Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Nanahuatl 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Vikipedi topluluğunda Rapsar'ın hizmetli olması yönünde fikir birliği oluşmamıştır. --yabancım 14:14, 9 Şubat 2012 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 37
 Destek: 16
 Karşı: 15
 Tarafsız: 6
 Oran: %51,61

Rapsar[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 06:53, 9 Şubat 2012 (UTC)

Kullanıcı, sonradan adını Nanahuatl olarak değiştirmiştir.

Rapsar (MesajKatkılarİstatistikler) – Geçenlerde sağ olsun Ilgaz ER adlı kullanıcı beni hizmetli adayı göstermişti; ancak teşekkürlerimi sunarak reddetmiştim. Biraz düşününce neden olmasın dedim. Hizmetli olma gerekçelerim zaten bellidir. Tekrar tekrar herkesin yazdığı ve bildiği şeyleri tekrarlamanın pek bir anlam ifade edeceğini düşünmüyorum açıkçası.RapsarEfendim? 06:53, 26 Ocak 2012 (UTC)Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Önceki tartışmaları tekrar okudum. Geçimsiz, uzlaşmasız bir kullanıcı olduğu ile ilgili abartılı bir hava esmişti. Ben Rapsar'ın diğer kullanıcılarla diyaloglarına baktığımda bunu göremiyorum. Belki ben de onun kadar aktif olsam, apayri konularda onlarca kullanici ile diyaloga girsem ben de bir iki vukuat yaşarım. Rapsar'in bir kullanici olarak yapmadigi hicbir sey yok. Dolayisi ile onun bir kullanici olarak profili herhangi baska bir adaya göre daha net biliyoruz, görebiliyoruz. Kendimize sadece şunları sormalıyız: Bu kullanıcı VP için çalışıyor mu? Evet. Mevcut kullanıcı yetkilerini (editörlük, temizlik, icerik, yönetmelik tartisma vb.) sonuna kadar kullanıyor mu? Evet. Daha fazla yetkiyi daha çok çalışmak için mi istiyor? Evet. O zaman olumsuz düşünmek için bir neden göremiyorum. Selamlar Coriolis 12:50, 26 Ocak 2012 (UTC)
 2. Bu görevi en iyi şekilde yapacağına inanmaktayım. Sevgiler :) --NicoMesaj 12:53, 26 Ocak 2012 (UTC)
 3. Hizmetlilik sorumluluğunu alamayacağına dair herhangi bir neden görmüyorum...Vikiçizer 14:02, 26 Ocak 2012 (UTC)
 4. LuCkY ileti 14:49, 26 Ocak 2012 (UTC)
 5. Rapsar'ın kaybettiği nokta (haklılık ya da haksızlık açısından değil) doğrucu davutluğu. Bir hususun onun pek çıkarına olmayacağını görse dahi yine inandığı tavrı ortaya koymaya devam ediyor ve elbet bu durum çoğu kez beraberinde yararlı şeyler getirmiyor. Ancak bu tür tavırlar önemlidir çünkü dürüstlük dediğimiz şey böylesi tavırlarda kendini belli eder. Benimde Rapsar ile bazı maddelerde küçük fikir ayrılıklarım oldu -ki son derece keskin davranan biri olmama karşın, gerek son değişikliklerdeki tanık olduğum çalışkanlık ve özveri gerekse politakalara hakim olduğunu düşündüğüm Rapsar'ın bu fonksiyonları edinmemesi için hiç ama hiçbir neden göremiyorum. Sonradan bir ek: Aşağıdaki olumsuz oy nedenlerini şimdi okudum ve aşağıdaki kişisel tartışmaları göz önünde bulundurarak yazmadım. Yani herhangi bir gönderme yok, bunu yanlış anlaşılma ihtimaline karşı söylüyorum sadece. Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise, bir hizmetli ile hizmetli olmayan tecrübeli bir kullanıcı arasında önemli bir fark olmadığı. Sonuçta topluluk diye bir faktör, bir konu hakkında makul görüş belirten herkesin ciddiye alındığı bir ortam var ve dolayısıyla daha önce tartışma yaşanılan adayın sadece bazı fonksiyonları artık kullanabileceğini, hizmetli olduğu vakit iş yüküne ne derece yardımcı olabileceğinin üzerinde durulması daha faydalı olur. --Vitruvian 15:36, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Hizmetlilik fonksiyonlarının emin ellerde olacağından kuşkum yok. Utku Tanrıveremesaj 20:57, 26 Ocak 2012 (UTC)
 6. Bence hizmetli olmak için yeterli özelliklere sahip. Hem tartışmalarda olsun, hem maddelerin kontrolü olsun, hem de diğer hususlarda (mesela SM veya KM incelenmesi gibi) oldukça aktif bir kullanıcı. Hizmetlilere verilen sayfa ve dosya silme ve korumaya altına alma gibi fonksiyonları kullanabilecek deneyime sahip olduğuna inanıyorum. Mimar77 21:37, 26 Ocak 2012 (UTC)
 7. Aktif, yararlı ve iyi bir hizmetli olacağını düşünüyorum.Tacci2023 03:12, 27 Ocak 2012 (UTC)
 8. Kendisine %100 hak verdiği konularda dahi, onunla orta yol bulmanın karşısındaki kullanıcının da üslubuna bağlı olduğunu düşünüyorum, şuradaki KMA adaylığında, "özette kaynak verilmesinin gerekli olmadığı" konusunda anlaştıktan sonra istek doğrultusunda kaynak eklemiş olması buna bir örnektir. Hizmetliliği kabul edilirse, engelleme konusundaki yetkilerini de diğer konularda yaptığı gibi politikaya uygun olarak kullanacaktır. Kurallara, politikaya hakim, yanlışı bunlar doğrultusunda kanıtlanırsa yaptığı yanlışı geri almakta da tereddüt etmeyeceği kanısındayım. --anerka'ya söyleyin 07:26, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Birkaç olumlu oy gerekçesinde üslubunda ciddi bir sorun yok denmiş. Tamam. Fakat tek problem bu değil, Mesajları istesem silebilirim de, kimse gıkını çıkaramaz ve bir oylamada Hı hı, evet. Haklısın, haklı. Çok, çok haklısın evet. Bence sen de haklısın... sözleri dikkat çekmektedir. Engelleme - koruma fonksiyonları değil de silme fonksiyonunun Rapsar tarafından doğru kullanılamayacağını düşünüyorum, aşağıda böyle bir görüş mevcut. Kesinlikle olumlu oylara müdahele gibi bir amacım yok, sadece unutulan bir şeyi görmenizi istedim. Sevgiler. --Berm@nyaİleti 13:44, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Hangi politikayı ihlal etmişim?--RapsarEfendim? 13:46, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Bahsettiğim sözlerinizden hizmetli olunca zor kullanmanızdan ve başka kullanıcıları küçümseyici - alaylı bir tavır takınacağınızdan endişeliyim. Hizmetliler, özellikle yeni gelen kullanıcılara örnek olmalı. --Berm@nyaİleti 14:33, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Tekrar soruyorum, hangi politikayı ihlal etmişim? Hizmetli olunca alın bunu, alın diye önüme geleni engelleyemem herhalde. Şikayet sayfası da bunun için var zaten.--RapsarEfendim? 14:35, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Üslubun diğer kullanıcılara örnek olmalı. Şuradan başlayabilirsin. Kolay gelsin. --Berm@nyaİleti 14:41, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Örnek olması gerektiği nerede yazılıdır? Böyle bir şey yazmıyor. Ek olarak üslupla nezaketsizlik apayrı şeylerdir. Benim üslubum bu şekildedir, samimidir, en önemlisi ise "gerçek" ve "cesur"dur. Falancayla çatışmayayım da bana destek versin kaygısı gütmedim, gütmem. Aşağıdaki karşı oylara bakınca, kendisiyle tartışmaya girdiğim kullanıcıların sırf bu sebeple karşı oy vermesine çok üzülüyorum. Bunu aşmış kullanıcılar zaten bu tartışmaların yapılmasının faydalı olduğunun farkında, ona göre yorum yapıyorlar.--RapsarEfendim? 14:48, 27 Ocak 2012 (UTC)
  @Berm@nya, açıkça söylemem gerekirse bence Rapsar silme işlevi konusunda pekçok kullanıcıdan daha iyi değerlendirme yapabilir. Bu düşünceme temel olansa hem SAS adaylıklarındaki hem de KM, SM, SL gibi adaylıklardaki aktifliği, ayrıca politikaları okumuş olduğunu her fırsatta gösteriyor olması. Uslübu konusunda çekincesi olanlara elbetteki bir şey diyemem ancak topluluk içerisinde herkesin ayrı ve kendine özgü bir tarzı var. Rapsar'ın durumunda üsluplarla ilgili sorunların karşısındakine de bağlı olduğunu düşündüğümü belirtmiştim. Bunlardan tamamen ayrı olarak olumsuz oy kullananlar da olumlu oy kullananlar da buraya sadece oy kullanmaya gelmiyor, yeterince ilgililerse sayfayı ve yorumlarımızı okuyorlar. Dolayısıyla oyların gözden geçirilmesi yönündeki ricaları kendi adıma yanlış buluyorum. Yorumlarımız okunuyorsa değerlendirme süreci okuyan tarafından zaten yapılıyordur. Saygılarımla. --anerka'ya söyleyin 20:51, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Her şeyin yazılı olması mı gerekir? Yere çöp atmayın yazmıyor diye sokağı çöplüğe mi çevireceğiz? Gerçekten dediğinizin bundan pek bir farkı yok. Tartışmalarınız konuyu çözümlemeye yönelik değil kullanıcıyı yıpratmaya yönelik olduğu için gelen tepkilere "üzülmemeniz" gerekir. Üslubunuzun "samimi, en önemlisi cesur ve gerçek" olup olmadığına izin verin biz karar verelim. esc2003 21:34, 4 Şubat 2012 (UTC)
 9. Görevini iyi yapar.Kullanıcı:Bumo
 10. Çoğu kişi Rapsar'ın üslubuna takmış ama hizmetli olmasını engelleyebilecek kadar büyük bir üslup sorunu olduğunu düşünmüyorum. Rapsar kadar tartışmalara katılan hiçbir kullanıcı yok. Her kim onun kadar tartışmalara dahil olsaydı bence onun hakkında da böyle sorunlar dile getirilirdi. Yani bu üslup sorunu bir nebze de olsa çok fazla etkin olmasından kaynaklı. Şahsen ben bazen yaptığı yorumlara tebessüm ediyorum... Rapsar'ın önceki adaylığında yeni madde konusunda çok yararlı olduğu ve eğer hizmetli seçilirse bu yönünün aksayacağını belirtip, tarafsız kalmıştım. Ancak bu sefer hizmetli olması yönünde oy kullanıyorum.--Myrat ileti 17:55, 27 Ocak 2012 (UTC)
 11. Rapsar'ın taslak maddeler konusundaki ısrarlı tartışma üslubundan sonra nesnel gerçekler karşısında fikrini değiştirdiğini görünce kendisinin önemli bir erdem olan entellektüel dürüstlüğe sahip olduğunu fark ettim. Rapsar'ın madde silme konusunda bazen radikal davranabileceğini düşünüyorum. Şartlı oy vermek doğru değil bence, o yüzden madde silme konusunda temkinli olmasını ümit ederek olumlu oy veriyorum.--Alperen 18:12, 27 Ocak 2012 (UTC)
 12. Görevi en iyi şekilde yapacağına inanıyorum.--Reality 18:39, 27 Ocak 2012 (UTC)
 13. Bazen tek celsede karar veriyormuş gibi görünse de, aksi görüşleri Utku Tanrıvere ve Sayz gibi çok dillilik oluşturuyor. Olumlu bir şekilde zaten tüm olumsuzluklara bile geri dönüyor. Takdir ediyor, başarılar diliyorum. --i.e. msj 02:58, 28 Ocak 2012 (UTC)
 14. Ben iyi hizmetli olacağını düşünüyorum. --N KOziİleti 07:51, 4 Şubat 2012 (UTC)
 15. Rapsar aktif bir kullanıcı. Vikipedi'nin gerek tartışmalar gerek oylamalar olsun aktif olacak hizmetlilere ihtiyacı var. Myrat yukarıda demiş ben de buna katılıyorum: "Çoğu kişi Rapsar'ın üslubuna takmış ama hizmetli olmasını engelleyebilecek kadar büyük bir üslup sorunu olduğunu düşünmüyorum." Merve 08:22, 4 Şubat 2012 (UTC)
