Vikipedi:Şikâyet/Arşiv/2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

İçindekiler

Kullanıcı:Buzancar[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

--Kullanıcı OTRS izni doğrulanmamış sayfalara imzamı kopyalayıp OTRS izni ekliyor. [1][2][3] --taysin (mesaj) 11:22, 5 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Dikkat edildiyse tarihler hep eskidir, o maddeler yanlışlıkla kopyalanıp yapıştırılmıştır. Yani maddenin açıldığı tarihten önceki bir izin mesajı yapıştırılmıştır. Hatta şu kadarını söyleyeyim pek çok maddeye {tartışma} şablonunu bile yanlışlıkla kopyalayıp yapıştırdığım olmuş. Zaten tarafımca da geri alınmıştır. Son olarak belirtmek isterim ki; Türk mitolojisini 3 ayda bu hale getiren kişi benim. Bıraktığımda da böylece kalır. 10 kişilik çalışma yaptım, buradaki tüm köstek olma girişimlerine rağmen. O kadar çabayı bırkamış, üç tane uyduruk şablonun peşine takılıyorsunuz.

Dörtbuçuk madde başlığı ile mitoloji olmaz... 12:37, 5 Ocak 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • 1. Buzancar'ın SDD Görevi elinden alınmalı. taysin haklı bence. KarCetInternet-mail.svgmektup!
 • Kullanıcı, konuyla ilgili olarak kendisini uyardıktan sonra gönderdiği mesajda (Bkz.), yanlış bir kopyala yapıştır işlemi yaptığından bahsetti; ancak taysin'in de gösterdiği değişikliklerde:
 1. Bekleme etiketleri, onay etiketine çevrilirken, sayfa sayılarının doğru şekilde aktarılmış olması,
 2. Maddelerin yaklaşık 15 gündür OTRS doğrulaması bekliyor olması ve bu bağlamda ilgili tartışma sayfalarında herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek olmaması,
 3. Etiketlerle beraber her zaman taysin'in yazdığı biçimde bir doğrulama yazılmış olması,
 4. Son olarak, tarihi eski de olsa, taysin'in imzasının eklenmiş olması
  nedenlerinden ötürü, açıklamayı pek de inandırıcı bulmadığımı belirtmeliyim. Utku Tanrıveremesaj 11:35, 5 Ocak 2012 (UTC)
 • Utku Tanrıvere'ye de katılıyorum. Uyarı etiketleri bulunmasına rağmen nasıl farketmez. Hadi bir tanesinde yaptı orada 3-4 tane madde tam bir "kıvırma" sözleri ile size söz etmil. Ayrıca onları savunmaya yazmalı. bence taysin haklı. KarCetInternet-mail.svgmektup!
 • Utku Tanrivere haklı. Buzancar kıvırmak için yapıyor. Birisi yanlışlıkla kopyalasa bile uyarılır bir daha bunu yapmaz. Ben mesela kaç kez resim lisansı konusunda uyarıldım. Ben de bundan dolayı şikayet edildim. Ama şu an hatasız devam etmekteyim. Bence de SDD görevi alınmalı. --Ozankra 15:18, 5 Ocak 2012 (UTC)
 • Birde yaptığı katkıları burada ki "Büyük Hata"yı kapamak için göz önüne atıyor. Başkası adına izin vermek küçük bir hata değil hemde 1 kere değil 3-4 kere. KarCetInternet-mail.svgmektup!
 • Hem kullanıcıyı konuyla ilgili uyaran (Bu lafı Vikipedi'de sevmiyorum; ama yaptığım tam olarak buydu.), hem de taysin'e haber veren kullanıcı olarak bir iki noktada açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum.
 1. Şikayet edilen kullanıcının, "Yapacak olsam tüm maddelerde yapardım, neden üç dört tanesinde yapayım?" benzeri bir ifadesi var. Benim tespit edebildiğim kadarıyla üç maddenin tartışma sayfasında belirtilen değişiklik yapıldı, zaten taysin şikayet yazısında belirtmiş. Neden tüm maddelerde değil? Görüldüğü üzere kullanıcıya konuyla ilgili gönderdiğim mesaj saati 11:28. Kullanıcının, taysin'in imzasıyla yaptığı son değişiklik ise 11:27'de. Benim mesajımın ardından, saat 11:30 itibariyle üç değişikliğini geri almaya başlıyor. Önceki yorumumda belirttiğim hususların ardından bu durumu da hesaba katınca; kullanıcının, durumun fark edilmeyeceğini düşünerek bu değişiklikleri yaptığını düşünüyorum.
 2. Belirtmek istiyorum ki, her ne kadar katkı yapılmış olursa olsun, bunlar başka birisinin adına değişiklik yapmaya çalışmak için bir bahane değildir. Hiçbir şey bunun için bir bahane değildir. "Bugüne kadar kanunlara uydum, vergimi verdim, ne olmuş üç tane sahte evrak düzenlemişsem?" ifadesi ile hiçbir fark göremiyorum. Benim de 15.000'e yakın değişikliğim var; o halde bir iki sevmediğim adamın maddesine "yanlışlıkla" iki tane küfür sallayayım... Olabilir mi böyle bir şey? Kabul edilebilir mi? Veya "Bugüne kadar trafik kurallarına uydum, bugün bir iki adam ezeyim artık..." Abartıyormuşum gibi gelebilir; ama esas bakımından hiçbir farkı yoktur gözümde.
Yukarıdaki (ilk) yorumumda ve bu yorumumda belirttiğim hususları göz önünde bulundurarak, şikayetin kesinlikle haklı olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki eğer taysin yapmasaydı, ben yapacaktım. Utku Tanrıveremesaj 15:45, 5 Ocak 2012 (UTC)
EK: Kullanıcı "büyük ihtimalle", dün (şikayet sonrası) bir IP adresi ile katkılarına devam etmiş, bugün ise Bulcahan kullanıcısı olarak katkıda bulunmaya başlamıştır. Utku Tanrıveremesaj 08:19, 6 Ocak 2012 (UTC)
SORU Ne ilgisi var? Buzancarın Bulcahanla benzediğini ben de gördüm. Kullanıcı engellenmedi ki. Engellenseydi dediğinizde delme amaçlı diğer İP ve diğer kullanıcı hesabıyla katkı yapması olurdu. Ama şimdi yasak değil ki. İsterse 50 hesaptan katkı yapar. --N KOziİleti 08:34, 6 Ocak 2012 (UTC)
 • Çoğu kullanıcı daha basit hatalardan veya "daha az" hatadan dolayı 24 saat engellenirken, Vikipedi'yi az çok bilen birisinin bu kadar çok hatasında ceza almaması çok saçma karar değiştirilmeli. KarCetInternet-mail.svgmektup!
 • Birde editörlük önermişsiniz. Telif haklarına bildiğini söyleyerek. Daha izinlerde bu kadar hata yapıyor.KarCetInternet-mail.svgmektup!
Önerdim. Her hata yapan kullanıcıyı engellemek gibi bir durumumuz yok. Engellemenin amacı cezalandırmak değildir, Vikipedi'nin zarar görmesini önlemektir! Siz de (KarCet) VP:3GD kuralını defalarca ihlal ettiniz, VP:N ihlali yaptınız, VP:KSY sınırlarında dolaştınız; ama sizi de engellemedim ve kuralları öğretmek için sayfalarca mesaj yazdım. Her hatada engel verilecek diye bir kural yok, kullanıcı gerekli şekilde uyarıldı. Hatanın tekrarı halinde engelleme uygulanabilir.--Khutuckmsj 13:30, 6 Ocak 2012 (UTC)
 • Ben bundan daha basit hatalardan dolayı engellendim. Editörlükten ret edildim ama SDD görevlisi hem görevli hem daha önemli bir hata yüzünden engellenmiyor. Yoksa bende engellensin diye uğraşmıyorum Ama adaletli düşünün bu yazdıklarımı.KarCetInternet-mail.svgmektup!
Kuralları okumanızı tavsiye ederim. SD devriyesi veya editör olmak bir rütbe değildir. Vikipedi'de ceza mahkemeleri yoktur, engellemeler sadece Vikipedi'nin düzgün işlemesi için kullanılır, her zaman son çaredirler. Burada son çarenin kullanılmasına gerek görmüyorum.--Khutuckmsj 13:50, 6 Ocak 2012 (UTC)
 • Ben rütbesi var diye söz etmiyorum. Sonuçta bir kere yapılmış bir hata değil, SDD Görevlisi (Sonuçta görevliyse daha az hata yapmalı yoksa bende editör olurdum). en azından uyarı amaçlı diyorum. Yoksa bende ceza alsın diye uğraşmıyorum. KarCetInternet-mail.svgmektup!

