Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Palanka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir. --LostMyMind (mesaj) 00.04, 21 Şubat 2021 (UTC)

Palanka[kaynağı değiştir]

Daha önceden de aday göstermiştim ancak palanka kelimesini sözlüklerin çoğu genel anlamda "ahşap kale" olarak tanımlarken akademik kaynaklarsa özellikle Osmanlıya ait bir kaleden bahsetmekteydi. Bu yüzden maddeyi akademik kaynaklara uyacak şekilde değiştirdim, diğer bilgileri ise kazıklı çit maddesine taşıdım. Ayrıca telif hakkı ortadan kalkmış resimler de ekledim. Literatürde palankayla ilgili başka kaynak bulmakta zorluk yaşıyorum. Siz bulabilirseniz benimle paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla --Visnelma (mesaj) 23.19, 19 Kasım 2020 (UTC)

Yorum Yorum "Nehir kenarı" maddesinin açılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.
Yorum Yorum "Nehir kenarı" sözcüğüyle neyin kastedildiği yeterince açık bence. İngilizce sayfayı çevireyim dedim ancak tarih öğrenirken faydası olmayacak terimler ve bilgilerle dolu. Bunun yerine "seğirdim yolu" "perde duvar (tahkimat)" ve "gözetleme kulesi" gibi konuyla daha ilgisi olan maddelerini açacağım. --Visnelma (mesaj) 19.47, 20 Kasım 2020 (UTC)
  • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Madde şu an başlangıç, zorlarsak C seviyesinde diyebilirim. "Havale ve Parkan" başlığı zaten "palanka" ile ilgili dahi değil, başka türdeki tahkimatlar. Giriş kısmı şu yönergeye (teklif aşamasında ama zaten çok detayları konuşuyoruz şu an, geneli uygulanan şeyler) uygun değil.--NanahuatlEfendim? 20.07, 20 Kasım 2020 (UTC)
  • Bu tahkimat türleri birbirlerinin kardeşi sayılırlar. Örneğin "The period of Ottoman-Turkish Reign at Nove Zamky" makalesinde "In the place of Kakat they built a "palanka" which they called Ciğerdelen Parkanı" yazmakta. Konu hakkında en çok atıf yapılan makalelerden biri olan "The Palanka: A Characteristic Building Type of the Ottoman Fortification"da bu üç tahkimat birbirleriyle çok yakından alakalı oldukları için hepsi bir arada anlatılmakta, nitekim bu tahkimatlar arasındaki tek fark inşaat edilmelerinin amaçlarının farklı olmasıydı. Akademik kaynaklar bu tahkimat türlerinden bir arada bahsederken, bizim bunları ayırmamızın pek iyi olacağını düşünmüyorum. Zaten parkan ve havale hakkında kendi başlarına yeterince kaynak olmadığı için bunlardan palanka maddesinde bahsetmek en uygunu olacaktır. Bundan başka makalenin giriş kısmını düzenliyorum. Kontrol edebilirsiniz, saygılarımla --Visnelma (mesaj) 22.09, 20 Kasım 2020 (UTC)
  • @Nanahuatl, seslenmeyi unutmuşum. --Visnelma (mesaj) 13.34, 21 Kasım 2020 (UTC)
    Bahsedilmesin demedim zaten de, hani o kısım "palanka" konusu kapsamında değil bile :) Hani etrafından dolanan bir konu. Onu çıkarınca zaten geriye elle tutulur, "konusunu yeterince iyi anlatıyor" diyebileceğimiz bir içerik kalmıyor. NanahuatlEfendim? 22.04, 1 Aralık 2020 (UTC
  • @Nanahuatl, parkan kelimesini biraz yanlış aktarmışım, yeni kaynakla bunu güncelledim. Ayrıca sadece 1 paragraf, 4 satır havaleden bahsetmekte. Umarım hala bu 4 satırı geriye çıkarınca konuyu iyi anlatamıyor dediğiniz bir kısım kalmaz. Derseniz de geliştirmek için uğraşırım--Visnelma (mesaj) 18.59, 2 Aralık 2020 (UTC)
    Anlatmaya çalıştığım şey şu: maddenin konusu "palanka" adı verilen tahkimat türü. Etimolojisi, inşaatı -ki aslında mimarisi gibi bir başlık olmalı- ve işlevi (nasıl işlevi? İçerikle uyumsuz bir başlık tercihi) dışında bir başlık bulunmuyor. "Havale" kavramı, "palanka" denilen tahkimat türünün bir parçası değil, ilgili bir konu yalnızca. Öte yandan maddedeki kaynak kullanımı uygunsuz, kaynaklar için bir standart yok, sayfa numarası yok. Verilen bilgiye ulaşmak için tüm kaynağı incelemem gerekiyor, "PDF Free Download" kısmı bile verilmiş kaynak başlığında... NanahuatlEfendim? 16.56, 27 Aralık 2020 (UTC)

Şu anda maddeyi baştan yazıyorum bilginize.--Visnelma (mesaj) 04.57, 21 Ocak 2021 (UTC)

