Vikipedi:Devriyelik başvurusu/Arşiv/Ekim 2020

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kullanıcı:Abecesel[kaynağı değiştir]

@Abecesel 10.50, 1 Ekim 2020 (UTC)

 • Öncelikle kullanıcı herhangi bir açıklama yapmamış, bu ciddiyetini sorgulamama neden oldu. Şu ve şu değişiklikleri ise daha vandalizm konusuna hakim olmaması olarak yorumluyorum. Ayrıca kullanıcılara öyle olsalar bile direkt olarak "Vandal" demek kullanıcı çekmeye çalıştığımız bu zamanlarda yeni kullanıcıları daha çok Vikipedi'den soğutacaktır; verdiğim örneklerde Vandalizm olmamasına rağmen denmiş orası ayrı konu... Sonuç olarak görüşüm olumsuz. -Caskination ? 20.33, 2 Ekim 2020 (UTC)
Verdiğin örnekler, vandal @Caskination. Kullanıcıları soğutmam ve artık devriyelik için çok iyi olduğumu savunuyorum. Aday olarak ciddiye aldığımı gösteriyorum. Yorumlarını, beni geçmişte şikayet ettiğini göz ardında tutarak iyi niyetli olarak yazdığını varsayıyorum. İyi çalışmalar. @Abecesel 20.47, 2 Ekim 2020 (UTC)
Ayıyı dürtmeyiniz... sevgili @Abecesel -Caskination ? 20.52, 2 Ekim 2020 (UTC)
 • @Abecesel, başvurunuza açıklama ekleme nezaketini düşünür müydünüz?--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.45, 5 Ekim 2020 (UTC)
@Evrifaessa. Nezaket dışı olarak görme, lütfen. Adaylık ve katkılar hakkında birkaç cümle kurmak zor değil, elbette. Sadece görünenin fazlasını gösterme çabasından kaçındım. "Mükemmelim" dediğimde öyle olmam, iş çıkardığımda ancak bunu gösterebilirim. @Abecesel 15.11, 5 Ekim 2020 (UTC)
Ne yani? Açıklama yazan diğer kullanıcılar "görünenin fazlasını gösterme" çabasında mı? -Caskination ? 15.23, 5 Ekim 2020 (UTC)
Diğer kullanıcılardan söz etmedim. Neden bunu kötü yorumladığını da anlamadım. Oysaki burada "benim tarafımda herhangi bir buz yok" demiştin. @Abecesel 15.31, 5 Ekim 2020 (UTC)
Evet yok. Sadece soru soruyorum, söylediğinizden bu sonuç çıkıyor çünkü. -Caskination ? 15.43, 5 Ekim 2020 (UTC)
@Evrifaessa. "domain", "alan adı"nın İngilizce karşılığı -her sözcüğün İngilizce karşılığını parantez içinde belirtmek tartışmaya açık-. "Deneme amaçlı değişiklik" olduğunu -değişiklik özetininde yapılan değişikliği karşılamadığına da bakarak- varsaydım. @Abecesel 12.16, 6 Ekim 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı - Şu başvurudaki gerekçeyi yineleyerek reddetmek durumundayım. Bu önemli noktaya dikkat edilerek geçirilecek bir süre sonrasında çok başarılı bir devriye olacağından şüphem yok.
Vito Genovese 15.43, 6 Ekim 2020 (UTC)
@Vito Genovese. Vandalizmi anlamadığımı gösteren değişikliklere örnek verebilir misin? 100 değişiklikte kaç tane mesela? Değişikliklerimi incelediğini bile düşünmüyorum. Bu konuda kahyaya danışacağım. @Abecesel 16.06, 6 Ekim 2020 (UTC)
Kahyalar daha güzel anlatabilir, iyi fikir.
Vito Genovese 16.09, 6 Ekim 2020 (UTC)
@Vito Genovese. Taraflı ve bu mesajındaki alaycı yaklaşımla ilgili. Örnek verebilecek misin? Zor olmamalı. @Abecesel 16.14, 6 Ekim 2020 (UTC)
Yardımcı olayım katkılarım burada. @Abecesel 16.18, 6 Ekim 2020 (UTC)
Tanışmıyoruz, dolayısıyla taraflı olacağım bir durum yok. Bana güvensizliğini ifade edip kahyaya danışacağını söylemişsin, ki ben de yararlı olabileceğini söylüyorum, alay edeceğim bir durum yok.
Ben bu tür kapama kararlarında oldukça esneğimdir. O yüzden sana iki seçenek sunayım: 1) İstediğin değişiklikleri gösteririm (kolaylıkla) ve bu kapama kararını nihai olarak kabul ederiz. 2) Kararımı iptal edip başka bir hizmetliye bırakırım, yanılıyorsam senin istediğin olmuş olur, yanılmıyorsam belki karar konusunda biraz daha için rahatlamış olur.
Vito Genovese 16.22, 6 Ekim 2020 (UTC)
@Vito Genovese, yanlışlarımı göstermenden memnun olurum. Ancak değişikliklerdeki oranı görmezden gelme, lütfen. @Abecesel 16.28, 6 Ekim 2020 (UTC)
kâhyalar aktif hizmetliler/bürokratların olduğu projelerde hiz./bür. gibi davranamazlar, bariz bir kötüye kullanım olmadığı sürece genelde müdahil bile olmazlar. bir kâhyaya danışınca ne olacak anlamadım.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.32, 6 Ekim 2020 (UTC)
@Evrifaessa. Başka bir açıdan bakmayı dene. Bu konuyu uzatmak istemiyorum. İlgin için teşekkürler. @Abecesel 16.42, 6 Ekim 2020 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Refere ettiğim gerekçede de belirttiğim üzere vandalizm politikasına hakimiyet burada aranan en önemli unsurlardan biri. Politikanın mevcut sürümünün nelerin vandalizm teşkil etmediğini açıklayan alt başlığına bakacak olursan, "yeni kullanıcıların denemeleri" olarak geçen birinci madde kapsamına giren birçok değişikliği "vandal" özetiyle geri aldığını sanırım kendin de hatırlarsın. Vandalizm zarar verme niyetidir, oysa söz konusu değişikliklerde böyle bir niyetten ziyade burayı anlamaya yönelik yontulmamış bir çaba göze çarpar. Bu tür kullanıcılar da usule uygun bir biçimde bilgilendirmeli, sonrasında uyarılmalı, sonrasında vandalizm değerlendirmesi yapılmalıdır. Her şeyden önce değişiklik özetlerinde "vandal" nitelemesinin kullanımı son derece uygunsuz, zira VP:İÜY ihlali teşkil ediyor. İnsanlara bu nitelemede bulunma gibi bir hakka sahip değiliz. Ek olarak Wampanoag dili maddesinde de aynı alt başlığın son maddesi olan "silebilme düşüncesi"ne uyan bir durum olduğunu görebilirsin. Maddeyi açan kullanıcının deneyim eksikliğinden dolayı içerik silerek diğer madde olan Massachusett diline geçiş yapabileceği düşüncesi ve çabasına vandal nitelemesi yapmak kesinlikle uygunsuz. Genel olarak özetlerde vandal sözcüğünü kullanmayı bırakman, kullanıcıların niyetlerine ilişkin görüşlerini paylaşmazsan ve neyin vandalizm teşkil edip neyin etmediği ayrımına biraz yoğunlaşırsan devriye olmaman için bir neden görmüyorum. Vito Genovese 17.12, 6 Ekim 2020 (UTC)