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcının yaptığı işlem kesinlikle kabul edilemez, ancak şartları göz önünde bulundurunca bu işlemi bir hata olarak değerlendiriyorum. Birer dakikalık aralıklarla, 1.5 ay öncesinin tarihini taşıyan bir imza yapıştırılmış. Kullanıcı daha önce onlarca maddede OTRS izni almıştı, bu maddelerde de OTRS izni alacağı kesin; dolayısıyla kullanıcının kötü niyetle böyle bir şey yapması için bir motivasyonu bulunmuyor. Ancak bir daha OTRS'yi ilgilendiren bu derece büyük bir hatanın olması durumunda iyi niyet değerlendirmesi yapmamız mümkün olmayacak. Buzancar'dan OTRS izinleriyle ilgili çok daha dikkatli olmamasını, bir daha böyle bir hata yapmamasını rica ediyorum, aksi takdirde VP:EP #10 kapsamında "topluluğa karşı sorun çıkartan bir kullanıcı" olarak değerlendirilecektir.--Khutuckmsj 17:10, 5 Ocak 2012 (UTC)

Düzeltme

Kullanıcının yaptığı benzer değişiklikler ([4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]) de göz önüne alındığında, kullanıcının OTRS izni beklemeden, "sahte imza/OTRS izni" diye niteleyebileceğimiz değişiklikler yaptığı görünüyor. Ondan fazla değişiklik, olayın iyi niyetli bir hata olduğunu varsaymamı zorlaştırıyor, ancak bu seferlik bir uyarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tip değişiklikler Vikipedi'nin temel ilkelerini çiğnemek olarak nitelendirilebilir. Buzancar'ın bir kez daha bu şekilde bir değişiklik yapması durumunda VP:EP #12 uyarınca en az 1 hafta süreyle engellenmesi gerektiğini düşünüyorum, kendisinden OTRS izinleri konusunda daha dikkatli olmasını rica ediyorum.--Khutuckmsj 20:38, 5 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:İncelemeelemani[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Ahmet Mahmut Ünlü, maddesindeki yapıcı değişiklerini geri alıyor. Eserleri bölümünü en son güncellendikten sonra yeni kitaplar yazması sebebiyle güncelledim. Alfabetik olarak, ayrıca sekiz numaralı kaynağada uygun şekilde. Fakat geri aldı.
 • Şablon:Hıristiyanlık-taslak taslağını, TDK'ya uygun olarak Şablon:Hristiyanlık-taslak sayfasına yönlendirdim. Ama sebep bölümüne "tamamen oynama amaçlı" gibi komik bir ifade kullanarak değişikliği iptal etti.
 • Kullanıcı_mesaj:İncelemeelemani mesaj yazmama rağmen bana geri dönüş yapmadı.
 • Kullanıcının bu yaptıkları Vandalizm konumundadır. Sayın yetkililerden bu kullanıcının sayfaları onaylama yetkisinin alınmasını, yaptığım değişikliklerin geri geri getirilmesini ve kullanıcıya VP:V'deki 'Vandalizm çeşitleri' bölümünde belirtilen 'Silme' ile 'Şablon vandalizmi' kurallarını ihlal ettiği için kullanıcı mesaj sayfasına uyarı şablonu eklenmesini istiyorum. Teşekkür ederim, saygılar. --88.239.85.184 12:11, 7 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Şablon:Hıristiyanlık-taslak şablonunda aslında şu değişikliği gördükten sonra Vandalizm olduğunu düşünerek değişiklikleri geri aldım. Fakat şimdi araştırdığımda gerçekten yönlendirmenin akla ve mantığa uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü TDK Hristiyan] diyor. Fakat Şablon:Hıristiyanlık-taslak şablonunu Kullanıcı:Pinar 2006 yılında Şablon:Hıristiyanlık-taslak sayfasına yönlendirmiş, bunu gördüm. Neyse ben TDK'ya uygun olarak değiştirdim ve diğer şablon sürümünü onayladım.
 • Ahmet Mahmut Ünlü maddesini de araştırdım. Madde üzerinde çok değişiklik olduğundan dolayı önce onaylamamıştım ve atlamıştım. Ancak daha sonra bu maddeye döndüm ve biraz daha incelediğimde makul olduğunu gördüm ve değişiklikleri geri aldım.
 • Genel olarak belirtmem gerekir ki, IP'den değişiklik yapanlar sürekli Vandal olaylarına karıştıklarından dolayı aklımız hemen o yöne kaymaya başlıyor. Bunu kabul etmek erdemdir. Son olarak dönüş yapılmadığı söylenmiş. Tüm gün bilgisayarın başında değilim. Olamam da? Değil mi? Özel:Katkılar/85.96.166.201'e mi haber verseydim? Özel:Katkılar/78.190.154.168'e mi haber verseydim? Yoksa Özel:Katkılar/88.239.85.184'e mi? Bunda anlaşmak gerek değil mi? Bence bir kullanıcı adı alsanız fena olmayacak..! İçimde art niyet yok ama aslında bu IP adresinin normalde zaten bir kullanıcı adı olduğunu düşünüyorum. Değilse burayı incelemesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra sadece mesaj atmakla kalsaydı, zaten gerekli incelemeyi hiç düşünmeden yapardım ki..! Buna benzer bir durumu burada bir IP tarafından bana mesaj attıktan sonra yaptığım değişiklikleri geri aldığım da açıkça görülebilir. Saygılar. i.e. msj 15:28, 7 Ocak 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Şikayetçi şurada şikayetini geri çektiğini belirtmiş. Ayrıca bana da şikayetini geri çektiğine dair bir mesaj yolladı. Eh artık bana pek laf söylemek düşmez :) Şikayet düşmüştür.--Reality 01:18, 8 Ocak 2012 (UTC)

