Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Silinmeye aday maddeler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Şablon:Osmanlı padişah eşleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı padişah eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında Şablon:Osmanlı padişah kızları ile birlikte Şablon:Osmanlı Hanedanı ile birleştirilmişti ancak bir kullanıcının sürekli rollback yapması ve niye bilmem ama birleştirme işleminin SAS'a taşınması talebi nedeniyle buraya taşıyorum. Dolaşım şablonları gezintiyi kolaylaştırmak amaçlı olduğundan hanedan mensuplarını hanedan şablonunda birleştirdim. Padişah eşlerinin hanedan mensubu olmadığı ve ayrı olması gerektiği tek itiraz konusu ancak şablonu görsel açıdan karmaşık kılmadığından ve yine gezintiyi kolaylaştırdığından dolayı onun da hanedan şablonunda yer olması gerekir diye düşünüyorum. SAS göstermek zorunda kalsam da ortada bir silinme adaylığı yok, birleştirilme adaylığı var, buyrun. --Cobija (mesaj) 21:57, 23 Nisan 2017 (UTC)

Eklemeyi unutmuşum. Dört şablonun birleştirilmesiyle ortaya çıkan ve rollback yapılan sürüm şu: 18474791 --Cobija (mesaj) 22:11, 23 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Padişah eşleri, padişah kızları ve şehzadeler hepsi ayrı bir kategoridir. Bu sebepten ötürü ayrı ayrı kategorileri oluşturulmuştur: Kategori:Osmanlı padişah eşleri, Kategori:Osmanlı padişah kızları vb. Ayrı kategorileri olan farklı unvanlara sahip kişilere niçin şablon oluşturulmasın? Vikipedinin kotası mı yetmiyor. Gezinti kendi alanıyla ilgili kolaylık sağlar. Şeyhülislam şablonunda kimse kaptanıderyayı aramaz. Şablon büyütülerek alan genişlediğinden karışıklık artıyor. Her şablon kronolojik sıraya göre unvanlara ve nesle göre düzenlenmiştir. Bir düzensizlik söz konusu değildir.
şablon bağlantıları

düzeltildi108.31.73.21 21:41, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şehzadelerin de eklenmesi lazım hanedan şablonuna, gözümden kaçmış. Öyle devasa göründüğüne bakmayın, uygun şekilde düzenlendiğinde padişah kızları örneğinde olduğu gibi gayet düzgün oluyor. Ayrıca Şablon:Türkiye'deki barajlar "çorba" olmadığına göre daha az içerikli olan bu şablon hiç olmaz. Olsa bile farklı farklı dolaşım şablon biçimlerimiz var, en uygun şekilde hepsi bir araya toplanabilir. --Cobija (mesaj) 22:38, 23 Nisan 2017 (UTC)

Konunun bir karara bağlanması önemli olduğu için bu tartışmayı fikir birliği sağlanana ya da sağlanamayacağı kesinleşene dek kapatmayacağım. Diğer hizmetli arkadaşlarıma da aynısını öneririm.

Vito Genovese 21:56, 25 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bununla ilgili Padişah soyağacı ve eşlerini Commons'ta kategorize etme çabamız var. Kategorize ederken dikkat ettiğimiz durum ise Padişah eşlerinin de şair, bilgin, İslami değerlerde evliya veya İslam bilgini olanları var. Dolaylı olarak meslek sahibi olmaları Padişah eşlerinin de KD. olduğuna bir işaret olabilir. Mesele {{Türkiye cumhurbaşkanları eşleri}} şablonu buna bir delil. Pivox (mesaj) 07:01, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • Aslında bu tamamen editöryel bir seçim meselesi; pek de önemli değil ne olacağı. Ancak Türkiye'deki barajlar şablonunda olan yapının kullanılması aklıma yattı. Düşündüğümüzde, gelen okurun aynı nesilden şehzadeler ve padişah kızlarıyla ilgilenmesi gayet olası mesela, nesillere göre bir düzenleme yapılırsa gayet uygun olur. Bunun yanı sıra İngilizcede olan örneklere baktım ve şu gibi örnekler pek uygun geldi. Türk okuyucu konuya aşina olduğundan padişah eşleri için mesela ayrı bir şablon olması pek fark yaratmayabilir; ama evrensel yaklaştığımızda hanedanın (ve padişah eşlerinin) tamamının aynı şablonda olması hiç alakası olmayan okuyucuya daha çok yardımcı olur gibime geldi. Özellikle farklı devletlerin birbirine geçtiği ve torunların da yansıtılmasının önemli olduğu Avrupa hanedanlarının şablonları da zaten böyle uyarlanmalı kanımca, "Bourbon krallarının torunları", "Plantagenet krallarının çocukları" diye şablonlar biraz absürt geldi mesela düşününce. Bu nedenle birleştirilsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:40, 28 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş yorumunuzdan şablonları incelemediğinizi anladım. Padişah kızları ve şehzadeleri şablonları zaten kronolojik sıraya göre nesiller kategorisi şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca eşler hanedandan değildir. Şablonlar dolaşımı kolaylaştırır ancak her türlü kategoriyi bir şablonda birleştirirsek şablon çorbaya döner. Ben geniş şablonlara bakmayı sevmem misal, kafa karıştırıcı gelir. Farklı kategorileri bulunan farklı unvanlara sahip kişileri tek şablonda birleştirmek Osmanlı bürokrasisini tek şablonda birleştirmek gibidir. Konumuzun "Plantagenet krallarının çocukları" ile bir alakası yok. Türkçe vikide 600 yıllık bir Türk İmparatorluğu'nun üyelerinin sayfalarının çokça var olması ve her geçen gün açılmasından ötürü padişah kızları veya şehzadelerinin olması gayet tabiidir. Şablonları birleştireceksek kategorileri de birleştirelim bu mantığa göre o zaman.--Nushirevan11 ☾★ 14:51, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Nushirevan11, kusuruma bakmayın, kendimi yeterince iyi ifade edememişim. Benim dediğim mevcut nesil yapılanmasının birleştirilmiş şablona yansıtılmasının aynı nesildeki hanedan üyelerini araştırmak isteyecek kullanıcılara yararlı olması. Plantagenet hanedanı vs. ilgilidir; çünkü sizin ve benim kültürel arka planımda Osmanlı hanedanı şablonunun unvanlara göre ayrılması mantıklı olabilir; ama bu bizim "sistemik yanlılığımız" dolayısıyla olabilir, burası evrensel bir Vikipedi ve bunun Türk İmparatorluğu olmasının hiçbir önemi yok. Mesela Vietnamlı olsak padişah kızları için ayrı şablon olmasını ister miydik özellikle? Bunu anlamanın tek yolu diğer hanedanlara bunun emsal teşkil ettiğini düşünmek, ki bu durumda ortaya çıkacak sonuç bana absürt geliyor. Bu da demektir ki tek bir hanedan şablonuna sahip olmak evrensel açıdan bakıldığında daha mantıklı gelecek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Konunun evrensellikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesele maddelerin olup olmamasıdır. Maddeler çokça olduğundan ayrı şablona gerek vardır. Vietnam İmparatorluğu'nun üyelerinin de çokça maddesi olursa pekala ayrı şablon oluşturulur. İngilizce vikide bile şehzade ve kızlar şablonu varken Türkçe vikide olmaması bana absürt geliyor. İşte bu yüzden Türk İmparatorluğu'nu vurguladım. Bizim tarihimiz olduğu için her daim geliştiriyoruz ve büyüyor bu sebepten ötürü ayrı şablonların olması doğaldır. Dolaşıma kolaylık sağlayacağı ise sadece bir iddia. Zaten maddede anne adı baba adı yazıyor. Şablonda bir kadınefendiyi mi arayacak gözler! Şeyhülislam şablonunda kaptanıderya aramak gibi bir şey. Böyle bir arama olacağını de hiç zannetmiyorum.--Nushirevan11 ☾★ 15:26, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Bütün hanedanın tek bir çatı altında birleştirilmesi fikri bana da mantıklı geliyor. Örnek şablonlara göz attım. Birleştirilmiş örnek, mevcut örnekten çok daha kaliteli bir gezinme deneyimi sunacaktır.--thecatcherintheryemesaj 19:12, 28 Nisan 2017 (UTC)

