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 2 gün, 21 saat ve 31 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kullanılmamakta ve listelenmemiş kaçırılanlarla birlikte takibinin yapılması mümkün gözükmemekte. abc 19.03, 17 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinmesine gerçekten de gerek var mı? Tarihsel ve güncel değil şablonları eklenebilir, silinmesine gerek yok bence. --Victor Trevor (mesaj) 14.56, 18 Şubat 2021 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde. {{Tarihsel}}, "artık geçerliliği olmayan ve tarihsel bir referans amacıyla" saklanan sayfalar için. İşbu sayfada böyle bir referans (eski politika, yönerge gibi) durumu göremiyorum şahsen. Geçti gitti.--NanahuatlEfendim? 17.14, 18 Şubat 2021 (UTC)
 • Yukarı'da Victor'unda dediği gibi "Tarihsel ve güncel değil şablonlarının" eklenmesi daha mantıklı geliyor kulağa. Bence kalmalı. OreoVeo (mesaj) 20.31, 18 Şubat 2021 (UTC)
 • Silinmeli, gerekçeye göre. Ek olarak, karaliste görünüşünde olduğundan gerçek kişilere/kuruluşlara karşı projenin sakındığı bir durum içine girmekte. abc 21.06, 18 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın, tarihsel etiketlemesi için politikalık veya yönergelik gerekmiyor. Artık geçerli olmayan, bir zamanlar takibi yapılmış, bir şekilde kaydı tutulmuş her şey için kullanılabilir. Dolayısıyla bu etiketleme uygundur.--Vito Genovese 08.45, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın, Yukarıdaki görüşlere tamamen katılıyorum --Jelican9💬 08.55, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaydı doğru tutulamamış ve eksik. AYBARS 17.23, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • silinsin yönündeki görüşleri makul bulmuyorum (eksik olması, kaydının doğru tutulmamış olması, güncel olmaması silinme gerekçesi değil). Kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 19.01, 25 Şubat 2021 (UTC)

MediaCat[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 10 saat ve 7 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) bölümünde belirtildiği gibi 3. derece güvenilir kaynaklar. Gösterildiği kaynaklara PR hizmeti sunduğu (referanslar ve yazarlar kısmı) ve aralarında maddi ilişki olduğu çok açık. Vikipedi bir reklam veya algı aracı değildir. Böyle şirketlerede yer vermemeiz gerektiği kanaatindeyim. Yoksa ciddi derecede emsal çıkacaktır. --Lucky Lucianom 07.39, 19 Şubat 2021 (UTC)

 • Önceki silinme adaylığı için belirttiğim görüşlerim hala geçerli, kalsın diyorum. İçerik tabii ki elden geçirilebilir ancak konu kayda değer. —Khutuckmsj 14.20, 19 Şubat 2021 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Gerekçeyi anlamlandırabilmiş değilim. "Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) bölümünde belirtildiği gibi 3. derece güvenilir kaynaklar" denilmiş, sorun nedir? "... aralarında maddi ilişki olduğu çok açık" denilmiş, bence açık değil ama o zaman Galatasaray tarihi yazan bir yazar da ya da genel anlamda ticari kaygı taşıyan hiçbir eser kaynak olarak kabul edilmemeli. "Böyle şirketlerede yer vermemeiz gerektiği kanaatindeyim" denilmiş, madde şirketi konu almıyor :) "Böyle şirket" ile ne kastedildiğini de anlayamadım. Önceki adaylık sırasında kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak eklendiği kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 18.17, 19 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sayfanın reklam amacıyla değil, bilgi veren bir şekilde olduğu görüşündeyim. Ayrıca alanında Türkiye'de bilinen ve etkili bir dergi olduğunu düşünüyorum. Verdiği Felis Ödülleri ve yaptığı Lovemarks araştırması ile etkili bir dergi.--EmreOsm95 (mesaj) 08.34, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın MediaCat, sektörde olan çoğu kişinin kulak aşinalığı ve bilgisi olduğu bir oluşum, ayrıca verilen ödüller vb. şeylerden dolayı bence KD'dir. --Jelican9💬 08.56, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • KD olduğunu düşünüyorum. kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 18.59, 25 Şubat 2021 (UTC)

Garaj Müzik[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 14 saat ve 18 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 14 saat ve 18 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.50, 20 Şubat 2021 (UTC)

 • İlgili madde Albüm Kayıt firmasına aittir. Madde içeriğinde firmanın çıkarttığı albümler listelenmiştir. Bilgi olarak değerli bulup maddenin silinmemesinden yanayım.--Metakafa (mesaj) 22.14, 22 Şubat 2021 (UTC)