Hasancana[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebeb[kaynağı değiştir]

--Bu sayfada ki Suç kanıtıdır. --Bu sayfada göreceğiniz gibi küfür yasaktır. --KarCetmektup! 13.01.2012

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı VP:EP Md.1 ihlalinden 48 saat engellendi.Khutuckmsj 12:11, 13 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Sayz[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı uyarı küçük düşürücü üslup kullanmıştır. Kulrubutor için yaptığım yorumları inceleyin sadece soru sordum ve bu kullanıcı resmen beni karaladı.

--Bu sayfada ki yorumlar --sayfasında ki Kişisel Saldırıya Örnekler başlığında ki 4. Madde. --KarCetmektup! 15.01.2012

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Yorum Yorum Kullanıcı o yorumu yaptığı sayfada özür dilerse şikayetimi geri çekerim.--KarCet 14:02, 15 Ocak 2012 (UTC)

Sayz burada hiç birşey yapmamış. Dikkatli bakın lütfen. Burada size "lütfen sakin ve biraz sabırlı olun, unutmayın ki tıpkı sizinki gibi hizmetlilerin de vikipedi dışında bir hayatları var, eninde sonunda bir hizmetli gelip gerekeni yapar." diye yazı yazmış. Sizin yorumunuz da şöyle; "Hizmetliler neden bekletiyor veya karar vermiyor?". Hizmetliler bekletmiyor. Yeterince oy toplandı mı zaten editör olup olmadığını karar veriyorlar. Ayrıca hizmetlilerin Vikipedi hayatı dışında özel hayatları da var. Bir de daha önceki davranışlarınızı da göze alırsak Vikipedi'de pek sakin ve sabırlı olmadığınız görülüyor. Hem orada kişisel saldırı yapmamış. Güzelce, doğru dürüstçe yazmış. --Ozankra 14:28, 15 Ocak 2012 (UTC)

 • Yorum Yorum
 • 1.Ozankra kardeşim benim sorumu kızgın diye nitelendirip, hiç hoş değil diyerek adeta değil tam karalama yapmasını şikayet ediyorum. İstemeden demiş, dememiş sonuçta şikayetin Vikipedi kuralını da belirttim. Ya özür dilesin yada cezası verilsin.--KarCet 14:31, 15 Ocak 2012 (UTC)
 • 2. Ben daha önce diye belirttiğiniz tartışmalarda da hiç bir zaman kızgın değildim siz bana sakin olun kızgınsın dediniz. Ayrıca sabırlı olup olmadığımı beni tanımadan yargılama(yın). Basit bir soruyu kızgınlık diye nitelendiren zihniyet demek ki size göre suçsuz.--KarCet 14:34, 15 Ocak 2012 (UTC)
 • 3. Karar verirken sizin düşünceniz pasiftir. Önemli olan Vikipedi kuralı sizin düşünceniz değil Bu imzasız yazı KarCet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Bu örnekte kişisel saldırı bulunmamaktadır.--Khutuckmsj 14:46, 15 Ocak 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcının yaptırım gerektirecek bir yorum yaptığını düşünmüyorum.---- Akhilleus ileti 14:32, 15 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Akhilleus[kaynağı değiştir]

Yukarıda ki Sayz şikayetimde Vikipedi de kuralı göstermeme rağmen suçsuz gören hizmetli(miş)yi şikayet ediyorum. Eminim bu yazımda kızgıncadır Bu imzasız yazı KarCet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Khutuck[kaynağı değiştir]

Yukarıda ki Sayz ve Akhilleus şikayetimde taraf tutmuştur aynı zamanda topluluğun sabrını zorlama diyerek yine toplum önünde küçük düşürüldüm. Bu imzasız yazı KarCet (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Kurallar uygulanmıştır, daha ne diyeyim? --Khutuckmsj 14:52, 15 Ocak 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Son üç şikayet de lüzumsuz diyeceğim ama çekiniyorum. Dörde çıkacak sanırım şimdi...--RapsarEfendim? 14:56, 15 Ocak 2012 (UTC)
 • yani belli bir süre yorum yapmak istemedim ama artık gerçekten biraz fazla rahatsız edici olmaya başladınız, bakın ne ben ne de bir başka kullanıcı sizi vikipediden soğutmak veya size hakaret etmek, sizi küçük düşürmek niyetinde değil. kızgın değilim, sakinim diyorsunuz ama bu yazılarınızda ve yorumlarınızda hiç belli olmuyor maalesef.
 • tamam hadi ben yanlış düşünüyorum, khutuck da, Akhilleus da yalış düşünüyor ama herkes de yanlış düşünüyor olamaz takdir edersiniz ki. bakın lütfen, rica ediyorum, biraz daha diğer vikipedistlerin söylediklerini dikkate alın, ve lütfen ama lütfen VP:İNV sayfasındaki yönergeleri uygulayın. şahane katkılarınızın devamını bekliyoruz ama lütfen siz de birazcık karşıt görüş görünce hemen sinirlenmeyin.(tamam size göre sakinsiniz ama kimse öyle düşünmüyor görüyorsunuz ki)
 • dolayısıyla hizmetlilerin şikayet edilmesi de gereksiz bence,iyi vikilemeler, kolay gelsin

Karar[kaynağı değiştir]

zincirleme şikayetler nedeniyle 48 saat engellendiniz. --ki bl 14:54, 15 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Hasancana[kaynağı değiştir]

Uyarılmasına rağmen ısrarlı telif ihlâli. Düzenle ve üslup şablonlarını herhangi bir düzenleme yapmadan kaldırma. -- Güzelonlu (mesaj) 14:14, 16 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı telif ihlali nedeniyle 1 hafta engellendi. --Superyetkinileti 18:56, 16 Ocak 2012 (UTC)

