Vikipedi:Köy çeşmesi/2012/Kasım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Teklifler[kaynağı değiştir]

[kaynağı değiştir]

Burada bulunan tartşmanın devamı olarak..


Son Sürümün Örnek Gösterimi[kaynağı değiştir]

Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg Vikipedi 200 bin.svg


Şurada görebileceğiniz logoları öneriyorum, Tek link koydum çünkü pek çok sürüm oluşturdum. Sürümler üzerinde tartışarak karara varabiliriz.--Aguzer (mesaj) 13:18, 16 Ekim 2012 (UTC)

 • Ben şahsen diğer önerilen logolardan daha çok beğendim.--Batuhan 12:33, 3 Kasım 2012 (UTC)
Teşekkür ederim---Aguzer#Cx|3|Kasım|2012|16:22|


Yeni Şablon..[kaynağı değiştir]

Hiç bir Vikipedi bağlantısı içermeyen maddeler için bir şablon hazırladım.

{{Viki-bağlantısız}}
Kategori:Viki bağlantısı olmayan maddeler

 • Bu örnek maddede Helen Clark adında bir viki bağlantısı görüyorum, ancak yukarıda "hiçbir" kelimesi geçiyor? LuCkY ileti 11:14, 18 Ekim 2012 (UTC)
 • Ayrıca viki bağlantısız madde olamaz mı? Neden şablonun altında "bu şablon kaldırılmamalıdır" yazıyor? LuCkY ileti 11:17, 18 Ekim 2012 (UTC)
Viki bağlantısı olmadan yazılmış maddelerin süzülmesi neden varsa o yüzden oluşturdum bu şablonu..--Aguzer (mesaj) 11:19, 18 Ekim 2012 (UTC)

Bağlantıyı farketmemişim onda..--Aguzer (mesaj) 11:20, 18 Ekim 2012 (UTC)

Hizmetlilerin görev süresi hakkında öneri[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, hizmetlilerin Vikipedi ruhunu kaybettiğini, sadece muhalefet ve gelişmeye köstek olmak amacıyla bu yetkiyi ellerinde tutmaya çalıştıklarına dair hislerim var. Bu nedenle T.C. Anayasasında belirtildiği şekilde "Kazanılmış haklar kaybedilemez" benzeri bir ilkenin Vikipedi'nin özgür ansiklopedi hukukuna yakışmayacağını düşünüyorum. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, mevcut hizmetlilerin her sene bir önceki başvuru ve seçilmesiyle aynı gün olan yıl dönümlerinde tekrar adaylıklarının oylanmasını öneriyorum.--inc.еle. vposta 18:51, 20 Ekim 2012 (UTC)

Online değilim, bugün ve dün. Bence gereksiz bir oylama talebi.. Herkese iyi günler..--Aguzer (mesaj) 11:21, 21 Ekim 2012 (UTC)
Bu konuda daha önce pek çok tartışma yapıldı. Fakat kişilerin bu durumu umursamaması ve yukarıda da söylediğim gibi yetkiyi bırakmak istemeleri nedeniyle tartışmalar yerinde sayarak kaldı. Bu öneri kesinlikle gereksiz değil. Ha..! Belki, bu öneri doğrultusunda yapılacak oylamalar neticesinde Vikipedi hizmetsiz kalabilir diyebilirdiniz. Fakat yeni ve taze kan şart. Hizmetlilerin hepsi tüm politika ve yönergeleri yalayıp, yutmuş; tamamı üslubu düzgün kişiler değil. Değil mi?--inc.еle. vposta 17:28, 21 Ekim 2012 (UTC)
 • Bu teklifim şöyle de değiştirilebilir; Silme, koruma yetkileri sadece hizmetlilere verilerek, kullanıcı engelleme yetkileri sadece bürokratlara verilebilir. Yani belki asıl konu buna da dönebilir. Önemli olan hizmetliliğin bu kadar abartılmayacak bir durum olmasına karşın, sanki bir başbakan seçiliyormuş havasına bürünmesi. Acaba bu konuda diğer Vikipedi'lerden örnek verebilecek olan var mı?--msj 17:33, 21 Ekim 2012 (UTC)
Bence hizmetlilerin o yetkileri alınmamalı. Bugün denetmen olan kaç kişi etkin ki. Bir ton engelleme yerde kalır ve Vikipedi tam bir vandal köşkü olur. Örneğin Superyetkin olmasa ne kadar boş sayfa, sorunlu dosya ve engellenmesi gerekli olan kullanıcı kalırdı. Hizmetliler burayı gerçekten bilen insanlar. Yine örnek vermek gerekirse Vito, Buranın yazılım mühendisi mübarek :).. Sorunlu olan hizmetlilerin kalıp kalmaması zaten kullanıcılar arasında tartışılarak kararlaştırılır. Eğer yeniden oylama yapılırsa her yıl veya yetkileri böyle değiştirilirse üstte ki nedenler dışında haksızca uygulamalar da olabilir. --Aguzer (mesaj) 17:38, 21 Ekim 2012 (UTC)
 • "X kullanıcısı hizmetli adayı olmuş. Ve ben o adaylıkta ona destek veriyorum ve sonunda hizmetli seçiliyor. Hizmetli seçilince tabii belli haklar geliyor. O hakları kullanırken onunla tartışıyorum (ister ben haklı olayım ister o olsun). Ve intikamım: Seneye görüşürüz! Nihahah!" Durumu tanımlayan bir hikayecik :) Empi-ileti 20:46, 29 Ekim 2012 (UTC)
 • Mesela 5 yıllık bir süredir hizmetli olanların adaylığına bakın. Orada bu kullanıcıları seçenlerin birçoğu ya bırakmış ya da süresiz engellenmiş. Bu durumda güven oylamasının yapılması bence de doğru bir uygulama olur. esc2003 (mesaj) 14:48, 11 Kasım 2012 (UTC)

Italian Wikipedia protests[kaynağı değiştir]

(İngilizce) Italian Wikipedia is protesting against the BILL #3491 that would lead to the cessation of its normal activities like free encyclopedia.

Hi, I contact you regarding this protest of Italian wikipedia. If possible, we need a translation of this notice Wikipedia:Comunicato 24 ottobre 2012/en into your language so that even users who do not speak Italian can understand what is happening. Thanks for support Raoli (mesaj) 19:21, 29 Ekim 2012 (UTC)

Metin önceliği[kaynağı değiştir]

Bir metinin paragrafları öncelik puanlaması yapılarak bölümlere ayrılmalı. Örneğin 20 paragraflık bir yazı, 4'er paragraflık 5 bölüme ayrılmalı. Yazıyı en iyi özetleyen paragraflara en yüksek puan verilmeli ve detay arttıkça diğer bölümlere verilen puanlar azalmalı. Böylece okuyucu 5 ayrı filtreleme seçeneğine tıklayarak uzun ve okunması zahmetli yazıları kısaltabilmeli.Bir sayfaya girdiniz ve sadece bakınıyorsunuz detaya ihtiyacınız yok.Filtre tuşuna basıyorsunuz geriye sadece birkaç paragraflık özet kalıyor.İlginiz artyor bir daha basıyorsunuz, yazıyı çoğaltıyorsunuz. İşin teknik kısmını bilemeyeceğim. Şimdiye kadarki bütün teksler incelemeden geçmeli bunun için sanırım.

Dosya Uyarı Şablonu[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba uzu süredir eksikliğini gördüğüm bir şablon oluşturdum. Biliyorsunuz ki yanlış lisanslı dosyalar için şablon yoktu, bu yüzden lisanssız dosya şablonunu kullanıyorduk ki bu da yanlıştı tabi ki. Bunun üzerine {{Yanlış lisanslı dosya}} şablonunu oluşturdum. İlk kullanım ve ilk uyarısı. Hayırlı olsun.--Aguzer<>Fictitious Ottoman flag 12.svg||15|Kasım|2012|12:34||

Yorum Yorum lisanssız dosya deyince tecrübesiz kullanıcılarımız "ama ben lisans ekledim" deyip işi anlmayıp Vikipedi'den soğuyabilirler. Buna da yaramış olur bu şablon.--Aguzer<>Fictitious Ottoman flag 12.svg||15|Kasım|2012|12:35||

Yetkisizlik[kaynağı değiştir]

<noinclude> {{Belgeleme}} <!-- Kategori ve interwikileri /belge altsayfasına ekleyin, buraya değil! --> </noinclude> eklenirse faydalı olacaktır. Bu imzasız yazı Txrazy (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 22 Kasım 2012

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 09:10, 22 Kasım 2012 (UTC)

Dosya Yükleme[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi bizim dosya yükleme sayfamız şu şekilde. Fakat İngilizce Vikipedi Dosya Yükleme Sihirbazına geçiş yapmış. Bizimde bu dosya yükleme sistemine acil ve hızlı bir şekilde geçmemizi öneriyorum. Türkçeleştirmeleri hep birlikte kısa sürede halledebiliriz. Tam gerekli araştırmayı yapmadım. Siz ne dersiniz?--i.e.msj 22:08, 25 Kasım 2012 (UTC)

Ayrıca bildiğiniz gibi Resim telif etiketleri'nde Adil kullanım etiketlerini ingilizce vikipedi'ye uygun şekilde hazırladım ve tamamladım. Şimdi özgür lisanslar kaldı. bu nedenle söz konusu sihirbaz için sadece küçük değişiklik ve ekler lazım. --i.e.msj 22:12, 25 Kasım 2012 (UTC)
Şöyle bir şey yaptım. fakat biraz daha hazırlamak lazım sanırım.--i.e.msj 22:22, 25 Kasım 2012 (UTC)

Vikisözlüğü Vikipedi içerisinde kullanmak[kaynağı değiştir]

 • Daha önce de aklıma gelmişti, fakat buraya aktarmamıştım. Türkçe Vikisözlük'te epey madde var ve daha fazla kullanılması, ayrıca daha yararlı olması için acaba Vikipedi'de tıkladığımız veya seçtiğimiz bir kelimenin anlamı küçük bir pencere içinde çıksa, bizde bu şekilde bunun anlamını öğrensek ve bu doğrultuda Vikisözlük gelişse. Güzel olmaz mı? Bildiğim kadarıyla buna benzer bir eklenti vardı ancak şu anda hatırlamıyorum. Basit bir örneği şurada incelenebilir (Örnekte herhangi bir kelime üzerinde fare ile çift tıklayın ve sonuca bakın).--i.e.msj 09:15, 26 Kasım 2012 (UTC)
Vito bunun bizi aşacağını söylemişti bende düşünmüştüm..--Aguzer|iletişimEP
En azından Meta'da bu konu dile getirilebilir. (Benim ingilizce az sen anlıyor bunu :)..)--i.e.msj 11:20, 26 Kasım 2012 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

Bekleyen değişiklikler[kaynağı değiştir]

Bu sayfadaki (ilk | son) (önceki 100) (sonraki 100) (20 | 50 | 100) kısmındaki sayıları artırsak biraz? (100 | 250 | 500) olsa iyi olur. Canım çıkıyor son sayfaya gelene kadar. Ayrıca biraz ilgi gösterelim bekleyen değişikliklere.--Myrat ileti 21:41, 30 Ekim 2012 (UTC)

 • Kullanıyor musun bilmiyorum ama işine daha yarayabilecek bir eklenti:
tercihlerim > küçük araçlar > Bekleyen değişiklikler kutusu, editörlerin bekleyen değişikliklere hızlı erişimini sağlayan bir araçtır.
 • hemen sol tarafta bir "Bekleyen değişiklikler" diye bir bölüm oluşuyor. daha rahat ulaşılabilir. --— heddagabler 21:53, 30 Ekim 2012 (UTC)
  • Evet, şimdi baktım da kullanıyormuşum. Daha doğrusu tik atmışım ama pek kullanmıyorum. Bir de o eklentide en eski bekleyen değişiklikler yer alıyor maalesef.--Myrat ileti 22:11, 30 Ekim 2012 (UTC)
Crystal Clear action edit add.png İyi fikir. Basit olarak Özel:YeniSayfalar'daki gibi hem sayı, hem de zamana göre sınırlama yapabiliriz. Parantezdeki rakamları ise nasıl değiştirebiliriz, bulamadım şimdi. --Sadrettin mesaj 22:39, 30 Ekim 2012 (UTC)
Aynen. Oradaki sistem buraya da aktarılsa çok faydalı olur..--Myrat ileti 23:13, 30 Ekim 2012 (UTC)
Zaman sınırlaması çalıştı ancak, sayı sınırlaması çalışmadı. Çözümü var mıdır bulmaya çalışacağım. --Sadrettin mesaj 10:19, 31 Ekim 2012 (UTC)
Çözümsüz kaldı bu iş. Bugzilla'ya başvurup bir sonraki sürümde bu özelliği eklemelerini isteyebiliriz. Bu isteği ekleyeyim. Bu arada, Özel:İncelenmemişSayfalar sayfasına alfabetik dizin ekledim. Kolaylık olur. --Sadrettin mesaj 13:09, 17 Kasım 2012 (UTC)

düzeltemedim bir türlü?[kaynağı değiştir]

Şu şablonu bi zahmet halledin.--xrazymesaj 02:49, 1 Kasım 2012 (UTC)

Tamamdır. --Sadrettin mesaj 06:36, 1 Kasım 2012 (UTC)

AWB[kaynağı değiştir]

AWB'nin kullanımı hakkında küçük bir ders hazırlayabilirmisiniz ?---Aguzer#Cx|4|Kasım|2012|10:51|

 • Acaba bana bir bot yazabilecek ya da yazılım için destek olacak biri var mı? AWB'yi bilmiyorum. Bu arada bot yazmak konusunda hiçbir klavuz yok. Ciddi bir eksik. ~--~ Cano58ileti 08:41, 8 Kasım 2012 (UTC)
 • Kod yazmayı bilmiyorsanız yardım sayfalarını okuyarak bot yazmak zor zaten. Kılavuz olsa bile zor. AWB'yi kullanmak için kod bilmek gerekmiyor, sadece bazı durumlarda regex bilmek gerekebilir. Daha önce bir yerde daha yazmıştım, awb'yi bilgisayara indirip kurcalayın, bot statünüz olmadığı için otomatik kaydedemezsiniz. İngilizce vikideki awb sayfalarını dolaşın, takıldığınız noktaları sorarsınız. Yardımcı olursam memnun olurum. Yazılım sürekli güncellendiği için, Türkçe yardım kılavuzu hazırlasam bile güncelliğini hep kaybedecek. Bu nedenle madde yazmak varken, kullanım kılavuzu hazırlamayı ben tercih etmem.
 • Bu arada {{tartışma}} şablonunu sayfada tartışma varsa ekliyoruz. Boş tartışma sayfalarına sadece YİB ve proje şablonlarını ekleyebiliyoruz. Sadrettin mesaj 21:04, 9 Kasım 2012 (UTC)