@Vito Genovese. "vandal" sözcüğü yapılan değişiklik üzerinde. Wampanoag dili sayfasında ise açıklama eklenmeden asıl amacın sayfayı taşımak olduğunu bilemem ki görünen sayfanın boşaltılması -bunu kaç devriye anlayabilir tartışılır-. Ayrıca şunu da hiç anlamıyorum: yıllarca siteye girmeyen kullanıcılar nasıl günümüzde devriye haklarına sahip olabiliyor? Bütün katılımcıların 10 üzerinden 10 seviyede başarılı olması mümkün de değil. Her zaman iyi niyetle yaklaşıyorum ve "vandal" etiketini kullanmaktan kaçınıp açıklama yapmaya çalışıyorum. Bunların tamamı değişikliklerimde. Devriyeliğin bana sağlayacağı tek katkı son değişikliklerde yaptığım gezintide karşıma çıkan sayfaların revizyonunu kabul etmek olacak. Diğer işlemleri zaten yapabiliyorum. Geçmişte kolaylıkla alınılan bu gruba girememem mantıksız geliyor. @Abecesel 19.02, 6 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:BennTheResearcher[kaynağı değiştir]

Selam! Aslına bakarsanız beyaz liste (otoonay) statüsünden memnundum. Lakin bazı sayfalarda gördüğüm ve uzun süreler onaylanmayan sürüm kontrollori gözüme çok çarptı. Devriyelik (sürüm kontrol) statüm olmadığından hiçbirine — doğru düzenlemelere — onay veremedim. Sn. Evrifaessa teklif etmişti fakat dediğim gibi, beyaz liste olmaktan memnundum ve aslında biraz da bu statüyü temsil eden bir vikipedist olarak bilinmek istiyordum. Kısacası, doğru değişikliklerin sürüm kontrollerine onay verebilmem için devriyelik talebinde bulunuyorum.
Teşekkürler.

BennTheResearcher (MesajKatkılar) 15.55, 2 Ekim 2020 (UTC)

 • Kullanıcı her ne kadar tecrübeli olsa da yakın zamanda yapılmış geri alma işlemi vs. göremedim; bu işlemler Vandalizm politikasına hakim olup olmadığınız hakkında bize bir fikir edindirmekte. Kullanıcının geri alma işlemleri yaparak yakın zamanda yeniden başvuru yapmasını isteyerek şimdilik olumsuz diyorum. -Caskination ? 20.39, 2 Ekim 2020 (UTC)
Zaten dediğim gibi, gördüm birçok değişiklik faydalı. Geri almamı gerektiren, yani vandal olan değişikliğe nadiren denk geliyorum. Kısaca şöyle: gördüğüm 10 sürüm kontrolü bekleyen değişiklikten 6'sı faydalı değişiklik, 2'si tartışmalı değişiklik, ve 2'si vandal/kötü niyetli değişiklik. Bu yüzden, aslına bakarsanız sadece gördüğüm faydalı değişikliklere onay verip aradan çıkarmak — sürüm bekleyen sayfa sayısını azaltmak — için bu başvuruyu gerçekleştirdim.

