Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2008 Yaz Olimpiyatları'nda Saint Lucia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

Bu madde, Vikipedi topluluğu tarafından Kaliteli Madde seçilmiştir

 • Madde topluluk tarafından Kaliteli Madde seçilmiştir.--Khutuckmsj 15:26, 18 Mart 2012 (UTC)

2008 Yaz Olimpiyatları'nda Saint Lucia[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 13:46, 14 Ocak 2012 (UTC)

En azından Georgia Üniversitesi maddesinin açılması gerek diye düşünüyorum. Ama güzel bir madde. --Veritasileti 16:12, 14 Ocak 2012 (UTC)
 • Cevap Cevap Teşekkürler. kriterlerimizde kırmızı bağlantılarla ilgili bir şey yazmamaktadır. Ek olarak Georgia Üniversitesi maddesinin açılmasının madde ile alakası olmadığını düşünmekteyim. Üniversitenin tarihçesini vs öğrenmek bu maddeyi okuyup da anlamak isteyene bir şey katmaz + o maddede de zaten bu maddeyle ilgili bir bilgi olmaz :) Diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 07:40, 15 Ocak 2012 (UTC)
 • Destek Destek Ben bu adaylığı daha önce destekledim diye hatırlıyorum ama yine destek.--Myrat ileti 19:32, 14 Ocak 2012 (UTC)
Pardon, sayfa KM seçilmemiş. Yeni gördüm.--Myrat ileti 19:35, 14 Ocak 2012 (UTC)

* Karşı Karşı--KarCet 19:52, 14 Ocak 2012 (UTC)

 • Destek Destek Önceki adaylıktaki oyum yine geçerli. Ülkenin 2008 Olimpiyatları'ndaki durumu için yeterli bir madde. İçerideki kırmızılıklar maddenin anlaşılmasını olumsuz etkileyecek düzeyde değiller. Yalnızca, ülkenin önceki yıllara ait maddeleri de açılsa güzel olurdu ama dediğim gibi 2008 yılı için bu madde yeterli. Eline sağlık. Merve 19:38, 14 Ocak 2012 (UTC)
 • Destek Destek--KarCet 19:41, 14 Ocak 2012 (UTC)
 1. Yorum Yorum Diğer Vikileri inceliyordum. Gördüm ki en iyisi bizimki olmuş şimdi destek veriyorum.Bu imzasız yazı KarCet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(:KarCet eğer eksik, hatalı gördüğün yerleri belirtirsen, maddenin gelişmesine katkı sağlayabilirsin. Merve 19:38, 14 Ocak 2012 (UTC))--KarCet 19:41, 14 Ocak 2012 (UTC)

 • Karşı Karşı - 2000-2004 maddeleri ve metindeki kırmızılar açılmalı, alttaki şablon collapsible yapılmalı. Her yan kıpkırmızı gözüküyor. Giriş paragrafında kaynaklara yer verilmeli. Gereken noktalarda kaynak gelecek yerleri belirttim, zannedersem alttaki kaynaklar üstte de geçerli olur. Gereken düzenlemeler yapılınca maddeyi tekrar değerlendiririm.--Khutuckmsj 21:35, 14 Ocak 2012 (UTC)
Cevap Cevap Kırmızı bağlantılarla ilgili kriterimizi gösterebilir misin? Alttaki şablonun collapsible yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tercih meselesi. Konuşulur. Ama tüm ülkelerin orada yer alması ilk bakışta bilgi vermesi açısından iyi gibi. Kaynak gereken yerler? Aşırı kaynaklandırmaya gerek yok ki. Zaten gereken yerlerde kaynak verildi. Oraya kaynak gösterirsek oyunların Pekin'de düzenlendiğine, hatta 2008'de bir Olimpiyatlar düzenlendiğine dahi kaynak göstermek gerekir :) Bir yere kaynak gerekiyordu ama, oraya ekledim.--RapsarEfendim? 07:32, 15 Ocak 2012 (UTC)
