Vikipedi:Anasayfa tasarımları/Galaksidekiotostopcu1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
madde sayısı 334.760
Vikipedi'ye hoş geldiniz
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
BilimFizikSpor
CoğrafyaMatematikTarih
DinSanatTüm portaller
 
ImperialWarMuseumNorth01.jpg
Dekonstrüktivizm ya da yapısal analiz, 1980'lerin sonlarında ortaya çıkan postmodern mimari akımı. Yapıyı oluşturan mimari unsurların bütünlüğünün parçalanması, yüzeylerle yapılan oyunlar, dış cephe gibi mimari unsurların dikaçılı olmayan köşelerle yamultulması ve kaydırılması gibi yöntemlere dayanır. Dekonstrüktivist tarza sahip binalar bakanlara belirsizlik ve kargaşa hissi verir.

Dekonstrüktivist mimarlar başlangıçta Fransız filozof Jacques Derrida'nın fikirlerinden etkilendiler. Her ne kadar Peter Eisenman ile Jacques Derrida birbirlerine oldukça yakın olsalar da Eisenman'ın mimariye yaklaşımı, tanışmalarından ve dekonstrüktivist olmasından çok önce gelişti. Peter Eisenman'a göre dekonstrüktivizm, radikal şekilciliğe ilgisinin bir uzantısı olarak ele alınmalıdır. Dekonstrüktivizmin bazı uygulayıcıları, konstrüktivizmin geometrik dengesizlikleri ve biçimsel deneylerinden de etkilenmişlerdir. ((Devamı...))

Olaylar

Doğumlar

Arthur Miller

Ölümler

Daha fazlası...
Biliyor muydunuz?
İlginç bilgiler

Bir dört yüzlü

 • "Eğer dört eşit rezistör birbirine bağlanarak bir dörtyüzlü (resimde) oluşturursa, iki köşe arasındaki direnç, bir rezistörün direncinin yarısı kadardır."
 • "Lost dizisindeki yer alan kurgusal karakterler Nikki ve Paulo seyirciler tarafından o kadar sevilmedi ki, filmin yapımcıları ikisini hikaye gereği öldürdüler."
 • "Michael Jackson videografisi'nde yer alan video kliplerin bazıları, süre, harcanan para ve klip hikâyesi uyumuyla pop şarkıcısı Michael Jackson'ın Guinness Dünya Rekorları'na geçmesini sağlamıştır."
 • "Küpün hacmini iki katına çıkaracak kenar uzunluğunu bulma, yalnız pergel ve cetvel kullanarak çözülemez bir geometri problemidir."
 • "Genellikle gönüllülere dayanan Britanya Ordusu'nda asker alımı politikasında, 1963 yılı sonrasında profesyonel ordu uygulamasına geçilmiştir."
 • Hemen bir madde aç!
  Ne bekliyorsun?

  Türkçe Vikipedi'ye son 30 günde 685 kayıtlı gönüllü katkıda bulundu. Vikipedi'deki maddelerin tümü gönüllü yazarlar tarafından oluşturulmaktadır. Herkes Vikipedi'ye topluluk tarafından kararlaştırılan temel politikalara uygun içerik ekleyebilir.

  Vikipedi, ancak herkes cesur olursa başarılı olur. Vikipedi'de gez dolaş, rastladığın hataları düzelt, bilginle eksikleri gider, kullanılan dili güzelleştir. Hiç çekinmeden şunu ya da bunu değiştir. Cesur ol!

  Wikimedia Foundation tarafından desteklenen kardeş projelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
  Commons
  Çoklu Medya Paylaşım
  Vikihaber
  Açık gazetecilik
  Vikisözlük
  Sözlük ve kavramlar
  Vikikitap
  Ders ve el kitapları
  Vikisöz
  Sözler
  Vikitür
  Türler dizini
  Vikiversite
  Öğrenim araçları
  Vikigezgin
  Gezi rehberi
  Vikikaynak
  Kaynak metinler
  Vikiveri
  Bilgi tabanı
  Meta-Viki
  Koordinasyon
  MediaWiki
  Viki yazılımı geliştirme