Alper Afşin Özdemir[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 23 saat ve 59 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 23 saat ve 59 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.31, 20 Şubat 2021 (UTC)

Ali Sevimli[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 10 saat ve 25 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 10 saat ve 25 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Şuradan görülebilen kariyerinde yalnızca 3. Lig (dördüncü lig seviyesi) ile Bölgesel Amatör Lig'de maçlara çıktığı görülebiliyor. Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara da denk gelmedim. --NanahuatlEfendim? 07.57, 21 Şubat 2021 (UTC)

Silinsin Silinsin Futbolcunun profesyonel liglerde maça çıkmaması silinmesi için yeterli bir sebep. --Tekask1903mesaj 21.12, 22 Şubat 2021 (UTC)

Blue Angel (pornografik film oyuncusu)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 10 saat ve 28 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 10 saat ve 28 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Ödülleri yok, yalnızca adaylıkları var. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım. --NanahuatlEfendim? 08.00, 21 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Empire990 | mesaj 12.31, 21 Şubat 2021 (UTC)

Ali Dursun Ulusoy[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 10 saat ve 40 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 10 saat ve 40 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. --NanahuatlEfendim? 08.12, 21 Şubat 2021 (UTC)

Gören Duyan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 21 saat ve 11 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 21 saat ve 11 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olmayan madde. (VP:İNTERNET) NMW03 (mesaj) 18.43, 21 Şubat 2021 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Maddedeki kaynakların, kayda değerliğin ispatlanması konusunda yeterli oldukları kanaatindeyim. Sık sık haber olmuş bir site, bu kaynaklarla da ansiklopedik içerik sunan bir metin oluşturulabilmiş.--NanahuatlEfendim? 19.00, 21 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın, kaynakların yeterli olduğunu düşünüyorum. --Jelican9💬 08.58, 23 Şubat 2021 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sayfada gösterilen kaynaklara göre KD kriterini sağladığını düşünüyorum. --EmreOsm95 (mesaj) 10.05, 25 Şubat 2021 (UTC)
 • KD olduğunu düşünüyorum. kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 18.55, 25 Şubat 2021 (UTC)

Xebian[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 10 saat ve 51 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 10 saat ve 51 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim. --NanahuatlEfendim? 08.23, 22 Şubat 2021 (UTC)

Kutlu Özmakinacı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 19 saat ve 33 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 19 saat ve 33 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Hızlı silinen madde kullanıcının isteği üzerine geri getirilmiştir. --Superyetkinileti 17.07, 22 Şubat 2021 (UTC)

Maddeyi açan kullanıcı olarak maddenin Silinmeye aday sayfalar listesinden çıkartılması gerektiğini düşünmekteyim. Çünkü Kayda Değerlik şartlarından 2 tanesini karşılamaktadır.

Müzisyen ve müzik grubu kriterleri 1-Konunun birçok kez güvenilir ve müzisyen/gruptan bağımsız olarak yayınlanmış kaynaklarda (haber yazıları, radyo/TV programları, vb.) geçmiş olması.

İlgili müzisyen Yüksek Sadakat grubunun kurucusu ve bas gitaristidir. Yüksek Sadakat çatısı altında 2011 yılından Türkiye'yi Eurovision yarışmasında Live It Up parçası ile temsil etmiştir. Müzisyenin Milliyet, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde röportaj ve haberleri mevcuttur.

Kayda Değerlik şartlarından sağladığı bir diğer madde şudur; Ulusal müzik listelerine geçmiş bir eserinin olması; Müzisyen Eurovision yarışmasında çalınan Live It Up parçasının bestecisidir. Bu parça Türk Müzik Listelerinde 4. sırada yer almıştır.

Kanıt parçanın ingilizce wikipedia sayfasında mevcuttur.

