Vikipedi:OkulProjeleri/ITU END329E 2011

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Giriş[kaynağı değiştir]

Bu sayfa İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2011 - 2012 güz yarıyılında açılan seçmeli bir ders olan Total Quality Management (Toplam Kalite Yönetimi) dersinin dönem ödevi ile ilgili bilgiler içerir.

Ödevin amacı dersi alan öğrencilerin Vikipedideki Kalite ve Kalite Yönetimi ile ilgili maddeleri geliştirerek ve eksik maddeleri vikipediye ekleyerek bilginin yayılması ve paylaşılmasına katkıda bulunmalarıdır. Ödevde öğrencilerden Vikipedide Kalite konusuyla ilgili çeşitli ansiklopedik makaleler yazmaları istenmektedir; hedef, grup halindeki öğrencilerin Vikipedi’de konu ile ilgili az gelişmiş ya da olmayan bir konuyu seçip ders süresi boyunca Vikipedi:Kaliteli maddeler statüsüne getirmeleridir.

Yürütücüler: Dersin sorumlusu Öğr. Gör. Dr. Serdar-Asan ve ders yardımcısı Ar. Gör. Güneş Küçükyazıcı, öğrencilerin Vikipedi ile tanışmalarını sağlayacak ve projenin Vikipedi kuralları dahilinde çalışması için gereken özeni gösterecektir.

Proje süresi: Proje 25 Eylül 2011 tarihinde başlayacak ve 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecektir.

Durum: Proje tamamlanmıştır. (Aralık 2011)

Değerlendirme: Proje kapsamında vikipediye kalite konularında çeşitli maddeler eklenmiştir. Grup 2 Kalite Maliyetleri maddesini vikipediye eklemiş ve kaliteli madde statüsüne getirmiştir.

Öğrenciler için önbilgi[kaynağı değiştir]

Vikipedi, Özgür Ansiklopedi, herkesin katkıda bulunabildiği bir ansiklopedidir. Birçoğu sizler gibi öğrencilerden oluşan yüzlerce editörü (Vikipedist) bulunmaktadır. Bunlardan çoğu bu ansiklopediyi düzenlemeyi eğlenceli bulan ve bunu bir hobi olarak yapan gönüllülerdir. Bu yüzden umarım sizler de bu ödevi ve alıştırmaları eğlenceli bulursunuz.

Vikipedi ile maceranıza başlamanızın en iyi yolu Yardım sayfasını kullanmaktır. Öncelikle Vikipediye nasıl katkıda bulunacağınızı öğrenmeye başlayın:Vikipedi:Vikipedi'ye katkı sağlamak, Yardım:Viki ile yazarlık ve ÖZELLİKLE Yardım:Sayfa nasıl yazılır. Wiki ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa öncelikle Yardım:İçindekiler kısmına bakın. Eğer aradığınız sorunun cevabını burada bulamazsanız, Vikipedi:Danışma masasındaki kişilere sorunuzu iletebilirsiniz.

Herhangi bir temel düzeltme yapmadan önce bir Vikipedi kullanıcı hesabı edinin (Vikipedi:Neden bir hesap edinmeli?). Ödevdeki alıştırmaları yapmak için kesinlikle size ait bir kullanıcı hesabınızın olması gerekmektedir (aksi takdirde, sizin alıştırmayı tamamladığınızı denetleyemeyiz). Kullanıcı adınızı ve kullanıcı sayfanızın linkini Görev listesinde numaranızın bulunduğu satırda ilgili hücreye eklemeyi unutmayın.

Bu başlığın geri kalan içeriği hazırlık aşamasındadır. Projenin ingilizce sayfasında [1] daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Görevler[kaynağı değiştir]

Proje kapsamında sizden tamamlamanız beklenen görevler şunlardır:

Görev 0: Bireysel - bir Vikipedi kullanıcı hesabı edinmek. Kullanıcı adınızı ve kullanıcı sayfanızın linkini Görev listesinde numaranızın bulunduğu satırda ilgili hücreye eklemek.

Görev 0: Bireysel - Kalite/Kalite Yönetimi ile ilgili mevcut maddeleri bulup Kalite Kategorisine eklemek. Kullanımı [[Kategori:Kalite]]

Görev 1: Bireysel - Kaynak ekleme (detaylı bilgiye ders notlarından ulaşabilirsiniz)

Görev 2: Bireysel - Yeni madde eklemek veya mevcut bir maddeyi geliştirmek (detaylı bilgiye ders notlarından ulaşabilirsiniz)

Görev 3: Grup - Kalite ile ilgili bir maddeyi Vikipedi:Kaliteli maddeler düzeyine çıkartacak şekilde geliştirmek.

Görev 4: Grup - Görev 3'te geliştirdiğiniz maddeyi Vikipedi:Kaliteli madde adayları olarak göstermek ve madde içeriğini geliştirmeye devam etmek.

Ders notlarından ve Projenin ingilizce sayfasından [2] detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaliteli Madde[kaynağı değiştir]

Ödev kapsamında her grup enaz bir konuyu Vikipedi:Kaliteli maddeler kriterlerine uygun hale getirerek Vikipedi:Kaliteli madde adayları statüsüne ulaştırmalıdır. Grupların üzerinde çalışabilecekleri konulardan bazıları aşağıda listelenmiştir. Madde başlıkları aşağıdaki konu başlıkları ile birebir aynı olmak zorunda değildir. Madde başlıklarını belirlerken Vikipedi:adlandırma kurallarına uymaya özen gösterin. Listeye karşılıklı görüşme sonrası eklemeler yapılabilir.

