Vikipedi:Köy çeşmesi/2017/Mayıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teklifler[kaynağı değiştir]

Sansüre karşı banner[kaynağı değiştir]

Türkçe logo
Türkçe logo
Türkçe logo
Rusça Vikipedi eylemi (2012)
İtalyanca Vikipedi eylemi (2011)
İnglizce Vikipedi eylemi (2012)
Ukraynaca Vikipedi eylemi (2014)
İtalyanca Vikipedi Türkiye'nin sansürünü protesto ediyor
İbranice Vikipedi Türkiye'nin sansürünü protesto ediyor

it.wiki ana sayfası, he.wiki ana sayfası, mzn.wiki ana sayfası banner olarak bize destek sunmak için logo koymuş, fakat biz hala "gerekli makamlarından Vikipedi erişimini yeniden sağlamasını talep etmekten" başka bir şey sunmadık. Bilginin ve bilgiyi aktarmanın utanılacak hiçbir durumu yok fakat şuan tr.wiki'nin durumu ve tutumu utanılacak bir duruma tekabül ediyor.

Buradaki kategoriye Türkçe bir logonun eklenip ana sayfamıza banner halinde yerleştirilmesini talep ediyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:20, 7 Mayıs 2017 (UTC)

@Mavrikant'ın ellerine sağlık Türkçe olarak logoyu hazırlamış. Kullanıcı sayfalarına da eklememiz iyi olur. Bu logoyu el birliği ile yayalım derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:15, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Mazenderanca dilinin Vikipedi'si bile bizim sorunumuzu dert edip bannar hazırlamışken bizim bu kadar pasif durmamız utanç verici. Vikipedi asla basit bir ansiklopedi olmadı; İngilizce, Rusça, İtalyanca Vikipedi devletlerin çıkardıkları yasaları en yüksek sesle protesto ettiler. Şimdi sıra bizde, AKP bürokratlarının gücünün bizi susturmaya yetmeyeceğini herkese en yüksek sesle haykırmalıyız. --Mavrikantmsj 16:32, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek --Mavrikantmsj 16:34, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek - Bilginin sansürsüz olmasından yana destekliyorum. Belli siyasi yapıların ya da bunun en üst yansıması olan devletin yapması asla kabul edilemez. Öylece basitçe "haydi nolur erişimi açın" demek olmamalıdır koskoca Vikipedi'nin vereceği yanıt. Bu sansürü olabildiğince "teşhir" etmeliyiz. Bu bayrak simgeli logo uygundur. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:48, 7 Mayıs 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, yukarıda belirttiğiniz "haydi nolur erişimi açın" cümlesini, geri planda çabalayan ve gerçek anlamda geleceklerini riske atan insanlara haksızlık olarak düşünüyorum, yaşanılanları sadece tahmin edebilirsiniz. İyi çalışmalar. --e.c. 20:41, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Haklısınız @Elmacenderesi, bu süreçte vakıfta sorumluluk sahiplerinin emeklerini sadece tahmin bile etsek dahi birçok zor sorumluluklara göğüs gerdiğini anlayabiliriz. Burada logo özelinde yeterli olmayan ve işin "ön planında" olması gereken bir durumdan bahsedildi, yoksa "arka planda" emekler harcayıp ansiklopedinin geleceği için birçok faaliyet gösteren kişileri kırmak gibi bir amacım yoktu, yanlış anlaşıldıysa afedersiniz. Bu süreç sonunda en azından logo değişti, bu yönden olumlu bakalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:04, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Vakıftakilerden bahsetmiyorum sayın @Ahmet Turhan, onlar bu ülke sınırları dahilinde olmadıkları için başlarına gelebilecekler kağıt işlerinden öteye geçmeyecektir. Burada sesi çıkmıyor gibi görünerek arka planda çabalayan vikipedistlerden bahsediyorum. Sizleri de aramıza alalım dilerseniz? Projelerde gösterdiğiniz mücadeleyi kağıt işlerinde de göstermenizi isteriz. --e.c. 22:19, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Daha önce önlem alınmadığı için sansür olayından itibaren birçok kullanıcı başına birşeyler gelme konusunda hali hazırda "aranızda" zaten. Ara derken zan altındalıktan bahsediyorum. Çok basit bir örnekle; zamanında oluşturduğum Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesinin şu anki sansür sebebi ile birebir örtüşmesi ve şuradaki durum ile ilişkiyi ortaya koyarsak (şikayetteki hizmetli konumundaki kullanıcının İP adreslerini verme şüphesi konusu ve "ülke" içerisinde başlarına gelebilecekler), tüm Vikipedistlerin aynı zan altında olduğunu söyleyebiliriz. Burada ve burada bu konuda yasal tehditler bile meydana gelmişti, hatırlatırım. Zira bir yasal tehdit örneği burada bizzat cereyan etmişti. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:30, 9 Mayıs 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, şüpheniz gerçekleşemez, hiçbir vicdan bu denli bir duruma izin vermez. Müsterih olunuz. Yine belirteyim, şu an yaşananları sadece tahmin edebilirsiniz. İdealizm kazanacaktır. iyi çalışmalar. --e.c. 22:51, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkür ederim ama yukarıda ifade ettiğim şüpheye dair pek su serpilmedi, rüzgarın estiği dönem vesilesiyle durum hala güncel ve yapılabilesi. Umarım yasalar üstü olarak tarif ettiğimiz Vikipedi yine yasaların üstüne çıkar ve sansür ve tehditler sona erer. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:57, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek - Bence sitenin herhangi bir sayfası açıldığında otomatik açılacak bir pencere yapılmalı ve orada sansürü protesto edecek bir yazı olmalı. Sadece logoyu değiştirmenin etkili bir protesto olacağını düşünmüyorum ama destekliyorum.Cem 53 (mesaj) 17:10, 7 Mayıs 2017 (UTC)
  • Kendiliğinden açılan penceler verimliliği düşürüp kullanıcıyı rahatsız edebilir.--❣Paseyn ileti 16:59, 7 Mayıs 2017 (UTC)
  • Kendiliğinden açılan pencere hoş değil. Şuan Vakfın açıklamasının olduğu yerden (Sitenotice) duyur yapmalıyız bence. --Mavrikantmsj 17:13, 7 Mayıs 2017 (UTC)
  • Benim kendiliğinden açılan pencere örneğim dikkat çekmesi amaçlıydı. Mesela benim Sitenotice yerinde olan duyuruyu fark etmem 3 günümü almıştı. Sanırım daha büyük ebatlı olamaz o yüzden en azından renklerinin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mavi, siyah ya da kırmızı gibi bir arka plan rengi olursa insanların daha çok ilgisini çeker. Cem 53 (mesaj) 17:34, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek - Ancak bu olmamalı. Logo sansür varlığını net bir şekilde ifade etmeli. Bahsettiğim logoda ben Vikipedi'nin artık Türkçe yayım yapmasını engellemeye çalışan bir örgütün logosunu görüyorum. Belki de bir logo yarışması vb. yapılabilir.--❣Paseyn ileti 16:59, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Vikipedi'nin engellendiği sağır sultan bile duydu. Yandaş gazete ve televizyonlar Terörist Vikipedi diye tam sayfa haberler yaptı. Kimsenin logoyu yanlış anlaması mumkün değil. Zaten sitenotice üzerinden yapılacak duyuru ile de amacımızı vurgulamış oluruz. --Mavrikantmsj 17:13, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Ben anladım. İlk defa bu logoyu gördüğümde epey zorlanmıştım. Hala da zorlanıyorum anlamakta.--❣Paseyn ileti 17:26, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Ne gibi bir logo olabilir örneğin @Paseyn ? Burada tartışabilirsek güzel bir anti-sansür logosu hazırlayabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:55, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Eklediğim gibi bir logo daha açıklayıcı olabilir. Bant biraz eğik olabilir belki veya başka bir konumda olabilir.--❣Paseyn ileti 17:58, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Bahsedilen kırmızı ay-yıldızlı logo.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:54, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Bu resmin olması daha uygundur. --By erdo can • msj 17:57, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bu siradan bir zaman dilimi degil maalesef. Daha onceki engellenen maddelerde sesimizi cikaramadik. Siteyi yasakladilar ve hala belli basli gozle gorulecek, en azindan etki edecek bir tepki gostermedik. Logo degil komple ana sayfada tepkimizi gosterecek degisikliklere bile destek veriyorum. Logo baslangic olsun.Sait71 20:05, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Söylenecek çok şey var ancak tek cümleyle sansüre hayır.--Nushirevan11 ☾★ 00:09, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kullanıcı sayfamda da belirttiğim gibi sansüre her türlü karşıyım, desteğim tam.--RapsarEfendim? 00:29, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Alttaki görüşüm doğrultusunda ivedilikle uygulanmasını; ay-yıldıza ilişkin çekinceler nedeniyle sadece siyahlı-bayraksız olanın tercih edilmesini destekliyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:32, 8 Mayıs 2017 (UTC)

siyahlı bayraksız logo iyidir.. --kibele 06:38, 8 Mayıs 2017 (UTC)


 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek ay yıldız kullanılmadığı sürece logo değişikliği olabilir. sadece siyah bant olabilir örneğin-- s a y z ' ı nu s u 06:50, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Sansüre hepimiz karşıyız güzel. Ancak şu anki sansür ne yazık ki bir Türkiye Cumhuriyeti kurumu tarafından bütün dillerdeki Wikipedia'lara uygulandığından banner/logoda ay yıldız vb. bir işaretle güncel sansüre de karşı olduğumuzu göstermeliyiz; gösterilmemesi otosansür olur kanaatindeyim. 10 gün geçmiş olmasına rağmen halen sansüre güçlü bir tepki koyamamış olmamız/ hatta bazılarının wikipedia nın da engelde payı olduğunu tartışabilmesi bana erkek hegomonyasında ezilen/tecavüze uğrayan kadınları hatırlattı. Cesurluk da korkaklık da bulaşıcıdır.. Biz cesur olalım. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 09:31, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Aşağıdaki @Seksen iki yüz kırk beş başta olmak üzere arkadaşların yorumlarına katılıyorum. Mevcut seçenekler içinden durumu en iyi açıklayan ayyıldızlı siyah bantlı dosya tercihim idi, ama görüyorum ki çekincesi olanlar az değil. Ben de ayyıldızsız siyah bantlıyı seçiyorum. Yalnız bu kadar uzun oylamaya gerek yok artık. Sansüre tepki vermek için 10 gün uzun bir süre. iazak (mesaj) 13:30, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Dosya:Censored wikipedia logo for trwiki.svg logosunun kullanılmasını destekliyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 16:52, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Burada ay-yıldız Türkçe Vikipedi'yi değil, Türkiye'deki sansürü temsil ediyor -ki zaten yalnızca Türkçe Vikipedi de engellenmedi. Bazı kullanıcılarımız bunu atlıyor sanırım ki "Vikipedi millî ansiklopediniz değildir" politikasıyla ilişkilendiriyor konuyu. Siyah bant mantık olarak güzel, özgür ansiklopedi yazısını kapatıyor olması da hoş bir mesaj ama o yazının gözükmemesi de Vikipedi'nin özgür ansiklopedi olduğunun gözükmemesine yol açtığından verimli bir mesaj olamıyor bana kalırsa.--RapsarEfendim? 18:18, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kullanıcı:Rapsar'a katılıyorum, ay yıldızlı olan dahil olmak üzere logo değişikliğine tam destek. --bermanya 18:52, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek ay-yıldız temalı ve siyah Türk bayrağı şeritli hariç, engel süresi boyunca bir logo değişikliğini destekliyorum. Madem Türkiye'deki sansürü temsil edecek bir seçim yapılıyor, o halde Türkiye haritasının bulunduğu bir Vikipedi logosu neden olmasın. Ek olarak Türk bayrağı tüzüğünde şöyle bir madde var: "Hiç bir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde, Bayrak, esas ve fon olarak kullanılamaz." Bu Vikipediyi kapsamaz mı? --Maurice Flesier message 19:30, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Kullanılan ay yıldız sembolünün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını temsil eden egemenlik alametlerinden olduğunu ve bu erişimin engellenmesi kararının toplumun tüm kesimlerince desteklenmediğini göz önüne alarak ay yıldızsız logoları destekliyorum. Siyah bandın Özgür Ansiklopedi yazısını kapadığı logo çok anlamlı. Ayrıca 10 günlük süreçte tepkilerimizin yetersiz kaldığı düşüncesine katılmakla beraber verilecek tüm kararların tartışılarak alınması taraftarıyım. chansey Mesaj 19:44, 8 Mayıs 2017 (UTC)
@Chansey, ilgili protesto "Türkiye'deki" engellenmeyi protesto ediyor. Burada dil veya millet değil, Türkiye'yi temsilen ay-yıldız kullanılıyor. "Özgür ansiklopedi" yazısının kapatılması bence de güzel bir fikir ama "özgür ansiklopedi" sloganının gözükmemesi burada sıkıntı yaratıyor. O özgürlüğü vurgulamak önemli olan.--RapsarEfendim? 22:02, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Ay yıldızsız düz siyah bantla olan görsel sadece sansürlendiğini ifade ediyor, kimin sansürlendiği ile ilgili bilgi vermiyor. Sansürleyen yapıyı veya yeri teşhir etmemiz de önemli. Yukarıda önerilen Türkiye haritası sansür uygulanan yeri betimlemesi açısından mantıklı görünüyor aslında. Fakat bence ay yıldız logosu olmalı. Ay yıldızlı logonun küresel dosya kullanımı kısmına baktığımızda fr.wiki'de 10 sayfada kullanılmış bile. @Yakamoz51'a katılıyorum, korkmamak gerek. fransızca wikideki bir tartışmadan örnek: Burada "İtalyanca Vikipedi Türkiye'de Wikipedia'nın sansürüne karşı protesto etmek için banner gösterdi. Ya biz?" --Ahmet Turhan (mesaj) 22:13, 8 Mayıs 2017 (UTC)
Sansürle ilgili olarak bir logo değişikliğine gidilmesi konusunda fikir birliğinin aşağı yukarı oluşmaya başladığını görüyorum. Bu noktada sansürün Türkiye'de uygulandığını temsil etmesi açısından ay yıldızlı logo bana da daha mantıklı geliyor ve Rapsar'ın dediği noktayı anlıyorum. Bununla beraber Chansey'in belirttiği endişe, Yakamoz51'in endişe ettiği otosansür yönüne kesinlikle yorulamaz, logonun etkisiz de değil, doğrudan yanlış bir mesaj verebileceği ve temsiliyetinin yanlış olabileceği yönünde. Öte yandan ay yıldızlı logoyla herhangi bir sorunu olmayan kullanıcılar da (ben dahil) gördüğüm kadarıyla siyah logonun da sansüre ilişkin en azından makul bir tepki niteliği taşıdığında hemfikirler. Siyah-bayraksız logonun kesinlikle otosansür niteliği taşımayacağını; sansürün Türkiye'de olduğunun zaten herkesin malumu olduğunu ve bunun Türkiye'de alınmış bu karara olan bir tepki olduğunun net olarak anlaşılacağını düşünmekteyim. Ay yıldızlı logonun aksine siyah-bayraksız logo konusunda verilen mesajın yanlış olacağı konusunda bir endişe yok, Rapsar'ın haklı olarak belirttiği "özgürlüğün vurgulanmaması" endişesi var; ama ben şahsen daha çok "özgür ansiklopedi" sloganının asıl kapatılarak daha fazla vurgulandığını, tehdit altında olanın, karartılanın özgürlük ve "ansiklopedi", yani bilgi olduğunu simgelediğini düşünmekteyim. Her türlü bu ince, "edebi" bir yorum meselesi, siyah-bayraksız logoda okuyucunun ögeleri teker teker bu kadar derinlemesine analiz etmeyeceğini düşünüyorum. Topluluğun fikir birliğinin yansıtılması topluluğun bir bölümünü cesarete davet etmektense herkes için en azından kabul edilebilir bir çözüm bulunmasından geçtiğine göre, burada da en kısa sürede bir fikir birliğine ulaşmamız gerektiğine göre bence "en büyük ortak payda" olarak siyah-bayraksız logoda buluşmalıyız. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:46, 8 Mayıs 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş kesinlikle haklısınız, kastım kaş yaparken, göz çıkarmayalım demekti. Milletimiz nezdinde ay yıldızın ayrı bir önemi var alakasız bir tepki alabiliriz.Eğer illa bir adres belli edilecekse -ifşa demiyorum, zaten herkes biliyor- uluslararası kodumuz olan TR dahi olabilir ve ben bunun için aynı yorumları yapmazdım. Hatta şahsi fikrim siyah bandın üzerine mühür şeklinde çapraz bir TR olabilir... chansey Mesaj 06:06, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Ben de logo değişikliğini destekliyorum ve [şöyle] bir logo öneriyorum. xoox (mesaj) 14:37, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Öncelikle Vikipedi'ye erişimin engellenme nedenini şayet "sansür" ise nedenini irdelemeli, akabinde sağ duyu ile sonuçlarını yahut erişim engelini tartışmalıyız. Özellikle bu konuda altta (yorumlar kısmında) @Maurice Flesier'in takdire şayan yorumuna katılıyorum, bir o kadar üstte erişim engeline karşı logo oluşturulma fikrinde bulunan @Ahmet Turhan'ın politik söylemler (sansür için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Hukukunu, Mahkemesini suçlar bir tavır içinde), siyasi mesajlar (...), iddialar ve ithamlarla dolu beyanına karşı olduğumu, sırf bu sebepten logo fikrinin Vikipedi; her ne durumda olursa olsun tarafsız bakış açısı ilkesiyle uyuşmadığını kanaatini paylaşıyorum. Ki Türk bayrağının sembol olduğu (sanki sansürü uygulayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti değilde AB'ymiş gibi bir tavırla) Türkiye'ye özgü sembolün yer aldığı bir logoya zaten karşıyım. (...) İşte sırf bu yüzden; tarafsızlık ilkesinde ödün vermemek önceliğimiz olmalı, bugün sağduyu zamanı. Vikipedi'nin terör sempatizanı yahut Türkiye Cumhuriyeti karşıtı olmadığını ispatlama zamanı. Bu doğrultuda Wikipedia zaten Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti. Pivox (mesaj) 22:55, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Sansüre karşı çıkmaktan önce "sansürün nedenini irdelemek" bu sansürü bizzati haklı çıkarmaya girişmek veyahut bilgi engellemesini kabul etmek demektir. "bugün erişim engelini AKP'ye, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türk Yargısı'na mal eden bazı kullanıcıların.." diye başlayan ifadeler ucuz gündelik siyasi söylemlerden öteye geçemez, çünkü engellemeyi yapan bizzat bu kurumlardır. AB bayrağını modifiye edip sansüre karşı logo yapacak değiliz, elbette bu tavrı gösteren ve bilginin erişilmesine yasak koyan devlete, kuruma, partiye, organizasyona vb. karşı duracağız. Aşağıda @Seksen iki yüz kırk beş net belirtmiş, sansür sonucunda günlük yaklaşık 4 milyon kişinin Vikipedi'ye ulaşamadığı ifade ediliyor. Son derece ciddi bir rakam. "Vikipedi'nin terör sempatizanı yahut Türkiye Cumhuriyeti karşıtı olmadığını ispatlama zamanı." ifadesi ansiklopedik bilginin ne olduğunu bilmemiz açısından resmen kan donduruyor. Vikipedi'nin hiçbir şeyi ispatlamaya ihtiyacı yoktur, Türkiye Cumhuriyeti'ni yeren ve karşıt olan yazılara ve kaynaklara da veyahut öven ve olumlayan yazılara da ve kaynaklara da sahip olabilir. Ayrıca hiç mi hiç terör tanımını ve terör örgütleri listesini Türkiye'ye göre de yapmak zorunda değildir. Vikipedi'nin kabul ettiği böyle bir liste yok ve hiç olmadı zaten. "Terör sempatizanı" derseniz kime göre neye göre ifadesi ortaya çıkar. Zira Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamaktadır. Herhangi bir ideolojide/görüşte/felsefede vb. bir örgüte yönelik ifadelerinde onu olumlamaz ya da yanlışlayamaz, terör sıfatı içine yerleştiremez.
Engellemenin doğru olduğunu dolaylı olarak ifade eden yukarıdaki yorum elbette ibretlik olarak Vikipedi kullanıcılarının dikkatini çekecektir. Ayrıca "akıbeti belli" gibi kişisel itham kokan ve tarafımı hedef alıcı cümleler yok hükmündedir, zira burada benim gibi düşünen çok sayıda kullanıcının var olduğunu hatırlatırım. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:29, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destekliyorum ama neden sadece ana logo ile yetiniyoruz anlamıyorum. Daha önce de söyledim. GM, HSM, GSR, Tarihte Bugün kısımları "belli bir süre" boyunca içeriksiz kalmalıdır. Ses getirecek olanlar bunlar. Diğer Vikiler bile bize bizden duyarlı gerçekten. Onları hazırladığını kullanıyoruz. Kendimi bir şeyler yapmayacak mıyız? --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:36, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Logo değişikliği sadece bu tepkinin bir parçasını oluşturmalıdır. Sonuç olarak bu durumun neye tekabül ettiğini bir daha hatırlatalım: Türkiye'den bağlanan kullanıcıların ansiklopedik bilgiye erişmesi ve bilgi katması yasaklandı. Üstelik bunun çeşitli siyasi argümanlarla yapılması bir kesim tarafından (yukarda AKP adı geçiyor örneğin) yapıldığı gerçeğini gözümüze sokuyor. Türkiye yönetiminin teröre destek verdiğini veyahut devlet terörü yaptığını belirten, yazan, inanan, kaynaklandıran kişiler de olabilir ve olacaktır. 12 Eylül Darbesi sırasında da bu tür bilgi kaynakları sansürlenmişti, fakat şimdi bunları saçmalık olarak anıyoruz. Şimdi de aynı, bu tür eylemler gelecekte saçmalık olarak anılmaya mahkumdur. Öylece basit bir şey değil bu. Konu hakkında tüm katkı alanlarımızla var olmalıyız. Çeşitli görseller üretmeli, maddelerde kullanmalı, sansüre dair maddelerde atıf yapmalı, üstelik bu katkıları Türkçe Viki ile sınırlı değil diğer dillerdeki Vikilerde de yapmalıyız. GM, HSM, GSR, Tarihte Bugün sayfaları bu kapsamda yararlı olacaktır. İBP projeleri toplu katkı sunmak için bir yöntem örneğin. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:52, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Ana sayfada bir banner'ı destekliyorum fakat önerilen logoyu değil. Bunun kullanıcılarla konuşulması sonucu karar verilmesi daha sağlıklı olur. Ben ay-yıldız veya Türk bayrağı içeren bir logonun doğru olduğunu düşünmüyorum. Bir de belirli siyasi parti ve medyayı hedef almadan soğukkanlı olunmasını tavsiye ediyorum. Bu tür çıkışlar hiçbir sonuç getirmez. Ana sayfada daha fazla sansür, otosansür merkezli GM, HSM, TB isteyen kullanıcılara Türkçe Vikipedinin Türkiye'nin ansiklopedisi olmadığını tekrar hatırlatayım. --Maurice Flesier message 18:05, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Türkiye'nin ansiklopedisi olduğunu kim söylüyor ki? Türkçe Vikipedi sansüre uğramış ve Türkçe Viki'nin ana sayfasındaki öğelerde bunu belirteceğiz. Sansürü uygulayan devlet Türkiye ve bu sebeple arma, logo, bayrak vb. kullanmalıyız. Ülke logosunu kullandığımızda Türkiyeli yurttaşlar bu logonun kendi temsiliyetini verdiğini düşünmemeli. Birçok dilde katkı yapan kullanıcılar bile Türkiye üst yönetiminin uyguladığı sansüre karşı dayanışma göstermiş fakat biz hala yerimizde sayıyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:23, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Logonun kullanımının VP:MİLLİ ihlali olacağına dair endişenin, ilgili politikanın ruhundan uzak olduğuna inanıyorum.

