Vikipedi:Eğitim Programı/Etkinlikler/Uludağ Üniversitesi/PSİ6114 (2018)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi Eğitim Programı
Uludağ Üniversitesi PSİ 6114 DERSİ
Tarih28 Mart 2018
SaatUTC 14:30
YerFen-Edebiyat Fakültesi, Görükle Kampüsü, Uludağ Üniversitesi, Nilüfer, Bursa, Türkiye
EğitimciBasak
Katılımcı sayısı9


Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde sosyal ve bilişsel psikoloji alanında uzmanlaşan doktora öğrencilerinin seçtikleri Sosyal Davranış ve Teknolojik İletişim dersinde üç yıldır öğrencilere Vikipedi için madde hazırlama ödevi veriliyor. Bu uygulamanın hem öğrenciler, hem de Türkçe Vikipedi'nin psikoloji maddelerinin gelişmesi için faydalarını artarak göreceğimize inanıyoruz.

Ders bilgileri[kaynağı değiştir]

Ödevin konusu

Her öğrenci Türkçe Vikipedi için bir sosyal psikoloji veya bilişsel psikoloji kavramı, kuramı ya da kuramcısı için vikipedi standartlarına uygun birer madde hazırlayacak. Önce vikipedi standartlarının neler olduğunu (dil özellikleri, kaynak gösterimi…vb.) ve ansiklopedi maddelerini hazırlamanın teknik yönlerini (kategori açma, yeni madde oluşturma, var olan maddeyi değiştirme, kaynak ekleme, resim ekleme..vb.) Vikipedi'nin ilgili sayfalarından öğrenecekler. Sonra hangi maddeyi hazırlayacaklarına karar verip o maddenin içeriğini oluşturacaklar. Eğer seçtikleri konuyla ilgili İngilizce vikipedi maddesini inceleyip başarılı bulurlarsa, İngilizcesi'nden Türkçeye çeviri yapabilirler. Ya da seçtikleri madde ile ilgili farklı kaynaklardan faydalanarak kendileri özgün bir içerik oluşturabilirler. Birbirlerinin yazdıkları maddelere müdahale edebilirler. Kararları öğrenciler verecek ve uygulayacak. Dönemin son dersinde öğrencilerin deneyimlerinizi sınıf arkadaşlarına anlatarak paylaşmaları istenecek.

Amaçlar

Vikipedi ödevi ile öğrencilerin teknolojik iletişimin bilgi edinme ve paylaşmayla olan ilişkisi üzerinde de düşünmeleri amaçlanmaktadır. Teknolojik iletişimin sosyal psikolojik boyutlarını daha iyi anlayabilmek için Vikipedi maddesi oluşturma ödevi bir araç olarak kullanılacaktır.

Ders adı

Teknolojik İletişim ve Sosyal Davranış

Disiplin

Psikoloji

Sınıf büyüklüğü

9

Kişisel veya grup ödevi

Kişisel

Süre

10 hafta

İbare

Uludağ+PSİ6114

Oluşturulan maddeler