Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Silinmeye aday maddeler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Şebnem Günaydın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şebnem Günaydın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce SAS adaylığında kalsın denilmişti. Ancak Vikiçizer'in ŞURADAKİ yorumu üzerine tekrar SAS'a taşıyorum.--Nushirevan11 21:11, 22 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Vikiçizer'in Nesrin Yılmazcan'daki yorumuna katılıyorum. Kişinin kayda değerliği tek bir atama kararnamesi ve buna dair haber ile sağlanamaz. Benzer maddelerde bu kararların emsal olması gerekiyor. Her birini tek tek SAS'a taşımak zaman kaybı. --Maurice Flesier message 11:17, 23 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İki yoruma da katılarak.--RapsarEfendim? 21:43, 25 Ağustos 2017 (UTC)
 • Bir kişi sırf Yargıtay üyesi olduğu için elbette ki kayda değer değildir; ancak sadece Yargıtay üyesi olmak kayda değer olmamakla eş anlamlı değildir. Bu şahıs, belli başlı üst düzey görevlere getirilen ilk kadın olması vesilesiyle farklı atamalar çerçevesinde haber konusu olmuş. Yargıtay üyelerinin kayda değerliğiyle ilgili olarak çok sayıda adaylıkta derinlikli araştırma yapmış biri olarak söylemeliyim ki, farklı atamaların bağımsız biçimde haberlerde ele alınması ve kişinin biyografisinin bu çerçevede verilmesi çok alışıldık dışı bir durum. Kendisini kayda değer yapan Yargıtay üyesi olması değil, bu durum. Uç bir örnek vermek gerekirse muhtar olmak bir kişiyi KD yapmaz; ancak Türkiye'deki ilk kadın muhtar kayda değer olarak ansiklopedimizde yer almakta. Tek bir atama kararnamesi değil, birden fazla atamanın basına yansıması söz konusu, dolayısıyla Maurice Flesier'in gerekçesi hatalı bir tespite dayanıyor. "Çoklu bağımsız kaynaklar" gerektiren genel kayda değerlik kriterimiz Yargıtay üyelerine farklı mı uygulanıyor? Şu ve şu kaynaklar bağımsız değil mi? Her Yargıtay üyesinin atamaları medyada bu şekilde yer alıyor da farkında değil miyim (ki olmama şansım vardır)? Vikiçizer'in yorumuna cevaben: SAS tartışması kapatan hizmetlinin yapması gereken, yapılan yorumlar politikalar çerçevesinde olduğu sürece fikir birliğini tespit etmektir. Söz konusu tartışmada da politikalar çerçevesinde kalması yönünde fikir birliği sağlanmıştır, Mskyrider da bu doğrultuda doğru bir kapama yapmıştır. Mskyrider politikaları farklı yorumlayıp silinsin yönünde kapatsa bu doğru bir işlem olmazdı. Vikiçizer bu konu üzerinde elbette çok yazıp çizdi, geçmişte görüşümün aksine kapattığı bir SAS tartışmasında da detaylı bir yazı yazarak aydınlattı sağolsun, bunu asla yadsıyamam (şu yorumudur bahsettiğim okumak isteyen varsa). Ancak bu madde özelinde ikna olmuş değilim, "Mskyrider aniden gelip Şebnem Günaydın tartışmasını imzasını bile atmadan sonlandırmış olsa bile o madde de hala silinmek zorundadır. Gerekirse tekrar SAS olmalı veya hızlı silinmeli" ifadesi de şahsi görüş olarak kesinlikle saygı duysam da hizmetli olarak uygulayabileceği bir nokta değildir. Böyle bir yorumun ardından bu SAS'ı zaten etik olarak kapatması doğru olmayacağından görüşünü burada görmeyi umuyorum. Özetle: kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:43, 26 Ağustos 2017 (UTC)
@Nushirevan11, kalması yönünde görüş bildirdiğiniz son tartışmadan beri görüşünüzü değiştiren ne oldu, ilgili kaynaklar çerçevesinde, duymak sağlıklı olacaktır. Diğer tartışmada görüş belirten Kibele ve Sarv'ı da pingleyeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:45, 26 Ağustos 2017 (UTC)
Genel Sekreterlik görevinin kayda değerliği ile ilgili bir durum aslolan. Mskryder'a eleştirimin aslı, uzun süre inaktif kalan hizmetlilerin kısa aktiflik sürelerinde tartışmalı konularda "ateş alıp gitmesinde" yatar. Benim düşüncelerime eleştirilerin aslında düşüncelerimi etraflıca ifade etmememden kaynaklandığını düşünüyorum. Hizmetlilerin SAS rolünü açıklamasını @Rapsar'dan açıklamasını rica ederim. Türkiye ve/veya dünyada genel sekreterlik görevinin KD'liği tartışılmalı, sadece bu kurum için değil, genel olarak. Genel sekreter birçok kurumda vardır, üniversitede vardır, TBMM'de de.Vikiçizer (mesaj) 18:53, 26 Ağustos 2017 (UTC)
Genel Sekreterlik rolünün şahsa kayda değerlik verip vermediğinden ziyade, bu görevlere (ki çoklu olmasıdır kritik olan) gelen ilk kadın olması hasebiyle aynı göreve gelen diğer kişilere kıyasla daha fazla (tüm Genel Sekreterlik atamaları bu örnekteki gibi yayımlanıyorsa düzeltin) medyada yer aldığını görüyorum Günaydın'ın. Kayda değer olduğunu düşünmem bundan dolayıdır, yoksa sahip olduğu pozisyon benim için zaten anlam ifade etmemekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:57, 26 Ağustos 2017 (UTC)
Daha çok yer verilen genel sekreterler de var. Makamın KD'liği kişiyi otomatik KD yapar. Ama bu konuda dikkatli olmak gerek, kurumlararası önem veya öncelik sıralaması gibi subjektif bir eksene kayabiliriz. Üniversite genel sekreteri olmak ile yargı kurumu genel sekreteri olmak KD'lik açısından ne fark ortaya koyacaktır? İlk muhtar, ilk doktor, ilk hakim, ilk savcı vs. olabilir ama ilk yenimahalle muhtarı, ilk bahçeşehir başhekimi, ilk bodrum hakimi, ilk divriği savcısı olmaz. Vikiçizer (mesaj) 19:10, 26 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bazı açtığım maddeler silinebilir hatta bazılarının tartışmasına bile girmiyorum; ama bu maddenin kalmasından yanayım zira sadece Yargıtay üyesi değil aynı zamanda Yargıtay'ın en tepe noktalarından biri olan genel sekreterlik makamına gelmiş ilk kadın unvanını taşımaktadır, bu bile sanırım ansiklopedik olması için yeterlidir, hani dünyada ilkler önemlidir ya hep. Bu arada @Seksen iki yüz kırk beş size de teşekkür ederim. --SarvSarv 18:59, 26 Ağustos 2017 (UTC)
Bu arada @Vikiçizer'in genel sekreterlik makamı tartışmasını da kısmen haklı görüyorum. İlave olarak siyasi partilerin de genel sekreterleri var, hükümetlerin de genel sekreterleri var ve belediyelerin de genel sekreterleri var. Ayrıca bu maddeyi de ben özellikle ilk kadın unvanını taşıdığı için açmıştım. --SarvSarv 18:59, 26 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Defalarca oraya/buraya yazdık, kayda değerlik kurallarımızı genel olarak Vikimedya eğilimiyle birlikte izah etmeye çalıştık, yeri geldi; daha evrensel olan "ansiklopedi oluşturma" kavramlarını derledik, bahsettik. Ama netice; ısrarla yine aynı tip KD olmayan biyografilerle karşılaşmak oldu. Silindiğinin ertesi günü aynı maddelerin tekrar açıldığını da görüyoruz maalesef. @Chansey'nin tam da bu ısrara uygulanabilecek politika teklifi var, orada da üyelerin veya ilklerin KD'liğinden bahsedebilirsiniz. Bu tartışmayla ilgilenecek hizmetliden ricam, en azından Kullanıcı:Chansey/politika sayfasına göz gezdirmeleri, mümkünse diğer vikilere bir göz atmaları, VP:KİŞİ kriterlerine uygunluğa dikkat etmeleri ve bu tip SAS'ların Chansey'nin teklifi yürürlüğe girene kadar Sarv veya başka kullanıcılara emsal teşkil edeceğini unutmamalarıdır. Neticede, Yargıtay Genel Sekreterliği makamı, Vikipedi kuralları açısından KD değildir. BM Genel Sekreterliği'nin yardımcılığı bile KD'dir, maddesi vardır, müstakil bir Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği vardır, müstakil bir kurum olması müstakil bir ajandaya sahip olması, onu KD yapar. Ama üniversite, belediye, meclis, yargı kurumları gibi kendi içinde idari bir organizasyon olan daire başkanlıkları, genel sekreterlikler; müstakil olmadıkları ve idari yardımcı hizmet birimi statüsü değişmediği sürece KD değillerdir ve bunlara ayrı bir madde açılması ansiklopedik kabul edilmez. Yargıtay Genel Sekreteri'ni Yargıtay Başkanı, üyelerin içinden birlikte çalışabileceğini düşündüğü herhangi birinden kendi seçer, kendi göreve atar. Başkanın görevi biterse, genel sekreterin de biter veya Başkan lüzum görürse görevden alabilir. Yargıtay'da Başkan, Başkanvekili, Başsavcı'dan daire başkanına kadar onursal başkan diye liste filan yapılır, genel sekreterlere böyle bir onursallık listesi filan yapılmaz. Yargıtay'ın karar organı değildir. Yargı işi görmez, Başkana yönetim işlerinde yardımcıdır. Diğer üst görevlerde seçim sistemi vardır, bunda seçim yoktur, atama vardır. Yani kısacası, "genel sekreter"ler kimi kurumda, BM gibi kurumun başındadır, kimi kurumda ise idari görevleri üstlenen idari bir yardımcı hizmet birimidir. Yargıtay'ın tepesi filan değildir. İsim benzerliği kafaları karıştırmasın. Sarv'ın tetkik hakimine bile kategori açtığını gördüğümüzden, kendisinin bu görevlilere şahsi önem atfetmesine maalesef gerek madde gerek kategori bazında sert önlem alamadık, defalarca rica ettik, anlatmaya çalıştık ama bu naif yöntemlerle ilerleme yok. Bugün Sarv olur, yarın başkası, bu yüzden Chansey'nin giriştiği işi sonuçlandırmaya çalışmalıyız, belki bürokratları da oraya eklemeliyiz. Sonuç; KD sayılmayan bir görevin ilk kez yapılması biyografiyi yine KD yapmaz. Vikiçizer (mesaj) 19:03, 30 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikiçizer gayet güzel gerekçelendirmiş.--Nushirevan11 13:02, 5 Eylül 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu ve diğer tartışmada hakkında yorum yapılan kişiye bildirim gitmesi gerektiğini düşünüyorum.@Mskyrider .-- Hakan·IST 13:37, 5 Kasım 2017 (UTC)
  • @Mskyrider'n da bu tartışmayı sonuçlandırmamasının doğru olacağını, isterse SAS'a ilişkin gerekçeli görüşünü/oyunu bildirebileceğini ve SAS sayfası okuyan her hizmetlinin şu sayfada görüşlerini belirtmesinin önemli olduğunu, yoksa bu tip tartışmaların o yönerge teklifini uygulamaya sokamazsak yukarıda söylediğim şekilde devam edeceğini not edeyim. @Chansey, @HakanIST Vikiçizer (mesaj) 16:33, 5 Kasım 2017 (UTC)
   • Yönerge teklifi buradadır ve görüşlere açıktır. Bu engelde en çok üzüldüğüm hususlardan birisi sen bu. İlgisiz kaldı. chanseyMesajYaz 19:27, 5 Kasım 2017 (UTC)
 • Seksen iki yüz kırk beş / GGT'nin yukarıda belirttiği görüşlere ve nedenlere tamamıyla katılarak bu maddenin kaydadeğer olmadığı gerekçesiyle silinmemesi gerektiğini düşünüyorum. --Mskyrider ileti 10:32, 9 Kasım 2017 (UTC)
 • Kriterlere istinaden, kayda değerliği ortaya koyan bir kaynak göremediğim için silinsin --Eldarion 05:42, 22 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Eldarion Yargıtay'da üstlendiği makamların üzerine Anadolu Ajansı bile özgeçmişini paylaşmış, bilemiyorum acaba ne dersiniz? --SarvSarv 20:57, 27 Ocak 2018 (UTC)

Lee Rausch[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lee Rausch"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor. 1-2 güvenilir kaynağa rastladım ama Megadeth ile anılmış adı sadece, fazlası yok.--RapsarEfendim? 23:51, 9 Aralık 2017 (UTC)

Gurbet Kaçtı Gözüme[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gurbet Kaçtı Gözüme"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak veri bulamadım. Nushirevan11 13:36, 10 Aralık 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Katılıyorum, bilgi kaybı olmaması açısından yazar maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 22:41, 15 Aralık 2017 (UTC)

Nöbetçi Ayakkabıcı Dükkânı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nöbetçi Ayakkabıcı Dükkânı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, kaynaklarda işlenmemiş. Nushirevan11 13:37, 10 Aralık 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer değil, yazar maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 22:40, 15 Aralık 2017 (UTC)

Asi (roman)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asi (roman)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak veri yok. Nushirevan11 13:44, 10 Aralık 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Katılıyorum, yazar maddesine aktarılabilir uygun şekilde.--RapsarEfendim? 22:39, 15 Aralık 2017 (UTC)

Durmuş Öztek[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Durmuş Öztek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 13:45, 10 Aralık 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 22:38, 15 Aralık 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:52, 19 Şubat 2018 (UTC)