 • VP:MİLLİ'nin amacı nedir? TBA politikasına destek olmaktır. VP:MİLLİ maddelerimizde bilimin evrenselliğini, uluslararası akademik literatürü yansıttığımızın, tarafsız yaklaştığımızın, okuyucumuza en fazla bilgi verecek şekilde konulara küresel yaklaştığımızın teminatıdır. Bu bakımdan da Türkçe siteler arasında çok özel bir yere sahiptir Türkçe Vikipedi: "ulusal" olmanın getirdiği doğal taraflılıktan mümkün olduğunca uzaktır, konuları tek bir ülkeye odaklanmanın getirdiği miyopluk ve kapalı fikirlilikten bağımsız inceleme şansına sahiptir, Türkiye'deki literatüre özel önem verme gereği hissetmez; bu nedenle de Türkçe okur için benzersiz bir çevrimiçi kaynaktır. Özellikle de benim gibi Türkiye dışı arka plana sahip biri için çok önemlidir bu ilke; ama Türkiye'deki okuyucunun da doğru bilgiye ulaşmasının teminatıdır. İlk geldiğim günden bu yana bu ilke beni hep etkilemiştir; ben de bu nedenle TBA gibi politikalara hiç de hakim olmadığım dönemlerde dahi bu politikaya sahip çıkmışımdır. Okuyucumuzun "tek bir ülkeye odaklanmanın getirdiği miyopluk"tan bağımsız olarak günün tarihini okuyabilmesi açısından VP:MİLLİ doğrultusunda tarihte bugün sayfalarında da son dönemlerde aklıma geldikçe düzeltmeye gitmekteydim.

 • Ancak VP:MİLLİ'ye kesinlikle riayet edilmesi gereği, bu engele gösterebileceğimiz en sert tepkiyi göstermememiz gerektiği anlamını taşımaz. Farklı Vikipedilerdeki arkadaşların desteği son derece önemli; ancak biz onlardan da bir adım ileriye gitmekten çekinmemeliyiz tepkimizde, aşağı kalmak bir yana dursun. Neden? Çünkü burasının Türkiye ansiklopedisi olmadığı gerçeği, okur ve yazar kitlesinin çoğunun Türkiye'de olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Vito'nun paylaştığı şu linkten de görülebileceği üzere, trafiğimiz 5 milyondan 1 milyona düşmüş. Bu hâlen günde binlerce insana bilgi sağlamadığımız anlamına gelmiyor; Türkiye'den VPN'le girenler olsun, Kuzey Kıbrıs'tan okuyanlar olsun, farklı ülkelerden bakanlar olsun. Ancak hepimizin canla başla yaymaya çalıştığı özgür bilgi, bu haksız engel yüzünden yayılması gerektiği kadar yayılamıyor. Bundan da en çok etkilenen biziz, trafiği düşen başka herhangi bir Vikipedi yok gördüğüm kadarıyla. Bizim içeriğimizden günde 4 milyon kez faydalanılamaması demek bu engel. Sadece Türkçe konuşan nüfusun sadece Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta olduğunu düşünürsek, belki de sadece bizden edinebilecekleri bilgiye muhtaç yüz binlerin mağdur olması demek bu engel.

 • Üstelik bu bizim bir ansiklopedi olarak gelişimimize, insanlığın bilgi varlığını Türkçe sunma emelimize vurulan büyük bir darbe. Bu engel sürdüğü sürece VikiPera gibi projelerimiz olamayacak, üniversitelerle, akademisyenlerle işbirliğine gidemeyeceğiz, şehir şehir, üniversite üniversite dolanıp Vikipedi'yi anlatmakta büyük sıkıntılar yaşayacağız. Diğer dillerde Vikimedya projeleri bunları yapabilecek, bizimse işbirliğine gidebileceğimiz kurumların büyük çoğunluğu Türkiye'de. İTÜ'deki bir proje çerçevesinde geliştirilen bu maddemiz gibi başkaları olamayacak. Yeni kullanıcı edinme konusunda yaşayacağımız sıkıntılar herkesin malumu zaten. Doğrudan doğruya Türkçe Vikipedi'nin içerik üretimini baltalayan bir adım bu; ansiklopedimizi okuyucudan bağımsız değerlendirsek dahi, ki içerik anlamında kesinlikle yapmamız bu, çok büyük ekseriyetle sadece Türkçe Vikipedi'ye zarar verecek bir uygulama bu. Milli olmayan Türkçe bir ansiklopediyi derleme idealimize çok büyük yaralar açılmakta.

 • Kısacası logomuzu üzerinde Türkiye bayrağı olan bir logoyla değiştirmemiz, içeriğimizin tarafsızlığını şüpheye düşürmek yerine, daha fazla tarafsız içeriğimiz olmasını, tarafsız içeriğimizin milyonlarca insan tarafından okunmasını engelleyen bu uygulamaya yönelik çok doğru bir adım olacaktır kanımca. İçinde bulunulan bu durum dolayısıyla günün maddesinde de sansürle ilgili içeriğe ağırlık verilmesi, bu konuda işbirliği yapılması bu olağanüstü durumda MİLLİ ihlali aracılığıyla tarafsızlığımıza dem vurulması yerine tarafsızlığımıza sahip çıkmamız anlamına gelecektir. Bu gibi adımlara her türlü desteği veririm. Ancak ana sayfanın boşaltılmasının yerinde olacağını düşünmem. Sansüre verilecek en iyi tepki bence üretmeye devam etmektir, sansürden yılmadığımızı tarafsız ve sansürsüz içerik üretimimizi devam ettirerek, bu içeriğimizi de gururla sergileyerek göstermektir. Boş, karanlık sayfalar zaten sansürcülerin istediğidir. Üstelik böyle bir hareket, okuyucularımızın içerik konusunda da şüpheye düşmesini beraberinde getirebilir, Türkiye dışındaki kullanıcılarımızın da çevrimiçi tek Türkçe ansiklopedinin (İslam Ansiklopedisi dışında) ana sayfasından mahrum kalmasını sağlayarak onları da mağdur eder diye düşünmekteyim. Uzun yorum için kusura bakmayın :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:44, 7 Mayıs 2017 (UTC)

 • Hareketi destekliyorum, logo için emeğe sağlık ama logoyu desteklemiyorum. Karartma uygun olabilir. enwiki'nin gölgeli karartması bence iyi olmuş. Viki küresini kullanacaksak, belki bir hareketli gif'e falan çevirip, dönen, dönerken bir sürü harfin gözüktüğü ama ğ gibi harflere gelince bir şekilde zorluk çıkan bir şey olabilir. Döküntünün olduğu yerde sanki eskiden ğ, ş gibi harfler varmış gibi yapılabilir. Deniz (mesaj) 23:22, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • vp: milli'nin hatırlanması iyi olmuş, ama yorumlanması yanlış.. sansürü desteklemek için vikipedi politikalarından destek aramak beyhude, çünkü bulunamaz.. seksen'in yorumuna katılıyorum.. --kibele 06:43, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Ay yıldız ve Türkiye arması kullanılmamasının uygun olmadığını belirten kullanıcılar gerekçelerini ve neden uygun görmediklerini belirtirlerse daha uygun olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:43, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum "Sansürü desteklemek" gibi bir ifade ile algı oluşturmaya çalışarak safsatalar öne süren ve kendilerini anti-censorship olarak sunanlar, hizmetlilik zamanlarında tartışma ve mesaj sayfalarında sansürün alasından kaçınmayanlardı :) Bu orantısız boyuttaki engeli elbette desteklemiyorum, desteklemiş olsaydım zaten DNS/VPN ayarlarını değiştirip de burada katkı vermeye devam etmezdim. Burada iki Türkiye/Türkçe merkezli madde iyi değil diyenler, iş buna geldiğinde sessiz kalmayı tercih ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi daha çok sansür/oto-sansür merkezli madde koymakla, bunlarla ilgili GSR yerleştirmekle sorun çözülüyor mu? Hayır. Seksen'in de belirttiği gibi günlük trafiğin minimum seviyelerde olduğu ve bizim bile zorlukla girdiğimiz şu zaman diliminde bu topluluk reaksiyonunu kim görecek? Mevcut konjonktürde Türkçe Vikipedinin sorunu, verilecek tepkinin tartışması olmak yerine "sorunun nedenini irdelemek" olmalıdır. Bunu tartışmak iddia edildiği gibi engeli haklı çıkarmaya girişmek veyahut bilgi engellemesini kabul etmek değildir. Aksine gelecekte benzer sansür ve engellerin önüne geçilmesi için elzemdir. Ana gerekçelerden biri olan terör konusu mesela. Vakıf yaptığı açıklama ile terörizmi lanetlediğini ve reddettiğini ifade ediyor. Yine aynı vakfa ait ingilizce sürümünde bir terör saldırısına terör denilebilirken ve hatta buna anasayfa da bile yer verilebilirken, türkçe sürümünde bırakın terör ifadesini kullanmayı, başlığını saldırı olarak değiştirebilmek için bile binbir türlü engelleme gayretlerine maruz kalıyorsun. Şimdi buradaki çelişkileri nasıl açıklayacağız? Bu engel er geç kalkacak fakat yarın bir gün bu tür bir maddeye terör denilmediği için Türkiye tarafından yeniden engellenmeyecegi garanti edilebilir mi? Hayır. Bu konuyu ilgili bir maddenin tartışma sayfasında müzakereye açacağım en kısa sürede. Başka dillerde hazırlanan ay-yıldız temalı logonun türkçe versiyonu kesinkes olacak diye bir durum söz konusu değil. Türk bayrağı Türk milletini temsil eder (yani bizi), görevdeki hükümeti, BTK'yı veya yargıyı değil. uygun olmadığının belirtilmesini soran kullanıcılar Türk bayrağı tüzüğünün 26. Maddesini okuyabilirler. --Maurice Flesier message 11:37, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Anasayfaya yalnızca vakfın yahut metanın yaptığı gibi bir açıklama yerleştirsek, sayfanın en altına da bilindik anasayfaya ulaşmak için ayrıca bir bağlantı yoksak iyi olmaz mı? --Cobija (mesaj) 11:35, 8 Mayıs 2017 (UTC)

nezaketsiz ifadelerle, daha önce defalarca söylediğini tekrarlayan kullanıcının yorumu için bir iki şey, eğer ilgisizse buna yol açan ifadelerle birlikte kaldırılabilir. hizmetli olarak ve olmayarak kişisel saldırıların sayfalardan kaldırılması için çaba sarfettim, bundan sonra da böyle olacak, bunu sansür olarak değerlendirip güncel devasa sansürü -yakamoz'dan ödünç alarak- 'vikipedi de mini etek giymeseydi' diye yorumlama çabası içinde olan, düne kadar vp: milli hassasiyetini yeterince önemsemezken ana sayfadaki tepki maddelerini kaldırmak için gerekçe olarak gösteren kullanıcılar zaten topluluktan destek bulmakta zorluk çekeceklerdir.. --kibele 13:17, 8 Mayıs 2017 (UTC)

