Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Tong Yabgu Kağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.---- Akhilleus ileti 17:18, 27 Ekim 2011 (UTC)

Tong Yabgu Kağan[kaynağı değiştir]

Wikipedia'dan birebir çevirme bir madde. Wikipedia'da mevcut durumda KM zaten, burada da kriterleri sağladığını düşünüyorum. Ancak maddeyi inceleyeceklerden küçük bir isteğim var. Acaba madde içerisinde geçen "Movses'ın aktardıklarına göre Aghvania güçleri öncelikle başkente çekilmiş sonrasında ise Kafkas Dağları'na doğru yönelmiştir. Göktürk ve Hazar birlikleri onları takip etmiş ve yakalayarak çoğunluğunu kılıçtan geçirmiş, bazılarını da esir olarak almışlardır." cümlesini Wikipedia'daki orijinal cümlesi ile sağlayabilir misiniz? Maddeyi çevirirken o kısım biraz kafamı kurcaladı. Diğer cümlelerde bir hata yok. --cobija 01:27, 12 Ağustos 2011 (UTC)

Üzerini çizdiğim cümle hakkında biraz araştırma yaptım Aghvania dediğimiz yer Albanya imiş. Maddede ikilemde kaldığım bir bölüm kalmadı böylece. tertemiz, mis gibi oldu. --cobija 20:42, 29 Ağustos 2011 (UTC)
  • Destek Destek --Gktr 21:51, 16 Ağustos 2011 (UTC)
  • Yorum Yorum Maddeyi İngilizceden çevirmişsiniz; ama sadece öneri niteliğinde bir şeyler söylemek istiyorum. Türklerle ilgili bir araştırma yaparken öncelikle; eski Türk kaynaklarına gidebiliriz. Bizim bunu yapma olanağımız bir İngiliz'e göre çok fazladır. İngilizce kaynak Tong kelimesinin kaplan anlamına geldiğini söylemiş. Ancak ben İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı'yla çokça meşgul olan biri olarak söylüyorum; bu kelime eski Türkçedeki ton kelimesidir. Karakteri bulamadığımdan yazamadım sondaki n, nazal n'dir. Nazal n'nin fonetik çıkımı da "ng"dir. Açıkça bu kelime İlk Dönem Türkçesinde "dolu, içi boş olmayan" anlamına gelen "ton, yani tong" sözcüğüdür. Bir de nazal n'li olmayan "ton" sözcüğü vardır. Bu sözcüğü biz bugün don olarak kullanıyoruz; o da elbise demektir. Bahsedilen kaplan manalı sözcük "tona" okunuş olarak "tonga veya tunga" sözcüğüdür. Ancak Türkçe hiçbir zaman kelime kökünün sonunda kalan ünlüyü düşürmeyi seven bir dil olmamıştır. Zaten tarihte ünlü bir Türk olan Alper Tunga vardır; İngilizler bu iki ismi birbirine karıştırmışlar. Bu tür araştırmalar yaparken Divan-ı Lûgati't-Türk'ten etimolojik anlamda yararlanmak faydalı olacaktır. Çünkü o zaman kelimelerin gerçek kökünü bulabiliriz. Saygılarımla... Çalıştayileti 01:17, 18 Ağustos 2011 (UTC)
  • Cevap Cevap Bahsedilen harf "ñ" harfi sanırım. Bu konuda uzman değilim, Wikipedia'da ne yazıyorsa aynen çevirdim. Siz bu konuda bayağı bilgilisiniz. Gerekli değişiklikleri yapmanız iyi olacaktır öyleyse. --cobija 22:11, 18 Ağustos 2011 (UTC)
  • Destek Destek Birkaç kırmızılık olmasına rağmen KM olabilir.--Anylaiileti katkılar 12:31, 28 Ağustos 2011 (UTC)
  • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek -- içerik genişlendirilmeli. Kritik önem taşıyan kırmızı bağlantılar açılmalı. - Nebeviye 16:01, 12 Eylül 2011 (UTC)
  • Karşı Karşı Bu madde İngilizce sürümünden çevrilmiş ve İngilizce sürümü 2007'nin ortalarında SM olmuş, yani eski SM'lerden. Tong Yabgu, Batı Göktürk Kağanlığı'nın en bilinen hükümdarlarındandır. Hakkında birçok kaynak var. Mesela ailesinden maddede bahsedilmemiş. İçerik açısından zayıf olduğunu düşünüyorum. Çalıştay'ın dediği gibi etimoloji konusuna daha fazla ve ayrıntılı şekilde değinilmeli. Konunun uzmanları el atsa iyi olacak. GökçeYörük 18:18, 17 Eylül 2011 (UTC)
Cevap Cevap Dediklerinde haklısın fakat Facebook üzerinde tartışmamızın hemen sonrasında gelip bu adaylığın altına karşı oy atmandan dolayı pek ciddiye alamıyorum. Altını çizerek söyleyeyim: eksiklikleri belirtmenden değil fakat aramızdaki bir tartışmadan sonra hemen gelip buraya karşı oy atmandan rahatsız oldum. Vikipedi kişisel husumetlerin koz olarak kullanıldığı bir mekan değildir. Ayrıca elinde konu ile ilgili kaynaklar olduğunu farz ediyorum yardım edecektim sözünden dolayı. Bu da ayrı bir olay zaten --cobija 22:03, 17 Eylül 2011 (UTC)
  • Cevap Cevap Yukarıda yaptığım yorumun Facebook'taki konuşmalarla kesinlikle herhangi bir ilgisi yok. Lütfen VP:N ve VP:İNOV'u unutmayın, beni zan altında bırakmayın. Topluluğa yanlış lanse etmeyin. GökçeYörük 14:01, 18 Eylül 2011 (UTC)
  • Yorum Yorum Gökçe Yörük'ün de belirttiği şekilde içeriğinin geliştirilebileceğini düşünüyorum. Utku TanrıvereMesaj 22:50, 26 Ekim 2011 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.