Giriş paragrafında kaynaklar olmalı. Kaynak gereken yerlere gerekli şablonları koymuştum, çekincem giderilene dek oyum karşı olarak kalacaktır.--Khutuckmsj 09:35, 15 Ocak 2012 (UTC)
Maddelerin giriş paragrafları geneli özetlemeye yöneliktir. Genel bir özet geçilir madde hakkında, temel bilgiler verilir falan. Sonra başlıklarla detaya inilir. Buraya kadar tamamız. Daha detaylı kısımlarda zaten kaynak var. Aynı bilgi, daha detaylı olarak hemen aşağıda yer alıyor. Girişte bir daha kaynak göstermeye gerek olmadığını düşünüyorum -ki yazım rehberimiz de aynı şeyi söylüyor (Giriş bölümü bir özet olduğundan bu paragrafta kaynak gösterilmeyebilir ama bu kavram içerdiği olguların madde içinde desteklendiği koşulu ile beraber çalışır.).--RapsarEfendim? 09:39, 15 Ocak 2012 (UTC)

Yorum Yorum Maddeyi henüz incelemedim ancak 2000 yılına ait maddeyi açıyorum. 2004'ü de yarın açarım tahminimce. Formatı aynı şekilde almaya çalışıyorum o yüzden bir yandan incelemiş de olacağım. Sonrasında bir şeyler yazabilirim. --anerka'ya söyleyin 22:33, 14 Ocak 2012 (UTC)
2000 ve 2004 maddeleri tamamdır. Aday maddeye gelirsek;

 • "Evans, 19 Ağustos günü..." şeklinde başlayan paragraf ve altındaki "4 Temmuz günü Kolombiya'nın..." şeklinde başlayan paragraf önceki paragrafa uyum açısından yer değiştirmeli.
 • "... San Diego'ya gitmişti.[5] Johnson'ın yer aldığı..." San Diego'da atladığı yükseklik ve Olimpiyatlara katılmak için elemeleri geçtiği kaynakta yazıyor, bu cümlenin sonuna eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde kaldığında, San Diego'ya gitmiş 20 Ağustos'ta burada yarışmış ve burada elemeleri geçememiş dolayısıyla Olimpiyat'a gidememiş gibi geliyor bana.
 • Şahsen özet kısmında da kaynak gösteririm, bu madde için konuşmak gerekirse özet kısmında çok net bilgiler verilmiş bu net bilgilere en azından paragraf bazında kaynak atanabilirse iyi olacağı kanaatindeyim. Ancak özette yer alan bilgilerin madde içinde kaynakları bulunuyor ve gösterilen yazım rehberinde bu seçenek tanınıyor, bu nedenlerle çok takılmıyorum. Şablonla ilgili olarak, neredeyse tamamen kırmızı bağlantılardan oluştuğu için ve maddelerin o şekilde daha derli toplu göründüğünü düşündüğüm için kapatılabilir olması taraftarıyım.
 • Ayrıca kırmızı maddelerle ilgili bir kriterin bulunmadığı konusunda haklısın Rapsar, bu nedenle bu konudaki eleştiriler kaliteli madde seçiminin önünde somut engeller değil, ancak buna rağmen maddede mümkün olduğu kadar mavi bağlantı görmek maddeye karşı daha olumlu bakılmasını sağlıyor. Eğer madde ile doğrudan alakalı değilse bu kırmızılara bağlantı vermeyelim diyorum. Özellikle "Georgia Üniversitesi" ve "Bolles School" bağlantıları bana gereksiz geldi. Ben bunların yerine antrenörlerin ismine bağlantı vermeyi tercih ederdim. Gerçi tanınmışlar mı bilemiyorum, ancak Olimpiyatlara katılan sporcuların antrenörleri olarak kayda değer olduklarına inanıyorum. Onlar hakkında bilgi bulunamıyorsa bu bağlantıları vermek de işi çıkmaza sokabilir. O da ayrı bir problem.