 • @Seksen iki yüz kırk beş, burada protesto edilen Türkçe Vikipedi'nin engellenmesi değil, Türkiye'den erişim engeli olması. Oradaki ay-yıldız da Türkçe Vikipedi'yi temsilen değil, Türkiye'deki engeli temsilen konuluyor. "Vikipedi millî ansiklopediniz değildir" ile çelişen bir durum olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:19, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Tek derdim ay yıldız gibi toplumun tümünü temsil ettiğine inandığım devletin egemenlik alametlerinin, tüm toplumun desteklemediği bu engelleme dolayısıyla kullanılması. Yoksa logonun değiştirilmesine kesinlikle katılıyorum. chansey Mesaj 19:49, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kişilerin bir armanın veya amblemin kimi nasıl temsil ettiğine dair yorumlar/anayasal tanımlar/çeşitli yargılar vb. Vikipedi'nin "umrunda" değil ki. "Türk milletinin simgesi ay yıldızdır" veya " Türk bayrağı Türk milletini temsil eder" görüşünün veya tarafgirliğinin Vikipedi'ye bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Tıpkı "hayır değildir" diyenlerin/diyeceklerin de bir bağlayıcılığı bulunmadığı gibi. "Halkların simgesi/temsili" demek ve bu yorumu öylece yapmak bize düşmez, bir devletin resmi arması o. "Türkiye'nin dili Türkçedir", "Türkiye'de vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür" türevi yasal tanımlamaları buraya yazmak çok ilginç, bizi ilgilendirmiyor. Bu devlet yapılanması da Vikipedi'ye engel koyuyorsa bize o "devleti" temsil eden unsurları kullanmak düşer. Birilerinin siyasal veya temsiliyet hassasiyetinin herhangi bir bağlayıcılığı da bulunmuyor. Zira ülke logosunu kullandığımızda Türkiyeli yurttaşlar bu logonun kendi temsiliyetini verdiğini düşünmemeli. Düşünüyorsa da yapacak birşey yok aslında. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:04, 8 Mayıs 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan farkındaysanız bu bizi bağlamayan kanunlar yüzünden engellendik ve çabamız bunun kaldırılması yönünde. Tekrar edeyim çabamız ortak ve kaldırılması yönünde. Bu çaba esnasında da insanların tepkisini alarak zaten hakkımızda saçma sapan oluşmuş bir önyargının artmasına yol açmamalıyız. Bunu riske dahi etmemeliyiz. Üzerimize belli kimselerce kameralar karşısında yöneltilebilecek bir kaç cümleyle mükemmel bir algı yönetimi kurbanı olabiliriz. Siz elbette istediğiniz yönde değerlendirebilirsiniz, ben kendi namıma yukarıda belirttiğim şekilde düşünüyorum ve böyle yorumluyorum. chansey Mesaj 06:19, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Çok beğenmesem de bu hilalli dünyalı logo bayağı bir benimsenmiş gibi gözüküyor. Gene de, bence enwiki'nin ve Ukraynaca wiki'nin yaptığı daha iyi olmuş (karar no falan da verilmiş, 301. Madde geldi aklıma). Artık iyice geç kalmaya başladık diye düşünüyorum. --Deniz (mesaj) 03:00, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kanun nolar, anayasal tanımlamalar bile açıkça bu sayfada yazılmış, hatta "milletimizin (?) nezdinde önemi" bile bahis konusu olmuş. Ne oluyor? Kişilerin ya da kurumların kabulleri Vikipedi'de bir değer mi? Burayı mahkeme salonuna dönüştürmek istenmesi her dönem olmuştur fakat bize düşen bunlara karşı da sansüre engel olmaktır. Tüm dünyada çeşitli dillerden bize dayanışma sergilenirken şimdide milli-milliyetçi-anayasalcı-devletçi çekinceler nedeniyle ay yıldız logosu kullanımı sansüre uğratılmak isteniyor. Ay yıldızsız, sansürü uygulayan devlet yapılanmasını göstermeyen sadece basit bir siyah şeritli logo kullanımına kesinlikle karşıyım. Devlet tüzel bir varlıktır, çekincelere ve kişisel kutsaliyetlere atfetmek ve bunu Vikipedi'de zorlamak anlamsız. Tüm dünya Türkçe Vikipedi'ye karşı bu logoyu kullanmak ve bizim devlet tarafından sansüre uğramamız uğraş veriyor, ama biz kendi içimizde kişisel siyasal arma yorumlamaları nedeniyle hala otosansür uyguluyoruz --Ahmet Turhan (mesaj) 08:24, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Üstü kapalı ithamlarda bulunmaya gerek yok @Ahmet Turhan, ya isim verin kullanıcılara cevap hakkı doğsun veya bu yola tevessül etmeyin. Şu gerçek var: istesek de istemesek de toplumun bir parçasıyız. Maalesef ki, üzgünüz ki bahsettiğiniz, taraf olmadığımız mevzuat yüzünden bütün bu konuşmalar devam ediyor. Demiyorum ki ödün verelim, komple istenilen şekilde burayı dolduralım. İkilemeleri çok kullanır oldum gram ödün vermeyi doğru bulmuyorum.Burası köy çeşmesi kişisel saldırı olmadan, isteyen istediğini yazar sonuçta burada tartışıyoruz değil mi, yazılanların hepsi yorum ve özgün araştırma? İthamlarla insanların içindekileri yazmasına engel olmayalım. Herkes fikrini ifade etsin, isteyen kanunun maddesini yazsın, isteyen toplumsal hassasiyetleri; toplum değerlendirecektir hangi yorumun ne kadar tarafsız olduğunu... Zaten kullanıcılarımızın düşünceleri az çok belli, tecrübeyle sabit kimse kimsenin fikrini de değiştirebilecek kapasitede değil. Bari rahat rahat tartışalım... chansey Mesaj 09:38, 9 Mayıs 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, katılmadığımız yorumları anlamaya çalışmak yerine "otosansür girişimi" olarak değerlendirmek çok sakıncalı ve zaten yıpranmış olduğumuz bu zamanda birbirimizi daha fazla yıpratmaktan başka bir şeye yaramıyor. Birbirimizi otosansürcülükle suçlamanın zamanı ve yeri hiç değil, eğer ki bu durum bahane edilerek maddelerde bir otosansür girişimi olursa zaten kelimeyi gerekirse ilk ben kullanırım. Rusya'daki sansür endişesi yüzünden Rusça Vikipedi karartmaya gittiğinde Rus devletinin simgesini kullanmamış, ABD'deki endişelerden dolayı karartmaya gidildiğinde ABD devletinin herhangi bir simgesine yer verilmemiş, bunlar da mı otosansür örneği? "Kişisel hassasiyetler" ve "kişisel kutsallar" bahane edilse benim de umurumda olmaz; ama ay-yıldızın sembolizminin uygunsuz olduğuna veya sansüre karşı tepki verirken hedeflediğimiz okuyucu kitlesi tarafından yanlış anlaşılabileceğine endişeler görüyorum burada ki bu da gayet yapıcı bir tutumdur (yasalardan bahsedilmesini ben de çok uygunsuz buluyorum ama bunu konuşmanın da yeri ve zamanı değil). Katılmıyorum şahsen bu görüşe ve ay-yıldızlı logoyu da yeğlerim; ancak sitenotice'te açık açık sansürü Türk makamlarının uyguladığını yazarken sanki logoya ay yıldız koymayınca hangi makamların sansürüne tepki verdiğimiz anlaşılmayacakmış gibi bir intiba oluşturulmasını da tasvip etmiyorum ve yapıcı da bulmuyorum. Bir an önce koyacaksak koymamız lazım bu logoyu artık. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12:37, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Logo değiştirilmişti, ben görebiliyorum. Göremeyen kullanıcılar ön belleği temizleyip kontrol edebilir mi? --Yabancım 13:08, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Evet sayın Yabancı değişti... chansey Mesaj 13:13, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Şimdi gördüm. Doğru bir seçim olduğu konusunda şüphe yok. Yapıcı ve sağduyulu açıklamaları için Chansey ve Seksen'e teşekkürler. --Maurice Flesier message 15:15, 9 Mayıs 2017 (UTC)
İyi bir fikir bence, ancak bu bir alışkanlığı değiştirip verimliliği düşürebilir. Logo -neredeyse tüm internet sitelerinde- herzaman ana sayfaya bağlanır. Bunun yerine hemen logonun altındaki bağlantılardan olan Anasayfanın altına Erişim engeli gibi bir yazı ile Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi'ne bağlanması daha vurucu olabilir.--❣Paseyn ileti 18:26, 9 Mayıs 2017 (UTC)
İşte, normal alışkanlığın aksine logoya tıklayan oraya yönlenecek, böylece logonun neden farklı olduğunu da görecek. Logonun hemen altında, logoya bakınca rahatlıkla görülebilecek anasayfa linki mevcut. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:01, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Çok güzel fikir. --Cobija (mesaj) 19:45, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Amaca hizmet edebileceği kanaatindeyim. Teknik ve Vikipedi işleyişi ile ilgili bir sorun yoksa olması taraftarıyım. Fikir için tebrikler @Evolutionoftheuniverse! chansey Mesaj 20:27, 9 Mayıs 2017 (UTC)
Teknik: MediaWiki için olanaksızsa her sayfada görüntülenen, değişiklik izni verilmiş bir Javascript dosyası ile mümkün, tabii Meta/Vakıf tarafından bir engel yoksa.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21:42, 9 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Destek Biraz geç kaldım ama bayraksız siyah çizgi olan logoyu destekliyorum. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 10:56, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Vikiproje ad alanı açılması[kaynağı değiştir]

Projeler için Vikipedi:VikiProje PROJE-ADI şeklindeki kullanım yerine VikiProje ad alanı açılarak Vikiproje:PROJE-ADI şeklinde kullanılmasını teklif ediyorum. Diğer dillerin de projeler için özel ad alanı açtıklarını gördüm. Bknz: İspanyolca, Fince, Fransızca, Korece, Rusça https://phabricator.wikimedia.org üzerinden istek yapabilmek için topluluk onayına ihtiyacım var. --Mavrikantmsj 19:29, 8 Mayıs 2017 (UTC)

