Vikipedi:Seçkin madde adayları/Ankara Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ankara Muharebesi[kaynağı değiştir]

Yıllar öncesinden geliştirmeye niyetlenip hep ertelediğim, Osmanlı tarihindeki konular arasında; kişisel olarak sürekli hakkında araştırmalar yaptığım, Osmanlı tarihine ilgi duyan ancak "özellikle bu ilginç muharebeye daha çok ilgi duyan birisi" olarak, geliştirip bitirmek bugüne nasip oldu. Öncelikle akşam arta kalan 1-2 saatlik vaktimde mümkün olduğunca toparlamaya çalıştım. Anlatımda bozukluk vb şeyler belki olabilir. Madde ile ilgili yanlış görülen, eksik olduğu düşünülen kısımları belirtirseniz en azından açıklamasını yaparım veya eksiğini tamamlarım. Değerlendirecek arkadaşlar için bir kaç kısa bilgi vermekte fayda olabilir.

  • Bu muharebe ile ilgili en önemli kaynaklar, Şamî ve Yezdî adlı iki çağdaş Timurlu tarihçisinin Zafernâme adlı eserleri ile İbn Arabşah'ın Acâibül-makdûr eseridir. Bunların hepsinden yararlanma fırsatım oldu. Bunun yanında madde de bir kaç tane akademik makale kullandım. Bu konu üzerinde araştırma yapan Ömer Halis Bıyıktay, Yılmaz Öztuna ve Alexandrescu gibi bilimsel eser veren yazarları da kullandım. Halil Çetin'in doktora tezi olan Ankara Savaşı ve Timur'un Anadolu Seferi adlı kitabı da önemli bir kaynaktı. Bu saydığım bilimsel eserlere değinmek istedim. Bunun dışında Timur'un Bayezid'e demir kafese koydurduğu, ata binerken binek taşı olarak kullandığı gibi iddialar bazı kaynaklarda geçiyor. Ancak yukarıda bahsettiğim iki Timurlu kaynağı bundan hiç bahsetmemiş. Muharebe sonrasında Bayezid'in kaçırılma teşebbüsünden sonra Timur'un güvenlik önlemlerini artırdığı şeklinde sade bir bilgi girildi. Onun dışında bu bilgiye dip not olarak bu iddialar eklenebilir. Bunu da belirteyim.
  • Muharebedeki kayıplarla ilgili kesin rakamlara ulaşamadığım için, eski sürümdeki mesnetsiz bilgileri kaldırdım. Hoş asker sayıları, muharebenin tam yeri gibi konularda bile çeşitli iddialar varken, kaç bin askerin öldüğü bilgisine tarihçiler fazla önem vermemiş galiba. O nedenle bu konularda tarafsızlığı sağlayabilmek ve kişisel yorumumuzu katmamak için kayda değer iddialara ayrı başlık altında yer verdim. Ayrıca Timur'un komutanları altındaki isimlerin nasıl olması gerektiği ile ilgili fikirleri de söylerseniz o maddeleri de oluşturabilirim. Mesela Timurluların başındaki Han soyundan gelen Mahmud Han'ın ismi Sultan Mahmud (Timur) şeklinde. Bence doğru bir isimlendirme değil gibi. Gerisi değerlendirecek arkadaşlara kalmış artık.Sait* 21.29, 15 Mart 2021 (UTC)
Öncelikle emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Henüz okumadım, yalnızca göz gezdirdim. Giriş kısmı bir tık fazla geldi, çok uzun. Neyse ki birçok Osmanlı konusunun aksine iki taraf da Türk hanedanı olduğu için kaynaklar daha bol. Öte yandan şunu da buraya bırakmak isterim -ki bu sadece Türkiye'de yayımlanmış çalışmalar :) NanahuatlEfendim? 06.02, 21 Mart 2021 (UTC)
Teşekkürler, fazla olduğu düşünülen kısımları traşlayabiliriz. Yayımlanan kaynaklar daha çok Timur maddesi için bulunmaz bir nimet. İçlerinde Anadolu seferini ve Ankara Muharebesi'ni konu alan çok az. Görebildiğim kadarıyla İsmail Aka ve Halil Çetin'in eserlerini kullandım. Genelde bir çok akademik eserde dönemin çağdaş kaynaklarından yararlanıyor ve hepsi birbirini tekrarlıyor. İlgin için çok teşekkürler @Nanahuatl :) Sait* 06.28, 21 Mart 2021 (UTC)