Ali Rıza Babaoğlan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: "Ali Rıza Babaoğlan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Daha önce de 2 kere ada gösterilmiş. Hala KD olduğunu düşünmüyorum. --Mavrikantmsj 03:44, 26 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ansiklopedik temizlik yapılmalı, maddedeki taraflı ve reklamlı kısımlar da temizlenmeli. Ancak kendisini konu alan bağımsız ve güvenilir kaynaklar var gözüküyor, kayda değer olduğunu düşünüyorum yönergelerimize göre.--RapsarEfendim? 00:02, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • 2009 yılında, dünyanın en seçkin on gencinden biri seçilmiş. 2008'de de IBM tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki en iyi 75 öğrenciden biri seçilmiş. Bana kalırsa, maddenin taraflı yazılmış olması dışında bir sorun yok. Düzenlenmeli. Madde kalmalı.--thecatcherintheryemesaj 19:06, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin IBM tarafından şu bu seçilmesi maddesi olmasına sebep değildir. Ansiklopedik bir kişi hiç değil. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:24, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Katıldığını konferanslar, davet edildiği yerler vb. KD değil. Makale yazdığından bahsedilmiş, ancak bu yazılar bir blog yazısından farklı değil. – Amillians (mesaj) 03.54, 9 Ocak 2017
 • Silinsin Silinsin KD değil --Pragdonmesaj 16:00, 14 Haziran 2017 (UTC)