 • Destek Destek --Mavrikantmsj 19:29, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Benim gibi arama çubuğunu çokça kullananlar için güzel bir adım. Yalnız Vikiproje olsa daha iyi olur. VikiSöz, VikiKaynak, VikiPedi gibi kullanımlarımız yok, projelerin bu şekilde olmasını da hep yadırgamışımdır. --Cobija (mesaj) 19:51, 8 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Cobija, Dediğin çok doğru. P harfini küçülttüm. --Mavrikantmsj 16:03, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:54, 8 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Böyle bir isteğin gerekçesi nedir? Açalım da neden? :) Artısı-eksisi neler olur?--RapsarEfendim? 22:10, 8 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Rapsar, Fark etmişsindir, bir süredir projeleri düzenlemekle uğraşıyorum. Uzun uzun yaz yaz sıkıldım. Diğer topluklar bu ismi kısaltıp kurtulmuş. Hem projeleri Vkipedi alanından ayırarak daha dikkat çekici yapmış oluyoruz. Bunların bir dışında peki olay yok. ¯\_(ツ)_/¯ --Mavrikantmsj 16:03, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Herkesin katılabildiği, değiştirebildiği VikiProje alan adıyla, daha çok yönerge ve politika sayfalarının toplandığı ve topluluğun müdahalelerine açık olmayan (görece) Vikipedi ad alanını ayırma fikri cazip gözüküyor.--RapsarEfendim? 16:40, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Aslında böyle bir öneriyi VP:AZERBAYCAN'ı oluşturduğumda sunacaktım açıkçası çünkü bazen birkaç harfi yazmak cidden çok zahmetli olabiliyordu fakat teknik açıdan mümkün olup olamayacağını bilemiyordum o yüzden önermedim. Madem mümkünmüş destekliyorum tabiiki fakat vikipedi bunca yıldır Vikipedi:VikiProje ile yaşadı böyle bir değişiklik çok köklü olacaktır, birçok yerde Vikipedi:VikiProje yazısı geçmekte bot yardımı ile halledilebilir mi? --By erdo can • msj 16:36, 9 Mayıs 2017 (UTC)
  • @By erdo can, Tartışma sayfalarındaki proje şablonlarını yazdığım bot ile düzenledim. Tartışma şablonu ve eğer kişi yaşıyorsa YİB şablonu de ekledim. Kod. Sayfa taşıma işlemlerini de bot ile kısa sürede yapacağım. Projelerin ilerleyişi askıya ugramayacak. --Mavrikantmsj 16:56, 9 Mayıs 2017 (UTC)
   O zaman ben bir sorun göremiyorum --By erdo can • msj 17:01, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek uygundur. -- Hakan·IST 18:33, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek -- SakhalinioBuyrun beniiiim? 21:01, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek İyi olur. Tam destek. iazak (mesaj) 11:59, 10 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Umarım projelere ilgiyi artırır, en önemlisi bu.. Gözlemlemek için şöyle bir proje özeti çalışması da yapılabilir ve Türkçe Vikipedi'ye kazandırılabilir. Bizdeki projelerde geçmişten bu yana durum ve ilgi nasıl ve bundan sonra artış nasıl olacak merak ediyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:12, 9 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Ahmet Turhan, böyle bir tabloyu bende hazırlayabilirim ama büyük ihtimalle en çok maddesi olan proje 1. olacaktır. Bunun yerine proje ile ilgili diğer dillerde olup bizde olmayan sayfaları önem sırasına(diğer dillerde bulunma oranı , sayfa gösterim sayısı) göre listelemek daha iyi bir fikir olabilir. Proje dahilindeki her kullanıcılara günlük bir madde seçilip açması için mesaj gönderilebilir.... İBP projelerini de bot ile puanlamayı düşünüyorum. Bekleyen değişiklikler projelerine göre gruplandırılıp raporlanabilir. Böylece kontrolü konu ile ilgili kişiler yapmış olur. Yanlış bilgi eklenmesi önlenir, kaynaksız doğru bilgiler geri çevrilmez. Kullanıcıları gereksiz işlerden kurtarıp sadece yeni bilgi eklemeye yoğunlaştıracak her fikre açığım. --Mavrikantmsj 02:25, 10 Mayıs 2017 (UTC)
Çok mantıklı ve projeleri ileriye taşıyacak bir hareket olur @Mavrikant. Hatta tüm proje sıralaması listesinde bahsettiğiniz her parametre için ayrı bir sıralama ve bir ortalaması alınarak toplam puana göre bir sıralama daha doğru olacaktır. Örneğin madde sayısı ile bu değişikliklerin bir yüzdelik oranı ele alınabilir ve sıralamada bu ölçüt olabilir. Bu da kullanıcıları teşvik edebilir. Örnek bir şablon üzerinde yorumlama yapabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:34, 10 Mayıs 2017 (UTC)
İkinizi de tebrik ediyorum. İBP'ne ve genel olarak projelere katkıyı ne kadar arttırsak kârdır. Yalnız @Mavrikant, "Bekleyen değişiklikler projelerine göre gruplandırılıp raporlanabilir. Böylece kontrolü konu ile ilgili kişiler yapmış olur." demişsiniz ya, ünlü Türk büyüğümüzün de dediği gibi "Şerrefsizim benim aklıma gelmişti!" Aklıma gelmişti de nasılsa yapılamıyordur diye önermemiştim. Projenin en üst kategorileri yardımıyla mı bu ayrı listelerin hazırlanmasını tasarlıyorsunuz? Eğer bu listeler yapılırsa her bir projenin ana sayfasına bölüm açıp 'Tarihte bugün' bölümü gibi kullanabiliriz. İlgili listenin başındakiler projenin ana sayfasında izlenir, Daha fazlası... na da link ile gidilir. Çok şık ve kullanışlı olur doğrusu. Gerçekleştirecek girişimciye yıldız vereceğim. iazak (mesaj) 11:59, 10 Mayıs 2017 (UTC)
Evet, projeye "tarihte bugün" sayfası oluşturmayı daha önce ben de düşündüm ve ufak da olsa giriştim fakat her gün için ayrı olmak üzere 365 sayfanın oluşturulması gerektiğini fark edince çok fazla zaman alacağından dolayı vazgeçtim ve geri durdum. Proje konuları ile ilgili konu maddelerinden oluşan bir tarihte bugün şablonu hazırlanması çok yararlı olur, elimden geldiğince ben de katkı sunabilirim. Buna benzeyen ufak bir uğraşı Bunları biliyor muydunuz? şeklinde yapmıştım ve şu an her ay proje ana sayfasında sağ altta bu listede yer alan 5 ayrı madde çıkıyor. Tabi her ay sonunda manuel olarak değiştiriyorum, bunun bot şeklinde bir otomatik hazırlanması da çok yararlı olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:44, 12 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek --Śαвяí¢αи76ileti 15:14, 12 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kesinlikle destekliyorum. Kısa bir süre önce bu durumu diğer vikilerde dolaşırken fark etmiştim. İngilizce vikide hala böyle bir alan adına geçilmemiş, ama şunu sormak istiyorum. Bu geçiş aramalarda gerçekten acayip rahatlatacak projelerde arama yaparken orası kesin, ama aynı diğer "vikipedi:", "mediawiki:", "şablon:" alan adları gibi mi olacak? Yani şimdi aramaya şablon yazdığımızda şablonlar listelenmiyor, ama şablondan sonra ":" koyduğumuz zaman şablonlar arasında arama yapabiliyoruz. Şimdi vikiproje yazdığımızda direk projeler mi çıkacak yoksa yine ":" ekledikten sonra mı çıkacak? Çünkü bence bu çok önemli bir konu. Alan adları bu yüzden var. Kullanıcılar madde ararken altta vikiproje çıkarsa bu çok absürt olur. ~ Z (m) 23:42, 13 Mayıs 2017 (UTC)
@HastaLaVi2, Arama kısmı aksi seçilmediği sürece sadece maddeler üzerinde çalışıyor. --Mavrikantmsj 23:49, 13 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant, tam anlatamadım sanırsam. Arama alanını seçerek de arama yapabiliriz. Ama şöyle de bir yöntem var ve bence çok daha kolay: Normal sağ üst köşede duran arama kutusuna "Şablon:" yazarsanız direk şablonlar alanında aramaya geçiyor yani madde aramasından çıkıyorsunuz otomatik olarak. Bahsettiğim şey buydu. ~ Z (m) 23:54, 13 Mayıs 2017 (UTC)
@HastaLaVi2, Tamam anladım seni. Diğer ad alanlarında nasıl ise öyle çalışacak. Bu soruyu şu gibi safalar yüzünden sordun sanıyorum. Birisi ad alında sayfalar açıp bunları projelere yönlendirmiş. Normal aramada onlar çıkıyor. Bence bunları HS-Y3 ile silmek lazım.--Mavrikantmsj 00:26, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Dediğinizde haklısınız hatta ben işaretleyeyim bunları. Bir de garip olarak sizin en son attığınız ping bildirimlerime gelmedi. Acaba neden ~ Z (m) 00:57, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Aynı değişiklikte pinglenen kullanıcının sayfasına da pingleyen kullanıcının sayfasına da bağlantı verilmemişse bildirim gitmez. Yani ping şablonunu kullanıp imza atmayı unutur, imzayı bir sonraki değişiklikte atarsak (Mavrikant'ın burada yaptığı gibi), karşı tarafın haberi olmuyor.
Vito Genovese 09:20, 14 Mayıs 2017 (UTC)
 • Vikiproje ad alanı açıldı. Bot ile taşıma yapmayı düşünüyorum ama acele etmek isteyenler beni beklemeyebilir. --Mavrikantmsj 18:23, 24 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bitti, yeni ad alanına sahipsiniz. :) --Framawiki (mesaj) 18:26, 24 Mayıs 2017 (UTC)
 • Ad alanının Vikiproje değil de VikiProje olması daha uygun olmaz mı, yani projenin p'si büyük yazılsa? --CosmosAwaymesaj 22:40, 24 Mayıs 2017 (UTC)
  bu durumda, bana hızlı haber.. --Framawiki (mesaj) 17:56, 30 Mayıs 2017 (UTC)

A-sınıf Vikiproje maddeleri[kaynağı değiştir]

Tanımı belirsiz olan (bazı projelerde KM'de üstün bazı projelerde ise tam tersi şekilde kullanılıyor) A-sınıfı'nın kaldırılmasını teklif ediyorum. Tüm Viki'de sadece 58 sayfada kullanılmış. Bizde birçok projede hiç kullanılmamış. (Toplam 65 projeden sadece 12 tanesinde kullanılmış) Enwiki'de baktığım projelerin çoğunda kullanımdan kaldırıldığı gördüm.(Kullanıyor, Kullanmıyor, Kullanmıyor, Kullanmıyor) Zaten KM altı 4 sınıf varken A-sınıf'ı ile birlikte toplam sınıf sayısını 7'ye çıkarmanın bizim işin gereksiz iş yükü oluşturduğunu düşünüyorum. Oylama sonucuna göre bu 58 sayfayı tek tek kontrol edip KM ya da B sınıfı şekilde elle güncelleyeceğim. --Mavrikantmsj 21:07, 15 Mayıs 2017 (UTC)

 • Ben yararli oldugunu dusunuyorum. A sinif maddeler sm olmaya en yakin maddeler. Yani biraz calisma ile sm statusu kazanabilecek maddelerdir. Durmasinin zarari yok bence. Hatta yarari oluyor.Sait71 21:43, 15 Mayıs 2017 (UTC)
  • @SAİT71: A-sınıf'ın KM den üstün SM'den aşağı olduğunu mu düşünüyorsun? Çoğu yerde öyle değil ki. KM için adaylık ile tartışma yapılırken çoğu yerde tartışma yokken madde A-sınıf iddia edilmiş. 7 sınıf sence fazla değil mi? --Mavrikantmsj 21:46, 15 Mayıs 2017 (UTC)
  • @SAİT71: Tartışma:Malcolm X sayfası için A-sınıf söylenmiş ama daha KM bile olmamış. Nasıl SM olmaya en yakın madde oluyor? --Mavrikantmsj 21:49, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • KM statüsü tartışma sonucu, topluluk kararıyla verilirken, en üst statü SM statüsü de aynı şekilde verilirken, bir ya da birkaç kullanıcının bir maddeyi A sınıfında sayması akıl alır şey değil. Bu durumda KM statüsü de düşüyor, Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi sürecine gerek kalmadan bir maddenin kaliteli madde olması ortadan kalkıyor. Daha önce defalarca bahsettim, madde sınıflandırmalarının tamamı göreceli, bana kalırsa da işlevsiz. "Bu taslak mı? Yok yok başlangıç olsun bu" gibi göreceli tanımlamaları geçtim, ben buradaki aktif kullanıcılarının hiçbirinin "ya şu B sınıf maddelerde bir dolaşayım" dediğini zannetmiyorum. Topluluk tarafından verilen iki sınıf hariç ve bir maddenin var olma eşik seviyesi olan taslak sınıfı hariç hiçbir statünün olmamasını gerektiğini savunmaktayım.--RapsarEfendim? 22:59, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Yeri gelmişken, bilgisi olanlar farkındadır, kaliteli madde kavramını adapte ettiğimiz İngilizce Vikipedi'de bu sistem bizdekinden çok farklı işliyor. Bizde, ne teoride ne pratikte KM-SM arası hiçbir fark yok. Burayı ve burayı inceleyip, kıyaslarsanız, ikisinin farklı şeyler yazdığını da görebilirsiniz. İlki, KM sınıfını SM'nin altında bir sınıf olarak gösterirken; ikincisi, KM ile SM'yi aynı sınıfta görür ve aralarındaki temel farkın "konunun uzunluğu" olduğunu belirtir. Örnekle açıklarsam, Türkiye maddesi belli bir seviyeye ulaşınca KM olur, daha da ileri giderse SM olur der ilki. İkincisi ise Türkiye maddesinin en uzun hâli cidden uzun, dolayısıyla KM değil SM olur; buna karşın Kuştepe mahallesinin en uzun hâli Türkiye'ye kıyasla çok kısa olacağından SM olamayacak ve KM olacaktır, her ikisi de aynı statüde olup aradaki temel fark uzunluk-kısalıktır. Bu mantıkla şahsi düşüncem KM'nin de kaldırılıp, hem kafa karışıklığını hem de ekstra iş yükünü gidermektir.--RapsarEfendim? 23:05, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kavram karmaşası olmuş bence. Topluluk nezdinde zaten taslak, KM ve SM dışında sınıf yok. Bu sadece VikiProjelerin nezdinde olan bir ayrım olduğu gibi bir VikiProjede B sınıfı olan bir madde pek tabii ki başka bir projede farklı kriterler altında C sınıfı olabilir. A sınıfının toptan kaldırılmasına karar vermek de sağlıksız olur. Belli bir VikiProje üzerinde çalışanlar A sınıfını etkin olarak kullanıyor ve bunun projenin iç çalışmalarına yön verme açısından (mesela SM oluşturma) verimli olduğunu düşünüyorsa "ama topluluk bu yetkiyi vermedi" diye bunu kaldırmak yapıcı olmaz. "Gereksiz iş yükü" diye bir yargıda bulunmamız da projeler özelinde ön yargıdan öteye geçemez. Ben VikiProje Tıp'ta etkinsem ve bu sınıfın varlığının gereksiz iş yükü olduğuna kanaat getirirsem proje içi kaldırılmasını öneririm; ama bu VikiProje Sovyetler Birliği'nde etkili olmayacağı anlamına gelmez. Fazla standartlaştırma sağlığa zarar, kesinlikle karşıyım bu öneriye.--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:30, 15 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Seksen iki yüz kırk beş A-sınıf tanımın ne saçma saçma olduğunu Rapsar ilk mesajda anlattı zaten. Onun dışında sınıf sayısı 7'den 6'ya düşüyor sadece. Taslak -> Başlangıç -> C -> B -> KM -> SM Sınıfları sence yetersiz ise yeni bir sınıf oluşturalım ama tanımı/sınırları belirli olması lazım. Zaten aktif olarak kullanmayan sadece 1 sınfı kaldırmak "Fazla standartlaşma" neden olmuyor. --Mavrikantmsj 23:49, 15 Mayıs 2017 (UTC)
   • Ben ve Sait71 de neden saçma bulmadığımızdan yeterince dem vurduk sanırım. Belirttiğiniz üzere zaten verimli bulmayan projeler kullanmıyor bu sınıfı, verimli bulanlar kullansın geçinip gidelim işte, başkasının verimli bulduğu emeğin hesabını mı tutacağız? Tamamen proje hedeflerine bağlı şeyler bunlar. Örneğin Vikipedi:VikiProje Türkiye yerleşim birimleri temel olarak maddeleri düzenleme üzerine çalıştığından direkt sınıflandırmaya gitmemişler. İleride dar kapsamlı bir VikiProje'de (atıyorum Vikipedi:VikiProje Antarktika) deseler ki "nicelik değil nitelik, hedef maddelerimizin %10'unun SM olması", sonra SMA'dan önce kırmızı giderme dışında eksiği olmayan maddelere A sınıfı etiketi koysalar "yassah kardeşim" mi diyeceğiz? Aktif olduğunuz ve verimli bulmadığınız projelerde kaldırılmasını önerme hakkınız elbette ki saklı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:57, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bu sınıfları teşvik ve çalışma şekillendirme amacı olarak görmek en sağlıklısı olur. Bu bağlamda seçkin maddenin alt sınıfı olan bir kaliteli madde sınıfının "kaynağa erişilmesi zor" konulara ilişkin çalışmaları teşvik etme açısından çok ama çok önemli bir araç olduğunu düşünüyorum (bkz. Juche Kulesi). KMN sayfasında yazan Allah'ın emri değil, Vikipedi bürokrasi de değil; ki zaten uygulanmamakta. KM sistemini kaldırmaktansa direkt o alttaki paragrafı kaldıralım, kafa karışıklığı ortadan kalksın gerekirse. Ben şahsen üstte yazan kriterlerle ters düştüğüne inandığımdan orayı "yoksayıyor", kriter odaklı olarak değerlendiriyorum maddeleri, bu doğrultuda da KM-SM arasında net bir "potansiyele yakınlık" düzleminde fark olduğunu düşünüyorum ("kapsamlılık" yorumu tartışmasına burada girmeyelim). "Ne teoride ne pratikte KM-SM arası hiçbir fark yok" yorumunu bu nedenle yanlış buluyorum. Kaldı ki bürokratik yaklaşacaksak VP:SMN sayfasında "kısa maddeler SM olamaz" demediğinden potansiyelini doldurmuş kısa maddelerin SM olmasına karşı çıkılamaz bu temelde. İlerleyen aylarda özellikle tıkanmış olan KM sistemine can vereceğini, madde inceleme sürecini doğru şekilde tekrar kazandıracağını umduğum geniş çaplı bir "reform paketi" ile geleceğimi de burada belirteyim :) Her neyse, uzattım çok, bunları konuşmanın yeri değil burası; ilgilenen şuradan detaylı görüşümü okuyabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:30, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Sınıfların kişilere göre değiştiği tanımlarının genel olarak biraz belirsiz olduğu doğru. Ayrıca projelere de iş yükü oluşturuyor. Ama bunların hepsi yakında çözülecek. ORES'in geliştiricileri ile IRC üzeriden konuştum. Enwiki'de şuan kullandıkları bir yapay zeka sistemini bizim için de çalıştıracaklar. Sınıflandırmalara bu sistem sayesinde otomatik olarak yapılacak. Daha sonrasında maddelerin/projelerin gelişimleri için zaman grafikleri oluşturacağım. Sistemi çalıştırmadan önce projeleri düzenleyip A-sınıf'ı da kaldırmak istiyorum. KM-SM vs diğer sınıfların ayrımları ile ilgili derin tartışmaları lütfen burada değil Vikipedi:VikiProje Madde Değerlendirmesi üzerinde yapalım. --23:55, 15 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant, işte bu bambaşka bir argüman :) Güvenilir bir otomasyona gidilecekse tamam derim. Sanırım bununla ilgili daha detaylı bir duyuruda bulunsanız, Vikipedi:VikiProje Kıbrıs gibi A sınıfının kullanılmadığı projelerde deneme sürüşü yapsanız (eğer teknik olarak mümkünse) daha verimli bir temel üzerinden konuşuruz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:08, 16 Mayıs 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş. Sistem bütün trviki'deki değerlendirmeleri inceleyip karar veriyor. En aktif proje Sovyetler Birliği olduğu için @Ahmet Turhan ile birlikte denemeleri yapmayı düşünüyorum. A-sınıf'ı gözden çıkardım ben. Program A-sınıf dese bile B-sınıf ile değiştireceğim. Sovyetler Birliği A-sınıf'ı hiç kullanmamış zaten. --Mavrikantmsj 00:19, 16 Mayıs 2017 (UTC)
En başından söyleyiverseydiniz direkt bunu :) Bu durumda sırf "A sınıf"ı kullanmak için elle düzenleme yapılması gerçekten hiç verimli olmaz. Sadece ve sadece bu otomasyon çerçevesinde destekliyorum, olumlu girişiminiz için elinize sağlık. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:25, 16 Mayıs 2017 (UTC)
 • A-sınıfı'nın kaldırılmasını destekliyorum, fazla söze gerek yok galiba her şey konuşulmuş neredeyse --By erdo can • msj 13:42, 16 Mayıs 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaldırılmasında bir sakınca görmüyorum. Bunu standartlaşmadan ziyade sadeleştirme olarak görüyorum. Hatta Rapsar'ın önerisini de ayrıca bir tartışmakta yarar var (KM'nin kaldırılması). --Pragdonmesaj 09:33, 17 Mayıs 2017 (UTC)