 • Son bir not, ansiklopedik görünüme uygun bulur musunuz bilmiyorum ama açtığım 2000 ve 2004 maddelerindeki gibi piktogramlar kullanmamız mümkün mü? --anerka'ya söyleyin 17:44, 15 Ocak 2012 (UTC)
 • Cevap Cevap İnceleme için teşekkürler her zamanki gibi :)
 1. Uyum açısından derken? Tam anlayamadım bunu. Atletizm başlığının ilk cümlesinde yer alan atletlerin sıralamasına göre mi gitsin dendi? Eğer öyleyse, o ilk cümlede düzenleme yaptım.
 2. O cümlede ...sonrasında Olimpiyatlara katılabilmek için gerekli dereceyi alacağı San Diego'ya gitmişti. gibi bir değişiklik yaptım. Oldu sanırım?
 3. Yazım rehberimizden bir alıntı: Giriş bölümü bir özet olduğundan bu paragrafta kaynak gösterilmeyebilir ama bu kavram içerdiği olguların madde içinde desteklendiği koşulu ile beraber çalışır.
 4. Bağlantı vermeme kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. İleride o maddeler açılabilir. O zaman da o maddelere tekrardan bağlantı vermek için uğraşılır falan :) Antrenörler ise KD değil, o yüzden bağlantı yok.
 5. Onları özellikle kullanmak istemedim. İngilizce Vikipedi'de KM/SM seçilen benzer Olimpiyat maddelerinde de kullanılmamış. Ek olarak ben de bir değer katmadığını düşünüyorum maddeye. Öte yandan şuradaki adaylıkta konuşulmuş bu konu. Orada ise resmî bir logo olup olmadığı tartışılmış bunların. Resmiyse telif hakları ihlali, resmi değilse neden kullanalım gibisinden tartışmalar olmuş. Resmi olmadığı ve maddeye ekstra bir değer katmadığı için kaldırmışlar.--RapsarEfendim? 08:20, 16 Ocak 2012 (UTC)
Cevap Cevap
1. Atletizm bölümünün ilk paragrafında Johnson'dan bahsediliyor, en yaşlı sporcuydu, daha önceki oyunlarda şu şu yarışlarda temsil etti şeklinde, sonra ikinci paragrafta birden bire Evans'a geçiliyor. 3. paragrafta ise geri dönüş yapılıp Johnson anlatılıyor... Ben şöyle olması taraftarıyım.
"...1996 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 4x400 metre bayraklı, 2000 Yaz Olimpiyatları'nda ise sırıkla yüksek atlamada mücadele etmiş ve her iki organizasyonda da elemeleri geçmeyi başaramamıştı.
4 Temmuz günü Kolombiya'nın Cali şehrinde düzenlenen Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası'nda sırıkla yüksek atlamada yarışan ve gümüş madalya kazanan Johnson, sonrasında Olimpiyatlara katılabilmek için gerekli dereceyi alacağı San Diego'ya gitmişti.[5] Johnson'ın yer aldığı erkekler sırıkla yüksek atlama yarışmaları 20 Ağustos günü başladı.[2] Ancak Johnson, elemelerde elde ettiği 5,3 metrelik derecesiyle genel sıralamada Çek atlet Štěpán Janáček ile birlikte 30. sırada yer alarak finale yükselemedi.[6][7]
Evans, 19 Ağustos günü kadınlar cirit atma branşında yapılan elemelerde B grubunda yer aldı. Ancak yaptığı en iyi atış olan 56,27 metrelik atışıyla genel sıralamada 30. oldu ve finale yükselmeyi başaramadı.[4]
Yarışmalara Georgia Üniversitesi antrenörü Wayne Norton eşliğinde hazırlanan Levern..."
2. Daha iyi olmuş :)
3. Alıntıya gerek yoktu, yukarıda bu alıntının farkında olduğumu belirtmiştim ama aşağıda Khutuck'un da dediği gibi en azından 2. paragrafın sonuna bir kaynak gösterilse daha iyi olur diye düşünüyorum. Tercih meselesi.