Editörlerin dosya adını değiştirebilmesi[kaynağı değiştir]

 • Bir ara Vito söylüyordu. Fakat havada kaldı sanırım. Yok mu bu işe el atabilecek bir cengaver. Örneğin şöyle dosyaların adını değiştirmek için can atıyorum.--i.e.msj 16:30, 10 Kasım 2012 (UTC)
 • Geçenlerde bana da lazım olmuştu, belki yetki verilmiştir diye denedim ama olmadı. Olsa güzel olur. LuCkY ileti 17:57, 10 Kasım 2012 (UTC)

Politikaya aykırı ama sürüm kontrolü hakkında bir öneri[kaynağı değiştir]

 • Maalesef sürüm kontrolüne tam olarak yetişemiyoruz. Epey çoğalıyor ve ilgilenen sayısı az. İngilizce Vikipedi'de sürüm kontrolünün neden kullanılmadığını anlamaya başladım. Elbette şimdi okuyacağınız fikrim ile ilgili başka teoriler de geliştirebilirsiniz. Bunu bir nevi Devriyelere nasıl mecbur hale getirebiliriz diye düşünüyorum. (Hemen ben başkasının kontrolünü yapmak zorunda değilim diye atlayanlar olacak. Allah aşkına atlamasınlar.) Ayrıca bu yazacağım sürüm kontrolü yapıp, bu hususu bilmeyenlere de yarayacaktır. Sürüm kontrolünde bazı maddelerde birden fazla katkı bulunuyor. Örneğin El-Harezmi maddesinin son iki sürümünü ele alalım. Sayfanın geçmişine baktığımızda 88.225.104.62 IP'sinin yaptığı Vandalizm katkısını görüyoruz. Hemen ardından ise ZéroBot işini yapmış ve interviki eklemiş. Şimdi ben bu maddeyi kontrole geldim. Aradaki vandalizmi sayfa geçmişini açarak bakıyorum. (Veya önceki sürümle aradaki fark diyerek, daha sonra bir sonraki sürüme geliyorum.) Vandal sürümden bir önceki sürümün sol tıkına işaret koyup, vandal sürümün açılan sağ tıkına işareti koyuyorum. Seçilen sürümleri karşılaştır dediğimde üst tarafta Değişiklikleri Reddet diyerek normal vandal sürümünü ret ediyorum. Daha sonra sol üst köşeden Madde butonuna tıklayarak açıyorum. İki sürüm farkı üçe çıkmış ve vandal sürüm benim yaptığım değişiklik ile kaybolmuş oluyor. Böylece ben maddeyi gönül rahatlığı ile vandalsız bir şekilde onaylıyorum.

Şimdi gelelim benim seçeneğime, çok fazla sürüm kontrolü yaptığım için (ki buna telif nedeniyle oldukça fazla karşı çıkan olduğu kadar, bir o kadar saygı duyan da var.) botların yukarıda anlattığım gibi vandalizmin üzerine katkı yapmaları ile oldukça fazla karşılaşıyorum. İlk önerim kabul edilebilir nitelikte; Botların sürüm kontrolü onaylanmamış bir madde üzerine katkı yapamamasını teklif ediyorum. Nasıl olsa bunlar 24 saat çalışan yazılımlar. Bir ara tekrar geri gelip intervikiyi ekler veya başka değişikliklerini gerçekleştirirler. Fakat çok çalıştıkları ve Devriyeler bu kadar çalışmadığı :) için genellikle maddelerde sürüm kontrollerine yük oluyorlar.

Konuyla ilgili diğer teklifim ise sert ve sanırım kimse kabul etmez. Fakat sürüm kontrolünü hızlandıracaktır diye düşünüyorum. Şöyle ki, aynı şekilde maddeye katkı yapan ve Editör olmayan ister IP olsun, ister kullanıcı, maddeye tek katkıyı üst üste ancak o yapabilsin. Fakat bir başkası gelip maddeye katkı yapamasın. Taki devriye gelip onaylayıncaya kadar. Bu durumda devriyelerde ister istemez işi hızlı tutacaktır. İşe yazılım tarafından bakarsak ikinci teklifimin zaten olmayacağı yönünde doğrudan bakıyorum. Bu konuda en azından teknisyenlerimizin konuya bir göz atabileceğini düşünüyorum. Hemen kestirip atmak yerine bu şekilde madde sayısının az olduğuna lütfen dikkat edin. Yani bu istek, doğrudan politikalara karşı değil. Dolaylı olarak bazı politikalar ile çelişiyor diye düşünüyorum.

Aslında bot değişikliklerini dikkate almamak lazım. Vandalizm içeren değişiklikle beraber reddedilebilir. CommonsDelinker Commons'ta silinen dosyaları maddeden kaldırıyor. Sadece bu botun değişikliği önemli. Ne getirir ne götürür üzerinde pek düşünmedim ama birinci öneri uygulanırsa hayır demem. --Sadrettin mesaj 18:01, 11 Kasım 2012 (UTC)

Çakışma nedeniyle yazdıklarınız boşa gitmesin[kaynağı değiştir]

 • Arkadaşlar size bir dipnot olarak bu küçük ama yeri geldiği zaman büyük tüyoyu vermek boynumun borcu. Hem aramalarda çıksın. Hem de bilmeyenler öğrensin diyerek yazıyorum. Sanırım 2009 veya 2010'da yazıları yazdığımız alan olan Editör bölümü yazdıklarımızı sürekli otomatik olarak kaydediyordu. Belki VikiEditör bu konuda hala aynı şekilde çalışmaya devam ediyordur. Yani yazdıklarımızı kısa süreli aralıklarla otomatik olarak kaydediyordur. Fakat tam emin değilim. Benim yazacağım tüyo için herhangi bir eklentiye gerek yok. Yazdıktan sonra Sayfayı Kaydet butonuna basıp yazdıklarımı tam göndermek üzere olduğumuz esnada sayfada çakışma meydana gelirse hemen durun. Yapmanız gereken çok basit, derhal tarayıcınızın muhtemelen sol en üstteki sola yani geri butonuna bastığınızda yazdıklarınız aynen karşınıza geri gelir. Burada yazdıklarınızı kopyaladıktan sonra (veya maddeyi başka sayfada açarak) maddeyi tekrar yeniliyoruz veya yeni sayfada açıp Düzenle diyoruz ve yazdıklarımızı yapıştırıp devam ediyoruz. Herkese kolay gelsin.--i.e.msj 22:39, 10 Kasım 2012 (UTC)
 • Ben de bir tüyo vereyim. Yazdıktan sonra "değişiklikleri göster" butonuna tıkladığınızda, bir kişinin mesajını sildiğinizi görüyorsanız, siz yazı yazıyorken bir başkası sayfaya içerik eklemiştir. Yani "sayfayı kaydet"e tıkladığınızda "değişiklik çakışması" uyarısı vereceğini önceden bilmek mümkün. --Sadrettin mesaj 18:15, 11 Kasım 2012 (UTC)

Bilgi kutusu şablonu[kaynağı değiştir]

Şablon:Bilgi kutusunda bir sorun var ama sorunun kaynağı ne bulamadım? Sorun için şu maddelere bakılabilir.--— heddagabler 22:36, 15 Kasım 2012 (UTC)

Başka şablonlarda ve değişiklikleri gösteren araçta da sorunlar var. Herhalde sunucu yoğunluğu var şu sıralar.--Aguzer<>Cx||15|Kasım|2012|23:06||
HTTPS:// ile girince sorun olmuyor ama normal girince oluyor neden acaba ?--Aguzer<>Cx||16|Kasım|2012|09:38||
 • Düzelmiş bende. --— heddagabler 10:23, 16 Kasım 2012 (UTC)
Firefox'ta sorun yok.--Aguzer<>Cx||16|Kasım|2012|10:43||

Evet Google Chrome'da sorun var sanırım. HTTPS yazınca ve Opera kullanıldığında sorun yok.--insan|perver (mesaj) 19:48, 17 Kasım 2012 (UTC)

Bugzilla:41869. Common.css sayfasına geçiçi olarak bir kod ekledim. Sadrettin mesaj 20:09, 17 Kasım 2012 (UTC)
 • chrome kullanıyorum, https yazmıyorum ve sorun yok şu an. önbelleği boşaltıp denesek gençler? --— heddagabler 20:24, 17 Kasım 2012 (UTC)
HTTPS ile Chrome'da sorun oluyor her zaman.--Aguzer|iletişimEP

İlginize[kaynağı değiştir]

Türkiye'den engelli siteler[kaynağı değiştir]

Başlık açık zaten. {{Engelli site}} şablonunu yaptım. Hayırlı olsun. Ayrıca şablonda kullanılan görseli diğer Türkiye engellerini tanımlamak için kullanabilirsiniz. Şablonda düzenleme/ekleme yapabilirsiniz...--Aguzer (mesaj) 12:12, 1 Kasım 2012 (UTC)

Uyarı etiketlerinin maddedeki bir sorun hakkında okuyucuyu uyarması gerekiyor. Okuyucu da istersen bu sorunu düzenler ve uyarı etiketini maddeden çıkarır. Engelli site şablonu ise sadece bilgi vermeyi amaçlıyor ki, bu bilgi zaten sayfa metninde yazıyor. Ayrıca bu site Çin'de, Güney Afrika'da, Meksika'da da engellenmişse her ülke için şablon yapmamız gerekir. Bu hem tarafsızlık, hem de kullanışlılıkla ilgili. Kısacası bu şablonu kullanmak uygun değil. --Sadrettin mesaj 15:22, 1 Kasım 2012 (UTC)
Engelli siteleri Ülkelerine göre kategorize etme imkanı veren bir şablon bu. Vikipedi'nin iç bağlantılarının amacı kullanıcının araştırma doğrultusunda doğru maddelere ardı ardına ulaşmasını sağlamaktır. Bu tip konuları araştıran bir kişide ülkelere göre engellenmiş siteleri kategori ile kolay bulmalı...Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|11:20|
Amaç bilgilendirme ise sayfaya uyarı etiketi değil, doğrudan "Kategori:Türkiye'den erişime engelli siteler" kategorisini ekleyelim. Her bilgilendirme için etiket eklersek, bunun sonu yok. --Sadrettin mesaj 11:25, 2 Kasım 2012 (UTC)

O da doğru. Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|11:26|

Bu konuda Sadrettin ile aynı fikirdeyim. LuCkY ileti 12:38, 2 Kasım 2012 (UTC)

Ben de aynı fikirdeyim. Kategori kullanmak daha iyi olur. --anerka'ya söyleyin 14:39, 2 Kasım 2012 (UTC)

Topluluk kararı gereğince şablonun bulunduğu siteleri kategorize edecek yeni bir kategori yapıcam, isim olarak uzun çünkü..Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|14:47|

İstek yapıldı Yapıldı Kategori:Erişime kapalı siteler tr, Şimdi diğer ülkeler için kategori ve görsel hazırlıcam.--Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|15:07|
Kategori:Erişime kapalı siteler de--Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|15:25|
Kategori:Erişime kapalı siteler en--Aguzer#Cx|2|Kasım|2012|15:32|

1 milyon sayfa[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi'deki sayfa sayısı bugün 1 milyonu aştı. Şu an {{NUMBEROFPAGES}}→1.671.548 sayfa bulunuyor. 200.000 maddeye ise son 1000 madde kaldı. Şu an 197.760. İstatistik sayfasına göre 199.003. --Sadrettin mesaj 20:58, 2 Kasım 2012 (UTC)

[kaynağı değiştir]

(arşivin devamıdır) Logo yapsak nasıl olur? -- SÜPER OLUUURRR!!! Face-smile.svg Kimler logo yapacak bakalım? (bu güzelmiş, veya normal logonun üstüne 199.999'dan 200.000'e geçen bir sayaç gibi bir şey güzel olur.)—BetSegBüyürun baanim? 14:09, 3 Kasım 2012 (UTC)

 • Daha çok yolumuz var!.." şeklinde bir de söz eklensin :) Empi-ileti 17:50, 3 Kasım 2012 (UTC)
Daha çok yolumuz var!.." sözü iyiymiş...--i.e.msj 13:56, 4 Kasım 2012 (UTC)
Neye çok yolumuz var? --Sadrettin mesaj 14:01, 5 Kasım 2012 (UTC)
Bu kadar geldik ama çok yolumuz var anlamında. + Grafikçiler nerede :D—BetSegBüyürun baanim? 14:56, 5 Kasım 2012 (UTC)

Arapca Viki 200.000 maddeyi gecti ve logosu da BU---Aguzer#Cx|6|Kasım|2012|09:00|

Benim önerilerim[kaynağı değiştir]


---Aguzer#Cx|6|Kasım|2012|11:25|

 • Rapsar'ın eskiden önerdiği bir logo fikri var:
Logomuz küre ya. O kürenin üstten beşte dörtlük kısmını attığını düşün. Elimizde böyle tabak gibi, küreden çok uzak bir şekil kalır. Üste sayaç koyarız belki. Kronometre resmi gibi bir şey. 200.000'i biraz geçerek gösterir. Mesela şunun gibi. 200.000'den 200.001'e geçiyormuş gibi. Kürenin azalmasının mantığı ise önümüzde daha çok var, daha yolun başındayız izlenimi vermek. Sağa sola dağılmış yapboz parçaları da konabilir ek olarak. Hani herkesin yardımı şart, burası böyle büyür izlenimi vermek için. Belki logo rengi şöyle de olabilir.--RapsarEfendim? 16:30, 28 Ocak 2012 (UTC)
Bu şekilde bir logo tasarlanırsa çok çok iyi olur. Ayrıca Vietnamca Vikipedi'nin çok güzel bir [logosu var. Bir de daha önce önerilen birkaç logo mevcut:

Empi-ileti 17:30, 6 Kasım 2012 (UTC)

 • 1.'deki özgür ansiklopedi yazısı belirginleştirilmeli. Onun dışında hepsi çok güzel!—BetSegBüyürun baanim? 09:34, 7 Kasım 2012 (UTC)

Tartışmalara ilgisizlikten bir tek ben muzdarip değiilimdir herhalde. Böyle giderse 200.000 madde logosu bile yapılmadan gelir geçer...---Aguzer#Cx|7|Kasım|2012|12:59|

 • Ben üçüncü (turuncu bantlı) logoyu beğendim. Ancak bantı dünyanın kavisine uydurabilirsek şahane olur.--Abuk SABUK msj 00:21, 11 Kasım 2012 (UTC)
 • 200.000 maddeye yaklaştık ama hala kullanacağımız logoyu bulamadık. Ben de bir çok arkadaşımız gibi bu logonun daha iyi olduğu kanısındayım.. --Garbino ileti 16:15, 24 Kasım 2012 (UTC)

Tartışma[kaynağı değiştir]

