Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Gutiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.--B.S.R.F. 💬 17:32, 2 Aralık 2016 (UTC)

Gutiler[kaynağı değiştir]

Daha önce de aceleci davranıp Seçkin Madde adayı olarak göstermiştim ve doğal olarak olumsuz sonuçlandı.Ancak, söz konusu maddenin şu durumda Kaliteli bir Madde olduğunu düşünmekteyim.Aamir Khan Lepzerrin 20:38, 28 Mart 2016 (UTC)

  • Karşı Karşı KM özelliklerini karşılamıyor. --Boyalikus (mesaj) 21:25, 28 Mart 2016 (UTC)
Mesela, hangi özelliğini "karşılamiyor" söyler misin?--Aamir Khan Lepzerrin 07:02, 29 Mart 2016 (UTC)
Sizin göreviniz "Karşı" deyip bir kenara çekilmek değil. Size düşen "eksikleri" görüp düzeltilmesi talebinde bulunmanızdır.--Aamir Khan Lepzerrin 09:04, 30 Mart 2016 (UTC)
  • Karşı Karşı Boyalikus'un da söylediği gibi Kaliteli Madde kriterlerini karşılamıyor. Kullanıcı:Aamir Khan Lepzerrin'in "bize verdiği görev" doğrultusunda gördüğüm eksikliklerden / hatalardan bahsetmeye çalıştım. Bir kaç örnek verecek olursak:
1- VP:KMN İkna edici ve kapsamlıdır. kriteri: Maddede geçen "Gutileri isim benzerliğinden olsa gerek Gotlar'la ilişkilendirmiştir" gibi içeriklerle dolu olan madde en azından beni ikna etmiyor.
2- VP:KMN Biçem el kitabına uygundur. kriteri: Bunun gibi, "...Gutiler için;"Gutiler..." imla hataları ya da kaynak alanında bunun gibi, sadece "'V.Minorsky Kürtler'" yazarak kaynak gösterilmesi Biçim el kitabına uygun olmayan girişlerdir.
3- VP:KMN Madde içerisinde kullanılan olgular ve yorumlar için kaynakça bulunur.: Örneğin bu ibarede "... Ancak, iddiayı destekleyecek yeteri bilgi olmadiğindan ötürü bu iddia kabul görmemiştir.", iddianın desteklenmediğine dair herhangi bir kaynak verilmemiştir.
4- VP:KMN Kaynak gösterme kılavuzuna uygun kaynaklar kullanılmıştır.: Maddede kaynak olarak gösterilenler MLA referans sistemine uygun olmayan gösterimlerdir. Ayrıca kaynaklar ulaşılabilir ve doğrulanabilirlikten çok uzaktalar. VP:KG de Hangi kaynaklar kullanılmalı? başlığında yer alan "Kabul görmüş üçüncü şahıslar ve uzmanlar tarafından incelenmiş, öncelikle Türkçe kaynakları tercih etmelisiniz.": Bu açıklamaya karşın maddedeki kaynakların çoğu yabancı kaynak olduğu gibi kabul edilme konusunda da ciddi sorular vardır.
5- VP:KMN Bakış açıları net ve önyargısızca sunulmuştur.: Bu kritere karşın, "Gutilerin Kürtlerin atası olması" bir varsayım olduğu halde birkaç kez tekrarlanmıştır. Yine VP:TBA ile ilgili olarak "Konuya dair bütün önemli bakış açıları açıkça belirtilmiş ancak herhangi biri vurgulanmamış, savunulmamıştır. Özellikle de konu hakkında tartışmalı görüşler bulunuyorsa, bu kurala özen göstermek çok önemlidir." kriterine karşın maddede "Gutilerin Kürtlerin atası olduğu" ispatlanmaya çalıştığı izlenimi vardır.
8- Yukarıdaki saydıklarımın yanında özellikle Biçim el kitabı konusunda kendinizi daha fazla geliştirmeniz gerekmektedir.
7- Son olarak, özellikle tartışma sayfalarına cevap veya içerik yazdıktan sonra isminizi ve tarihi elle girmek yerine üst kısımda bulunan "kalem" butonuna bastığınızda veya 4 kere "~" işareti koyduğunuzda imzanız otomatik olarak yazılacaktır.
Yukarıda Vikipedi'nin kuralları içinde size maddenin neden kaliteli madde olamayacağını anlatmaya çalıştım. Emin olabilirsiniz ki hiç bir ırkçı veya benzeri bir nefret düşüncesi ile bunu yazmadım. Saygılar --Sefa Sungur ✉ Mesaj 22:20, 9 Nisan 2016 (UTC)
  • Karşı Karşı Emeğinize sağlık. İsterseniz ek açıklamalarda da bulunabilirim ama Sefasungur'un dedikleri başlı başına yeterli.--RapsarEfendim? 19:20, 21 Nisan 2016 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.