Maddeyi güncelledim. Dipnotları önümüzdeki günlerde ekleyeceğim.--Visnelma (mesaj) 20.42, 21 Ocak 2021 (UTC) @Nanahuatl--Visnelma (mesaj) 20.42, 21 Ocak 2021 (UTC)

@Nanahuatl Şimdi ne düşünüyorsunuz?--Visnelma (mesaj) 19.41, 28 Ocak 2021 (UTC)

@Visnelma, emeklerine sağlık öncelikle. 20 Kasım'da, girişlere dair biçem el kitabına bağlantı vermişim, hâlâ uygunsuz giriş kısmı... NanahuatlEfendim? 20.20, 28 Ocak 2021 (UTC)

@Nanahuatl ufak bir düzenleme yaptım. Buna ne dersiniz?--Visnelma (mesaj) 21.18, 28 Ocak 2021 (UTC)

Verdiğim bağlantıyı okuyabildin mi acaba?.. Giriş, maddenin özeti niteliğinde olmalı ve bu doğrultuda kaynak kullanımına gerek yok, zira alt kısımlarda zaten var bu içerik kaynaklı ve daha detaylı şekilde. Ancak maddede bu durum söz konusu değil. NanahuatlEfendim? 00.33, 29 Ocak 2021 (UTC)

@Nanahuatl Giriş kısmındaki referansların sayısını 5'ten 2'ye indirdim (birisi tanım, birisi tarih için) ve maddeyi özetleyecek şekilde yeniden düzenledim. Başka eklemeler de gerçekleştirdim. Tekrar göz atabilirsiniz.--Visnelma (mesaj) 08.48, 29 Ocak 2021 (UTC)

 Not: Bir rica: lütfen başkasının yazdığı kısımlar üzerinde değişiklik yapmayınız. --LostMyMind (mesaj) 14.48, 29 Ocak 2021 (UTC)

@LostMyMind Cümleyi daha nazik hale getirecek şekilde yeniden düzenlemiştim.--Visnelma (mesaj) 16.08, 29 Ocak 2021 (UTC)

Öncelikle bu şekilde yorumlara müdahale etmeyelim, ne demek "daha nazik"? Üç nokta koymak da nezaketsizlik mi oldu? Bu iş başka yerlere gidiyor, abartmayalım lütfen. Kriterlerden 5.'si "Günden güne önemli değişikliklere ve süregelen düzenleme savaşlarına maruz kalmamıştır" demekte ve maddede adaylıktan beri 200'ün üzerinde değişiklik yapılmış. Aslında bu bile başlı başına yeterli gözüküyor şu an. Çalışma noktalandıktan sonra aday gösterilmesi daha uygun olacaktır diye düşünüyorum naçizane. NanahuatlEfendim? 18.20, 29 Ocak 2021 (UTC)
@Nanahuatl 3 nokta koymak nezaketsizlik demedim. Soru işaretinden 2 nokta koymuşsunuz, onu da -eğer değişiklik notuna dikkat ederseniz- noktalama hatası olduğu için düzelttim.
Maddeyi baştan yazdım ve tamamladıktan sonra madde stabil hale geldi. Tamamlandıktan sonra değişikliklerin yavaşladığı görülmektedir. Ayrıca adaylığı ta kasımın başında açmışım. Bu yüzden 200 değişiklik olması o kadar da garip değil.--Visnelma (mesaj) 18.48, 29 Ocak 2021 (UTC)
  • Ben şahsen sürekli bu maddeye dönüp, benzer noktaları beklemekten sıkıldım. 20 Kasım, 28 ve 29 Ocak'ta olmak üzere, üç kere giriş kısmı yönergeye uygun değil diye belirttim, hâlâ uygun değil. Nişanyan Sözlük'te kelimenin nereden geldiği verilmiş, maddeye bu "düşünülmektedir" diye aktarılmış. Kaynakta "düşünülmektedir" denilmemekte, özgün araştırmaya (kaynağı okuyup çıkarımda bulunma) yer vermeme ihlaline girer bu durum. "Terminoloji" başlığı ile içerik uyumlu değil (başlık ne kastediyor onu anlayabilmiş değilim açıkçası). "Özellikleri", "İnşaat tarzı", "kentin yapısı" ve "tarihi" başlıkları o kadar iç içe geçmiş şeyleri anlatmakta ki, nasıl ve neye göre ayrıldıklarını anlamlandıramadım. Madde çok dağınık gözüktü bana. Aylardır açık adaylık, @Maurice Flesier sonlandırsa, üzerine biraz daha çalışıldıktan sonra tekrar, taze taze aday olsa daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 07.18, 10 Şubat 2021 (UTC)
  • Başlıkları ve içerikleri düzenledim. Nişanyan Sözlük'le ilgili kısmı düzelttim. (Gerçi hata sadece bir kelimeden ibaretti. Bunu kendin de düzeltebilirdin.) Giriş kısmını zaten düzenlemiştim, maddeyi özetliyor. Ama senin nerede hata gördüğünü anlamadım. Terminoloji başlığı ise terimi ve bu yapı için kullanılan diğer kelimelerin farkını inceliyor. Daha uygun bir başlık fikrin varsa önerebileceğini hatırlatayım.--Visnelma (mesaj) 21.07, 14 Şubat 2021 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.