 16. Vikipedi'den kimler geldi kimler geçti, muhteşem performanslar izledik, müthiş maddeler yazıldı; ama saman alevi gibi nice "günün yıldızı" söndü gitti. Rapsar hep eleştirilen ama eleştiren biri oldu. Yani insanların aklına gelen soruları seslendiren kişi diyebiliriz ona. Onun için hiç sevilmedi ya da bazı kişilerce. Açık söyleyeyim Rapsar'ın bazı tavırları bazen benim de hoşuma gitmiyor. Niçin, çünkü çok irdeliyor diye. Ama emin olun burada sorun Rapsar'da değil bizde; bizler eleştirilmeyi sevmiyoruz. Halbuki herhangi bir tartışmada Rapsar'ın hakarete varan, aşağılayan bir üslup kullandığını hiç görmedim. Kendisi çoktan hizmetli olması gereken bir Vikipedist'tir. Oyum olumlu önde. --Çalıştayileti 17:19, 7 Şubat 2012 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Kullanıcının hizmetlilik için üslup açısından kesinlikle yetersiz olduğunu düşünüyorum. Şurada kullanıcıyla mesajlaşırken olay henüz ciddi bir tartışma safhasına gelmemişken araya girmiş, sondan ikinci attığı mesaj dikkat çekmektedir. Sonuç olarak karşı tarafı tahrik etmiş ve Xberger engellenmiş. Bunun üzerine kibar dilli Lütfen dikkat başlıklı şu mesajı attım. Rapsar'ın tutumu ilginç; cevap vermediği gibi 13 dakika sonra mesajımı arşivlemiş ve tahminime göre uyarının gözden ırak olmasını sağlamaya çalışmış. Xberger olayından hemen sonra şu değişikliği dikkatimi çekti, sadece benim dikkatimi çekmemiş olacak ki Khutuck şu mesajı atmış, mesaja da bildiğimiz yönden ve tatmin etmeyen bir cevap vermiş. Biraz daha eskiye gidelim. Hizmetli e.c. uyarı atmış, gösterdiği bağlantıda gerçekten de Rapsar'ın alaycı tutumu görünüyor; Hı hı, evet. Haklısın, haklı. Çok, çok haklısın evet. Bence sen de haklısın... E.c.'nin uyarısına da tatmin edici bir cevap vermediği görülüyor. Son hizmetli başvurusundaki karşı oylara verdiği cevaplar da dikkat çekiciydi, bu o oylamada da sıklıkla dile getirilmişti. Kullanıcının hizmetli iken kullanıcılara alaylı, kırıcı ve hatta küçümseyici cevaplar vermesinden ciddi düzeyde endişeliyim, bununla beraber kullanıcının abartmıyorum çok fazla yerde bu tutumuna şahit oldum ama şu an için aklıma gelenler bunlar. --Berm@nyaİleti 13:30, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Not: Yukarıdaki yorumumda gösterdiğim mesaj bağlantıları, biraz yukarıda gösteriyor, azıcık aşağı inerseniz bahsettiğim mesajları görebilirsiniz. Bu tuhaflığın sebebini çözebilmiş değilim. --Berm@nyaİleti 13:57, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Araya girmişim orada. Eee? Ne var ki bunda? Bahsi geçen konulmalar 23-24 Aralık 2011 tarihlerinde olmuş. Bu hareketi daha önce birkaç kez yapmıştı. Yapabilir, doğaldır. Ben de yapmıştım mesela ilk zamanlarımda. Hatalı AK resimleri kaldırıldı gerekçesiyle geri alırım ben bu değişklikleri genelde. Öyle de yaptım. Burada, 29 Eylül 2011 tarihinde kullanıcıyı uyardım bu konu hakkında. Mesajım ortadadır, cevap ortadadır. Eklemeyeceğim buraya. Olayın tamamını isteyen okuyabilir. Ki orada da kötü bir şey söylediğimi düşünmüyorum. Söylediğim şeyler doğrudur, arkasında da duruyorum, duracağım. Aynı konu hakkında kendisini bilgilendirmeme rağmen bu harekete ısrarla devam etmesi? Bilemiyorum, bana pek anlamlı gelmemişti. Karşı tarafı tahrik etme konusuna gelirsek, ortada tahrik olduğunu da düşünmüyorum. Belli ki hizmetliler de düşünmemiş. Mesaja cevap verme zorunluluğu yok, arşivleme zorunluluğu da yok. İstesem silebilirim de, kimse gıkını çıkaramaz. Neden sildin, suçtur bu diyemez. Cevap vermek istememiştim, vermedim de. Kimse de diyemez neden vermedin diye. Bu ise bir film repliğidir. Herkes kullanıcı sayfasına ya da mesaj sayfasına alıntılar ekleyebilir. O akşam filmi izlemiştim belki, çok güldürmüştü beni belki, ya da akıma birden geliverdi. Seçenek çok. Mesaj sayfası benim, kurallar dahilinde istediğimi eklerim. E.C.'yi nasıl daha fazla tatmin edici cevaplardım bilemiyorum. Neyse, bu cevabımı bazı kullanıcılara da selam çakarak ve neredeyse geleceği gördüğümü belirterek gülücükle sonlandırıyorum :)--RapsarEfendim? 14:11, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Şu şablon süs diye var zaten, orada dendiği gibi mesajların silinmemesi gerekir. Size karşı oy verdiğimden dolayı içim rahat, zira kimse gıkını çıkaramaz lafınız ile hizmetli olunca zor kullanacağınızdan ciddi düzeyde şüpheliyim. Sözlerimi de başka yere çekmekten vazgeçiniz, tartışmada araya girmenize mi laf ettim(?)! Tartışmada araya girip tahrik edici sözler söylediğiniz ve tartışmayı olumsuz hale getirdiğinizi söyledim. Xberger ile başka tartışmalarınızı buraya koymanız da anlamsızdır, ben ayrı bir tartışmadan bahsediyorum takdir edersiniz ki. İyi çalışmalar. --Berm@nyaİleti 15:07, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Rapsar burada tamamen olaylari karistiriyor. muhtemelen hakli cikmak icin bilincli bir sekilde karistiriyor olabilir. Bizim sözkonus tartismada Cekli829'le konumus avrupa birligi bayraginin tabelada olup olmasi ve genel olarak istatistik tabelasinin bicimiydi. Hatalı AK resimleri kaldırıldı konusu bu tartismada gecmedi bile. Ben zaten Hatalı AK resimleri gelen bilgilendirmeden sonra bir daha kullanmadim. Herkse bunu kontrol edebilir. Konuyu saptirip uzatmak olaylari sulandirmakmi simdi?--Xberger 15:15, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Yukarıdaki son iki mesaja cevap vermek istemiyorum. Zaten olanlar ortadadır, arşivler yerli yerinde duruyorlar. "Gerçekten" merak edenler olursa mesaj sayfam herkese açıktır. E-mail de kabul ediyorum zaten. Olayların nereden başladığını, ortasından değil de baş kısmını, birincil ağızdan duymak isteyenler bana ulaşabilir. Burada devam etmek bu sayfayı şişirmekten başka bir şeye yaramayacaktır kanımca.--RapsarEfendim? 15:24, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Bence burda böyle bisey teklif edilmesi bile insani düsündürmeli. Bir tartismada hep iki taraf vardir. Yani Sen olaylari kendi acindan anlatacan, senin söylediklerini yaptiklari anlatmayacan sonra sana soran kisi buna inanacak? Öylemi? Msj sayfanda bence güvenilir degil. Kullanıcı:Bermanya'ninda yukarida belirttigi gibi kafana göre yani isine gelmeyen msj silmissin ve hala siliyorsun. Yani senin mesaj sayfanin seni kötü gösteren msjlaran arindilmis olmadigi ne malum?--Xberger 15:31, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Bide burda lütfen tartismanin gidisatina bakin. Ben standard istatistik tabelasi icin standard bulunmasini öneriyorum yani Kullanıcı:Cekli829 tartisma acip birseyler yapmak istiyoruz. Rapsar tartisma cikinca kendi istedigi bicimin olusmayacagini bildigi icin isi sulandiriyor.--Xberger 15:21, 26 Ocak 2012 (UTC)
 2. Katkıları iyi, şu ana kadar bir çok katkısı oldu ama üslup konusunda çok sıkıntılı ve dengeyi (üslubunu) tam oturtamadığını görmekteyim Örnek; (Tam ayrıntısını şurada bakabilirsiniz) Abuk Sabuk, Akhilleus, Mimar77 Rapsar'a "üslup sorunun var" diye mesaj atıyorlar ancak o da üslubunun sorunlu olduğunu kabul etmiyor. Sürekli tartışma içerisinde. Xberger ile sorun yaşarken kendisi ona onca sözler söylemesine rağmen neden engellenmedi de Xberger bir-iki sözde engellendi. Hizmetli olursa üslubu nedeniyle diğer kullanıcılar da soğuyabilir. Bu benim görüşüm. Bir de bir söz söyleyeyim; "Hatasız Vikipedi üyesi olmaz." --Ozankra 13:48, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Mimar'ın attığı mesajı tekrar incelesek keşke... Aşil'in konuşmalarını detaylıca incelesek keşke...--RapsarEfendim? 14:12, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Ozakara'nın yorumunda sadece benimle ilgili kısma cevap verebilirim: Benimle Rapsar'ın konuşmaları tamamen Seçkin Madde kriterleri ile ilgili idi. O tartışmalarda iki farklı kişinin birbirini (veya benim onu) yanlış anlaşılmasından kaynaklanmıştı. Son derece uygarca ve yapıcı bir tartışma idi. İlk başta neden olumsuz yorumlarını geç ve parça parça yazıyorsun diye sitem ettim (ki her kullanıcı istediğini yapar) ve buna o an moralim bozulduğu için ilk mesajımı yazdım. Ama sonradan uygarca tartıştık ve anlaştık. Benimle yaptığı bu tartışma olumsuz değil bilakis son derece yapıcı bir tartışmadır. Mimar77 14:48, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Bu, bu harikulade gerçekten. Böyle düşünmen ve zahmet edip buraya yazman yani...--RapsarEfendim? 14:49, 26 Ocak 2012 (UTC)
  "Hizmetli olursa üslubu nedeniyle diğer kullanıcılar da soğuyabilir" denmiş. Hizmetli olmasa da üslubu nedeniyle kullanıcılar soğuyabilir. Ayrıca halen hizmetli olduğu halde onların üslubu nedeniyle soğuyup gitmiş kullanıcılar da olabilir. Soğuyup giden kullanıcılara anket yapmış olsaydık gerçekleri görürdük ama şimdi farazi konuşmuş oluyoruz.--Alperen 14:38, 28 Ocak 2012 (UTC)
 3. Henüz halledilmemiş olanı halledilmiş addetmek doğru yaklaşım olmadığı için hayır! --Kmoksy 20:59, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Bu nedir o zaman?--RapsarEfendim? 23:21, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Nedir dediğiniz "o" tartışma, "Yapılan tartışmalar sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır" yargısıyla kapatılmıştır; yani, "halledilmemiş"tir. Kapanıştaki "fikir birliğine varılamamıştır" yargısı "halledilmiş" olarak algılanamaz. --Kmoksy 00:35, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Öyle kapanmasının sebebi kimsenin destek, karşı gibi şablonları kullanmamasıdır. O şablonlar kullanılsaydı ona göre sonuçlandırılacaktı. Yani kapatan kullanıcı kendi fikrini katmıyor orada, konuşulanlarla neye karar verilmişse onu uyguluyor. Zaten orada tartışma başlatan kullanıcı şunu da başlattı. Sonuç aynı.--RapsarEfendim? 00:39, 27 Ocak 2012 (UTC)