Örneğin Eylül 26'daki şu kontrolde bir vandal gördüm ve geri aldım. Ayrıca devriyeliğin o kadar da yüce bir yetki olmadığını belirtmek ister, her yeni işe başlayanın ufak hatalarının olması gayet doğaldır diyerek son kararı sizlere bırakıyorum.--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 21.44, 2 Ekim 2020 (UTC)
Basit bir yorum yapmak istiyorum. Kullanıcı, İngilizce'de gördüklerini teyit etmeden, ne olursa olsun doğru imiş gibi yazıyor, bilgi eklemesi yapıyor. Bunu da tartışmalı ve hassas konular hakkında yapıyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. İngilizce'de ne yazıyorsa doğru imiş gibi bir algıya sahip olmak yanlıştır (@Nanahuatl bu konuda İngilizce vikinin ne denli sorunlu olduğunu epey iyi bilecektir).Daha önce de belirttim bu kaygımı özel olarak, tekrar buradan da belirtmiş olayım kaygımı. Sayfa taşıma konusu ise bir ayrı konu. Ne demek istediğimi @𐰇𐱅𐰚𐰤 anlamıştır sanırım. Ayrıca son gördüğüm bir olaydan dolayı konuya isabetli bir şekilde müdahil olan @Esc2003 ve @Seksen iki yüz kırk beş'e de sesleneyim bu vesile ile. Yazdıklarımda ne demek istediğimi @Vito Genovese ve önceden uyarı yapan @Khutuck tahmin ediyorum daha net anlamıştır - şimdilik özel olarak değişiklik özetleri ve düzenleme örnekleri vermek istemiyorum. Yanlış anlamayacağını düşünerek bu yorumum; kullanıcının yaptığı çeşitli değişiklikler hakkında naçizane bir eleştiri ve dikkat çekmek olsun sadece. --Dakmor Tojira 14.28, 8 Ekim 2020 (UTC)
gitmeyen bildirim için tekrar sesleneyim @𐰇𐱅𐰚𐰤--Dakmor Tojira 14.34, 8 Ekim 2020 (UTC)
Sevgili @Dakmor Tojira, bahsettiğiniz konunun (doğru veya yanlışlığı hakkında herhangi bir yorumda bulunmayarak) devriyelikle herhangi bir alakası bulunmamakta. Devriye olabilmesi için çok daha basit bir soru sormalıyız: Vandalizm konusunda sapı samanda ayırabilir mi? Ben kendisinin burada bulunma süresi ve tecrübesini de değerlendirerek bunun aksine bir bulgu göremiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.52, 8 Ekim 2020 (UTC)
merhaba sevgili @Seksen iki yüz kırk beş. demek ki kendimi yanlış ifade ettim, özür dilerim. ben sadece kullanıcının değişiklikleri hakkında bir yorum mahiyetinde yazdım, devriyeliğin hakkında olumlu/olumsuz bir yorum olarak değil. yorum yaptığım yer belki de yanlış oldu, ve böyle bir anlam çıkmasına sebebiyet verdi. hassasiyet için de ayrıca teşekkür ederim.--Dakmor Tojira 14.56, 8 Ekim 2020 (UTC)
Bana göre kendinizi yanlış ifade etmediniz @Dakmor Tojira, yazınızın niyeti gayet açık. Ne anlatmak istediğiniz anlaşılıyor anlaşılmasına da, bunun burada tartışılan konuyla uzaktan/yakından alakası yok Sn. @Seksen iki yüz kırk beş'in dediği gibi :) Dediğinize yanlış demiyorum; her ne kadar on binlerce aktif editörü bulunsa da, hiçbir şeyin kusursuz olmayacağı gibi en.wiki de kusursuz değil. Fakat bilinçli editörlerin, çok ziyaret edilen ve popülerliği yüksek olan sayfalarda yanlış bilginin yer edinmesine izin vereceklerini düşünmüyorum. Bu düşünce ile tr.wikiye de aynı bilgileri eklemeye çalışıyordum. Bunu neredeyse — yazım hataları hariç — her katkımda yaptım. Bu faaliyetimi beğenmiyorsanız bile tüm tr.wiki camiyasına seslenmekle uğraşmanıza gerek yok. Bunun için ufak zahmet edip bana mesajla yazmanız yeterli. Merak etmeyin, bu konularda tek başınıza bana birşeyler anlatabilirdiniz, anlayışsız biri olduğumu düşünmüyorum (söz konusu hak yeme, yalan, iftira değilse).--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 15.46, 8 Ekim 2020 (UTC)
 • Devriyelik başvuruları, takip ettiğim ya da sık sık yorum yazdığım bir yer değil. @Dakmor Tojira'nın çağrısı üzerine yazmak istiyorum. Baştan belirtmek gerekirse, arkadaşımızın değil devriye olması, beyaz listede dahi olması sıkıntılı bir durum, kendisinin etnik/milliyetçi açıdan taraflı değişiklikleri nedeniyle. Uzunca bir süredir ara ara katkılarını kontrol etmeye çalıştığım, kendisiyle iletişime geçmeye çalıştığım bir kullanıcı. Zaman içerisinde de katkılarını geliştirdiğini söylemeden geçemeyeceğim, anlayışlı ve iletişime açık kesinlikle. Ancak yine de o güveni alamıyorum, Türkçe Vikipedi'nin etnik/milliyetçi ya da herhangi bir bakış açısıyla taraflı olarak yazılan bir yer olmasını istemiyorum. Kendi değişikliklerinde bu tarafsızlığı yakalayamamış bir kullanıcının, başkalarının değişikliklerinde de bu tarafsızlığı yakalayamayacağı gün gibi ortadayken "devriyelikle alakası bulunmuyor" argümanı bana doğru gelmiyor. Daha bugün yaptığı şu taşıma işleminde sunduğu "Sayfa adı, Ermeni Kırımı örneğindeki gibi “Kırım” ile bitmelidir" gerekçesi bile aslında buna net bir örnek teşkil etmekte. Şurada var olan bir kaynaklı bilgiyi kaldırıp başka bir kaynağa dayanarak sayıyı yükseltmesi, şuradaki uygunsuz değişiklikler, yine kendisinin sıkıştırdığı kaynaksız ifadeleri burada kendisinin geri alması, burada kaynak değiştirilmeden "genel kabul edilen görüş">"bilimsel fikir birliği" gibi değişiklikler, beni bu yorumu yapmaya zorluyor. Kendisinin elbette her değişikliği sıkıntılı değil, aksine, nokta atışı olumlu değişiklikleri de var ve dediğim gibi kendisini, katkılarını ilerleten bir kullanıcı (ilk Mossad katkıları "facia" denebilirdi mesela, kendisi de sorunlar olduğunu kabul etmişti, ama onun üzerinden çok sular aktı). Yine de şu anda, katkı tarzı ve alanı da göz önüne alındığında devriyelik için uygunsuz olduğunu düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 19.49, 8 Ekim 2020 (UTC)

