Vikipedi:Arabuluculuk Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anlaşmazlıkların giderilmesi
Müzakere
Yorum talebi
Üçüncü görüş
Arabuluculuk
Arabuluculuk Komitesi
Arabuluculuk talepleri
Hakemler Kurulu
Hakemlik politikası
Arabuluculuk hakkında temel bilgiler için, bakınız: Vikipedi:Arabuluculuk

Arabuluculuk Komitesi 2007 yılında kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesine yardımcı olmak için kurulmuştur. Arabuluculuk Komitesi Vikipedi'deki resmi anlaşmazlıkların giderilmesi sürecinin bir parçasıdır. Herhangi bir tartışmaya yardım amacıyla arabulucu talepleri, Arabuluculuk talepleri'nde yapılır.

Eğer arabuluculuk çözümsüzlükle sonuçlanırsa, bağlayıcı bir sonuç için tartışma Arabuluculuk Komitesine sevkedilir. Arabuluculuk Komitesi'nin rolü tüm tarafların karşılıklı tatminini sağlayacak şekilde tartışmayı çözmeye yöneliktir; adayları tümüyle yasaklamaya veya Hakem Kurulu adına kontrol etmeye giden bir ara basamak olarak değerlendirilmemelidir. Arabuluculuk, tüm grupların tartışmalarını dürüstçe çözmeye çalışmalıdır; arabuluculuktaki gruplar kendilerine muhalif oldukları konularda görüşlerini açıklama olanağı verileceğini bilmelidirler fakat arabuluculuk bir mahkeme değildir ve arabulucular ortaya bağlayıcı kararlar koymazlar. Dolaylı karar vermek ve arabuluculuğun sonuçlarına göre hareket etmek tamamen gönüllülüktür.

Arabuluculuk Komitesi Üyeleri[kaynağı değiştir]

Faal arabulucular[kaynağı değiştir]

(.../.../2007) Vikipedi:Mediation Committee/Mediators Emeriti


Başkan[kaynağı değiştir]

Başkanın rolü, gözetin ve dentlemeden ziyade koordinasyon, kolaylaştırma ve yönetimdir. Bu rol, Komite üzerinde bir hiyerarşi veya otorite sağlamaz; aksine Komitenin kararlarını açıklamak üzere güvenilir bir kişi ve Komite sürecininin devamlılığını sağlayan atanmış bir rol teşkil eder. Başkanlık seçimi gerekli görüldü takdirde birkaç ayda bir yapılabilir; normal olanı ise başkan pozisyonunu, yerine başarısızlık veya pasiflik nedeniyle bri seçilene kadar elinde bulundurur. Komite üyeleri bir seçim çağrısı yapıldığında başkanlık için başvurabilmektedirler ve adaylar Komitede bir bütün olarak tartışırlar ve atanırlar. Seçim tartışmaları genellikle Komitenin dahili mail listelerinde ele alınmaktadır.

Komite görevleri başkanlıkla sınırlı değildir, tüm arabulucular komiteyi ilgilendiren kararlarda yer alırlar ve kararlar fikir birliği çerçevesinde alınır. Konular arabuluculara başkan tarafından verilmezler; arabulucular hangi konularda görev alacaklarına karar vermede ve arabuluculuğu nasıl yönetecekleri konusunda bağımsızdırlar.

Başkanın ana görevleri şunlardır (Bu görevler başkan ile sınırlı değildir):

  • Vikipedi:Arabuluculuk taleplerinin yönetimi: Komite adına istekleri kabul veya reddetmek, Komite kurallarının ve prosedürünün işlediğii temin etmek, grupları konunun durumu hakkında bilgilendirmek, konuları kapatmak ve arşive kaldırmak, Komite üyelerini ele alınmamış konular hakkında uyarmak v.b.
  • Vikipedi:Arabuluculuk Komitesi'nin yönetimi: Yeni üye atamalarının normal düzende yapıldığını temin etmek, geçmiş atamaların arşivlenmesini sağlamak, atamaları kabul veya reddetmek (Komite kararı ile), aktif ve daimi üyeler listesini oluşturmak.
  • Hakemlik talepleri: Hakemlik taleplerini gözlemlemek ve gerektiği takdirde Arabuluculuk Komitesinin niyetlerini açıklamak, düşen arabuluculukların başvurularını yapmak, Arabuluculuk Komitesinin işlemlerinin bütünlüğünü korumak (örneğin, arabuluculuk işlemlerinin gizliliği).
  • Dahili: Arabulucuların eğitimli olduklarını, Komite standartlarının sürdürülebilir olduklarını temin etmek, dahili mail listesi ve işlem sayfalarını korumak.
  • Sözcü: Komitenin resmi duyurularında komitenin sesi gibi davranmak (örneğin, arabuluculuk sonuçları, konuların hakemliğe aktarımı, yeni Komite projeleri v.b.)


ArabulBot[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız: Kullanıcı:ArabulBot
Crystal Clear action run.png

ArabulBot (MesajKatkılarİstatistikler), görüşülecek konuların yönetilmesi ve gerek görüldüğünde diğer konular için Arabuluculuk Komitesi tarafından kullanılan bir otomatik Wikipedia botudur. Arabuluculuk Komitesinin resmi bir projesi olarak ArabuluculukBotu yalnızca resmi Arabuluculuk Komitesi işlerinde kullanılır.

Arabuluculuk Komitesi, Tangotango ve Misza13'ya ArabulBot'un yaratımındaki katkılarından dolayı içten teşekkürlerini sunar ve gerekli kurulum görevlerindeki yardımları içinde Pgk'ya ayrıca teşekkür eder.

Vikipedi:Mediation Committee/Membership

Vikipedi:Mediation Committee/Nominations/Instructions
Vikipedi:Mediation Committee/Nominations/Inputbox

Vikipedi:Mediation Committee/Current Nominations

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Bazı harici arabuluculuk organizasyonları[kaynağı değiştir]