A sınıfıyla ilgili bir görüşüm olmadığı için tartışmaya katılmadım, ancak KM'lerin kaldırılmasına kesinlikle karşı olduğumu ve enwiki'nin SM-KM sistemini doğrudan benimsememizin bizi fersah fersah ileriye götürerek SM sürecimizdeki tıkanmaların önüne geçecek çok sağlıklı bir adım olacağını düşündüğümü buraya not düşeyim. KM konusundaki düşüncelerim Seksen ile paralel. KM ve SM'liği uzunluk-kısalığa indirgemek çok büyük bir hata olacaktır.--Vito Genovese 09:39, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Abicim bu benim yorumum değil, yukarıda verdiğim sayfalar diyor :) Yönerge/politikalar değişebilir elbet ama şu anda olan neyse ona göre konuşmak zorundayız. Teki bizim tarafımızdan icat edilmiş teki İngilizceden çevrilmiş olduğu için çelişkiler oluyor ne yazık ki.--RapsarEfendim? 16:09, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Neyden bahsediyoruz, @Rapsar? Koptu bende bağlantı. :)
Vito Genovese 16:58, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Kısalık-uzunluk olayı :)--RapsarEfendim? 17:00, 17 Mayıs 2017 (UTC)
"Vikiproje ad alanı açılması" başlığındaki son yorum da bana ait olduğu için sanırım karıştırıp oraya yazmışsın, çarşı pazar karıştı. :) Şimdi taşıdım bu başlığa.
Teklifin konusu dağılmasın diye çok kısa tutayım (bana göre kısa işte, anla :)). Ben zaten senin yorumun olarak görmüyorum bunu. Sorun sistem sorunu. 10 yıl önce Sİ sistemini uyarlarken bazı kasıtlı seçimler yaptım. KM'yi bilerek almadım, bunu yaparken insanlar SM için çabalasın istedim. Peer Review'u almadım, SMA/SLA sürecinin içinde onu da yapabiliriz diye düşündüm. O zaman mevcut sonuçları öngörmek mümkün değildi, ancak yine de şu an bu seçimlerden dolayı pişmanım. KM sistemleri enwiki'de o zaman da şu anki gibi miydi hatırlamıyorum (arşivlere bakacak yerlerim ağrıyor şu an), ancak şu an KM'nin bir nitelik alt basamağı olması sistemi çok sağlıklı. Sürüncemede tutulmaması, deneyimli bir kullanıcı tarafından verilebilmesi (ve gerekirse itirazın önünün açık tutularak kötüye kullanımın önlenmesi) de öyle. İnsanları ilgili basamağa ulaşana kadar çabalamaya sevk ediyor. Ben ki içerik üretmeyen bir insanım, benim bile madde yazasım geliyor. :) "Level atlama" mantığı oldukça kamçılayıcı. Diğer yandan Peer Review'un olmayışı da SMA sürecini kaotikleştiriyor, adaylıklar eksikliklerin bilincinde olunarak başlatılıyor, yorumlar ve beklentiler bazen adaylığı başlatanları bezdiriyor, tartışmalar, gerginlikler çıkıyor. Sen de bazılarına dâhil olmuşsun, benden iyi bilirsin sürecin kaotikliğini. KM sürecinin sonradan uyarlanmasına katılımım olmadı, elbette ölçütler tutarsızlık yaratır nitelikte olabilir. Birçok politikamız tarih öncesi hükümler içeriyor zaten, Sİ ölçütlerinden de çok bir şey beklememek lazım. Kapsamlı revizyon görmediyse ben yokken, 10,5 yıldır yürürlükteler neticede.
Vito Genovese 17:13, 17 Mayıs 2017 (UTC)
 • Madde sınıflandırması zaten Vikiprojeler kapsamında yapılıyor. Ve Vikiprojeler de 1-2 aktif kişi oluyor en fazla. Doğal olarak ilgili maddeleri sınıflandırdıklarında da bu kişiler maddeleri sınıflandırıyor. Madde sınıflandırmakla hiç bir maddenin bir statü almasının önü kapanmış olmuyor bana göre. Bu kadar büyütülecek bir önemi yok. Sadece maddeleri ayrıştırmak için sağlıklı bir yöntem. Bu ayrıştırma, Vikiprojeler de topluluk çalışması yaparken bir önem kazanıyor aslında. İşin gerçeği sınıflandırmayı hatta VikiProjeleri bile kaldırsak bizim ansiklopedimizde bir kayıp yaşanmayacak maalesef.Sait71 08:32, 18 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bu teklifi verdiğimde 58 olan madde sayısı ben düzenlemeye başladığımda 21 di. (Tartışmayı görenler bazı maddelerin sınıfları düzenlemiş sanırsam) Geri kalanları da ben uygun olan sınıflara atayıp A-sınıf'ı kaldırdım. Boşalan kategorileri de silinmesi için işaretledim. --Mavrikantmsj 20:23, 18 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant, şablonlardan ve Vikipedi ad alanlı sayfalardan da silebilir misin madem? İleride birileri görüp, kullanmaya başlamasın tekrar :)--RapsarEfendim? 22:26, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

HS etiketi filtresi[kaynağı değiştir]

Serdar Kılıç (eğitmen) maddesine eklediğim HS etiketini geri alırken filtreye takıldım, bu nedenle rollback yapmam gerekti. Bu filtreyi düzenlemek mümkün mü?--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:24, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Gördüğün bir uyarı mesajıydı yalnızca @Evolutionoftheuniverse. Otomatik onaylı olmayan kullanıcıların sil şablonlarını kaldırmasına hiç izin vermiyor, otomatik onaylı kullanıcıların kaldırması durumunda ise yalnızca bir ileti görüntüleyerek hatırlatma yapıyoruz. Temel düşünce, sil şablonunun bir hizmetli değerlendirene kadar maddede kalması. Uyarı sonrasında yine sayfayı kaydetmen mümkündü. Kaydetseydin, sonrasında yaptığın değişiklik daha sonra gözden geçirilmek üzere etiketlenecekti. Amaç, gözden herhangi bir şeyin kaçmasını önlemek.
Vito Genovese 19:32, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler @Vito Genovese. Yeri gelmişken şunu da sorayım, bazen hizmetli olmayan deneyimli kullanıcıların HSleri kaldırdığını görüyorum, hatta çok uzun zaman önce kategoride birikme olduğu bir zaman ben de yapmıştım, hizmetlilerin işyükü azalsın diye. Bunu cesur ol ile değerlendirebilir miyiz? Testi kırılmasın ileride, şimdiden sorayım. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:40, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Tüm kullanıcılar doğru olduğunu düşündüğü her şeyi yapmakta özgür. Bir şeyin hızlı silinemeyeceğini düşünüyorsan etiketi kaldırmak elbette en doğal hakkındır. Bu süzgeç ve sonrasındaki etiketleme, uygunsuz şablon kaldırma durumlarının gözden kaçmamasını amaçlıyor yalnızca. Uzun süre önce üye olmuş (dolayısıyla otomatik onaylı kullanıcı statüsü kazanmış) ama çok az değişikliği olan, deneyim düzeyi olarak bir saat önce üye olmuş bir kullanıcıdan farksız olan ve uygunsuz maddesine konan sil şablonunu kaldırmaya çalışan olası bir kullanıcıyı tespit etmek için koydum bu süzgeci.
Vito Genovese 19:47, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Merci. :) --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:54, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Değişiklik ekranındaki İngilizce kalan kısımlar[kaynağı değiştir]

 • "Cite your resources"
 • "Vikiveri entities used in this page"

Yukarıdaki kısımlar İngilizce kalmış, düzeltilebilir mi? Buna ek olarak, yıllar yıllar önce yapılan tartışma sonucunda sayfaların tepesindeki "edit" kısmı "değiştir" olarak belirlenmişti ki her yerde de "değişiklik" kavramı kullanılıyor zaten ("madde düzenleme" kavramıyla karışmaması, yapılan her değişikliğin düzenleme olmaması gibi sebeplerden ötürü). Buna karşın sayfa değiştirme ekranında yer alan "bu sayfada kullanılan şablonlar" kısmında, şablonların yanında "değiştir" olması gerekirken "düzenle" yazmakta. Bunu da "değiştir" olarak değiştirebilir misiniz?--RapsarEfendim? 22:58, 6 Mayıs 2017 (UTC)

 • "Lua time usage" ve bu kısımdaki "seconds" yazısı
 • "Lua memory usage"

Bunlar da İngilizce kalmış. Aynı zamanda, değişiklik yaparken önizleme yaptığımızda "düzenlemeye devam et" yazısı var. Bunun da üstte dediğim gerekçelerden ötürü "değiştirmeye devam et" olması gerekiyor.--RapsarEfendim? 02:37, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Hepsini düzelttim. Değiştir olması gereken yerlerin Düzenle olarak kalmış olması benim hatam. Hepsini ayarladım sanıyordum ama fark ekranında Twinkle'ın yarattığı kalabalıktan gözümden kaçmış ["her değişiklik düzenleme değildir" savın yanlış bu arada ama ona girmiyorum şimdi :)].
O Lua serisinde epey bir çeviri var ama göz önünde olanlar bunlarmış, iki tarafta da düzelttim. Tek bir şeyin nerede olduğunu bulamayıp düzeltemedim, o da "Cite your resources". Acaba betiklerden mi geliyor? Nerede gördün bunu tam olarak, @Rapsar?
Vito Genovese 06:58, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler öncelikle. "Düzenlenmeye ihtiyaç duyan maddeler" tabiri bize çok yerleşmiş ya... Neyse :) "Cite your resources" kısmı her zaman çıkmıyor, şu an yazdığım ekranın sonunda, değişiklik özeti kısmının üstünde çıkıyor karşıma. Bir daha karşılaşınca ekran görüntüsü alayım.--RapsarEfendim? 23:56, 7 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, şuradaki ekran görüntüsünden görebilirsin.--RapsarEfendim? 03:01, 8 Mayıs 2017 (UTC)
@Rapsar: Tahmin ettiğim gibi betikten geliyormuş onlar, tamamı Türkçeleştirildi.
Vito Genovese 06:25, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Vikikaynak'taki sayılmayan maddeler[kaynağı değiştir]

Daha göz önünde olması adına @Seksen iki yüz kırk beş'in köy çeşmesinde dikkat çektiği bir konuyu buraya taşımak istedim.Teknisyenlerimiz bir çözüm sunabilir mi? --Cobija (mesaj) 12:41, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View[kaynağı değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:41, 8 Mayıs 2017 (UTC)

İngilizce kategoriler[kaynağı değiştir]

Selamlar, trwikide bulunan:


Kategorilerinin Türkçeleştirilmesi mümkün müdür? Türkçe vikipedide İngilizce tuhaf kaçıyor bence. Saygılar--By erdo can • msj 17:24, 9 Mayıs 2017 (UTC)

İlgili şablonun kendisine ya da çağırdığı modüle bakmak lazım. Örneğin Modül:Video_game_release sayfasında duruma göre üç tane İngilizce kategori çağırılıyor. Yeni kategori isimlerinin ne olacağına karar verdikten sonra orada değişiklik yapılabilir. Pages with graphs gibiler için teknisyenlerin yardımcı olması lazım. Şu MediaWiki: sayfasında değişiklik yapmak lazım: MediaWiki:Graph-tracking-category. MediaWiki yazılımı, bu adlandırmaları yaparken buralara ya da translatewiki'ye bakabiliyor. --Deniz (mesaj) 08:34, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Pages with syntax highlighting errors: MediaWiki:Syntaxhighlight-error-category --Deniz (mesaj) 08:37, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Viki dili metinleri[kaynağı değiştir]

Selam, metin editörünün hemen altında yer alan Viki dili son zamanlarda değiştirilmiş ve bazı özellikleri eskiden Türkçe iken şu an İngilizce durumunda. [[Category:]], #REDIRECT [[]], {{Reflist}} gibi. Bunların Türkçelerini tekrar ekleyebilir mi bir hizmetli. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 10:17, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Mavrikant geçen ay sonunda betiği güncellemiş, İngilizceler o işlemden kalma. Sanırım temizledim söylediklerini şu an.
Vito Genovese 10:37, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Editing News #1—2017[kaynağı değiştir]

18:05, 12 Mayıs 2017 (UTC)

İnceleme günlüğünün Türkçeleştirilmesi[kaynağı değiştir]

İnceleme Günlüğü sayfasınının türkçeleştirilmesi mümkün müdür? Mümkün ise Türkçeleştirilmesi gereken bir sayfa. Saygılar --By erdo can • msj 17:03, 13 Mayıs 2017 (UTC)

Hallettim ben, bir müddet sonra yansır. Unutulan, çevrilmemiş varsa yazın buraya lütfen.--RapsarEfendim? 18:07, 13 Mayıs 2017 (UTC)
 • @Mavrikant, çok ufak bir şey, değişiklik ekranında, alt kısımda sayfada kullanılan şablonları görüntülerken "yarı-koruma" yazıyor. Aradaki tire, Türkçenin değil İngilizcenin bir kuralı, tirenin Türkçede böyle bir görevi yok. Kaldırabilir misin?--RapsarEfendim? 19:13, 13 Mayıs 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=MediaWiki%3ATemplate-semiprotected&type=revision&diff=18645686&oldid=1014316 --Mavrikantmsj 21:23, 13 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant acaba Resimde işaretlediğim yerleri Türkçeleştirmenin yolu var mıdır peki? --By erdo can • msj 10:06, 14 Mayıs 2017 (UTC)

IP block exemption[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı grubu oldukça garip durumda. Kendi kullanıcı sayfama girdiğimde "IP block exemption" yazısını görüyorum. İstatistikler sayfasında "IP engelleme muafiyetleri" yazıyor. Şuradaki listede ise hiçbir şey gözükmüyor. İsmimin karşısında boşluk var daha sonra virgül daha sonra devriye yazıyor. Bu isimlerin görünümlerini düzeltmenin bir yolu yok mu? Ve hepsini aynı ada (Türkçe adına) getirmenin? ~ Z (m) 09:41, 14 Mayıs 2017 (UTC)

O liste günde bir kere güncelleniyor olmalı, zaten şu an güncellenmiş durumda. Ayrıca şu sayfada da ip block kısmını değiştirince diğeri de hallolacaktır sanırım: Gadget-HizliBilgi.js. @Vito Genovese, @Mavrikant, @HastaLaVi2. --Deniz (mesaj) 07:06, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Betikteki yerelleştirmeleri yaptım. Sorun görünüyor mu şu an?
Vito Genovese 09:50, 17 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, çok teşekkür ederim :) Bilmiyorum benden başka buna takılan var mıydı ama şu an çok rahatladım. ~ Z (m) 19:25, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Prototype for editing Wikidata infoboxes on Wikipedia[kaynağı değiştir]

Hello,

I’m sorry for writing in English. It’d be great if someone could translate this message if necessary.

One of the most requested features for Wikidata is to enable editing of Wikidata’s data directly from Wikipedia, so the editors can continue their workflow without switching websites.

The Wikidata development team has been working on a tool to achieve this goal: fill and edit the Wikipedia infoboxes with information from Wikidata, directly on Wikipedia, via the Visual Editor.

We already asked for feedback in 2015, and collected some interesting ideas which we shared with you in this thesis. Now we would like to present to you our first prototype and collect your feedback, in order to improve and continue the development of this feature.

We present this work to you very early, so we can include your feedback before and all along the development. You are the core users of this feature, so we want to make sure that it fits your needs and editing processes.

You will find the prototype, description of the features, and a demo video, on this page. Feel free to add any comment or feedback on the talk page. The page is currently not translated in every languages, but you can add your contribution by helping to translate it.