Şablon:LGBT kuruluşları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "LGBT kuruluşları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu tip şablonların ucu çok açık. Dini kuruluşlar, gıda şirketleri, vakıflar gibi sonu gelmeyen şablonlar oluşturulabilir (daha da genişletirsek bilim adamları, sanatçılar, müzeler vs). Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Burada böyle bir durum söz konusu değil.--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın. İki ana argümanım olacak:
  • "Ucu çok açık" öznel yorum. Bence ucu çok açık değil. Tartışma sayfasında belirttiğim üzere, dünyada kaç KD LGBT organizasyonu vardır? 800? 1200? On kullanıcı bir yıl çalışır üstünde, hepsi açılır, şablon "ucu çok açık" olmaz bu defa. "Ucu açıklık" sınırını nerede çizeceğiz? Kaç potansiyel maddeden itibaren ucu açık olur bir şablon? Şablon:Kas sistemi mesela ucu açık bir şablon mu olur vücudun tüm kasları için kullanmak istersek? Biraz arttıralım çıtayı, Şablon:Türkiye'deki göller? Kaç KD maddeyi bu şablona yerleştireceğimizi bilmiyoruz, doğrudur; ancak bence bu şablonun değil, bizim sorunumuz, bizim bilgi, araştırma, vakit eksikliğimiz kaynaklı. Bunların hepsi okuyucu için yararlı şablonlar, öznel yorumlar silinmeleri için yeterli gerekçe olamaz. Evet, şablon eksiktir, doğrudur; ama eksiklik silinme gerekçesi olamaz.
  • Kaldı ki "ucu açık" (ki belirttiğim üzere çok sorunlu bir tabir bu) şablon silinecek diye bir durum yok. "Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak" ise burada yapılan tam da bu, konuyla ilgisi olmayan bir okuyucu için farklı ülkelerdeki LGBT kuruluşlarını toplaması çok yararlı, bilgilendirme açısından yardımcı. Üzerine emek harcanmış ve yararı olduğu söylenebilen böyle bir şablonun varlığının zararı ne, tam olarak neden silmeliyiz, varlığı neden sakıncalı veya ansiklopedi kurallarına ters, bu söylenmemiş. "Ucu açık" olmak kötü bir şeymiş gibi ortaya atılmış, bunun nedeni açıklanmamış. Vikipedi'nin gelişigüzel bilgi toplanan bir merci olmamasıyla mı alakalı bu gerekçe? Hangi temele dayalı? Çözemedim.
  • Bunun üzerine, ufak bir üçüncü argüman olarak, olmayan noktalar üstünden felsefe yapmayalım. Vakıflar şablonunu açacak olursa biri onun üzerinden tartışırız, belki farklı şeyler söylerim onun için, belki LGBT kuruluşları daha dar odaklı olduğundan uygundur, belki her şeyi matematiksel standartlara uydurmak zorunda değilizdir, belki topluluk farklı kararlar oluşturabilir farklı mantıksal temellerde. Burası bürokrasi değil. Vikipedi'de siyah-beyaz olarak ayıramayacağımız, gri olan her şablonu, her prosedürü yok etmektir asıl zararlı olan. Grinin bir tonunu kabul edeceğimiz her tonunu kabul edeceğimiz anlamına gelmez.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:08, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Türkiye'de kaç göl olduğu belli, kas sisteminde kaç kas olduğu belli. Belli bir limitimiz var ve onun üzerine çıkamıyoruz. "Dünyadaki camiler" ise limiti olmayan, kullanışsız bir şablon. Aralarındaki farkın bariz olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:11, 28 Nisan 2017 (UTC)
"LGBT kuruluşları"nın kaç olduğu belli, sadece biz bilmiyoruz çünkü konu üzerine yeterince içeriğimiz ve bilgimiz yok diyemez miyiz? Bir de, "Dünyadaki camiler" kullanışsızdır, "Lefkoşa'daki camiler" kullanışlıdır örneğin. Ancak KD LGBT kuruluşu sayısının, en azından mevcut içeriğimizi göz önünde bulunarak, böyle genel bir şablonu kaldıracak kadar az olduğunu düşünüyorum. Yanlış çıkıp bu şablonu ülkelere/bölgelere ayırmak çok isterim ansiklopedinin gelişmesiyle. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Tartışma sayfasında üç kullanıcı arasında geçecek olan tartışmanın buraya taşınması en makulü oldu @Rapsar teşekkür ederim. Orada da belirttiğim üzere şablonların konuyla ilgili maddelerin açılmış/açılmamışlarını görmek ve maddeler arasında dolaşabilecek için her halükarda faydalı olduğu kanaatindeyim. Ayrıca Collapsed olarak durmasında da maddenin şekilsel bütünlüğü açısından bir mahzur görmedim. Ucu açık ibaresine katılmamakla birlikte KD olmayan maddelerin çıkarılması sonucunda yalnızca KD kuruluşlardan oluşan bir şablonu da kullanabiliriz. Ayrıca bu kapsamda düşünürsek bu listenin de olmaması gerektiği taraftarıyım çünkü içerik aynı, maddeler aynı. Görüşüm bütün bu gerekçelerle Kalsın Kalsın. chansey Mesaj 15:30, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. Oldukça ucu açık bir şablon. Alır başını gider bu tür şablonlar. "Türkiye'de yayımlanmış kitaplar" şablonu yapmaya benziyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:19, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ucu açık olduğu konusuna katılmıyorum. Bu maddenin tam adının "LGBT hakları kuruluşları listesi" olduğunu gözden kaçırmayın. Evet biraz kalabalık görünüyor; belki de maddesi açılmamış olan başlıklar silinmeli. O zaman daha düzgün bir hâle gelir. – Amillians (mesaj) 04.01, 9 Mayıs 2017
O zaman "gıda şirketleri" falan diye açalım mı @Amillians? Yahut "futbolcular" vs?--RapsarEfendim? 01:09, 9 Mayıs 2017 (UTC)"
Ne alâka acaba? LGBT kuruluşları ile ‘gıda şirketleri’ arasında bir kıyas yapmak, elma ile armutu karşılaştırmaya benziyor. “LGBT hakları kuruluşları”, adı üstünde hususi bir konuya eğilmiş olan, yani salt LGBT haklarına odaklanmış olan kuruluşları ifade ediyor. Dolayısıyla ucu açık falan değil. Ama asıl “gıda şirketi” şablonu olsaydı bunun ucu açık olurdu. Ama örneğin gıda şirketi değil de ‘Şablon:çikolata üreticileri’ olsaydı, bu düzgün bir şablon olurdu; ucu açık olmazdı. Çünkü sadece çikolata üreten gıda şirketlerinden bahsediyor olurduk. – Amillians (mesaj) 13.48, 9 Mayıs 2017
Birebir aynı efendim. Şirketler de bir kuruluş ve kategorilendirme sistemimize bakarsanız kuruluşların bir altında şirketler kategorisi bulunmaktadır. Bu mantıkla, kuruluşlar için açılabilecek şablonlar şirketler için de açılabilir. "LGBT hakları"na odaklı bir şablonla "gıda"ya odaklı şablon arasında fark bulunmamaktadır.--RapsarEfendim? 15:20, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öne sürülen gerekçe ve aday gösteren tarafından edilen tespitleri temaşa ettiğimde bu adaylığı kurallara ve mantığa aykırı buluyorum. Bir üstte gıda firmalarıyla LGBT kuruluşları aynı kefeye konmuş ben şahsen bir LGBT bireyi olsa idim bunu kendime hakaret sayardım. Teklifi reddediyorum. --II. Niveles 05:37, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Yukarıda okuduğum yorumlardan çıkardığım kadarıyla, Şablon:Türkiye'deki göller şablonu KD. Bu mantıkla "Türkiye'deki LGBT kuruluşları" şablonu da KD oluyor. Yani bu şablonu tamamen yok etmek oldukça mantıksız. Eğer çok ucu açık olduğu düşünülüyorsa bile parçalara bölünmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca @II. Niveles sana katılmadan da edemeyeceğim. ~ Z (m) 00:39, 21 Haziran 2017 (UTC)