Özel:Katkılar/78.190.130.61[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Sanırım geceleri yahudi sayfalarına vandal yapan kişi bu. Beni hatırlamış yine. :). Buyrun bana attığı mesaj ve lütfen aileniz yanınızdaysa sakın verdiği linke tıklamayın. Benimle başlangıç yapmış yalnızca. Ardından Sayz, Erkistreet, Akil13, Yabancı ve Sayginer'e de aynı mesajı atmış. Gereken yapılmış acaba bunu silsek mi?i.e. msj 20:07, 19 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Olucak iş değil. IP'nin gönderdiği linke bak. Aman benden de size tavsiye aileniz yanınızdayken sakın açmayın. Face-grin.svg --Ozankra 20:39, 19 Ocak 2012 (UTC)

Bence aileniz yokken de açmayın. Merak edenler için bir çeşit Açmayın dedeler diyeyim siz anlayın artık :) –h.çağrı msj 20:46, 19 Ocak 2012 (UTC)

Ailem hep burada. O yüzden açamam. Sayfalara sapıkça şey ekleyen kişi de bu muydu? Eğer buysa onun yüzünden sayfa kontrolü yapamıyordum. Milesbroke 20:58, 19 Ocak 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kibele tarafından engellenmiş. Ek olarak bu tarz zararlı web siteleri MediaWiki tartışma:Spam-blacklistte bildirirseniz o sitenin Vikipedi'deki herhangi bir yere eklenmesi engellenmiş olacaktır.--Reality 15:54, 21 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.162.21.27[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

 • Şu değişikliği tamamen benim adımı karalamaya yöneliktir. Benim bahsi geçen sitede ya da buradaki ilgili maddelerde ne anonim, ne de kayıtlı olarak "hiçbir" değişikliğim olmamıştır. Bunun aksini iddiacı kesinlikle ispatlayamaz. Çamur at izi kalsın felsefesi ile üretilmiş iftira ve süregelen trollük faaliyetinin devamıdır. Benim şahsi haysiyetimi ve Vikipedi toplumunu korumak üzere gereğinin yapılmasını arz ederim.--Abuk SABUK msj 23:49, 18 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorum[kaynağı değiştir]

 • Abuk SABUK'un gösterdiği mesajın, içerik olarak da asıl konudan uzaklaşmaya yönelik olduğunu düşünüyor ve içeriği bir kenara bırakıp, kullanıcıya yorum yapıldığından, hatta huzuru bozmaya yönelik bir fiil isnat edildiğinden ötürü şikayeti haklı buluyorum. Utku Tanrıveremesaj 00:02, 19 Ocak 2012 (UTC)
 • Kullanıcının trol gibi hareket ettiğini düşünmeye başladım ben de. İlk önce Vikipedi'yi bilen, eski kullanıcılardan biri (herhangi biri) diye düşündüm; ancak farkettim ki kuralları, politikaları, işleyişi de fazla bilmiyor.--RapsarEfendim? 06:48, 19 Ocak 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Şikayet gözümden kaçmış. Bir hafta evvel olan bir olay, şu anda engellesek de bir işe yaramayacak. --Khutuckmsj 14:15, 25 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:GÖkhandur[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

 • İki kez uyarılmasına rağmen maddelere bir ışık sistemi firmasının reklamlarını eklemek.--Abuk SABUK msj 21:48, 22 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorum[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı son kez uyarıldı, tekrarında engellenecektir.--Khutuckmsj 14:17, 25 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Hasancana[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Daha önce birçok kez uyarılmasına ve engellenmesine rağmen ısrarlı telif ihlâli. Engelden sonra tekrar uyarılmasına rağmen halen devam etmektedir. -- Güzelonlu (mesaj) 14:35, 25 Ocak 2012 (UTC)

 • Kullanıcı telif ihlâli sil şablonlarını çıkartıp telif ihlâlli yeni maddeler oluşturmaya devam ediyor. Uygun olan bir hizmetli konuyla ilgilenebilir mi? -- Güzelonlu (mesaj) 14:51, 26 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorum[kaynağı değiştir]

 • Yorum Yorum Destekliyorum. önceleri de aynı sıkıntı oldu.Mektub-iAbdullah

Karar[kaynağı değiştir]

 • Engellendi, teşekkürler. --yabancım 16:31, 26 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Asparux Xan Bulqar[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Şu mesaja baktığımız zaman mesajın Türklüğü yücelten geriye kalan milletleri aşağılayan bir çizgide olduğunu görürsünüz. Diğer milletlerin büyük harfle yazılması da ilginç. Bildiğim kadarıyla Vikipedide büyük harflerle mesaj yazmıyoruz. Sizin Türk olmanız mümkün değil derken de kullanıcının katkılarına bakarak Türk olamayacak kadar düşük gibi bir hava sezinledim. Bilmiyorum bana mı öyle geldi. Vikipedide ilk kez bir kullanıcıyı şikayet ediyorum, sevdiğim bir şey değil ama çok rahatsız etti bu yorum beni. İyi akşamlar. --Veritasileti 23:04, 26 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

acaba kullanıcı veritaş ve takabeg aynı kişimi ve bu çikayet siyaset oyunu bir kısmımı ? gelelim takabeg-le olan meseleye - bir işinin kimliği onun konuşmasından ve yaptıklarından bilinir . takabeg-in yazdığı her kelimede Türklüğe nefret ve sayqısızlıq duymakdayım . takabeg-in türk kimliğine bürünmüş bir ermeni olduğunu farz etmekdeyim . keza takabeg kendi kimliğine aydınlık gertirmeme durumundadır ! ve hiç kimse bilhassa benim kendi imzamla hiç bir vakit her hangi bir milleti irkından dolayı aşağıladığımın tanığı olmamıştır - olamaz ! ben bizden biri gibi görünüd de anı geldiğimde milletime kazık atanları hiç sevmem , neden acaba ? bu sebeple takabeg-le aramızdakı mesele şahsidir ve hiç kimseyi ilgilendirmez ! sizi kökündən alakdar etmez !--Asparux Xan Bulqar 08:46, 27 Ocak 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

veritas şikayetini yaparken satır aralarını okumuş belli ki. ama kullanıcının buradaki ifadeleri bu okumanın yanlış olmadığını ortaya çıkartıyor. vikipedide kimse etniğini, kimliğini açıklamak durumunda bırakılamaz. kimse bu nedenlerle yargılanamaz, eleştirilemez. buradan hareket edilerek kişi hakkında yorum yapılamaz. bizim ilgi alanımız katkılardır. burada şahsi meseleler olmaz, vikipedi kuralları her sayfa için geçerlidir. kullanıcı bu konularda bilgilendirildi. --ki bl 09:28, 27 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Cimbomemo69[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı, yapılan uyarılar ve bugüne kadar aldığı iki engele rağmen yüklediği dosyalarda lisans ile gerekçe bilgilerine ve daha nadiren de olsa kaynak bilgilerine çoğu zaman yer vermemektedir. Kullanıcının son beş aydır eksik kaynak/lisans/gerekçe nedeniyle uyarılmadığı tek bir ay yoktur. Utku Tanrıveremesaj 08:41, 29 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı 1 hafta süreyle engellendi.--Reality 16:03, 30 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Yellow Medya[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Uygun olmayan kullanıcı adı. Teşekkürler. -- Güzelonlu (mesaj) 10:02, 30 Ocak 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • İstek yapıldı Yapıldı Kibele tarafından engellenmiş.--Reality 16:01, 30 Ocak 2012 (UTC)

Kullanıcı:Balatarih[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

 • Daha önce aynı nedenle engellenen kullanıcı Balâ maddesine kaynaksız ve taraflı içerik eklemeye yeniden başlamıştır.
 • Hakkındaki kukla davası şurada devam etmektedir.