Unfortunately, I won’t be able to follow all the discussions on Wikipedia, so if you want to be sure that your feedback is read, please add it on the Wikidata page, in your favorite language. Thanks for your understanding.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE)

RevisionSlider[kaynağı değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Özet geçiyorum: Fark sayfalarında sürümlerde yapılan ekleme çıkarmaları gösteren RevisionSlider bugün itibarıyla varsayılan özellik oldu. Performans sorunları yaşamanıza neden olursa Özel:Tercihler#mw-prefsection-rendering sayfasındaki "RevisionSlider gösterme" seçeneğini işaretleyerek devre dışı bırakabilirsiniz.
Vito Genovese 20:08, 17 Mayıs 2017 (UTC)

translatewiki.net[kaynağı değiştir]

Tam şu ara çökmüş durumda; belki de bakımdadır, daha önce denk gelmedim. Neyse, daha çok kişinin katılım sağlamasına yönelik önerilerim var. Bu çevirilerin daha rahat oluşması için ya bir çevrilmesine öncelik verilmelik metinli kısımların translatewiki sayfalarını listeleyen bir sayfa oluşturalım. Ayrıca Vikipedi: isim alanındaki uygun sayfalarda (Gadget: isim alanımız yok) ve MediaWiki: yorumlarında, gene bu çevirilerin Viki'ye kısa zaman sonra yansıyacağı ilgili sitelerde linkler verelim. Translatewiki.net vs.'nin doğru kullanımını yaygınlaştıralım. Kötüye kullanım olmayacağını umuyorum. --Deniz (mesaj) 06:56, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Valla pek sıcak bakamıyorum. Çok kötü çeviriler yapılmış geçmişte, bunları düzeltmek için 1-2 aydır yana yakıla sistem iletisi arıyorum sağda solda. Düzelt düzelt bitmiyor. Tümİletiler özel sayfasından TranslateWiki'ye bağlantıların düzgün verilmemesi konusunda da bir Phabricator kaydı oluşturdum ama çok acil olarak ilgilenmeyecekler belli ki. İletilerin WMF projelerine yüklenmesi (deployment) için de standart bir süre yok. Geçen Zazaca çevirmeni bir arkadaş Türkçe için April çevirilerini Nisane olarak değiştirmiş. Aynı gün buraya yansıdı, ben de aynı gün geri aldım ama düzelmesi 4-5 günü buldu. Sözün özü, şu anda "Şurası İngilizce kalmış" diye buraya (yani VP:KÇ/TN'ye) not düşülmesi ve bunun üzerine gerekli düzeltmeleri yapmamız daha iyi diye düşünüyorum. Sayginer gibi bilinçli kullanıcılarımız düzenli olarak orada çalışmalarını yürütüyor zaten.
Vito Genovese 09:55, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Böyle bir projenin varlığından henüz haberim oldu ve hemen üye olup katıldım. Bundan sonra düzenli olarak ben de katkı sağlamayı planlıyorum ama şu an tam olarak neler nasıl çevriliyor onu çözme aşamasındayım. Arayüz de diğer projelerden oldukça farklı. Ama kısa sürede alışır ve seri katkı yapmaya başlarım. Ama merak ettiğim, orada da beyaz liste, devriye vs. gruplar var mı? Bunu nerede sorsam bilemiyordum ben de bu tartışmayı görünce araya atlayayım dedim. Konu dışına çıktıysam özür dilerim. ~ Z (m) 19:30, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Hayır, yok. Saydığın gruplar vandalizm mücadelesine yönelik gruplar. İçerik projelerinde ihtiyaç oluyor o gruplara (ve o grupları getiren FlaggedRevs gibi eklentilere). Translatewiki'de çevrimdışı çeviri yapmaya yarayan çevrimdışı çevirmen gibi gruplar var yalnızca.
Vito Genovese 20:05, 17 Mayıs 2017 (UTC)

New notification when a page is connected to Wikidata[kaynağı değiştir]

Hello all,

(Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.)

The Wikidata development team is about to deploy a new feature on all Wikipedias. It is a new type of notification (via Echo, the notification system you see at the top right of your wiki when you are logged in), that will inform the creator of a page, when this page is connected to a Wikidata item.

You may know that Wikidata provides a centralized system for all the interwikilinks. When a new page is created, it should be connected to the corresponding Wikidata item, by modifying this Wikidata item. With this new notification, editors creating pages will be informed when another editor connects this page to Wikidata.

Screenshot Echo Wikibase notification.png

This feature will be deployed on May 30th on all the Wikipedias, excepting English, French and German. This feature will be disable by default for existing editors, and enabled by default for new editors.

This is the first step of the deployments, the Wikipedias and other Wikimedia projects will follow in the next months.

If you have any question, suggestion, please let me know by pinging me. You can also follow and leave a comment on the Phabricator ticket.

Thanks go to Matěj Suchánek who developed this feature!

Teşekkürler! Lea Lacroix (WMDE) (talk)

Özet geçiyorum: 30 Mayıs itibarıyla oluşturduğumuz sayfalar Vikiveri ögelerine bağlandığında bildirim gelecekmiş. Eski kullanıcılar için manuel etkinleştirmek gerekecekmiş bu seçeneği, yeni kullanıcılarda varsayılan özellik olacakmış.
Vito Genovese 20:07, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Twinkle çevrilmemiş metinleri[kaynağı değiştir]

Selamlar, şu sayfalar çevrilmemiş metinler içeriyor:


Kendim çevirmeye çalıştım fakat yetkim olmadığı için izin vermedi sayfalar, Hizmetli, Teknisyen ve Arayüz editörleri değişiklik yapabilirmiş sayfalarda. İlgilenirseniz iyi olur. Saygılar. --By erdo can • msj 15:25, 17 Mayıs 2017 (UTC)

@By erdo can, aslında ben böyle hem javascript dosyaları hem de lua dosyalarını çevirmeye girişmek istiyordum. Çeviriden kastının şu açıklama kısımları da dahil olduğunu varsayıyorum. Aslında o açıklama alanları bütün diğer yabancı dili olmayan kullanıcıları altın bilgi gibi gelebileceğini düşünüyorum. Ama tek başına olacak iş değil. Bir grup oluşsa (vikiproje gibi) kesinlikle tam destek veririm. Lakin dediğim gibi tek başıma gözüm kesmiyor. ~ Z (m) 19:33, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Onların kodları baştan alınacak, sıfırdan yerelleştirilecek, ihtiyaçlarımıza göre modifiye edilecek. Uzun vadeli bir iş, peyderpey yapıyorum. 6 ay ila 1 yıl arası sürer ama, o net.
Vito Genovese 20:01, 17 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, böyle bir şey yapılırken ben de yardımcı olmak isterim, bir sakıncası yoksa tabi. ~ Z (m) 20:51, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Otomatik koruma[kaynağı değiştir]

Değişiklik özetinde aynı gün içinde 3 defa (sayı duruma göre değiştirilebilir) "Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik" yazısı görülünce sayfayı otomatik olarak korumaya almak mümkün mü? Süzgeçler kullanılarak yapılabilir gibi geldi. Neden böyle bir şeye ihtiyaç olduğu buraya bakılarak anlaşılabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 20:43, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Verdiğiniz örnekte birden fazla hesabın vandalizmi söz konusu, bu durumda maddenin yarı korumaya alınması uygun. Ancak tek bir hesabın vandalizmi halinde de "aynı gün içinde 3 defa "Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik"" özetiyle değişikliklerin geri alınması mümkün. Halbuki bu ikinci durumda maddenin korunmaya alınması gereksiz. Zira sadece vandalizm yapan hesabın engellenmesiyle sorunun çözülebilir. (Korumanın son çare olması gerektiğini hesaba katmalıyız.) Dolayısıyla süzgeç kullanmanın koruma gibi hassas denge gözetilmesi gereken durumlarda yararlı olabileceğinden emin değilim. --Yabancım 09:18, 19 Mayıs 2017 (UTC)
AbuseFilter eklentisinin yalnızca Uyar, İzin Verme ve Engelle işlevleri var. Korumayı süzgeçle uygulamak mümkün değil. Bunu, süzgeç verilerinden veya değişiklik verilerinden yararlanan ve hizmetli yetkisi verilmiş bir bot yapabilir ya da bu bot VP:SKT'ye bildirimde bulunacak şekilde programlanabilir. Ancak Sürüm Kontrolü geldiğinden bu yana yazılımın koruma işlevine olan gereksinimimiz önemli ölçüde azaldı. Gördüğü vandalizm hiçbir zaman sona ermeyecek olan belli maddeleri ve VP:YİB sorunlarını saymazsak, eski dönemlerle kıyaslanamayacak bir azalma olduğu belirgin. Bunun yerine CVNBot'ta olduğu gibi, botların vandalizmi algılayarak otomatik geri alması asıl ihtiyaç duyduğumuz şey kanımca. ORES bu konuda büyük umut vaat ediyor. @Mavrikant bu konu üzerine çalışıyor. Umuyorum ki yakında ORES tarafından zararlı olma olasılığı %90-95 üzeri olarak belirlenen değişiklikleri otomatik geri alan botlarımız olacak ve böylelikle Sürüm Kontrolü'ndeki birikmenin önüne geçebileceğiz biraz da olsa.
Vito Genovese 10:42, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Şu ara belki de sansür engelinden dolayı denilen özelliklere sahip tek bir madde var, Apple (hatta süreyi 30 güne çıkarsak bile tek madde oluyor (o zaman 5 katkı ile)). Koşulları hafifletirsek, son 30 günde, devriye veya hizmetliler tarafından yapılmış, konu kısmında "gerekçe" geçen en az dört katkının olduğu madde sayısı 7, en az üç katkının olduğu madde sayısı da 17.[15] İncelemek çok zor olmaz. Gün sayısını 30'dan yukarı çıkarırsak recentchanges tablosu yetersiz hale gelir, revision tablosuna geçmek gerekir. Değişiklik sınırını 1'e çekip biraz inceledim, 728 madde oluyor. Bazı devriye arkadaşların geri almalık geri almaları haricinde temel sorun, (yeni ölümler ve şu ara Kırşehir gazetecisi hariç) hz. şehit gibi ifadeler. Sadece bunlar için değil, daha önce de konuşulmuş olan 'weasel' tarzı kaçınılması gereken ifadeler için değişiklik süzgeci yapabiliriz diye düşünüyorum. Genel ve etkin süzgeçlerde böyle bir süzgeç göremedim; eklenen metinde irlike'la yapabiliriz, sanırım.
Sonradan fark edilmesi zor bir problem, sayıların (özellikle doğum yılları, bazen de yerleşim yerleri vs. arasında mesafeler) kötü niyetli değiştirilmesi. Bunun gibi değişiklikler için şöyle bir regexp uygun olabilir: [1-9]\d{3,4}\s*(&\w+;)?\s*km. Sonuçta şehir merkezine 1000+ km mesafesi olan yerleşim yeri herhalde yoktur (en azından Türkiye ilçe, köy ve mahalleleri için böyle). Doğum yılları için de, ya 57'deki gibi üç kesme işaretine ama tek taraflı baktırabiliriz, ya da belki de sonradan gelecek parantezlerle halledebiliriz. Yanlış pozitifler çok çıkarsa biraz daha düşünmek gerekecek. 1453 ve 1071 (hatta 1938) sayıları da weasel kontrolünde değerlendirilebilir.
Olağan şüpheli maddeler (Ermeni Kırımı, Kutlu Doğum Haftası, IŞİD, HDP ve bazı kişilerin maddeleri) zaten sıkı kontrol altındadır. --Deniz (mesaj) 02:52, 21 Mayıs 2017 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]

İlginize[kaynağı değiştir]

Erişim Engeli ve VPN[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Kısıtlı bir ağdan internete eriştiğim için DNS değiştirmek pek fayda etmiyor ve bu yüzden Opera tarayıcısının bir VPN uygulamasıyla giriyorum Viki'ye. Bu durum bana bir sıkıntı oluşturur mu? (Kullanıcı sayfama da durumu yazdım) --Mecnun (mesaj) 11:10, 1 Mayıs 2017 (UTC)

Kuklacılık gibi konular açısından mı? Eğer öyleyse olmaz.
Vito Genovese 11:12, 1 Mayıs 2017 (UTC)
Yandex'in DNS'ini öneriyorum:
Standart

 • 77.88.8.8
 • 77.88.8.1
Güvenli

 • 77.88.8.88
 • 77.88.8.2
Daha önce Opera VPN ile giriyordum fakat Yandex DNS ile şu an siteye erişilebiliyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:29, 1 Mayıs 2017 (UTC)
Olay DNS ile ilgili değildi son denediğimde, Vikipedi'nin IP'lerine 443. porttan bağlantı kurulmaya çalışınca ISP'ler tarafında kullanıcıya TCP RST saldırısı yapılıyor. Ayrıca Yandex DNS'i kullanıcı gizliliğine saygı göstermediği için kesinlikle önermem. OpenNIC sunucularına gözatabilirsiniz.--❣Paseyn ileti 15:06, 1 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bende küresel olarak engellenmiş mobil VPN IP'leri ile giriyorum. İleride IP'lerle ilgili yaşanabilecek herhangi bir sorunda sorumluluk kabul etmeyeceğimi buradan bildirmek istiyorum.--Kingbjelica (mesaj) 12:29, 1 Mayıs 2017 (UTC)
 • @Kingbjelica bende aynen VPN üzerindeyim, olağanüstü bir dönemdeyiz, sıkıntı olacağını sanmıyorum, müsterih olalım... chansey Mesaj 17:03, 1 Mayıs 2017 (UTC)
 • Ben de sanırım Google DNS ile giriş yapabiliyorum. thecatcherintheryemesaj 21:38, 1 Mayıs 2017 (UTC)
 • Türkiye dışında herhangi bir yerde vps'i olan arkadaşlar varsa ve linux ya da mac kullanıyorlarsa tünelleme için bir özgür yazılım olan sshuttle uygulamasını kullanabilirler. hiç öyle karmaşık vpn işlerine falan girmeyeyim basitçe bir ssh bağlantısı yapar gibi bütün web'e çıkarken yurt dışındaki sunucum üzerinden çıkayım diyenler varsa kullanabilirler. buradan gerekli bilgileri edinebilirsiniz. basitçe tüm trafiğinizi ilgili sunucunuz üzerinden akıtmak istiyorsanız şu komutu vermeniz yeterli olacaktır: sshuttle -r username@sshserver 0.0.0.0/0-- s a y z ' ı nu s u 20:12, 2 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Sayz, Okulda SSH ve DNS değiştirmek engellli olduğu gibi kendi sunucuma kurduğum OpenVPN'e bağlanmam da engelli. Bu durum için öneri var mı? --Mavrikantmsj 20:21, 2 Mayıs 2017 (UTC)
   • Putty + SSH tuneli port:443 veya basitçe openvpn portunu 443'e almak da işe yarayabilir. Okulda protokol analizi yapacaklarını hiç sanmıyorum. Sadece belirli portları açmışlardır. Ayrıca bakınız: shadowsocks, Çinliler bunu çok sever.--❣Paseyn ileti 21:32, 2 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant Ben de genelde kamu binalarından giriyorum. DNS değiştirmeyi devre dışı bırakmışlar. Chrome ve Yandex'e vpn uzantıları ekledim fakat işe yaramadı. Pc'den başka neleri deneyebilirim. Bilgin var mi bu konuda? --Kingbjelica (mesaj) 20:56, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Kamu/iş bilgisayarında kullanıcıyı ve kamu/şirket malını korumak için konan engelleri aşmaya çalışırsanız sistem yöneticinizin bundan haberi olabilir, başınıza ciddi anlamda iş alabilirsiniz. İş bilgisayarında kişisel kullanım yapmanızı, bu tür engelleri aşmaya çalışmanızı kesinlikle önermem.--❣Paseyn ileti 21:32, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Tor Browser ile girerseniz hiçbir iş ile uğraşmanız gerekmez sonuçta Tor Browser bu piyasanın en iyilerinden ayrıca hizmetlilerden İP engelleme muafiyeti isteyiniz --By erdo can • msj 15:36, 3 Mayıs 2017 (UTC)
Puffin Browserde bu konuda kullanışlı, bilgilerinize... chansey Mesaj 18:42, 3 Mayıs 2017 (UTC)
 • VPN ile giriş sürdürülebilir bir şey değil. Uzun vadede bilgisayar ve android cihazlara zarar veriyor. Ayrıca internet hızı VPN ile daha düşük. Hannahannah (mesaj) 19:44, 3 Mayıs 2017 (UTC)

The strategy discussion. The Cycle 2 will start on May 5[kaynağı değiştir]

I'm sorry that I'm not writing in Turkish. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.!

What's been going on so far

The first cycle of the Wikimedia movement strategy process recently concluded and the second cycle will begin soon. The strategy facilitators and many volunteers have summarized the discussions of the previous month. A quantitative analysis of the more than 1800 summary statements collected from the various communities will be posted on Meta for translation this week, alongside the report from the Berlin conference.

What will happen

The second cycle is set to begin on May 5 and run until May 31. During that period, you will be invited to dive into the main topics that emerged in the first cycle, discuss what they mean, which ones are the most important and why, and what their practical implications are. This work will be informed and complemented by research involving new voices that haven't traditionally been included in strategy discussions, like readers, partners, and experts. Together, we will begin to make sense of all this information and organize it into a meaningful guiding document, which we will all collectively refine during the third and last cycle in June−July.