 4. Burada adam sözcüğüne karşı hassasiyetimi direkt kendisine söylemiş olduğum halde olayın hemen arkasından bu sözcüğü kullanması, yarın öbür gün benim gibi azınlık olan ya da belirli hassasiyetleri olan kullanıcılara nasıl davranacağının göstergesi. Vikipedide ortak bir iş çıkarmaya çalışıyorsak farklılıklara saygı duymamız gerek. Ancak kullanıcı bununla da kalmayıp adeta gey olmamdan ötürü bana ayrımcılık yapmış ve burada maddede henüz çalışma halinde olduğumu kendisine çalışma sayfasından bildirdiğim halde eşcinsellikle ilintili maddeler açtığım için kayda değer olmadığını iddia etmiştir. Bence kullanıcının hizmetli olmaktan önce azınlıklara karşı kullandığı dili değiştirmesi lazımdır. Kolay gelsin. --Veritasileti 22:36, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Ayrıca şuradaki dil de inanılmaz derecede cinsiyetçidir bence, yanlış anlamadım herhalde? [1] --Veritasileti 22:44, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Benim kim olduğum hakkında "en ufak, ama en ufak" bir bilginiz dahi yok. Kökten dinci mi, aşırı ırkçı, faşist mi, Atatürkçü mü, laik mi, ateist mi, gey mi, lezbiyen mi; hadi bunları geçtim Türk mü, erkek mi, kadın mı olduğumu ve yaşımı dahi bilmiyorsunuz. Ben bir kadınım belki? Belki o azınlık dediğiniz kişilerden biriyim? Belki o azınlık dediğinizin, azınlık olmadığı bir yerde yaşıyorum? Bunları bir kere anlayalım. Adam sözcüğünün TDK'deki tanımı bellidir; "insan". Problem? Bence kalmadı. Lubunca maddesine gelirsek, maddede bir blog dışında kaynak yoktu -ki bloglar, forumlar, Facebook vs güvenilir kaynak olarak kabul edilmemektedir. O kaynağı attık bu sebeple. Ne kadar kaynak kaldı maddede? 0 (yazıyla sıfır). Google'a madde adını yazdım ve yanlış anımsamıyorsam 3000'den az sonuç çıktı. E kaynak da yok. KD'liğini sorgulamayalım mı? Kaynak eklendi, sorun çözüldü. Şimdi, kendi yazdığı maddelere birtakım etiketler eklediğim kullanıcılar çıkıp da "bu hizmetli olamaz, yazdığım maddeyi etiketledi" mi diyecek? Yapmayın, Allah'ın adını veriyorum yapmayın (buradan Müslüman olduğumu anlayabilirsiniz mesela). Eşcinsellikle ilintili maddeler açtığım için kayda değer olmadığını iddia etmiştir cümleniz ise kesinlikle bir iftiradır. Nerede demişim böyle bir şey? Gösterin, hodri meydan. Gösteremezseniz de özür dilemenizi bekliyorum. Oradaki dil ise cinsiyetçi değildir, biraz üstte yazanları okusaydınız en azından bunu yazmazdınız. Buraya bakabilirsiniz. Enişte derken, "enişte" kastediliyor.--RapsarEfendim? 23:19, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Şimdi tanımadığım bir kullanıcıya iftira atmak ne derece mantıklıdır, bana ne kazandırır ne kaybettirir? Dikkat ettiyseniz size o çocuk o kadın o adam tarzı bir atıfta bulunmadım ki sizin hassasiyetlerinize dokunayım. Ayrıca sizin gey ya da lezbiyen olmanız homofobik olmanızı engellemez. Geylerde gayet homofobik olabiliyor. Her neyse size iftira atmadım sadece yaptığınız şey hakkında aklıma gelen ilk düşüncemi dile getirdim. Hodri meydan tarzı bir dili de doğru bulmuyorum bu arada bana çok militarist geliyor da neyse. Şimdi açtığım madde hakkında çalışmamın henüz bitmediğini burada dile getirdim. Siz ısrarla aynı şeyi yaptığınız için direksiyon savaşına girmektense maddeye kaynak ekleyip öyle kaldırdım şablonu. Ancak siz şablonu tekrar yerleştirmeden önce mesaj sayfalarımızda ya da maddenin tartışma sayfasında konuşabilirdik öncelikle ya yine neyse diyorum. Adam sözcüğü hakkında TDK'nın ne söylediği beni bağlamaz. Ben feminist perspektiften bakıyorum ve o sözcüğü sevmiyorum. Size bu hassasiyetimi anlatmamdan 5 dakika sonra siz bana Tartışma sayfasından devam edebiliriz konuşmaya ki başka adamlar da katılabilsin. dediniz. Soruyorum size buradaki kullanım insan kullanımına hiç benziyor mu? Direkt kışkırtmak bence. Bu arada ben Müslüman olmadığım için allahın adını vermenize gerek yok. Rica edin ben de elbette derim:) Gönderdiğiniz videoda da erkekler öne çıksın vs., sonra tutmayın küçük enişteyi salıverin gitsin diyor. Burada laf oyunu var. Kastedilen şey hangi anlamda kullanıldığı anlaşılmayacak ya da yanlış anlaşılacak bir dille dile getirilmiş. Onu da yanlış anladığınızı, anlamadığınızı ya ben benim yanlış anladığımı, anlamadığımı söyleyerek yine nezakette bulunayım. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. --Veritasyaz bana 23:34, 26 Ocak 2012 (UTC)
  İftira atmayı o mesele için kullanmamıştım. Sadece -gözlemlediğim kadarıyla- insanlara ön yargılı olarak homofobik gözüyle (olma ihtimalinin yüksek olduğu bir gözle diyelim hatta) bakıyorsunuz. Kimse demiyor ki geyler şöyle, lezler böyle. Ancak siz her deneni bu yönde yoruyorsunuz ve burada tartışmalar gereksiz yere uzuyor, gidiyor. Yine bana homofobik olma ihtimalim olduğum için, o gözle yaklaştınız mesela. İlk, karşı yöndeki görüşte de bu zaten anlaşılıyor. Açık konuşayım o zaman. Ben, homofobik olduğumu düşünmüyorum. Gayet normal görüyorum hatta, çünkü genetik özellikler etkiliyor bu eğilimleri (fazla bilgim yok ama böyle olduğunu biliyorum). Bu bağlamda da homoya da heteroya da eşit bakarım. Ancak, herhangi bir homo, bir heteroya ön yargıyla baktığı zaman çok sinirime dokunur (söz meclisten dışarı). Daha karşıdaki ağzını açmadan sen homofobiksin, bunlar dünyanın gerçekleri, biz sana saygı duyuyoruz sen de duy der bazıları. Kendileri ezilmez, karşındaki onu ezmez; ancak her daim aksini düşünür. Aynı şekilde -konuyla bayağı bir alakasız ama- Kürt kökenli kişiler de vardır. Onlar da hemen hemen aynı, aslında olmayan bir eziklik, bir azınlık durumu hisseder (yani birtakım kişiler). İşte bunu sevmem. Karşındakini bir dinle, ondan sonra onun hakkında fikirlerin oluşsun. İftira dediğim gibi bu konuda değildi, hemen üstte italikle yazdığım kısımda. Bunu yineliyorum. Maddeye dönersek, tartışmak iyidir, güzeldir. Tartışa tartışa doğru yok bulunur. 100.000 değişiklik yapan, hemen hemen tüm tartışmalara katılmaya çalışan biri olarak benim de açtığım bir madde SAS gösterildi. Sonuçta ben açtım bu maddeyi de mülkiyeti bana ait değil. KD'liğinden şüphe eden biri SAS göstermişti. Aksini ispatladım, kullanıcıya niye SAS gösteriyorsun gibisinden mesaj atmadan konu kapandı lehime. Adama dönersek, sözümün arkasındayım. Sizin de Müslüman olmadığınızı bilmiyordum. Bunu yazdınız diye kullanıcı sayfanıza baktım, inançla ilgili bir bilgi de göremedim. Benim hakkında en azından bir bilgi olsun diye yazdıydım :) Eniştede ise laf oyunu yok, replik. Ki olsa bile bu bir suç değil, günah değil, yasak değil.--RapsarEfendim? 23:55, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Kısa bir not gireyim; Veritas'ın sayfasında deist olduğu yazıyor. Utku Tanrıveremesaj 23:57, 26 Ocak 2012 (UTC)
  Rapsar, sizinle sorunum yok, kimseyle sorunum yok. Vikipedide şu ana kadar şu adam tartışması açılana kadar hiçbir tartışmaya girmemiştim, kimseyle münakaşam olmamıştı. Yani öyle hatırlıyorum şimdi biri bir yerden bir şey çıkarır:) Neyse, ancak bu adam sözcüğünü ısrarlı kullanmanız beni üzdü. Yani Vikipedideki herkese, bilhassa size değer veririm. Kimseye olası homofobik gözüyle yaklaşmıyorum. Öyle yaklaşsam lez sözcüğünü kullandığınız ya da homo dediğiniz için size etiketi yapıştırıverirdim:) Ancak biliyorum ki niyet önemlidir. Yani sizin bu sözcükleri kullanırken herhangi bir kötü niyet, aşağılama amacınız yok, o zaman sorun da yok. Bana düşen şey en fazla size bu konudaki hassasiyetleri dile getirmektir. İşte yine böyle bir anda adam sözcüğü üzerine hassasiyetimi dile getirdim ve sizin yaptığınız bence kışkırtmaktı. Yani orada iyi niyetten şüphe ettim açıkçası. Adam sözcüğünü kullanırsınız tabii, yani kimsenin diline biber süremem, ancak karşılıklı saygı kuralları çerçevesinde en azından hassasiyetimi dile getirmemden 5 dakika bile geçmeden bana o tarz mesaj atmanız tekrar ediyorum kışkırtmaktır bence. Ve oradaki kullanımı insan anlamında değildir de neyse. Bence her şeyi geçtim, homofobik-transfobil olmayı bırakın, isterseniz fag hag olun ya da ne bileyim gey ikonu olun. Benim düşündüğüm şey sizin tartışmadaki üslubunuz bazen gerçekten kışkırtıcı-üzücü olabiliyor. Budur benim düşüncelerim. Tekrar teşekkürler. --Veritasyaz bana 00:04, 27 Ocak 2012 (UTC)
  @Utku, inançlarla çok fazla bilgim olmadığı için onun bir inanç olduğunu dahi bilmiyordum. Bilmeyince de atlamışım o bilgiyi :) Tartışma yapmak değil yapmamak kötüdür, en azından bence. İnsanın farklı görüşleri dinlemesi kadar iyi bir şey yoktur. Birisine doğru gözüken bir şey, diğerine mutlak yanlış gözükebilir. Neyse, tartışmalarda çok yer aldığım için, fikir alış-verişi çok yaşadığım için doğal olarak hatam da çok olabiliyor. Ama ben dediklerimin sonuna kadar arkasında duran birisiyim. Yanlışımı farkedince de geri adım atmasını, eyvallah demesini bilirim ama. Benim yaptığım sizi kışkırtmak değildi, öyle olsaydı erkek derdim belki de :P Neyse artık...--RapsarEfendim? 00:11, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Bu gey - homo - lezbiyen tartışması uzayınca insan kendisinden şüphe ediyor :) --Berm@nyaİleti 00:59, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Ne anlamda? Şüphe etmek derken?–h.çağrımsj 07:35, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Ortamı yumuşatmak için dedim, ben de mi ırkçıyım ve ben de mi homofobiğim düşünceleri yeşeriyor ister istemez. --Berm@nyaİleti 13:35, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Öncelikle şunu söylemeliyim sevgili @veritas karşı oyunuzun ilk cümlesinde gösterdiğiniz gerekçe bence çok çok ama çok abartı bir düşünce. Yani öz de siz şunu savunarak olumsuz oy veriyorsunuz öyle mi?: Rapsar adam kelimesini TDK'da geçen birinci anlamında kullandı. TDK beni bağlamaz diyorsunuz ben feminist perspektiften bakarım diyorsununuz, dikkatinizi bir şeye çekmek istiyorum bakın buranın adı nedir biliyor musunuz? Türkçe Vikipedi o sizi bağlamayan kurumun adı ne biliyor musunuz TDK yani? Türk Dil Kurumu yani Türkçe için dolayısıyla Vikipedi için herkesi bağlaması gereken tek kurum. Eğer birisi Türkçedeki bir kelime için TDK ne düşünürse düşünsün beni bağlamaz diyorsa, Kusura bakmasın o zaman ama o(adam, insan, gey,homo,lez,hetero her neyse)'nun o kelimeye hangi perspektiften(fr. perspective, tr. Bakış açısı bu arada) baktığı da beni bağlamaz. iyi çalışmalar dilerim.-- s a y z ' ı nu s u 01:13, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Sayz, sanırım sen üslup dolayısıyla Rapsar konusunda tarafsız kalmıştın. Hatta üslup dolayısıyla olumsuz bile kullanabilirdin değil mi? Bu kadar önemli yani, peki... Bu arada Bermanya az önceki yazın yanlış anlaşılabilir. Bazılarına göre, homofobiye bir örnektir. Kötü niyetli olmadığına eminim; fakat biraz daha duyarlı/dikkatli yaklaşılmalı bazı konulara. --Vitruvian 01:24, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Arkadaşlar adam sözcüğü kullandığı için karşı oy vermedim tabii ki:) Okursanız tartışmaları üslubunu doğru bulmuyorum ve kullanıcılara yaklaşımını doğru bulmuyorum. Ben Rapsar ile birbirimizi anladığımı düşünüyorum, sorun çözüldü benim için de böyle Bu arada sayz, bence sizin de üslupla ilgili bir sorununuz var. İyi akşamlar. --Veritasyaz bana 01:33, 27 Ocak 2012 (UTC)
  @Vitruvan sanılacak bir şey yok gayet açık ve belirgin bir şekilde buradan da söylüyorum tarafsız kaldım. Benim üslubum şöyle iyi böyle iyi falan mı demişim orada? Neyse burası beni tartışmak için değil lütfen benimle veya üslubumla bir sorunu olan varsa tartışmaya mesaj sayfamdan devam edebiliriz oradan ulaşınız. @vitruvan, @veritas üslubum hakkındaki görüşlerinizi veya rahatsızlığınızı ileride bir gün olur da hizmetlilik başvurusunda bulunursam dile getirebilirsiniz ayrıca. Ha söylediklerimde bir yanlışlık varsa onu burada söyleyin ben de bileyim? Veya benden daha nazik ve daha güzel olan o üslubunuzla ne dediğin beni bağlamaz deyip geçin.