Harun Kodalak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Harun Kodalak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 03:23, 16 Aralık 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:23, 16 Aralık 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şu ana kadar gösterilen Yüksek Seçim Kurulu üyeliği ve Başkanvekilliği yapmış Danıştay üyeleri olan SAS'lara yorum yapmayacağım; ama bu maddenin kalmasından yanayım, bizzat kendisinin isminin geçtiği 2 kaynak var, haklısınız sadece adı geçtiği için yeterli sayılmıyor ama ayrıca son bir kaynak gösterdim, HaberTürk internet sitesinde bizzat kendisi ile yapılan röportaj hem video olarak hem de yazılı olarak yer aldı, yürüttüğü soruşturmaya dair. Umarım yeterli sayılır. Saygılar. SarvSarv 20:28, 3 Ocak 2018 (UTC)
Röportajlar bağımsız kaynak değil, kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz.--RapsarEfendim? 20:57, 3 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 14:33, 16 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11 @Rapsar açtığım maddeleri biraz fazla sahipleniyorum bunun farkındayım ama biraz daha katkılar sundum (2010 HSYK seçimi sonrası özgeçmişi ve Samsunlu oluşuna dair vs.) sadece merak ediyorum kaynaklar yeterli midir yetersiz midir? --SarvSarv 18:57, 1 Şubat 2018 (UTC)

Fax (Sabun)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fax (Sabun)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor. Evyap maddesine uygun şeklde aktarılabilir.--RapsarEfendim? 04:03, 16 Aralık 2017 (UTC)

Deklanşör kablosu (fotoğrafçılık)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Deklanşör kablosu (fotoğrafçılık)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvnilir kaynaklara rastlayamadım. Bilgi kaybı olmaması açısından deklanşör maddesine aktarılabilir (biraz temizlik lazım tabi).--RapsarEfendim? 04:11, 16 Aralık 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 04:11, 16 Aralık 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum SRA'daki yorumuna binaen diyorum Thecatcherintherye bu maddeyle ilgilenmekten keyif duyacaktır. chanseyMesajYaz 18:57, 17 Aralık 2017 (UTC)
 • Açıkçası, bu madde ile ilgili olarak güvenilir kaynak bulmak zor olacaktır. Fotoğrafçılık ile ilgilenenlerin takip ettiği sitelerde bile birkaç cümle ile geçiştirilir. Esasında, profesyonel fotoğrafçılar için olmazsa olmaz ekipmanlardan birisidir ancak Rapsar'ın görüşü ve teklifi en makul olan seçenek gibi görünmekte. Diğer fotoğrafçılık sitelerinde olduğu gibi birkaç cümle ile :) İngilizce Vikipedi, uzaktan kumandalar ve kabloları Remote camera başlığında vermiş. Türkçe Vikipedi'de bu başlık henüz açık değil. thecatcherintheryemesaj 20:26, 18 Aralık 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ansiklopediler bu tür merakları gidermek için vardır zaten. Kesinlikle kalmalı. Fakat bu aygıtın orijinal bir ismi olması gerekti sanırım, araştıracağım. --Mecnun (mesaj) 11:51, 18 Ocak 2018 (UTC)
Böyle bir gerekçe hangi yönergeye dayanıyor? Bu gerekçe pekala her madde için öne sürülebilir. Gerekçen mesnetsiz.--RapsarEfendim? 23:44, 25 Ocak 2018 (UTC)
Cevap Cevap Katkınızın olduğu şu madde ile benzer niteliğine sahip. --Mecnun (mesaj) 19:37, 29 Ocak 2018 (UTC)
Yalnızca konu bakımından benzer, içerik bakımından benzer değil. Maddede an itibarıyla bağımsız ve güvenilir 5 kaynak var, İngilizcede ise bu sayı 38'e yükseliyor. Kayda değer yani. Bu ise öyle değil.--RapsarEfendim? 19:47, 29 Ocak 2018 (UTC)
Cevap Cevap Bahse konu madde Selfie'nin bir nevi atası niteliğinde. 'Self'ie diye adlandırılan insanın kendi kendini çekme arzusunun temeli bu tür bileşenlere dayanır. Fotoğrafçılık çok derin bir konu ve kapsamlı bir sanat dalı. Çok okumak çok araştırmak lazım. --Mecnun (mesaj) 20:43, 29 Ocak 2018 (UTC)

Karsu Dönmez[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karsu Dönmez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmeli. SakhalinioBuyrun beniiiim? 17:54, 30 Aralık 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Belgesele konu olmuş ve ayrıca Edison Award kazanmış. --Pragdonmesaj 10:16, 4 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İkinci bir Maral Büyüksaraç vakası gibi duruyor (gerçi o tamamen hayal ürünüydü). "Hayatının konu olduğu" (hayır belgeselin konusu nedir onu çok merak ettim) söylenen belgeselin yönetmeni olduğu belirtilen kişi şu. Kayda değer olmadığını zaten bir kenara koyuyorum, IMDb sayfasında böyle bir çalışması görünmüyor. İlgili haber 2012'de yapılmış, 2007'den beri çalışıldığı belirtilen bu "belgesel" ile alakalı aynı yıl bir de fragman yayınlansa da ortada belgesel falan olduğuna dair bir şeye rastlayamadım. New York Carnegie Hall'da sahne aldığı söyleniyor, tek kaynak kendi söylemleri ve onu tekrarlayan web siteleri (doğru olabilir elbet ama kaynak ya da video bulamadım). İki albümü yayınlanmış, gördüğüm kadarıyla bir kayıt şirketi yayınlamamış bunları ve Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterlere göre bir geçerliliği yok. Genel olarak madde zaten reklam amacıyla yazılmış, içeriğin tamamı da zaten başka sitelerden kopyalanan ve telif hakları saklı içerik. Kısacası, kayda değer olduğuna dair bir ibare yok.--RapsarEfendim? 00:09, 26 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar, belgesel IDFA'da gösterime girmiş burdan görülebilir. Ayrıca DVD formatı da Amazon.com üzerinden satışa çıkmış. IMDb'de her sayfa sürekli güncellenmeyebiliyor. Orayı baz almak sağlıklı olmaz. Belgeselde New York Carnegie Hall konseri üzerinden ilerliyor zaten. Kendi söylemi değil yani. Yine Documentarist kapsamında Türkiye'de de gösterimi gerçekleştirilmiş. İçerik düzenlenebilir ama silinmesi için net bir durum yok. Ayrıca ödülü de var yukarıda dediğim gibi. --Pragdonmesaj 12:52, 31 Ocak 2018 (UTC)
Tamamdır, belgesel yayınlanmış olabilir. Ancak bir etkisi yok, zira kendisinin konuştuğu (fragmandan öyle anlaşılıyor) bir yapım, bağımsız olmayan bir kaynak.--RapsarEfendim? 17:53, 31 Ocak 2018 (UTC)
Meselemiz/Maddemiz belgesel değil ki zaten. Karsu. Madde de kaynak olarak kullanılmıyor zaten. Hatta bahsi bile geçmiyor. Sonuçta vizyona girmiş belgesele konu olmuş bir kişi. Kimin konuştuğunun bir önemi yok belgeselde.Pragdonmesaj 18:11, 31 Ocak 2018 (UTC)
Bir belgesele konu olmak, herhangi bir kişiyi kayda değer yapmaya yeterli mi? Sırf belgesele konu olmuş olması (TRT belgeselleri var bir ton) hiçbir kişiyi kayda değer yapmıyor.--RapsarEfendim? 18:14, 31 Ocak 2018 (UTC)
TRT belgeselleri gibi gezelim görelim tanıyalım tadından bir belgesel değil ama bu. Ayrıca TV filmi değil sinema filmi. :) "Standart bir hayatın dışında, ilginç bir yaşamı olan" bir şarkıcı hakkında. 17 yaşında New York Carnegie Hall'da konser vermiş, Hollanda Kraliçesi Beatrix’in dikkatini çekmiş, kraliyet ailesine konserler veren bir kimsenin belgeseli. Neyse meselemiz film değil zaten. Google aramalarına baktığımda zaman yayılmış bağımsız kaynaklar da mevcut. Ayrıca kriterlerdeki bir çok noktaya uyuyor. misal "Müzisyenin veya grubun ulusal bir televizyon veya radyo yayınında en az yarım saat işlenmiş olması." dış bağlantılara ekledim 45 dakikalık şeffaf oda ve ntv radyo programları. ve yine "uluslararası veya ulusal bir konser turu düzenlemiş olmaları" da Karsu'nun kriterlerini karşılıyor. --Pragdonmesaj 18:52, 31 Ocak 2018 (UTC)

Ahmet Başpınar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Başpınar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sistematik bir şekilde açılan kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden.--Nushirevan11 22:28, 31 Aralık 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim. Daha önce silinmiş zaten de aynı kişi mi yoksa isim benzerliği mi bilemiyorum tabi.--RapsarEfendim? 22:12, 1 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın YSK Başkanvekili olduğu zaman kendisine dair bilgiler de sunularak basında yer almış ilgili en az 3 kaynak da maddede yer almıştır.--SarvSarv 00:22, 21 Ocak 2018 (UTC)

Turan Karakaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turan Karakaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sistematik bir şekilde açılan kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 22:27, 31 Aralık 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 22:12, 1 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın YSK Başkanvekilliğine seçilirken kendisinin özgeçmişi de basında bizzat kendisinden bahsedilmiş hatta derinlemesine (detaylı doğum tarihinin belirtilmesi vs.) bahsedilmiş bir hakimdir.--SarvSarv 00:12, 21 Ocak 2018 (UTC)

Nevzat Özgür[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nevzat Özgür"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sistematik bir şekilde açılan kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 22:30, 31 Aralık 2017 (UTC)

Abdaraxus[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdaraxus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce de silinmeye aday göstermiştim, ancak hakkında kaynak olmamasına rağmen kalsın denilmişti. Kendisi hakkındaki tek kaynak İngilizce Vikipedi'de şu şekilde belirtilmiş: mentioned in Laterculi Alexandrini as the one "who built the machines in Alexandria". This is the only known mention of his name in surviving literature (Türkçesi: Laterculi Alexandrini'de, "İskenderiye'de makineler inşa eden birisi" olarak geçmektedir. Bu, günümüze ulaşan literatürde kendisinin bahsedildiği tek yerdir.). Bu şekilde kayda değer olması mümkün değil.-RapsarEfendim? 20:50, 2 Ocak 2018 (UTC)

@Tacci2023, ilgili şahısla ilgili tek kaynak olduğu ve orada da bir cümle geçtiği belirtilmekte. Yunancasında ne yazıyor bilmiyoruz.--RapsarEfendim? 19:27, 10 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar google translate le baktım bayağı bir bilgi ve kaynak var. Eğer bir madde diğer dillerde kayda değer görülmüşse silinmemesi taraftarıyım. Tacci2023 (mesaj) 17:46, 16 Ocak 2018 (UTC)
Başka dillerde olması her dilde var olmasını gerektirmediği gibi başka dillerde silinmesi diğer dillerde de silinmesi anlamına gelmiyor @Tacci2023. Her dilin yönergeleri farklı, dinamikleri farklı. Dikkat çekmemiştir, oranın kayda değerlik kriterlerini sağlıyordur vs. Burada gerçek olan tek bir husus var, kaynaklarda yalnızca tek nir yerde bir cümle ile geçiyor ve bu bahis, Türkçe Vikipedi yönergelerine göre bu maddeyi kayda değer yapmıyor. Yunancasında ne yazdığını bilmiyoruz, onların yönergeleriyle çelişen bir madde olmayabilir, yahut Antik Yunan diye dikkatlerinden kaçmış olabilir, bilemiyorum.--RapsarEfendim? 18:02, 16 Ocak 2018 (UTC)
bir yere kadar dediklerine hak veriyorum @Rapsar, dilin yönergeleri farklı yalnız bu kişi dile bağlı değil. Abdaraxus MÖ 3. yüzyılda yaşamış ve dikey su değirmenini keşfettiği düşünülen bir mühendis. Bu yüzden bu kişiyi Vikipedi den silmek doğru değil.Tacci2023 (mesaj) 14:20, 19 Ocak 2018 (UTC)
@Tacci2023, "MÖ 3. yüzyılda yaşamış ve dikey su değirmenini keşfettiği düşünülen bir mühendis" olması hiçbir maddeyi kayda değer yapmaz. Benzer şekilde "şunu şunu yapmış, kayda değerdir" gibi sonsuz sayıda gerekçe üretilebilir. Bu gibi kişisel gerekçelerin olmaması için kayda değerlik yönergelerimiz var. Siz bunu dersiniz, başka bir kullanıcı başka bir şey der, işin içinden çıkamayız. Değerlendirmeler subjektif değil objektif olmalıdır.--RapsarEfendim? 20:02, 19 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar Burada bir icat sahibinden bahsediyoruz. Ben kalsın diyorum, başka kullanıcılar da gitsin diyebilir ondan oylama yapıyoruz zaten. Eksik ve yetersiz değerlendirmeyle silelime karşıyım. Hakkında kaynak olmaması yanlış bir değerlendirme. Kaynak var: Yunanca ve İngilizce. Türkçe kaynak olmaması sebebiyle kayda değer değil diyemem. Mühendislik öğrencisi, tarih öğrencisi için önemli olabilecek bir bilgidir bu, futbol veya dizi fanatiği için değildir. Ek olarak VP:KİŞİ 5 numaralı notta "kalıcı tarihî kayıtların parçası olmuş" bir kişi, o saha hakkındaki birden fazla tarih kitabında bahsedilir" diyor. Yabancı dilde bir çok kitapta bahsedilmiş. Tacci2023 (mesaj) 17:39, 22 Ocak 2018 (UTC)
 • Zor bir SAS olmuş. Şu makaleye göre İngilizcedeki ifade doğru değil. "Apollonius of Perga"nın yazdığı "The Construction of the Machine of the Fluteplayer" belgesinde de adı geçmiş. Bunlarla sınırlı değil, Lewis'in üstüne yaptığı bir analiz de var, bu verdiğim makalede aktarılanların da yanında. Şurada hakkında bir ansiklopedi maddesi var. "Abdaraxos" diye Google Kitaplar araması yapılırsa daha fazla kaynak görülebilir. Şu kaynakta Ptolemaios döneminden ismi günümüze ulaşan çok az sayıdaki mühendis veya mimardan biri olduğu söylenmiş. Aktarılabileceği madde olsa aktarılsın derdim, kesinlikle ansiklopedik bir konu, çoklu bağımsız kaynak var (hakkında yapılan analizler ek bilgi ortaya koyduğundan bağımsız kaynaktır) ama detaylı bir ansiklopedi maddesi yazamayacağımız kadar sığ. Mevcut durumda aktarılacağı bir madde açılana/bulunana kadar kalsın. Tacci2023'ün yorumları makul, herkesin yorumu kendine münhasır olacaktır elbet; benim kalsın deme gerekçem farklı tabii. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:40, 26 Ocak 2018 (UTC)

