Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Juche Kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

Bu madde, Vikipedi topluluğu tarafından Kaliteli Madde seçilmiştir--B.S.R.F. 💬 17:24, 2 Aralık 2016 (UTC)

Juche Kulesi[kaynağı değiştir]

Madde gerekli kaynaklar verilerek düzenlendi, görseller ve bilgi kutusu eklenerek düzgün bir biçime kavuşturuldu. Ayrıca internette yüksek sayıda aratılması nedeniyle bu maddenin önemli olduğunu düşünmekteyim. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:24, 12 Kasım 2015 (UTC)

Diyapazon, bahsettiğiniz maddeler yaratıldı, --Ahmet Turhan (mesaj) 16:44, 15 Kasım 2015 (UTC)
  • Yorum Yorum Açıkçası bu tür anıtlarla ilgili maddelerin (bence) zaten oluru bu kadar olmalı. Yanlış anlamayın maddeye yaptığınız katkılar gayet iyi. Lakin o gerekli değeri aşmadı gibi. Belki biraz daha geliştirilmeli. Ha şimdi diyeceksiniz ne ekleyeyim? Açıkçası bilmiyorum. Sonuçta ben bu madde de yeteri kadar bilgiye sahip değilim. Bir de şu ücret yazısı var bence onda TL'ye çevirme kısmını kaldırmalıyız. Her ne kadar yaklaşık değer olduğunu belirtsenizde uygunsuz gibi. Malum bu fiyatlar bir krize göre artış gösterir eski kalır. Hoş durmaz.
    Beyaz Deriili (mesaj) 16:00, 15 Kasım 2015 (UTC)
Ücret kısmının kaldırılmasına katılıyorum. Ayrıca seçkin madde seçmiyoruz, maddenin kısa olması (ki çok kısa değil) sorun olmamalı. --Diyapazon, 17:00, 15 Kasım 2015 (UTC)
Haklısınız, söyledikleriniz gayet mantıklı geldi, o kısım çıkarıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:29, 16 Kasım 2015 (UTC)
  • Destek Destek Aslında doğru. Kaliteli madde seçkin madde değil. Bu ücret kısmı kaldırıldığına göre ben destek veriyorum.
    Beyaz Deriili (mesaj) 17:11, 16 Kasım 2015 (UTC)
  • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Şöyle bir bakınca İngilizce ve hatta Korece Vikipedi'deki maddelerden daha iyi duruyor, ancak kaliteli madde olamayacak seviyede. Arka plan başlığında Juche anlatılmış, heykel ile alakalı hiçbir bilgi yok. Geriye iki başlık kalıyor yapıyla alakalı olan. Onur Anıtı ile kıyaslanırsa görece zayıf kaldığını düşünüyorum. Maddede şunun, şunun ve şunun gibi (ve diğer bazı kaynaklar) daha akademik/güvenilir kaynaklar tercih edilmeli. Şahsen bu tip maddelerden uzak durmamın sebebi yerel dilde kaynaklara erişme sıkıntısı. Maddede hiç Korece kaynak yok, yakın coğrafyadaki dillerden Rusça, Çince, Japonca kaynak yok. Bu dillerdeki kaynaklar bir şekilde taranırsa çok daha ileri seviyede bir madde olabileceği kanaatindeyim.--RapsarEfendim? 23:25, 21 Kasım 2015 (UTC)
@Rapsar, yorumunuz için teşekkürler. Maddeye birtakım yeni bilgiler ve kaynaklar ekledim. Bununla birlikte heykelleri tablo şekline getirdim. Daha fazla ne yapılır emin olamıyorum, zira anıtla ilgili (ve yapılmasına neden olan fikirler) çokça bilgi verildi, etrafında hangi ünlü anıtların ve binaların olduğu dahi şu an yazılı. Başka ne tür bilgiler eklenebilir bilemiyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 02:30, 23 Kasım 2015 (UTC)