Değerli arkadaşlar, buradaki tartışma ilgisizlikten sonuçlandırılamıyor. Lütfen görüş bildirerek katkıda bulununuz. Azadagaoglu (mesaj) 13:46, 4 Kasım 2012 (UTC)

Vikipedi adına sahte sosyal medya hesapları hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir Twitter'da "Wikipedia Gerçekleri" (https://twitter.com/WikiGercekler) adı altında bir hesap faaliyet gösteriyordu. Vikipedi'den veya rastgele yerlerden buldukları doğru/yanlış bilgileri tweetliyor, logomuzu kullanıyor ve arada reklam veriyorlardı. 44 binden fazla takipçisi olan bu hesap Wikimedia Foundation'ın müdahalesiyle askıya alındı ve kapatılacak. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarında Vikipedi/Wikipedia adı ve logosunu izinsiz kullanan kar amaçlı hesaplarla karşılaşırsanız Vakıf'a doğrudan veya benim vasıtamla haber verebilirsiniz. Bilgilerinize sunarım.--Khutuckmsj 16:50, 4 Kasım 2012 (UTC)

 • Benim kurduğum sayfa (Facebook'ta bulabildiğim bütün editörleri yönetici yapmıştım) dışında bir sürü sayfa biliyorum. Google+'da oluyor mu? :) Empi-ileti 21:00, 4 Kasım 2012 (UTC)

Vikipedi hanginizin ki diğer hesaplara sahte sosyal hesap diyorsunuz kuzum? 193.140.194.208 09:48, 28 Kasım 2012 (UTC)

Taslak Osmanlı Gazeteleri[kaynağı değiştir]

Başlığın ifade ettiği maddeler için aşağıda ki şablonu kullanabilirsiniz. Hayırlı olsun..---Aguzer#Cx|5|Kasım|2012|17:17|

{{Osmanlı-gazeteleri-taslak}}
{{Yazılım motoru taslak}} Yazılım motoru ile ilgili kategori madde ve şablon hazırladım hayırlı olsun.---Aguzer#Cx|7|Kasım|2012|12:50|
{{Senarist-taslak}} Senarist taslakları için şablon.--Aguzer<>Cx||19|Kasım|2012|08:31||


Inkscape[kaynağı değiştir]

Inkscape'den anlayan birisi yardımcı olabilir mi ?, sorunum şu svg olarak hazırladığım dosyalarda yazılar ve bazen görsellerin büyüklüğü bozuluyor. Bundan dolayı bir çok düzenleme yüklemek zorunda kalıyorum---Aguzer#Cx|7|Kasım|2012|08:42|

VikiProje İsviçre[kaynağı değiştir]

Yeni bir Vikiproje oluşturdum. İlgi ve katkı bekliyor. Projenin her yerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Her türden destek kabulüdür. Sargonileti 07:28, 8 Kasım 2012 (UTC)

Gönülden destekliyorum. --Sadrettin mesaj 18:12, 8 Kasım 2012 (UTC)

Bot oluşturmak[kaynağı değiştir]

Benim için bir bot yazabilecek bir arkadaş varsa iletişime geçebilirse sevinirim. Ancak gerçekten bot yazabilecek arkadaşlar ilgilensin. Öneriler filan vermek yetersiz çünkü kendi başıma bot yazabilecek bilgim yok.

Amaç[kaynağı değiştir]

 1. Bozuk dosya bağlantılarını düzeltme.
 2. Yanlış eklenmiş çeviri şablonlarını tartışma sayfasına taşıma.
 3. Deneme Tahtası şablonunu düzenli olarak sayfayı temizleyerek koyacak bir bot.

Not : Sadece yapanlar ilgilensin. Bir çok talebimde sadece yönlendirildim.---Aguzer#Cx|8|Kasım|2012|16:09|

eğer kendi başınıza bot yazabilecek bilginiz yoksa, bot yazdırabilecek birisini bulsanız bile bot başvurunuzun başarı ile sonuçlanacağını düşünmüyorum. Bot sadece yazmakla bitmiyor sonrasında takip de etmek gerekli, gerekirse düzeltme yapmak gerekli. Teknik olarak hâkim olmadığınız bot kullanma isteğinizi mâkul bulmadığımı belirtmek isterim. --Mskyrider ileti 16:12, 8 Kasım 2012 (UTC)
Şevkinizi kırmak istemem. Fakat Mskyrider'a katılmakla birlikte ingilizce Vikipedi'de konuyla ilgili oldukça fazla doküman bulabileceğinizi de burada belirtmek isterim. 1, 2, 3 gibi...--i.e.msj 18:31, 8 Kasım 2012 (UTC)
Ayrıca şuraya göz atmanızı da tavsiye ederim. İnfocan'ın dediği gibi bazı basit işlemler için AutoWikiBrowser tarayıcısını da kullanabilirsiniz. İnfocan emekliye ayrılmasaydı sana yardım edebilirdi. Yanlış hatırlamıyorsam, birde bunun için başka bir bot yapma programı daha olacaktı. Fakat çok zahmetli ve uzun, uğraştırıcı olduğunu da belirteyim. Ben sadece küçük bir başlangıç yapmıştım. Ağır geldiği için yarım kaldı.--i.e.msj 18:57, 8 Kasım 2012 (UTC)
Bilişim teknolojileri öğrencisiyim. Ayrıca da ilgiliyim. Yapılan programı yönetip, editleyebilirim. Şu an yeni bir bilişim teknolojiler öğrencisi olmama ve açıktan olmama rağmen C# dilinde yaş hesaplayıcı ve hesap makinesi yaptım. Şimdiye dek kodları bile görmedim. Ayrıca Web tasarımcısıyım ve eğitim aldığım kursta en iyisi bendim hocanın öğrettiklerinden öte...---Aguzer#Cx|8|Kasım|2012|19:55|

TBA[kaynağı değiştir]

Birçok madde adında geçen saldırı sözcüğü yerine eylem, olay, patla -ma, -yış gibi sözcükleri kullanmanın tarafsızlık adına yararlı olacağını düşünüyorum. Google aramalarında birtakım olayların şu an saldırı sözcüğüyle geçmesinde Vikipedi'nin payı büyük. Bu nedenle de yerleşmemiş tanımlarda saldırı gibi sözcüklerden kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bir şeyler yapılabilir? Mesela 11 Eylül saldırıları yerine, 11 Eylül olayları, 11 Eylül eylemleri kullanılabilir. Bu kalıpların kullanımı da oldukça yaygın durumda. Sonuçta saldırı bir eylemdir. Ayrıca eylem kelimesi nötr bir adlandırma olduğu için ilk tercihlerden olmalıdır. esc2003 (mesaj) 17:12, 9 Kasım 2012 (UTC)

Gerçekten bu konuda sizi takdir ettim. Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ellerinize sağlık.--i.e.msj 19:20, 9 Kasım 2012 (UTC)
 • "Saldırı" kelimesinin madde başlıklarından kaldırılmasına yönelik genel bir uygulamaya karşıyım. "Olay" ve "eylem" kelimeleri yeri geldiğinde aşırı genel olabiliyor ve "saldırı", "skandal", "bombalama", "katliam" gibi kelimeler bazı olayları daha net tanımlayabildiği için yaygın kullanıma girebiliyor. Bu nedenle her madde başlığının ayrı olarak değerlendirilmesinden yanayım. — Pınar (mesaj) 06:43, 10 Kasım 2012 (UTC)
Yerleşmemiş olan adlandırmalar için konuştum. Bunları kullanıp da yaygınlaşmasına mahal vermemek lazım diyordum. Söyledikleriniz doğru, zaten ad yaygınsa bunu kullanmak mecburiyetindeyiz, Vikipedi'nin amacı yön vermek değil ne de olsa. Saygılar... esc2003 (mesaj) 08:23, 10 Kasım 2012 (UTC)

Havaalanı mı? Havalimanı mı?[kaynağı değiştir]

Bu konuyu tekrar gündeme getirmek zorundayım. Çünkü daha önceki tartışma ilgi hiç görmemişti. Şu karmaşaya (en azından benim kafamdaki karmaşaya) son verelim lütfen :) İlk başta kelimelerin anlamlarına baktım. TDK'nin verdiği anlamlar:
Havalimanı: 1. isim Uluslararası veya şehirler arası hava yolu ulaşımı için gerekli teknik ve ticari kuruluşların bütünü 2. Bu altyapının yerleştirilmesini, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kuruluş
Havaalanı: isim İçerisindeki bina, tesis ve donatımlar dâhil uçakların iniş, kalkış ve yer hareketlerini yaparken kullanabilmeleri amacıyla belirlenmiş, ülke içindeki uçuşların yapıldığı saha
Hava meydanı: isim Havalimanı
Anladığım kadarıyla havalimanı, uluslararası hava meydanları için. Havaalanı ise yurt içi uçuşlarını kapsayan hava meydanları için. Siz ne diyorsunuz? Empi-ileti 08:48, 10 Kasım 2012 (UTC)

 • evet, "havalimanı"ndan ülkeye giriş yapılabilir, "havaalanı"ndan ülkeye giriş yapılamaz. uluslararası uçuşların yapıldığı havaalanına havalimanı deniyor. Hava meydanı ise havalimanı ile aynı anlamlı. --Mskyrider ileti 09:46, 10 Kasım 2012 (UTC)
 • Ben de böyle biliyorum. LuCkY ileti 10:35, 10 Kasım 2012 (UTC)
 • Doğru. O zaman bunları ayrım için bir liste yapmak lazım. i.e.msj 11:03, 10 Kasım 2012 (UTC)
 • Hava meydanı sadece uluslararası için değil hepsi için kullanılıyor. Özellikle askerler arasında kullanımı çok yaygın. Havaalanı ile havalimanı arasında pek ayrım kalmadı günümüzde. Her geçen gün yeni bir meydan daha "gümrüklü meydan" statüsü kazanıyor. Üstelik havaalanı sözcüğü SHGM, DHMİ gibi kurumların yayınlarında da çok sık şekilde gümrüklü havaalanlarını kastetmek için kullanılıyor.

Havaalanı sözcüğünde uluslararasılığı çağrıştıran "liman" bulunmadığı ve halk arasında yaygın olduğu için -adında liman geçen belirli bir hava meydanından bahsetmediğimiz sürece- bence Vikipedi'de kategori vs. gibi jenerik kullanımlar için havaalanı sözcüğünü benimsememiz daha uygun olur. Kategori olarak da "havaalanları" ve "uluslararası havaalanları" kategorilerini kullanabiliriz. Uluslararası ticarî uçuşa açılanların kategorisini değiştiririz, liste kendi kendine oluşmuş olur.--Abuk SABUK msj 00:10, 11 Kasım 2012 (UTC)

Karışıklıklara binaen, Türkiye'deki tüm havaalanları da artık havalimanı olarak kabul ediliyor. Dhmi sitesinde de bu şekilde yet verildi. Zamanında tüm havaalanlarını ben değiştirmiştim. MEOGLOBALBana mesaj atın 21:08, 9 Aralık 2012 (UTC)

Vietnamca Türkiye Köyleri[kaynağı değiştir]

Bunu daha önce de görmüştüm, ama hatırlatmak istedim. Benim memleketimi yapmışlar. Silelim. Veya uyaralım. Çünkü sadece hangi il ve ilçeye bağlı olduğunu yazıyorlar, boş konu. Artık 38 bini aşkın köyü yazmışlar ya. Böyle birşey olur mu?! Bu imzasız yazı ‎78.183.192.195 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12:00, 11 Kasım 2012.

Gereksiz bir tartışma. Vikipedi'de " Viki Şişirme " yasaktır diye bir şey yok. Yaptıkları iyi veya kötü sonuçta yanlış bir şey değil...---Aguzer#Cx|12|Kasım|2012|17:44|

Ya bunu yazan birde neden adimi degistirmis Allah Allah adim Zopir Bu imzasız yazı 78.183.2.138 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Yeni kardeş proje: Wikivoyage[kaynağı değiştir]

 • Yeni kardeş projemiz hepimize hayırlı uğurlu olsun! :) Wikivoyage açıldı! Bu projemiz özgür "dünya çapında seyahat rehberidir" :) Türkçe sürümünü açmak için doğru kuvöze gitmeliyiz: incubator:Wy/tr/Ana Sayfa Yerelleştirme için ne ad önerilebilir onu da tartışalım. Vikisefer, Vikiyolculuk, Vikiseyahat birebir yerelleştirme olur. Başka güzel öneriler olsun lütfen :) Tabii hemen açılması şart mı? Değil tabii ki. Şimdilik kuvözde dursun derim ama yine topluluk bilir işi :) Herkese iyi günler :) Empi-ileti 22:57, 11 Kasım 2012 (UTC)
  Vikitravel ile farkı nedir acaba? O da "dünya çapında seyahat rehberi" idi. Sargonileti 08:56, 12 Kasım 2012 (UTC)
  Sanırım Wikitravel'deki madddeleri buraya taşımışlar. 25 bin madde ordan gelmiş. Maddelerin altında birer açıklama var. Ama neden bu değişikliği yaptıklarını anlayamadım. Sargonileti 10:04, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Sargon'a katılıyorum + Vikiyolculuk :)—BetSegBüyürun baanim? 09:36, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • vikigezgin.. :) --kibele 10:27, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Adının vikigezgin olmasına katılıyorum.--i.e.msj 11:38, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezgin bence de güzel. Yeni bir yere gideceğim zaman Vikitravel'e bakmışlığım vardır. Bence çok yararlı bir girişimdi. Türkçesinin olması da çok işlevli olur. Tabii eğer bu girişimde yer almak isteyecek insanlar olursa. Vikipedi ile ilgilenenlerin bir kısmını feda etmeden başlayabilirse çok güzel olur. Sargonileti 12:38, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezgin bence de en uygunu.. --Garbino ileti 12:42, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezgin gerçekten çok güzel :) Wikitravel Wikimedia bünyesinde değil. Stratejik bir plan olabilir. Ayrıca Vikiveri de açılmış :) Empi-ileti 14:49, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikiçelebi :) Şaka bir yana Vikigezgin cuk oturmuş.--Abuk SABUK msj 17:31, 12 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezi Türkçedeki karşılığı. esc2003 (mesaj) 18:48, 17 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezi olabilir. --Superyetkinileti 19:05, 17 Kasım 2012 (UTC)
 • kibele'nin önerisi çok hoş bence ayrıca esc'ninki de uygun. --— heddagabler 20:31, 17 Kasım 2012 (UTC)
 • Ben yolculuk demiştim ilk olarak ama sonra Superyetkin'in gezi dediğini görünce ona çevirdim, daha kullanışlı çünkü. Gezi yazısı, turları, rehberi gibi bu kelimeye bağlı birçok kavram var. esc2003 (mesaj) 21:52, 17 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezgin en uygunu bence. "Vikigezi" gibi karşılıklar çok özgün görünmüyor bana :) Empi-ileti 18:15, 18 Kasım 2012 (UTC)
 • Adlandırmalar Viki+konu şeklinde yapılmış. -sözlük, -media, -kitap, -haber gibi. Bence bu şekilde devam edilsin. esc2003 (mesaj) 11:00, 19 Kasım 2012 (UTC)
 • Vikigezgin önerisine katılıyorum. --Eldarion 11:31, 19 Kasım 2012 (UTC)
Bende Vikigezgin'e destek veriyorum.--Aguzer<>Cx||19|Kasım|2012|11:37||

GezginViki veya GeziViki ? 193.140.194.208 09:49, 28 Kasım 2012 (UTC)

Ben Vikigezi diyorum. --NicoMesaj 08:35, 8 Aralık 2012 (UTC)

Commons şablonları[kaynağı değiştir]

 • Commons'ta bulunan ve uzun süredir düzeltmek istediğim sil, hızlı sil, Hatalı kategori ve telif hakkı bulunan dosyaların daha hızlı silinmesi amacıyla kullanılan Telifli sil şablonlarını Türkçeleştirdim. Bilgi amacıyla buraya eklemek istedim. Kolay gelsin.--i.e.msj 15:50, 12 Kasım 2012 (UTC)
Teşekkür ederim ve bu çalışmalarınızın devamını dilerim dosya sorunlarını belirmekte şablonlara ihtiyacımız var. Bu arada {{Madde Başlatma Listesi}} şablonunu kullanabilirsiniz..---Aguzer#Cx|12|Kasım|2012|20:29|

Destek[kaynağı değiştir]

Wikibooks-logo-tr-noslogan.svg
Wikinews-logo-tr.png

Merhaba Köy çeşmesi , kardeş projelerimiz olan Vikikitap ve Vikihaber ilgisizlikten dolayı güncelliğini ve dinamikliğini kaybetmektedir. Bu projelerin yeni ve gönüllü kullanıcılara ihtiyacı var.