Agnaptus[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Agnaptus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hakkında hiçbir bilgi yok, kaynak yok. Antik dönemde yaşamış olması ve adının geçmesi kayda değer yapmıyor kimseyi.--RapsarEfendim? 21:18, 3 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 21:18, 3 Ocak 2018 (UTC)
 • Yaptığım ufak araştırma sonucunda bilgi elde edemedim. 2.kaynak sözlük. 1.kaynakta nasıl ele alındığını bilemiyoruz. Zayıf bir Silinsin Silinsin chanseyMesajYaz 20:04, 7 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Pausanias (coğrafyacı) in bahsettiği mimardır. 4 Viki sayfası kayda değer olarak kalmasına karar vermiş, neden biz siliyoruz?
Diğer dillerin referans olamayacağını diğer adaylıkta belirttim. Kimin bahsettiği önemli değil, önemli olan bağımsız ve güvenilir kaynaklarda bahsedilmiş olması. Kişisel kriterlerimiz sonsuzdur, "şu zamanda yaşamış önemli bir kişi" denilmesini önlemek için kayda değerlik yönergelerimiz var.--RapsarEfendim? 16:10, 22 Ocak 2018 (UTC)
yok anlaşamayacağız. Silme önergesi "Hakkında hiçbir bilgi yok, kaynak yok." diyor.Google books aramasında 556 veriyor. Hakkında Türkçe kaynak yok diyerek silmeye çalışıyoruz.Tacci2023 (mesaj) 17:31, 22 Ocak 2018 (UTC)

Ahmet Rıza Korkut[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Rıza Korkut"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Maddedeki "kaynak"lar kimseyi yanııltmasın, ya kendi sitesi ya röportajları ya da IMDb gibi veritabanları. Bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--RapsarEfendim? 21:21, 3 Ocak 2018 (UTC)

125. Yıl Çayyolu Sahnesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "125. Yıl Çayyolu Sahnesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--RapsarEfendim? 08:44, 4 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:44, 4 Ocak 2018 (UTC)
 • KD’liği ispat edilmeli. Silinsin Silinsin ilerde belki tekrar açılır. chanseyMesajYaz 20:02, 7 Ocak 2018 (UTC)

Deniz Gökçe[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Deniz Gökçe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--RapsarEfendim? 07:59, 8 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07:59, 8 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. Yaptığım hızlı değerlendirme sonucunda KD gözükmemekte. chanseyMesajYaz 08:23, 8 Ocak 2018 (UTC)

Adnan Başer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adnan Başer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında oyuncular için belirtilen kriterleri de sağlamıyor. Arama sonuçlarına Adnan Başer Kafaoğlu da dahil, onunla karıştırılmasın.--RapsarEfendim? 08:15, 9 Ocak 2018 (UTC)

İşçi Önderi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İşçi Önderi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aktarılsın, bu haliyle kayda değer değil. Nushirevan11 13:38, 12 Ocak 2018 (UTC)

Zeki Fırıldak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zeki Fırıldak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Fırıldak Ailesi maddesine aktarılsın. Nushirevan11 13:39, 12 Ocak 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Aslında şu kategoride yer alan her madde aynı durumda, hiçbiri kayda değer değil. Bu adaylık o şekilde yönelir mi bilmem ama öyle olursa tamamı aktarılsın.--RapsarEfendim? 04:22, 13 Ocak 2018 (UTC)

Hakkı Manav[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hakkı Manav"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 13:39, 12 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 04:23, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Bazı eklemeler yapıp ilave kaynaklar da ekledim ama takdir sizindir bu madde konusunda silinmezse sevinirim ama yine de silinmesin diye ısrar etmiyorum. --SarvSarv 18:11, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Atama haberleri kayda değer kılmıyor maddeyi. Bunu kaç defa daha söylememiz gerekiyor. Açtığınız yüzlerce madde kayda değer değil. Lütfen anlayın artık. Hâlâ kayda değer olmayan maddeler açıyorsunuz. Yapmayın.--Nushirevan11 19:21, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 dövmeden önce haber verin de gardımı alayım bari. Gayet ılımlı bir mesaj yazmışım, kaynaklar ekledim ama takdir sizin silinmesin diye ısrar etmiyorum demişim, bir dövmediğiniz kaldı. Üslubunuz artık yakışık almıyor, gerçekten önceden belirttiğim gibi iyi niyetli olmadığınızı artık düşünüyorum ve hatta ciddi ciddi provokasyon için burada bulunduğunuzu düşünmeye başladım. --SarvSarv 19:24, 14 Ocak 2018 (UTC)
Ne dövmesinden bahsediyorsunuz? Yukarıda yazdığım cümlede çirkin bir kelime mi var? Birileri bana çirkin ithamlarda bulunuyor diye aynı şeyi taklit ederek üzerimde baskı kuracağınızı mı sanıyorsunuz? Yeter artık. İyi niyetli niçin olmayayım? Provokatör niçin olayım? Kaynaksız bir maddenin kayda değer olmadığını iddia etmek mi provokatörlük? Böyle çirkin cümlelere pabuç bırakacak değilim. Doğru bildiğimden şaşmam. Üslubunuza dikkat edin. Size on defa yazdık bir kişi atama haberleri üzerinden kayda değer olmaz. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesini okudunuz mu hiç? Okumadığınız belli. İstediğiniz gibi düşünebilirsiniz ancak bu mesnetsiz cümleleri kurmaya devam ederseniz şikayette bulunacağım. Bugüne kadar bu ansiklopediye katkıda bulundum, bugünden sonra kimse beni karalayamaz. Ne kadar kolay insanları provokatör olarak yaftalamak. İşinize gelmeyince şu provokatör. Neyi provoke etmişim. Onlarca kez yazdığım şeyleri bana tekrar ettiriyorsunuz ve sonra da ben provokatör oluyorum. Şuraya çok şey yazmak istiyorum ama yazamıyorum.--Nushirevan11 11:21, 15 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 daha da çirkinleşiyorsunuz yani, ben 11 yıldır vikipediye katkıda bulunuyorum ama KD kişilere dair geç olsa da ilgili maddeleri yargıçlarla alakalı sıkıntıdan sonra defalarca okudum ve siz KD olmama durumunu yorumluyorsunuz oysa KD olmamakla alakalı bir şeyden bahsedilmediğini ben de onlarca defadır bahsediyorum, ayrıca ben sizin Kaynaksız bir maddenin kayda değer olmadığını "İDDİA" ettiğinizden dolayı değil üslubunuzdan dolayı bu söylemde bulundum ama siz tehdit etmeye başladınız eğer böyle devam ederse asıl ben sizi şikayet edeceğim. --SarvSarv 11:48, 15 Ocak 2018 (UTC)
Onlarca maddede yazdıklarımı bana tekrar ettiriyorsunuz. Hala aynı şeyleri yazıyorsunuz. Ben yönergede KD olmamakla alakalı bir şeyden bahsedildiğini mi ifade ettim? Açtığınız maddeler yönergelere göre kayda değer olmuyor. Siz hala daha konuyu farklı yere çekiyorsunuz. Bunu anlayamıyorum. Maddede sadece atama haberleri var. Bu durumda ben KD olmama durumunu yorumlamayıp neyi yorumlayacağım? Yönergede bir madde nasıl KD olur bundan bahsediliyor. Bu aynı zamanda ne demektir? KD olmayan maddeler bu kriterleri karşılamaz demektir. Sizin açmış olduğunuz maddeler bu kriterleri sağlamıyor. Anladınız mı? Sağlamıyor. Ayrıca yönergede KD belirlemek için yeterli olmayan durumlar da ifade edilmiş. Yazdığınız cümle ile benim ileri sürdüğüm gerekçenin bir alakası yok. Yazdığım şeyler çok basit. Yukarıda ne çirkin bir kelime ne de hakaret kullandım. Üslubum sizin hala anlamamakta diretmenizden ötürü sitemli sadece. Kimseyi tehdit etmem. Beni çirkin bir üslupla provokatör olarak itham ederseniz buna müsaade etmeyeceğimi ifade ettim.--Nushirevan11 12:07, 15 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 merhum Tarık Zafer Tunaya hoca, sadece kanuna bakıp kanun dışında başka bir şey görmeyen ve sadece kanunu yorumlayıp toplumun gerçeklerini görmeyen hukukçulara "onlar kanun körüdürler" derdi yorumunuz onu hatırlamama vesile oldu. Bu arada üslubunuzu yumuşattığınız için de çok teşekkür ederim. Ama yani Nuri Ok tartışma sayfasında "Kayda değer değillerse SAS'a taşırım" dediğiniz maddelere pek çok (ben açmadım çoğunu) Anayasa Mahkemesi başkanları da giriyor gerçekten Vikipedi'yi boşaltacaksınız endişesini taşıyorum, oysa Vikipedi aynı zamanda bilgiye ulaşım için gerekli bir araç bunu unutmayalım.--SarvSarv 12:19, 15 Ocak 2018 (UTC)
Burada pozitif hukuk cari değil. Buranın kendine göre politikaları var.--Nushirevan11 21:01, 15 Ocak 2018 (UTC)
Yanıtınız için çok teşekkür ederim @Nushirevan11 ama Vikipedi'yi geliştirmeye, buraya katkı sunmaya dair hevesimizi kırıyorsunuz onu da belirtmek isterim.--SarvSarv 22:53, 15 Ocak 2018 (UTC)

Eden Adams[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eden Adams"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Elde ettiği kayda değer bir başarı ya da kazandığı kayda değer bir ödül de göremedim.--RapsarEfendim? 04:31, 13 Ocak 2018 (UTC)

Arife Nesrin Uygur Yeşil[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Arife Nesrin Uygur Yeşil"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kendisini kayda değer yapacak bir makamda da bulunmamış.--RapsarEfendim? 04:50, 13 Ocak 2018 (UTC)

Hüseyin Eken[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hüseyin Eken"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Çeşitli davalara bakmış, kayda değerliği belirlenmeli. Nushirevan11 13:20, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum @Nushirevan11 keşke SAS yerine Şablon:Kayda değerlik koysaydınız maddeye belki işlev açısından daha yerinde olabilirdi en azından gerekçenizi görünce. Kayda değer olup olmadığı kararının ışığında SAS olabilirdi belki. Naçizane fikrim. --SarvSarv 14:04, 13 Ocak 2018 (UTC)
Gerçi Kayda değerlik şablonu var şimdi farkettim ama kayda değerliğinin belirlenmesini istemek için SAS yapmak biraz ağır kaçmaz mı @Nushirevan11 --SarvSarv 14:40, 13 Ocak 2018 (UTC)

