Vikipedi:Anasayfa tasarımları/Galaksidekiotostopcu1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
madde sayısı 366.444
Vikipedi'ye hoş geldiniz
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
BilimFizikSpor
CoğrafyaMatematikTarih
DinSanatTüm portaller
 
Electron shell 118 Oganesson.svg
Oganesson simgesi Og, atom numarası 118 olan yapay bir elementtir. Periyodik tablonun p bloğunda yer alır ve 7. periyodun son elementidir. Soy gazlar olarak adlandırılan 18. grupta yer alsa da, bu gruptaki tek yapay elementtir ve diğer soy gazların aksine reaktif olduğu tahmin edilmektedir. Keşfedilen elementler içinde en büyük atom numarasına ve atom kütlesine sahip olanıdır. Radyoaktif bir element olan oganesson, son derece kararsızdır. Önceki tahminlerin aksine gaz değil, göreli etkilerden ötürü normal koşullar altında bir katı ve ya yarı iletken (yarı metal) ya da bir zayıf metal olduğu öngörülmektedir. Elementin, varlığı teyit edilmiş bir izotopu ya da sentezlenmiş bir bileşiği bulunmamaktadır.

İlk olarak 2002'de, Dubna, Rusya'da bulunan Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsünde sentezlenen elemente ununoktiyum geçici adı verildi. Aralık 2015'te, Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği ve Uluslararası Temel ve Uygulamalı Fizik Birliği ortak çalışma grubu tarafından tanınan dört yeni element arasında yer aldı. Resmî olarak 28 Kasım 2016'da Yuri Oganesyan'a ithafen adlandırıldı. 2005'ten beri 294Og izotopunun beş (muhtemelen altı) atomu tespit edilebildi. (Devamı...)

Olaylar

Evita (foto).JPG

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...
Biliyor muydunuz?
İlginç bilgiler

Bir dört yüzlü

 • "Eğer dört eşit rezistör birbirine bağlanarak bir dörtyüzlü (resimde) oluşturursa, iki köşe arasındaki direnç, bir rezistörün direncinin yarısı kadardır."
 • "Lost dizisindeki yer alan kurgusal karakterler Nikki ve Paulo seyirciler tarafından o kadar sevilmedi ki, filmin yapımcıları ikisini hikâye gereği öldürdüler."
 • "Michael Jackson videografisi'nde yer alan video kliplerin bazıları, süre, harcanan para ve klip hikâyesi uyumuyla pop şarkıcısı Michael Jackson'ın Guinness Dünya Rekorları'na geçmesini sağlamıştır."
 • "Küpün hacmini iki katına çıkaracak kenar uzunluğunu bulma, yalnız pergel ve cetvel kullanarak çözülemez bir geometri problemidir."
 • "Genellikle gönüllülere dayanan Britanya Ordusu'nda asker alımı politikasında, 1963 yılı sonrasında profesyonel ordu uygulamasına geçilmiştir."
 • Hemen bir madde aç!
  Ne bekliyorsun?

  Türkçe Vikipedi'ye son 30 günde 2.749 kayıtlı gönüllü katkıda bulundu. Vikipedi'deki maddelerin tümü gönüllü yazarlar tarafından oluşturulmaktadır. Herkes Vikipedi'ye topluluk tarafından kararlaştırılan temel politikalara uygun içerik ekleyebilir.

  Vikipedi, ancak herkes cesur olursa başarılı olur. Vikipedi'de gez dolaş, rastladığın hataları düzelt, bilginle eksikleri gider, kullanılan dili güzelleştir. Hiç çekinmeden şunu ya da bunu değiştir. Cesur ol!

  Wikimedia Foundation tarafından desteklenen kardeş projelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
  Commons
  Çoklu Medya Paylaşım
  Vikihaber
  Açık gazetecilik
  Vikisözlük
  Sözlük ve kavramlar
  Vikikitap
  Ders ve el kitapları
  Vikisöz
  Sözler
  Vikitür
  Türler dizini
  Vikiversite
  Öğrenim araçları
  Vikigezgin
  Gezi rehberi
  Vikikaynak
  Kaynak metinler
  Vikiveri
  Bilgi tabanı
  Meta-Viki
  Koordinasyon
  MediaWiki
  Viki yazılımı geliştirme