Türkiye'de yaşayan etnik gruplar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'de yaşayan etnik gruplar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede anlatılanlar Türkiye demografisi maddesine aktarılabilir, aynı konuyla ilgili iki maddeye gerek yok.--B.S.R.F. 💬 16:24, 30 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Orada özet geçebilir, burada ise daha detaylı anlatılabilir (tarihçesi falan). Şu an iki sayfa da gayet büyük ve birleştirilemeyecek kapasitede diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:12, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Madde mevcut haliyle aktarılmaya gayet uygun. Alt başlıkları tek tek ele alalım. Bir cümlelik "Etnik Gruplar" alt başlığı aktarılabilir. Maddenin amacına aykırı düşen "Anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olan herkes siyasal ve hukuksal anlamda Türk’tür." cümlesine de yer veren beş cümlelik "Anayasal Durum" alt başlığı da aktarılabilir ki komple kaldırılsa daha uygun olur. Aynı alt başlıkta listelenen yirmi civarı etnik grup da demografi maddesinde olmalı ama ne yazık ki "özet geçilebilir" dediğin o maddede hiç değinilmemiş. "Dil aileleri" alt başlığındaki dört satırlık tablo da aktarılabilir. Onun altında listelenen haritalar zaten demografi maddesinde aynen mevcut. "Demografik dağılım" alt başlığındaki anket sonuçlarının ansiklopedik değeri tartışılır. Zira etnik kökeni sorulduğunda Müslümanım/Hristiyanım/Türkiyeliyim/Dünyalıyım vs. diyen kişilerin de oranlara dahil edildiği bir çalışma olmuş. Dolayısıyla bu anket komple aktarılmadan birkaç cümleyle özetlenerek aktarılabilir. Yine aynı anketle ilişkili diğer tablo için de aynısı mümkün. Ayrıca uygun görülen kısımlar Türkiye'deki azınlıklar maddesine de aktarım yapılabilir. Azınlıklar ve demografi maddeleri varken bu maddenin varlığını gerekli görmüyorum.--B.S.R.F. 💬 19:32, 2 Mayıs 2017 (UTC)
"Türkiye'deki azınlıklar" ile çift madde olabilir, bu ikisi aynı konuyu işliyor gibi.--RapsarEfendim? 21:38, 2 Mayıs 2017 (UTC)
 • Geçmiş birleştirme yapılsın. Temel olarak birleştirme yapılmış zaten. Belki alt gruplar not olarak eklenebilir, ya da Türk halkları gibi maddelere bağlantı verilebilir. Türkiye demografisi'nde bilgiler daha düzenli verilmiş, birleştirme yerine oradan aktarılan bazı tablolardan oluşan bir liste alt sayfası haline de getirilebilir. --Deniz (mesaj) 17:49, 5 Mayıs 2017 (UTC)

Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü (Türkiye)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü (Türkiye)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 17:59, 5 Mayıs 2017 (UTC)

@Evolutionoftheuniverse: Başlattığın bu tartışmalara kendi görüşünü de ekleyebilir misin rica etsem?
Vito Genovese 09:08, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Kayda değerlik deyip işin içinden çıkılmaması gerekiyor. Neden kayda değer olmadığı açıklanmalı. Daha önce köy çeşmesinde de dile getirdim. Neredeyse her şeye bu etiket eklenecek durumda ve öznellik almış başını gidiyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:45, 19 Mayıs 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski) Vikipedi'de yaptığım değişikliklerde açıklayıcı olmamız gerektiğine katılıyorum ve elimden geldiğince buna dikkat ediyorum, ancak bazen tek cümle yeter diye düşündüğüm durumlar oluyor. Şu an görüyorum ki her zaman daha çok açıklayıcı olmak en iyisi, hak veriyorum. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21:07, 20 Mayıs 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin diyorum Hazine Müsteşarlığı maddesine zira Hazine Müsteşarlığı Başbakanlık'a bağlı bir müsteşarlıktır. Bakanlıklara bağlı genel müdürlüklerin maddeleri açılabiliyor. Örneğin, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gibi ancak Başbakanlığı da bir bakanlık olarak düşünürsek Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü aslında bakanlığın ana hizmet birimi bile olsa daire başkanlığı düzeyinde kalıyor. Eğer bu madde bu haliyle kayda değerse o zaman SPK'ya bağlı Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi"nin de maddesinin açılması gerekir ki bunun önünü alamayız. Benzer şekilde İçişleri Bakanlığı'na bağlı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı mevcut. Bu müsteşarlık da doğrudan bakanlığa bağlıdır. Eğer bu müsteşarlığın da daire başkanlıklarını ya da genel müdürlüklerini açmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Kayda değerlik olarak nasıl tarif edeceğimi de bulamıyorum. Bakanlığa doğrudan bağlı genel müdürlükler olduğu gibi daire başkanlıkları da var. Ancak bu daire başkanlıkları eğer ana hizmet birimiyse genel müdürlük statüsünde oluyor. Ancak, genel müdürlüklerin de daire başkanlıkları mevcut. İlgili madde ise aslında genel müdürlük görünümlü daire başkanlığı olduğundan ayrı bir madde olarak kalmasına gerek yok... Yani kamu yönetimimizde Bakanlık (ya da Başbakanlık) --> Müsteşarlık --> Genel Müdürlük --> Daire Başkanlığı --> Şube Müdürlüğü şeklinde bir düzen var. Bu sıralamada genelde müsteşarlık olmayınca genel müdürlük 2. seviyeye geliyor. Benzer şekilde genel müdürlük olmayıp eğer ilgili birimin adı daire başkanlığı olsa bile genel müdürlük seviyesinde sayılıyor. Ek olarak, bakanlıklardaki yardımcı birimler ile denetim ve danışma birimleri genel olarak Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Başkanlığı ya da Genel Müdürlüğü gibi hemen hemen her bakanlıkta bulunan ve pek de uzmanlaşma gerektirmeyen birimler olduğu için ayrı bir madde olmalarına gerek yok. Ancak, Hazine Müsteşarlığı'na bağlı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı köklü bir kuruluş olduğundan denetim birimi olmasına karşın kayda değerlik sıkıntısı yaratmamaktadır. Yoksa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndaki müfettişlerin çalıştığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, zaten ezelden beridir Gümrük Bakanlığı'nın bir birimi olmasının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda da ve hatta Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde de bulunan bir birim olduğu için Hukuk Müşavirliği gibi düşünülebilmektedir. Velhasılıkelam, bu konuda net bir kayda değerlik tarifi yapamayıp kurumların teşkilat yapılarına göre karar vermemiz gerekmektedir. Ayrıca referandum sonrası Başbakanlık makamı ortadan kalkınca sistem ne olacak o da meçhul... Hazine Müsteşarlığı'nı bir bakanlık yaparlarsa o zaman ilgili madde kayda değer olur. Ayrıca müsteşarlığın bağlı Kuruluşu olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve ilgili Kuruluşu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi de kayda değerdir. Zira görev alanlarına, sorumluluklarına ve etkinliklerine bakarsak her ikisi de Hazine Müsteşarlığı düzeyinde çalışmaktadır.--Śαвяí¢αи76ileti 12:39, 19 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Kayda değer olduğunu gösterir bir kaynak mevcut değil. Aktaracak bir şey de yok, maddeye göre yalnızca böyle bir şey var ve ilgili kanundan görevler kısmı birebir kopyalanmış. Bakanlık alt birimleri ile ilgili bir kayda değerlik yönergemiz yok, bir yönergeye de gerek yok. Hakkında bağımsız kaynaklar bulunabildiği için genel kayda değerlik yönergelerine uyan birimlerin maddesinin olması ise gayet olağan.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:04, 19 Mayıs 2017 (UTC)