 • https://en.wikipedia.org/wiki/Live_It_Up_(Yüksek_Sadakat_song) --Metakafa (mesaj) 18.00, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Kayda değer olduğunu gösterir bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor. Her ne kadar besteci ve söz yazarları için öngörülen kriterleri karşılıyor olsa da, bunun dışında kayda değerliği gösterir bağımsız ve güvenilir kaynakların bulunmaması nedeniyle silinmesine daha yakınım. Maalesef ülkemizde müzik yapan grupların üyeleri bireysel anlamda (bence) görmeleri gereken ilgiyi görmüyorlar, bu da kayda değerliği gösterebilecek kaynakların oluşmasını engelliyor. Yüksek Sadakat gibi bir grubun üyelerinden biri olarak kayda değer olması gereken ama mevcut şartlarda maalesef sağlayamayan bir madde diyebiliyorum yalnızca. --justinianus | mesaj 20.00, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Yukarıda sunulan "tatil sırları" ya da Eurovision röportajı, ansiklopedik bilgi ekleyebileceğimiz kaynaklar değiller. Diğeri ise gayet iyi bir kaynak. Tek başına yeterli değil. Yüksek Sadakat maddesine, temizlenerek aktarılması yerinde olacaktır bence. Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer gözükmemekte.--NanahuatlEfendim? 20.20, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Nanahuatl,Justinianus İstediğiniz gazete kaynağı bizzat ilgili şahıs hakkında yığınca bilgi içeren kaynaksa, sizin de belirttiğiniz gibi bu tür kaynakları bulmak çok güçtür. Sadece Türkiye'de değil hiçbir ülkede bu tür kaynaklar bulamazsınız. Böyle grup üyeleri hakkında Ansiklopedik bilgileri ancak dergilerde bulabiliriz. Hatta bir tane buldum; Perspective Dergisi adında bir dergi geçen yıl Kutlu Özmakinacı ile ilgili bir röportaj yapmış. Şahıs bu röportajda geçmişi hakkında detaylı bilgiler vermiş. Bu sefer de diyeceksiniz Perspective Dergisi güvenilir bir kaynak değil. Elde başka kaynak yok. Neticede sadece Özmakinacı hakkında değil bu tür grup üyeleri hakkında varsa dergi ve müzik sitesi kaynak gösterilerek madde açılmasından yanayım. Çünkü gruplar kolektif bir oluşumdur. Bireysel müzik icrası değildir. Örneğin Metallica'nın tüm üyeleri hakkında ingilizce wikide yığınca bilgi var. Sadece Metallica değil az meşhur grup üyelerinin bile maddeleri açılmış. Gidin o maddelere bakın kaynakça'nın %90'ı dergilerdir.
 • https://www.perspectivedergisi.com/single-post/2020/08/02/İlk-Gördüğümüz-Andan-Bile-Güzel-Yüksek-Sadakat --Metakafa (mesaj) 22.02, 22 Şubat 2021 (UTC)

Ali Kurumahmut[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 1 saat ve 51 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 1 saat ve 51 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim.--NanahuatlEfendim? 23.23, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Eski Danıştay üyesi olduğu için KD şartını sağladığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl yaptığı çeşitli açıklamalarla (1, 2, 3, 4) gündeme gelmiş. Sayfanın içeriğinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca bazı bilgiler (doğum tarihi ve yeri gibi) adaşına ait olabilir (bkz. 1, 2). --EmreOsm95 (mesaj) 10.17, 25 Şubat 2021 (UTC)

Allwinner A31[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 1 saat ve 53 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 1 saat ve 53 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim.--NanahuatlEfendim? 23.25, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yapılan tespite katılıyorum. --EmreOsm95 (mesaj) 10.18, 25 Şubat 2021 (UTC)

Ali Muhlis Karakaş[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 22 saat ve 57 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 22 saat ve 57 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmadığı kanaatindeyim. --NanahuatlEfendim? 20.29, 23 Şubat 2021 (UTC)

83M6E[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 23 saat ve 17 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 23 saat ve 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok (Rusça Viki dahi açmamış). "S-300'e aktarılsın" demeyin, ziya ona özgü bir sistem değil, 400'de de var(mış), en azından. Kaldı ki bu kadar kritik bir konuda kaynaksız aktarım da uygunsuz olacaktır. --NanahuatlEfendim? 20.49, 23 Şubat 2021 (UTC)

Olcay Güran[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 11 saat ve 18 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 11 saat ve 18 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kaydadeğerlik kriterlerini karşılamıyor . Ufukart (mesaj) 08.50, 24 Şubat 2021 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin HS#M6'dan silinebilir bir madde. SAS'a taşımaya bile gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. --BirazdangelicemMsj 09.31, 24 Şubat 2021 (UTC)

Tofaş Doğan SLX[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 20 saat ve 34 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 20 saat ve 34 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Tofaş Doğan ya da Tofaş Kuş Serisi maddemizle birleştirilebileceğini düşünüyorum. Biraz inceleme yaptığım zaman başka modellerin üst donanımlarıyla ilgili olarak tek tek ayrı madde açılmamış. Örnek veriyorum Renault Clio maddesi var ama Renault Clio Authenique gibi ayrı maddelerimiz yok. Tofaş Doğan (ya da Tofaş Kuş Serisi) maddesi varken Tofaş Doğan SLX maddesi ne kadar gereklidir bilemedim.