Fikrinizi açıkça belirttiğiniz için teşekkürler sn. Nanahuatl. Beni, kişisel düşüncelerinizden çok yaptığım değişikliklerdeki bakış açınız cevap yazmaya sürükledi. Buradaki değişikliği en.wikiden, adeta ctrl+c ctrl+v yaparak ekledim. Uygunsuz olup/olmadığına bakmamam hatamıydı, veya baksam bile nasıl uygun olup/olmadığını ayırt edecektim, bilmiyorum. Burada en.wikideki veriye dayanarak düzenledim. Buradaki değişikliğimi ise geri aldım evet, çünkü anlamı çok uzatığını düşündüm; kaynakları ise metin içinde bulunduğundan tarafımca eklenmemişti. Burada ise "akademisyenler arasındaki genel kabul edilen görüş..." sözünü "Modern bilimsel fikir birliği..." ile değiştirdim, daha kısa & öz olduğu ve muazzam bir anlam değişimi olmayacağını düşündüğümden dolayı.

Yukarıda ki açıklamalarımda başvurunun başlıca sebeplerini yazdım. Bu, bu, bu, bu, bu ... gibi sürüm kontrolü bekleyen değişiklikleri onaylıyıp geçmek; ve diğer devriye arkadaşlara yardımcı olabilmek (elimden geldiği kadarı). Bazen zaman bulamayabiliyoruz, bu yüzden dayanışmaya — kişisel sayfamda da belirttiğim gibi — çok önem veriyorum. Yinede karar sizlerin.

Not : Bugüne kadar sadece geliştirmeye yönelik katkıda bulunan bir kullanıcı olarak göründüğümü düşünüyordum ve bunu amaçlıyordum. Eğer gerçekten etnik/milliyetçi bir kullanıcı olarak göründüysem kendime — güç de olsa — Yahudi tarihini geliştirmemeye yönelik bir ambargo getireceğim. Daha çok doğa (fizik, biyoloji, kimya, vd.), sosyal (ekonomi, işletme, hukuk, finans, vd.) ve matematik konulu maddeleri geliştirmeye gayret göstericeğim. --BennTheResearcher (MesajKatkılar) 20.32, 8 Ekim 2020 (UTC)

Estağfurullah. Günümüzde "tarafsız" diyebileceğimiz birçok kullanıcı bu yollardan geçmiştir, oturması zaman alan konular. Önemli olan bu yapılan hataları görüp onlardan ders çıkarmak -ki sürekli tekrarladığım gibi ben bu izlenime kapıldım. Önemli olan, ısrarlı bir şekilde ve bilinçli bir manipülasyon yapmamak ve ben, bunu gözlemlemedim. Cesur olun ve katkılarınıza devam edin, bu şekilde daha iyi olacaklardır :) Öte yandan, İngilizce Vikipedi, güvenilir bir yer değil. Orada daha fazla kullanıcı olması, vandalın da daha çok olduğu, manipülasyon yapanın da daha çok olduğu anlamı taşır. 100 aktif kullanıcı olan bir ortamda %5 vandal varsa bu sayı 5'tir, ama 100.000 aktif kullanıcı olan ortamda bu oran 5.000'e tekabül eder ve oldukça fazladır. Siz ilgi alanınıza giren konularda katkılarınıza devam edin lütfen, bunu, size karşı kişisel bir yorum olarak ya da negatif bir yorum olarak da algılamayın, sizden daha fazla faydalanabilmek adına yapılmış bir yorum olarak görün :)--NanahuatlEfendim? 20.56, 8 Ekim 2020 (UTC)
@Nanahuatl'a zaman ayırıp, açık görüşlülükle fikirlerini yazdığı için, ve benden daha iyi bir şekilde benim de ne demek istediğimi ifade eden yapıcı yorumları için teşekkür ederim. Kelimesi kelimesine; yazdıklarına katılıyorum. "Etnik/milliyetçi bir kullanıcı olarak göründüysem" kısmına ben de bir kaç ekleme yapayım o halde - çünkü Nanahuatl'ın "etnik/milliyetçi açıdan taraflı değişiklikleri" görmesinin neden gözüne çarptığını gayet iyi anlıyorum. Nanahuatl yenilerden örnek vermiş (ben de ekstra başka verebilirim), ama ben eskiye gideyim sadece bir örnekle. Şimdi şurada arada çok enteresan bir kelime eklemesi var. John D. Rockefeller'ın yahudi olduğu eklenmiş. Şimdi bu adamın yahudi olduğu, Türkiye'deki yahudi olmayanların dillendirdiği bir masaldan ibaret. hem dünyada hem türk yahudi toplumundaki yahudiler bu adamın yahudi olmadığını gayet iyi bilir. bu yahudi tabiri misal oraya neden ekleniyor, ben anlamıyorum. bununla beraber çoğu maddede yapılan ibranice'ye dayalı isim değişiklikleri olsun, kaynaklarda yazmayan şeylerin maddelere eklenmesi olsun (bu çeviriden de kaynaklanıyor olabilir - sonuçta hep dediğim gibi ingilizce maddelerde epey bir hata var), çeviri yapılıyor denilerek çevirilen dillerde yazılmayanların aralara eklenmesi olsun, arap coğrafyası ve kültürü ile ilgili olan maddelerdeki bir takım bilgilerin çıkartılıp, yahudi öğelerin ön plana çıkarılması olsun; ister istemez bu tip bir yanlı tavır içerisinde olunduğunu düşündürüyor. mossad sayfasında ise ben zaten daha önce soru sordum kullanıcıya, fakat bir cevap alamadım. belki de kendimin de yahudi toplumu ile içli olmamdan ötürü; beni bu konu rahatsız ediyor, bilemiyorum (misal John D. Rockefeller'ın yahudi yapılmasını ben hoş karşılamıyorum). Ama ben de Nanahuatl'den bağımsız olarak maalesef onun hissettiği düşüncelerin tıpatıp aynısını hissetmekteyim. burası özgür bir ansiklopedi ise; bunları da benim özgür düşüncelerim olarak belirtmek hakkımdır diye düşünüyorum.--Dakmor Tojira 22.54, 8 Ekim 2020 (UTC)
Doğrudur, ancak Nisan ayı sonrasında kullanıcıların bu tip değişiklikler yapma oranının düştüğünü, tecrübe kazandığını görmezden gelmemek gerekiyor. Nisan'daki Mayıs'taki değişiklikleri büyük oranda sıkıntılıyken son dönemlerde bunlarda bir düşüş var; ancak yine de sıkıntılar devam ettiğinden dolayı şahsen ben, devriyelik (hatta dediğim gibi beyaz liste için de ) uygun olmadığını düşünüyorum, zira kritik konular.--NanahuatlEfendim? 23.00, 8 Ekim 2020 (UTC)
Şüphesiz haklısın. Bundan zaten önceki yorumunda da bahsetmiştin, ben onun için de kelimesi kelimesine katılıyorum demiştim, tekrar belirtmiş olayım (bu son mesajına da kelimesi kelimesine katılıyorum, beyaz liste vurguna da). tekrar teşekkürler yapıcı görüşünü paylaştığın için @Nanahuatl. sevgiler.--Dakmor Tojira 23.04, 8 Ekim 2020 (UTC)