silinsin, aktarılacak bir içerik bulunmuyor.. --kibele 13:42, 2 Haziran 2017 (UTC)

Güney Marmara Kalkınma Ajansı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güney Marmara Kalkınma Ajansı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 14:51, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Evolutionoftheuniverse?--Vito Genovese 07:20, 21 Mayıs 2017 (UTC)

diğer kalkınma ajanslarıyla birlikte değerlendirilmeli, silinmesi için biir neden görünmüyor.. --kibele 09:55, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin - Giriş cümleleri diğer kalkınma ajanslarıyla beraber Kalkınma Ajansları sayfasına aktarılmalı. Kalkınma ajanslarının çalışma programları, faaliyetleri vs. hepsi benzer. Tek farklılıkları diğer kalkınma ajanslarına göre farklı illerde çalışmaları... Bu maddelerin kalması her ile ayrı bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayfası açmakla eşdeğer...--Śαвяí¢αи76ileti 06:04, 4 Haziran 2017 (UTC)

Bir Hıristiyan Masalı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Hıristiyan Masalı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 16:17, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Nushirevan11?--Vito Genovese 07:19, 21 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, kayda değer, pek çok kez konu edinilmiş.--Nushirevan11 19:16, 21 Mayıs 2017 (UTC)

Birleştirilsin Birleştirilsin Kitabın konusu gereği, maddeyi I. Konstantin sayfasına taşıyabilir, aynı içeriği; I. Konstantin sayfasında Popüler kültürdeki yeri gibi bir alt başlık açarak verebiliriz; bunun dışında, sayfanın şu haliyle ayrı bir madde oluşturduğunu zannetmiyorum.--MerhabaNe yapabilirim? 13:28, 26 Mayıs 2017 (UTC)

Eklendi.--MerhabaNe yapabilirim? 13:48, 26 Mayıs 2017 (UTC)

hakkında yazılar var,kalsın. [1], [2], [3], [4], [5].. --kibele 16:34, 2 Haziran 2017 (UTC)