Ersan Ülker[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ersan Ülker"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sitematik olarak açılmış kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 13:21, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bazı eklemeler yaptım kaynak sunarak umarım yeterlidir, bilemedim. --SarvSarv 14:53, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Baktığı davalar kişiyi kayda değer yapmıyor. Mesleki atanmalarla ilgili haberler kayda değer kılmaz.--Nushirevan11 15:25, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Mesleki atanmalara dair haberlerin kayda değer yapacağına dair bir yönerge varsa paylaşır mısınız? Gözden kaçırmış olabilirim.--SarvSarv 19:17, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bağımsız ve güvenilir kaynaklar var maddede, kayda değer olduğunu ispat ediyorlar.--RapsarEfendim? 20:12, 14 Ocak 2018 (UTC)
Çok teşekkür ederim @Rapsar genelde silinsin tutumundasınız (muhakkak ki ben epey madde açmıştım bilgisizce) ama adil bir tutum takınıyorsunuz. Ayrıca eğer mesaj sayfanızdaki sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim--SarvSarv 21:44, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Rapsar kaynakları sanırım tek tek incelemediniz. 1. kaynakta emekli olacağından bahsedilmiş. 2. kaynakta göreve gelişi ifade edilmiş. 3. kaynakta tekrar seçilişi yer almış. 4. kaynakta listede yer aldığı ifade edilmiş. 5. kaynakta sadece aldığı oy sayısı belirtilmiş. 6. kaynakta ise başsavcılık seçiminde adı geçiyor. 7. kaynakta ise çok oy almasına rağmen atanmamasından bahsedilmiş. 8, 9 ve 10. kaynaklarda ise baktığı davalardan bahsedilmiş. "Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması." söz konusu değil. Hayatını irdeleyen bir kaynak yok. Sadece meslek haberlerinde yer almış ve bir de baktığı iki davada. Bu haliyle bence kayda değer değil.--Nushirevan11 11:33, 15 Ocak 2018 (UTC)
Kaynaklarda nasıl bahsedilirse bahsedilsin, bunlar kullanılarak ansiklopedik bir metin oluşturulmuş, kayda değer olduğu ispat edilmiş. Kaynaklar güvenilir ve bağımsız.--RapsarEfendim? 20:11, 15 Ocak 2018 (UTC)
Kaynaklarda derinlemesine bir işleme yok, sadece mesleki atamalarına atıf yapılmış. Böyle bir madde kayda değer olmaz.--Nushirevan11 20:58, 15 Ocak 2018 (UTC)
Derinlemesine işleme olmasa da 3 oradan 5 buradan, toplamda ortaya çıkan ve ansiklopedik bilgiler içeren bir metin var. "Sadece mesleki atamalarına atıf yapılmış" deniyor, çoğu futbolcu maddesi için kullanılan kaynaklar da ya oynadığı maçlara ya attığı gollere ya da transferlerine atıf yapıyor mesela. Her maddenin aynı doygunlukta, uzunlukta olmasını bekleyemeyiz. Evet, ilk bakışta kayda değer durmuyor, sildiğimiz ve silinecek onlarca maddeden bir farkı yok gibi gözüküyor biyografik açından, ancak her nasılsa kaynaklarda işlenmiş.--RapsarEfendim? 00:02, 16 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar tekrar teşekkür ederim. @Nushirevan11 tutumunuz çok katı, bu kadar katı bir tutum kullanan başka kullanıcı var mı? İnanın bilemiyorum. 11 tane kaynak kullandım, vallahi üniversitede sosyolojik ödev yaptığımda (tez değil) 11 kaynak kullanınca hazine bulmuşum gibi seviniyordum. Yanıtınızı tahmin ediyorum "ama burası üniversite değil" diyeceksiniz --SarvSarv 22:51, 15 Ocak 2018 (UTC)
Kendi prensibim olarak halihazırda sürüncemede kalmış teklif olumlu veya olumsuz sonuçlanmadan herhangi bir hukukçu maddesine yorum yapmıyorum @Nushirevan11 özür dilerim. chanseyMesajYaz 20:40, 17 Ocak 2018 (UTC)
 • Maddedeki çoğu kaynak kayda değerlik ispatı açısından yetersiz; ancak ilk sıralarda yer alan birkaç tanesi yetiyor. Emeklilik, atama vs. bunlar birbirinden farklı faaliyetlerdir ve bunlar dolayısıyla kişiyi konu alan kaynaklar birbirinden bağımsız kaynaklardır. Genel kayda değerlik kriteri çoklu bağımsız kaynak ister, bunun kişinin farklı faaliyetleri vesilesiyle olamayacağı fikri yönergede yansıtılmaz. Burada tabii önemli olan nokta sadece atandığından bahsedilmemesi, Ülker'in biyografisinin de birden fazla bağımsız kaynakta, farklı durumlar vesilesiyle yer alması. Dolayısıyla kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:51, 17 Ocak 2018 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Maalesef kaynakları detaylı irdelemediğiniz aşikar. Kaynakların hiçbirisinde derinlemesine bir inceleme yok. Atama haberleri kişiye yönelik değil, makama yönelik haberlerde yer almış bilgilerdir. Atama haberleri hiçbir şekilde kayda değer yapmaz. Sadece bir haber sitesinde doğum gününde emekli olduğu belirtiliyor. Bu sitede güvenilir bir kaynak mı şüpheli. Malumunuzdur ki haber kaynaklarının güvenilirliğine de bakıyoruz. 11 kaynaktan hiçbiri maddeyi kayda değer yapmaz. Kişinin kaynaklarda öyle ya da böyle geçmesi, @Rapsar'ın dediği "3 oradan 5 buradan" anlayışıyla kişi kayda değer kılınamaz. Bu yorumunuz kayda değer olmayan hukukçu maddelerinin açılmasının önünü açacaktır.--Nushirevan11 12:55, 20 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Pusula Gazetesi 2006 yılında kurulmuş bir yerel gazetedir, güvenilirliği şüpheli değil, ayrıca atama haberinin kişiye yönelik makama yönelik ayrımını da ilk defa duydum, benim bildiğim zaten kişinin makama atanışıyla ilgili olur yani.--SarvSarv 17:33, 20 Ocak 2018 (UTC)
Ersan Ülker o makama atandığı için haber yapılmaz, o yüksek makama atanma yapıldığı için haber yapılır. Burda mevzubahis olan makamdır.--Nushirevan11 17:48, 20 Ocak 2018 (UTC)
Merhaba @Nushirevan11. 3 oradan 5 buradan ile kayda değerliğin sabitlenemeyeceğine katılıyorum tabii ki. Burada sanırım farklı değerlendirdiğimiz bir nokta var. Atama haberleri eğer sadece X kişi Y makama atandı şeklinde konu alıyorsa, evet bence de bu kişiyle değil makamla ilgilidir. Ancak bu şahsa dair detay verilirse, mesela özgeçmişi, bence bu makamın ötesine geçilip kişinin konu alınmasıdır. Haber niçin yapıldığı değil mesele, kayda değerlik politikası sonuçta maddelerin doğrulanabilirliğinin sağlanabilmesi için var, kişi konu edildiği sürece sıkıntı yok. Yoksa buna bakarsak milletvekilleri de milletvekili makamında oldukları için haber konusu olabiliyorlar sadece. Ancak bu haberlerin tek bir atama hakkında olmaması gerekir tabii.
Yerel gazetelerin KD olmaması için neden göremiyorum, dolayısıyla 1 numaralı kaynak tamamdır. 2 numaralı bu kaynakta da özgeçmişi verilmiş atamanın yanında, bu da tamamdır. 3 numaralı bu kaynakta da kişi hakkında bilgi verilmiş makamın ötesinde, bu da tamamdır. Özellikle 4 numaralı bu kaynak, birinciyle beraber makamdan tamamen bağımsız kişiyi konu alıyor gibi gözüktü bana. Diğer kaynaklar genel olarak yetersiz; ama bu 4 kaynak kayda değer yapıyor.
Hep dediğim gibi, bu herhangi bir emsal değil, tüm hukukçular kaynak mevcudiyetine göre ayrı ayrı değerlendirilmeli. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:06, 20 Ocak 2018 (UTC)
1. kaynak tamam değil. Kayda değer bir maddeye ancak tamamlayıcı bir kaynak olabilir, yani ikincil kaynak olabilir. Diğer gösterdiğiniz kaynaklarda ise derinlemesine bir inceleme yok. Kaynakların hepsi (1. hariç) makama yöneliktir. Bu yüzden benim için hala kayda değer değil.--Nushirevan11 20:23, 24 Ocak 2018 (UTC)
Buna katılıyorum @Nushirevan11 SİZE göre kayda değer değil.--SarvSarv 23:23, 26 Ocak 2018 (UTC)

Selahittin Atalay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selahittin Atalay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 13:21, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 00:32, 26 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 21:07, 19 Şubat 2018 (UTC)

Esat Çıplak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Esat Çıplak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Haberlerde RTÜK üyeliğinden ötürü mesleki kararlar mevzubahis olmuş, biyografisine yönelik kayda değer veri göremedim. Nushirevan11 13:53, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 00:33, 26 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:53, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Sarv Gerekçesiz kalsın demenizin dikkate değer yanı yok. Kayda değer olmayan maddeler açıp sonra da bu maddeler SAS'a taşınıyor diye agresifleşmeye hiç gerek yok. KD olmayan maddelere kalsın diyerek boşuna kendinizi yormayın.--Nushirevan11 08.36, 20 Şubat 2018 (UTC)

Mehmet Emin Zararsız[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Emin Zararsız"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, sistematik şekilde açılan maddelerden. Nushirevan11 14:00, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Başbakanlık müsteşarları bu zamana kadar hiç vikipedide SAS olmamıştı. --SarvSarv 14:07, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Sarv Başbakanlık müsteşarlarını kayda değer yapan bir politika mı var?--Nushirevan11 14:14, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 kayda değer yapmayan bir politika var mı? --SarvSarv 14:15, 13 Ocak 2018 (UTC)
İşte bu yüzden maddenin kayda değer olduğunu ispatlamalısınız. Müsteşar diye kayda değer olamaz.--Nushirevan11 14:20, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 eğer herhangi bir yasak yoksa kurallarda ve kanunlarda eylemler özgürlük lehine yorumlanır. Bilemiyorum mesleğinizi ama umarım hukukçu değilsinizdir. --SarvSarv 14:29, 13 Ocak 2018 (UTC)
Burada hukukta cari olan kanunlara bakmıyoruz. Konuyu boş yere uzatıyoruz şu an. Bir kişi müsteşar olduğu için Vikipedi'de kayda değer kabul edilemez. Kayda değerliğini kaynaklarla ispat ediniz.--Nushirevan11 15:16, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 14:20, 13 Ocak 2018 (UTC)
Şu yeterli bir kaynak mıdır? Bilemedim de.--SarvSarv 16:52, 13 Ocak 2018 (UTC)

Kemal Madenoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kemal Madenoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mesleki atanmalarından ötürü kaynaklarda mevzubahis olmuş, kayda değer değil. Nushirevan11 14:07, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın @Nushirevan11 yine aynı hatayı yaptınız, büyükelçiler kayda değer, Kemal Madenoğlu Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Daimi Temsilci, büyükelçi olarak atanmıştı. --SarvSarv 14:09, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Sarv Büyükelçi ile temsilci aynı şey mi?--Nushirevan11 14:16, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Böyle bir soru sormanızı bu konuda bilgi sahibi olmamanıza veriyorum. Daimi Temsilciler (dikkat edin temsilci değil daimi temsilci) büyükelçidir ve Büyükelçiler Kararnamesi ile atanırlar. --SarvSarv 14:18, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Sarv Evet şimdi öğrendim, büyükelçi unvanına sahip oluyorlarmış. Büyükelçilerin kayda değer olduğu kararı nerede alındı?--Nushirevan11 14:24, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 sizin SAS ilan ettiğiniz Mehmet Kemal Bozay maddesinin tartışma sayfasında karar vardı, daha önceden de ama sanıyorum böyle bir ilke vardı. --SarvSarv 14:37, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar Büyükelçilerin kayda değer olduğu kararı nerede alındı? Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinde böyle bir şey yok.--Nushirevan11 15:20, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Büyükelçiler ve valiler devlet başkanının temsilcileridir. Ayrıca pek çok şey kayda değerlik yönergesinde yok diye silinecek olmamalı.--SarvSarv 15:53, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Eskiden vikipedide bizim algıladığımız şekildeki politikacı dışında vali ve büyükelçiler politikacı olarak açılıyordu yani kastım şu: Maddenin adı X aynı isimden başka bir X isminde biri daha var ayırt etmek için büyükelçi veya valiyi "X (politikacı)" diye açmışlar. Dolayısıyla Kayda değerlik (kişiler) başlığındaki politikacılar kısmının ilk kriteri "Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar" kapsamında değerlendiriliyor olabilir. Ama olmasa da tekrar ediyorum Devlet Başkanının en üst temsilcisidir Vali ve Büyükelçi.--SarvSarv 16:24, 13 Ocak 2018 (UTC)
Devlet başkanının temsilcisi diye bir kişi kayda değer olamaz. Valiler politikacı değil, devletin üst düzey memurlarıdır ancak sanırım bu yönerge üzerinden kayda değer kabul ediliyorlar. Elçilere dair bir yönerge olmadığı halde nasıl kayda değer kabul edilmişler, bunu öğrenmem gerekiyor.--Nushirevan11 16:30, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Sadece Mehmet Kemal Bozay değil sizin SAS yaptığınız Tanju Bilgiç ve Ahmet İhsan Kızıltan maddelerinde de aynı karar alınmıştı. Hatta Tanju Bilgiç tartışma sayfasında da aynı soruyu yöneltmiştiniz. Şu halde mülki idare amiri olan Mehmet Yaşar Özgül maddesi de KD oluyor.--SarvSarv 16:44, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon'un büyükelçilere dair görüşünü de merak etmekteyim olumlu ya da olumsuz.--SarvSarv 01:30, 14 Ocak 2018 (UTC)

Füsun Koroğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Füsun Koroğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklarda görevi dışında mevzubahis olmamış, kayda değer değil. Nushirevan11 14:18, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:53, 19 Şubat 2018 (UTC)

Nuri Ok[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nuri Ok"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olması kişiyi kayda değer yapmaz. Ölüm haberi ve YARSAV'la ilişiği dışında kaynaklarda mevzubahis olmamış. Nushirevan11 15:34, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını da mı kayda değer SİZ görmüyorsunuz? Yargıtay Başkanları da KD kişiler listesinde yok acaba o da size göre KD değil mi? --SarvSarv 19:20, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kayda değerdir diye bir şey var mı? Yok.--Nushirevan11 11:23, 15 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinde Yargıtay Birinci Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, RTÜK Başkanı da yok. SAS ilan edecek misiniz? --SarvSarv 11:51, 15 Ocak 2018 (UTC)
Kayda değer değillerse SAS'a taşırım.--Nushirevan11 12:08, 15 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 sadece mesleki atanma olmasın diye görüşlerine dair kaynaklar da paylaştım. Size göre belki yeterli ya da yetersiz olabilir ama geliştirmeye çabaladım.--SarvSarv 14:48, 15 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Kendisinin bilgilerine dair yeni kaynaklar koydum sizin yanıtınızı bekliyorum.--SarvSarv 21:01, 27 Ocak 2018 (UTC)
Maddede hayatına yönelik derinlemesine bir inceleme yok. Eklediğiniz kaynaklar sadece bulunduğu makamdan ötürü sarfettiği görüşleri ve ancak tamamlayıcı kaynaklar olabilir.--Nushirevan11 21:28, 27 Ocak 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Şu kaynak bile bu tartışmanın bitmesi için yeterli bence. İlla politika olmasına gerek yok şu şu grubun içinde olmalı, şu makamda olmalı diye. Kaynak var hakkında. Kalsın.--Tuğkan (mesaj) 22:12, 27 Ocak 2018 (UTC)
Bir mesele hakkındaki görüşleri maddeyi kayda değer yapmaz. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) maddesini okumalısınız. "Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir."--Nushirevan11 10:28, 28 Ocak 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Sadece ikincil kaynaklar yok ama maddede, ölümüne dair konu edilmiş haberlerde bizzat kendi özgeçmişinden bahsediliyor, özellikle ilk üç kaynak kendi özgeçmişi üzerine --SarvSarv 16:41, 1 Şubat 2018 (UTC)

