Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Neptün

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Neptün[kaynağı değiştir]

Maddenin KMA kriterlerini sağladığını düşünüyorum.Frontfrog (mesaj) 21.37, 31 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık, ancak çeviri, akışkanlık ve imla kuralları açısından büyük sorunları mevcut. Yalnızca birkaç örnek:
  1. "Keşfi ertesinde" gibi bir ifade başlı başına akıcı değil.
  2. "Daha sonra da Neptün ismi gezegenin uluslararası kabul görmüş ismi oldu" (çifte "ismi").
  3. "Galileo'nun çizimlerine göre o, Neptün'ü 28 Aralık 1612 ve 27 Ocak 1613'te gözlemlemiş. Ama Galileo iki seferde de, Neptün'ü hareketsiz görüntüsünden dolayı bir yıldız olarak değerlendirmiştir." (anlaşılması güç, hatta makine çevirisi sanırım).
  4. "Gene" dahi yazılmış...
  5. "Neptün ve Uranüs'ün oluşum süreçlerini doğru şekilde açıklamak şu anki bilgilerimizle çok zordur" (birincil çoğul şahıs?)

Ayrıca birçok kısmı yarım çevrilmiş İngilizce maddeden zaten. "Kaliteli madde, tam kapsama olmamalı" denebilir ama olay kapsama değil, eksik olması. "Fırtınalar" başlığının ikinci paragrafı örneğin tamamlanmadan, kaynaksız bir şekilde sona eriyor. Ya da "Gezegen halkaları" başlığı komple kaynaksız mesela. Tüm bunları değerlendirdiğimde kaliteli madde kriterlerini karşılamadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 22.35, 11 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  • Makaleyi genişletme fırsatınız var mı? Bazı yorumları düzeltmeye çalışacağım. Frontfrog (mesaj) 16.40, 18 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Frontfrog, anadiliniz Türkçe midir?--Nanahuatl? 06.21, 20 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]