What you could do
 • Tell us where to announce the start of the Cycle 2, and how to do that, so we could be sure the majority of your community is informed and has a chance to feel committed, and
 • Facilitate the Cycle 2 discussions here, on Turkish Wikipedia (with invitations to the contributors of other Turkish projects).

P.S. I will be watching this page, feel free to boldly ask any questions!

P.P.S. Also ping @Vito Genovese, AFAIK you agreed to help in IRC, it is much appreciated.

Base (WMF) (mesaj) 19:32, 1 Mayıs 2017 (UTC)

Hello Bohdan, thank you for the announcement.
First things first: This is the appropriate venue to post such announcements and all active users of other 5 TR projects are also active here, so we will all be following what's going on. We're a little preoccupied with the you-know-what at the moment, but we will take care of the translation as soon as we can.
That being said, I do have a question: We haven't been able to participate in Phase 1, but our community may have valuable input that can be used for Phase 2, since we are undergoing something "different" at the moment, not to mention our usual problems that may be illuminating for the participants of the discussions due to the unique aspects of Turkey. If you'd be interested, we could have a 2 to 3 day intensive discussion about this on our mailing list and create our own summary page at Meta-Wiki by May 5. We'll also try to inform the community of the main topics listed in the summary, which may be inspiring and/or encouraging.
Vito Genovese 21:12, 1 Mayıs 2017 (UTC)
Scratch that. No time left.
Vito Genovese 17:21, 4 Mayıs 2017 (UTC)

Kardeş projelere de erişim engeli[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, kardeş projelere de mi erişim engeli geldi? İnternette bununla ilgili bir haber bulamadım ancak kardeş projelere VPN kullanmadan erişemiyorum. --Turgut46 01:58, 2 Mayıs 2017 (UTC)

Siz VPN olmadan erişebiliyor musunuz? --Turgut46 02:25, 2 Mayıs 2017 (UTC)
O noktada yardımcı olamayacağım maalesef, Türkiye dışındayım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:29, 2 Mayıs 2017 (UTC)
@Turgut46 VikiSözlük, Vikihaber, Vikisöz sorunsuz giriyorum, mobil Turkcell... chansey Mesaj 02:52, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Kendi internetim ve Vodafone internetiyle kontrol ettim, öyle bir sorun yok. Sadece wikipedia uzantılı tüm siteler engellenmiş. Engelin ilk gününden beri kardeş projeleri kontrol ederim...--Śαвяí¢αи76ileti 16:51, 2 Mayıs 2017 (UTC)
Şimdilik sorun düzelmiş görünüyor. --Turgut46 17:45, 2 Mayıs 2017 (UTC)

100wikidays[kaynağı değiştir]

Merhaba, Faccebook'ta 100wikidays sayfasına göz atmanızı isterim. 100wikidays etkinliğinde 20 Nisan-30 Mayıs arası ünlü kadınlar hakkında yazma dönemi. Bu dönemi ünlü Türk kadınlar hakkında yazma haftasına dönüştürmüşler, çok güzel maddeler yazıyorlar farklı dillerde..--Başak (mesaj) 15:41, 2 Mayıs 2017 (UTC)

Tekrar baktım, bu vesileyle Türkçe wiki'de olmayan bazı maddeler oluşturulmuş diğer viki'lerde. Örneğin Bulgarca viki'de bilgisayar mühendisi Tülay Adalı, Fransızcada matematikçi Suzan Kahramaner. Yok mu bu kadınları Türkçe vikipedi'ye yazacak?--Başak (mesaj) 15:56, 7 Mayıs 2017 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2017)[kaynağı değiştir]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Expansions

 • Gale – Biography In Context database added
 • Adam Matthew – all 53 databases now available

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Project MUSE, EBSCO, Taylor & Francis and Newspaperarchive.com.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 18:52, 2 Mayıs 2017 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Aaron.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.


Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[kaynağı değiştir]

19:14, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Sovyet bayrakları - VikiProje Sovyetler Birliği işbirliği[kaynağı değiştir]

"SSCB bayrakları şablonundaki kırmızı bağlantılı maddeleri gelişmiş seviyede oluşturma" konulu VikiProje Sovyetler Birliği'nin ilk Mayıs 2017 işbirliği projesi belirlendi. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

USSR animated flag.gif
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ilk proje konusu SSCB bayrakları şablonundaki kırmızı bağlantılı maddeleri gelişmiş seviyede (en az 5.000 bayt) oluşturmaktır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 20:47, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Kayda değerlik şablonu ve kullanımı[kaynağı değiştir]

 • Merhaba, {{kayda değerlik}} şablonunun kullanımını biri bana açıklayabilir mi? Kim neye göre bu etiketi koyuyor? Koyan kişi o maddeyi bilmiyorsa ya da duymamışsa KD'lik etiketi mi ekliyor? Ya da Google'da arayınca ve sonuç alamayınca mı? Madde bir iki cümleden oluşuyorsa? Cidden bu kayda değerlik şablonunun kullanımını bir türlü anlayamıyorum. Mesela x maddesi açılsın ve ben o maddeyi hiç duymadım, sonra Google'da arattım ve bulamadım. Etiket yapıştırılır mı böyle durumda? Koskoca Varlık Yayınları bile kayda değer olmadığı düşünüldüğünden SAM olarak gösterilmişti. Bunları dile getirme nedenim Toros Yayınları ve bunun üzerinden aklıma takılan sorular. Cidden kıstas nedir? KD'lik öznel değildir, popülerlik değildir fakat etiket koyulurken bunu koyan kişi subjektif davranmıyor mu? Bir de arada şunu da dile getireyim: {{kaynaksız}} şablonunu da kaynak olmayan her maddeye mi ekleyeceğiz şimdi biz? On binlerce madde demek bu. Kolaylıklar dilerim. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 14:28, 6 Mayıs 2017 (UTC)
 • Ben duymadımdan daha çok, kayda değer olup olmadığı maddede ortaya konulamamış demek. Türk edebiyatının önemli kalemlerinden birinin kitaplarını çıkaran yayınevi KD olsa gerek, maddede bunun ortaya konulması ayrı bir konu. Bu nedenle pek çok yayınevi maddesi silinmişti, bu konuda yönerge gerekli. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 14:45, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Şahsen kişileştirmek istemiyorum konuyu, çünkü genel olarak kullanım böyle. Sadece bir yazarın kitaplarını çıkaran yayınevi değil, o ayrı. Sorun işte buradan kaynaklanıyor. Sizin kıstasınız nedir? Siz bunu eklerken subjektif davranmıyor musunuz? Kayda değerlik öznel ve popülerlik değildir. Ben Toros Yayınları'nı tartışmıyorum. Olayın subjektifliğinden ve etiketin koyanın bakış açısından dem vuruyor. ("sizin" genelden bahsediyorum, tek şahsa yönelik değil.) --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 14:53, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Ortada kişiselleştirilecek bir durum ya da İÜYYKÜD durumu göremiyorum. Aşağıda Rapsar'ın belirttiği durumlarda bu etiket kullanılır, KD değilse zaten HS uygulanır. Durum bariz değilse veya etiket uzun süre kalmışsa SAS uygulanır. Takdir edersiniz ki VP:KD, VP:D, VP:GÜVEN olmazsa olmazlar —özellikle son ikisi her türlü yayında aranır. İşte bu etiketler maddede bunlar sağlansın diye var, VP:BBB ya da maddelerin değerini düşürmek için değil, aksine değerleri yükseltilsin diye. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:12, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Benim kayda değer gördüğüm başkası tarafından görülmüyorsa öznellik mevcut. Her madde Madonna maddesi gibi değil maalesef. Benim anladığım kadarıyla kayda değerlik şablonu koymanın kıstası yok. İyi çalışmalar. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:38, 7 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kayda değer olduğu ispat edilmemişse ve Adidas, Metin Oktay, Madonna gibi maddeler değilse koyuluyordur (yani ben öyle yapıyorum). O şablonun amacı, kayda değerliğin ispatlanmamış olduğuna dikkat çekerek bunun ispatlanmasının istenmesi.--RapsarEfendim? 18:17, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kadın temalı İş Birliği Projesi[kaynağı değiştir]

Herkese selam. Bu hafta bir kez daha kadın temalı İş Birliği Projesi var: 2004 yılında Forbes'a göre Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesinde yer alan kişi maddelerinin oluşturulması. Tüm kullanıcılarımızın katılımını bekleriz.--RapsarEfendim? 02:58, 8 Mayıs 2017 (UTC)

Kadın projelerine ekledim. Kadın konulu proje yapacak diğer kullanıcılara da duyurulur. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:47, 8 Mayıs 2017 (UTC)

Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi[kaynağı değiştir]

Maddedeki "Wikipedia'nın Türkçe sürümü olan Vikipedi, engellemeye tepki olarak sitenin ana logosunu sansürleyerek kullandı." alt yazılı görsel.

Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi maddesinde Vikipedi'nin kendi bünyesinde verdiği tepkilerin ansiklopedik olmadığı ve maddede yer almaması gerektiğine dair bir tartışma yürüyor. Bu kapsamda tepki logoları ve görsellerin de maddede kullanılmaması talep ediliyor. Yandaki görsel de buna dahil. İlgili kullanıcıların tartışmaya katılmasını ve maddeye katkı sağlamasını öneriyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:16, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Buradaki endişem "basit" kavramının öznelliğiyle ilgili. Değişiklik özetim incelenebilir. Örneğin bu durumda Rapsar'ın görüşüne katılsam da kesinlikle, karşı argüman olarak "bu madde konusu ve yukarıda logodan bağlantı verilmesi önerisi gereği şu anda tüm topluluğu ilgilendirir" gibisinden bir yaklaşım mümkündür. Bu noktada standart bir sürece bağlamadan birbirimizin mesajlarını kaldırmayı alışkanlık hâline getirmenin yapıcı olmayan bir ortama yol açacağını düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16:20, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Rapsar haklı. Müdahil olduğu her tartışmaya burada değinilerek köy çeşmesindeki daha önemli konular yukarıya kayıyor doğal olarak. Her kullanıcı katıldığı tartışmayı buraya yazsa..işimiz var demektir. Eğer bu konuda bir standart yoksa bir an önce getirilmeli. Zaten Cobija bu dosyalar ile ilgili kaynak eklemiş. Sorun kaldığını düşünmüyorum, bu yüzden bu başlık kaldırılabilir. --Maurice Flesier message 16:33, 11 Mayıs 2017 (UTC)
(Duyuru sayesinde olduğunu düşünerek) Güncel olduğu için "önemli" olduğunu düşündüğüm maddedeki, yine "önemli" olduğunu düşündüğüm birtakım sorunlar çözüldü, ilgili kullanıcılara teşekkürler. Buranın da amacı bu zaten, hatırlatmaya gerek bulunmuyor. "Basit tartışmalar" gibi ifadeleri kullanmamalıyız zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:22, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Tartışmaların/duyuruların topluluğun önüne getirilmesi esnasında bu tartışmaların/duyuruların önemi hususunda ayrılığa düşülmesini normal buluyorum. Kullanıcılar bu konuda aynı düşünmek zorunda değil. O yüzden Köy çeşmesi sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulacağı yerin Köy çeşmesinin tartışma sayfası olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu Köy çeşmesinin kullanımına dair bir tartışma olarak gördüm. Duyurunun/tartışmanın teknik kritiğini burada değil, çeşmenin tartışma sayfasında yapalım. Bir standart talebi varsa orada bu standart da olgunlaştırılabilir. --Vikiçizer (mesaj) 12:20, 12 Mayıs 2017 (UTC)
Görüş isteği etkinleşene kadar VP:KÇ/İ bu tür duyuruların standartlaşagelmiş yeri sanırım. Diğer yandan Vikiçizer de haklı, VP:KÇ ile ilgili meta bir tartışma bu.
Yukarıda aslında İlginize'de olmaması gereken çeşitli başlıklar var, ama konu dağılmasın diye müdahalede bulunmadım. Arşivleme yaparken VP:KÇ/TL, VP:HDP gibi yerlere aktarırız.
Vito Genovese 09:17, 14 Mayıs 2017 (UTC)

Bekleyen değişiklikler[kaynağı değiştir]

Şu anda bekleyen değişikliklerde 5000'e yakın değişiklik mevcut ve şu sıralar bu sayı hızlı artmıyor, durulmuş durumda. Bu sayıyı iki haftada sıfırlayabiliriz. Hedef sıfır!--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 23:15, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Yarışmaya davet: UNESCO Challenge[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Uğurkent haber verdi: İsveç Vikipedi'sinin bir yarışması var, son günlerine gelmiş; 18 Mayıs’ta bitiyor ama olsun, son anda Türkiye’den de katılım olsa ne güzel olur!

Yarışma UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki yerler ile ilgili katkı sağlamak üzerine. Her vikipedist katılabilir, her dildeki Vikipedi’ye katkı vererek katılmak mümkün

 1. Şuraya adınızı ekliyorsunuz: KATILIMCILAR
 2. Katkı yaptıkça adınızın altına linki ekliyor ve talp ettiğiniz puanı yazıyorsunuz (Her bir 1000 byte için 1 puan, her bir resim için 1 puan, her bir wikidata ögesi için 1 puan, başka dilden çevrilen her madde için 5 puan...)

Ödüllü bir yarışma, bu kadar kısa sürede ilk 10'a giren olmaz aramızdan ama İsveç'teki dünya miras listesinde yer alan herhangi bir varlıkla ilgili madde yazıp en az 7 puan toplayan ilk 100 kişiye İsveç'teki Dünya Miras Listesi ile ilgili kitap hediye ediliyor. Belki o hediyeyi alan olur!

Kolay gelsin!--Başak (mesaj) 06:27, 13 Mayıs 2017 (UTC)

Kullanıcı:Thecatcherintherye/Başlattığım maddeler Bu da kabul edilir mi? :) Sonuçta katkı, katkıdır. thecatcherintheryemesaj 09:39, 13 Mayıs 2017 (UTC)
Thecatcherintherye, açtığın maddelerde coğrafya ve tarih alanında bayağı dünya mirası var. İlgili sayfaya kullanıcı adını ve yerel viki dilini, 18 Nisan 2017'den sonra açtığın maddeleri eklemende ve bu maddeleri puanlamanda herhangi bir sıkıntı yok. --Uğurkentmesaj 11:45, 13 Mayıs 2017 (UTC)

Sansür engelinin diğer vikilere etkisi[kaynağı değiştir]

Sansür ilk geldiği zamanlarda vikiye ulaşmakta oldukça zorlanıyordum. Birkaç gün içerisinde düzelmişti ama ilk girdiğimde zaten bu sayfa baştan sona dolmuştu. Tartışmaları okudum ve bir yerde diğer projelere erişim engelinden bahsedilmiş, şu an bununla ilgili bir sorun yaşamıyorum. Evimdeki internet modeminden aynı DNS ile Vikipedi'ye girebiliyorum ama telefonumdan, Vodafone kullanıyorum bu arada, yine aynı DNS ile bağlanamıyorum. Neyse yine de bilgisayardan artık rahatça girebiliyorum ama bu defa da şöyle bir sıkıntı var. Yalnızca İngilizce ve Türkçe vikiyi ziyaret edebiliyorum. Çoğu zaman Azerbeycan ve İspanyolca vikileri arasında madde karşılaştırmaları yapardım ama fark ettim ki İngilizce ve Türkçe viki dışındaki hiçbir vikiye erişemiyorum. Aynı sorunu yaşayan var mı acaba? ~ Z (m) 23:59, 13 Mayıs 2017 (UTC)