Süleyman Seyfi Öğün[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süleyman Seyfi Öğün"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak veri yok. Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler) yönergesine göre kayda değer değil. Nushirevan11 15:38, 13 Ocak 2018 (UTC)

Ahmet Şağar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Şağar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Toplu SAS teklifimi kaldırıyorum. Madde tek başına silinsin. Sistematik bir şekilde açılan kayda değer olmayan hukukçu ve yüksek düzey görevliler maddelerini toplu şekilde SAS'a taşıyorum. HS etiketi eklediğim zaman hizmetliler tarafından silinmiyorlar. Tek tek SAS'a taşındığı zaman da SAS'ta şişkinliğe sebep oluyorlar. Bu madde kayda değer olmayan şu maddeler ile birlikte silinsin:

Ahmet Şağar, Akın İzmirlioğlu, Bener Cordan, Davut Telli, Emin Kuz, Fikret Nesip Üçcan, Hasan Tahsin Gökcan, M. Murat Tuncer Nushirevan11 16:43, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Böyle toplu SAS'lara karşıyım. Tamamı KD olmasa bile karşıyım. Hangi birini inceleyip sağlıklı karar alacağız da nereye yazacağız? Teker teker incelensin. --Pragdonmesaj 23:31, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon SAS'ta değişiklik yaptım tekrar bakınız.--Nushirevan11 12:21, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 14:24, 16 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:51, 19 Şubat 2018 (UTC)

Mehmet Yaşar Özgül[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Yaşar Özgül"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Toplu taşıma teklifimi geri alıyorum. Mehmet Yaşar Özgül maddesi tek başına silinsin diyorum. Sistematik bir şekilde açılan kayda değer olmayan hukukçu ve yüksek düzey görevliler maddelerini toplu şekilde SAS'a taşıyorum. HS etiketi eklediğim zaman hizmetliler tarafından silinmiyorlar. Tek tek SAS'a taşındığı zaman da SAS'ta şişkinliğe sebep oluyorlar. Bu madde kayda değer olmayan şu maddeler ile birlikte silinsin:

Mustafa Sabri Livanelioğlu, Ramazan Özkepir, Rıdvan Güleç, Semih Korkmaz, Türkmen Derdiyok, Yavuz Atar, Ömer Açıkgöz, Ömer Uğur Gençcan, Özer Kontoğlu, İhsan Sezal, İsmail Akınaltuğ Nushirevan11 16:51, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın @Nushirevan11 bu madde kaymakam maddesi ve hatta Mayıs-Temmuz 2003 tarihlerinde valilik de yapmış bir isim Mehmet Yaşar Özgül kayda değer. --SarvSarv 16:55, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Mustafa Sabri Livanelioğlu 2 ay (Temmuz-Eylül 1980) Kıdemli olması sebebiyle Yargıtay başkanlığı görevini yürütmüş ve 1980 adli yıl açılışını başkan yerine yapmış bir isimdir. Silinmemeli --SarvSarv 16:59, 13 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Teker teker değerlendirilmeli arada kaymakamlar da var. --Pragdonmesaj 22:55, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon Kaymakamları kayda değer kılan yönergeyi belirtir misiniz?--Nushirevan11 22:59, 13 Ocak 2018 (UTC)
Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar... --Pragdonmesaj 23:00, 13 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon İlçeler il/eyalet düzeyinde mi? Kaymakamlar politikacı mı?--Nushirevan11 23:02, 13 Ocak 2018 (UTC)
Bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu güne kadar daima böyle kabul ettik. Kaymakamlar aynı zamanda birer politikacıdır evet (Politika = "Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esasları"). Dediğim gibi sağlıklı bir işleyiş için teker teker değerlendirilmeli. --Pragdonmesaj 23:05, 13 Ocak 2018 (UTC)
Kaymakamlar politikacı değildirler, devletin mülki amiridirler. Siyasetçi tanımını buyrun okuyunuz. Hadi bunu kabul ettik diyelim yönergede il/eyalet düzeyi deniliyor. İlçeler bu kategoriye girmiyor. Yani yorumunuz yönerge ile bağdaşmıyor. Yüzlerce kayda değer olmayan madde var. Hepsi SAS'ta şikinliğe ve gereksiz zaman kaybına sebep oluyor. Ayrıca bu kapsamda değerlendirmenin kararı nerde verilmiş?--Nushirevan11 23:13, 13 Ocak 2018 (UTC)
Kaymakamlar pek ala politikacıdır. Yukarıda politikanın TDK sözlüğündeki anlamını verdim. Yeterlidir bunu açıklamak için. Politikacı veya siyasetçi deyince aklınıza sadece siyasi parti yöneticileri, üyeleri ve milletvekilleri gelmiyordur umarım. Anlaşılan tek tek, kelime kelime yasaklı maddeler listesi yapmak gerekecek yönergelerde. Neyse, yüzlerce kayda değer olmayan maddenin varlığı sorun teşkil etmiyor. Ne vikipedi sistemini engelleyen bir durum ne de bizleri yoran. Temizlenir elbet zamanla bu acele neden? Böyle toplu SAS'lara karşıyım. Tamamı KD olmasa bile karşıyım. Hangi birini inceleyip sağlıklı karar alacağız da nereye yazacağız? Bu konuda yapacağım son yorum budur. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 23:31, 13 Ocak 2018 (UTC)
Yorumunuz için teşekkür ederim ancak yönerge ile bağdaşmıyor. Çünkü yönergede il/eyalet düzeyi deniliyor. İlçeler buna dahil değildir. Bunu siz de farkettiniz ancak toplu SAS'a karşı olduğunuz için ifade etmediniz. iyi çalışmalar.--Nushirevan11 00:12, 14 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon teşekkür ederim, mülki İDARE amiri olan kaymakamların (ki valiler de aynı unvandadırlar) politikacılar kısmından değerlendirilmesine ben de katılıyorum. İl/Eyalet düzeyi olarak değerlendirilirken Mehmet Yaşar Özgül'ü sadece kaymakam olarak değerlendirmemek gerek 2003 yılında Eskişehir Valiliği yaptığı vekil unvanıyla @Nushirevan11.--SarvSarv 01:26, 14 Ocak 2018 (UTC)
@Pragdon Bakın neye sebep oldunuz. Yorumunuz sayesinde @Sarv tarafından kaymakamların kayda değer olduğu kabul edildi. Kaymakamlar asla kayda değer değildir. Yönergede il/eyalet düzeyinden bahsediliyor. İlçeler buna dahil değil. Ayrıca toplu silme işlemini kaldırıyorum. Dikkatinize.--Nushirevan11 11:51, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Öncelikle tamamı için toplu silmeyi (bu maddeler özelinde, nadiren toplu tartışmalar açılabilir ama bu kişiler için bu durum geçerli değil) doğru bulmuyorum. Kaymakam olmak direkt kayda değer yapmaz, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında da "Mahalli düzeyde seçimle başa gelmiş olmak kayda değerliği garantilemez" der zaten. Kişi hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar da yok, kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 05:55, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Pragdon SAS'ta değişiklik yaptım tekrar bakınız.--Nushirevan11 12:13, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Nushirevan11 14:24, 16 Ocak 2018 (UTC)

Anatol Jagoda[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anatol Jagoda"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 21:49, 13 Ocak 2018 (UTC)

Asyalı pornografi oyuncuları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asyalı pornografi oyuncuları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kıtalara göre listelemek ansiklopedik değil. Milletlere göre olsa anlaşılır ama Avrupalı ya da Kuzey Amerikalı gibi listeler anlamsız, faydasız.--RapsarEfendim? 21:55, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum madde ismi üzerinden tartışma açıp taşınsın yerine silinsin demeniz biraz ironik olmuş. Ayrıca İngilizce versiyonundan direkt olarak çevirmiştim Asya için olan maddenin şu versiyonu da mevcut bana kalırsa bu iki maddede de insanlar milletlerine değilde ırklarına göre ayrılmış uzunca bakındım bu konu hakkında bir tartışma bulamadım enwikide. Silinsin demek yerine fikir birliğine varıp uygun adlandırma yapılmaydı bence. Saygılar --By erdo can • msj 08:38, 14 Ocak 2018 (UTC)
 • Madde adıyla alakalı bir görüşüm olmadı, "kıtalara" göre listeleme yapmanın anlamsızlığından bahsettim. İngilizce Vikipedi'de dikkat çekmemiş olması, gündeme gelmemiş olması burayı bağlamıyor. "Asyalı futbolcular" yokken, hatta diğer meslekler yokken bunu yapmak anlamsız. Japon da Asyalı Ürdünlü de. Aralarında bir ilişki yok.--RapsarEfendim? 20:13, 15 Ocak 2018 (UTC)

İhsan Bal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İhsan Bal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak bağımsız ve güvenilir kaynak yok.--Nushirevan11 22:25, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 05:53, 14 Ocak 2018 (UTC)

Orta Doğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Orta Doğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil silinsin. Nushirevan11 22:28, 13 Ocak 2018 (UTC)

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede kaynak mevcut değil, ancak kaynak taraması neticesinde de bağımsız güvenilir kaynak olmadığı görüldü. Nushirevan11 22:33, 13 Ocak 2018 (UTC)

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22:36, 13 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Maddede geliştirmeler yaptım, kayda değer olduğu ispat edildi. Daha da kaynak var aslında.--RapsarEfendim? 05:11, 14 Ocak 2018 (UTC)
1. ve 5. kaynaklar kendi sitesi. 2. kaynak kayda değer kılmaz. 3. kaynak bağımsız bir kaynak ancak 4. kaynak ise bağımsız değil, çünkü Ümit Özdağ bu kuruluşun içinde görev alanlardan. Biraz daha geliştirin.--Nushirevan11 11:38, 15 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 21:10, 19 Şubat 2018 (UTC)

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Kaynaklarda kuruluşun üyelerinden ötürü adı geçmektedir. Nushirevan11 22:37, 13 Ocak 2018 (UTC)

Abdullah Latif-zade[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdullah Latif-zade"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor (Rusça ve Kırım Tatarcası arama sonuçları da aynı).--RapsarEfendim? 06:05, 14 Ocak 2018 (UTC)

Adnan Ziyalar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adnan Ziyalar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Önceki adaylıkta yeterince tartışılmamış görüldüğü üzere. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--RapsarEfendim? 06:21, 14 Ocak 2018 (UTC)

Kadir Çakır[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kadir Çakır"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaymakamlar kayda değer değildir ve maddeyi kayda değer kılacak kaynak yok. Nushirevan11 12:26, 14 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:59, 19 Şubat 2018 (UTC)

Türkmen Derdiyok[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkmen Derdiyok"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 12:12, 15 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 00:10, 16 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 17:23, 13 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:54, 19 Şubat 2018 (UTC)

Özer Kontoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Özer Kontoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 12:13, 15 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 20:18, 15 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 17:23, 13 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:54, 19 Şubat 2018 (UTC)

Tatangalar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tatangalar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Amedspor Direniş Taraftar Grubu sayfasında "dilerseniz taraftar grubu maddelerinde ne olur, ne olmaz onu da konuşalım. ama gördüğüm kadarıyla büyük taraftar gruplarının maddelerinde nefes almaları bile yazarken, bu maddeden bu içeriğin bu kadar şevkle çıkartılmasının gerekçesi nedir?" diye sormuştum. 'ansiklopedik değer taşımadığı' diye kapatan hizmetli bütün tartışmayı okuduğuna göre hakaretleri, kişisel yorumları da görmüş olmalı, (...) gelelim sadede.. bu durumda, ansiklopedik içerik açısından çok zengin, kaynaklarla dolup taşan ve temmuz 2017'den beri kayda değerlik etiketiyle duran ama futbolsever vikipedistlerin belli ki kıyamadığı bu taraftar grubu maddelerini de gözden geçirmek gerekiyor 'ansiklopedik' çıtaya göre.--kibele 22:09, 15 Ocak 2018 (UTC)

silinsin, kayda değer değil.. kibele 23:21, 15 Ocak 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Tatangalar kayda değer olabilir, yanlış bilmiyorsam Sakaryaspor'un kendisinin lakabı da Tatangalar (karıştırıyor olabilirim). @Sakhalinio ilgilenebilir belki konuyla. Yukarıda adı verilmemiş, konunun muhattabı @Superyetkin'dir, bildirim gönderiyorum. Silinmeye aday gösterilmesiyle alakası olmayan, kişisel yorum içeren ifadeler var, kendisi uygun gördüğü şekilde davranacaktır.--RapsarEfendim? 23:56, 15 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sakaryaspor maddesinde taraftar grubundan bahsedilmiş, zaten aktarılacak ansiklopedik bir şey yok.--Nushirevan11 00:07, 16 Ocak 2018 (UTC)

tarihe not düşelim.. kibele 08:46, 17 Ocak 2018 (UTC)