--Abuk SABUK msj 08:31, 1 Ocak 2012 (UTC)

 • Balâ maddesindeki değişiklikleri onaylanınca durulmuş gibi görünüyor. Şikayeti geri alıyorum.--Abuk SABUK msj 17:19, 11 Mart 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Şikayet geri çekildiğinden kapatılmıştır. --Superyetkinileti 20:00, 24 Mart 2012 (UTC)

Viding[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Engellendi, teşekkürler. --Superyetkinileti 20:07, 2 Şubat 2012 (UTC)

Kullanıcı:Tacirci[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcıyı anlamak için şu linki incelemek yeterlidir. Kürlerin dil dedikleri kelimelerini incelediğinizde, Kürtler, kimlerin kültürlerinden etkilenmişlerse onların öz kelimelerini almışlar ve Türkçe, Arapça, Farsça, Ermenice, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Azarice, İngilizce, Hintçe, Gürcüce, Rusça vb. gibi kelimelerden çorba yaparak uyduruk ve ilmi olmayan bir konuşma dili üretmeye çalışmışlar ve bu çorba dili de kürtçe diye ortaya koymuşlardır. Hâlbuki bir dilin dil sayılabilmesi için o etnik gurubun kökeninden gelmesi ve bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Yukarıda saydığımız devlet ve milletlerin kendilerine has kelimelerini çalarak Kürtçe denilen bir konuşma dilinin oluşturulması bu sözde dili tanınmayan, bilinmeyen, ilmi irfanı olmayan bir dil gurubu haline sokar ki bu dil de bir etnik gurubu değil, sadece bu kelimeler hangi millete aitse ancak o etnik gurupların dili olarak tarif edilebilinir. demiş. Bu ifadede geçen Kürtçeye uyduruk bir dil demek, çorba demek, Kürtlere yönelik yazdığı şiirde Seviyoruz dedikçe, azdıkça azıyorsun, Hayali ırk üretme, bu sevdadan vazgeç gayrı, Kurdu, kürt anlamışsın, hadi sende git ordan, Hiç durmaz kan dökersin, vanpirmisin be adam gibi iyice artan dozlarca milliyetçilik. Hatta milliyetçilikten öte ama kişisel saldırı sayılabilir kimilerince diye söylemiyorum. Yazdığı diğer şiiri de Vikipediye yönelik yazmış. Başlık da çok ilginç. Ben de sizi taşlarım. Şu linke de bakacak olursak kullanıcı resmi devlet ideolojisinden hareketle diğer kaynakları hiçe sayıyor, benim bildiğim doğru sen kimsin dercesine her defasında insanları yormaya devam ediyor. Şurada maddeleri sahipleniyor, Şurada da tartışma sayfalarını forum sayfası gibi kullanıyor, kendi düşüncelerini yaymak için bir araç olarak görüyor. EP madde 2, 8, 10, 12 kullanıcının engeli hakettiğini düşündüğüm hususlardır. Sevgiler. --Veritasyaz bana 04:01, 7 Şubat 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karara istinaden; değişiklikler 2 yıl önce yapılmış demesek daha doğru olur. Çünkü değişikliklerin zaman açısından iki yıl önce olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak karar elbet doğru kullanıcı zamanında uyarılmış. Sanırım devam da etmemiş tavrına. --Vitruvian 15:58, 8 Şubat 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Değişiklikler 2 yıl önce yapılmış, geri alınmış, kullanıcı da zamanında uyarılmış [16]. Maddeyi sahipleniyor demişsiniz, ben öyle düşünmüyorum. Selahattin Eyyubi maddesinde madde içeriğini geliştirmeye yönelik bir çalışmada fikir belirtmiş, kaynak göstermiş. Son bağlantıda forum gibi kullanmamış, bilhassa tarihi belgeleri kaynak göstermiş. Lütfen şikayetler konusunda biraz daha hızlı olunuz, politika ihlali gördüğünüzde 2 yıl beklemeyiniz; 2 yıl önceki politikalarımızla bugünküler arasında farklar var. Tacirci'nin katkılarında 5TT'ye aykırı bir durum yok, EP'nin hiçbir maddesiyle örtüşme yok, topluluğun sabrını zorlamıyor, (2 yıl evvel yapılan) uyarıları dinlemiş. Engele gerek yoktur. --Khutuckmsj 14:09, 7 Şubat 2012 (UTC)

Kullanıcı:Captain Bradley[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Ben Umut.A adlı kullanıcının bir kuklasıyım. IP'den tespit etmeniz hemen hemen imkansız. Daha önce de aynı durum olmuştu ve bir süre sonra engellenmiştim. İtiraf etmek istiyorum. Hesabım çalındı zannetmeyin. Ne yapacaksınız, merak ediyorum. Dürüst olmak her zaman daha iyidir.