Sakhalinio merhaba. Devriyelik için yapılmış olan bu başvuruda, kayda değer olabilecek bulgular paylaşılarak kullanıcının beyaz listedeki varlığına kadar uzanan endişeler dile getirildi. Bu bağlamda, gerek devriyelik başvurusunun sonuçlandırılması gerekse de beyaz liste bağlamında gerekli görülebilecek uygulamalar -her ne olursa olsun- aciliyet arz etmiyor gibi göründüğünden, beyaz liste hakları tarafınızdan verilmiş olduğu için değerlendirmeyi teamülen sizin yapmak isteyebileceğinizi düşündüm, eğer yeterli vaktiniz de varsa tabii. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 19.43, 9 Ekim 2020 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı - Öncelikle kullanıcıların değerlendirmeleri ve @BennTheResearcher geri bildirimlere verdiği cevaplar için teşekkürler. Kullanıcının geri bildirimlere istinaden yapacağı değişikliklerde tarafsız bakış açısı ile değişikliklerine devam etmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Kendisinin yaptığı yorumları gözönünde bulundurarak şu an için beyaz liste konusunda bir değişiklik yapılması gerektiğini düşünmüyorum. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.42, 9 Ekim 2020 (UTC)
 • Teşekkürler sn. Sakhalinio. Beklemediğim bir şeklilde, taraflı biri olduğum düşünüldüğü için artık herhangi bir madde düzenlememde VP:TBA'yi ekstradan göz önünde bulunduracağım ve ilgi alanımdan bir kategoriyi sileceğim. Karar sizlerindi, siz de kararı verdiniz. Teşekkürler iyi/kötü yorum yapan herkese.--BennTheResearcher (MesajKatkılar) 21.07, 9 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:Huluxsi[kaynağı değiştir]

Merhaba ben Huluxsi. Devriye olmak istiyorum çünkü şu ana kadar bir sürü madde geliştirdim ve bir sürü madde yazdım (çevirdim). Şu an 7. sınıfım küçüğüm ama bana göre iyi bir vikipedist'im. Beyaz liste haklarına sahip olduğumda neşeden havalara uçmuştum. Hemde sadece 59. değişiklikte iken olmuştum hiç beklemiyordum. Şu an ise değişiklik sayım 400'ü geçti sanırsam. Kısacası devriye olmak istiyorum. Benim içinde güzel bir tecrübe olur diye düşünüyorum. Ama derslerden dolayı bu aralar pek aktif olamam onu söyleyeyim. Saygılar.

Huluxsi (mesaj) 19.17, 9 Ekim 2020 (UTC)

 • İyi dersler Huluxsi, belli ki Vikipedi'ye çok yararlı olacak bir kullanıcısın, böyle devam etmeni temenni eder ve küçük veya büyük olmanın burada herhangi bir şeyi değiştirmeyeceğini de belirtmek isterim :) Evet bir çok değişiklik yapmışsın ancak "bir sürü madde yazıp, bir sürü madde geliştirmek" için devriye olmana gerek yok beyaz liste olman bunu için yeterli. Çalışmalarına bu hızla devam edip yeteri kadar tecrübe kazandıktan sonra tekrar başvuru yapıp çok iyi bir devriye olacağına eminim, sonraki başvurunda olumlu görüş belirtmeyi umarak şu an için olumsuz diyorum. Sevgiler. -Caskination ? 19.33, 9 Ekim 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Verdiğin katkılar için çok teşekkürler. Caskination'ın dediği gibi katkı yapmak için devriye olmana gerek yok. Devriyeliğin odak noktası sürüm kontrolü. Bunun için de Vikipedi'de yapılan son değişiklikleri incelemek, dolayısıyla aktif olmak gerekiyor. Derslerinden dolayı bunu yapamayacağını söylemişsin, gayet normal. O yüzden şu anki statün beyaz listede katkılarına devam etmen gerektiğini düşünüyorum. Eğer ileride uygun şartlar olursa aktif olup vandalizme karşı etkin mücadele ederek tekrar bir başvuru yapabilirsin. İyi vikiler. Henrymorgan92 (mesaj) 20.39, 9 Ekim 2020 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı Değerli Huluxsi Vandalizm mücadelesinde aktif olarak katılım sağlamanızı müteakip yeniden başvurabilirsiniz. Katkı profiliniz proje olarak çok ihtiyaç duyduğumuz "madde yazarı" şeklinde. Aynı yolda devam etmeniz en büyük temennim. İyi çalışmalar. chansey mesaj? 12.16, 13 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:Mahirli[kaynağı değiştir]