Dediğim gibi başka dildeki kaynaklar gereken bilgileri verecektir diye düşünüyorum, Kore'deki bir yapı için Korece hiçbir kaynak kullanılmamış olması sorun teşkil ediyor, bence.--RapsarEfendim? 10:18, 23 Kasım 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar, yapılan taramalar sonucu maddeye birçok Korece ve Çince kaynaklar eklendi. Dediğiniz gibi kaliteli, şık ve içerik bakımından kapsamlı durdu. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:26, 23 Kasım 2015 (UTC)
Teşekkürler, emeğinize sağlık. Ancak benim kastettiğim şey bu kaynaklar taranarak ek bilgiler eklenmesiydi. Siz ise zaten kaynaklı bilgilere bir de farklı dillerde kaynak eklemişsiniz :) "Arka plan ve Juche fikri" başlığını ise gereksiz bulmaktayım, zira bu heykelin değil Juche maddesinin konusu. Cumhuriyet anıtı maddelerine cumhuriyet ile ilgili içerik, Atatürk anıtları maddelerine Atatürk'ün biyografisini eklemeye benzetiyorum; yahut belli bir mimari tarzda inşa edilen bir yapıyı anlatırken o mimari tarz hakkında bilgi vermeye. Bu mantıkla, Juche ile alakalı tüm maddelere aynı içeriği eklememiz gerekiyor :)--RapsarEfendim? 16:46, 5 Aralık 2015 (UTC)
Sanırım haklısınız @Rapsar, fakat inşa fikrindeki arkaplanı tamamen silmek orada bir boşluğa neden olabilir. Şöyle ki, örneğin cumhuriyet anıtının isminin neden "cumhuriyet" ten geldiği ilgili meclis kararlarıyla örneklendirilip anlatılabilir. Tabiki bu anlatılanlar cumhuriyetin ne olduğuna dair uzun bilgiler içermez ama tarihsel olarak cumhuriyetin o dönemdeki tarihsel ilişkileri ve anıta katkısı anlatılabilir. Bu durum da buna benziyor, Juche fikri dönemi itibariyle yeni bir fikirsel doktrin olduğu için, kulenin tasarımında bu fikre dair bilgilerin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla "Juche" kısmını tamamen kaldırmak yerine, bu konuyu kuleye bağlayan yeni cümle yapılarıyla yeniden oluşturulabilir. Yoksa bir kule hakkında bilgi verilip ama ismini niteleyen en ufak bir bilgi olmadığı zaman, "Bu juche nedir de kulesi yapılıyor yahu?" sorusu akla gelebilir. Bu yüzden "İnşa fikri ve arkaplan" kısmına evrilip bu konuya açıklık getirebiliriz bence. Sonuçta inşa süreci öncesinde belli düşüncelerle bu inşa fikri ortaya atılıyor ve adandığı bir doktrin bulunuyor. bu doktrin i kule ile ilişkilendirip anlatmamız en doğrusu olur diye düşünmekteyim. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:04, 5 Aralık 2015 (UTC)
Bu yazı bir Vikipedi maddesi değil de akademik bir makale olsaydı, gerek Juche gerek Kim İl-sung gerekse Kuzey Kore tarihinden falan bahsedilebilirdi kabaca. Ancak Vikipedi maddelerinde direkt o konuya odaklanıyoruz, zaten diğer konular hakkındaki bilgiler kendi maddelerinde mevcut. Arka plan gibi başlıklar ise maddenin konusuyla direkt olarak alakalı bilgiler sunmalı. Örneğin, İstanbul'ın fethini mi anlatıyoruz? Durumu İstanbul'un fethine getiren olaylar ve sebeplerden bahsedilmeli, topyekun Bizans-Osmanlı ilişkilerinden değil :) Bu örnek üzerinden yola çıkarsak, her Bizans-Osmanlı olayını anlatan maddede aynı içerik; dolayısıyla Juche ile alakalı her maddeye de buradakiyle aynı metni eklemek gerekiyor :) Bu arada granit heykeller kulenin (yani anıtın) bir parçası mı? Öyleyse eğer daha detaylı bilgi daha iyi olur, ek olarak kaynak da bulunmuyor o kısımda. Parçası değilse ve yalnızca çevresinde yer alıyorsa kaldırılabilir diye düşünüyorum. Tekrar tekrar emeğine sağlık :)--RapsarEfendim? 15:42, 10 Aralık 2015 (UTC)
