Vikipedi:Seçkin madde adayları/Abutiu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Abutiu[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki Abuwtiyuw seçkin maddesinden çevirdim ve tüm kırmızı bağlantılar hakkında yeni maddeler açtım. Gerekli bilgi kutusunu da ekledim. Gogolplex (mesaj) 19.48, 18 Mart 2019 (UTC)

  • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Madde adı problemli gözüküyor, bu adı kullanan güvenilir Türkçe kaynaklara rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19.52, 21 Mart 2019 (UTC)
Cevap Cevap @Rapsar, konu hakkında şu ana kadar yazılmış bir Türkçe makale ve kaynak ben de bulamadım, nedeni büyük ihtimalle Türkçe dilinde Antik Mısır hakkında araştırmaların yürütülmemesi. İsim Eski Mısır hiyerogliflerinin transliterasyonunun (ˁbw tjw) sessel yorumlamasına dayandığından ötürü aslında Alman yorumlaması olan Abutiu ve Reisner'in İngilizce yorumlaması olan Abuwtiyuw'da orijinal isimler sayılamaz. Türkçe kurallarına uyan ve aynı sessel özelliklere sahip Abutiyu ismi daha mı uygun sizce? Dünya literatüründen neredeyse tamamen Abuwtiyuw ve Abutiu kullanılıyor, ancak burada ve burada Abutiyu olarak geçmiş. Yine de Abutiu Google'da aratıldığında, Abutiyu'ya kıyasla en az 3 kat daha fazla sonuca ulaşılıyor. Maddenin İngilizce tartışma sayfasında da telaffuz ve yazım tartışılmıştır. IPA telaffuzu olarak ʔ-bwit-ʔew verilmiş, ancak nasıl Türkçeye uyarlanabileceği hakkında bir fikrim yok.Gogolplex (mesaj) 14.42, 22 Mart 2019 (UTC)
İlla ki Türkçe kaynak vardır diye düşünüyorum, olmaması biraz zor gibi sanki :) Eğer cidden yoksa, okunuşunu vermek yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 18.19, 22 Mart 2019 (UTC)
  • @Ali95Acar, @Nushirevan11, @Esc2003; madde adı konusunda bir fikriniz var mıdır?--NanahuatlEfendim? 06.19, 25 Eylül 2019 (UTC)
  • Destek Destek Türkiye'de henüz bir Antik Mısır enstitüsü/araştırma merkezi yok diye biliyorum, olsa bile daha çok siyasi konularla ilgilenilirdi.. SIradan insanlar ve hatta hayvanlar yeni yeni tarihin konusu haline geliyor, Türkiye'ye de bu epey geç yansıyor. Bu nedenle mevcut adlandırma uygundur. SM genel kriterlerine uygun olduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık.--Kingbjelica (mesaj) 11.55, 4 Aralık 2019 (UTC)
  • Destek Destek --Kostantinopulos 20.40, 5 Aralık 2019 (UTC)