  İkincisi @Vitruvan yani bir olumsuz oy kullanırken ilk cümlen şu oluyor: Burada adam sözcüğüne karşı hassasiyetimi direkt kendisine söylemiş olduğum halde olayın hemen arkasından bu sözcüğü kullanması, yarın öbür gün benim gibi azınlık olan ya da belirli hassasiyetleri olan kullanıcılara nasıl davranacağının göstergesi. Ama sen diyorsun ki Arkadaşlar adam sözcüğü kullandığı için karşı oy vermedim tabii ki yani aradaki çelişki bence o kadar fazla ki sanki iki farklı kişi söylemiş hissi uyandırıyor bende. İyi çalışmalar diliyorum.-- s a y z ' ı nu s u 02:23, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Orası hassasiyetimi dile getirdiğim bir alan benim için. Sadece bunu yapması hoş değildi bence. Ama sadece adam demesinden yola çıkmıyorum, genel olarak kullanıcılara, bana ya da diğerlerine, verdiği tepkilerden dolayı bir üslup sorunu olduğunu düşünüyorum. Budur yani. Anlaşıldı mı acaba?--Veritasyaz bana 02:31, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Şimdiki söylediğin gerekçeye tamamen saygı duyuyorum ki altta da belirttiğim gibi katıldığım yanları bile var. Benim itiraz ettiğim nokta ilk cümlende dediklerin idi, çünkü o dediklerinden bunlar anlaşılmıyordu maalesef, saygılar sunuyorum, iyi çalışmalar-- s a y z ' ı nu s u 02:57, 27 Ocak 2012 (UTC)
 5. Belki Bermanya kadar derine inemeyeceğim ancak, fikirlerini bu kadar şiddetli şekilde savunan birinin silme yetkisini elinde bulundurmasına karşıyım. Şimdi hemen eleştiriler gelecek nerede kaynağın diye, ancak Bermanya'nın gösterdiği şeyler zaten yeterlidir diye düşünüyorum.--İyi çalışmalar.--Westnest ileti 09:32, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Benim Veritas'ın dediğinden anladığım üslup sıkıntısı. Zaten Rapsar'ın tek kötü yönü üslubu :) Yoksa gerisi harika. Milesbroke 10:52, 27 Ocak 2012 (UTC)
 6. Ben yaklasik 1,5 yildir türkce vikipedide faaliyet gösteren bir kullaniciyim. Türkce vikipedide hicbir konuda tatmin edici olmadigindan bir brans secip o bransda en azindan türkce vikipediyi doyurucu bir duruma getirme karari almistim. Bu konudada emin adimlarla illerledim. Futbol konusu secip burada yaklasik 1000 madde actim, 1500 maddeyi iki satirlikten düzenleyip tatmin edici seviyeye getirdim. Sablonlar ve kategorilerde yaptigimi saymiyorum bile. Yani Vikipedi icin gelismesi icin elimden geleni yaptim. Simdi türkce vikipediden ayrilma karari aldim. Bunun ilk sebebi Rapsar'in inanilmaz tutumu ve uslübü. Kendisi uyduruk sebeplerden dolayi insani canindan bezdirdi. Genelde tartisma su türlü oluyor: Ben yeni bir kayit yapiyorum, rapsar hemen geri aliyor. ben niye aldigini soruyorum? böyle yapilmaz diyor! Ben bunun böyle yapilmadigini hangi standarda yazdigini soruyorum? Konularin % 95 birsey gösteremiyor! Bende eger begenmiyorsan tartismaya cikar hemen bir standard belirleyelim ona göre calisalim diyorum. Kendisi yapmiyor. Bir iki kez yapti, fakat onun istedigi oylamadan gecmedi, onun icin bir daha yapmiyor. ondan sonra kiskirtici ifadeler kullanmaya basliyor. Bu vikipedi rapsar'in degilki? o deneyimli kullaniciysa bende deneyimli kullaniciyim? Ikinci sebepte hizmetlilerin bunu görmemezlikten gelmesi. Simdi herkdes Xberger kendisi zor bir kisilik oldugunundan sorunlar yasandi diye düsünülebilinir. Fakat Rapsar disinda kimseyle sorun yasamadimki vikipedide! Rapsar ise burda gösterilmiyor belki ama birkoc kisiyle sorun yasadi. Ben kendisiyle olan tartismalarda hep uzlasmaktan konustum kendisi birkez bile böyle birsey demedi. yani görüsünden tek adim atmadi? Bu durumu herkes tartismalarimzia bakarak kontrol edebilir. Böyle biri hizmetli olursa vay vikipedinin haline. Rapsar'la olan kavgamizi burada tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten birkoc kez dile gelitrildi. Hatta Rapsar beni sikayet etti. Bu sikayetde öne sürdügü konulari en ince ayrintilisa kadar cevapladim. Adil davranmak istiyorsaniz lütfen incelikle Buradan okuyun. Eleman burda hakaret üzerine hakaret sarf ediyor. Bana Nato kafa nato mermer! diye hakaret ediyorku kendisinden yasca büyük oldugumu bildigim halde. Hizmetlilerdende kimse birsey demiyor. Sikayetnamede verilen karar ise sikayetden dolayi degil!! Bermanya'nin yukarida belirttigi sebeplerden dolayi:Tikla. Engellemeyi yapan Superyetkin. Bu tartismada en azindan iki kullanicida engellenmeliydi. Ben Süperyetkine niye engellendigimi surada sordum, bana daha önce ihtar aldigim söyledi. Rapsar daha önce ihtar almamis onun icin o engellenmedi, ama suclu oldugu kabul edildi. Fakat rapsar daha önce ihtar edildi, fakat bu tabi unutuldu yada görmezden gecildi. Ben engellendikten sonra rapsar msj sayfasina hemen şu repligi kodu: Tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin... Bu olay büyük abisinin (hizmetliler) arkasina saklanip tabiri cahizse simarik ifader kullanan bir kücük cocuga benziyor. Burada adamin ne ruh halinde oldugu anlamak zor olmasa gerek. Sonra izleri takip edilmesin diye msj sayfasina atilan msj iki dakikalik olmasina ragmen siliyorki bu kural disidir. Benim hakkimda olan Sikayetname hicbir hizmetli tarafindan islenmiyor sonra farkli bir sebepten ben engelleniyorum. Acikcasi böyle ortamda calismak insana zevk vermez. yani rapsar hizmetli olursa verilen yetkileri adil kullanmayacagindan adim gibi eminim. yeni gelen kullanicilari heme sogutur. Zaten zor durumda olan türkce vikipediye daha da zor duruma sokar. ama hizmetlilerin büyük bir kismi kendisini destekledigini düsündügüm icin secilceginden eminim. böyle ortamda vay vikipedi'nin haline. Bide son olarak sunu belirteyim:Rapsar yüzünden tehdit bile edildim:Tikla.--Xberger 10:41, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Sevgili Xberger bence vikipedinin çok ihtiyacı olan bir kullanıcısın, herkes arasında sorunlar olabilir, sırf bunlar için bence vikipediyi katkılarından mahrum bırakma, bunu kimsenin istemediğine eminim, katkılarının devamını görmek dileğiyle-- s a y z ' ı nu s u 19:31, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Ben ek olarak baska yorum yapmak istiyorum. Burada herkes sadece üslup sorunu var diyorda bence sadece üsluple bitmiyor. Öncelikle tabiri cahizce dürüstlügünde ciddi süpherilim var!! Hakaret etmeye basladi demeyin hemen lütfen önce bir dinleyin:Beni sikayet ettigi olayi bir ele alalim. Önce kendi accountunde degilde sadece ip'le girip orduspor maddesini sildi. Bende tabi silenin ip oldugu icin geri aldim. Bu üc kez gidip geldi böyle. Ben silerken bana ip ile Nato kafa nato mermer! diye hakaretler etmeye basladiki ben karsilik vereyim diye. Sonra bunu beni sikayet etmek icin sebep sayip sikayet etti. Yani sözde beni pusuya düsürecek. Yani burasi vikipedi, herkes sonucta bos zamanlarinda buraya katki yapmak icin madde yaziyor vs. Böyle aslinda sakin bir ortamda böyle alicengiz oyunlari yapmaya kalkisan birinden konusuyoruz!! Bu bence dürüst bir kullanicinin davranis sekli degil. Sonra yukarida belirtigim gibi benim engellenmemden hemen sonra msj sayfasina Tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin.. yazmasinin tesadüf oldgunu kac kisi inaniyor burada allah askina? Böyle birseyi yazabilecek insanin ruh hali ne olmali? Böyle birini nasil ciddi ciddi hizmetli yapmaya kalkisirsiniz? Aam uzlasmak kelimesinin anlamini bilmiyor! Iyi düsünün kararinizi!!--Xberger 18:48, 30 Ocak 2012 (UTC)
  Bizim burada rapsarin kendisinnin isine geldigi icin iki dakikalik mesajlari mesaj msjlari silmemisi/arsivlemesini söz ettigimiz icin rapsar simdi yeni mesaj sayfasina arsivledigi icin söyle bir yorum kullaniyor:Tilka:tırsarak arşivleme.... Bu Hareketi su anlama geliyor: Bunlar (Yani diger kullanicilar) bu isi bilmiyor ama mecbur oldugum icin sez cikamiyorum. Gücünü gidiyor ama fazla ses cikarmayim:tırsarak arşivleme.... Uzlasma kelimesinin anlamini bilmeyen bir insanin düsünceleri.--Xberger 07:54, 4 Şubat 2012 (UTC)
 7. Xberger'in göstermiş olduğu bu değişiklik, belirtildiği gibi kullanıcı engellendikten sonra yapılmış. Hizmetli seçilirse Rapsar'ın bu üslubunu ve davranış biçimini değiştirecek bir kullanıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu üslup tartışmalarda alevlenen ortamı sakinleştirmesi ve soğukkanlı olmaları gereken hizmetliler için uygun değildir. Bu sebeple oyum olumsuz. --Eldarion 13:39, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Evet, üslubunu değiştirmeyeceğim. Ancak hangi politikayı ihlal ettiğimi de belirtirseniz ona göre davranabilirim. Üstteki değişiklikle de alakası yok, olsa da suç değil...--RapsarEfendim? 13:41, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Bu noktada isim vererek örneklendirmek zorundayım. Kibele hiçbir zaman suçlayıcı üslubunu değiştirmedi ve hala hizmetli. Örnek: "şeytan diyo, bu ille de son lafı söylerim, tutarsız da derim, sonra yine derim, yine derim oyununu gör, oyna.." [2]--Alperen 13:44, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Ben de bir örnek vereyim kendimce o zaman. Ben de Khutuck'ün üslubunun benimkiyle benzer olduğunu düşünüyorum. Üslupla alakalı bir yerde "yazan bir şey yok" üstelik.--RapsarEfendim? 13:46, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Hayır. Khutuck'ün çok nazik ve mizahi bir üslubu var. Elbette siz de mizahi ve nazik davranmaya çalışıyorsunuz ama yukarıda gösterildiği gibi bazen soğukkanlılığınızı koruyamıyorsunuz, kırıcı bir tavır takınabiliyorsunuz (Benim gösterdiğim bağlantılarda bu görülüyor). Sevgiler. --Berm@nyaİleti 14:51, 28 Ocak 2012 (UTC)
  O yüzden zaten kendimce dedim. O yüzden zaten düşünüyorum dedim ;)--RapsarEfendim? 14:54, 28 Ocak 2012 (UTC)
 8. Önceki başvuruda da dediğim gibi bu kullanıcının Vikipedi politikalarına hakim olmadığına Vikipedi içindeki yazılarını okuyarak karar verdim. Örneğin burada, ana sayfaya Türk dillerinin eklenmesinin VP:MİLLİ ilhali olacağını söylemişti. Halbuki ilgisi yok. Orada bahsettiğim diller aynı dil ailesinde, hatta aynı grupta bulunuyorlar. Ayrıca VP:İNOV'a da hakim değil, onun bazen gerçekten kırıcı olduğuna şahit oldum. Kullanıcıların diğer olumsuz yorumlarına da katılıyorum. Son olarak, olumlu oy kullanan arkadaşlarımızın bu yorumları okuyup tekrar değerlendirmelerini rica ederim. GökçeYörük 19:11, 28 Ocak 2012 (UTC)
 9. Bermanya çok güzel yorumlarda bulunmuş incelenmesinde fayda var karşı oy veren kullanıcıların yorumlarını da okudum ve hepsine katılıyorum. Mümkün olan en kısa haliyle görüşlerimi yazacağım.
  Mesajlar
  Yukarıda Mesaja cevap verme zorunluluğu yok, arşivleme zorunluluğu da yok. İstesem silebilirim de, kimse gıkını çıkaramaz. Neden sildin, suçtur bu diyemez. Cevap vermek istememiştim, vermedim de. Kimse de diyemez neden vermedin diye. şeklinde yazmış
  Şablon:Mesajçıkarma-kendi niye var o zaman? Kendisinin eski mesajlarına ulaşmanız zaten mümkün değildir. Çünkü Kullanıcı mesaj:Rapsar/Ocak 2012-Mart 2012 gözükmemektedir. Şimdi bu yazdıklarımdan sonra hemen mesaj sayfasını taşır mı bilemiyorum. O zaman da taşıma kayıtlarına bakarız. Çok uzun zaman önce mesajlarını arşivlemedeğini anlamış acaba eski mesajlarını ne yaptı demiştim. Daha sonra Kullanıcı mesaj:Rapsar/Ocak 2012-Mart 2011'de arşivlendiğini fark ettim. Burada dikkatimi çeken kendisinin 1 Ocak ve 9 Ocak arasındaki 41 mesajını hemen arşivlemiş olması.Şurada 41 mesaj varken hemen arşivlediği gözüküyor.
  Normalde şurada olduğu gibi 351.999 kb'lık 191 mesajı birden arşivlediğini veya burada görüldüğü gibi büyük arşivlemeleri çok sık yaptığını bildiğimiz için şaşırdım. Yukarıdaki yorumunu ve Bermanya'nın Rapsar'ın tutumu ilginç; cevap vermediği gibi 13 dakika sonra mesajımı arşivlemiş ve tahminime göre uyarının gözden ırak olmasını sağlamaya çalışmış. yorumunu ve Xerberger’in Sonra izleri takip edilmesin diye msj sayfasina atilan msj iki dakikalik olmasina ragmen siliyorki bu kural disidir. yorumunu da düşününce bu ne acele diyor insan. Üstelik acele işe şeytan karışmış olmalı ki mesajlar yanlış yere arşivlenmiş ve 20 gündür hala aynı yerde.
  Yukarıda İstesem silebilirim de, kimse gıkını çıkaramaz. Neden sildin, suçtur bu diyemez. Cevap vermek istememiştim, vermedim de. Kimse de diyemez neden vermedin diye. demiş. Kendisinin cevap vermeme hakkı var ancak başka kullanıcıların böyle bir hakkı da yoktur. Keza kendisine haklı olduğunu söylemediğiniz zaman mesaj bombardımanına uğramanız kaçınılmaz olabilir.
  Şurada benim başıma geldi. Devamında ise kendisinin her zaman haklı olduğuna olan sonsuz inancıyla önce Kullanıcı mesaj:Reality006#KMA'da şikayet etti o da işe yaramayınca Kullanıcı mesaj:Ahzaryamed#KMA 2'ye şikayet etti. O da işe yaramayınca, adeta dalga geçercesine hiçbir değişiklik yapmadan maddeyi tekrar aday gösterdi.