Bu projelere de destek vermeniz dileğiyle..

---Aguzer#Cx|14|Kasım|2012|14:37|

"Vikipedik"[kaynağı değiştir]

Yeni sıfatımız :) Kanat Atkaya'nın yazısı --Khutuckmsj 13:25, 15 Kasım 2012 (UTC)

 • Peki kaçıncısı? :) Empi-ileti 14:51, 15 Kasım 2012 (UTC)
bir alex değil...gibi olmuş... sanki Mutlutopuz 22:25, 15 Kasım 2012 (UTC)

bizim sıfatımız olarak değil de daha çok 'ansiklopedik' anlamında kullanmış.. 'the ansiklopedi' :) --kibele 22:32, 15 Kasım 2012 (UTC)

Şöyle devam ederse, bir süre sonra 'ansiklopedik' anlamı tamamen unutulacak gibi galiba... Ama görünen o ki, 'vikipedik' şimdilerde doğmakta... ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 04:25, 16 Kasım 2012 (UTC)

bariz aşağılama var. bir türkçe hocasına danışınız...--81.213.118.59 08:39, 12 Aralık 2012 (UTC)

takmamak lazım. gaza getirmeye çalışanlara da uymamak lazım. türkçe hocasının dik alası da burada zaten. kimseye sormaya gerek yok. Azadagaoglu (mesaj) 08:49, 12 Aralık 2012 (UTC)

Başvuru[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvurum. Herkese duyurulur.--Aguzer<>Cx||16|Kasım|2012|11:27|| İmzayla birlikte bu sayfa 83.650 bayt.

2012 Bağış Kampanyası[kaynağı değiştir]

2012 Bağış Kampanyası

Empi-ileti 18:52, 18 Kasım 2012 (UTC)

Resim telif etiketleri[kaynağı değiştir]

 • Resim telif etiketleri'ne şuradan bir giriş yaptım. Belki bu konuda fikri olanlar çıkabilir diye bir danışayım istedim. Örnek bir kullanım ise şöyle. Yani ana temel bu şablon olacak. --i.e.msj 18:54, 19 Kasım 2012 (UTC)
Gerekli olan bir şeye destek verilmez mi :)--Aguzer<>Cx||20|Kasım|2012|08:20||

Orta ve Doğu Avrupa Vikipedistleri Buluşması'nın ardından...[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Öncelikle gecikme için özür dilerim. Bju yazıyı aldığım notlardan derleyerek yazıyorum. Bu buluşmada Türkçe Vikipedi'yi tek başıma temsil ettim çünkü geleceğini belirten Nazif pasaport probleminden ötürü gelememişti. İyi bir organizasyon çıkaran Sırbistan Vikimedyası kalma ve yemeği karşılarken Polonya Vikimedyası da henüz aktif bir vikimedyamız olmadığından uçak biletlerimi karşıladı. Orada açıklamak zorunda kaldığım en önemli husus "75 milyonluk bir ülke olmamıza karşın neden hâlâ bir vikimedyamız olmadığı"ydı. Bunu henüz yasal prosedürleri tamamlayamadığımız ve içimizde yaşanan bazı tartışmalardan ötürü organize olmakta güçlük çektiğimiz şeklinde açıkladım. Küçük ülkelerden Makedonya'nın bile chapter'ı (vikimedyası) olduğunu öğrenince çok kıskandım hatta gaza gelip insanlara chapter'ı en kısa zamanda kuracağımıza benim de aktif rol üstleneceğim hususunda sözler verdim. Kaba bir dille hemen hemen herkes neden chapter'ımız olmadığını sordu ve kendimi açıkçası hesap veriyormuş gibi hissettim. Fırsat bulup görev alabileceğimi düşünüyorum. Birçok farklı vikipedi projesi hakkında konuşmalar yapıldı. İçlerinden en çok ilgimi çeken "GLAM" ve "WikiExpedition" projeleriydi. Ancak yakın gelecekte GLAM'ın biraz daha zor uygulanabilir bir proje olduğunu düşünüyorum. GLAM, Galleries, Libraries, Archives, Museums sözcüklerinin kısaltması. Şehirlerde bu yerlerin bulunduğu binaların girişine, kurumun vikipedideki sayfasına bağlantı veren QR Kodu taşıyan küçük levhalar asılması şeklinde... Bunun yanında, hayvanat bahçeleri ve anıtlara ve tarihi eserlere de konulabilir. Bu konuda en iyi örnek olarak Galler'deki Monmouth, nam-ı diğer vikipedi şehri. Bunun yasal bir yaptırımı olup olmayacağı konusunda bazı şüphelerim olsa da, ülkemiz için uygulanabilir bir proje gibi geldi. Ancak benim ilgimi en çok çeken WikiExpedition'dı. Türkçe'ye rahatlıkla "VikiKeşif" olarak çevirebileceğimiz bu proje, belirli bir bölge seçip o bölgedeki yerleşim birimlerinin (varsa gezilecek-görülecek yerlerin) fotoğraflarını mümkün olacak en düşük bütçeyle çekmek şeklinde... Bunun için havanın iyi olduğu dönemleri seçmeliyiz. Özellikle öğrenciler için yaz aylarını tercih edebiliriz. Üçlü veya dörtlü de bir vikipedist ya da arkadaş grubuyla gidilip yer yer otostop çekerek, yer yer yöre halkının yardımıyla bu projede ilerleme kaydedilebilir. Bu projeyi Polonya ve Çek Cmhuriyeti'nde çok iyi bir şekilde uyguluyorlar. Bunun yanında araba, bisiklet ve otobüs gibi ulaşım araçları da kullanılabilir. Yakıt ücreti, kalacak yer masrafı, yemek masrafı (yöre halkı sayesinde bedavaya bile getirilebilir) gibi masrafları minimuma indirdiğimizde çok ekonomik olarak bu projeyi gerçekleştirebiliyoruz. Elbette bu masraflardan otostop ya da bisiklet şeklinde yakıt masrafını sıfıra indirirsek masraflar yaklaşık %60-70 oranında azalıyor (tabii otomobille seyahat yerine tercih edersek). Polonyalılar günde neredeyse 100-150 km. yol katetmişler 2011 yılı verilerine göre. Bir de iş bölümü uygulanıyor. Örneğin bir kasabaya yakın 3-4 farklı köye dağılan 3-4 gönüllü, fotoğraf çekimlerinden sonra belirtilen zamanda buluşma noktasına dönüp tekrar toplu olarak ilerliyorlar. Bu iş bölümü sayesinde kısa zamanda daha çok yerleşim biriminin fotoğrafı çekiliyor. Bunun yanında yaşanan maceralar da, olaya eğlence katıyor. Bunu yapanlar yanlarında uyku tulumu taşıdı mı, geceler daha bir zevkli oluyor. Elbette kimse profesyonel fotoğrafçı olmak zorunda değil, niyet önemli Face-smile.svg. Elbette bunun bir de halkla ilişkiler kısmı var. Polonyalıların bu projesi yerel ve ulusal gazetelerde haber konusu da olmuş. Biz de yaparsak habercilerin çok dikkatini çekecek bir proje olmasının yanında vikipedinin de reklamı yapılabilir. Hatta VikiKeşif üyeleri için çok masraf tutmayan tişörtler de bastırılabilir, böylece yöre halkı ciddi bir oluşum olduğumuzu düşünebilir. Yöre insanlarının yardımı Polonya olsun Çek Cum. olsun her ülkenin kırsal kesiminde mevcut olduğundan bunlardan olabildiğince faydalanmak gerek. Bizi arabayla bir yerden bir yere götürebilme ihtimalinin yanında bize bilmediğimiz coğrafyalarda rehberlik edebilirler. Eğer gönüllüler çıkarsa facebook sayfasını da açıp bu yaz bile projeyi başlatabiliriz... Çekler 4 yılda tüm belediyelerinin fotoğraflamasını tamamlamışlar, neden biz de yapamayalım? Face-smile.svg

Makedonyalı Vikipedistler bana en çok yakınlık gösteren vikipedistlerden biri oldular. Makedonca Vikipedi'de yazan Makedonya Türkleri'ni Türkçe Vikipedi'ye yönlendirerek Makedonya konuları hakkında madde girmeleri şeklinde ortak bir proje belirledik. E-postayla haberleşmeye devam ediyorum. Bu doğrultuda Vikiproje:Makedonya sayfasını oluşturdum. Makedonya Türkleri'nin projeye başlamasıyla birlikte Türkçe Vikipedi kullanıcıları da projeye İngilizceden madde çevirerek katılabilirler.

Chapter'ı olmayan tek ülke Türkiye değildi. Bu nedenle hem chapter kuruluşunda karşılaşılabilecek problemler hem de kurulmasından sonra karşılaşılan problemler ile çözüm önerileri sunuldu. Örneğin chapter'lar büyüdükten sonra parayla çalışan eleman bile alınabiliyor. En basitinden onun görevi, kurulan ofise gelen aramaları yanıtlamak şeklinde olabiliyor. Elbette bunu karşılayacak sponsorlar olmalı. Elbette bu yapı STK'den çok charity (hayır kuruluşu) şeklinde düzenlenmeli. Chapter içinde ayrı olarak oluşturulacak "para kontrol birimi" de sponsorlar için paranın nerelere harcandığına dair rapor vererek paranın ne kadar verimli kullanıldığını göstermeli. Tabii bo noktada chapter'a gönüllü olarak katkı yapan bu kullanıcılar karşısında parayla çalışan bir eleman olması o gönüllülerin organizasyonda nasıl tutulacakları sorunu da ortaya çıkıyor. Bunu da herkesin organizasyonda sorumlu olduğu bir kısım yaratılması ve herkese gelebilecek en angarya ve çok zaman alıcı iş için paralı eleman tutulmasının doğru olabileceğinden bahsedildi. Görevlerde de denge sağlanmalı ayrıca.

Bunun yanında Vikipedide aktif katkı yapmasa da, organizasyon bağlamında katkı yapabilecek gönüllüler de bulunabilir. Bunun en canlı örneğini Sırbistan Vikimedyası'nda gördüm. Vikipedist olamasa da organizasyon için çalışıp didinen birkaç gönüllü de vardı. Tabii bunların vikipedistlerin arkadaşları olabileceğini düşünüyorum ama neyseFace-smile.svg... Faaliyetler ve vikipedideki yenilikler hakkında yılda 4 kere yayınlanacak (çok kaliteli kağıdı olmasına gerek yok) bir dergi de çıkarılabilir.

İlginç olarak insanların en kolay uyum sağlayacağı proje olarak VikiKaynak'a yeni kullanıcı bulma yöntemi önerildi. Bunun yanında vikipedide çıkan tartışmalarda uzlaşmanın öneminden bahsedildi. Eskiden yaptığı katkılarla mimlenen kullanıcılara yaptıkları davranışlardan ötürü önyargılı yaklaşılmasının yanlışlığından bahsedildi. Bunun yerine, gönüllüyü o zamandan bu zamana yaptığı olumlu işler için takdir etmenin öneminden bahsedildi. Bu da aklıma, geçmişteki davranışlarından ötürü hizmetli seçilemeyen kullanıcıları getirdi. Zira, her oylamada karşılarına bu davranışları çıkıyor. Bu sanırım topluluk olarak aşmamız gereken bir konu... Bunun yanında okul projelerine daha çok önem vermeliyiz, hatta üniversite öğrencileri hocalarına bu tip proje tekliflerinde bulunabilir. Mesela, ders notunun %10'u biir vikipedi projesine katkıda bulunmak olabilir.

Ayrıca, yeni vikipedistlerin ilgi alanlarını görüp onları yönlendirecek küçük ama aktif bir takımın kurulması önerildi. Bunun da vikipedimiz için faydalı olacağını düşünüyorum. Belki bu organize olunmadan yapılıyor ama organize olunursa daha etkili biçimde uygulanabilir. Her vikipedi, kendi ülkesindeki hükümetle birtakım sorunlar yaşayabiliyor. Bu nedenle chapter'lar arası işbirliği büyük önem arz etmekte. Bu sayede hakkımızı uluslararası arenada ararken kolaylıkla yandaş bulabiliyoruz. Bu doğrultuda bir sonraki yıl da başka bir ülkede bu buluşmanın yapılması temennisiyle toplantıyı, genel bir değerlendirmenin ardından bitirdik.