Nefise Kuhneverd[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nefise Kuhneverd"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:21, 12 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İlk bakışta şu, şu gibi haberler bolca var. Vakit bulduğumda maddede ispat edeceğim kayda değer olduğunu.--RapsarEfendim? 04:35, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Prenses Mihrimah Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Prenses Mihrimah Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 19:38, 15 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Eklenmesi unutulmuş sanırım, Ürdün prensi ile evlenmiş bir de :P Hükümdar eşi olsa tutunabilirdi belki ama bu durumda kayda değerliği yok.--RapsarEfendim? 23:09, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Aynı kullanıcının açtığı diğer maddeler de incelemeye değer @Nushirevan11--RapsarEfendim? 23:10, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kaynaklar var gibi: [6] [7]. Rapsar ne dersin? İkincide kısa bir paragraf olması biraz düşündürdü; ancak bu kadar bahsinin geçmesi yeterli gibi geldi bana, pek çok basılı ansiklopedide olan maddeler kadar. Bir de burada ve burada çok kısaca yaşamına değinilmekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:22, 16 Mayıs 2017 (UTC)
İlla ki var ama ayrı madde olacak kadar mı emin değilim. Kayda değer aktiviteler yok gibi. Aktarılabilir yahut içerik doldurulursa kaynaklı olarak yeniden değerlendirilebilir.--RapsarEfendim? 00:24, 16 Mayıs 2017 (UTC)
Biraz çalıştım üstünde, olabileceği kabaca bu kadar gibi Rapsar. Arapça bir şeyler çıkabilir tabii bunun üstüne. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:50, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Yerleşik yabancı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yerleşik yabancı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yanlışım yoksa göçmeni tanımlıyor madde. Aktarılacak bir şey göremiyorum, silinmesi gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:39, 16 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:39, 16 Mayıs 2017 (UTC)
  • Yorum Yorum--Göçmen değil de, kanunlara uygun bir şekilde ülkede bulunan yabancılar anlatılmak isteniyor galiba (ev satın alıp oturma izni alanlar, uzun süreli çalışma izni olanlar, nikah kıyıp da vatandaşlık bekleyenler vs). Yurttaşlık ve göçmen hukukundan anlayan bir arkadaşımız varsa doğrusunu söyler bize.--Potkal 16:11, 16 Mayıs 2017 (UTC)
İyi de bu zaten göçmenlik oluyor :)--RapsarEfendim? 16:58, 16 Mayıs 2017 (UTC)
Suriyeden savaştan kaçan birinin Türkiye'ye gelmesiyle, bir üniversiteye/şirkete vs 3-5 yıl çalışmaya (ya da daha uzun) gelen bir kişinin hukuki tanımı da, hukuki statüsü de ayrı oluyor yanılmıyorsam.--Potkal 12:59, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Onu biz "gurbetçi" olarak kullanıyoruz kategorilerde, zira TDK, gurbetçiyi "gurbete çıkan, geçimini gurbette kazanan kimse" olarak tanımlamakta. İngilizce sayfada da "In common usage, the term often refers to professionals or skilled workers sent abroad by their employers, who can be companies, governments, or non-governmental organisations" denmekte.--RapsarEfendim? 16:06, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Sağol kullanım bilgilendirmesi için, Vikiveri tanımını Türkçe olarak "gurbetçi" olacak şekilde güncelledim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:55, 19 Mayıs 2017 (UTC)

Kanal 58[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kanal 58"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergelerimizi sağlamıyor. Özel:KalıcıBağ/18704095 üzerine. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 09:46, 27 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin. Biraz baktım ama pek kaynak da bulunamıyor gibi. ~ Z (m) 00:41, 21 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer gözükmüyor, ispatlanamamış.--Kingbjelica (mesaj) 19:09, 23 Haziran 2017 (UTC)

Nesrin Yılmazcan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nesrin Yılmazcan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:56, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay'ın en üst organı olan Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu üyesi hem Yargıtay'da daire başkanı ayrıca şu kaynakta (1) detaylı olmayla beraber, (2), (3), (4) buralarda da ismi geçiyor ayrıca Adalet Bakanlığı'nda da genel müdürlük yaptığı için oralarda da ismi var (5), (6). Ben silinmesine karşıyım. SarvSarv 20:29, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Mesleki atanmadan ötürü adının kaynaklarda geçmesi kayda değer kılmıyor. Aynı şeyleri tekrar ediyoruz.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bence de aynı şeyleri tekrar etmeyelim, Şebnem Günaydın maddesi ile ilgili de aynı şeyleri söylemiştiniz sonuç olarak ben haklı çıkmıştım. SarvSarv 19:03, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Haklı olmadığınız onlarca madde silindi. Şebnem Günaydın maddesi kıl payı kurtuldu ve kayda değerliği hâlâ zayıf. Ayrıca yargıtay üyelerinin kayda değer olup olmadığına bakmaksızın açmanız ancak vikipedide zaman kaybına sebep oluyor.--Nushirevan11 19:13, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 o size göre haklı olmadığım, Yargıtay üyeliği tek başına bile kayda değerdir ve olmak zorundadır. Siz de her maddeyi sadece atama haberi olup olmadığından kaynaklı siliyorsunuz. Oysa bazı maddeler var ki sadece internette kaynaklarda yer almaz ama çok önemli isimlerdir. Örneğin Nesrin Yılmazcan. SarvSarv 13:25, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Yargıtay üyeliği tek başına kayda değer değildir. Size göre hepsi Nesrin Yılmazcan gibi zaten.--Nushirevan11 14:23, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 Yok Nesrin Yılmazcan sadece Yargıtay üyesi değil, daire başkanı, Yargıtay'ın en üst yönetiminde yer alıyor (hatta başkanlık için bile ismi geçmişti), ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratı, kendisine dair haberler de sadece kendisinin atanmasına dair haberler değildir. SarvSarv 14:28, 19 Haziran 2017 (UTC)

Ali Seçkin Togay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Seçkin Togay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:01, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay üyeliğine seçilmesine dair, hem daire başkanı seçilmesine dair haberlerde var kalmalı. SarvSarv 20:19, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)

Pat O'Shane[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pat O'Shane"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik sorunu. ~ Z (m) 22:40, 29 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İtalyan çizgiromanının önemli eserlerinden biri olan Ken Parker'da önemli bir yan karakterdir. Bu ve Ken Parker maddelerini bir boş vaktimde zenginleştireceğim. --AliIsingor (mesaj) 13:00, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce viki bağlantısı yanlış bir maddeye yapılmış. --Pragdonmesaj 15:46, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil zaten de, aktarılacak ansiklopedik içerik dahi söz konusu değil.--RapsarEfendim? 17:35, 14 Haziran 2017 (UTC)

DJ Jackson[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "DJ Jackson"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda şüphelerim olduğundan SAS'a taşınmıştır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:24, 2 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın: Kayda değerliği almanca wikide ispatlanmış olduğundan kalmasını öneriyorum. --Kerem A. (mesaj) 19:56, 16 Haziran 2017 (UTC)