Yorum Yorum Orta Çağ savaşlarında 200-300 bin kişilik orduların olması dönemin lojistik sistemi dikkate alınınca çok inandırıcı gelmiyor. Ancak tabii ki görüş olarak aktarılabilirler. Asker sayıları aktarılırken 1930'lardan kalma kaynaklar kullanılmış, İngilizce Vikipedi'de böyle kaynakları koyunca obselete source etiketini ekliyorlar. Asker sayılarının konu hakkında günümüze daha yakın dönemde yazılmış kaynaklara göre belirlenmesinin uygun olacağını düşünüyorum.--Visnelma (mesaj) 15.18, 28 Mart 2021 (UTC)

Yorum için teşekkürler öncelikle. Asker sayıları ile ilgili farklı iddialar mevcut zaten. Hemen hepsine yer verdim. Buradaki ana iddialar zaten dönemin ya da döneme çok yakın tarihçilerin verdikleri iddialar. Bunun dışında günümüz tarihçilerinin de bu konu hakkındaki iddialarını ve çağdaş kaynakları değerlendirmelerini eklemeye çalıştım. Zaten 200-300 binli ordu sayıları inandırıcı değil. Osmanlıların 70.000 civarında Timurluların ise bunun iki katı kadar tahminen 140.000 dolaylarında bir kuvvete sahip oldukları muhtemel. Ancak ortada dönemin tarihçilerinin her ne sebeple olursa olsun (abartılı) yazdıkları rakamlar mevcut. (Zaten bu iddiaları akademik olarak ele alan Yılmaz Öztuna, Ömer Halis Bıyıktay gibi isimlerin değerlendirmeleri de mevcut) Bunların verilmeyip günümüzdeki kaynakları kullanmak subjektif bir yaklaşım olacaktır. Zaten "sadece bu muharebe üzerinde özgün araştırma yapan" çalışmalar bahsedilen dönemlere ait. Günümüzdeki akademik eserlerde hem dönemin çağdaş kaynaklarını hem de bu konu hakkında 20. yüzyılın başlarındaki belirtilen obselete source kaynakları kullanıyorlar. Kullanılabilecek kaynakların hepsini sanıyorum kullandım. Eğer eksik olduğu; kullanılması lazım geldiği düşünülen kaynaklar, tarihçiler varsa bunların belirtilmesi durumunda ilgili kaynağı temin edip kullanmaya çalışırım. Sait* 16.55, 28 Mart 2021 (UTC)
Halil Çetin'in doktora tezinden basılan 2012 yılı basımı Ankara Savaşı ve Timur'un Anadolu Seferi adlı eserinde de asker sayıları için, İsmail Aka, Schiltberger, Yakubovskiy, İbn Arabşah, Şamî gibi isimlerin iddialarına yer verirken, benim kullandığım gibi Ömer Halis Bıyıktay ve Alexandrescu ikilisinin iddialarına yer vermişti. Akademisyen başlı başına bu konuyu irdelemesine rağmen kullandığı kaynaklar dönemin çağdaş kaynakları ve kendisinin "günümüz tarihçileri" olarak ifade ettiği Bıyıktay ve Alexandrescu gibi isimledir. "Günümüze daha yakın dönemde yazılmış kaynaklar" da bu şekilde olduğu için belirtilen gerekçe bir sorun teşkil etmemektedir diye düşünüyorum. Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi konu hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilecek Şamî ve Yezdî gibi Timurlu tarihçileri ile İbn Arabşah'tır. Ayrıca konu hakkında akademik düzeydeki son yayınlar yine 1934'te Ömer Halis Bıyıktay ve 1942'de Alexandrescu-Dersca tarafından kaleme alındığı düşünülürse, kullanılan kaynakların bu konu hakkında mühim olduğu varsayılır. Sait* 17.15, 28 Mart 2021 (UTC)