--Bknz: Vikipedi:Kukla

--Captain BradleyMesaj Sayfam 17:39, 7 Şubat 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Ciddi misiniz? Gerçekten siz misiniz ya da?--RapsarEfendim? 17:54, 7 Şubat 2012 (UTC)
 • Evet, gerçekten benim. Daha önce de kurallar gereği banlanmıştım aslında katkılı birşeyler yapmış olsam da.. Bu hesabımda hiç uyarı aldığımı veya yanlış birşey yaptığımı sanmıyorum ama sonuç olarak bir kukla sayılıyor. --Captain BradleyMesaj Sayfam 13:20, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum "Beni engelleyin," gibi bir istek oldukça tuhaf. Kullanıcının şifresi ele geçirilmiş olabilir. Böyle bir durum varsa hesabın gerçek sahibi hizmetlilerle elbet temasa geçecektir.--Abuk SABUK msj 16:19, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Abuk SABUK' katılıyorum. -Ravagesileti 16:26, 8 Şubat 2012 (UTC)
Mail atılabilir belki?--RapsarEfendim? 17:31, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Ben beni engelleyin demedim, sadece Viki'den sıkıldım ve gerçeği bilseniz ne yapacağınızı merak ettim. Uzun zamandır giriş yapmamam da şifremin çalındığı konusunda eminim ki kuşku uyandırıcı olmuştur. 184.105.144.5
 • Geçmişi bilmeyen kullanıcılar için şunu belirtmek isterim, Kullanıcı:Umut.A da Kullanıcı:Akbulut1905gs'in bir kukla hesabıydı ve yine bu sayfada yapılan bir itiraf sonucunda süresiz engellenmişti. Bu vakte kadar bu engellemeyle ilgili bir sorun yaşanmadığına göre, itirafın kendisi bile davranışsal iz kabul edilebilir aslında. Dolayısıyla bu son hesabın da engel delme amaçlı kullanım nedeniyle süresiz engellenmesi gerekirdi, nitekim karar da süresiz engelleme yönünde olmuş. --yabancım 17:44, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Tamam o zaman, size kolay gelsin. İyi vikilemeler.En azından engellenme sebebini değiştirin de ilerde sorun çıkmasın. --95.10.115.69 17:53, 8 Şubat 2012 (UTC)
 • Affedilme söz konusu olmaz mı ?--95.10.189.31 15:26, 21 Şubat 2012 (UTC)
 • Katkılarımı, sdd'imi vs. inceleseniz önce ?

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı, şifresinin çalınmış olma olasılığı göz önüne alınarak süresiz engellenmiştir. --Superyetkinileti 17:34, 8 Şubat 2012 (UTC)

Kullanıcı:Taner 93[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Özel:Katkılar/Taner_93 sayfasında da görülebileceği üzere, uyarılmasına rağmen, hala telif hakkı ihlali olan maddeler oluşturarak, resimler eklemeye devam ediyor.
 • VP:TH kuralını defalarca ihlal etti.
 • --i.e. msj 04:41, 11 Şubat 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı son katkısını 11 Şubat'ta yapmış. Bu şikayet için herhangi bir yaptırıma gerek yoktur. --Superyetkinileti 19:57, 24 Mart 2012 (UTC)

Kullanıcı:Tamerkaradag[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

engellendi. teşekkürler.. --ki bl 18:06, 23 Şubat 2012 (UTC)

Kullanıcı:GoodBack[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Şuradaki "yalancı", "artist" vb. aralıklı hakaretleri. Sanırım Superyetkin taraf olduğu için uyarmakla yetinmiş.--Abuk SABUK msj 11:33, 8 Mart 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Bu durumu yine belirtiyorum Vikipedi'nin sahibiymiş gibi havaları var ve gruplaşma da var açıkça. Vikipedi'ye çok büyük katkıları olup bırakan var gruplaşma yüzünden.--GoodBack (tartışma) 14:19, 9 Mart 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Katkılarından da görüleceği üzere Kişisel sldırılar yasaktır kuralını alenen ihlal etmiş olup 24 saatliğine engellenmiştir. --M.M.ileti 17:12, 15 Mart 2012 (UTC)

Kullanıcı:Dilek2[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Katkılarına bakmanın bile yeterli olacağını düşünüyorum. Tek bir kaynak doğrultusunda tüm Osmanlı Prens ve Sultanlarına anlamsız katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca neredeyse tüm kullanıcılara anlamsız ve Türkçe bile olmayan mesajları atmaya devam etmektedir. --i.e. msj 16:03, 15 Mart 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Bu Saliha Sultan, Valide oldu...ama II.Mahmud'un Kızı değil.


1.)Saliha Sebkati Valide Sultan (1680-1739) Osmanlı padişahı I. Mahmut'nın annesi, Valide Sultan ve Sultan II. Mustafa'in eşiydi.

2.)Saliha Sultan (1811-1843),II.Mahmud'un Kızı.

3.)Saliha Sultan (1862 -1941), Abdülaziz'ın Kızı.

neden değiştirmek?

Dilek2 (tartışma) 16:03, 15 Mart 2012 (UTC)Bu imzasız yazı Dilek2 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

kullanıcının, yetersiz türkçesine rağmen ısrarla söylemeye çalıştığı şeyin yanlış olduğundan emin miyiz? cidden tek bir kaynaktan mı yararlanıyor? tamamına bakamadım, konu hakkında da bir fikrim yok. sadece anlamak için soruyorum. --ki bl 16:26, 15 Mart 2012 (UTC)

 • Merhaba Kibele. Kullanıcının geçmişine bakarsan hiçbir uyarıyı maalesef dikkate almadığını görebilirsin. Ayrıca yaptığı değişikliklerin doğru olup olmaması bir yana tamamen Türkçesi bozuk ve formatı yanlış bir şekilde eklemeler yapıyor. Bunları yaparken de hep aynı şeyleri kopyala/yapıştır şeklinde yaptığını gözlemliyorum. Ayrıca hiçbir tartışmaya da düzgün bir şekilde katılamıyor veya katılmıyor. Yaptığı değişikliklerin hemem hemen hepsinin düzeltilmesi veya geri alınması gerektiği hususu göz önünde tutulursa Vikipedi'ye de çok zarar veriyor. Yapacağı eklemelerin Vikipedi kurallarına uygun yapmak zorunda olduğunu, ayrıca kendisine yapılan tavsiyeleri dikkate alması gerektiğini ve tartışmalara üsulunce katılması gerektiği konusunda uyarılması gerektiğini düşünüyorum. Teşekkürler. Mimar77 16:39, 15 Mart 2012 (UTC)
tavrının farkındayım. metal engellemiş zaten. ben, yukarda yazdığı konuyu ilgi çekici buldum. derdini anlatamadığı ve üslubunu ayarlayamadığı için içerik güme gitmesin diye not düşmek istedim sadece. --ki bl 16:50, 15 Mart 2012 (UTC)
Sayın Kibele, ben dediğinizi emin olun gerçekten en az 40 defa düşündüm. Ancak birde bu kullanıcının IP geçmişi var ki, sormayın gitsin. Buradan görebilirsiniz. Ayrıca bir de buraya bakmanızı öneriyorum. Kolay gelsin. --i.e. msj 16:56, 15 Mart 2012 (UTC)
 • Kullanıcının hakkında şikayet sayfası açıldığını görmemiştim. Savunmasını yapabilmesi adına engeli kaldırıldı. Teşekkürler. --M.M.ileti 17:00, 15 Mart 2012 (UTC)
Sayın Metal Militia; ben kullanıcıya şikayet ile ilgili bildiri ilettim 1. Fakat hemen ardından bana attığı beş mesajın2 ardından, yine aynı eklemeleri yapmaya devam etti. --i.e. msj 17:08, 15 Mart 2012 (UTC)
Evet, kurallara aykırı tavır ve katkılarının farkındayım. Topluluk onun Türkçeyi tam kullanamamasının sonuçlarına katlanmak zorunda değil. Savunmasını yapabilmesi için engeli kaldırdım. Kendisine son bir uyarı mesajı yazmak istiyorum. Tavrına göre devam ederiz. Ancak, yukarıda kibele'nin dile getirdiği (katkılarının doğruluk payı) konusunu da aklımızda tutalım. --M.M.ileti 17:19, 15 Mart 2012 (UTC)
 • Kibele'nin dikkatini çektiği husus da önemli aslında. Bu konuya ilgi duyan bir Vikipedist arkadaş bu kullanıcın yazdıklarını süzüp, kaydadeğer olanları toparlasa çok iyi olur diye düşünüyorum. Ben de fırsat bulursam bir kısmıyla ilgilenmeye çalışacağım. Mimar77 (tartışma) 19:26, 15 Mart 2012 (UTC)
  • Ek notum olacak. Bu IP adresi gibi anomimler de bu kullanıcıya ait gibi gözüküyor. Dikkatinize sunmak istedim. Mimar77 (tartışma) 09:52, 17 Mart 2012 (UTC)
evet, ilgilendiği maddeleri sadece kayıtlı kullanıcıların değiştirebileceği şekilde korumaya da alabiliriz, ama bu kurallara aykırı olur. bekleyelim, görelim. --M.M.ileti 11:07, 17 Mart 2012 (UTC)
Ben maddelerin korumaya altına alınmasını değil de hizmetlilerin bu maddeleri takibe almalarını kastetmiştim aslında. Ama bunu yukarıda net ifade etmemişim. Haklısın, bekleyip görelim. Belki zararlı davranışlarından vazgeçer. Mimar77 (tartışma) 16:32, 17 Mart 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Bu sayfada savunmasını yapması beklenirken, topluluğun sabrını zorlamaya devam etmesi nedeniyle 24 saatliğine engellenmiştir. --M.M.ileti 11:40, 17 Mart 2012 (UTC)

