Vikipedi:Arabuluculuk talepleri/Üst

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arabuluculuk talepleri Vikipedide Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi'nde ikinci basamaktır. Arabuluculuk, Arabuluculuk Komitesi üyeleri tarafından ele alınır; arabuluculuk, bir anlaşmazlığı çözmek için bireylerin karşılıklı anlaşmalarına yardımcı olan resmi fakat gönüllü bir süreçtir. Arabuluculuk anlaşmazlıklar için bağlayıcı kararlar vermez; arabulucular ilgili tartışmalarda egemen güç olamazlar, olmazlar ve olmayacaklardır.

Anlaşmazlıkların giderilmesi
Müzakere
Yorum talebi
Üçüncü görüş
Arabuluculuk
Arabuluculuk Komitesi
Arabuluculuk talepleri
Hakemler Kurulu
Hakemlik politikası

Resmi arabuluculuk alamdan önce, taraflar gayriresmi bir çözüm için girişimde bulunmaları gerekmektedir; herhangi bir gayri resmi çözüm girişiminde bulunulmamış tartışmalar, tarafların aralarında bir kez görüşmeleri için reddedilebilir. Gruplar Yorum talepleri veya Arabuluculuk Komploları sekmelerinde resmi arabuluculuk için kendilerine yardımcı olacak adımlar bulabilirler. Arabuluculukla çözülemeyen tartışmalar veya gönüllü tartışma çözümünde istenmeyen durumların yer alması halinde, tartışma nihai çözüme erdirilmek üzere Tahkim Kurulu'na sevkedilebilir.

Arabuluculuk Komitesi, yalnızca uzlaşıda yer alma niyetinde olan grupların başvurularını dikkate alarak yeni görüşme açmayı düşünür; gruplara, katılımlarını göstermek üzere ilk istek yaptıkları zamandan itibaren yedi gün süre verilmiştir. Arabuluculuk Komitesi tüm istekler için sıkı bir format benimser ve istisnasız uygular. Biçimi dikkate almayan veya görmezden gelen istekler, ne olursa olsun reddedilir. İsteklerin kabul edilme yönergesi Arabuluculuk Talebi dosyalama rehberi'nde ana hatlarıyla belirtilmiştir.

Arabuluculuk Komitesi tarafından davanın ön kabulü, arabuluculuk için tüm şartların yerine getirildiği ve tüm tarafların anlaşmada bulunma isteklerinin göstergesidir. Davalar arabuluculara atanmazlar; Cases are not assigned to mediators; her arabulucu kendi takdiri ile uzlaşı yapacağı davayı seçme hakkına sahiptir. Bir talebin Komite tarafından kabul edilmesi, herhangi bir arabulucunun tartışmada yer almak isteyeceğini garanti etmez. Tarafların dava sayfasını gözlemlemeleri ve tüm gelişmeleri takip etmeleri beklenir; arabuluculuk sürecini takip etmek, tarafların sorumluluğundadır.

Arabuluculuk Talepleri, gelen talebin değerini tartışacak uygun mekan değildir; Arabuluculuk Talepleri'nin amacı arabuluculuk gerektiren anlaşmazlıkları belirlemek ve kabul için yerine getirilmesi gereken tüm önkoşulları bildirmektir. Tarafların bu forumda tartışmaları yasaktır; tarafsız olduğuna kanaat getirilen maddeler sunulamayacaklardır ve bir Komite üyesi tarafından ya kısmen silinecek ya da uygun şekiilde düzeltilecektir. Komite üyesi olmayanlar bu sayfadan herhangi bir şey silme veya kabul/red hakkına sahip değillerdir; bu iş yalnızca Arabuluculuk Komitesi üyeleri tarafından yapılabilmektedir.

Vikipedi:Requests for mediation/Open Tasks

Vikipedi:Requests for mediation/Archives Vikipedi:Requests for mediation/Top/Instructions Vikipedi:Requests for mediation/Top/Inputbox