NOT: Yoğun derslerden ötürü Türkçe imla bilgim de biraz uçmuş olabilir (chapter'ı gerekliliğini vurgulamak için orijinal adıyla kullandım), yaptığım imla ve noktalama hataları affola...--вяí¢αи76ileti 15:23, 22 Kasım 2012 (UTC)

Ellerine sağlık. Yazmak için biraz geç kaldığını bizde biliyoruz :). Neyse, fakat gerçekten iyi veya kötü artık hiçbir kullanıcıyı küstürmeme ve biraz daha büyük işlere girişme vaktinin geldiğinin farkında olmalıyız. Bunun haricinde projeler sürekli çoğalıyor. Nazif'e ben dahi kızmıştım. Fakat Nazif gibilere ihtiyacımız var arkadaşlar ve tabi diğerlerine. Artık bunu itiraf etme vakti ve şu meşhur engellemeleri inaktif hale getirme vakti gelmedi mi? Biraz heyecan, aktiflik ve aktivite gerekiyor. Haydi.....--i.e.msj 18:58, 22 Kasım 2012 (UTC)

Muharebe > Savaş[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Osmanlı savaşlarının hepsinde savaş ibaresi yerine muharebe kullanılmış. Daha doğrusu taşınmış. Burada konuyla ilgili bir tartışma var. Fakat savaş sözcüğü yerine muharebe sözcüğünün kullanılmasının mantığını anlayamadım, gereksiz nedenler gibi geldi bana. Sanırım bir kişi tarafından yapılmış. Eğer burada da onay verirseniz Muharebe olarak adlandırılan tüm Osmanlı savaş maddelerini taşıyacağım. Koyunhisar Muharebesi yerine Koyunhisar Savaşı daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? -Seyit mesaj 15:05, 24 Kasım 2012 (UTC)

 • Savaş muharebelerden oluşur. Muharebe daha küçüktür, savaş büyük çerçevedir. Bazen tek çarpışmadan oluşan bir savaş varsa, ona muharebe denmez. İngilizcedeki battle-war ayrımı gibi...Vikiçizer (mesaj) 15:10, 24 Kasım 2012 (UTC)
Evet bu doğru fakat burada görüldüğü gibi hemen hemen tüm savaşlar muharebe olarak adlandırılmış. En azından Ankara Muharebesi yerine Ankara Savaşı'nın kullanılabileceğini düşünüyorum. -Seyit mesaj 15:17, 24 Kasım 2012 (UTC)

Kaliteli madde işareti[kaynağı değiştir]


Merhaba arkadaşlar. İngilizce Vikipedi kaliteli maddeler için sağdaki işareti kullanıyor. Bizde de Link KM şablonu kullanıldığında sağdaki işaret çıkıyor. Uyumsuzluk oluyor diye düşünüyorum. Sizce biz hangisini kullanmalıyız? Eskisine mi devam etmeliyiz, yoksa sağdaki ile mi değiştirmeliyiz. -Seyit mesaj 15:50, 24 Kasım 2012 (UTC)

Çoğu dil Vikipedi'sinde sağdaki işaret kullanılıyor. Fakat hala yıldız kullananlarda var (fr:Ayvalık, eo:Ayvalık gibi). Fakat ikisi arasında biraz kararsız kaldım. Soldaki yani eski kullandığımız daha güzel ve benim oyun ondan yana. Acaba Meta'da durum nasıl tartışıldı? veya tartışıldı mı?i.e.msj 16:05, 24 Kasım 2012 (UTC)
 • Şahsen diğer dillerin çoğunluğunda kullanılan sağdaki sembolü tercih ederim. Mimar77 (mesaj) 18:27, 24 Kasım 2012 (UTC)

İngilizce Vikihaber'in kapatılması[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı:Brian McNeil Vikihaber'e İngilizce Vikihaber'in kapatılması için tartışıldığını 19 Kasım tarihinde haber vermiş. Oylama burada devam ediyor. Fakat 19 Kasım tarihinde verilen bir haberi bile biz yeni duyuyoruz. Bence Türkçe Vikihaber'in de kapatılması, Vikigezgin'in açılması için fikir birliği oluşturma zamanı geldi. Aylardır doğru düzgün katkı yapılmıyor ve neredeyse atıl durumda bekliyor. Siz ne dersiniz?i.e.msj 16:28, 24 Kasım 2012 (UTC)
 • Türkçe Vikihaber'in kapatılması için Vikihaber'in tamamen kapatılması gerekir. Haklısınız. NTV gibi haber siteleri varken Vikihaber'e kim bakar? Ama New York Times gibi haber siteleri varken İngilizce Vikihaber' kim bakar? Yine kimse. Ya tamamen kapatılmalı ya da Vikihaber kaderine terk edilmeli. Empi-ileti 18:03, 24 Kasım 2012 (UTC)
Vikihaber'in kapatılması değilde işlevi tartışılmalı. Lubunya  POSTA  09:28, 25 Kasım 2012 (UTC)

Katılım isteği[kaynağı değiştir]

İyi çalışmalar herkese. Vikisöz'deki hizmetlilik oylamasına katılımınızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler. --Vitruvian 18:21, 26 Kasım 2012 (UTC)

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de Vikipedi'de hizmetli olabilmek için 3'üncü defa başvurumu yaptım. Ayrı bölüm açmaya gerek yok. Olumlu veya olumsuz katkı için bilgilendireyim istedim.--i.e.msj 21:03, 26 Kasım 2012 (UTC)

Topluluk kararına istinaden 4 kullanıcının engelinin kaldırılması[kaynağı değiştir]

En çok destek alan ve görüş bildirilen başlıkta o. 21 olumlu ve 1 çekimser. Hayırlı olsun.--i.e.msj 19:13, 27 Kasım 2012 (UTC)
engeller engelleyen hizmetli tarafından kaldırılır. --kibele 19:23, 27 Kasım 2012 (UTC)
Vikipedi:Engelleme politikasında "engeller engelleyen hizmetli tarafından kaldırılır" şeklinde bir ifade yok. Politikada sadece "Herhangi bir kullanıcının engelini, engelleyen hizmetli ile görüşmeden kesinlikle kaldırmayın" şeklinde bir ifade var ki ilgili hizmetlilerle gerek engellerin ilk gerçekleştiği anda, gerek mail yoluyla gerekse bu sayfada konuşulmuş, engellerin kaldırılması gerektiğini savunmuştum. Ortada topluluğun tamamı tarafından savunulan ve desteklenilen bir gerçek varken, engellemelerin temellendirilmesinde ve EP'de bahsettiğiniz ifadenin geçmemesi sebebiyle engellemeleri tekrar aktif hale getirmeniz yanlıştır. Lütfen bu yanlışı tekrarlamayınız.--Reality 19:29, 27 Kasım 2012 (UTC)


Bize sürekli nezaketten ve anlayıştan bahseden hizmetliler bugün gleip bunu söylüyor ve Vikipedi:Nezaket'e uygun olmayan cümleler sarf ediyorsa gerçekten üzücü. Neyse Vito, aynı şeyi ben sana söylesem ne derdin? Mesela epeydir katkı yapmıyorsun ve çıkıp bunu söylüyorsun ben uyarı ya da engel alır mıydım? alırdım. gerçekten anlamıyorum sizleri. bu mu yani cevap? --— heddagabler 20:36, 27 Kasım 2012 (UTC)
Kolay, kolay bu tür işlere burnumu sokmam. Fakat uzun süre önce devam etmiş bir tartışma ve ardından konunun üzerine meta'da görüş bildirme bulunuyor. Kimse kusura bakmasın, fakat bu konuyla ilgili engel veren hizmetliler dahil kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Verilen engelin uzun olduğunu, diğer süresiz engellerin ise gereksiz ve yetersiz olduğunu düşünenler çok. Fakat ne hikmetse bunu basit bir şekilde güzelce konuşup çözemiyoruz bir türlü. Meta'ya gitmesi gereken bir konu olduğunu emin olun düşünmüyorum. Bence topluluğun isteklerini de artık görmezden gelmemek gerekir. Bu konuda neden çok hassasız? Lütfen bu konuda tartışmamızı saygı çerçevesi içerisinde yapalım ve topluluğun çoğunluğunun engellemenin kaldırılması yönünde istekleri bulunduğunu burada tartışalım.--i.e.msj 19:34, 27 Kasım 2012 (UTC)
Vito'nun yukarida nezaket sinirlarini asan ifadesi icin neden yaptirim uygulanmiyor? Ayni ifadeyi bir baska kullanici yazsa acaba sonu ne olurdu? Benvewikilerim (mesaj) 08:42, 28 Kasım 2012 (UTC)

Reality006'nın süresiz engellenmesi[kaynağı değiştir]

Engeli veren kullanıcı Vito Genovese ve onun yukarıda, engellemiş bulunduğu kullanıcıya sarf ettiği nezaketi hiçe sayan yorumu. İşlemi bir başka hizmetli, durumu detaylıca ele alarak yapmalı. esc2003 (mesaj) 21:10, 27 Kasım 2012 (UTC)

