Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Stilianos Zaucis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Stilianos Zaucis[kaynağı değiştir]

Maddeyi KM olan ingilizce Vikipedi'den çevirdim. Maddenin akışını etkileyebilecek iç bağlantılar tanımlandı.--Yzkoc (mesaj) 11.35, 18 Ocak 2021 (UTC)

Bu sayfa için bir çağrı geçeyim, şimdiden teşekkürler: @Nanahuatl, Seksen iki yüz kırk beş, Satirdan kahraman, SAİT71, Can, Robingunes, Khutuck, İazak, Madrox, Gogolplex--Yzkoc (mesaj) 09.59, 9 Şubat 2021 (UTC)
  • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Yalnız maddede, biraz fazla sübjektif ifade ve sıfatların varlığı söz konusu. "Önemli"ler, "ön plana çıkma"lar gibi basit ifadelerin yanında birçok yerde aslında bu durum göze çarpmakta. Tarihî kaynaklar, yazarlarının kendi bakış açılarını sunduğundan bunları biraz titiz işlemek gerekiyor. Örneğin maddede geçen "Böylece Vita Euthymii, Zaucis'i, başarılı general olan Nikiforos Fokas'ın ordudan görevden alınmasının yanı sıra Bulgaristan ile 893'te meydana gelen düşmanlıklardan sorumlu olmakla suçlar [...]" gibi bir ifade gayet uygun, tarihî kaynak verilmiş ve o kaynağın nasıl bir yorum yaptığını aktarmış. Ancak "Samonas cömertçe ödüllendirildi" derken bu hususa dikkat edilmiyor mesela, yahut "Bununla birlikte, tüm bunlar, Zaucis yönetiminin dış ve askeri işlerde etkisiz kaldığı algısının kalıcı olmasına yol açtı" derken. Genel anlamda bu noktalara dikkat edilerek düzenlemeler yapılmasında (yalnızca verdiğim örnekler değil, maddenin genelini kastediyorum) fayda var.--NanahuatlEfendim? 19.23, 9 Nisan 2021 (UTC)