An itibriyle İspanyolca vikiye de girebiliyorum ama diğerleri hala yok, belirteyim dedim. ~ Z (m) 00:55, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Vsr tabii, ben varım. İtalyanca vikiden Vituzzu nerddeyse bütün vpn iplerini engellemiş. Hakanist'den kuresel muafiyet istedim.--Kingbjelica (mesaj) 01:09, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Ben de DNS ile sadece en ve tr bölümlerine girebiliyorum, VPN ile hepsine. Tabi değişiklik yapılamıyor VPN ile diğer dillerde. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 07:34, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Be de Google DNS ile bazi vikipedilere girebiliyorken bazılarına giremiyordum. Demek ki sebebi bu imiş.thecatcherintheryemesaj 08:05, 14 Mayıs 2017 (UTC)
Aynı sorun bende de var sadece enwiki ve trwikiye DNS ayarını değiştirerek erişebiliyorum azwikiye de VPN ile girince değişiklik yapamıyorum --By erdo can • msj 08:37, 14 Mayıs 2017 (UTC)
TTNET ADSL ve Google DNS kombinasyonuyla 100.000 madde ve üzerine sahip 59 Vikipedi sürümünü tek tek denemiştim ilk gün, yalnızca 9'una girebilmiştim. Neyse ki Türkçe ve İngilizce bu 9 vikinin arasında. Yukarılarda bir yerlerde yazmış olmam lazım, Farsça filan açılırken Almanca gibi büyük vikiler açılmıyor.
Vito Genovese 09:15, 14 Mayıs 2017 (UTC)
 • Belli bir sayfanın ulaşmak istedikleri dildeki sürümüne ulaşamayan olursa mesaj atabilir, bir kullanıcı alt sayfasına ilgili içeriği kopyalarım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:08, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Suan telefonla yaziyorum. Dns ise yaramiyor bende. vpn ile de vituzzu 2020 lere kadar ip engellemis hic bir sekilde degisiklik yapamıyorum.Sait71 08:15, 18 Mayıs 2017 (UTC)

@SAİT71: IP engelleme muafiyeti verdim sana az önce, artık trwiki'de değişiklik yapabilirsin.
Vito Genovese 08:25, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Vikipedi'ye DNS ile de girilemez oldu bugün. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:46, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Aynen öyle. TTNET enwiki ve trwiki'ye giriyordu. Bugün girmez oldu. Bunun dışında ilginç bir şekilde wikimedia.org etki alanı da açılmamaya başladı. Diğerleri düzgün ama Meta'ya filan giremez oldum. Mecburen ben de VPN'e geçtim bugün itibarıyla.
Vito Genovese 17:05, 18 Mayıs 2017 (UTC)
Vito Genovese, mümkünse bana da IP engelleme muafiyeti verebilir misiniz? Şu anda başka bir VPN programı kullanarak yazıyorum ama Opera çok pratik olduğu için onu kullanmak istiyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 18:04, 18 Mayıs 2017 (UTC)
@Selahattin ilhan: İşlem tamam.
Vito Genovese 18:20, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Beta versions of Wikiversity and Wikivoyage; need Turkish translation please[kaynağı değiştir]

Hello. I would like to notify you folks here about the beta version of Turkish Wikiversity and the Turkish Wikivoyage. They are still current proposals: Wikiversity and Wikivoyage. Turkish Wikiversity is still a beta and needs more participants and activity. Meanwhile, Turkish Wikivoyage is already created in the Incubator but needs more activity as well. Please help make the websites happen. Thank you.

P.S. This message needs Turkish translation. --George Ho (mesaj) 05:07, 14 Mayıs 2017 (UTC)

Vikiversite ve Vikigezgin'in beta sürümleri[kaynağı değiştir]

Merhaba. Sizleri Türkçe Vikiversite ve Türkçe Vikigezgin hakkında bilgilendirmek istedim. Vikiversite ve Vikigezgin halen öneri aşamasındalar. Türkçe Vikiversite hala beta sürümde ve daha fazla katılımcıya, daha fazla katkıya ihtiyaç duyuyor. Ayrıca Türkçe Vikigezgin hali hazırda Incubator'da oluşturulmuş durumda ancak bu da daha fazla katkıya muhtaç. Lütfen bu projelerin hayat geçmesine yardımcı olun. Teşekkürler. --George Ho (mesaj) 05:07, 14 Mayıs 2017 (UTC) --Cobija (mesaj) 07:49, 14 Mayıs 2017 (UTC)

engellenemez[kaynağı değiştir]

engellenemez sürüm çıkmış taze taze.. --kibele 09:14, 15 Mayıs 2017 (UTC)

Şu kopyaları da buraya iliştireyim Face-smile.svg: 1, 2 --Selahattin ilhan (mesaj) 08:03, 26 Mayıs 2017 (UTC)
Giriş yapmak güvenli midir acaba? Şifremizi ele geçirmesinler sonra... --Turgut46 11:36, 26 Mayıs 2017 (UTC)
Turgut46, Yukarıda verdiklerimden ikincisi sanıyorum daha güvenli. "https" kullanıyor. Mobil sürümü de var: https://tr.m.vikipedi.pw . Bu arada kibele'nin verdiği bağlantı, Vikipedi'nin veritabanı dosyalarını kullanıyor anladığım kadarıyla. Bu dosyalar belirli aralıklarla güncelleniyor. Yani son yapılan değişiklikler hemen görünmüyor. Bir çeşit ayna (mirror) site. Yukarıda verdiklerim ise bir çeşit proksi kullanıyor. Son değişiklikler takip edilebilir. Yalnız Vituzzu IP adreslerini engellemiş. Görüntülemede sıkıntı yok ama değişiklik yapmak için "IP engelleme muafı" olmak gerekiyor. --Selahattin ilhan (mesaj) 16:29, 26 Mayıs 2017 (UTC)
@Selahattin ilhan, eğer değişiklik yapmak için bir IP üzerinden giriyorsam ve o IP engellendiyse; o zaman ben nasıl IP engelleme muafı olmak istediğimi söyleyebilirim? Şu an bende IP engelleme muafiyeti talebinde bulunmak istiyorum. Ancak, sırf IP muafiyeti olmadığı için; başka IP'lerden girmek zorunda kalan kullanıcılar bu isteklerini, IP'ler engelli oldukları için sayfalarda değişiklik yapamaz ve dolayısıyla o isteklerini iletemeyebilirler. Kullanıcılara IP'ler engellemeden önce, muafiyet talebinde bulunabilmesi için bir müddet verilseydi güzel olurdu. Vituzzu, Türkçe sürümü unutuvermiş desenize. :)--MerhabaNe yapabilirim? 09:22, 27 Mayıs 2017 (UTC)
Merhabaviki, Vituzzu'nun yapabileceği bir şey yok. Bu IP ler proksi servislerine ait. Birçok wikide vandalizm amacıyla kullanılabilir. Bu sebeple engellenmesi doğal. Değişiklik yapamayan kullanıcılar, ilgili kullanıcılara (sanıyorum bürokratlar) e-posta gönderebilir. (Not: kullanıcı sayfamdan e-posta adresime ulaşılabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir kullanıcıya iletmek istediğiniz bir şey olursa iletebilirim.) Onun dışında IRC kanalı var. Oradan da iletişim kurulabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 21:23, 27 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler.--MerhabaNe yapabilirim? 13:25, 28 Mayıs 2017 (UTC)
Ne kadar güvenli? Https kullanması şifremin başkalarının eline geçmeyeceğini garanti eder mi? --Turgut46 17:01, 26 Mayıs 2017 (UTC)
Etmez, resmi wikimedia vakfından 'bunlar bizim yansılamalarımız, güvenle kullanılabilir' demediği sürece giriş yapmayın.--❣Paseyn ileti 17:10, 26 Mayıs 2017 (UTC)
 • Başına "0" (sıfır) koyunca da açılıyor. Şu şekilde: tr.0wikipedia.org . Aklınızda bulunsun. İnternette dolaşırken Vikipedi bağlantısına tıklamanız gerekirse (1), VPN açmakla uğraşmayın. Başına "0" ekleyiverin. --Selahattin ilhan (mesaj) 04:45, 31 Mayıs 2017 (UTC)

PYD[kaynağı değiştir]

Demokratik Birlik Partisi (Suriye) maddesinin PYD'ye taşınması ikinci kez "fikir birliği yok" gerekçesi ile eski adına taşındı. Adlandırma kuralları'nın 'Bilinen adları kullanın' ve 'Yaygın kullanım' maddeleri gereği kısa adı olan PYD'ye taşınması konusundaki tartışma için, lütfen ilgili maddenin tartışma sayfasında görüşlerinizi belirtiniz. --Maurice Flesier message 19:42, 15 Mayıs 2017 (UTC)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)[kaynağı değiştir]

21:08, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Futbol konulu VikiProje Sovyetler Birliği işbirliği[kaynağı değiştir]

"Sovyetler Birliği'nde futbol şablonundaki kırmızı bağlantılı maddeleri oluşturma" konulu VikiProje Sovyetler Birliği'nin ikinci Mayıs 2017 işbirliği projesi belirlendi. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

Covers of the SU - Valentin A. Granatkin Memorial International Youth Football Tournament 1989 (cropped).jpg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu Sovyetler Birliği'nde futbol şablonundaki kırmızı bağlantılı maddeleri oluşturmaktır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 23:13, 16 Mayıs 2017 (UTC)

VikiProje Sinema İBP[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar son dönemde vikiproje sinemaya ilginin azaldığını fark ettim. BTK sansürünün de etkisi var elbet ama öncesinde gelişen bir durum bu. Bu sebeple buradan da duyurmuş olayım Vikiproje sinemada İBP'ler devam ediyor. Bu ayın İBP'si Cannes Film Festivali'nin bu ay içerisinde düzenlenmesinden kaynaklı Cannes Film Festivali şablonundaki eksik maddelerin oluşturulması olarak seçilmiştir. İlgili olan kullanıcılarımızı bekleriz :) --Pragdonmesaj 11:43, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Tkwiki hakkında[kaynağı değiştir]

Selamlar, topluluğa trwiki ile ilgisiz bir soru yöneltmek istiyorum. Tkwiki de henüz bir sistem oluşturulmamış durumda son değişiklikliklerine bile baksanız ne kadar vandalca saldırılara maruz kaldığını fark edersiniz sorun şu ki bu wikide hiç hizmetli veya devriye gibi yetkili bulunmuyor ama wikide 5.000 küsür madde var ve çoğu saçmalık kendi evcil köpeğinin maddesini oluşturanlar bile var bu durumu birilerine bildirmek gerekmez mi?--By erdo can • msj 19:16, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Şu an tkwiki'yi açamıyorum, ama böyle durumda olan birçok proje var, sonuçta yüzlerce proje sürümü var vakfın. Küçük Viki İzleme Ekibi bu konuyla ilgileniyor ama Google Translate'e bel bağladıkları için her zaman sorunları göremeyebilirler. Gördüğümüz vandalizmi geri almak ve uygunsuz sayfalara {{delete}} eklemek bizlere düşüyor. Daha sonra küresel hizmetliler ve kâhyâlar silme işlemlerini yapıyorlar.
Vito Genovese 08:27, 18 Mayıs 2017 (UTC)
Türkmenistan, 5.3 milyonluk nüfusunun (bu nüfusun 4,5 milyonu Türkmen, kalanı Rus ve Özbek) sadece %15'inin (800.000 kişi) internete erişiminin olduğu devletin ve yöneticilerinin zengin olup halkının birincil ihtiyaçlarının karşılanmasının haricinde fakir olduğu bir ülke. %15'lik kesim içerisinde Türkmence konuşanlar yüzde kaçlık kesimi oluşturuyor bilemiyoruz. Zaten oranın okumuş adamları Rusça vikiyi kullanıyordur. %97,7 oranında oy alan ve okuma yazma bilmeden kitap yazıp bu kitabı ulusun sembolü haline getiren bir başkan tarafından yönetiliyor. Yabancıların araba kullanmasının ve saat 23'ten sonra dışarıda gezmesinin yasak olması gibi bir dünya yasağın olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Halkın fakirlikten dolayı yaşamsal ihtiyaçlar gibi bedava olmayan internete para harcayıp erişememesi ve erişenlerin de yanlış bir şey yazarsam başım belaya girer endişesiyle tk.wiki ile ilgilenmediğini düşünüyorum. Yoksa 800 bin kişinin internete erişebildiği bir memlekette 1-2 hizmetlinin yanında 14-15 aktif kullanıcı bile mi çıkmaz arkadaş yav... Şu habere göre Türkmenistan'da Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerine erişim yok. Arada viki de engellenmiş midir bilmiyorum ama bizde bile engelin neredeyse siteye girişleri yarı yarıya düşürdüğünü gördüysek, zaten bir avuç internet kullanıcısının olduğu yerde eğer böyle bir engel mevcutsa sosyal medya da yasak olduğu için Dünyadaki diğer vikipedistlerin haberinin olduğunu düşünmüyor ve kimsenin ses çıkaracağını sanmıyorum. İran'da yaşayan 1 milyonluk Türkmen nüfusu var ancak bunların da ne derece Türkmence bilip Türkmence vikiye katkı sağladığı meçhul.--Śαвяí¢αи76ileti 15:33, 18 Mayıs 2017 (UTC)
 • Geçmiş olsun, toparlasınlar da bizi ilgilendiren bir konu değil ki bu? Meta'da falan dile getirilirse anlarım ama başka Vikipedilerin sorunları Türkçe Vikipedi'de niye yer kaplıyor onu anlayamadım.--RapsarEfendim? 18:14, 18 Mayıs 2017 (UTC)
Başta zaten "Selamlar, topluluğa trwiki ile ilgisiz bir soru yöneltmek istiyorum" ifadesiyle belirtmiştim yanıt vermek zorunda değildiniz zaten sizi bağlamıyor bu konu sayın @Rapsar --By erdo can • msj 19:29, 18 Mayıs 2017 (UTC)
Canım benim esas olması gereken konuların arkada kalması, gözden kaçması bakımından diyorum ben de :) Her tartışmanın bir yeri var, bunun yeri de burası değil.--RapsarEfendim? 22:22, 18 Mayıs 2017 (UTC)
Yorum Yorum Daha önce de oldu, Vikipedistlerin başka Vikipedistlerin öne sürdüğü konuları kişisel olarak önemsiz görerek bu kişisel yorumu alenen belirtmesi, (hatta bazen daha ileri gidip buradan kaldırması) bence başlıca kusurlu bir tutum (canım benim ifadesi zaten ayrı :) ). Her konuya yorum yapmak zorunda değiliz sonuçta, ilgilenen kullanıcılar yorumlarını yazsa daha uygun olacaktır. Usul tartışmaları Vikipedi tartışma:Köy çeşmesi'de yapılabilir. Elbette tk.wiki ile ilgilenen bu konuya eğilecek Vikipedistler olacaktır ve olmalıdır da. @Sabri76'nin konuya eğilmesi ve konu hakkında ufak bir araştırma yapması dahi bu konuya örnek. Diğer dillerdeki Vikipedilerle olan dayanışma sadece belli zamanlarda değil (örneğin sansürlenen trwiki ile gerçekleşen dayanışma) her zaman olmalıdır olacaktır. Konuyu saptırmadan buradan devam etsek daha iyi derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 01:29, 19 Mayıs 2017 (UTC)

Pages wrongly connected to disambiguation items[kaynağı değiştir]

There are some pages wrongly connected to disambiguation items on Wikidata. Can you please check and fix them here? :-) Thank you. --Superchilum (mesaj) 08:58, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Replied there.
Vito Genovese 09:56, 18 Mayıs 2017 (UTC)

AWB istekleri[kaynağı değiştir]

Pingler:@Vikiçizer@Mavrikant@HakanIST@Teacher0691@Okanfan@Kudelski@Evolutionoftheuniverse@Pragdon@Bulgu@Chansey@Esc2003@HastaLaVi2@Thecatcherintherye@Nushirevan11@Selahattin ilhan@CosmosAway@EdizS
Selamlar, enwikide bulunan en:Wikipedia:AutoWikiBrowser/Tasks sayfasını Vikipedi:AutoWikiBrowser/İstekler şeklinde trwikiye de ekledim artık kullanıcı mesaj sayfalarından AWB kullanıcılarına isteklerde bulunmak ve Vikipedi:Bot istekleri sayfasında yer kaplamak yerine bu sayfaya yazarsanız istekleriniz AWB kullanıcıları tarafından kolayca halledilecektir. Ayrıca yukarıda pinglediğim aktif olarak AWB kullandığını gözlemlediğim kullanıcılarda bu sayfayı izleme listelerine eklerse iyi olur. Saygılar --By erdo can • msj 11:56, 20 Mayıs 2017 (UTC)

Wikimedia CEE Meeting 2017: call for delegates and speakers[kaynağı değiştir]

Hello! On behalf of Wikimedia CEE Meeting 2017 Team I would like to inform you that we have already opened our call for participants! CEE Meeting 2017 will be held in Warsaw, Poland from 22 September to 25 September. It will be the largest gathering of Wikimedians from Central and Eastern Europe (CEE region) this year. Delegates from your community are also invited to take part! You can find all the details on how to register here. We have also opened the call for programme applications - why don't you become a speaker at CEE Meeting? If you have any questions, please contact us at ceemeeting@wikimedia.pl. Best regards from Wikimedia Polska! Powerek38 (mesaj) 18:55, 21 Mayıs 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections[kaynağı değiştir]

21:05, 23 Mayıs 2017 (UTC)