4. Pekala, bağlantıları verelim.
5. Piktogramlar kaliteli madde içinde kullanılmıyorsa normal maddede de gerek yok, diğerlerini kaldırdım.
Cevap Cevap
2. Şimdi anladım :) İlk paragrafta genel bir bilgi veriliyor. Sonra ise kronolojik olarak yarışan sporcuların detayına iniliyor. Dediğin düzenlemeyle kronolojik sıra bozulmakta. Cevabını bekliyorum bunun için.
Cevap Cevap Ben de şimdi anladım :) Ancak ilk paragrafta 3 sporcunun isimleri ve yarıştıkları dal verildikten sonra, sadece Johnson hakkında bilgi veriliyor, o bilgiyi Johnson'un paragrafına taşımamız mümkün mü? (2 ufak ekle beraber yazıyorum.) Şöyle;
"Dört sporcunun üçü; Erma-Gene Evans, Dominic Johnson ve Levern Spencer atletizmde mücadele etti.
Evans, 19 Ağustos günü kadınlar cirit atma branşında yapılan elemelerde B grubunda yer aldı. Ancak yaptığı en iyi atış olan 56,27 metrelik atışıyla genel sıralamada 30. oldu ve finale yükselmeyi başaramadı.[4]
32 yaşla ülke sporcuları arasında en yaşlı sporcu konumunda olan Johnson, daha önce de Olimpiyatlarda yer alan kafiledeki tek Saint Lucialı sporcuydu.[1] 1996 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 4x400 metre bayraklı, 2000 Yaz Olimpiyatları'nda ise sırıkla yüksek atlamada mücadele etmiş ve her iki organizasyonda da elemeleri geçmeyi başaramamıştı. 2008 yılının 4 Temmuz günü Kolombiya'nın Cali şehrinde düzenlenen Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası'nda sırıkla yüksek atlamada yarışan ve gümüş madalya kazanan Johnson, sonrasında Olimpiyatlara katılabilmek için gerekli dereceyi alacağı San Diego'ya gitmişti.[5] Olimpiyat oyunlarında Johnson'ın yer aldığı erkekler sırıkla yüksek atlama yarışmaları 20 Ağustos günü başladı.[3] Ancak Johnson, elemelerde elde ettiği 5,3 metrelik derecesiyle genel sıralamada Çek atlet Štěpán Janáček ile birlikte 30. sırada yer alarak finale yükselemedi.[6][7]"
3. Yapıldı.
4. :)
5. Tamamdır. Aslında şablonlardan da kaldırma işini konuşmak lazım bir ara bir yerlerde.--RapsarEfendim? 07:25, 17 Ocak 2012 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek - Halen ikinci paragrafın son cümlesinin sonuna bir kaynak koyalım diye düşünüyorum, maddeyi okuyucunun gözünde daha desteklenmiş hale getirir, son 3 kırmızı açılsa hoş olur ama zorunluluk değil, kaynakçayı 2 sütun yapsak daha hoş durur mu acaba, alttaki şablon fazla kırmızı gözüküyor, geçici olarak collapsible yapabiliriz. İlla bunlar olacak diye bir şey yok, olsalar madde daha güzel olur diye düşünüyorum.--Khutuckmsj 08:53, 16 Ocak 2012 (UTC)
Sana yazım rehberimizde yazanı gösterdim. Kendi rehberimiz hem de, Türkçe Vikipedi'nin :) Giriş bölümü bir özet olduğundan bu paragrafta kaynak gösterilmeyebilir ama bu kavram içerdiği olguların madde içinde desteklendiği koşulu ile beraber çalışır. deniyor aynen. Son üç kırmızının da (somut kriter olmadığı gerçeğini bir kenara bırakırsak) maddenin anlaşılabilirliğini arttırıcı nitelikte olmadığını düşünüyorum dediğim gibi. Üç maddede de bu maddeyle ilgili bir mevzu geçmez. Okuyan biri Georgia Üniversitesi'nde hazırlandığını