Şanlıurfa ile ilgili her anlamda bilgi eksikliği bayağı fazla, yeni bilgiler eklemeye başladım. Yanlış eklenen bilgileri de kontrol etmek istiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Mahirli 06.06, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Öncelikle günaydın, yaptığınız değişiklikler için teşekkür ederim. Vikipedi'deki eksik bilgileri tamamlamak için devriye olmak zorunda değilsiniz. Ki zaten beyaz liste haklarınız var, yani değişikliklerinizin kontrol edilmesine gerek yok. Yanlış eklenen bilgileri de geri alarak temizleyebilirsiniz. Devriyelik demek, sürüm kontrolü yapabilmek bu sayede de beyaz liste hakkı olmayan kullanıcıların değişikliklerini kontrol edebilmek demektir. Ayrıca devriyelik, vandalizmle mücadeleyi de gerektirir. Katkılarınıza baktım ve vandalizmle mücadeleye dair pek bir şey bulamadım. Eğer devriye olmak istiyorsanız, vandalizm amaçlı değişiklikleri geri alınız. Temmuz 2014 tarihinde de devriyelik başvurusu yapmışsınız ve benim bahsettiğim sebeplerden dolayı reddedilmişsiniz. --Zemxer buyur kardeşim? 07.27, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • Yukarıdaki görüşe katılarak olumsuz diyorum. -Caskination ? 10.49, 14 Ekim 2020 (UTC)
 • İstek yapılmadı Yapılmadı Katkılarınızı incelediğimde vandalizm politikasına hakimiyetinizi gösteren bir sonuca varamadım. İlgili politikaya hakimiyetinizin katkılarınızda anlaşılabilir hale gelmesini müteakiben yeniden başvurmanızı öneririm. chansey mesaj? 21.03, 17 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:Mereyü[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de incelediğim kimi maddelerde bekleyen değişiklikler beni rahatsız ediyor. Bunların daha çabuk çözüme ulaştırılabilmesi için sürüm kontrolü hakkına sahip devriyeliğe aday oluyorum. Çin'de ortaya çıkan Covid-19'un küresel bir salgın haline gelmesi ve bu salgının ikinci dalgasının bu kış gerçekleşeceğini öngörüsünden hareketle, bu tür değişikliklerin daha çok yapılacağını söyleyebilirim.

Mereyü (mesaj) 13.18, 16 Ekim 2020 (UTC)

 • Kullanıcının yeteri kadar geri alma işlemi bulunmuyor, katkı sayısı bakımından da tecrübesinin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Görüşüm olumsuz. -Caskination ? 17.43, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Caskination ile aynı düşünüyorum, devriyeliğin amacı gereği biraz daha geri alma ve vandalizm ile mücadele etmesi gerekli. Olumsuz.--Furkan 💬 22.36, 17 Ekim 2020 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı Kullanıcımızın katkı profili vandalizmle mücadeleden çok, ihtiyacımız olduğu üzere madde yazarlığı. Dolayısıyla VP:V politikasına hakimiyetini kanıtlayabilecek bir katkı portföyü bulunmuyor. Bir süre sonra vandalizm politikasına hakimiyeti katkılarıyla kanıtlandığında yeniden başvurabilir. chansey mesaj? 08.41, 19 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:Abecesel[kaynağı değiştir]

Devriyeliğin gerekliliklerini yapabilirim. Son incelemelerde yaptığım gezintide sürüm kontrolü yaparak bekleyen değişiklikleri revizyon ederim.

@Abecesel 19.03, 16 Ekim 2020 (UTC)