Azizkayihan[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

 • Satürn maddesinden -hem de tanım bölümünden- başına buyruk, tartışmadan, içerik sildi. Silme işlemine gerekçe göstermediği gibi uyarılarıma karşın işlemini geri almadı.
 • VP:Vandal
 • --98.196.232.128 00:43, 21 Mart 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de "YENİ HABER !!!" şeklinde bir başlık formatı bulunmuyor, kullanıcı kurallara uygun bir geri alma yapmış.--Khutuckmsj 09:24, 30 Nisan 2012 (UTC)

Rapsar[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Geri alma sebebi hem maddenin tartışma sayfasında, hem mesaj sayfasında açıklandı. yalnız ben değil, başka kullanıcılar tarafından da. Politikalar ve Vikipedi düzeniyle desteklenerek açıklandı hem de. Ancak kullanıcı bunları kabul etmedi.--RapsarEfendim? 21:35, 23 Mart 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Vikipedi'de "YENİ HABER !!!" şeklinde bir başlık formatı bulunmuyor, kullanıcı kurallara uygun bir geri alma yapmış.--Khutuckmsj 09:24, 30 Nisan 2012 (UTC)

Azizkayihan[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Üstüne üstlük aynı mesajda Anadolu coğrafyasındaki halk ifadesi ile Türk'lüğümü konu yaptı.
"işi ... bu işin ehillerine bırakın" diyerek beni yazmaktan kendince men etmeye çalıştı.

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kişisel saldırı, madde mülkiyeti ve İNOV ihlali bulunmamaktadır. --Khutuckmsj 09:25, 30 Nisan 2012 (UTC)


Esc2003[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

Koşa koşa buraya gelmesindense kullanıcın benimle iletişime geçmesini beklerdim. En son yer olarak buraya gelinmesi gerektiği yönünde bir kategori tartışması olmuştu. O cümleleri kurarken aklıma ilk olarak şu örnek geldi. Bu tartışmada adeta gözünü kapayarak "ulusal çapta albümü yayınlanmış" diyerek kalması yönünde oy kullandı. Daha sonra kişinin yalnızca internet üzerinden şarkılarını yaydığından bahsettim ve kendisini uyardım. Bu örnekleri olası bir istek üzerine çoğaltabilirim. esc2003 (tartışma) 21:43, 23 Mart 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

ilgili ifade VP:İÜYYKÜD ihlali nedeniyle çıkartıldı. karşılıklı konuşarak sayfadan çıkartılsa ve buraya kadar gelmese iyi olurmuş. konularla ilgili fikirlerimizi bu tip ifadelere başvurmadan tartışabilmeliyiz. --ki bl 18:50, 26 Mart 2012 (UTC)

Uyarı falan filan yok mu? Çünkü kabul edilmiş bir ihlal var.--RapsarEfendim? 21:18, 26 Mart 2012 (UTC)

Esc2003[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

Konuşmalarında sürekli bir suçlama ve aşağılama olduğunu görebilirsiniz. Verdiği bağlantının bir üstünde kendisine ait yazıda beni suçladığı anlaşılacaktır. İnsanları sabırlarıyla sınıyor sanırım. Şuna kanaat getirdim ki birilerinin engellenmesinden büyük bir haz alıyor. Sürekli açığımı yakalamaya çalışmasından bıktığımı söylemeliyim. İki yararlı kullanıcının Vikipedi'yi bırakmasına neden olmuş olup iç rahatlığıyla burada katkı sağlayabiliyorsa daha fazla bir şey söylenemez. Aramızda geçenin konuşulacağı yer burası değil. Gayet kibar bir dille hatasını belirttim. O konuşmasında içerikle ilgili bir mevzu yok. Bu duruma itiraz etmemem mümkün değil. Çünkü şahsıma yönelik haksız bir eleştiri yapıyor. Hitap şekli de uslubu da görüleceği gibi oldukça provokatif. Tartışmanın geçtiği yer köy çeşmesi ve içerikle ilgili yorum değil her şey konuşulabilir. Yanlış bir tutum sergilediği düşünülen kullanıcı hakkında görüş almak için de orası kullanılabilir. esc2003 (mesaj) 09:46, 26 Nisan 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Şikâyet eden ve edilen haricinde kalan Vikipedistler görüş bu başlık altında görüş belirtebilir.

Karar[kaynağı değiştir]

İki ay önceki mevzuları yeniden karıştırmanın ne gereği vardı ki? Gördüğüm kadarıyla kullanıcılar arasında son dönemlerde böyle bir kişisel tartışma yaşanmamış, aşağıda hikayenin devamı duruyor, e şimdi bunu açmanın, tekrardan gündeme taşımanın ne anlamı var? Politika demiri keser, ne olursa olsun politika yerini bulsun gibi bir mantığın doğru olduğunu düşünmüyorum. Tartışma sayfasında dediğimi burada da yazayım, "unutmamalı ki en iyi karar bazı şikayetlerde kararın olmamasıdır." Kişisel görüşlerim böyle... Teşekkürler. --seksen 14:51, 4 Haziran 2012 (UTC)
Karar versek sorun, vermesek sorun... Kişisel görüşüm böyle :) Şikayet konusunda bir düzenleme elzem gibi geliyor.--Khutuckmsj 15:59, 4 Haziran 2012 (UTC)
Yazdık ya tartışma sayfasına, görüş bildir sen da :) --seksen 16:47, 4 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Maroonberet[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Şikâyet edilen kişi hakkını bu kısımda savunabilir.