gördü diyelim. Bu okulun tarihçesiyle, bizim konunun alakası var mıdır? Ya da okulun konumu ile? Kaynakça konusunda ise, nerede okumuştum hatırlamıyorum ama 50'nin üzerindeyse bu sayı iki sütun yapılması gerektiği yazıyordu. Tabii bu sayıya birebir bağlı kalmasak da olur. Aşağı da çekebiliriz ama 12 kaynağı iki sütuna ayırmak bence gereksiz. Bir de bir kaynakta yazan bilgiler (başlık, erişim tarihi vs.) çok uzun olduğundan iki satıra bölünce bunlarda kayma gerçekleşiyor (7. kaynağa dikkat özellikle). Collapsible konusunda ise tam emin olamadım. Sana hak vermiyor değilim. Ancak kırmızılardan çekinilmeli mi gerçekten? Ya da ilk bakışta katılan tüm ülkeleri görmek ve diğer ülkelere ulaşmak açısından kolaylık olur diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:43, 16 Ocak 2012 (UTC)
Alttaki şablon aşırı kırmızı gözüküyor, zaten collapsible yaptığımızda da tek tıklamayla açılacak. Kırmızılar için "hoş olur" dedim, şart değiller. Rehberde de "gösterilmeyebilir" deniyor, "illa gösterilmesin" demiyor. Ben geniş ekran kullandığım için iki hatta üç sütun görmeyi tercih ediyorum, 1024*768'de iki sütun güzel gözüküyor.--Khutuckmsj 09:50, 16 Ocak 2012 (UTC)
Ama herkes geniş ekran kullanmıyor :)--RapsarEfendim? 09:54, 16 Ocak 2012 (UTC)
 • Destek Destek--RapsarEfendim? 23:07, 29 Ocak 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle maddede emeği geçenlerin ellerine sağlık. Yalnız arkaplan kısmındaki "Saint Lucia Olimpiyat Komitesi", "Gençlik ve Spor Bakanı" -ki "Saint Lucia Gençlik ve Spor Bakanlığı"'na bağ verme şeklinde-, "Lenard Montoute" gibi maddeler KD diye düşünüyorum. KD ise içbağ verilmeli, yok KD değilse nedenini öğrenebilir miyim? --Merube 89msj 21:36, 30 Ocak 2012 (UTC)
Bağlantı verilebilir istenilen maddeye...--RapsarEfendim? 21:44, 30 Ocak 2012 (UTC)
KD olmadığı için mi bağ verilmedi yoksa gözden mi kaçmış yani? KD değil diye sanmıştım ama?? Merak etmiştim nedenini sadece. Yok öyle birşey yoksa birkaç yere içbağ vereceğim.--Merube 89msj 21:57, 30 Ocak 2012 (UTC)
Bir de antrenörler Henry Bailey ve Karen Beaubrun KD mi? Konuyla ilgili olduğunuz için daha iyi biliyorsunuzdur. Bir de "Saint Lucia'da ise yayın yapan kuruluşta yaşanan teknik aksaklıklar sebebiyle açılış töreni, yerel saatle 7.00'de ülke vatandaşları tarafından izlenemedi" cümlesini "Saint Lucia'da ise yerel saatle 7.00'de yayımlanacak olan açılış töreni, yayın yapan kuruluşta yaşanan teknik aksaklıklar sebebiyle ülke vatandaşları tarafından izlenemedi" şeklinde söylesek daha uygun gibi sanki, ne dersiniz?--Merube 89msj 22:01, 30 Ocak 2012 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de bağ verilmedi diye verilmemişti. Antrenörler KD değil. Cümleyi de düzelttim.--RapsarEfendim? 22:23, 30 Ocak 2012 (UTC)