  KMA
  Öncelikle kullanıcının üslubunun genel olarak sorunlu olduğunu düşünüyorum. Kendisiyle mesajlaşmanın faydasız olduğunu düşünüyorum çünkü bütün iyi niyetli uyarıların beyhude olduğuna ve toptan reddedildiğine şahit oldum. Şurada Siz de çok iyi biliyorsunuz ki dönüş yapılmaması var olan yorumu veya karşı oyu geçersiz saymaz. Fikrini değiştirmiş olsaydı oyunu da değiştirirdi diye düşünüyorum mesajıma karşılık Şurada gözüken akıl verici bir mesajla ağzımın payını aldım. Kendisi bazı kullanıcıların oylarının geçersiz olabileceğini düşünmüş olmalı ki Siz de çok iyi biliyorsunuz ki dönüş yapılmaması var olan yorumu veya karşı oyu geçersiz saymaz. mesajıma Hayır, ben böyle bir şeyi bilmiyorum. şeklinde cevap vermiş. Devamında da karşı oy veren kullanıcılara mesaj atmam gerektiği konusunda ve adaylık süresinin uzatılması gerektiği konusunda akıl veriyor.Vikipedi :Kaliteli madde adayları’nda ilk bölümde Tüm adaylıkların sürelerini Kaliteli İçerik Sorumlusu belirler. yazıyor. Ancak bunun belli şartları var. Desteklemek ve Karşı Çıkmak bölümünde tüm adaylıkların en az 15 günlük süreyle listeleneceği belirtilmiş. Bu durumun iki istisnası vardır:
  a) eleştirilerde belirtilen noktaların düzeltilme çalışmaları aktif olarak sürmekteyse ve
  b) itiraz olmamasına rağmen 4 "destek" oyuna ulaşılamamışsa adaylığa ek süre verilebilir.
  Denilmiş. Peki eleştirilerdeki noktaları düzeltme çalışması var mı? Madde geçmişinde ve eleştiri getiren kullanıcılara verilen Kullanıcı mesaj:Akhilleus/6#KMA 3’de bahsettiğim cevaplarda böyle bir şeyin olmadığı görülebiliyor. Buna rağmen maddeye 20 günlük bir süre verdim. Fakat kendisi süreyi beğenmemiş olacak ki çalışma olmamasına rağmen ek süre verilmesini istiyor.Kendisine şurada Hangi değişiklikleri yapmışsınız? diye sordum. Çünkü ek süre verebilmek için bir çalışma olduğunu veya olabileceğini görmem gerekiyordu.
  Kullanıcının kendi görüşlerini en doğru görüş olarak kabul ettiği diğer kullanıcıların görüşlerini ise hatalı veya önemsiz kabul ettiği kanaatindeyim. Ancak ben her kullanıcının görüşüne değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha önce Rapsar’ın görüşlerini de dikkate alarak Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Sokrates'in Savunması/Arşiv1 ‘i kapattığımda şurada Merhaba. Elbette sizin aday göstermeniz, gerekli değişiklikleri sadece sizin yapmanız gerektiğini belirtmiyor. Öte yandan bu tür adaylıklar kapatılırken kafa sayımı yapılmıyor (en azından görebildiğim kadarıyla). Ancak bazen, adaylıklar kapatılırken bu gözden kaçabiliyor ve karşı şablonu eklenmeyen; fakat eksikliklerin olduğu söylenen maddeye ait adaylıklar olumlu yönde kapatılıyor ve buna gerçekten sinir oluyorum ben. Böyle bir kaza oluşmaması için o şablonu koymak "zorundaydım". İyi çalışmalar. cevabını vermiş. Yani kendisi karşı oy verilmese dahi eksikleri olan adaylıkların olumlu yönde kapatılmasına sinir olduğunu ve bu tür adaylıkların kafa sayımına göre kapatılmadığını söylemiş. Kendi görüşleri dikkate alındığı zaman çok güzel fakat başka kullanıcıların görüşleri dikkate alındığında neden bu kadar tahammülsüz ve yukarıda geçtiği gibi Hayır, ben böyle bir şeyi bilmiyorum diyerek onların oylarını ve görüşlerini hiçe sayıyor?
  Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2008 Yaz Olimpiyatları'nda Saint Lucia’da sürekli surette kırmızı bağlantıların kriterlerimizde olmadığını söyleyip durmuş. Madde Değerlendirmesi'nde KM sınıfı için bu safhada maddenin iç bağlantıları tamamlanmamışsa bunu yapmanın vakti gelmiştir yazıyor. Oldukça kısa olan maddede göze batan kırmızı bağlantıları açarak tamamlamak yerine sürekli surette herkese cevap yetiştirmeyi yeğliyor. Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2008 Yaz Olimpiyatları'nda Saint Lucia/Arşiv1'de Olsun. Alakası yok onların maddeyle. demiş. Vikipedi:Biçem el kitabı (bağlantı)#İç bağlantılar 'da Üzerinde çalıştığınız madde ile ilgisi olan tüm sözcük ve terimler için iç bağlantı verin. deniliyor. Saint Lucia maddesini açan Rapsar'ın kendisi, kırmızı iç bağlantılara yer veren yine kendisi. Maddeyle ilgisi olan tüm sözcük ve terimler için iç bağlantı verildiğini de biliyoruz. Ancak sonradan çıkıp Alakası yok onların maddeyle diyen yine kendisi. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu o zaman? Bu vikipedi biçem el kitabını ve vikipedinin diğer tüm kurallarını, işleyişini işine geldiği gibi yorumlamaktır.
  Kullanıcılarla yaşadığı sorunlar
  Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Rapsar 2#Yorum'da Şimdi basın karşı oyları. ifadesi nedeniyle kullancıların karşı oy kullandığı gözükmektedir. Ravages şöyle demiş: Yorumlar bölümündeki "...Şimdi basın karşı oyları." şeklindeki cevabı sinirlerine hakim olamadığının bir göstergesi. Bu durumda hizmetli olması durumunda da, sinirlerine hakim olamaması bir takım sıkıntılar doğurabilir. ve Bermanya da şöyle demiş: Şimdi gördüm, aşağıdaki yorum bölümünde kullanıcı soğukkanlılığını koruyamıyor. "...Şimdi basın karşı oyları.." ibaresi bunu kanıtlar nitelikte. Karşı oy verdiğim için içim rahat, hayırlısı olsun. diyerek karşı oy kullanmış.
  Kullanıcı:Homonihilis de : Daha önce yazdığım yorumlarda bu oylamada oy kullanmayacağımı söylemiştim, ancak adayın ciddi üslup sorunları sebebiyle fikrimi değiştirdim.... Evet, sevgili Rapsar, "hizmetliler soğukkanlı olmalıdır" yazmıyor ama, kendimi Vikipedi'ye yeni gelmiş ve kuralları anlamayıp kafası karışmış bir kullancı olarak düşünüyorum ve hatta sana sildiğin bir madde için haksız yere tepkisel bir mesaj yazdığımı varsayıyorum, bu sayfada yazdığın yorumlara benzer cevaplar alsam Vikipedi hakkında hiç de hoş şeyler düşünmezdim. O sebeple, hizmetli yetkilerini alman hâlinde, bunları uygularken kullanıcılarla sıkça sorunlar yaşama ihtimalin olduğunu düşündüm. İyivikiler... diyerek karşı oy vermiş. Diğer kullanıcıların da soğukkanlılığını koruyamadığı sebebiyle verdiği karşı oyları adaylık sayfasından takip edebilirsiniz.
  Peki bu kullanıcıların verdikleri bu karşı oylar doğru mudur? Hayır hepiniz yanıldınız. Bu bir ekşi sözlük repliğidir. kendi ağzından Şimdi basın karşı oyları ise Ekşi'de kullanılan Şimdi basın eksileri ifadesinin buraya uyarlanmış haliydi. Olsun, kimse anlamak zorunda değil. demiş.
  Aynı şekilde küçük enişteyi de kimse anlamak zorunda değil öyle değil mi?
  Veritas' a cevap verirken O kaynağı attık bu sebeple. Ne kadar kaynak kaldı maddede? 0 (yazıyla sıfır). ifadesini kullanmış Şimdi ne Kullanıcı:Veritas'ın ne de başka bir arkadaşımızın 0'ın yazıyla sıfır olduğunu idrak edemeyecek düzeyde olduğunu zannetmiyorum. Ancak kendisi kullanıcıların aklıyla alay etmeyi seviyor anlaşılan. Kullandığı güzel repliklerle de bunu süslemeyi ihmal etmiyor. Şimdi burada
  Tartışma:Türk Kurtuluş Savaşı#Adlandırma, Taşıma’da çoğu kullanıcı kendisinin karşı çıktığı isimde uzlaşırken bunu da kafa sayımı olarak nitelediği gözüküyor.
  Kullanıcı:Xberger ‘e şurada kullandığı ifade nedeniyle engel verildi. Peki buna cevap olarak şurada * Cevap yazmayacağım; sadece sevdiği mbir Peyami Safa vecizesini yazacağım: yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır ; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır. Selametle. diyen Rapsar’a ne verildi? Hiçbir şey. Hakarete hakaretle karşılı vermek, kullanıcıları armut yerine koymak ne kadar doğrudur?
  Şurada Mskyrider tarafından uyarıldığı fakat bu uyarıyı hiç takmadığı yazdıklarından anlaşılıyor. Yine şurada Superyetkin Rapsar'a gerekli uyarı önce Mskyrider, daha sonra ise Bermanya tarafından verilmiştir ve ihlalin yinelenmesi durumunda ne olacağı açıktır. Öte yandan, bu durumun sizin aldığınız engelle doğrudan bir bağı bulunmamaktadır. Umarım açıklayıcı olmuştur. İyi çalışmalar. demiş. Peki bütün bu uyarılar ne işe yaradı? Mskyrider :Rapsar, şu değişikliğinle işleri kolaylaştırmıyor zora sokuyorsun, bu kadar üstüne gidecek ne var? Lütfen uslubuna dikkat ederek değişiklik yapmanı rica ederim. diyor. Kendisi de :Merhaba tekrardan. Mesaj sayfamdaki birkaç başlık üste bakabilir misiniz? "Sadece can sıkıntısı". Kişisel hiçbir şey yok. 82'ye attığım mesajda bunları söyledim, anlayışlı davrandı sağ olsun. Tam inceleme bekleyen sayfaları kontrol ediyordum bir hızla, hızım kesildi ama olsun diyor. Uyarıların hiçbirini ciddiye almadığı çok belli. Sadece can sıkıntısı değil mi? Belki kullanıcıları armut olarak nitelemek de onların görüşlerini kafa sayımı olarak nitelemek ve oylarını geçersiz sayabilmek de can sıkıntısı olabilir(!) Öyle değil mi? Bütün bunlar diğerleri tarafından olduğu gibi Khutuck tarafından da burada yanlış anlaşılmış olmalı. Yine şurada Mimar 77 kendisinin üslubu hakkında eleştiriler getirmiş. Ancak kendisi yine üslup sorununu kabul etmemiş olacak ki şöyle bir cevap vermiş. Diğer bir örnek Kullanıcı mesaj:Abuk SABUK/2011#Âmin kısmında Kullanıcı:Abuk SABUK kendisinin nezaketsizliğinden şikayetçi.
  Bütün bunlardan çıkan sonuç ya kendisini uyaran ve üslubundan şikayetçi olan Superyetkin, Mskyrider,Abuk Sabuk, Mimar77 ve ben gibi bütün hizmetliler, bürokratlar, editörler, anonimler hepimiz hatalıyız ya da kendisi hatalı. Eğer biz hatalıysak diğer armutların görüşleri kafa sayımı ve geçersiz olarak değerlendirilebilir. Yok kendisi hatalıysa gereken engelin veya engellerin zamanında verilmesi gerekiyordu. İyi niyetle yapılan uyarıların toptan reddedildiğine ve kulak arkası edildiğine hepimiz şahit olduk. Aslında ben de dahil kendisini iyi niyetle uyaran tüm hizmetli ve bürokrat arkadaşlar belki de kendisine en büyük kötülüğü yaptık. Kendisine gereken engel verilmiş olsaydı belki de hatasını görecek, hakarete hakaretle karşılık vermemek gerektiğini, diğer kullanıcıların görüşlerinin de önemli olduğunu onların da önemsenmesi gerektiğini anlayacak, kavrayacaktı. Kendisine gösterilen müsamaha ve suistimal edilen iyi niyetli uyarılar işi bu hale getirdi. Sonuçta her söylediğinin ve yaptığının doğru olduğuna inanan bir kullanıcı çıktı ortaya.