Bkz, @Caskination. @Abecesel 13.26, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Son değişiklikler sayfasında kullanıcının bazı doğru değişiklikleri, ilgili olmayan gerekçelerle -sıklıkla "deneme" olarak belirterek- geri almasına rastladım (Örnek). Ayrıca kısa aralıklarla ve defalarca devriyelik başvurusu yapıyor olması biraz çekince yaratıyor. Dolayısıyla görüşüm şimdilik olumsuz. ►Br_Prometheus (ileti‽) 14.01, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Br Prometheus. Değişiklik yapanın sadece boşluk karakterleri eklediği göz yanılmasını yaşadığım bir tane örnek vermişsin. Bu görüşü gösterirken de "sıklıkla" ifadesini eklemişsin. Bir önceki adaylığımı 1 Ekim'de eklememe karşılık kısa aralıklara demişsin. @Abecesel 14.48, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Br Prometheus. "İlgili olmayan gerekçelerle" ifadesi de tamamen yanlış. Hizmetlinin bu yorumu incelemesini bekliyorum. @Abecesel 14.51, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Br Prometheus'un +17 Ekim'de yaptığı tek katkının devriyelik adaylığım için görüş belirtmesi ve bunun katkılarında bir örneği daha olmaması +Verdiği örneğin sadece, kendisinin geri alma işlemi yaptığı değişiklik olması +Diğer adaylar için görüş belirtmemesi kısımlarına da dikkat çekmek isterim. @Abecesel 20.50, 17 Ekim 2020 (UTC)
@Abecesel Lütfen katılımcı üzerine değil içerik üzerine yorum yapın. “Kullanıcılar aktifliğine göre yorum yapmalı” gibi bir kural yok, herkes anlık olarak denk geldiği konuda yorum yapabilir, şu an benim yaptığım gibi. Ayrıca burada herkese yorum yapmak gibi bir zorunluluğumuz da yok, tek bir kullanıcıya yorum yapıp çıkabiliriz, bunu da ayrıca belirtmek isterim.--Furkan 💬 22.17, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Abecesel, ayıyı dürtmemeyi unutmuşsun sanırım. @Br Prometheus'a katılıyorum; aynı konuya önceki başvuruda da dikkat çekmiştim, şimdi de arkasındayım. Kullanıcın anlam veremediğim bir heyecanı (belki başka bir şeydir, ben heyecan olarak yorumluyorum) bulunuyor, bu da kullanıcıyı, diğer kullanıcılara karşı -önceki başvuruların reddedilmesine de bağlı olarak- bazı noktalarda saldırı veya iğneleme diyebileceğimiz hemen bir cevap verme çabası içine sokuyor. Ayrıca bu heyecana da bağlı olarak; Vikipedi'nin tartışmayla geliştiğini, kimsenin kasıtlı olarak kullanıcı üzerine yorum yapma çabası bulunmadığını kavramış olduğunu kesinlikle şu anda düşünmüyorum. Ve belki de bu saydığım noktalara gelip "devriyelikle ne alakası" var diyeceksin @Abecesel, ancak "heyecan" olarak genelleyebileceğim bu noktaların hepsi bir araya gelince devriyelik yetkilerine sahip bir kullanıcın, bu yetkileri kullanırken hata ihtimalinin diğer kullanıcılara göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Görüşüm olumsuz. -Caskination ? 23.10, 17 Ekim 2020 (UTC)

Buradaki yazışmayı görünce Temmuz ayında kullanıcının şu yorumu yaptığım adaylığını anımsadım. Devriyelik, evet, çok önemli olmamakla beraber "çoğunlukla" vandalizm mücadelesi demek. Tabii, ister istemez işin içinde telif de var, yeni maddelere odaklanıldığında kayda değerlik ve hızlı silme de var (devriyelikle teknik olarak ilgili değilse de pratik boyutu itibariyle) ama esas olarak bir de, yapılan rutin devriyelik işlemlerinden doğacak itirazlar ve bunların yanıtlanması, hatta kimi zaman "göğüslenmesi" meselesi var. Tekrar belirtmem gerekir ki, yazışma Temmuz ayındaki adaylığı anımsatıyor; oysa aradan 3 ay geçmiş. Bir üstteki yorumda Caskination'un "heyecan" olarak ifade ettiği konuya getiriyor bu da beni. Heyecan veya değil, bilmiyorum, ama bu her neyse tavır bakımından pek doğru görünmüyor bana. Dr. Coalmesaj 23.47, 17 Ekim 2020 (UTC)

Anlatmak istediğimi daha iyi açıklamışsın @Dr. Coal. -Caskination ? 11.58, 18 Ekim 2020 (UTC)

@Furkan. Kullanıcıya yapılan bir yorum yok. Sadece yorumun değerlendirmesine dikkat çektim. Bunu yanlış değerlendirmişsin. @Caskination. Burada ayıyı dürtmemeyinle ilgili bir durum yok, dikkatle bakarsan. Br_Prometheus'a katıldığın nokta neresidir, anlayamadım. Karalama tipinde yaptığın yorumlara da katılmıyorum. Mesaj sayfana bıraktığım son mesajda oldukça samimiydim oysaki. @Dr. Coal. Adıma yapılan yorumlara cevap vermem, onları önemsediğimi gösterir. Sadece beni bu şekilde değerlendirmen, tuhaf. Katkılarım ortada. Devriye olarak yapabildiğim tüm işlemleri pratikte beyaz liste olarakta yapabilirim. Örneğin son değişikliklerimde görüleceği gibi kontrol edilmemiş değişiklikleri eski sürüme dönüp onaylattım. Artık özellikle haksızlık yapıldığını ve önyargıyla yaklaşıldığını düşünmeye başladım. @Abecesel 12.00, 18 Ekim 2020 (UTC)