Her grup ve birey üzerinde çalışmak istediği konuyu secip Görev listesine işlemeli ve yukarıdaki listede ilgili konu başlığının üstünü çizerek bu başlıgın alındığı bildirmelidir. Bir maddenin üstünü çizmek için maddenin başına ve sonuna <s></s> taglerini ekleyin, böylece bu etkiyi oluşturabilirsiniz. Bu noktada ilk gelen ilk hizmet görür (FCFS) prensibi geçerli olacaktır. Konunuzu seçtikten sonra yanına grup numaranızı yazmayı unutmayın!

UYARILAR[kaynağı değiştir]

Derse kayıtlı her öğrenci bu proje kapsamındaki maddelerin kalitesinin geliştirilmesinden ve bakımından sorumludur.

Görev listesinin kullanımı[kaynağı değiştir]

Her bir görev kapsamında, üzerinde değişiklik yaptığınız maddelerin linkini [[madde adı]] şeklinde Görev listesine işlemelisiniz, yaptığınız değişiklikle ilgili kısa bir açıklamayı da ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde yaptıklarınız değerlendirmeye alınmamaktadır.

Yaptığınız değişikliklerin takip edilir/değerlendirilebilir olması için kullanıcı girişi yapmadan ders kapsamında eklemdiğiniz maddeler için değişiklik yapmayınız.

Şablon kullanımı[kaynağı değiştir]

Üzerinde çalıştığınız maddelerin en üstüne (ilk satırına) Çalışma Şablonu ekleyiniz. Kullanımı {{Çalışma}}. Madde üzerinde çalışmanız bittiğinde, şablonu sayfadan kaldırmayı unutmayın.

Üzerinde çalıştığınız maddelere ayrıca {{Okul projeleri}} madde ileti kutusu şablonunu ekleyebilirsiniz. Şablonu geliştirerek siz de katkıda bulunabilirsiniz.


Lütfen telif hakkı saklı içerik eklemeyiniz[kaynağı değiştir]

Uyarı
Ayrıntılı telif açıklaması.

Merhaba,

Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemenizi takdir ve teşekkürle Tournesol.png karşılıyoruz; çünkü sayısız kişiye karşılıksız bilgi sunan bu ansiklopedi, gönüllülük kavramıyla ayakta durabilmektedir. Ve en önemli konulardan Beş temel taşımızdan üçüncüsü; telif hakları konusudur. Vikipedi; ana sloganı olan Özgür ansiklopedi kavramına yakışır bir şekilde yaşamak istediği için, telif konusuna özen göstermektedir. Herhangi bir kurum, kuruluş ya da kişinin, telif ihlali nedeniyle yasal yaptırım uygulama hakkının olmaması için, özgür içerik kullanmaya çalışıyoruz.

Eğer herhangi bir sitede; Creative Commons lisansıyla özgürce alıntı yapılabileceğine dair açık ve net bir ifade yoksa, kopyalama yapamamaktayız. Site sayfalarında bu konuda herhangi bir açıklama ya da uyarı yoksa, bu durum da onun yasalar tarafından otomatik olarak korunduğunun göstergesi olabilir. Özellikle de, "Copyright, Red copyright.svg , Her hakkı saklıdır, TM" vb. yazı ve uyarı işaretleri varsa, zaten bu durumda kesinlikle o site sahibinin Vikipedi'ye izni olmadan alıntı, kopyalama yapamıyoruz. Unutmayın; alıntılarınıza kaynak göstermeniz tek başına yeterli değildir. Fakat alternatifler var elbet:

  • Alıntı yaptığınız site size aitse ya da site yetkililerinden izin aldıysanız; ilgili web sayfasının yüklü olduğu sunucuya bağlı yetkili bir e-posta adresinden, permissions-tr@wikimedia.org adresine; kendi web sayfalarından yapılacak her türlü içerik alıntısının Vikipedi'de kullanılmasına Creative Commons lisansı çerçevesinde izin verildiğini belirten bir e-posta yazılması bir çözümdür. Ya da;
  • Gerek cümleleri değiştirerek, gerekse kendimizden birşeyler katıp, yeni cümleler oluşturarak o sayfayı yazabiliriz. Hem böylece emeğimiz geçerek gerçek bir katkıda bulunur, hem de telif hakları ihlali yapmamış oluruz.
  • Telif yasalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız.

İyi bir yazar olamayabiliriz, hatalardan da korkmamalıyız, çünkü her gün yüzlerce hatayı düzelten birçok vikipedist var.

Bu anlamda silinen (ya da geri alınan) maddeyi/içeriği yeniden kendiniz yazarak Vikipedi'ye katkıda bulunacağınıza inanıyoruz. Herhangi bir durumda yardım istemekten çekinmeyin. Bildiğimiz her konuda elimizden gelen her şeyi yaparız. Tekrar hoş geldiniz, iyi çalışmalar.
Eldarion 10:40, 30 Aralık 2010 (UTC)