  Son Söz
  Bugüne kadar Elmacenderesi, Homonihilis, Eldairon adlı bürokrat, hizmetli, denetçi, gözetmen kullanıcılarımızın kendisini Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Rapsar 2#Olumsuz'da uyardığını görüyoruz. Yukarıda Superyetkin ve Mskyrider'in uyarılarına da yer verdim. Peki bu uyarılar fayda etmiş midir? En basitinden Xerberger'e hakaret etmesini ve uyarılmasını ele alalım. 4. soruda cevabında açıkça yazmış Önceki hizmetlilik başvurusundan başlayarak Xberger ile büyük derecede anlaşmazlıklar içerisinde düştük. Aramızda geçen konuşmaları şikayet sayfası, mesaj sayfaları ve önceki adaylıkta görebilirsiniz. Tartışılan konularda bir uzlaşı sağlandı mı? Hayır. Haklı olduğumu mu düşünüyorum? Evet, %90. Pişman mıyım peki? Hayır, tartışmak iyidir, pişman değilim kesinlikle. Yani kendisi yine haklıdır ve uyarıların hiçbirinin işe yaramadığı ortadadır. Önceki başvurularını incelerseniz yukarıda isimlerini verdiğim hizmetli, bürokrat, denetçi, gözetmen arkadaşlarımızın kendisini soğukkanlı olması ve üslubuna dikkat etmesi gerektiği konusunda uyardıklarını görebilirsiniz. Ancak gerek yazdığı mesajlarda gerekse bu adaylıkta üslubu ve soğukkanlı olmasına yönelik eleştirileri katiyyen asla kabul etmediğini gördük. Eldairon bu adaylıkta görüşünü belirtmiş. Diğerleri ne düşünüyor, kendisini yukarıdaki uyarılardan başka daha önce uyardılar mı bilemiyorum. Ancak şunun düşünülmesini rica ediyorum. Halihazırda hiçbir hizmetli, bürokrat ve diğer kullanıcıların uyarılarına kulak asmayan bu kullanıcı hizmetli olursa sizi daha mı çok dinleyecek, uyarılarınızı dikkate mi alacaktır? Yoksa keyfi ve şahsi kararlar mı uygulayacaktır? Eğer kendisinin bu görevi yürütebileceğini düşünüyorsak, kullancıların oyları geçersiz olabilir, kafa sayımı olarak değerlendirilebilir, kendileri armut olarak nitelenebilir, silme yetkisini de elde edeceğine göre kimse gıkını çıkaramaz vikipedi tarafından hoş karşılanmasa da tüm mesajlarını silebilir. Kendisini uyaran denetçi, gözetmen, bürokrat, hizmetli, editör herkes ya yanlış düşünüyordur ya da haksızdır. Bazı sözleri kullanıcıları yaralayabilir. Ancak Ekşi sözlük veya bir film repliği ise sıkıntı yok demektir. Bu durumda ben kendisini çok yanlış anlamışım, o halde kendisinin hiçbir vakit söyleyemediği ve asla söylemeyeceğine inandığım iki kelimeyle yazımı bitiriyorum. Özür dilerim.---- Akhilleus ileti 20:42, 29 Ocak 2012 (UTC)
 10. Rapsar çok çalışkan ve takdir ettiğim bir vikipedist. Ancak [3] tartışmada, gayet anlaşılır bir ifadeyi yanlış bir şekilde yorumladığını düşünüyorum. Kısacası politikaları henüz kavrayamamış olduğu kanısındayım. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 10:53, 1 Şubat 2012 (UTC)
 11. Ben Rapsar'ın yararlı bir Vikipedist olduğunu ancak hizmetli olmadan katkılarına devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Rapsar çok aktif bir kullanıcı. Bu normalde çok iyi bir şey. Ancak her madde açanın karşısında ilk olarak Rapsar'ın -sıklıkla tartışmaya meyilli ve yapıcı olmayan- tavrını bulması Vikipedi için ne kadar yararlı tartışılır. İnsanlar madde yazarken Rapsar'ın omuz üzerinden okuması, sürekli kaynak ekle vs. gibi şablonlar eklemesi, beğenmediği yerleri çalışma bitmeden silmesi vs. hiç hoş davranışlar değil. Örneğin âmin maddesinde eklediğim bir başlığı ben hala madde üzerinde çalışırken çalışma şablonu yok diye silmesi örnek verilebilir. Lubunca maddesi üzerinde Veritas çalışırken her değişikliğinden sonra yorum yapması, şablon eklemesi vs. çok uygunsuz ve gereksiz uygulamalar. Bizlerin deneyimli kullanıcı olduğu hesaba katıldığında her uyarıldıklarında elleri ayaklarına dolanan anonimlerin ve yenilerin halini düşünmek gerek. Elindeki çok sınırlı yetkilerle bile insanları yabancılaştırabilirken sihirli değnek verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Xberger'i pek tanımıyorum ama futbolla ilgili binlerce çok güzel değişikliği var. Önemli futbolcular listesi gibi Rapsar'ın düzenlemek yerine ısrarla sildiği değişiklikleri yüzünden başlayan ve sarpa saran bir süreç sonucunda aramızdan ayrılıyor. Burada amacım Xberger'i kollamak değil, fikrimi desteklemek.
  Rapsar'ın VP:TBA'yı tam olarak kavramadığını düşünüyorum. Mesela şu değişikliği onaylamış. Buna benzer başka değişikliklerine de denk gelmiştim ama bulamayacağım şimdi. Örneğin bir maddede bir anonim Hz. Yusuf'un "Hz. Meryem'in eşi" olduğunu bilgisini "akrabası" olarak değiştirmişti ve Rapsar bunu onaylamıştı zira Kur'an'da Hz. Yusuf'tan hiç bahsedilmez.
  Mütemadiyen maddelere Türkiye ile eklenen bilgileri değişiklik özetlerine VP:TBA yazarak siliyor. Bu uygulamayı (değişiklik özetlerini) bu konudaki tartışmalardan sonra bıraktı. Ancak Khutuck'un dediği gibi "silmeci" eğilimi devam ediyor. CERN, Verem, Masal gibi maddelerde bu durum görülebilir. Çok ufak düzeltmelerle evrensel hale getirilebilecek bilgileri veya yeni madde açılacak kadar detaylı bilgileri bir çırpıda siliyor. Anonimlerin eklediği pek çok bilgiyi kontrol etme ya da düzenleme zahmetine katlanmadan otomatikman geri alıyor ki Vikipedi'nin felsefesine ters; amacımız mevcut kararlı sürümü korumak değil, büyümek.
  Şurada "çok uzun" şablonu eklemesi nedeniyle Stultiwikia'yı değişiklik özetinde üstü kapalı biçimde ırkçılıkla itham etmiş; ciddî bir VP:İNOV ihlali olduğunu düşünüyorum.
  Rapsar'ın LGBT kullanıcılara karşı tamamen tarafsız davranamayacağını düşünüyorum. Kendisiyle uzun süre önce eşcinsellik maddesindeki değişikliklerle ilgili tartışırken ısrarla eşcinsellerin eşcinsel olmayı seçtiğinden bahsediyordu, ben de böyle olmadığını anlatıyordum, ikna oldu. Ancak yukarıda Veritas'a cevap verirkenki tarzı, ısrarla homo sözcüğünü kullanması, daha mürekkep kurumadan bu sayfanın devamında Coriolis'le Veritas'ın dedikodusunu yapması ve gruplaşmaya çalışması [Esasen sadece benim değil, homo olmayan herkese "muhtemelen" homofobik gözüyle bakılıyor. Üstte detaylıca açıkladım :) ] bu konudaki endişelerimi destekliyor. Hiç bilgili olmadığını kabul ettiği bir konudaki (LGBT) maddelerin başında beklemesi de endişe verici bir başka konu. Eşcinsel olmadığımı açıklamak istemezdim (bunun da gizli ayrımcılık olduğunu düşünüyorum) ancak -Rapsar'ın biraz önce örnek verdiğim mesajına binaen- muhtemelen benim de eşcinsel olduğum için bu konuyu gündeme getirdiğimi ya da Veritas'a destek olduğumu düşüneceğini sezdiğimden heteroseksüel olduğumu da açıklamak durumundayım.
  Rapsar'ın çok değişiklik yaptığı için çok kişiyle ihtilâfa düştüğü yorumlarına da katılmıyorum zira onun kadar değişiklik sayısı olan ancak adını sanını duymadığımız kullanıcılar var. Vikipedi'nin bir forum sitesi olmadığını ve herkesin mutlaka deneyim kazandıkça "yükselmesi" gerekmediğini idrak etmemiz gerek.--Abuk SABUK msj 22:26, 3 Şubat 2012 (UTC)
 12. Üslubu konusunda ~diğer kullanıcılarla aynı fikirdeyim. Haksız olduğu konularda asla geri adım atmıyor. Uyarılara aldırış etmeyen birisinin ikaz etme hakkının olabileceğine inanmıyorum. Centilmenliğe yakışmayan hareketlerini beni şikayet etmesi üzerine sıralamıştım. Topluluğun daha sağlıklı karar verebilmesi için yeniden paylaşayım. esc2003 16:29, 4 Şubat 2012 (UTC)
 13. Herkes üslup sorunundan bahsetmiş ama bence birinci sorun o değil. Birinci sorun Rapsar'ın haksız olduğunu kabul etmemesi, bir madde Rapsar'a göre silinmeliyse silinmelidir, bir kişi Rapsar'a göre kd değilse kd değildir. Karşıt görüşlerle bu konuda tartışmaya girmesinden sonra başlıyor üslup sorunu. esc'nin yukarda verdiği bunun örneklerinden biri. Aslında başından beri takip ettiğim bu adaylıkta oy kullanmayacaktım ama hizmetlilik sonrasında silme yetkisiyle silinmeye aday gösterdiği maddeleri yine silmeye aday mı gösterir yoksa direk siler mi yada yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi kendisine karşı yazılan bir yazı sonrasında yaptığı şikayeti tekrar yapar mı yoksa o istediği engeli kendisi mi verir ? Bunlardan emin olamayacağım için oyum olumsuz. Emyilmesaj 05:01, 5 Şubat 2012 (UTC)
 14. Bu tartışmada aslında yorum yapmak istemiyordum. Ama maalesef artık kendimi yapmak zorunda hissediyorum. Az sonra söyleyeceklerim hakkında bir not yazmam gerekirse, yaşadığım anlaşmazlıkların çözümü konusunda şahsen ben de pek iyi olmadığım için bir yandan kendime "ne hakkın var bunları söylemeye" demiyor değilim; ama yine de hizmetliliğe uygun bulunmadığım için söylemekten çekinmiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki Rapsar, Vikipedi'ye çok büyük faydası olmuş bir kullanıcı. Kendisini son değişikliklerde sıkça görüyorum ve son değişikliklerde çıkan neredeyse bütün sayfaların geçmişinde adı var. Bu kadar çok katkısı olan bir kullanıcı elbette ki çok tartışmaya girecektir, çok tartışmaya girdiği için de hizmetlilik başvurusu sisteminden dolayı hizmetli seçilmesi neredeyse mümkün değildir. Halbuki daha az aktif bir kullanıcı olsa belki de seçilebilirdi. Bunun adaletsizliğini dile getirmiştim, burada da tekrar ediyorum. Ama, gelgelelim şu da var ki Vikipedi'de son günlerde gittikçe endişe duyduğum bir durum var. 4 Şubat'ta Xberger ve hemen ertesi günü Akhilleus Rapsar'la yaşadıkları tartışmalar yüzünden Vikipedi'yi bırakma kararı aldığını açıkladı. Bu kararlar kalıcı mı bilmem, umarım değildir. Ama ikisi de tecrübeli kullanıcılar ve yerleri doldurulamaz. Bir kullanıcı bir kullanıcıdır. Hele tecrübeli iki kullanıcı sırf bir kullanıcıyla yaşadıkları tartışmalar yüzünden Vikipedi'yi bırakma noktasına geliyorsa burada bir sorun vardır. Buna da sessiz kalmak istemiyorum. Bunlar bu noktaya gelmemeliydi. Hele de bu kullanıcıların tecrübeli kullanıcılar oldukları, birinin (yaptığı uygulamalar tartışılır; ama yine de) bir hizmetli olduğu dikkate alınırsa. Kısacası, meydana gelen olaylar bana pek iyi bir işaret vermiyor. Hem Rapsar için hem de Vikipedi için. Bu lütfen sadece bir karşı oy, karşı oy için bir gerekçe olarak alınmasın, Rapsar'a ve tartıştığı diğer kullanıcılara bir çağrı olarak alınsın. Maalesef oyum karşı. --seksen 20:17, 5 Şubat 2012 (UTC)
 15. Başka söze gerek kalmadı sanırsam. Daha fazla örneğe gerek yok diye düşünüyorum. Emperyan-ileti 16:21, 6 Şubat 2012 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. Rapsar çok iyi bir kullanıcı. Aktif ve yetkilerini çok iyi kullanıyor. [sayfa kontrolleri, diğer şeyler (normal kullanıcıların da yapabildikleri)] fazlasıyla yerine getiriyor. Ancak üslubu konusunda şüphelerim var. Destek oyu vermememin tek sebebi üslubudur. Bu konudan bir tek ben değil birkaç kullanıcı da şikayetçi sanırım. Birde bu konuda çok ısrarcı. Defalarca uyarılmasına rağmen bu tutumunu değiştirmiyor. Rapsar hizmetli olduktan sonra bu konu yeni kullanıcılar için sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Milesbroke 17:17, 26 Ocak 2012 (UTC)
 2. hizmetlilik konusunda tecrübe olsun, politika bilinci olsun, hiç bir konuda eksiğinin olduğunu düşünmüyorum, hatta belki şu anda arasak ondan daha uygun bi adam çıkmaz belki de vikideFace-smile.svg, gerçekten çok tecrübeli ve çoğu zaman gerektiği gibi hareket eden bir kullanıcı rapsar, en azından benim gözlemlediğim kadarıyla. Ancak tek bir husus var maalesef, aslında benim görüşlerim de biraz milesbroke ile uyuşuyor, rapsar'ın tabiri caizse biraz sert bir üslubu var. sırf bu yüzden olumsuz oy da vermek pek içime sinmedi, o yüzden tarafsız kalıyorum bu konuda-- s a y z ' ı nu s u 00:29, 27 Ocak 2012 (UTC)