 • Gerek olduğunu düşünmüyorum ama kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak istediğimden cümlelerini cevaplayacağım. Öncelikle, devriyelik başvurusu yapan kullanıcılara cevap vermeden önce şahsi olarak yapabileceğim bir ekleme olup olmadığına bakıyorum. Başvuruların çoğunda hem kullanıcı hakkında önemli bir bilgiye sahibi olmamam, hem de diğer kullanıcı ve hizmetlilerin gerekli işlemleri yapacağını bildiğimden yorum yapmıyorum. Ancak sizin başvuru yaptığınızı gördüğümde "son değişiklikler" kısmında yaptığınız değişikliklere birkaç kere rastladığım için ekleme yaptım ve görüşümü belirttim. Kendi yorumumda özellikle önceki başvurularınızdaki davranışlarınıza değinmedim çünkü geçen sürede diğer kullanıcılar ile girdiğiniz etkileşimlere rastlamadım ve bu davranışlarınızı düzeltmiş olabileceğinizi düşündüm ama bakılacak olursa aylar süren bu zaman diliminde iletişim kısmında bir ilerleme kaydedemediğinizi görüyorum. Kullanıcılar ile olan iletişiminizin başta VP:N olmak üzere, bir çok Vikipedi yönerge ve politikalarını ihlal ediyor. Görünüşe bakılırsa sürüm kontrolünün dışında -bu konuda görüşlerimi ilk yorumumda belirttim- iletişim kısmında da ister "heyecan" ister başka bir isim verilsin, düzeltmeniz gereken çok fazla kısım var. ►Br_Prometheus (ileti‽) 12.20, 18 Ekim 2020 (UTC)
@Br Prometheus. Sadece haksızlık yapıyorsunuz. İhlal ettiğim bir çok yönerge ve politikayı listeleyebilir misin? Bu sadece haksızlık. Gördüğüm dediğin değişikliklerden bir tane haklı örnek gösterebilir misin? Sadece haksızlık. Ben asla kötü olmadım, olduğu gibi net yazıyorum. Kötü bir mesajım yok. Her adaylığımda bir bahane bulunuyor, bir öncekinde bu adaylığımda eklenenler yoktu. Devriyeliğin çok büyük kısmından daha çok katkı sağlıyorum ve aktifim. @Abecesel 12.34, 18 Ekim 2020 (UTC)
Kimsenin seninle bir derdi yok @Abecesel, bunu anlayamıyorsun. "Her adaylığında bir bahane bulunuyorsa" demek ki gözden geçirmen gereken şeyler var. -Caskination ? 13.12, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Destek Destek. Yorumlara hiçbir zaman girmeyi istemem ama meraktan şöyle bir baktımda kullanıcının aslında kötü bir yanı yok. İyi niyetle bakınca gayet yararlı değişiklikleri tamamen. Devriye olduğunu sanmıştım. İşi yürütebilir. --AYBARS 18.40, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Devriyelik haklarının kötüye kullanımı durumunda Vito’nun uygulamarına çoğu kez şahit olduk, bu sorumluluğun “büyütülmemesi” gerekildiği de çoğu adaylıkta vurgulandı. Kullanıcı epey istekli, yukarıda verilen “deneme” özetli değişikliğin yıkıcı bir değişiklik olmadığını, gayet insani olduğunu göz önünde bulundurarak ilk başvurusuna nazaran gelişme gösterdiğini de söyleyebilirim. Sapla samanı ayırabilecek düzeyde olması sebebiyle görüşüm olumlu yönünde.--Furkan 💬 22.09, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • br prometheus'un gösterdiği örnek, benzer örnekler, sürekli yapılan adaylıklar gibi faktörler dolayısıyla adayın devriyeliğine endişeyle bakıyorum. buna rağmen devriyelik verilmesi gibi alınması da kolay olan bir yetki olduğu için olumsuz diyemeyeceğim.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.49, 19 Ekim 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 09.46, 19 Ekim 2020 (UTC)

Kullanıcı:Robingunes[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye kısa sürede hatrı sayılır bir katkı verdiğimi düşünüyorum. Köy çeşmesindeki politikalarıda takip ediyorum. Son zamanlarda beyaz liste olarak geri alma işlemleri yapıyorum. Devriye kişilerin yaptığı değişikliklerini, değişiklik sebeplerini okudum. Olası durumlarda nasıl tepki vereceğimi öğrendim. Görüşlerinizi bekliyorum.

Robingunes 20.09, 16 Ekim 2020 (UTC)

 • Yararlı değişiklikleri olan bir kullanıcı, "Korecan vandalizmi" ile de tanışmış :) ancak daha fazla geri alma işlemi gerçekleştirerek tecrübe edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Görüşüm; ikinci başvuruda olumlu görüş vermeyi temenni ederek şimdilik olumsuz. -Caskination ? 22.26, 16 Ekim 2020 (UTC)
 • Katkılarını incelediğimde sapı samandan ayırabileceğini düşünüyorum, benim çekincem yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.20, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • seksen'e katılıyorum. katkılarını incelediğimde bariz bir sakınca göremediğimden olumlu baktığımı söyleyebilirim.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.33, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Katkıları inceledim. Devriye olmasında herhangi bir sakınca görmüyorum. Hayırlısı olsun.--Kadıköylümesaj 16.21, 18 Ekim 2020 (UTC)
 • Genel olarak katılmadığım bir geri alma işlemi yok. Kullanıcının devriye olmaması için herhangi bir sebep göremiyorum. Dicayes (mesaj) 16.39, 18 Ekim 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 09.48, 19 Ekim 2020 (UTC)
Olumlu/olumsuz görüşleriniz için teşekkür ederim. Devriyelik zamanı :) Robingunes 10.10, 19 Ekim 2020 (UTC)
@Vito Genovese, kullanıcı ilk günden telif hakkı ihlali teşkil eden şu sürümü onaylamış.--BSRF 💬 17.36, 19 Ekim 2020 (UTC)
Politika hatırlatması ve sürümleri biraz daha dikkatli incelemesi konusunda rehberlik niteliğinde yazılar yazılabilir. Haklara yeni sahip olmuş kullanıcı için esnek olunmasında bir sakınca var mı? Bence yok. --Victor Trevor (mesaj) 17.41, 19 Ekim 2020 (UTC)
"ilk günden" diyerek kendiniz açıklamışsınız aslında :)... kullanıcıların alışması için biraz zaman tanımak, ilk zamanlarında onları gözlemleyerek gerektiği durumlarda ufak hatırlatmalarda bulunmak her zaman yararlıdır. iyi çalışmalar.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.43, 19 Ekim 2020 (UTC)
Teşekkürler, BSRF. Robingunes'in de bilgisi olsun, sonrakilerde dikkat edecektir. Normalde Telif Bot bunları yakalardı ama ikinci değişiklikte eklenmiş metin. Vito Genovese 17.47, 19 Ekim 2020 (UTC)
Hatamı farkettim, artık daha dikkatli olacağım :) teşekkürler. Robingunes 17.49, 19 Ekim 2020 (UTC)