 • "dokunan yanar" :/ --— heddagabler 22:26, 27 Kasım 2012 (UTC)
Meta'daki sorunu çözmeye Stewardlar bile yanaşmıyor. Atıl durumda kalan, sonuçları aslında belli olan ancak dikkate alınmayan güvenoyu yoklamasının sonucunu en azından burada tartışmalıydık. Fakat yok hükmünde sayılıyor. Sessizlik zaman kazanmak için faydalı bir yol olarak görülüyor. Mutlu değilim. Hem de hiç mutlu değilim. Kullanıcı adıyla Türkçe Vikipedi'de sık sık çalışan ve tartışmalara katılan yaklaşık 50-60 kullanıcı var. Yani öyle aman aman tartışmalara katılan kullanıcımız yok. Umarım bunda hem fikirizdir. Ve güvenoyunda bu kullanıcılardan 21'i destek, 1'i çekimser oy kullanıyor. Gerekli tartışmalar yapılıyor. Ancak bu durum bu kullanıcıları engelleyen hizmetliler tarafından görülmüyor, Olayın bağlamı belli, kimin ne niyetle hareket ettiği belli. Vikipediye gayet maksatlı bir şekilde onca zarar verilirken sesini çıkarmayanların şimdi haksızlıktan, ihlalden falan söz ediyor olmaları da manidar. deniliyor. Ayrıca söyleyecek başka bir husus olmadığını ve her şeyin konuşulduğu belirtiliyor. Meta'da ise gelen bir kaç yabancı karşılıklı anlayış gerekli diyor. Anlayış gösterilmiyor sanılıyor. Tekrar ediyorum, bu durum bir kaç kullanıcının fikri değildir. Her birinin benim gibi her dakika burada olup cevap vermesini istiyor olabilirsiniz elbette, üzgünüm ancak bu mümkün değil. Çoğu küstü gitti çünkü. Lütfen buraya bir cevap yazın, vesselam.--i.e.msj 23:22, 27 Kasım 2012 (UTC)
Sistematik olarak trollük yapan kişilerin engellenmesinden bahsediyoruz. Bu kişiler engellendi diye küsüp giden varsa, engelleri kaldırıldı diye de küsüp giden olacaktır, yani konu hakkında sürekli tek taraflı bir görüş birliğinden bahsetmek mmkün değil. Her zaman çok sesi çıkan haklı değildir. İyivikiler... [ho? ni!] 05:29, 28 Kasım 2012 (UTC)
Homonihilis sağolasın. Fakat ben bu kişiler engellendi diye küsüp gideceğim demedim, sende deme ve gitme istersen. Öyle anlaşılıyor çünkü. Şurada oy kullananları Vito, sen, Yabancı, Kibele ve Eldarion'nun düşman gibi görmesine gerek yok. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Kısa kısa yanıtlar haricinde bir iyi niyet kırıntısı dahi gösterilmiyor.(Meta'daki tartışmaya istinaden) Olaya neresinden bakıldığı çok önemli. Bak mesela bir örnek vereyim. Vito Devriyelik başvuru sayfasının oylama haline gelmemesi konusunda oldukça hassas. Aslında Rapsar ile olan sorunu da buradan çıktı. Bunu bilmeyen var mı? Yok. Kimsenin kimseyi burada sıkıştırdığı filan yok. Benim ağzımdan engellemeyi hemen kaldırın bak gibi bir tehdit çıkmadı? Yalnızca tek istediğimiz bu beş hizmetlimizin şuradaki sonuçları görmezden gelişi. Herkes Vito'nun açıklama yapmasını bekliyor. Kısa, kısa katkılardan hiçbir şey anlamıyorum ve anlaşılmıyor. Ayrıca bu durum hala bir sopa olarak kullanılıyor. Kızdığım noktalar bunlar. Allah'ınızı severseniz Vito, Kibele, Yabancı ve Siz benim şu anda bu konudaki kattığım tartışma kadar neler kattınız. Küçük yanıtlarınız bana taraflı geliyor arkadaşlar. Neden çekiniyor bu hizmetliler? Yalnızca bağıran iki üç kişi olarak bunları görüyorsanız, zaten başka diyebileceğim bir şey yok. Saygılar. --i.e.msj 07:48, 28 Kasım 2012 (UTC)
Ufak Not: Ben hizmetli değilim. Yukarıdaki yorumdan benim de hizmetli olduğum yönünde bir anlam çıkabilir diye eklemek istedim. Sanırım i.e. de o anlamda yazmadı zaten ama cümleler konteks dışında okunduğunda hizmetli olduğum sanısı oluşabilir, ama değilim. İyivikiler... [ho? ni!] 08:33, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • 5 hizmetlinin ortak kararıyla verilen bir engelleme kararını, bu karara katılmadığını belirten başka bir hizmetlinin, üstelik uzunca bir süre Vikipedi'den uzak kaldıktan sonra gelip, burda alınmayan bir karara uyarak kaldırdığını ilan etmesini nasıl değerlendirelim şimdi? Bence bir intihar girişimiydi. Sessiz gitmemiş oldu. 10 gün önceki bir oylamada aldığı tutumla da artık burdaki işleyişi pek de umursamadığının sinyallerini vermişti. Ben de Vito'nun yerinde olsam aynısını yapardım. Sargonileti 07:56, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Bir üstteki mesaj alt başlığında Reality006 niçin engelleri kaldırdığını anlatmış ama olayı intihara mı indirgiyorsunuz(veya değerlendiriyorsunuz diyeyim)? "Ben de Vito'nun yerinde olsam aynısını yapardım." dediniz. Bunu yapmakla neyin önünü almış olacaktınız? Hizmetliliğin istismarı bu gibi bir durum için uygun bir gerekçe değil. Kullanıcılar üzerinde baskı oluşturmak gibi nedenlere bağlı olarak bu gerekçe sunulmalı ve yaptırım uygulanmalıdır. Diğer hizmetlilerle zıtlaşmanın engel gerekçesi olarak bunu uygun bulmuyorum. Reality006 engeli kaldırırken mantıklı bir argüman sundu. ""engeller engelleyen hizmetli tarafından kaldırılır" şeklinde bir ifade yok. Politikada sadece "Herhangi bir kullanıcının engelini, engelleyen hizmetli ile görüşmeden kesinlikle kaldırmayın" şeklinde bir ifade var ki ilgili hizmetlilerle gerek engellerin ilk gerçekleştiği anda, gerek mail yoluyla gerekse bu sayfada konuşulmuş, engellerin kaldırılması gerektiğini savunmuştum. Ortada topluluğun tamamı tarafından savunulan ve desteklenilen bir gerçek varken, engellemelerin temellendirilmesinde ve EP'de bahsettiğiniz ifadenin geçmemesi sebebiyle engellemeleri tekrar aktif hale getirmeniz yanlıştır." Evet, engel veren hizmetlilerle yeterince iletişime geçildi, geçilmeye çalışıldı. Topluluk kararının yanlış olduğunu düşünüyor ve engelin kaldırılmasına yine de karşı çıkıyorlarsa somut bir kural çerçevesinde bunu açıklamaya mecburdurlar. esc2003 (mesaj) 08:31, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Mesela Emperyan bana pişman olduğunu ve süresiz engelin süreli engele çevrilmesini istediğini söyledi. Bunu önce iki defa Vito'ya bildirdim. Hiç cevap gelmedi uzun süre, ta ki dün bu olay oluncaya kadar. O zamanda benim görevim değil, ben engelleme yapmadım dedi. Hemen ardından Eldarion'a dün konuyla ilgili e-posta gönderdim. Ancak kendisi sanırım e-postayı okur okumaz soluğu burada alarak, benim neden Steward'lara konuyu söylediğimi olumuz oyuna neden yaptı. Ben hizmetli olursam Reality'nin yaptığı şeyi yapar mıyım diye soruyor şimdi. Yapmazdım efendim, yapmazdım. Sayın Kibele'den ise hiç ses seda yok. Acaba içinden "Ocak ayına az kaldı nasıl olsa Rapsar'ın engeli bitiyor" mu diyordur? Bu meta'daki tartışmaya karşı bir zaman kazanma teorisi mi, merak ediyorum. --i.e.msj 08:45, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Reality'nin gerekçesi mantıklı değil. Bunu açıklamaya gerek duymamıştım ama madem mantıklı olduğu ileri sürülüyor açıklayayım. EP'de "Herhangi bir kullanıcının engelini, engelleyen hizmetli ile görüşmeden kesinlikle kaldırmayın" deniyor deyip ardından da "ama bir hizmetlinin engelini diğeri kaldıramaz denmiyor" denemez. Eğer bu hizmetliler aktif değillerse, ulaşılamıyorlarsa, durumda epeyce değişiklikler olmuşsa vb. böyle bir mazeret ileri sürülebilir. Politikanın özünü kavramak bunu gerektirir. Halbuki burda tam tersi bir durum sözkonusu. Reality'nin engel kararı veren hizmetlilere ulaşma şansı var, hepsi aktifler. Üstelik bir hizmetli değil 5 hizmetlinin verdiği bir karar var ortada. Bu engeli kaldırabilmesi için bu 5 hizmetliyle konuşmuş olması ve onları ikna etmesi gerekirdi. Bunlar yapılmadığı durumda açıkça hizmetli yetkisi kötüye kullanılmış olur. Kendisinin zaten önceden de bu engeli doğru bulmadığını açıkladığı şeklindeki ifade ile, sanki diğer hizmetlilerle görüşmüş olduğu gibi bir izlenim vermiş, halbuki bunun hiç bir önemi yok. Tersine daha önce farklı görüşte olan birisinin bu engeli kaldırması daha ters bir durum. İkinci olarak, Meta'da alınan karar geçerli midir? Ben bu oylamalara katılmadım, çünkü burayı bağlayan kararların burda alınması gerektiğini düşünüyorum. Burda engellenen kişilerin Meta'da bir topluluk oluşturmaları ve daha sonra oranın kararlarını, tüm topluluğun kararlarıymış gibi Vikipedi'ye dayatmaları da anlaşılmaz birşey. Sargonileti 08:57, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Anlaşılır bir şey efendim. Olayın gerçekleyiş şekli şöyle oldu: 1) Seksen uyarısız süresiz engellendi. 2) Buna karşı yorum yapan üç kişi daha (ikisi süresiz) engellendi - hemde gizli hizmetliler arasi bir tartışmayla 24 saaten az bir sürede. Böyle olunca konunun burada tartışması anlamsızlaşıyor ki metada yaptığı yorum nedeniyle bu wikide engellendiğini idda eden bile var. Bakınız Esc2003 de engellendi trolluk yaptığı (yersiz eleştiri) gerekçesiyle. Normalde vikilerde bu tür rutin olmayan kararları topluluk verir ve hemen her zaman "appeal" yolu açık bırakılır. Sözü geçen politikalar ingilizceden çeviridir ve tr vikipedi gibi bir uygulama en wikipedia dahil başka bir vikide yoktur. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 09:28, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Son cümlemdeki vurgu bir anlam kayması yaratmış. Neyin benim için anlaşılmaz olduğunu belirteyim. Çeşitli gerekçelerle engellenen kişilerin metaya gidip orda tartışmaları anlaşılır birşey. Ancak orda bir karar alıp, bunu topluluğun ortak kararı gibi sunmaları anlaşılmaz. Bu karar Vikipedide engellenenlerin ve bu engellemeye karşı çıkanların kararıdır. Doğruluğu, yanlışlığı tartışılır, aynı engel kararının doğruluğu ve yanlışlığının tartışılabileceği gibi, ancak türkçe vikipedi topluluğunun bir kararı değildir. Buna rağmen Reality'nin bu olayı Ortada topluluğun tamamı tarafından savunulan ve desteklenilen bir gerçek diye ifade edilmesi, esc2003'ün bu cümleyi aynen alıntılaması, i.e'nin topluluğun çoğunluğunun engellemenin kaldırılması yönünde istekleri bulunduğunu ileri sürmesi bence bir saptırma ve topluluğun yönlendirilmeye çalışılması oluyor.
  Süresiz engel kararı bence de ağır bir karardı, bu kararın yumuşatılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak hizmetlilerin kararına karşı çıkanların hala bir hesaplaşma peşinde olduklarını ve geri döndüklerinde katkı mı trollük mü yapacakları benim için iyice belirsizleşmiş durumda.
  Sargonileti 10:54, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Ben olayın başından beri şunu söylüyorum: 1) Politikalar yönlendirici niteliklidir, kolluk kuvetlerince enforce edilmesi (infaz/icra edilmesi) gereken kanunlar değillerdir. Kişinin davranışı uygunsuz ise buna yönelik yapılacaklar "süresiz engellemeye" gelene kadar bir çok adım vardır. 2) Engellenen kişiler engellemeleri kalktıktan sonra topluluk kararıyla tekrar engellenebilir. Bu engel yine topluluk kararıyla süresi dolmadan kalkabilir veya uzatılabilir. Topluluk kararı asıldır. Olmamış olaylar üzerine yorum yapmamalıyız. 3) Hizmetliler kendi aralarında topluluk adına hele topluluktan gizli karar alamaz çünkü hizmetlilerde sıradan kullanıcıdır. Tr Vikipedide hizmetliler yetkilerini ve rollerini fazlasıyla aşmıştır. Böyle bir ortamda insanların metada konuyu tartışması şaşılacak bir durum değildir. 4) Metada karar alınması sıradışı bir durum değildir. Bir vikinin kendi içinde tartışamadığı konular metaya taşınır (m:Requests for comment). Meta bu yüzden var. Metayı harici görmeyi son derece yanlış bir yaklasım olarak buluyorum. Şahsi kanaatime göre Tr vikipedide kişilerin yorumları gelişi güzel sansürlenmekte ve kişiler gelişi güzel engellenmekte. Amaç bu olmasa bile kişilere adeta gözdağı verilmekte ve kişilerde buna karşı olarak sivri yoprumlar yapmakta. Bu ortamı daha da germekte. Karşılıklı biraz hoşgörünün çözebileceği bir şey bu günlere geldi. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 12:14, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Sayın Sargon, işim gereği biri iki defa yazdıklarımı sildim. Emin olun benim bir şey direttiğim yok. Tabirinizdeki gibi gerçekten benimde cümlelelerimdeki vurgu bir anlam kayması yaratmış. Bende yalnızca ve yalnızca sizin söylediklerinizi söylemeye çalışıyorum. Ben artık bu işin gizli alınma yönünde bile değilim emin olun. Yalnızca bu engellerin uzun olduğunu belirtiyorum. Yemin edebilirim. Kusura bakmayın. İyi çalışmalar.--i.e.msj 12:25, 28 Kasım 2012 (UTC)
  @Bilinen Bir Beyaz Kedi, 1) Politikaları birileri icra etmeli, devriyelerin vandallarla savaştığı gibi, hizmetliler de trollük ile savaşmalı değil mi? (Çok şükür ki, hizmetli falan değilim.) Engellemeye gelene kadar bir dizi tedbir alınabilir sözünüze aynen katılıyorum, ancak engellemeye kadar gelinen sürecin tamamını bilmiyorum, ancak patlama anından bir süre önce burdaydım. Gördüğüm o ki, zaten önceki dönemden bir birikim vardı. 2) Haklısınız, olmamış olaylara göre karar alınmaz, ben zaten tereddütümü söylüyorum. Örneğin Reality'nin, muhtemelen başka zaman hizmetli olmasını desteklemeyeceği, bence devriyeliği bile zar zor yapan birisini hizmetli olması için desteklemesinin tek nedeni var olan hizmetlilerle bozulan ilişkisiydi. Belki istemeden, ama bir VP:TROL olma durumu var. 3) Hizmetliler kendi aralarında mail yoluyla, telefonla vb. haberleşip karar alabilir, bunda ne var ki. Hizmetliye 3 tane yetki verilmiş. Madde ve dosya silme, koruma altına alma ve engelleme/engel kaldırma. Bunu tek tek de kullanabilirler, toplu olarak da. Her bir engel kararında önce tartışma açılması gibi bir kural zaten saçma olurdu. 3 kişi birden engelleneceği için 5 hizmetli ortak karar vermiş. Bunu bir hizmetli yapsaydı pek hoş görünmezdi, ama somut durumda trollük yapıldığı konusunda bir ortak görüş var. Bu ancak şöyle sorun olabilirdi. Bir grup hizmetli diğer hizmetlilerin karşı çıkacaklarını bildikleri için diğerlerine haber vermeden darbe yapar gibi bir karar alıp yetkilerini kullanırlar. Halbuki bu kararın ardından haberi olmayan iki hizmetliden biri (Khutuk) desteklediğini diğeri de (Reality) karşı çıktığını söylemişti. Burda bence yetkilerini aşma durumunu, kararı alış biçimi üzerinden açıklamak doğru olmaz. Sonuçta hizmetliye verilen bir yetkidir ve kullanıyor. Kararın alınış biçimine değil, içeriğine eleştiri getirerek, cezanın yapılan eyleme karşılık gelmediğini savunabilirsiniz. Muhtemelen ben de bu durumda size destek verirdim. 4) Meta'da karar alınabilir herhalde, o kadar tecrübem olmadı. Ama bence burda içinden çıkılamayan ve diğer dillerdeki vikilerle tartışmayı gerektiren, ya da genel olarak tüm vikilerde ihtiyaç olan birşey için metaya gitmek sanırım tercih edilir. Meta'nın bir şikayet yeri ya da bir üst mahkeme gibi çalıştığını sanmıyorum. Nitekim uzun süren tartışmalara, diğer Vikilerdekiler anlasınlar diye İngilizce yapılan açıklamalar rağmen, Metadan türkçe vikipediye hiçbir şey söylenmedi. Demek ki, Meta'nın işlevi bu değilmiş.