  • Genel bir not olarak yazma ihtiyacı duydum. Ahmet'e ya da Mehmet'e değil bu söylediklerim. Hizmetlilerin aldığı 3 yetki var somut olarak. Madde silme, koruma altına alma ve kullanıcılara engel verme/kaldırma. Kullanıcıların maddelere olan hakimiyeti kesinlikle lazım. Ona göre maddeyi değerlendirecek ve bu yetkileri kullanacak. Politika bilgisi zaten lazım. Ama üslup nedir? Ben hizmetli oldum diye herkese mesaj atıp durmayacağım ki? Sırf cesur yorumlar yazıyorum diye nedir bu herkesin aynı şeyi tekrarlaması anlayamadım. Samimi ve realist olmak yanlış bir şey midir? Sırf bu yoruma takılıp da karşı olan olabilir de yine de yazmak istedim.--RapsarEfendim? 00:36, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Yetkileri iyi kullanabilirsin. Tecrübelisin, politikalara hakimsin buraya kadar sorun yok. Ama tutumun yeni kullanıcılar için sıkıntı olabilir. Sert bir tutumun var ve biraz da aksi :) Milesbroke 10:38, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Haticelere değil neticelere biraz yoğunlaşalım. Ve netice de şu: öve öve biteremediğiniz bir kullanıcının üç fonksiyonu ele alma isteğini "üslup sorunu var" gerekçesiyle 4. kez red edilmesine ön ayak oluyorsunuz. Kimse kızmasın bunlar şahsi görüşüm, bir kişinin 4. oylama talebinde daha sağlam gerekçelerle olumsuz oy kullanılmasını, nötr kalınmasını beklerdim. Aksi taktirde her şey ironik gözüküyor. --Vitruvian 14:04, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Olabilir demişsiniz; ancak hiçbir zaman olmadı. Arşivler ortada işte. Attığım mesajların kopyasını kendi mesaj sayfama da ekliyorum. Buyurun bakın. Deyin ki burada yeni bir kullanıcıyı ısırmışsınız. Hatta yeni kullanıcılarla girdiğim konuşmalardan birkaç örnek sunayım son zamanlardan; 1, 2, 3 ve bir altındaki başlık, 4-ki burada dediğimi uyguladı, içerik kaldırıldı, 5 (pek yeni sayılmaz esasen), 6, 7, 8. Mesaj sayfamın şu anki halinden yeni kullanıcılarla olan konuşmalarım. Teki ansiklopedika muhabbeti, onu geçtim, diğerlerinde kullanıcılar hep memnun ayrılmış gibi gözüküyor. Yenilere elbet nazik davranacağız, çünkü burayı tanımıyorlar. Ancak tecrübelilerle biraz daha samimi, biraz daha cesur konuşabiliriz. Diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 12:10, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Rapsar tekrar söylüyorum. Bu yetkileri alman için bir sıkıntı yok bence zaten gördüğün gibi tarafsız kaldım. Ancak üslup konusunda sıkıntı yaşıyorsun. Zaten şu an olumsuz oy kullananların hepsi bundan şikayetçi. Ha dediğin gibi kayıtlı olan, belli bir süredir burada olan kullanıcılarla daha samimi, daha cesur konuşun. Ancak bu konuda rahatsız olanlar var demek ki karşı oy kullanılıyor. Ha onlar da senin samimi ve cesur konuşmandan değil sert üslubundan şikayetçiler sanırım. Milesbroke 14:27, 27 Ocak 2012 (UTC)
 3. Rapsar muhteşem katkıları olan bir kullanıcı. Vikipedi'nin en çalışkanlarından biri. Politika tartışmalarında çok aktif, Vikipedi'nin işleyişini iyi biliyor. Kendine özgü bir üslubu var, hatta zaman zaman topluluğun kabul ettiği çizgilerin dışına çıkıyor. Tartışmalarda çoğu zaman olumsuz da olsa yapıcı bir yaklaşımı var. Ancak olumlu oy vermeme sebebim "çoğu zaman" demem. Üstte de belirtildiği üzere üslup konusunda çeşitli kullanıcılarla karşılıklı sıkıntılar yaşıyor. Üslubu beni çok rahatsız etmiyor (iğne-çuvaldız); ancak Vikipedi topluluğu genel olarak memnun değil. Buna ek olarak "silmeci" (deletionist) yaklaşımının hizmetlilik yetkilerinin kullanımı bakımından olumlu değil, olumsuz bir etmen olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğunca fazla hizmetlimiz olmasını önemsiyorum, ancak toplulukta Rapsar'ın hizmetliliği hakkında ciddi şüpheler varken destek vermeyi uygun bulmuyorum.--Khutuckmsj 22:32, 29 Ocak 2012 (UTC)
 4. Uzun zamandır bu konuda kararsızım. Hala da öyleyim gerçi. Katkılar ve çalışkanlık konusunda gerçekten çok önemli bir kullanıcı. Sadece madde alanında değil, sürüm kontrolü ve yapısal değişiklikler, öneriler konusunda da örnek alınabilecek bir azimle çalışıyor. Ama bu diğer konu insanı ikilemde bırakıyor açıkçası. Ben sorunun üsluptan çok (kendi adıma üslubunu iğneleyici buluyorum, ama rahatsız edici bulmuyorum) uzlaşı noktasında olduğunu düşünüyorum. Bazen içinde olduğu tartışmalar gayet güzel neticelenirken, bazen fikirlerinde çok ısrarcı olabiliyor. Anladığım kadarıyla (biraz da daha önce bahsedilen ekşi sözlük'teki tartışma üslubu gibi) uzun, iki tarafın sağlam argümanlar sunduğu, sert tartışmalara girmekten hoşlanıyor. (yanlış olabilir, bana öyle düşündürdü.) Ama karşısında kendi fikrini de aynı şekilde sağlam savunan birisini bulamayınca biraz agresif davranabiliyor ya da insanların sürü psikolojisine kapıldığını düşünüyor. Olabilir, belki de doğrudur ama madem kafa sayımı yapmıyoruz, bir fikrin kabul görmesi için insanların ortak bir noktada buluşması gerekiyorsa diğerlerinin de ikna edilmesi gerek. Belki kendine göre bunun için böyle bir yol seçmiş olabilir ama burada çok işe yaramadığı ortada. Bu kafa sayımı muhabbetinin de etkisiyle oylamaları, adaylıkları değerlendirirken, madde silerken vs. objektif olabileceğinden şüphem var. Ama sadece şüphe işte. Onun için emin olamıyorum.–h.çağrımsj 08:59, 1 Şubat 2012 (UTC)
 5. Khutuck'e aynen katılsam da, önceki oylamalardaki gibi destek vermek isterdim ancak olumsuz oy veren kullanıcıların Rapsar'ın hizmetlilik fonksiyonlarını yerine getirmede hâlen bir güvensizlik yaşamaları beni bir kez daha düşünmeye sevk etti. Bu nedenle daha çok kararsız kaldığım için bu oyu veriyorum, gidişata göre değişebilir elbet...--вяí¢αи76ileti 11:03, 1 Şubat 2012 (UTC)
 6. Hizmetli sayısının yetersiz olduğunu düşünsemde olumsuz oylardaki yorumları biraz inceleyince açıkçası bende olumlu oy vermenin uygun olmadığını düşünüyorum. Saygılarımla... Aycanileti 22:55, 2 Şubat 2012 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 1. Bu arada adama "üslup sorunun var." diyoruz da, kendisini tanimlarken kullandigimiz sifatlar: kavgaci, alayci, kücümseyici, homofobik. :) Coriolis 01:53, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Bu altlarda kaldığından atlamışım burayı :) Esasen sadece benim değil, homo olmayan herkese "muhtemelen" homofobik gözüyle bakılıyor. Üstte detaylıca açıkladım :)--RapsarEfendim? 18:22, 27 Ocak 2012 (UTC)
  Homo demenin de bir ayrımcılık olduğunu tekrar hatırlatayım o zaman. Şunu da belirteyim sizin ya da başkasının 2-3 homofobik söylemi sizi hemen homofobik yapmaz. Homofobi bilgisizlikten ortaya çıkar. Yani tıpkı bayan yerine kadın demesi gerektiğini bilmeyen, adam yerine insan demesi gerektiğini bilmeyen bilmediği için söyleyenler gibi. Ha bildiği halde söyleyenler farklı bir konu. Ya da translara tıro, tüm gacıvarilere travesti demek gibi vb vb. --Veritasyaz bana 00:52, 1 Şubat 2012 (UTC)
  Bilmediğim için soruyorum, homoseksüel yerine homo demek yanlış, transseksüel yerine trans demek kabul edilebilir midir? Bayan/kadın meselesindeyse çok daha toleranslı olmak gerek. Dilin evrimi sebebiyle 'bayan' kötü, 'kadın' iyi oldu. 10 yıl evvel tam tersiydi, halen çoğu yerde bayan yerine kadın derseniz ters anlaşılabiliyorsunuz.--Khutuckmsj 10:35, 1 Şubat 2012 (UTC)
  Homoseksüel yerine homo demek değil, homoseksüel de homo da demek iyi değil. Eşcinselliğin tıbbi bir terim olarak yani hastalık olarak kullanıldığı zamanları anımsatıyor. O yüzden genelde bize hasta diyenler homo der. Trans bambaşka konu. Dilimizde transgender diye bir sözcük oluşmadı o yüzden Travesti ve Transeksüelleri ayrı ayrı anmak gerekiyor. Trans bu iki kavramı tek bir kavrama indiriyor sorun kalmıyor. LGBTT yerine LGBT derken o T genelde trans oluyor bazen de transgender. Zor bu kavramlar konusu ama durum bu:)--Veritasyaz bana 15:42, 1 Şubat 2012 (UTC)
 2. He bu arada şunu da söyleyeyim, kimsenin Rapsar'dan bir şikayeti yok görünen kadarıyla. Yani yazdığı maddelere ve Vikiye verdiği emeğe kimse bir şey demiyor, diyemiyor:) Üslup konusu çok gündeme geldi ama şimdi Rapsar hakkında hiçbir şey bilmeyip, bu sayfaya gelip tartışmaları okuyan birisinin karşı oy verme olasılığı da çok yüksek o yüzden içim de rahat etmiyor açıkçası:s --Veritasyaz bana 08:43, 28 Ocak 2012 (UTC)
  Gözden kaçmış sanırım. Bana adam diye hitap edildi ama... Şaka şaka :)--RapsarEfendim? 16:33, 28 Ocak 2012 (UTC)
 3. Az önce olumsuz yorumlara cevabını okurken, bir şey kafama takıldı. Rapsar yukarıda üslubunu savunurken diyor ki: bunula ilgili bir yerde yazan bir şey yok. Şurada Levent'in kukla davasındaki savunması aklıma geldi bunu görünce, şöyle bir şey demişti: Şifremi paylaşmam bir suç değildir, herhangi bir yaptırımı (yazılı bir kuralı) yoktur. Yani vikipedide yazılı bir kuralı yok diye topluluğun güvenini bu denli boşa çıkartacak bir savunma yapmıştı. Rapsar bu konuda ne düşünüyor acaba? İyi çalışmalar-- s a y z ' ı nu s u 16:18, 28 Ocak 2012 (UTC)
  İkisi ayrı şeyler. Savunma aynı olsa da yapılan şeyler farklı. Orada dolaylı olarak politika ihlali var. Burada ise öyle bir ihlal yok.--RapsarEfendim? 16:33, 28 Ocak 2012 (UTC)
 4. Gördüğüm kadarıyla şunu söyleyebilirim ki Rapsar'ın tek eksi noktası üslubunun sert olması. Bunun haricinde bir eksisi yok. Ama bu üslup sorunu ileride başına sıkıntı açabilir. Bu konuda kendisine daha fazla dikkatli olmasını öneriyorum ve başarılar diliyorum. -Ravagesileti 11:11, 30 Ocak 2012 (UTC)
 5. Baska yerde olan bir tartismada rapsar'in niye hizmetli olarak uygun olmadigini gösteren bire bir bir örnek var. Surdaki tartismaya bir göz attin. Ben pek dindar birisi olmadigim halde merak etttip tartismadaki soruyu topluma yönettim. Rapsar tabiki son derece ön yargili bir cevap yazdi. Yani benim vikipedi'nin temmellerini bilmedigimi varsayan bir cevap yazdi. Sonra ben sorumu niye sorma aciklamasi yapmam gerekti. Sonra hizmetli olan bir hizmetlinin vermezi gereken Kullanıcı:kibele dört dörtlük bir cevap verdi. Yani hizmetli olan ve hizmetli olabilecek karekter özelliklerini sahip olmayan iki kisinin cevabini görüyoruz!--Xberger 14:02, 3 Şubat 2012 (UTC)
Durumun sebebini açıklayabileceği yerde sert bir cevap vermeyi tercih etmiş. Yapmaması gereken bir şeyi yapmış. Kibele de vermesi gereken cevabı vermiş, tebrik etmek gerekir kendisini Face-smile.svg. Kolay gelsin. -Ravagesileti 22:39, 3 Şubat 2012 (UTC)