@Superyetkin, dier tartışmada olan şey burada da var (üçüncü tartışmada da var). Kaldırman için söylemiyorum (uygun görürsen kaldırabilirsin politikaya göre de tercih meselesi zaten), ama kullanıcıyı bilgilendirmen iyi olacaktır ileride tekrar etmemesi açısından.--RapsarEfendim? 21:08, 18 Ocak 2018 (UTC)

Ahmet Köklügiller[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Köklügiller"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 00:05, 16 Ocak 2018 (UTC)

Aipom[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aipom"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak ispatlanamıyor. Maddesi henüz açılmamış olan 2. nesil Pokémon listesi maddesine aktarılabilir (@Chansey'in ilgisini çekebilir, olmadı aktarılması kararı çıkarsa maddeyi de açarım ben).--RapsarEfendim? 00:14, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 00:14, 16 Ocak 2018 (UTC)
 • Bu konuda kriterlerimiz yok. Malum halihazırdakilere göre de KD değil. Mevzubahis listeyi açmayı isterim, ilgi alanımdadır evet ama şu aralar (ve sanırım bir dönem daha) pek az süre aktif olabileceğim. @Rapsar yaparsan memnun olurum. Birleştirilsin Birleştirilsin. chanseyMesajYaz 20:37, 17 Ocak 2018 (UTC)

Daneshmand (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Daneshmand (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan bir İran dergisi. Nushirevan11 00:32, 16 Ocak 2018 (UTC)

Farsça bilmiyorum. Bu durumda Türkçe kaynaklar üzerinden kayda değerliğine bakabiliriz ancak.--Nushirevan11 18:53, 17 Ocak 2018 (UTC)
 • Kayda değer olmadığı tezi derinlikli bir araştırmaya değil, tahmine dayalı. Türkçe kaynaklarla değerlendirme yapılamayacağı aşikar, kaynakların hangi dilde olduğu önemli değil, böyle bir yaklaşım kayda değerlik kriterleriyle bağdaşmıyor. Farsça kaynaklarda arama yapılması şart. "Kuyuya atılan taş" prensibi geçerli olmamalı SAS'larda, ilgili araştırmayı yapmak aday gösterenin sorumluluğudur, bu yerine getirilmediği sürece adaylık gerekçesine hak vermem mümkün değil. Rastgele bir dergi gibi görünse tamam derdim; ama 50 yıldır yayımlanan, kaynaklarda İran'ın ilk bilimsel dergisi olduğu söylenen bir dergi. Türkiye'deki Bilim ve Teknik'in karşılığı gibi sanki. Kayda değer olması kuvvetle muhtemel. Farsça bilen kullanıcımız yoksa Farsça Vikipedi'deki büyükelçilikten yardım istenebilir. Şu an itibarıyla sağlıklı bir değerlendirme yapılmadığından böyle bir değerlendirme yapılana kadar kalsın diyorum. Maddelerin KD etiketiyle durması ansiklopediye zarar vermez, yersiz silinmesi ise KD olmayan maddelerin varlığından daha fazla, objektif bir zarar verir. Bu kâr-zarar dengesi çerçevesinde bu madde özelinde silinmesini sakıncalı buluyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:06, 17 Ocak 2018 (UTC)
Farsça bilmediğimi ifade ettim ve Farsça bilen de yok. Google translate'den maddeyi geliştiremeyeceğimize göre ya İngilizce ya da Türkçe kaynaklara bakmamız gerekiyor. Eğer kayda değerlik konusunda bu kadar hassas iseniz kayda değer olduğunu iddia ettiğiniz maddeleri kaynaklarla işlersiniz. Burda da pekala İngilizce maddeden kaynak aktarabilirsiniz.--Nushirevan11 13:04, 20 Ocak 2018 (UTC)
Bunu yapmayı denedim aslında; ancak İngilizce vikideki kaynaklar ölü link durumunda ve arşivden de ulaşamadım. Dediğim gibi Farsça tarama yapmak gerekli. Bunu yapana kadar sağlıklı bir KD değerlendirmesi yapamayız diye düşünüyorum. Rapsar KD olduğu ispatlanamadığı için kalsın diyemem demiş, buna saygı duyarım, benim yaklaşımım ise maddenin kalmasının zararlı olmadığı, sağlıklı KD değerlendirmesi yapılabildiği zaman geri dönebileceğimiz mantığıyla kalması yönünde. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:10, 20 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın diyemem, zira kayda değer olduğu ispat edilmemiş. Ancak bir İran dergisi, dolayısıyla Latin albafesiyle değil de Fars albafesiyle arama yapılmalı. " Bu durumda Türkçe kaynaklar üzerinden kayda değerliğine bakabiliriz ancak" gibi bir yaklaşım kesinlikle doğru değil, o zaman binlerce maddeyi silmemiz gerekirdi. Kaynakların dili önemli değil, niteliği önemli. Kaldı ki Farsça Vikipedi'deki maddede birtakım kaynaklar var ama yine ben de dili bilmediğimden bir şey diyemiyorum. Bilen kullanıcı çıkmazsa biraz vakit ayırıp bakacağım.--RapsarEfendim? 22:04, 17 Ocak 2018 (UTC)
Konunun binlerce madde ile alakası yok. Farsça bilmediğimiz ve bilen de olmadığına göre İngilizce ve Türkçe kaynaklar üzerinden değerlendirme yapabiliriz demek istedim. İngilizceyi belirtmedim tabi.--Nushirevan11 13:04, 20 Ocak 2018 (UTC)
Önemli olan kaynakların varlığı; senin ya da benim herhangi bir dili bilmememizden ötürü o dildeki kaynakları anlamıyor olmamız, o maddelerin silinmesini gerektirmez. Bunun gibi İngilizce ya da Türkçe kaynaklara sahip olmayan binlerce madde var, bunları da mı silelim? Böyle bir yaklaşımın politika ve yönergelerde bir karşılığı yok.--RapsarEfendim? 22:40, 20 Ocak 2018 (UTC)
Bu madde özelinde yorum yaptım, binlerce maddeyle konumuzun bir alakası yok. Etiyopya ile ilgili bir maddenin diğer viki dillerinde kaynağı yoksa Amharcadan çeviri yaparak maddeyi kayda değer yapamayız bunu demek istedim. Buyrun translateden maddeyi kayda değer kılabiliyorsanız yapın.--Nushirevan11 20:18, 24 Ocak 2018 (UTC)

Semerkand Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kültürel ve sosyal aktiviteleri medyada yer almış. Kayda değerliği belirlenmeli. Nushirevan11 00:46, 16 Ocak 2018 (UTC)

Süleymaniye Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süleymaniye Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İmsak ve iftar vakitlerine itirazla gündeme gelmiş, bunun haricinde maddeyi kayda değer kılacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 00:49, 16 Ocak 2018 (UTC)

Semerkand TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak kaynak yok. Nushirevan11 01:00, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Şu haliyle KD değil, tüm yerel kanalların Viki'de olması gerekmiyor. (Not: Uyduda ki her kanala "ulusal" kanal sınıfına girmiyor) --Mecnun (mesaj) 11:55, 18 Ocak 2018 (UTC)

Semerkand (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeyi kayda değer yapacak güvenilir ve bağımsız kaynaklar mevcut değil. Nushirevan11 01:02, 16 Ocak 2018 (UTC)

Radyo Mehtap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Radyo Mehtap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kapatılma haberi dışında kayda değer kılacak kaynak yok. Nushirevan11 01:14, 16 Ocak 2018 (UTC)

Burç FM[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Burç FM"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kapatılmasıyla ilgili haberlere mevzubahis olmuş. Nushirevan11 01:16, 16 Ocak 2018 (UTC)

Burç FM Azerbaycan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Burç FM Azerbaycan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 01:17, 16 Ocak 2018 (UTC)

Samanyolu Haber Radyo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Samanyolu Haber Radyo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Samanyolu Haber'e aktarılabilir. Nushirevan11 01:18, 16 Ocak 2018 (UTC)

Dünya Radyo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dünya Radyo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 01:19, 16 Ocak 2018 (UTC)

Mehtap TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehtap TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Samanyolu Yayın Grubu maddesine aktarılabilir. Nushirevan11 01:21, 16 Ocak 2018 (UTC)

Galip Tuncay Tutar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Galip Tuncay Tutar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 07:40, 16 Ocak 2018 (UTC)

Melrose Foxxx[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Melrose Foxxx"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kazandığı ödül de göremedim.--RapsarEfendim? 07:46, 16 Ocak 2018 (UTC)

Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynak taramasında maddeyi kayda değer kılacak güvenilir ve bağımsız kaynak göremedim. Ana maddeye aktarılsın. Nushirevan11 12:22, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Birkaç atıf var sanki, kayda değer olduğu ispat edilebilir gibi. İlgilenen olmazsa bakalım.--RapsarEfendim? 18:25, 16 Ocak 2018 (UTC)

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, aktarılsın. Nushirevan11 12:23, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Bahsi geçen birkaç kaynak gördüm, yazarı da göz önünde bulundurulunca kayda değer olduğu ispatlanabilir gibi. İlgilenen çıkmazsa bakalım.--RapsarEfendim? 18:22, 16 Ocak 2018 (UTC)
Kitaba yönelik bir inceleme yok, yazardan bahsediliyorken kitaba atıf yapılıyor.--Nushirevan11 18:52, 16 Ocak 2018 (UTC)

Türk Kimliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türk Kimliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, güvenilir ve bağımsız kaynak yok. Nushirevan11 12:29, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Hemfikirim. Yazarın maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 18:20, 16 Ocak 2018 (UTC)

Muhteşem Süleyman (kitap)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Muhteşem Süleyman (kitap)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 12:30, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Hemfikirim. Biraz temizlenerek yazarın maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 18:18, 16 Ocak 2018 (UTC)

Teşkilat'ın İki Silahşoru[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Teşkilat'ın İki Silahşoru"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, ana maddeye aktarılabilir. Nushirevan11 12:34, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 18:19, 16 Ocak 2018 (UTC)

Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 12:36, 16 Ocak 2018 (UTC)

 • Kaynaklarda inceleniyor sanki, kayda değer olduğu ispat edilebilir gibi duruyor.--RapsarEfendim? 18:18, 16 Ocak 2018 (UTC)

Emin Kuz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emin Kuz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklarda sadece atama haberlerinden ötürü mevzubahis olmuş, kayda değer değil. Nushirevan11 18:58, 17 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bir oyuncu için "yalnızca rol aldığı dizilerle haber olmuş", bir atlet için "yalnızca katıldığı yarışmalarla haber olmuş" demek nasıl anlamsızsa, bir hukukçu için de bu yorumu yapmak anlamsız. Mesleğiyle alakalı haber olacak tabi, illa bar çıkışı yakalanmasıyla mı haber olsun? :P Bağımsız ve güvenilir kaynaklarda konu edilmiş, bunlardan ansiklopedik bir metin oluşturulmuş. Kayda değer olduğu ispatlanmış.--RapsarEfendim? 22:02, 17 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar Yaptığınız kıyaslama batıl bir kıyaslama çünkü oyuncular ve sporculara yönelik kayda değerlik yönergesi mevcut. Oyuncular yalnızca önemli rol aldıkları diziler, filmler sayesinde kayda değer olabiliyorlar. Bu maddedeki kaynaklar sadece atama haberlerinden oluşuyor. Bu haberler makamdan ötürü mevzubahis olmuştur, kişiden kaynaklı değildir. Emin Kuz değil Rapsar bu makamlara getirilseydi yine haberlerde bu atama bilgileri yer alacaktı. Bu sebepten ötürü kayda değer değil.--Nushirevan11 13:10, 20 Ocak 2018 (UTC)
Kayda değer olma durumunu ve yönergelerin yorumlanmasını ne yazık ki çok yanlış anlamışsınız. Evet, özelleştirilmiş kriterlerimiz var ve bunların amacı "konu hakkında bağımsız ve güvenilir kaynaklar olması" şartını direkt atlayarak, oradaki belli kriteri sağlayan maddelerin direkt kayda değer kabul edilmesi. Bir sporcu Olimpik olmuşsa, direkt kayda değer kabul ediliyor yani, genel kayda değerlik kriterini incelemeye gerek kalmadan. Bu kriterlerin amacı bu. Kaynaklar var, bunlarla ansiklopedik metin oluşturulmuş. Kayda değer.--RapsarEfendim? 22:44, 20 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar Yukarıda ben farklı bir konuyu vurgulamıştım ancak siz farklı anlamışsınız. Neyse bunu bir önemi yok. Kaynakları tek tek inceledim. Hiçbir kaynakta kayda değerliği ispatlayacak veri yok. Bütün kaynaklar atandığı makamlara yönelik. Bu sebepten ötürü asla kayda değer değil.--Nushirevan11 20:10, 24 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Son günlerde "kendimce" kaynaklar bulmaya çalıştım. Aslında ses kayıtlarıyla da gündeme gelmişti ama ses kayıtları ne derece doğru olur emin olamadığım için eklemedim. --SarvSarv 15:40, 18 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum bütün bu KD mi/değil mi? Ansiklopedik mi/değil mi? tartışmalarının temel sebebi politikalardaki yetersizlik ve belirsizlik. Bir kullanıcıya göre %100 kayda değer olan bir şahıs diğerine göre olmayabiliyor. VP:KD politikası 2018 şartlarında ve binlerce maddenin olduğu bir ansiklopedide artık yetersiz kalıyor. Chansey'in politika teklifinin bir an önce bir karara bağlanması gerekiyor. Açtığım Hatice Karahan maddesinin bu maddedeki kaynaklardan hiçbir farkı yoktu, hatta daha fazlası vardı ama silindi. Yani demek istediğim bir tutarlılık olmalı. --Maurice Flesier message 21:28, 19 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklar incelendiğinde sadece makama atama yapılmasının haber olduğu söz konusu kişiyle ilişkili olmadığı görülecektir. Kaynaklarda derinlemesine inceleme yoktur. 3 oradan 5 buradan ile bir madde kayda değer kılınamaz.--Nushirevan11 20:10, 24 Ocak 2018 (UTC)