Açıkçası sizin ilk söyleminizden sonra maddeye tekrar göz attım, fakat zaten uzun olmayan bu arka plan kısmının kalması gerektiğine kanaat getirdim, çünkü bu tür anıtlar için atfedilen düşünce, kişi ya da olayın kısa bilgilerinin verilmesi gerekiyor. Örneğin bu anıt bir kişiye atfedilmiş olsaydı, tabiki arkaplan kısmında o kişinin doğum tarihinden hangi okuldan mezun oldundan vb. şeklinde bahsetmeyecektik, onun bu atfolmaya neden olan olayı, kahramanlığını vb. durumlarını anlatacaktık. Burada da söz konusu fikrin oluşum aşaması ve neden bu kadar önem atfolduğu "kısa" olarak verildi, dolayısıyla danıştığım birkaç kişi ve kendim bu "kısa" önbilginin kalması gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin Azeri dilindeki Özgürlük heykeli maddesi çok daha "fazla" arkaplan içeriğine sahip ve kaliteli madde statüsünde. Hatta tüm tarihi bilgiler sembolizm akımıyla birlikte anlatılmış. Dolayısıyla asla gereksiz bir bilgi değil. Diğer bir konu olan heykeller; anıta dahil, yalnızca dediğiniz gibi kaynak eklenmesi gerek. Söz konusu bilgileri aynı maddenin Kore sayfasından almış idim, oraya mı atıf yapsak yoksa literatür bilgisi mi tarasak? Oluştururken taradığımda yalnızca kore viki sayfası çıkmıştı çünkü, korece atıf aramak epey güç. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:53, 10 Aralık 2015 (UTC)
Azerice gibi yerel bir projeyi örnek almamayı yeğlerim açıkçası. Gerçi İngilizce Vikipedi'de de sırf seçkin madde olsun diye gereksiz ve orada olmaması gereken içeriklerle şişirilen maddeleri de çok gördüm. Korece bilgim ne yazık ki sıfır. Vikipedi güvenilir kaynak kabul edilmediğinden orayı kaynak olarak gösteremeyiz. Daha önce dediğim gibi benim bu tarz maddelere pek bulaşmak istemememin temel sebeplerinden biri yerel dillerde neyi nasıl arayacağımızı bilememek :) Bu tip maddeler geliştirilecekse uzun ve sağlam bir çalışma yapmak, kaynaklara erişim konusunda tecrübe kazanmak lazım bu sebepten ötürü.--RapsarEfendim? 12:38, 12 Aralık 2015 (UTC)

Destek Destek Elinize sağlık Ahmet Turhan. Gayretlerinizle çok güzel bir madde olmuş. Bana göre kule hakkında Türkçe bilgi almak için internetteki en iyi kaynak olmuş. Görülebilecek tüm kusurları ortadan kaldırmışsınız. Ben destekliyorum. - OkanfanEvet benim? 13:57, 23 Kasım 2015 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru Halen eksik olduğu düşünülen durum varsa söz konusu konulara katkılar sağlanması amacıyla belirtilmeli. Maddenin şuan ki haliyle ne gibi eksiklikleri mevcut?--Ahmet Turhan (mesaj) 21:01, 15 Şubat 2016 (UTC)

Destek Destek --Boyalikus (mesaj) 21:33, 28 Mart 2016 (UTC)

Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.