Sevgili Ravages, olay aslinda gösterilendende vahim. Rapsar ilk önce sunu yazmis cünkü ::Ah VP:MİLLİ vah VP:MİLLİ...--RapsarEfendim? 11:43, 3 Şubat 2012 (UTC) yazmis. Sonra yazdiginin kendin icin iyi olmayacagini tahmin edip düzeltmis. Yani son sekli rapsarin ilimli sekli!!! Bu ilimli sekli bile tüm kötü karakter özelliklerini göz önüne seriyor. Vikipedi milli ansiklopedimiz olmadığı gibi İslam, Hristiyanlık veya diğer dinlerin önemli günlerini yahut herhangi özel günleri kutlama, tebrik etme gibi misyonlarla sorumlu değildir.' demis. Bu rapsarin benim vikipedi'nin temel kurallarini bilmedigimi düsünündügünü gösteriyor. Yani rapsar herseyi biliyor, suc karsi tarafta. Fakat rapsar'in vikipedi'nin evrenseli olayini koskoca almanca ve ingilizce vikipedidan daha iyi bildigini zannettigini gösteren bir örnek vereyim. Gaziantepspor maddesinde ve bircok süper lig ekibinde Ünlü Oyuncular paragrafini sildi. Silme sebebi bu paragraflar Vikipedi'nin evrenselligine aykiriymis. Yani malaysali biri türkce Gaziantepspor maddesini okudugunu zaman bu listeden Erhan Albayrak yada herhangi bir futbolcu tanimama ihtimali oldugu icin bu futbolcu malaysali arkadasimiz icin ünlü degildir. buda bu bilginin evrensel oldgu göstermiyormus Fakat ayni paragarf ingilizce ve almanca vikipedilerde mevcut. ve bu iki vikipedi bizim örnek alacagimiz bir vikipedi degilmi? Almancadaki vikipedide hizmetli islerle cok iyi tahsil tabana sahip olan insanlar görev aliyor, ani orasi cok daha profesyonel calisiyor. yani rapsar henüz genc yasina ragmen koskoca ingilizce almanca vikipediden bu isleri iyi biliyor. Rapsar gördügüm kadariyla henüz üniversitede egitimine yeni baslamis durumda. Yani aslinda cok genc ve daha kendini bulmamis. ama herseyi herkesden daha iyi bildigini zannettigii burda herkes görüyor herhalde. böyle birisi hizmetli olursa vay türkve vikipedinin haline!--Xberger 07:46, 4 Şubat 2012 (UTC)
Xberger, burada yazdığınızla iyi niyetinizden şüphe ettirmeye başladınız. Üslup konusunda sizin de özen göstermenizi rica ediyorum. Merve 08:33, 4 Şubat 2012 (UTC)
bence asil iyi neti sorgulamaniz gereken kisi rapsar'dir. benim üslubum burada söz konusu degildir. benim hizmetli olma bir amacim yok. siz önce bana bakacaginizca rapsar hakkinda yazilan karsi oylari inceleyin ve rapsar'da sadece üslup sornu varmi diye düsünün.--Xberger 09:38, 4 Şubat 2012 (UTC)
Sayın Xberger, ben de bu konuda Merve'ye katılmaktayım. Rapsar'ın üslubu konusundaki düşüncelerinizi dile getiriyorsunuz, ama lütfen bunu yaparken sakin olun. İyi niyeti elden bırakmayın. Kolay gelsin. -Ravagesileti 19:47, 4 Şubat 2012 (UTC)
Sevgili Xberger; üsluba özen göstermek, sizin de takdir edeceğiniz üzere, yalnızca hizmetli adaylarından veya hizmetlilerden beklenen bir davranış değil. Herkes görüşlerini belirterek, başvurunun bir şekilde sonuçlanmasında pay sahibi oluyor, öyle değil mi?.. Bunu yaparken odak noktamızın kişi değil, katkı olması daha yapıcı bir yaklaşım yaratacaktır diye düşünüyorum. İyi çalışmalar. Utku Tanrıveremesaj 19:50, 4 Şubat 2012 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

NOT: İlk paragrafta yazılanlar önceki başvuruda yazdığım cevaplardı. Görüşlerimdeki değişiklikleri ve/veya eklemeleri ikinci paragrafa yazıyorum kıyas yapılabilsin diye. İkinci paragrafın yer almadığı kısımlarda ise fikrim aynen geçerlidir.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Elimden ne geliyorsa yapmaya çalışırım. Sonuçta hizmetliler de birer kullanıcıdır, birer insandır. Elimden geldiğince diğer hizmetlilere yardımcı olurum. Öte yandan normal kullanıcıların da yapabileceği; fakat hizmetlilerin ilgilenmesinin daha iyi olduğu düşünülen SMA, KMA, SLA gibi sayfalarla ilgilenmek istiyorum.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: ::C: İstanbul Futbol Ligi ile henüz tamamlanmamış halde olan Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı sezonları listesi. İlki, konusu itibariyle oldukça ilgi çekiciydi. Yazmaktan büyük keyif aldım. İnternette veya basılı kaynaklarda kolay kolay rastlanmayan bir lig olup, yaygın yanlışlarla dolu bir konudur. İkinci maddede ise oldukça büyük emek vardır. Gerek internet gerekse basılı kaynaklardan oldukça yararlandığım, emek verdiğim bir çalışmadır. Galatasaray tarihinin özeti niteliğindedir.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Açıkçası böyle bir denge kurmak gibi bir düşüncem yok. Tamamen o günkü ruh halime bağlı. Bazen rastgele bir madde açıp onu düzenlerim, bazen yeni madde yazarım, bazen kategorisiz maddelerle ilgilenirim vs.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Son bir yıl için konuşursak, Bermanya ile Gergedan (gravür) maddesinde anlaşmazlık yaşamıştık. Anlaşmazlık zaten olmazsa olmazdır. Mutlaka bir yerde fikir ayrılığına düşülür. Herkesin aynı şeyi düşünmesi zaten beklenemez. Neyse, madde ismi konusunda tartıştık. Homonihilis sağ olsun, sayesinde anlaşmazlık çözüldü. İlgili tartışmamızı şurada görebilirsiniz isterseniz. Onun dışında mesaj arşivimin son bir yılına baktığımda Xberger ile ufak konularda anlaşmazlıklar yaşadığımızı; ancak konuşarak sorunlarımızı hallettiğimizi görüyorum. Onun dışında acemilik çeken yeni kullanıcılarla birkaç konuşmamız oldu neden değişikliğimi reddettin? gibisinden -ki bu çok olağandır- Elimden geldiğince cevap vermeye, yardımcı olmaya çalıştım. Bunların dışında pek yok gibi.
Önceki hizmetlilik başvurusundan başlayarak Xberger ile büyük derecede anlaşmazlıklar içerisinde düştük. Aramızda geçen konuşmaları şikayet sayfası, mesaj sayfaları ve önceki adaylıkta görebilirsiniz. Tartışılan konularda bir uzlaşı sağlandı mı? Hayır. Haklı olduğumu mu düşünüyorum? Evet, %90. Pişman mıyım peki? Hayır, tartışmak iyidir, pişman değilim kesinlikle. Sonuç ne oldu peki? Xberger 24 saatliğine (sanırım) engellendi.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Hmm. Kullanıcının yaptığı politika ihlaline bağlı. Vandalsa ve maddelerden içerik çıkarma, küfür yazma gibi vandalizm yapıyorsa ve yapılan uyarılar da kâr etmemişse süresiz engelde sorun görmüyorum. Çünkü amacı vandalizm yapmaktır, katkı sağlaması beklemez diye düşünüyorum. Kuklacılık yapmışsa zaten diyecek bir laf yok. Politikalarımız ne gerektiriyorsa onu uygularım.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Anonimler kurallara yabancı olabiliyorlar kimi zaman. Kendisinin yazdıklarını bunu göz önüne alarak değerlendiririm. Telifli içerik ekleyince hemen mesaj sayfama gelip niye eklediklerimi siliyorsun diyenleri çok gördük. İşi acemiliğine verip, telifli içeriğe yer vermediğimizi anlatırım kendisine. Öte yandan şurada (yabancı kulüplerin adları başlığında) anonim bir kullanıcı gayet güzel bir şekilde fikir belirtmiş. Kendisini kayıtlı bir kullanıcıyla bir tutarım, ayrım yapmam -ki orada da yapmamışım-
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Silici olmam denebilir belki. Buranın bir ansiklopedi olduğunu, Ekşi Sözlük olmadığını unutmamak gerek diye düşünüyorum kendimce.
Bu konuda artık biraz daha esnek olduğumu düşünüyorum. Her konuda fikir belirtme ihtiyacı duymam, başkasının fikirlerini de dinleme ihtiyacı duymam kötü bir alışkanlık mıdır emin değilim :)
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Bekleyen değişiklikler geldiğinden beri maddeleri koruma altına alma işlevini yitirdi biraz. Sürekli tam koruma bazı temel şablonlarda gerekebilir, maddelerde çok da gerekli değildir diye düşünüyorum. Yarı korumanın ise transfer dönemi dediğimiz şu dönemlerde futbolcu maddelerinde, yeni vefat eden kişi maddelerinde ve Google logosunda yer alan maddelerde; kısacası popüler ve gündemde olan maddelerde uygulanabilir.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Bu üçü ve bunların yanında kayda değerlik konusunda oldukça hassasım. Bir ansiklopediyi ansiklopedi yapan şeylerdir bunlar. Doğrulanabilirlik olmasa nasıl güvenilir olacağız? Tarafsızlık olmazsa nasıl evrensel olacağız? Bu politikaları ihlal edenleri politikalar hakkında kısaca bilgilendiririm, daha detaylı bilgi için politikaların bağlantısını verir ve orayı incelemesini öneririm.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C:
11. Jimbo Wales'ın yerinde olsan ve Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C:
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Gereksiz bir konu hakkında gereksiz yere ısrar eden, vaktimizi çalan, rahatsızlık veren, sabrımızı sınayan kullanıcılardır. Troll davranışı sergilediğini düşündüğüm birini görürsem hemen üçüncü, kimi zaman da dördüncü bir şahsı devreye sokarım. Tartışmalar sonucunda onlar da kişinin troll olduğunu düşünürse bir hizmetliden kullanıcı engellemesini rica ederim.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Temel olarak boşa harcayacağım zamanları burada, bilgi edinerek ve edindiğim bilgileri başkalarıyla paylaşarak; Türkçe için bir şeyler yaparak harcamak istediğimden olabilir. Garip garip resimler paylaşarak, bunlara yorumlar yaparak veya 250 karakterlik bir şey yazacağıma buraya biraz katkı sağlamayı yeğlerim.
Bermanya'nın ek sorusu[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar, izninle bir şey sormak istiyorum. VP:KMA, VP:SMA sayfalarında ve VP:SLA'da ise biri hariç diğer tüm adaylıklarda ya karşı oy vermişsin ya da eleştirmişsin (Hemen hemen hepsinde de yorumun mevcut). Bu maddelerin KM / SM / SL için hala yeterli olmadığını mı düşünüyorsun? --Berm@nyaİleti 19:43, 28 Ocak 2012 (UTC)

Osman Alkaş'ta karşıyım. Zaten adaylık da çekildi sanırım. Louvre Abu Dabi Müzesi'ne karşı değilim. Aklımda soru işareti var. Bu sebeple kesinlikle karşı olmam. Nötrüm. II. Æthelberht (Doğu Anglia Kralı)'te kesinlikle karşıyım. Antalya (il)'da az önce fikir belirttim zaten. Karşıyım. Türkiye Millî Futbol Takımı oyuncuları listesinde karşıyım. Süper Lig şampiyonları listesinde değişikliklerin uygulanmasını bekliyorum. Sorunun esas amacını, varmak istediğin nokrayı söyleyebilirsen ona göre de cevap verebilirim.--RapsarEfendim? 19:48, 28 Ocak 2012 (UTC)
KM / SM / SL seçilmiş maddelerin adaylıklarına baktığımda genellikle (Her zaman değil) bu durumu gördüm de, acaba o maddelerin KM / SM / SL seçilmesini doğru bulmuyor musun, yoksa Tamam ya, bana uyar seçilmiş işte mi diyorsun? --Berm@nyaİleti 19:51, 28 Ocak 2012 (UTC)
Seçilmesine çok engel varsa karşı veriyorum genelde. Bazı kullanıcılar bayağı ilgi gösteriyor, hemen geri dönüş yapıyor (isim vermek gerekirse Merve, Mimar) bu yüzden onların adaylıklarında yorum yazmayı tercih ediyorum (yani yorum şablonu kullanmayı). Bazen de maddeler oldukça büyük eksiklikler ve hatalar içeriyor, buna rağmen hayırlı olsun, helal olsun gibi yazılarla destek oyları sıralanıyor ya hani. Maddeyi bir okuyorum, sorun dolu. O zaman karşı şablonunu ekliyorum ki adaylığı kapatan kişi şablonlara aldanıp olumlu kapamasın, süreyi biraz uzatsın. Elimden geldiğince geliştirici yönde yorum yapmaya çalışıyorum yani. Kendi gösterdiğim adaylarda da durum aynı mesela :) Bir tartışma sürerken veya eksiklik belirtildiği ve giderilmediği/tatmin edici bir açıklama yapılmadan kapatıldığı durumları ise doğru bulmuyorum. Öte yandan benim açımdan sorunun kalmadığı bazı adaylıklarda yeterince destek oyu (tekrar tekrar aynı şeyi demiş gibi oluyorum ama, oy demeyi istemiyorum. Salt oylara değil, görüşler dikkate alınmalı bence) olduğundan ekstradan destek vermeye de gerek duymuyorum.--RapsarEfendim? 20:03, 28 Ocak 2012 (UTC)
Buradan herkesin nezdinde söylemek isterim ki, başvurusunu oluşturduğum bir KMA, SMA veya SLA'da Rapsar'ın olumlu oyunu/paylaşımını görmek beni mutlu eder. Yani bir dahaki sefere "Nasılsa seçilecek..." demek yerine, olumlu düşünceni de paylaşırsan sevinirim. :) Utku Tanrıveremesaj 19:54, 4 Şubat 2012 (UTC)
+1 --Khutuckmsj 20:32, 4 Şubat 2012 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.