Mahmut Vural (maliyeci)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahmut Vural (maliyeci)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İlk adaylıkta, ilgili kriteri yanlış anlayarak kalsın demiştim, buna dayanarak başka kullanıcılar da kalsın deyince madde kaldı. Ancak kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--RapsarEfendim? 07:13, 18 Ocak 2018 (UTC)

Radyo Umut[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Radyo Umut"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 01:19, 19 Ocak 2018 (UTC)

Rekabetüstü (kitap)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rekabetüstü (kitap)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok (şu arama sonuçları daha iyi fikir verecektir). Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri de sağlamıyor.--RapsarEfendim? 01:25, 19 Ocak 2018 (UTC)

Fatih Hakçı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fatih Hakçı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 02:58, 20 Ocak 2018 (UTC)

Faded Flowers[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Faded Flowers"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında belirtilen kriterleri karşılamıyor. Kaynak yok, liste başarısı yok. Burada dahi yer almıyor, kayda değer bir yanı yok.--RapsarEfendim? 03:05, 20 Ocak 2018 (UTC)

Filiz Kardam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Filiz Kardam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 03:34, 20 Ocak 2018 (UTC)

Faruk Sungur (şarkıcı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Faruk Sungur (şarkıcı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, yalnızca vefatına dair haberler var. Şu arama sonuçları daha net fikir verecektir. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri de karşılamıyor.--RapsarEfendim? 03:46, 20 Ocak 2018 (UTC)

İbrahim Şahbaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İbrahim Şahbaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklarda derinlemesine işlenmemiş, kayda değer değil. Nushirevan11 13:22, 20 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 13 kaynakça (yayımladığı makale, kitap, Yargıtay'daki karar vs.) kullandım. Kalmalı --SarvSarv 16:00, 20 Ocak 2018 (UTC)
Yorum Yorum Ayrıca sadece yargıç değil anayasa hukuku alanında akademisyendir çoklu unvanı vardır.--SarvSarv 16:07, 20 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eklenen kaynaklar makale linkleri. Makalelerinin olması kayda değer yapmaz.--Nushirevan11 17:53, 20 Ocak 2018 (UTC)
Yorum Yorum @Nushirevan11 makale linklerini "akademisyen" olması sebebiyle ekledim. --SarvSarv 20:15, 20 Ocak 2018 (UTC)
Yorum Yorum @Rapsar bildiğim kadarıyla bağımsız olmayan kaynaklar da çoğunu oluşturmamak kaydıyla açılan maddeye eklenebilir yani öyle hatırlıyorum. 16 kaynaktan 8'i kesinlikle bağımsız olmayan kaynak değil, yayınevlerine dair siteler de sadece yayımlanmış kitapların bulunması için koyuldu (reklamı yapılsın diye değil İbrahim Şahbaz ile tanışmışlığım bile yok). Yayımlanan makalelerin tamam Yargıtay Dergisi sonuçta üyesi olduğu için bağımsız olmayabilir ama Ankara Barosu ile Türkiye Barolar Birliği'nde yayımlanan makaleleri bağımsız sayılmıyor mu? Çünkü kendisi avukat değil sadece akademisyen, yüksek yargıç yani sadece hukukçu gözüyle makalesi yayınlanmış dergide. Ayrıca öneriniz için teşekkür ederim, dikkat etmeye çalışacağım.--SarvSarv 23:24, 20 Ocak 2018 (UTC)

Mehmet Bülent Selçuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Bülent Selçuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 13:23, 20 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 22:48, 20 Ocak 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:58, 19 Şubat 2018 (UTC)

İlmettin Köklü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İlmettin Köklü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, kaynaklarda derinlemesine yönelik bir işlenme yok. Nushirevan11 13:24, 20 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kendi açtığım yargı mensuplarına dair maddelerin bazılarında özellikle hiç tartışmaya da girmiyorum çünkü bilgisizce açıldığımı kabul ediyorum. Ancak bu madde de önemli bir soruşturmaya (Aczmendi) bakmış; ayrıca yeni fark ettim Çorum'un "e-yargı" sistemine geçişi için çalışma da yapmış bir isimdir. --SarvSarv 17:24, 20 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İleri sürdüğünüz gerekçeler kişiyi kayda değer yapmıyor.--Nushirevan11 17:51, 20 Ocak 2018 (UTC)
Yorum Yorum @Nushirevan11 açmanız açısından soruyorum: "E-yargı" sistemine geçiş ve UYAP'a dair Çorum'un, ilk uygulanan il, "pilot il" olması için çalışmalar yapması KD yapmıyor öyle mi? VP:KİŞİ maddesindeki şöyle bir kriter var "Kayda değerliği gösterilmiş ürün veya hizmetlerin savunuculuğunu yapmış olmak." Yani bilemedim. --SarvSarv 18:46, 20 Ocak 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 22:49, 20 Ocak 2018 (UTC)

Nihal Koyuncu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nihal Koyuncu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:15, 24 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 00:40, 26 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11 sanırım beni izlemeye aldınız, ufak bir ekleme veya çıkartma yapsam da yargı mensuplarına dair maddelerde hemen KD değil diye etiketliyorsunuz :) --SarvSarv 23:29, 26 Ocak 2018 (UTC)
Size özel bir durum değil, her kullanıcının katkılarına bakarım. :)--Nushirevan11 12:08, 27 Ocak 2018 (UTC)

Ali Çolak (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Çolak (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:16, 24 Ocak 2018 (UTC)

Alpella[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alpella"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:42, 26 Ocak 2018 (UTC)

Mustafa Lütfü Üçkardeşler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Lütfü Üçkardeşler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22:59, 28 Ocak 2018 (UTC)

Mustafa Aksoy (hâkim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Aksoy (hâkim)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 23:00, 28 Ocak 2018 (UTC)

Abluka Alarm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abluka Alarm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tartışma sayfasında 1, 4 ve 5. kriterleri sağladığı söylenmiş. (1) Arama sonuçlarında kayda değer bir şeyler çıkmıyor. (4) Kayda değer bir şirketten 2 albüm çıkarması meselesi ise 2 albüm de Melankolia Müzik yani Sagopa Kajmer'in şirketinden çıkmış. (5) Kayda değer bir grubun üyesi olması ise Kuvvetmira'da adı geçtiğinden dolayı. Yani yine Sagopa Kajmer ile bağlantılı. Sagopa Kajmer dışında adı pek anılmıyor. Silinmesi taraftarıyım. Turgut46 18:40, 29 Ocak 2018 (UTC)

Aykut Çelebi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aykut Çelebi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan akademisyen maddelerinden. Kaynaklarda mevzubahis olmamış. Nushirevan11 12:21, 31 Ocak 2018 (UTC)

Mustafa Yıldız (Antalya doğumlu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Yıldız (Antalya doğumlu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklarda işlenmemiş, kayda değer değil. Nushirevan11 12:26, 31 Ocak 2018 (UTC)

Osman Atalay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osman Atalay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 12:36, 31 Ocak 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:55, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini ispat edecek kaynak bulunmuyor bir iki tane atama haberlerindeki isim alıntısı dışında. --Maurice Flesier message 12.25, 22 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 18.05, 22 Şubat 2018 (UTC)

Genç Hayat Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Genç Hayat Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 03:43, 1 Şubat 2018 (UTC)

Gaizkin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gaizkin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 03:55, 1 Şubat 2018 (UTC)

Küresel Kurtuluş Ordusu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küresel Kurtuluş Ordusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir bilgisayar oyunundaki hayalî bir örgüt olduğu belirtilmemiş. Kayda değer değil.Bu imzasız yazı Amateur55 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Çin (Command & Conquer)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çin (Command & Conquer)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede bulunan içerikler tamamen "Fandom" vikilerde bulunabilecek içerikler ve güvenilir hiçbir kaynak bulunmuyor. Ana maddesi olan Command & Conquer: Generals'a aktarılsın. ~ Z (m) 16:20, 7 Şubat 2018 (UTC)

Alpaslan Kaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alpaslan Kaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşındı. SakhalinioBuyrun beniiiim? 17:51, 7 Şubat 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. --Turgut46 19:48, 7 Şubat 2018 (UTC)

Süperçaylaklar (dizi, 2016) bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süperçaylaklar (dizi, 2016) bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yeterince içerik yok. Dizinin sayfasına taşınsın. ~ Z (m) 21:57, 12 Şubat 2018 (UTC) ~ Z (m) 21:57, 12 Şubat 2018 (UTC)

Osmanlı Araştırmaları Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı Araştırmaları Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklarda işlenmemiş. Nushirevan11 14:15, 13 Şubat 2018 (UTC)

Ali Kılıç (siyasetçi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Kılıç (siyasetçi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşındı. SakhalinioBuyrun beniiiim? 15:12, 13 Şubat 2018 (UTC)

Yorum Yorum 5 günü aştı SAS'ta bekliyor. Ali Kılıç'ın Kayda değer kişi kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Ayrıca Google aramalarında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ı aratınca Ali Kılıç'ın sayfası ile Ali Kılıç (siyasetçi)'nin fotoğrafı eşleşiyor bi' süredir. Bu durumun da düzeltilmesi gerekiyor. Bununla ilgili Google'a da geri bildirim gönderdim ancak henüz cevap alamadım. Bu nedenle bu sayfanın en azından taslak olarak devam etmesi ya da ne eksikse düzeltilerek yayında kalması gerektiğini düşünüyorum. Sevgiler & iyi günler. Ahdiker (mesaj) 09.54, 20 Şubat 2018 (UTC)

Dürdane Ana[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dürdane Ana"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Fırıldak Ailesi karakterleri listesi'ne aktarılsın. Nushirevan11 17:11, 13 Şubat 2018 (UTC)

Ekolojik Ütopyalar Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ekolojik Ütopyalar Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:18, 13 Şubat 2018 (UTC)

Teona Dolencaşvili[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Teona Dolencaşvili"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşındı. SakhalinioBuyrun beniiiim? 22.38, 16 Şubat 2018 (UTC)

Aslan Giray[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aslan Giray"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, kaynaklarda mevzubahis olmamış. Nushirevan11 22.40, 16 Şubat 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim. Bir kişinin farklı kullanıcı adlarıyla gelip açtığı kayda değer olmayan "x hanedanı" üyeleri maddelerinden birisi.--RapsarEfendim? 16.50, 17 Şubat 2018 (UTC)

Şablon:Kayda değerlik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kayda değerlik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Eğer bir maddenin kayda değerliği belirsizse silinmeye aday gösterilip tartışılmalıdır. Bu şekilde etiketlenip Vikipedi'de barındırılmamalıdır. --Turgut46 09.15, 18 Şubat 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Maddenin SAS'a gelmeden toparlanmasını sağlayan bir şablon. --Pragdonmesaj 09.26, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Pragdonun gerekçesine katılıyorum. Maddenin gelişmesi açısından önemli bir şablon.--Nushirevan11 19.09, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hiçbir işe yaramıyor. --Turgut46 19.16, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın KalsınAra muhakemeyi yapmak adına önemli bir araç. Kalmalı. --Mecnun (mesaj) 19.29, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Keşke bu kadar fevri hareket etmeden önce tartışma sayfası okunsaydı, olmadı orada bir tartışma başlatılsaydı. Gerekçeye bir anlam veremedim. "Eğer bir maddenin kayda değerliği belirsizse silinmeye aday gösterilip tartışılmalıdır" ne demek tam olarak? Kayda değerliği "belirsiz" demek, "kayda değer ise ispatlayın" demektir. "Silinmeye"aday göstermek ise başka bir olay. Belli bir sürede ispatlanamamışsa silinmeye aday gösteriliyor zaten bu maddeler. "Kaynaksız" şablonunu da "eğer bir madde kaynaksızsa kaynak gösterilmelidir" gibi bir gerekçeyle silmeye benziyor. Hizmetlilerin hızlıca kapatmasında fayda var.--RapsarEfendim? 20.34, 18 Şubat 2018 (UTC)
Bana anlamsız bir şablon gibi geldi. Kayda değerliği şüpheli maddeleri böyle etiketleyip bekletmek daha mı mantıklı? SAS olmasa bile maddenin veya başlatan kullanıcının tartışma sayfasında tartışılabilir bu tür konular. Bu şekilde etiketleyip Vikipedi'de bekletmeye gerek yok. Şayet SAS'a aday gösterilirse ve kullanıcılar kalsın derse kalır zaten. Şayet etiketlenip aylarca el sürülmeyen maddeler var. Etiketleyince bitmiyor demek ki her şey. SAS'ta en azından bir karara varılıyor. --Turgut46 20.45, 18 Şubat 2018 (UTC)
Sana anlamsız geldiyse en azından tartışma sayfasında sorabilirsin, sormaya yeltenseydin zaten oradaki tartışmaları da görecektin @Turgut46. Bana da kaliteli madde olayı anlamsız geliyor ama çat diye silinmeye aday göstermeyi düşünmüyorum zira doğru değil :) Acelemiz yok hiçbir konuda.--RapsarEfendim? 22.14, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şablonu, hızlı sil ile SAS arasında etkin ve önemli buluyorum. Bu şablon etiketlendikten sonra eklenen kaynaklardan tatmin olmayan zaten SAS'a taşıyor. Silinmesi için bir neden göremiyorum. Ayrıca SAS'ta yığılmalara ve paralel olarak hizmetli iş yükünü artıracağını düşünüyorum. engel ortamında aylarca bekleyen adaylıkları kimse arzulamaz. --Maurice Flesier message 14.13, 21 Şubat 2018 (UTC)