Çok teşekkürler. Bir de son olarak, "1996 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 4x400 metre bayraklı, 2000 Yaz Olimpiyatları'nda ise sırıkla yüksek atlamada mücadele etmiş ve her iki organizasyonda da elemeleri geçmeyi başaramamıştı." kısmında 4x400 metre bayraklı ve sırıkla yüksek atlamaya 2000 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Erkekler sırıkla yüksek atlama gibi bir bağ vermek iyi olur gibi geliyor bana ama ne dersiniz? Başka benzer yerler varsa onlara da bu tarz bağlantılar vermek yerinde olur diye düşünüyorum.--Merube 89msj 23:47, 30 Ocak 2012 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--RapsarEfendim? 23:53, 30 Ocak 2012 (UTC)
Giriş kısmındaki benzer yerler kalmış sanıyorum. Mesela "2008 Yaz Olimpiyatları'na üçü atletizmde, biri ise yüzmede olmak üzere dört sporcuyla katıldı." cümlesinde atletizm maddesinde değil de (benzer şekilde yüzme maddesi de) 2008 Yaz Olimpiyatları'da atletizm maddesine bağ verilse daha iyi değil mi? "Atletlerden cirit atma branşında yarışan Erma-Gene Evans ile sırıkla yüksek atlama branşında yarışan Dominic Johnson genel sıralamada 30, yüksek atlama branşında yarışan Levern Spencer ise genel sıralamada 27. oldu. 100 metre kurbağalama dalında yarışan yüzüc.."" kısmında da cirit atma, yüksek atlama, kurbağalama içbağları da bu olimpiyatlara spesifik bağlarla değiştirilebilir mi? Yoksa diğer halleriyle kalması daha mı iyi olur? --Merube 89msj 23:36, 4 Şubat 2012 (UTC)
Alt kısımda zaten bu etkinliklere bağlantı veriliyor (hatta iki kez). Böyle yapıldığında bu sporlara bağlantı kalmamış oluyor. Spor maddelerine de bağlantı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yine bu spor branşları da aynı mantıkla değerlendirilebilir.--RapsarEfendim? 17:22, 8 Şubat 2012 (UTC)
Haklısınız, böyle kalsın o zaman. Bir de Olimpiyatlarda Saint Lucia maddesine bir bağ olmadığını farkettim. Aslında bilgi kutusunda "Olimpiyatlar'da Saint Lucia" maddesine bağ verilmesi gerekli görüşündeyim. İng vikiye de baktım, orada da bağ varmış. Ayrıca "Olimpiyatlarda Saint Lucia" yerine "Olimpiyatlar'da Saint Lucia" demek daha doğru olacaktır sanırım. İlgilenebilir misiniz size zahmet? --Merube 89msj 17:39, 8 Şubat 2012 (UTC)
Bilgi kutusunda düzeltme yaptım, haklısın. Olimpiyatlar derken özel isimden çıkıyor, o yüzden kesme işaretiyle ayrılmaması gerek bildiğim kadarıyla. Öte yandan "Olimpiyatlarda xxx" mi "Olimpiyat Oyunları'nda xxx" mi adlandırması daha uygun diye ayrıca bir tartışma yapmak lazım.--RapsarEfendim? 21:21, 8 Şubat 2012 (UTC)
Bilgi kutusundaki değişiklik için elinize sağlık, yalnız italik yazılmasa daha iyi olabilir sanıyorum. Ne dersiniz? İsimlendirme konusunda ise, Olimpiyat Oyunları da çoğul ama halen özel ad aynı şekilde Olimpiyatlar da -aynı şekilde Yaz Olimpiyatları da öyle nitekim- özel ad olması lazım, yanılıyor muyum? Burada özel isim anlamında kullanılıyor zaten. Ancak isterseniz uzmanlık alanı dil bilimi olan birine de sorulabilir. Gerçi dediğiniz gibi Olimpiyat Oyunları da yapılabilir. Vikide madde adlarına baktım bu doğrultuda; "Kış Olimpiyat Oyunları", "Olimpiyat Oyunları" aynı şekilde kategori adları da benzer şekilde kullanılmış. Bu durumda, "Olimpiyat Oyunları'nda ..." yapmak daha uygun olur sanıyorum. Derken madde "Yaz Olimpiyat Oyunları" kategorisi ise "Yaz Olimpiyatları" şeklindeymiş. Standart yokmuş zaten. Bu konuyu spor tartışmasında veya ana madde olan "Olimpiyat Oyunları"nda tartışmaya açmak en uygunu bu durumda. Bu maddenin de adlandırması belki değişir tartışma sonucunda... --Merube 89msj 22:22, 8 Şubat 2012 (UTC)