Tasfiyecilik Üzerine[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tasfiyecilik Üzerine"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2016'dan beri kayda değerilk etiketi ile duruyor. KD'liğini ispatlayacak bir kaynakça da sunulmamış. Mevcut hali bunu desteklemiyor. --Maurice Flesier message 22:30, 14 Haziran 2017 (UTC)

 • şimdilik silinsin. Eğer gözle görülür bir gelişme olursa revize edilebilir. --Maurice Flesier message 22:31, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kitabın kendi kaynak gösterilmiş yalnızca. Aksi ispatlanamadığı müddetçe kayda değer değil.--RapsarEfendim? 00:55, 15 Haziran 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vladimir Lenin'in eserlerleri kayda değerdir. Lenin'den bahsediyoruz, yani dünyada eserleri yabancı dile en fazla tercüme edilen kişiden. Ufak bir çalışmayla hepsine kaynak eklenilebilir. Kitap kriterlerinden: "Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir" kıstası yeter. Ayrıca diğer bir kriter olan "Kitap herhangi bir ülkede ilk, orta ve yüksek dereceli okulların herhangi birisinde eğitim nedeniyle kullanılıyorsa kayda değerdir." kıstası da bu eser için geçerli, SSCB'nin tüm eğitim süreçlerinde bu eser de dahil olmak üzere tüm Lenin eserleri birer ders kitabı olarak kullanılmaktaydı. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:24, 17 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Atıflar alan bir eser. Ayrıca Kitap kriterleri 5'e göre de kalmalı. --Pragdonmesaj 13:26, 17 Haziran 2017 (UTC)

Marksizmin Bir Karikatürü ve Emperyalist Ekonomizm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Marksizmin Bir Karikatürü ve Emperyalist Ekonomizm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik sorunu. Üçüncül kaynaklar gerekli --Maurice Flesier message 23:38, 15 Haziran 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vladimir Lenin'in eserlerleri kayda değerdir. Lenin'den bahsediyoruz, yani dünyada eserleri yabancı dile en fazla tercüme edilen kişiden. Ufak bir çalışmayla hepsine kaynak eklenilebilir. Kitap kriterlerinden: "Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir" kıstası yeter. Ayrıca diğer bir kriter olan "Kitap herhangi bir ülkede ilk, orta ve yüksek dereceli okulların herhangi birisinde eğitim nedeniyle kullanılıyorsa kayda değerdir." kıstası da bu eser için geçerli, SSCB'nin tüm eğitim süreçlerinde bu eser de dahil olmak üzere tüm Lenin eserleri birer ders kitabı olarak kullanılmaktaydı. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:11, 16 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi çöplük değil. Gerekli kaynaklar konulursa fikrim değişebilir fakat şu an kayda değer değil.--Tuğkan (mesaj) 12:44, 16 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Koskoca Amerikayı titretmiş bu eserin buraya taşınması beni Vikipenin gidişatı hakkında baya derin düşüncelere sevk etti. Lenin benim perspektifimde Darwinizmin iyi bir temsilcisidir o nedenle büyük tarihsel şahsiyet olduğu inkar edilemez boylesi bir şahsiyetin eserleride kayda değerdir. --II. Niveles 02:18, 17 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Diğerleri gibi makale değil yazılmış bir kitap. Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) kriter 5'e göre kalmalı. --Pragdonmesaj 13:08, 17 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir üst yoruma istinaden. Kendisinin yapıtlarını çeşitli ansiklopedilerde de görmek mümkün.--Kingbjelica (mesaj) 19:07, 23 Haziran 2017 (UTC)

Tokea[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tokea"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar kayda değer mi? Şofar maddesinde bahsedilmiş zaten, içeriği silip oraya yönlendirelim derim. Selahattin ilhan (mesaj) 02:16, 17 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin. --Selahattin ilhan (mesaj) 02:18, 17 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrı madde olacak KD'likte değil. --Pragdonmesaj 11:44, 17 Haziran 2017 (UTC)

Bayındırbank[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bayındırbank"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aktarılsın bu haliyle kayda değer değil. Nushirevan11 17:12, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Birkaç kaynak ekledim, kayda değerliğini ispatlamak için yeterli.--RapsarEfendim? 20:13, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Rapsar diğer SAS'larda kaynak olması yeterli değildir, madde içerisine işlemek gereklidir diyordunuz.--Nushirevan11 17:05, 20 Haziran 2017 (UTC)
Maddeye eklendi zaten?--RapsarEfendim? 21:08, 20 Haziran 2017 (UTC)
@RapsarMaddede dış bağlantılar kısmına eklemiştiniz. Daha önceleri yazdıklarınız aklımda. Kaynakların var olmasının Adidas gibi KD olduğu belli olmayan maddeler için önemli olmadığını, önemli olanın bu kaynakların madde içinde işlenerek maddenin kayda değer kılınmasıdır diyordunuz. Ortada çelişkili bi durum olduğu için hatırlatmada bulundum. Pragdon maddeye işlemiş sağolsun.--Nushirevan11 23:27, 20 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak eklendi. Dış bağlantılar da KD'liğini ispatlıyor zaten. --Pragdonmesaj 21:07, 20 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD'liği ispatlanmış. kaynaklandırma için Rapsar ve Pragdon'a teşekkürler. Silinmesi için bir neden bulunmuyor şu halde. --Maurice Flesier message 16:07, 21 Haziran 2017 (UTC)

Bahri Aydoğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahri Aydoğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:12, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 19:05, 23 Haziran 2017 (UTC)

Memiş Selçuk Güney[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memiş Selçuk Güney"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:16, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Bu SAS'lar zaman kaybı yaşatıyor, bir hizmetli inisiyatif alıp (mesela @Vito Genovese) toplu silmeler yapabilir.--Kingbjelica (mesaj) 19:04, 23 Haziran 2017 (UTC)

