Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sayfayı yeniden yüklemek için tıklayınız

Seçkin Listeler: UEFA kulüp turnuvaları şampiyonları listesi

Milan taraftarları UEFA turnuvalarında en çok şampiyonluk görmüş taraftarlardır.

UEFA, Avrupa futbolunun en yüksek idari ve kontrol organıdır. UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupası gibi önemli futbol turnuvalarını düzenlemektedir. UEFA Intertoto Kupası, UEFA Kupa Galipleri Kupası ve Kıtalararası Kupa gibi feshedilmiş ve artık oynanmayan turnuvaların da sorumluluğu kendisinde idi.

İtalyan kulübü Juventus, tüm UEFA kulüp turnuvalarını kazanan ilk kulüptür. Bu nedenle 12 Temmuz 1988 tarihinde UEFA Plaketi'ne layık görülmüştür. Juventus, bu başarısından sonra UEFA Intertoto Kupası'nı da 1999 yılında müzesine götürmüştür. UEFA'nın en önem verdiği kulüp turnuvası olan UEFA Şampiyonlar Ligi'ni en fazla kazanan kulüp ise İspanyol Real Madrid'tir. Real Madrid 9 kez şampiyon olduğu turnuvada en yakın rakibi İtalyan AC Milan'ın iki şampiyonluk önündedir. Tüm UEFA kulüp turnuvalarında en fazla şampiyonluğu 48 kez ile İspanyol kulüpleri yaşamıştır, İtalyanlar ise 42 şampiyonluk ile İspanyollar'dan sonra gelmektedir.

Feshedilmiş bir turnuva olan Fuar Şehirleri Kupası, şimdiki adı UEFA Avrupa Ligi olan UEFA Kupası'nın selefi olarak kabul edilmektedir. Fakat UEFA'nın bu durumu reddetmesinden dolayı Fuar Şehirleri Kupası'nın istatistikleri UEFA Avrupa Ligi'ne dahil edilmez. 1972 UEFA Süper Kupası da bu durumdadır. De Telegraaf'ın maddi desteği ile oynanan bu kupa resmî olarak UEFA tarafından kabul edilmemekte ve istatistiklere dahil edilmemektedir.

Kulüplere göre[kaynağı değiştir]

Kulüp Ülke UŞL KGK UAL UIK USK KK Toplam
Milan  İtalya 7 2 0 0 5 3 17
Real Madrid  İspanya 9 0 2 0 1 3 15
Juventus  İtalya 2 1 3 1 2 2 11
Liverpool  İngiltere 5 0 3 0 3 0 11
Barcelona  İspanya 3 4 0 0 3 1 11
Ajax  Hollanda 4 1 1 0 2 2 10