Birleştirilsin Birleştirilsin ben Tofaş Kuş Serisi maddesiyle birleştirilmesinden yanayım. Hatta geri kalan bütün kuş modelleri (Tofaş Şahin, Tofaş Doğan, Tofaş Kartal) Tofaş Kuş Serisi maddesiyle birleştirilebilir sanıyorum. Diyot 18.06, 24 Şubat 2021 (UTC)

Aimeos[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 22 saat ve 16 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 22 saat ve 16 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek kadar bağımsız ve güvenilir kaynaklar olmaması nedeniyle yakın zamanda İngilizce Vikipedi'de silinmiş. Hemfikirim, kayda değer olduğu ispat edilemiyor. --NanahuatlEfendim? 19.48, 24 Şubat 2021 (UTC)

AmpliTube[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 22 saat ve 18 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 22 saat ve 18 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar tespit edemedim. --NanahuatlEfendim? 19.50, 24 Şubat 2021 (UTC)

American Underwater Products[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 22 saat ve 54 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 22 saat ve 54 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta. İngilizce Vikipedi'de de aynı gerekçeyle silinmiş -ki maddedeki mevcut kaynaklar incelendiğinde bu durum görülebilmektedir. --NanahuatlEfendim? 20.26, 24 Şubat 2021 (UTC)

Kırcalılar veya Dağlılar[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 5 gün, 16 saat ve 40 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 gün, 16 saat ve 40 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Gerçeklerle uyuşmayan, ansiklopedik olmayan ve bilimsellikten uzak bir madde. Silinsin --Ardinolu (mesaj) 14.12, 25 Şubat 2021 (UTC)

 • 1, 2, 3, 4, 5, 6 vd... Madde içeriği ile kaynaklar örtüşüyor. Gerekçeyi uygun bulmadım. Madde gayet ansiklopedik; bilimsel kaynaklarla desteklenmiş ve kaynaklarda aktarılanlarla oluşturulmuş. Hızlı kalsın.-thecatcherintheryeileti💬 18.51, 25 Şubat 2021 (UTC)
 • Öne sürülen kaynaklarda "Kırcalılar" olarak Rumeli Dağlı İsyanları'na katılanlar isimlendiriliyor. Oysa madde yazarı "Kırcalılar"ı bir etnik grup, halk olarak belirtmiş.

"Kırcalı" veya "Dağlı" kimlere denmiş? bknz:Rumeli Dağlı İsyanları Silinsin Ardinolu (mesaj) 19.48, 25 Şubat 2021 (UTC)

Erzurum (oyun)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 7 saat ve 55 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 7 saat ve 55 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Bu oyunun kayda değer olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu oyun zaten sadece şu jahreinin eleştirisiyle, pintipandanın o son videosuyla falan biliniyor. Kaynakların hepsi bu konu ile alakalı zaten. Bu olay ile ilgili kaynakları yok sayarsak, sadece 2 kaynak kalıyor. Onlar da yetersiz bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 05.27, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Birden fazla güvenilir kaynak var.--Visnelma (mesaj) 08.53, 26 Şubat 2021 (UTC)

Jahrein[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 7 saat ve 55 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 7 saat ve 55 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Bu adamında kayda değer olmadığını düşünüyorum. Bu adam sadece Erzurum olayı ile biliniyor (yani bu aralar). Kaynakların da hepsi bu olay hakkında. Bunları çıkarırsak sadece 2 kaynak kalıyor. Onlar da çok yetersiz. hulusi bey hadi bana mesaj at 05.41, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Birden fazla güvenilir kaynak var.--Visnelma (mesaj) 08.54, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kalsın Kalsın Ödüllü bir twitch yayıncısıdır. Sadece Erzurum olayı ile biliniyor demek çok doğru bir tespit olmaz bence. BySterio (mesaj) 15.49, 26 Şubat 2021 (UTC)

Pardux[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 17 saat ve 52 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 17 saat ve 52 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu kanıtlayacak kaynak bulunmuyor. --Vlyalcin (mesaj) 15.24, 26 Şubat 2021 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bulabildiğim bilgilere göre maddede bahsedilen proje 2007-2008 yıllarında bir öğrenci tarafından Pardus projesi üstüne başlatılmış ve devamı gelmemiş. Madde de 2007 yılında açılmış ve son değişiklik 2009 yılında yapılmış. Yani eski bir madde olduğu bugünlere kadar gelmiş. Vlyalcin (mesaj) 17.01, 26 Şubat 2021 (UTC)

Pakize Özcan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 19 saat ve 35 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 19 saat ve 35 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kitap satış siteleri dışında güvenilir ve bağımsız kaynak bulmakta zorlandım. Kayda değerliliği ile ilgili sizlerin fikrine açmak istedim. --Vlyalcin (mesaj) 17.07, 26 Şubat 2021 (UTC)

Zeki Çağlar Namlı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 19 saat ve 58 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 19 saat ve 58 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. --Vlyalcin (mesaj) 17.30, 26 Şubat 2021 (UTC)