Bu konuyu başka yerde tartışacağız. Bilgi kutusundaki italik yazım konusunu da düzelttim.--RapsarEfendim? 23:35, 8 Şubat 2012 (UTC)
Katkı olması açısından maddenin yazımına dair fikrimi paylaşmak isterim. "Olimpiyat" kelimesini hem TDK Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü'nde hem Büyük Türkçe Sözlük'te baktım. Oralardaki açıklamalara göre (1, 2) kelime genel kullanımda cins ad. ""Kısa sarı saçları karışık, kehribar renkli etsiz bacakları, kolları yassı karnı ve kalçaları ile pekâlâ olimpiyat şampiyonu güzel bir oğlan olabilir." -Halide Edip Adıvar, Tatarcık, 104." gibi örnek cümlelerde de bu şekilde cins ad kullanımı var. Dolayısıyla "olimpiyat" kelimesi tek başına kullanılırsa küçük harfle ve kesme işareti olmadan kullanılmalı. Ancak, mesela "İstanbul Olimpiyatları'nda" veya "İstanbul Olimpiyat Oyunları'nda" gibi kullanımlarda büyük harf ve kesme işareti gereklidir. Genel yazım bilgisini destekleyen bu açıklamalara göre kelimenin kullanımı bu şekilde olmalıdır. Dolayısıyla "2008 Yaz Olimpiyatları'nda Saint Lucia" adlandırmasında "2008 Yaz Olimpiyatları" özel bir ad oluşturduğu düşünülürse burada kesme kullanımı gerekir. Mevcut yazım tercihi doğru. taglıgalpileti 15:07, 13 Şubat 2012 (UTC)
 • Destek Destek Yapılan ufak değişiklikler sonucunda, artık KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Maddede emeği geçenlerin tekrar ellerine sağlık demek isterim. Saygılar--Merube 89msj 22:22, 8 Şubat 2012 (UTC)
Madalya alan 79 ülkenin -sanırım- yarısı KM olacak değil mi? Saint Lucia ve Aruba tamamdır :)--RapsarEfendim? 08:52, 1 Şubat 2012 (UTC)
Konu kapsamına giren maddelerin hepsi en az KM olacak, kaliteli konu için. Seçkin konu ileride yürürlüğe girerse, o zaman en az yarısı seçkin statüsünde ise seçkin konu olacak, tabi diğer yarısı da km olmalı. Naçizane belirtmek istedim. --Merube 89msj 23:36, 4 Şubat 2012 (UTC)
 :)--81.214.124.179 00:20, 5 Şubat 2012 (UTC)
 • Destek Destek Son haliyle KM olabileceğini düşünüyorumdrgulcuileti 16:14, 2 Şubat 2012 (UTC)
 • Destek Destek Ellerinize sağlık. Bu arada kaynakçayı 2 sütun yaptım. Ama Rapsar'ın belirttiği nedenden veya görünüşü hoşunuza gitmezse bu değişikliği geri alabilirsiniz. Mimar77 11:55, 8 Şubat 2012 (UTC)
Bende kaynağın yayıncısı olan "Sports-reference.com", yarıdan bölünüyor ve sports kısmı ilk sütunda, geri kalanı ikinci sütunda kalıyor :)--RapsarEfendim? 12:02, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Destek Destek Çok güzel olmuş, elinize sağlık. NOT: Ben 1680*1050 kullanıyorum, kaynakça güzel görünüyor.--Abuk SABUK msj 21:13, 10 Şubat 2012 (UTC)
1280*1024 ve 21 (ya da 23 tam emin değilim, klasik boyut) monitör benimki :)--RapsarEfendim? 21:14, 10 Şubat 2012 (UTC)
 • Destek Destek Ben 1366 x 768 kullanıyorum. Face-smile.svg --Ozankra 17:02, 12 Şubat 2012 (UTC)
