Vikipedi:Seçkin liste adayları/Afrika'daki Dünya Mirasları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Afrika'daki Dünya Mirasları'nın listesi[kaynağı değiştir]

 • Enwiki ve azwikide SL. Listeyi uzun emekler sonucunda en güncel haline (2019 itibarıyla-2020'de Dünya Mirası henüz seçilmedi) getirdik (azeri gardaşımız Sura Shukurlu da katkıda bulundu, sağ olsun). Uğraşa uğraşa listeyi alfabetik olarak sıraladım. Tüm görsellerin enini 150px olacak şekilde düzenledim. Ek olarak, maddenin giriş kısmını yeniden düzenledim.-thecatcherintheryeileti💬 17.32, 7 Ekim 2020 (UTC)
 • Aday gösteren olarak destekliyorum.-thecatcherintheryeileti💬 17.34, 7 Ekim 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Son zamanlarda çok denk geldiğim çeviri hataları/motomot çeviri sorunları burada da bolca mevcut. En basitinden "site" bile çevrilmemiş, bu maddenin temel kavramı. Bu şekilde madde bu aşamaya gelirse, hiç kimse kusura bakmasın, ben de karşı olurum direkt. En azından bir yazım dili incelenmez mi? "Sınıraşan" nedir? "Afrika Dünya Mirası Fonu, UNESCO tarafından Sahra Altı Afrika bölgesini hedeflemek için kuruldu" nedir? Lütfen, rica ediyorum, maddeleri yazdıktan sonra en az bir kere okuyalım...--NanahuatlEfendim? 00.11, 25 Ekim 2020 (UTC)
  Selamlar Nanahuatl, eleştirileriniz konusunda alınganlık göstermyeyeceğim, merak etmeyin :)
  Teker teker eleştirileri düzeltmeye, öneriler doğrultusunda maddeyi geliştirmeye devam edeceğim.
  Öncelikle, Dünya Mirasları için site kavramını hep kullanıyorum. World Heritage Site herhangi bir şekilde çevrilebilir, genelde Dünya Mirası Alanı olarak çeviriyorum, ancak site kelimesinin kullanılabilmesinde bir sorun görmüyorum.
  İkincisi, sınıraşan kelimesindeki sorun nedir, orayı anlamadım. Belli ki, madde sadece bir ülkede yer almıyor.
  Afrika'nın UNESCO'daki performansı başlığı neden hatalı? Bence değil. Tamam, tırnak konulmaması hatalı, düzeltilmeli.
  Sahra Altı Bölgesi'ni hedeflemek için kullanıldı cümlesinde de baeiz bir eksiklik göremiyorum. Belki bir nesne yerleştirilmelidir, buradaki kaygıyı anlıyorum.
  Asmara'nın açıklaması düzeltilmeli, tamam.
  Bazı maddelerde açıklama olmaması sl olmaya engel mi? Aynı liste bu hali ile iki wikipedide sl. Bence bu bir zoru luluk değil.
  Çözmesi zor sembollerle kaplı? Öyleymiş, kapıda semboller varmış, çözülmüyormuş. Bence sorun yok.
  Mercan ile ilgili cümleye bir daha bakacağım.
  Genel olarak, listeyi tekrar gözden geçireceğim ama yine de eleştirinizdeki çoğu noktayı düzeltmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Bence olması gerektiği noktada. Yine de dikkate alacağım, yapılabilir bakacağım. Çalışmam bitince, buradan duyururum. thecatcherintheryeileti💬 09.52, 25 Ekim 2020 (UTC)
 • "Afrikanın UNESCO'daki performansı" diye bir başlık var, en basitinden kesme işareti olmamasını geçtim, "performansı" nedir? Futbol takımı mı bu? Asmara'nın açıklaması İngilizce kalmış, bazılarına açıklama eklenmemiş bile. "Şifresi çözülmesi zor sembollerle kaplı"? "Mercan taşı ve mangrov kerestesi ticareti üzerine inşa edilmiştir"? Kötü bir şey demiyorum, alınganlık gösterilmesin kesinlikle, ancak biraz dikkat gösterilerek çözülebilecek konular bunlar. Madde bu durumdayken "bu bizim en iyi listelerimiz arasında bence" diye aday gösterilmesine sitemim...--NanahuatlEfendim? 00.18, 25 Ekim 2020 (UTC)
 • Listeyi tekrar elden geçirdim. Listedeki tüm açıklamaları tekrar tekrar kontrol ettim. Çevirileri tekrar kontrol ettim. İdeale en yakın haline getirdim. Yukarıda bahsedilen site kelimesini yine de çevirmedim, çünkü bu kullanım dilimizde mevcut. Yoksa, onları alan, bölge gibi bir kelime ile değiştirebilirdim, değiştirmedim. İlle de değiştir denirse en kolayı o kısım. Yine, Afrika'nın performansı diye bir not düşülmüştü, o kısmı tamamen değiştirdim. Başlığı Ülkelere göre liste yaptım. Başka da yapacak bir şey kalmadı bana. Görüşü ile ilgili olarak @Nanahuatl'a sesleneyim.-thecatcherintheryeileti💬 17.37, 30 Ekim 2020 (UTC)
 • Emeklerine sağlık, ancak dediğim sorunların bir kısmına "sorun yok ki :)" demişsin zaten. Bunların sorun olduğu ortada, "site" diye bir ifade bu anlamda Türkçede kesinlikle yok en basitinden. Bazı maddelerde açıklama yok demişim, "olmaması engel mi?" demişsin, evet, engel :) Bir öyle bir böyle olmaz (açıklamalar eklenmiş gerçi). İngilizce Vikipedi'de nasıl seçildiği bizi bağlamıyor ama şöyle diyeyim, İngilizce Vikipedi'de 2011 yılında seçilmiş ve bu yılın sonrasında eklenen miras alanlarında açıklama yok. Tekrardan bakacağım maddeye.--NanahuatlEfendim? 18.47, 30 Ekim 2020 (UTC)