Lütfü Seyfullah[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lütfü Seyfullah"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Nushirevan11 17:17, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın "Kayda değer yapımlarda önemli rollerde oynamış", kriterlerimize göre kayda değer.--RapsarEfendim? 20:09, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Rapsar, o önemli rollerden biraz bahseder misin?--Nushirevan11 20:14, 19 Haziran 2017 (UTC)
Sinematürk profilinden görülebiliyor.--RapsarEfendim? 20:17, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2 dış bağlantı ekledim, yeterince atıf alıyor.--Kingbjelica (mesaj) 19:02, 23 Haziran 2017 (UTC)

Ahmethan Yılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmethan Yılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)

Tatlıses TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tatlıses TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Google'da aratınca kanalın sadece kapanışı ile ilgili medyada haber olduğu açıkça belli oluyor. Ama bu haberler de direk kanal ile ilgili değil ([8], [9], [10], [11]), İbrahim Tatlıses'in parasını kaybetmesi hakkında. Dolaylı yolla konu kanala da geliyor. Bunlar dışında da zaten kanal için gösterilebilecek pek kaynak yok ortada. O nedenle silinsin diyorum. ~ Z (m) 00:48, 21 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu sayfada katkısı olan ve benzer özellikte onlarca hesap olduğunu düşünüyorum. Genel olarak uyduda bal reklamı yapıp insanları dolandıran televizyon kanallarının sayfalarını açıyorlar. Bunlara toptan ele atmak lazımdı ama neyse.--Kingbjelica (mesaj) 18:56, 23 Haziran 2017 (UTC)

Mücahit Küçükyılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mücahit Küçükyılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:21, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:06, 19 Haziran 2017 (UTC)

Mehmet Çelik (akademisyen)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Çelik (akademisyen)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayde değer değil.--❣Paseyn ileti 19:40, 18 Haziran 2017 (UTC)

Silinsin Silinsin--❣Paseyn ileti 19:40, 18 Haziran 2017 (UTC)

Daha Az, Daha İyi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Daha Az, Daha İyi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Akademik kaynaklarda atıf alması ayrı bir madde olarak kayda değerliğini ispatlamaz. Kaynakların Rusça olması teyit etmeyi güç kılıyor, bu yüzden şüpheli. Yüzlerce makalesini Vladimir Lenin bibliyografyası'na aktardık. Diğerleri gibi bu da aktarılmalı. --Maurice Flesier message 12:37, 19 Haziran 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Maurice Flesier message 12:38, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum.--Nushirevan11 14:14, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Lenin'in yazdığı kayıtlardaki son makale olması sebebiyle ayrı olarak pek çok kaynakta incelenmiş. Bazıları maddede mevcut. Halihazırda Rusça versiyonu daha da gelişmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:31, 19 Haziran 2017 (UTC)

Takım sporlarında İtalya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Takım sporlarında İtalya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir ülkeyi temsil eden takımların, bu şekilde toplanması uygun değil. Her organizasyonda o ülkenin "esas" (A) milli takımları yarışmıyor, bunları bu şekilde kıyaslayamayız. Kaldı ki yüzlerce organizasyonu da bir maddede toplamak mümkün değil.--RapsarEfendim? 20:05, 19 Haziran 2017 (UTC)

Bu olsa da tüm resmî organizasyonları içermediğinden eksik/sıkıntılı olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:21, 20 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin İtalya'da spor maddesine aktarmakta yarar var. İleride ilgili bir kullanıcımız eksikleri tamamlayabilir. Eksik olması, hiç olmamasından iyidir. :) --Pragdonmesaj 13:17, 21 Haziran 2017 (UTC)

LÖSEV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "LÖSEV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Benzeri dernekler, kuruluşlar maddelerinde bağımsız kaynak kullanmakta bunda yok. KD mi değil mi bilemedim. Tartışmaya sunayım. II. Niveles 05:24, 21 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak eklendi. KD bir kurum. --Pragdonmesaj 12:48, 21 Haziran 2017 (UTC)
 • Böyle bir kurumu bile bile silinmeye aday göstermek bile bu trolün trol olduğunu ispatlar nitelikte. Türkiye'nin en bilinen, hakkında en çok kaynak olan 5 vakfından biridir muhtemelen. Bunda iyi niyet göremiyorum.--RapsarEfendim? 01:15, 22 Haziran 2017 (UTC)
Herkez aynı düşünmek zorunda değil, madde kaynaksız, kaynağı ekleyin o zaman ben kaynak göremiyorum. --II. Niveles 02:00, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Kaynaksız olmanın başka şey kayda değer olmamanın başka şey olduğu defalarca söylendi. Açıkçası, LÖSEV'i SAS'ta gördüğüm için hayal kırıklığına uğradım. Hakkında Google Aramalarda 1 milyondan fazla, Google Haber aramalarında yaklaşık 100 bin, Akademik Arama sonuçlarında 118, Kitap aramalarında 738 kaynak çıkmakta. Ve madde, kaynaksız diye SAS'a eklenmekte. Hızlı kalsın demekten başka bir seçenek göremiyorum. Deneyimli bir kullanıcı olarak görmüş olduğum II. Niveles'i de, bu gibi maddeleri SAS'a getirmektense, zamanlarını, varsa, maddeye kaynak eklemeye harcamaya davet ediyorum. thecatcherintheryemesaj 22:15, 22 Haziran 2017 (UTC)

Atatürk Devrimi Bir Çağdaşlaşma Modeli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk Devrimi Bir Çağdaşlaşma Modeli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kitap olarak istenilen kayda değerlik ölçütlerini karşılamamakta. II. Niveles 19:40, 23 Haziran 2017 (UTC)

Atatürk'ün Bütün Eserleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk'ün Bütün Eserleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kitap olarak istenilen kayda değerlik ölçütlerini karşılamamakta. II. Niveles 19:42, 23 Haziran 2017 (UTC)