Doğunun Kahramanı Atatürk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Doğunun Kahramanı Atatürk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirlenmeli. Nushirevan11 20.13, 18 Şubat 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Yazar maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 20.31, 18 Şubat 2018 (UTC)

Çankaya'nın Duvaksız Gelini Fikriye[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çankaya'nın Duvaksız Gelini Fikriye"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20.15, 18 Şubat 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Değil kitap, yazarı dahi kayda değer gözükmüyor.--RapsarEfendim? 20.30, 18 Şubat 2018 (UTC)

Cumhuriyet - Türk Mucizesi 2[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cumhuriyet - Türk Mucizesi 2"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Cumhuriyet - Türk Mucizesi maddesine aktarılsın. Nushirevan11 20.22, 18 Şubat 2018 (UTC)

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklarda mevzubahis olmamış, kayda değer değil. Nushirevan11 20.25, 18 Şubat 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Hemfikirim. Yazar maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 20.28, 18 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Turgut Özakman’ın kitabında bahsediyoruz. İlk okuldan tutun da lisans eğitimlerine kadar hayatı, işleri edebi tarzı vs vs vs ders konusu olarak işlenen biri. Yani “kitabın yazarı öylesine kayda değer ki” kriterine göre kalmalı. Şuradaki emsal adaylıkta da açıklamıştım bunu. Pragdonmesaj 00.04, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Turgut Özakman öylesine kayda değer değildir. 1. kaynakta sadece kitabın adından bahsedilmektedir. 2. kaynakta ise kaç adet satıldığından bahsediliyor. Bu iki kaynak maddeyi kayda değer yapmaz.--Nushirevan11 18.58, 19 Şubat 2018 (UTC)
Neye dayanarak değildir? --Pragdonmesaj 19.27, 19 Şubat 2018 (UTC)
İlk okul da, lise de, üniversite de okudum. Hiçbirinde ders konusu olarak işlendiğini görmedim ve duymadım. Öylesine kayda değerlik kişiden kişiye değişebilen bir kriter. Ancak Özakman'ın bir Kemal Tahir veya Attilla İlhan olmadığı kesin.--Nushirevan11 19.40, 19 Şubat 2018 (UTC)
Bense tüm eğitim hayatımda uzun uzadıya işledim nasıl olacak şimdi? --Pragdonmesaj 19.44, 19 Şubat 2018 (UTC)
Sizin alanınız sinema olduğu için ve muhtemelen bu alanla ilgili eğitim aldığınız için ve Özakman'da tiyatro yazarı olduğu için görmeniz pek tabiidir. Ancak bu kriter üzerinden bir uzlaşı olamaz çünkü bu kriter belirgin kişiler hariç yoruma dayalıdır.--Nushirevan11 19.49, 19 Şubat 2018 (UTC)
İlgili madde der ki; yazarın "yaşamı ya da eserleri okullarda okutulan bir kişi." Ülkedeki tiyatro eğitimi veren tüm okullarda kitapları (sadece oyunlar değil) eğitim materyali olarak kullanılıyor. Bu kriter üzerinden bir uzlaşı olur çünkü fazlaca emsal kararlar var. Siz de demişsiniz görmüş olabilirsiniz diye. Evet gördüm yani ilgili kriteri sağlıyor :) --Pragdonmesaj 19.59, 19 Şubat 2018 (UTC)
Okullarda okutulan diyor evet. Ama hangi okullar ve hangi kitaplar? Pekala hukuk fakültelerinde de hukuk alanında bazı profesörlerin kitapları okutulur. Ancak bu durum onları kayda değer yapmaz. Kitabının okullarda kullanılması dar açıdan değil, geniş açıdan yorumlanmalıdır.--Nushirevan11 20.13, 19 Şubat 2018 (UTC)
Bu arada bu kitap sinema okullarında mı okutuluyor? Tiyatro eserleri başka bu roman başka. Yorumunuzda bir karışıklık var sanırım. Kitapların kayda değerlik kriterlerinde okul maddesi var. Kişinin öylesine kayda değer olması başka bir mevzu.--Nushirevan11 20.20, 19 Şubat 2018 (UTC)
Yo karışıklık yok, yorumumda yazarın "öylesine kayda değerdir ki" kısmını açıklıyorum. Başka mevzu değil tam olarak bu mevzu Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) Madde 5. --Pragdonmesaj 20.31, 19 Şubat 2018 (UTC)
İşte ben o 5. maddeye Özakman dahil değil diyorum. Eğer bir kitabı okullarda okutuluyorsa, o zaman o kitabının maddesi için Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) yönergesinin 4. maddesi tartışılır.--Nushirevan11 20.37, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 21:00, 19 Şubat 2018 (UTC)
Neye dayanarak dahil değil diyorsunuz işte onu kavrayamadım. Madde 4 değil 5 benim açıkladığım ve o da şunu söyler; Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir. dipnotunda ise; Örneğin, yaşamı ya da eserleri okullarda okutulan bir kişi. dipnotta ilgili eseri demiyor. ESERLERİ diyor.--Pragdonmesaj 09.53, 20 Şubat 2018 (UTC)
Yukarıda buna dair örneğimi verdim. Üniversitede pek çok fakültede farklı kişilerin kitapları okutulabiliyor alanlarıyla ilgili. Bir bölümde bir şahsın bir kitabı inceleniyor diye o kişi öylesine kayda değer olmaz. Okullar kısmı geniş yorumlanmalıdır.--Nushirevan11 10.04, 20 Şubat 2018 (UTC)
Sanırım ben anlatamıyorum :/ İlgili maddede herhangi bir bölümde diye belirtmiyor. Herhangi eğitim kurumunda diyor. Maddede yazan fazlasıyla açık. Ek olarak "bir kitabı" değil, hayatı, edebi tarzı ve eserlerinin tamamı inceleniyor. --Pragdonmesaj 10.58, 20 Şubat 2018 (UTC)
Bu durum lise ders kitapları gibi herkes tarafından bilinen bir şey değil. Buna dair bir kaynak var mı diyorum ben de, köy çeşmesinde ifade ettiğim gibi.--Nushirevan11 11.07, 20 Şubat 2018 (UTC)

Yusuf Ziyaattin Cenik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yusuf Ziyaattin Cenik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.08, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:48, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 18.40, 21 Şubat 2018 (UTC)

Suna Türkoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Suna Türkoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.11, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın kullanılan kaynaklarda bizzat kendisine dair bilgiler paylaşılmıştır ayrıca gündemde de yer almıştır kendisi. Kendi ismi arama motoruna yazıldığında da hemen çıkıyor bu da gündemde yer aldığını gösteriyor.--SarvSarv 19:33, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklar makama yöneliktir, maddeyi kayda değer yapmaz.--Nushirevan11 19.54, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum O zaman "benim açmadığım" hatta "kayda değer olarak görülen" maddelerin pek çoğu da, kullanılan kaynakların tümü makamlara yönelik olduğu için, silinmek zorunda olur.--SarvSarv 20:19, 19 Şubat 2018 (UTC)
Niçin konuyu boşuna uzatıyorsunuz? Atama haberleri kayda değer yapmaz. Eğer böyle başka maddeler varsa buyrun SAS'a taşıyın. Gerçekten yeter artık!--Nushirevan11 08.52, 20 Şubat 2018 (UTC)
@Nushirevan11 asıl artık size yeter, bir kendinizi sorgulayın, gerçekten yetti bu tavrınız, hem hiçbir zaman yapıcı olmuyorsunuz hem de yapıcı olmadığınız gibi yıkıcı bir tutum takınıyorsunuz. Sizi nefretle kınıyorum.--SarvSarv 09:11, 20 Şubat 2018 (UTC)

Ahmet Çetin Zöngür[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Çetin Zöngür"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.13, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 19:47, 19 Şubat 2018 (UTC)

Bahadır Doğusoy[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahadır Doğusoy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19.15, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 20:06, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Sarv Hala daha kayda değer olmayan maddelerin kalması için mücadele ediyorsunuz. O kadar konuşuldu ancak hala aynı şeyleri diyorsunuz.--Nushirevan11 20.22, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11 ben silinip silinmemesinde değilim ben sizin her bulduğunuzu SAS ilan etmeye çalışmanızla mücadele ediyorum. Bu zamana kadar bazı maddelerde haklı olarak SAS ilan ettiğinizi düşünüp hiçbir yorumda bulunmadığım oluyordu ama sanırım bundan böyle sizin SAS ilan ettiğiniz bütün maddelere kalsın diyeceğim.--SarvSarv 20:28, 19 Şubat 2018 (UTC)
Yüzlerce kayda değer olmayan madde açmışsınız. Elbette bunlar SAS'a taşınacak.--Nushirevan11 20.31, 19 Şubat 2018 (UTC)
Hayır siz benim açtığım KD olan maddeleri bile SAS'a taşıdınız (neyse ki bazıları tartışmalar sonucu KD oldu da silinmedi), KD'liği belirtilmeli diyerek SAS'a taşıdığınız maddeler bile oldu @Nushirevan11.--SarvSarv 20:39, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18.41, 21 Şubat 2018 (UTC)

Tevafuklu Kur'an[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tevafuklu Kur'an"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu maddeye dair Nur Cemaati'nin siteleri, kitapları hariç bir kaynak göremedim. Kayda değer bir madde değil. Nushirevan11 20.29, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum kalmalı, Kaynak olarak, Türkiye Diyanet Vakfı, İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü, 2006 (cilt 31/s.246'da) söz edilmektedir örneğin. Ve burada The Oxford Dictionary of Islam, Edited by John L. Esposito. Publisher: Oxford University Press. Print Publication Date: 2003 Print ISBN-13:9780195125580. Published online: 2003 Current Online Version: 2003. Kategorisi Said Nursî, Nurculuk olması gerekiyor. Söz konusu sayfada belirtmiş olduğum gibi, Matbaacılık tarihiyle ilintili, Kurandaki Retorik ile ilgili bir keşif söz konusudur. Nariai (mesaj) 20.35, 19 Şubat 2018 (UTC)

Abdurrahman Gençbay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdurrahman Gençbay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 08.40, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 09:05, 20 Şubat 2018 (UTC)

Süleyman Türkoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süleyman Türkoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 08.42, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Danıştay Başkanı olması bile tek başına KD olması için yeterli--SarvSarv 09:06, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Teklif hâlinde olan yönergemiz var, o netleşene kadar kalsın. O yönerye göre, ulusal en üst deviye yargı organlarından birinin başkanlığını yapmış olduğundan kayda değer.--RapsarEfendim? 18.43, 21 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Rapsar, o yönergenin işleme konulacağı mümkün görünmüyor. Çünkü karşı çıkan kullanıcılar var.--Nushirevan11 19.30, 21 Şubat 2018 (UTC)

Turan Falcıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turan Falcıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 08.50, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 09:06, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18.44, 21 Şubat 2018 (UTC)

Salih Er[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Salih Er"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 08.50, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 09:07, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18.44, 21 Şubat 2018 (UTC)

Suna Nilgün Akpınar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Suna Nilgün Akpınar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 09.56, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 11:39, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18.43, 21 Şubat 2018 (UTC)

İsmet Ocakçıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmet Ocakçıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 09.58, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay Başkanvekilliği hem Yargıtay Başkanlığı yapmış 1990 yılındaki Adli yıl açılış töreniyle de yeterince gündemde durmuştu--SarvSarv 11:40, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Defalarca Yargıtay Başkanvekilliği ve Yargıtay Başkanlığı yapmış olmasının kayda değer kılmayacağını ifade ettik. Kaynaklarda adli yıl açılışıyla ilgili bir şey görünmüyor.--Nushirevan11 12.28, 20 Şubat 2018 (UTC)
İşte bu yüzden KD yargı mensupları kriterleri tartışılmıştı @Nushirevan11. Halen oylanamadı katılım yüzünden ama orada yüksek mahkemelerin ve YSK'nin başkanlarının KD olması konusu tartışanlar arasında olumlu karşılanmıştı. --SarvSarv 13:40, 20 Şubat 2018 (UTC)
Ayrıca @Nushirevan11 adli yıl açılış töreniyle ilgili kaynak koydum tavsiye ederim bakın.--SarvSarv 17:57, 20 Şubat 2018 (UTC)
Tek başına maddeyi kayda değer yapmaz.--Nushirevan11 19.33, 20 Şubat 2018 (UTC)

Mehmet Rıza Ünlüçay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Rıza Ünlüçay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 10.00, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 11:38, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kendisiyle alakalı kaynaklar mevcut, kayda değer olduğu ispat edilmiş gözüküyor.--RapsarEfendim? 18.45, 21 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Rapsar, kaynakları incelemediğiniz anlaşılıyor. 1. kaynakta sadece adı geçiyor, makama yönelik bir haber. 2. kaynakta sadece biyografisine yer verilmiş. Keza 3. kaynakta aynı. Zaten 4. kaynağın maddeyi kayda değer kılacak tarafı yok. "Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir." kriterince kayda değer değil.--Nushirevan11 19.37, 21 Şubat 2018 (UTC)

Elizabeth Zachariadou[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Elizabeth Zachariadou"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Zamanında ben de açmaya yeltenmiş, ancak kayda değer olduğunu ispat edemediğimden açmamıştım.--RapsarEfendim? 18.39, 21 Şubat 2018 (UTC)