  Sonuc) Karşılıklı hoşgörü bence de sorunları çözecektir. Bunun yolu da Reality'nin yaptığı tarzda bir intihar saldırısı yapmak ve diğerlerinin de bu eylemi desteklemesi değil, ikinci defa elde edilen fırsatları iyi değerlendirmek ve hesaplaşmada bulunmanın amaçlanmadığını, katkı yapmak için burda olunduğunu göstermektir.
  @i.e. Niyetinin ne olduğunun farkındayım, ama bu yöntemlerle karşılıklı hoşgörü geliştirilmez. Sargonileti 13:45, 28 Kasım 2012 (UTC)
  1) Vikide alınan kararlar vikinin kalitesiyle ilgili olmalıdır. Bir kişi eğer vandallık yapıyorsa engellenir çünkü içeriğe zarar vermektedir. Vandallıkla ilgili engellemeler rutindir. Vandal vandallıktan vaz geçtiği anda engelleme kaldırılabilir. Engelleme hapis cezası gibi yorumlanmamalı. Hizmetlilerin "tröllere savaş açması" anlam karmaşası yaratmakta. Troller topluluk kararıyla engellenmelidir. 2) Benim perspektifinde Reality metadaki karar uyguladı. İkinci kere engelin kaldırması hataydı (wheel warring'e gerek yok) ama aylardır yok sayılmak insanları haliyle çileden çıkarıyor. 3) Hizmetlilerim toplu olarak karar alması son derece yanlıştır. Bu CABALlaşmayı beraberinde getirir. Hizmetliler toplulukla beraber çalışmalıdır. Bu hem topluluktaki yeni bireyleri eğitir hemde hizmetlilerin aldığı karara sonradan gelecek itirazları azaltır veya önüne geçer. Hizmetlilerin oyu ve/veya yorumları benimkinden yada sizinkinden zerre kadar değerli değildir. Herkes eşittir. Bu vikilerin temel ve tartışmaya açık olmayan prensiplerindendir. 4) Metaya bir çok nedenle gidilir. Bazı meta tartışmaları bazen yerel bazen ABD ve bazen uluslararası basında dahi konu olabilir. Metanın bir tüzel kişiliği yoktur ve meta vikileri yönetmez. Meta vikimedya topluluğunun meta (içerik-dışı ve vikimedyanın kendisini ilgilendiren) konuların tartışılması için kurulmuştur. tr.vikide tartışıldığında kişiler engellendiği için tartışma metaya taşınmıştır. Yoksa tartışma Temmuzda bu sayfada başlamıştı. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 23:11, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • Sessiz kalmak, yapılanlara "onay vermek anlamına geldiği" için yorum yapacağım: Hiç bir şekilde tasvip etmiyorum. --Kmoksy (mesaj) 09:05, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • (...) Buradan kararlara çok güldüğümü belirtiyor, ve bu işin böyle yürümeyeceğinin ısrarla altını çiziyorum. Reality'nin engellenmesi tamamen Vito Genovese'nin insiyatifidir (veya kendi deyimiyle 'saçmalığıdır' ve kesinlikle hiçbir politika ile bağdaşmamaktadır. Ve şunu bilmelidir ki artık kullanıcıların sabrı tükenmiştir. Buradan da söylüyorum bu yöneticiler gitmedikleri sürece ben Vikipedi'ye katkıda bulunmayacağım. Buyrun özgür düşüncesini açıklayan NicoRoman'ı da süresiz engelleyin. Hodri Meydan! --NicoMesaj 14:06, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • Şu yorumu yapacağım: burada hiçbir hizmetli gelip açıklama yapamıyor çünkü yapacak açıklamaları yok. Vito'ya uyarı verilmelidir yukarıdaki nezaketsizliğinden ötürü. verilecek mi? ahahha! hizmetliler, ah hizmetliler! vikipedi'yi sizler yaratmadınız ve elinizdeki engel tuşundan başka bir şeyiniz yok. açıklama yapacak kadar cesur değilsiniz. bir hizmetli yukarıda nezaketi aşan cümleleri dile getirdiği için hiçbiriniz çıkıp ona bir uyarı veremezsiniz. gerçekten, üzülüyorum ama engellenenler için değil hizmetlilerin var olan bu tutumu için. bu yüzden artık hizmetli oylamalarına katılmıyor, hiçbiriyle muhattap olmuyorum. burayı terk etmeyeceğim çünkü burası onlara ait değil. burası kimseye ait değil. benim vikipedi'ye katkılarım onlarınkinden daha fazla. madde silmek, engellemek filan sizin olsun. varsın açıklama da yapmayın kaybeden bir tek siz olacaksınız. tabi bir de hizmetli hayranı kullanıcılarımız olmadıkça.
 • Bir de sargon'un "Burda engellenen kişilerin Meta'da bir topluluk oluşturmaları ve daha sonra oranın kararlarını, tüm topluluğun kararlarıymış gibi Vikipedi'ye dayatmaları da anlaşılmaz birşey" demesi gerçekten bana haksız bir cümle gibi geliyor. engellenenler 20-30 kişiydi mi? sanki vikipedi'de aktif kaç kişi var? 50 kişi var mıyız? yarısından fazlası orada mıydı? peki sargon, sence hizmetliler neden suskun? hiç soruyor musun bunu kendine? hiç soruyor musun viki dışı neler hakkında konuştukları ve bu konuştukları burayı nasıl etkiledikleri"? bence sormalısın. çünkü kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir ve hizmetlilerin yapmış olduğu hataları, görmezden gelemeyiz. gelmemeliyiz. bence vito'nun reality engeli kaldırılmalı ve şikayet sayfası kullanılmalıdır. tarafsız ve bu 5 hizmetli dışındaki bir hizmetli kararı vermelidir. ama taraf olan bir hizmetli gelip nezaketi aşan bir cümle kurup ardından engellemesi evet evet çok tarafsız bir hareket! yersek. --— heddagabler 16:36, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Cevap Cevap Hedda, eğer "hizmetli hayranı kullanıcılarımız" ifadesi bana dönük ise teessüf ediyorum. Hiç bir kişi, görüş, lider, ideoloji, din vb.nin hayranı değilim. (Belki Behzat Ç.'nin hayranı sayılabilirim ama o tam sayılmaz.) Tersine aynı Behzat Ç. gibi iktidardan falan hiç hazzetmem. 10K projesinde aktif olan Mskyrider ve bazen VP:İBP'ye katılan Yabancı dışında diğer hizmetlileri de pek tanımıyorum. Dolayısıyla aralarındaki ilişkileri de ne merak ettim, ne de sordum. Şu anda suskun olmalarınını da bir Vikipedi politikası olan meşhur trolleri beslemeyin politikasına bağlıyorum. Yoksa, gördüğüm kadarıyla hizmetliler de burda yazan diğer kişiler kadar tartışabilecek kişiler. Sargonileti 19:09, 28 Kasım 2012 (UTC)
  şimdi, trolleri beslemeyiniz iyi güzel de gerçekten ortada trollük bir şey mi var? cidden sizden beklemezdim böyle "talihsiz" bir yorumu. gerçekten ortada 20 kişiden fazla bir trol var (bunlar vikipedi'ye yıllrını vermiş, çoğu maddeyi önemli ölçüde geliştirmiş troller oluyor) ve hizmetliler de onları beslememek için yorum yapmıyor. ne deyim? iyi bakalım. olayın ciddiyetini anlamanız dileğiyle. bu arada, sizin de aynı şeyi yapıp trolleri beslememeniz gerekir. yorum yapmayarak. sadece hizmetliler için geçerli değil bu durum çünkü. iyi akşamlar. --— heddagabler 19:25, 28 Kasım 2012 (UTC)
  Öfkelisiniz, lütfen yazdıklarımı daha sonra bir kez daha okuyun. Yanlış anlam çıkarıyorsunuz.Sargonileti 19:47, 28 Kasım 2012 (UTC)
  niye öfkeli olayım ki? gerçekten? müziği açmış dinliyor öbür yandan birkaç işimle uğraşıyorum. öfkenin ö'sü bile yok. "Şu anda suskun olmalarınını da bir Vikipedi politikası olan meşhur trolleri beslemeyin politikasına bağlıyorum." diyorsunuz. bu ne demek oluyor? -— heddagabler 19:54, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • ek bir şey yazacağım, Kullanıcı:NicoRoman, 24 saatliğine Kullanıcı:Mskyrider tarafından engellenmiş. madem kensini böyle engel gücü filan kullanabiliyor ve yerinde (?) kararlar alan bir hizmetliyse şunu da bir göz atmalıdır. AA, pardon, mskyrider da beş hizmetliden biriydi değil mi? üzücü ya. gerçekten üzücü. ama üzücü olanın ne olduğunu söyleyemem. malûm direkt engel. süreli süresiz seç beğen. --— heddagabler 16:47, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • Vito'nun nezaket sınırlarını aşan davranışını cezasız kalmamalı. Yoksa kamuoyu vicdanı yara alır. Benvewikilerim (mesaj) 17:23, 28 Kasım 2012 (UTC)
ne kamuoyu ya? kamuoyuyu takan mı var? 20 kişiden fazla kullanıcının katıldığı ve oy verdiği/yorum yaptığı meta sayfası için kullanıcılar bile "Burda engellenen kişilerin Meta'da bir topluluk oluşturmaları ve daha sonra oranın kararlarını, tüm topluluğun kararlarıymış gibi Vikipedi'ye dayatmaları da anlaşılmaz birşey" diyorsa hizmetliler ne desin. kamuoyunu önemseyen olsaydı o yorumlar sonra bir şeyler olurdu. nico yerine önce vito uyarısını/engelini alırdı. --— heddagabler 17:29, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • Reality zaten hizmetliliği bırakmak istiyordu ve yanlış engellemelerden sonra bu fonksiyonunu kullanmadı. Meta'ya yaptığı başvurunun bekletilmesi istenince hizmetliliği kaldı. Sadece tek tarafın konuştuğu ve bu yüzden Meta'da sonuca bağlanmayan şikayetin gereğini uygulaması elbette hizmetliliği kötüye kullanmak olduğundan hizmetlilik yetkisinin alınmasında bir sakınca görmüyorum ancak bununla birlikte süresiz engel verilmesi yanlış. Şikayet sayfası elbet kullanılabilirdi. Bana bu Reality'yi süresiz engellemek için kullanılan bir fırsat gibi geldi. Belki şikayet sonrası 1 aylık da olsa engel verilebilir ve Reality Vikipediye katkı yapmak istemeyip bu niyeti her fırsatta belli ediyorsa süresiz verilebilirdi ama şu anki engel gerçekten yersiz olmuş. Belki ortam tekrar eski sıcaklığına kavuşur, eski heyecanımızı yeniden yakalayıp Vikimedyamız'ı aktif hale getirip diğer Avrupa ülkelerindeki vikipedistlere nüfusumuzla doğru orantılı olarak vikipediyi nasıl geliştirdiğimiz doğrultusunda bilgilendirme yapıp ülke olarak prestijimizi arttırabilirdik ama Belgrad dönüşü yazdığım yazı neredeyse hiç dikkate alınmadı. Diğer hizmetlilerin çoğu artık beni pek dikkate almasa da, kendi kendime takılıp vikipedi için az çok bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Eğer konferans dönüşü yazım sinerji ve heyecan yaratsaydı daha istekli olarak Vikimedya'nın aktifleşmesinde ve WikiExpedition gibi projelerde aktif görev almak istiyordum ama şunu anladım ki, böyle keyfi engellemelerin olduğu ve uzlaşmanın esamesinin okunmadığı bir yerde pek hak ve hukuk aramamak lazım. O nedenle yapılan haksızlıkları gayet olağan karşılıyorum ve bu konuda az ve öz yorum yapan Kmosky'ye katılıyorum. Burada son 1 yıldır görünen manzara açık olarak şudur: Vikipediyle ilgilenmeyi seviyorsanız özgür bilgi için katkıda bulunun, katkıda bulunmak istemiyorsanız hizmetlilerle tartışıp engel yiyin, kalan sağlar bizimdir (!) Ben ilkini seçtim, kafam rahat hiçbir şeyi dert etmiyorum, hobi olarak vikipediye giriyorum, moralimi bozup bilgisayar başında saatlerimi neden haksız sonuçlanacak tartışmalarla harcayayım ki... Herkese iyi vikilemeler diliyorum (tıpkı eski günlerdeki gibi)--вяí¢αи76ileti 17:49, 28 Kasım 2012 (UTC)
  • Reality neden hizmetliliği bırakmak istiyordu? Bu çok önemli bir detay. Vikimedya logosunun altinda ne yaziyor? "Özgür Ansiklopedi". Hizmetlilerle tartışan engellenecekse Özgür Ansiklopedi olmuyor. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 23:18, 28 Kasım 2012 (UTC)
   • Sabri ben dikkate aldım Belgrad yazını :) İş yoğunluğundan dolayı Viki'de çok vakit geçiremiyorum bu ara, girdiğimde temizlik yapmakla uğraşıyorum, özel olarak sorduğum soruya cevap yazmadığım için kusuruma bakma.--Khutuckmsj 12:13, 29 Kasım 2012 (UTC)
 • Reality kafasına göre karar alıp uygulamış, hizmetli yetkilerini uygunsuz biçimde kullanmış. Hakaretin, saldırının, komplo teorisinin diz boyu olduğu Meta tartışmasını "topluluk kararı" olarak görmek absürd. Amacının sadece eski tartışmayı canlandırmak olduğunu, bu esnada "kendini feda ettiğini"(?) düşünüyorum. Engellerin geri getirilmesi ve Reality'nin yetkiyi kötüye kullanmaktan ötürü engellenmesi kararını destekliyorum. Vito Genovese ve Nico Roman'ın 24 saat engellenmeleri de doğru kararlar. --Khutuckmsj 12:00, 29 Kasım 2012 (UTC)
  • Bence... Metayi yok saymak absürt... Eleştiriye sıfır tölerans absürt... Kişilerin hakkında delil göstermeksizin sadece ve sadece gizli tartışmayla ve gizli kararlarla insanların süresiz engellenmesi absürt... Bu ne? McCarthy dönemi'nin tr vikipediye uyarlaması mı? Bunun savunulabilir bir tarafı yoktur. Eski konunu diyerek geçiştirdiğiniz mevzu, benim açımdan devam etmekte olan bir problem. Kanımca, vikiyi yöneten hizmetliler açıkça ve ısrarla vikinin ruhuna aykırı hareket ediyorlar. Bu yorumunuzla hayal kırıklığıma bir yenisini eklediniz. Çok üzücü. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 17:39, 29 Kasım 2012 (UTC)
   • Beyaz Kedi, "vikiyi yöneten hizmetliler" ne demek? Viki benim, ben Vikiyim; beni de yöneten sadece benim. Hizmetliler kimseyi yönetmiyor. Bahsettiğiniz konu benim için çoktan kapandı, bitti. Viki'nin ruhu işbirliğidir, işbirliğinin baltalanmasına asla izin verilmemeli.--Khutuckmsj 21:37, 29 Kasım 2012 (UTC)
    • Topluluk yok sayıldığı zaman bu yönetilme oluyor. Mesela benim yaptığım yorumlar hizmetlilerce yok sayılıyor. Neden? Çünkü ben hizmetli değilim. Konu kapanmış olsa mesaj sayfamdaki gibi bir eleştiriye maruz kalmazdım. Demeki konu daha kapanmadı. Due process oluşmadığı müddetçe bu konunun kapanabileceğini düşünmüyorum. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 21:59, 29 Kasım 2012 (UTC)