Esas nokta kullanılan çözünürlüklerin yazılması değil. Esas nokta kaynakçada bir bölünme olup olmadığıydı :)--RapsarEfendim? 17:05, 12 Şubat 2012 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek İngilizce Vikipedi'deki gibi madde tamamen mavi bağlantılardan oluşursa ki sanırım 5-6 kırmızı bağlantı var taslak halinde açılmasına da razıyım o zaman oyumu desteğe çevireceğim.--Reality 14:20, 18 Şubat 2012 (UTC)
Bu sayfayı "mutlaka" okumanı öneririm.--RapsarEfendim? 14:31, 18 Şubat 2012 (UTC)
Herkesin kişisel görüşü farklıdır. Benim için önemli bir nokta bu.--Reality 12:17, 22 Şubat 2012 (UTC)
Tabi farklıdır da kriterlerimizde yok öyle bir nokta. Bu kriterler tamamsa, madde statüyü hak eder.--RapsarEfendim? 12:36, 22 Şubat 2012 (UTC)
Kriterlerimizin eksiksiz olduğu söylenemez. Gerçi her şeyi de kriterlere ekleyemeyiz. Bazı konularda öznel değerlendirmelere ihtiyaç vardır ki bunu hizmetli seçimleri, seçkin liste ve seçkin resim oylamaları gibi yerlerde görebiliyoruz. Bu öznel değerlendirme eğer iyi yönde ve iyi niyetle yapılmışsa sorun yok. Zaten benim niyetim maddenin gelişmesi yoksa çabaları baltalamak gibi bir niyetim yok.--Reality 12:41, 22 Şubat 2012 (UTC)
Kriterleri değerlendirmenin yeri burası değil, oranın tartışma sayfası veya köy çeşmesi. -Sana göre- eksiksiz olmasa da mevcut kriterler kapsamında değerlendirme yapılmalıdır. Sonuçta şu an yürürlükte olan kriterlerimiz bellidir. Tekrar ediyorum, kriterlere aykırı bir durum yok ortada. Şimdiye kadar kırmızı bağlantılarla ilgili hiçbir kriter yer almadı, hala da öyle. Olmayan bir şeyi tartışıyoruz şu an burada :) Sırf bu hayali kriter yüzünden tonla adaylık olumsuz kapandı.--RapsarEfendim? 15:38, 22 Şubat 2012 (UTC)
Gerçekten!!! Yazdığım şeyden bunu mu anladın? Ben kriteri tartışmaya mı açalım dedim? Ya da değerlendirelim mi dedim? Diyecek laf bulamıyorum yani. Dediklerim anlaşılmıyorsa daha fazla yazmanın pek bir mantığı yok sanırım. Görüşüm belli kırmızılıklar giderilmediği sürece destek oyu vermeyeceğim. Sanırım bu konuda tek sakınca gören de ben değilim. Madde seçilir seçilmez o vikipedi topluluğunun bileceği iş.--Reality 21:34, 22 Şubat 2012 (UTC)
Kriterlerimizin eksiksiz olduğu söylenemez demek eksiklik var demektir. Eksikliği burada konuşmayalım dedim sadece. Ünlemlere falan gerek yoktu. Kriter "olmayan" bir argüman sunuyorsun. Desen ki kaynak eksik, dili kötü düzeltiriz. Yukarıda tek tek, cümle cümle inceleme yaptık mesela. Ama tamamen hayali bir kriterle artık maddelerin bu statüyü alması engellenmesin. Bu arada bu maddede Olimpiyatlar, Saint Lucia gibi maddeler açılmamış olsaydı hak verirdim. Maddeyi okuyan bu St. Lucia da neyin nesi diye bakar çünkü. Olimpiyatlar nedir diye bakar. Yahut sporcular şimdiye kadar ne yapmış diye bakar. Ancak bilmem ne üniversitesine zıplamaz buradan. Yahut bu bakan neler yapmış diye bakmaz.--RapsarEfendim? 21:44, 22 Şubat 2012 (UTC)
Bu, bir kaliteli madde adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı maddenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.