Ben Vito'ya engel "cezası" verilmesine karşıyım. "... hiç sinirlenmem, hiç kızmam..." diye yazmıştın Vito, hatırladın mı. (ne oldu da buraya geldin, o ayrı konu) Engellemek yetmez, ensesine iki kurşun sıkalım, olsun bitsin :) Ne yapıyoruz biz yahu. Ceza, ceza. Yanlış yaptın, ceza. Barbarlaşıyoruz gibi geliyor bana. Kızma bana Khutuk, lafım sadece sana değil. Yetişkin bir insan, gerekli görüyorsa özeleştiri yapar. Yapmazsa istenir. Yine yapmazsa, yetişkin bir insan olarak kendi kararıdır. Ben olsam, iş buraya geldikten sonra yapmam. Kesseniz yapmam... Ceza, insanı değiştirmez, insanı kendisi değiştirir. Hepimiz insanız, an gelir zıvanadan çıkarız. Hanginiz "insan değilim" diyebilir, sorarım. --Makedon (mesaj) 16:04, 29 Kasım 2012 (UTC)

 • Yukarıda bir arkadaşın, Viki'ye düzenli katkıda bulunan 50-60 kişiden hemen hemen kimsenin bu gibi tartışmalara iştirak etmediğini serzenişli bir üslupla belirtmesi üzerine, kendi adıma, neden bu tartışmalara katılmadığımı ifade etme zorunluluğu hissettim. Katılmıyorum, çünkü bunları faydasız bulmanın ötesinde, kimin haklı olduğuna eminlikle karar veremiyorum. Bu tartışmaların, Viki'nin ansiklopedi kısmına (tartışmasına, çeşmesine, politikasına falanına değil) düzenli katkı yapan kişileri bu işten soğuttuğu açıktır. Yetmezmiş gibi, bir de tartışmalara katılmaları isteniyor. Oysa bu kişilerin Viki'ye katılma amaçları ansiklopedi kısmına az çok katkıda bulunmaktı. Diğerlerini yönetme iddiası, çeşitli tartışmalara girerek haklı çıkma isteği falan değildi. Yani ben yalnızca katkı yapmak istiyorum, gereksiz tartışmalara girmek istemiyorum. Fakat benim dışımda cereyan ediyor olsa dahi bu tartışmalar nedeniyle Viki'den soğuyorum maalesef. Belki tuhaf kaçacaktır, fakat şöyle bir önerim var. Tüm bu tartışmaları aynen ve olduğu gibi yüzüstü bırakalım ve unutalım. Bariz vandalizm yapmış olanlar dışında engellenenlerin engelleri kaldırılsın ve bir süreliğine benzer tartışmalar başlatmak yasaklansın. Hizmetlisi, bürokratı, devriyesi, isporcusu, ihtiyarı veremi yalnızca ansiklopedik bilgi girmek, sayfaları düzenlemek, değişiklikleri kontrol etmek gibi katkılarda bulunsun. En sade, en iddiasız, en masum halleriyle. Kendilerine, yeni başladıkları günlerin heyecanını anımsatacak bir heyecanla. Ben herşeyin düzeleceğine inanıyorum. Fazla iyimser olduğumu iddia edecek kişiler, Viki projesine (ya da en azından Türkçe Viki projesine) inanmayan kişilerdir. Azadagaoglu (mesaj) 22:04, 29 Kasım 2012 (UTC)
  • Tam da Sabri'ye bununla alakalı bir mesaj yazıyordum :) kalabalık yapmayayım, buradan görebilirsiniz. --Khutuckmsj 22:36, 29 Kasım 2012 (UTC)
 • Azadoglu bence de çok iyi yazmış, böyle bir uygulama Vikipedi'nin ikinci baharını başlatabilir ama maalesef bunun gerçekleşeceğine dair inancım yok. Khutuck'ün bana yazdığı mesaj ne kadar umut verici gözükse de o yeni katkı yapan kullanıcıların önce editör olması gerekiyor yoksa yine o değişiklikleri kontrol edecek kullanıcılara ihtiyaç olacak...--вяí¢αи76ileti 22:54, 29 Kasım 2012 (UTC)
 • NOT: Şu an 1 Kasım'da girilen kimsenin kontrol etmediği abuk sabuk maddeleri silmekle meşgulüm, sanırım bazı şeyler yıllarca değişmiyor. Daha önce de hep YMD'nin son sayfasına girip mutlaka silecek madde bulurdum, buluyorum, bakalım gelecekte de bulacak mıyım Face-smile.svg--вяí¢αи76ileti 22:57, 29 Kasım 2012 (UTC)
Değişiklik yapan sayısı arttıkça, doğal olarak bunları kontrol edeceklerin sayısı da artar, daha doğrusu herşey artar, projeler artar, maddeler artar, doğal olarak kavgalar da artar. Yani çeşmeye bakıp kötümser olmak doğru değil. Aynı Azadagaoglu gibi düşünüyorum. Nedir bu hizmetli savaşı? Adam engelleyebilme yetkisi kime ne yarar getiriyor ki Allah aşkına? Böyle bir yetkim olsun istemem, kullanmak da istemem. Daha çok kötü adam oluyorsunuz. Bırakın zaten kötü adam olmuş olanlar bu cezalarını çekmeye devam etsinler. Birilerini indirip kendiniz oraya geçseniz sizin başınıza başka birşey mi gelecek sanki. Şu madde geliştirmenin zevki nerde var? Bırakın da güzel güzel işimizi yapalım. Yarım kalan projelerimizi geliştirelim. Bu tartışmalar burayı foruma çeviriyor ve verimliliği engelliyor bence de. Sargonileti 07:43, 30 Kasım 2012 (UTC)
 • Kenarda duran, etliye-sütlüye karışmayan grubundan sayılmamak adına, duyarlılık gösterip mevcut durumla ilgili herkesin görüş belirtmesini isteyen topluluktaki arkadaşların bu anlamda istek ve görüşlerine katılarak, şahsım adına belirtmeliyim ki: olup bitenler moral ve motivasyon açısından olayların tarafı olan ya da olmayan hepimizi ziyadesiyle etkilemekte ve üzmektedir. Bir orta yolun bulunup, bu işin sonlandırılmasını özellikle hizmetli ve bürokrat konumundaki arkadaşların gayret ve katkılarıyla taraflar arasında uzlaşma sağlanmasını, muhtemel bir bölünmenin/cepheleşmenin önüne geçilmesini bir vikipedist olarak umuyor ve bekliyorum. Herkese sevgi ve saygılarımla iyi çalışmalar dilerim... Eğitmenmahmut msj 00:22, 30 Kasım 2012 (UTC)

Sevgili Sargon, katkı sayısının artığından emin misin ? Bence artan İnceleme Bekleyen Sayfalar[[1]]. Hiç tartışmasız burası. Bir ara bir arkadaşımız kendini sorumlu sayarak, ki, her türlü takdirin üzerindeydi bu tutumu, "dört sayfaya çıktı" diye sızlanıyor, dert ediyordu. "İnceleme bekleyen sayfalar" bence viki'nin ileri savunma hattıdır ve viki'de insanların ne ölçüde "iyi" çalışıyor olduklarının bir göstergesidir. Bu gösterge kötü durumda... Şu an, gelişmeleri tam olarak izlemiş değilim. Anlaşmazlık nereden kaynaklanıyor, neler oldu, kim ne dedi, bunları tam olarak bilmediğimi itiraf ediyorum. Bu yüzden söz konusu anlaşmazlık konusunda bir görüş geliştirmem etik olmaz. Yapmıyorum da zaten. Ama bu durumun da bir avantajı var, dışarıdan bakan birinin görüşü. Benim gördüğüm şu an viki'de alenen bir iç savaş var. Doğrusu bu. Dışarıdan bakan birinin göreceği budur. Bazı arkadaşların bundan olumsuz etkilendiği yazılıyor. Etkilenilmediğini ileri sürecek var mıdır, merak ederim :) Bu, derhal, hemen, tek bir cümleyle çürütülebilir, o şimdilik bende kalsın :) Fakat bence daha kötüsü, viki'de çalışmayı düşünmeye başlayan birileri nasıl etkilenir. Bir yandan, aktif kullanıcı sayısını artırmak için çareler düşünürken, bunu topluluğun görüşüne açarken... diğer yandan bu durumda hareketsiz kalmak, doğru olamaz, bu da etik olmaz. Doğrusu bu. Topluluk olarak bu iç savaşa bir çare üretebilmeliyiz. Üretemiyorsak bu bizim açımızdan bir zuldür. Eğitmen Mahmut'un yaklaşımı dikkate alınsın bence. İşi zamana bırakmak iyi bir strateji olabilir. Ama bilinmelidir ki hepimiz tarafından, bu bir stratejidir ve bir amaca hizmet eder, ki bu hoş değil. Bu arada, işlerin zamana bırakmaktan başka birşeye hizmet etmedği açık olan, "Adam sende..."cilik vaazları da bu stratejiye bağlı bir taktik olarak ortaya çıkıyor gibi... Önemli olan kişiler değil viki'dir. Herkes bunu söyler ama ainesi iştir kişinin, laf'a bakılmaz Biz, bu duruma bir çözüm bulabiliyor muyuz, bulamıyor muyuz, buna bakılır.--Makedon (mesaj) 16:49, 30 Kasım 2012 (UTC)

Birşey daha söylemek istiyorum, affınıza sığınarak. Yakında 55 yaşında olacağım. Yaşam boyunca insanın başından pek çok şey geçer. Şurada yazılanların bir kısmı, ileride utançla anımsayacağınız şeyler olabilir. Kendinize bunu yapmayın... Bu dediğimi bir yana not alın. Gün gelecek, Haluk haklı çıktı diyeceksiniz, bakın görün. Bu lafı öyle çok duydum ki, artık gına geldl :)--Makedon (mesaj) 16:49, 30 Kasım 2012 (UTC)

 • Valla ben de üzülüyorum desem, beni kavgacı bildiğinizden herhalde en son bana inanırsın ama üzülüyorum olanlara.--Alperen (mesaj) 19:39, 30 Kasım 2012 (UTC)


"Nedir bu hizmetli savaşı? Adam engelleyebilme yetkisi kime ne yarar getiriyor ki Allah aşkına? Böyle bir yetkim olsun istemem, kullanmak da istemem. Daha çok kötü adam oluyorsunuz. Bırakın zaten kötü adam olmuş olanlar bu cezalarını çekmeye devam etsinler. Birilerini indirip kendiniz oraya geçseniz sizin başınıza başka birşey mi gelecek sanki. Şu madde geliştirmenin zevki nerde var? Bırakın da güzel güzel işimizi yapalım. Yarım kalan projelerimizi geliştirelim. Bu tartışmalar burayı foruma çeviriyor ve verimliliği engelliyor bence de."

Baştan aşağı suçlayıcı bir yazı. Adam engellemekten değil, haksız adam engellemekten bahsediliyor. Kimsenin kimseyi "indirmek" gibi bir niyeti yok. Ne bu, tahttan indirmek mi? Yöneticiliğe varan hizmetli davranışlarından bahsedilirken böyle bir şey söylemek mantıklı değil. Kimsenin kimsenin "yeri"nde gözü yok. Ben bir kere bile hizmetlilik için başvurmamış iken (ki hiç düşünmüyorum) hakkımda bu tür sözlerin söylenmesinden rahatsız oldum. Daha önce de bizler için benzer şeyler demişsiniz "trolleri beslemeyin" bu sözünüz üzerine size verdiği yerinde yanıtları için Hedda Gabler'e tekrar teşekkür ederim.

Azadağaoğlu'nun açıklaması ise beni fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı.

"neden bu tartışmalara katılmadığımı ifade etme zorunluluğu hissettim. Katılmıyorum, çünkü bunları faydasız bulmanın ötesinde, kimin haklı olduğuna eminlikle karar veremiyorum. Bu tartışmaların, Viki'nin ansiklopedi kısmına (tartışmasına, çeşmesine, politikasına falanına değil) düzenli katkı yapan kişileri bu işten soğuttuğu açıktır. Yetmezmiş gibi, bir de tartışmalara katılmaları isteniyor. Oysa bu kişilerin Viki'ye katılma amaçları ansiklopedi kısmına az çok katkıda bulunmaktı. Diğerlerini yönetme iddiası, çeşitli tartışmalara girerek haklı çıkma isteği falan değildi. Yani ben yalnızca katkı yapmak istiyorum, gereksiz tartışmalara girmek istemiyorum. Fakat benim dışımda cereyan ediyor olsa dahi bu tartışmalar nedeniyle Viki'den soğuyorum maalesef."

Kendi adıma konuşursam özgürlük sloganıyla yola çıkılmış bir oluşum içerisinde gönüllülük esasıyla bulunmaktan mutlu olduğum için uzun süredir katkı sağlıyorum. Ancak bu ruha aykırı yapılan birtakım hareketler nedeniyle soğuduğumuzu anlatmaya çalıştık. Bunu yaparken Seksen iki yüz kırk beş süresiz olarak engellendi. Kullanıcının süresiz engellenmesi "trollük yaptığı" gerekçesi ile tanımlandı. Tuhaftır ki buna dair hiçbir uyarı yapılmadığı gibi kullanıcı daha önce herhangi bir nedene bağlı olarak bir kez dahi engellenmemişti. Seksen ve onun güzel katkıları birçoğumuzca bilinmektedir. Bunu siz de görebilirsiniz. Zamanın önemli bir kısmını Vikipedi'ye veren, ona bağlanmış(abartmıyorum) kullanıcılar birkaç hizmetlinin hoşuna gelmeyen sözleri söylediği için süresiz olarak engelleniyorsa(moral çöküntüsünü tahmin edemiyorum bile), siz bu tartışmaları "gereksiz" bulan kullanıcılar varsın "soğusun". esc2003 (mesaj) 20:06, 30 Kasım 2012 (UTC)

İyi, gereksiz bulanlar "varsın soğusun", gerekli bulanlar tartışadursun. Madde açma, madde geliştirme, sürüm kontrolü vb. işleri Sarı çizmeli Mehmet Ağa yapar nasıl olsa. Azadagaoglu (mesaj) 20:26, 30 Kasım 2012 (UTC)
Yukarıda bahsettiğim kullanıcı süresiz engellenmiş, siz bu olay üzerinde hem durmuyor hem de durmadığınız gibi üzerine düşenleri de "gereksiz iş yapmak"la itham ediyorsunuz. Seksen ve diğer benzer durumdaki kullanıcılar "kas katı kesilmişler" iken "varsın soğuyun" diyorum. Daha nasıl açıklayabilirim ki? esc2003 (mesaj) 20:40, 30 Kasım 2012 (UTC)

Sakin oluuuunn :) Tek bir sözcük üzerinde tartışmak yersiz. Tamam, Azadagaoglu'nun, konu hakkında etraflı bilgisi olmadığını kabul etmesi, fakat "gereksiz" olarak tanımlaması biraz tartışmalı bir durum. Ama, gönüllülük esas olduğuna göre bazılarımız, maddeler dışındaki konulara el atmayı kendince gereksiz bulabilir. Ve bu arkadaşlar, bu tartışmalardan olumsuz etkilenebilir. Bunda bişi yok ki.--Makedon (mesaj) 21:15, 30 Kasım 2012 (UTC)

Etraflı bilgim olmadığı halde gereksiz bulmam tartışmalı değildir. Zira gereksiz bulduğum için etraflı bilgim yok. Bu arada kimse kimsenin yazdığını okumuyor galiba, herkes kendi bildiğini "okuyor". Engellenenler umurumda değil, bunları tartışmayalım demedim ben. Dikkat ederseniz, madem bu kadar tartılmalı bir konu, engeller kaldırılsın da (yani engellerden önceki döneme geri dönülsün de) herkes yeni baştan başlar gibi kendini işe versin diye önerdim. Öte yandan, yalnızca madde yazmak, düzenlemek, kontrol etmek gibi işlerle iştigal edenlerin durduk yerde engellenmiş olabileceklerini sanmıyorum. Böyle bir durum varsa zaten, "dükkanı kapatıp" gitmek lazım. Azadagaoglu (mesaj) 10:37, 5 Aralık 2012 (UTC)
"Öte yandan, yalnızca madde yazmak, düzenlemek, kontrol etmek gibi işlerle iştigal edenlerin durduk yerde engellenmiş olabileceklerini sanmıyorum." Varsayımlarla konuşmak boş, çünkü her şey zamanı zamanına takip edilebiliyor, sayfaların geçmişine bakmak yeterlidir. Yukarıda Seksen iki yüz kırk beş'in süresiz engellenmesine değindim. Bu süresiz engelin yanlışlığı diğer kullanıcılarınkine nazaran çok daha net görülebiliyor. esc2003 (mesaj) 21:05, 6 Aralık 2012 (UTC)
(...) Mesaj sayfanıza bakanlar bunu hemencecik farkeder. Azadagaoglu (mesaj) 21:17, 7 Aralık 2012 (UTC)
Sözleriniz şikayet konusu ama gerek duymuyorum. Belki bir hizmetli mesajınız üzerinde düzenleme yapabilir. Kullanıcı sayfamda aynı kullanıcıyla olan iki uzun tartışma bulunuyor. "Hemencecik" anlayabileceğiniz bu olabilir. Ama ne kadarını "hemencecik" anlayıp anlamadığınızı kontrol etmek için diğer kullanıcının mesaj sayfasına bakın ve başka kimlerle hangi konularda konuşmuş görün. Galiba demekle iyi etmişsiniz çünkü öyle bir özelliğim yok. esc2003 (mesaj) 21:33, 7 Aralık 2012 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]