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Politika ihlali yapması nedeniyle engellendi. --M.M.ileti 10:07, 2 Mayıs 2012 (UTC)

Şikâyet: MEOGLOBAL[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: MEOGLOBAL (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

"Bu maddeyi sizin yazmış olduğunuzdan bu konuda tarafsız bakış sergileyemiyorsunuz.". Valla n'olduğunu anlamadım bariz iftira. --— heddagabler 18:12, 19 Mayıs 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

heddagabler için, iftira değildi. Maddeyi siz yazdığınızdan bakış açınızın yazdıklarınız üzerine olabileceğiniz belirttim.
Bermanya için, burada kullanıcın verdiği her linkin altına "Kullanıcı bana böyle demişti, ben de cevap verdim" gibi uzayacak bir tartışmaya girmek istemiyorum. Şevk kırmak konusunda kullanıcının mesaj sayfasında ... değişiklik sayısını arttırmak için kullanıcılara mesaj atan kullanıcılara değil ... gibi kullanıcılara ihtiyacımız var gibi ifade var. Kullanıcılara hoşgeldin mesajlarını şu an ben atıyorum. Şimdi bu bir iftira, şevk kırma olmuyor da konuyu görüntülemeksizin verilen cümleler şevk kırma oluyor. Bu konuda katkı yapmayı bırakıp haftalarca burada karşı yorumlar yapamam. Kolay gelsin. MEOGLOBALBana mesaj atın 19:46, 19 Mayıs 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Hedda Gabler'e katılıyorum. Kullanıcının nezaket problemi var, son zamanlarda bariz kişisel saldırılarına rastladım. Şurada 16 - 18 Mayıs günleri arasında aramızdaki tartışmaya bakınız. Söz konusu kullanıcı, "İnceleme yapmayan insanlar bile, gelip burada yorum yapacak." demiş ve bunun üzerine aramızda tartışma çıkmıştı. Küçümseyici tavrını "sadece konuşursa küçümsüyorum." yorumu ile kabul etmiş sayılır. Adam kelimesini kullandığım için "Ancak adam tarzında sokak dilinde ve çocukça konuşursanız ben de pisleşirim" demiş, ardından gelen şu yorumunda "resmen troll olmuşsunuz" demiş. Üyelerden herhangi birinin, diğer üyelerin gözünde itibar kaybetmesine yol açabilecek veya bu ortamdan gitmesi gerektiğini kasteden ifadeler kullanılması kişisel saldırıdır, ardından gelen şu yorumu çarpıcı. Kullanıcı kendi katkılarını gösteriyor ve beni köy çeşmesinde trollük yapmakla itham ediyor -tek suçum kullanıcıları küçümsemeye hakkın yok demek bu arada-. Kısacası kullanıcı biraz fazla heyecanlı, kullanıcıların yorumlarını küçümseyebileceğini kendi yorumunda söylemiş ve beni iki defa trollükle itham etmiş. Şurada beni duygu sömürüsü yapmakla suçlamış (Demagoji=Duygu sömürüsü). Şu değişikliğini de rahatsızlık verici buluyorum, tartışma sayfasında tartışılıp ona göre bir şeyler yapmalıydı, ancak kimselere sormadan kaynaklı bilgiyi çıkarıp Hedda Gabler'e bu mesajı atması ilginç. Ki bu da Değişiklik savaşına yol açmış. --Berm@nyaİleti 18:37, 19 Mayıs 2012 (UTC)
Kullanıcı sayfamdaki yazıyı uzun zaman önce yazmıştım (Sanırım bir iki hafta önce), ki altında herhangi birisine laf gönderme yoktur, bu bir art niyet aramadır. Zira söz konusu yazı dün akşam tarafımca kaldırıldı. Ek olarak, kullanıcı sayfamdaki o yazıyı söylemek savunma mıdır bilmiyorum. --Berm@nyaİleti 19:50, 19 Mayıs 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum İki hafta önce de ~görmüştüm. Hatta bir kullanıcı, kullanıcılara mesaj attığımı bildiği için bu değişikliğinizin linkini bana yolladı. MEOGLOBALBana mesaj atın 19:52, 19 Mayıs 2012 (UTC)
Söz konusu mesajı ve kullanıcıyı öğrenebilir miyim acaba? Her ne kadar şikayetle alakalı olmasa da.. --Berm@nyaİleti 19:56, 19 Mayıs 2012 (UTC)
Bir kullanıcı. MEOGLOBALBana mesaj atın 19:57, 19 Mayıs 2012 (UTC)
Mesaj arşivinize baktığım kadarıyla böyle bir mesaj yok. Öyle ucu açık, kanıtlanamayacak yorumlar yaparak beni zan altında bırakmayınız.. Daha yazmayacağım. --Berm@nyaİleti 20:00, 19 Mayıs 2012 (UTC)
E-posta'dan atmıştı. Zan altında falan kalmıyorsunuz. Kanıtlasam ne olacak. Altına bir yorum daha yazacaksınız. Yine haklı ve masum olduğunuzu iddia edeceksiniz. MEOGLOBALBana mesaj atın 20:02, 19 Mayıs 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • İçerik üzerine basit anlaşmazlıkların şikayet sayfasına gelmesi çok üzücü. "Hedda'cım bence bu konu maddede yer almamalı", "Meoglobalcim bence yer almalı, bak NTV haber yapmış", "Heddacım bak maddeyi sen yazdın, fazla içli dışlı oldun, bu sebepten yer almaması gerektiğini düşünüyorum", "Ama Meo, bak buradaki tepki o kadar mühim ki haber değeri taşımış, hem akademik kaynaklarda da çıkmış". hayali diyaloğum daha yapıcı sonuçlar veriyor sanırım. Şikayet sayfasını kullanmaya gerek olmayan bir durum.--Khutuckmsj 21:39, 3 Haziran 2012 (UTC)


Şikâyet: Kullanıcı:Maroonberet[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

EK: Ve VP:KSY ile VP:N'nin ısrarla ihlâli. [17] (Tıpkı iki üstteki şikayetim gibi) Utku Tanrıveremesaj 07:13, 27 Mayıs 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Ben sadece gereken bilgileri ekledim üslubum yanlış olabilir ama bu bilgilerin silinmesi anlamına gelmez yaptığım değişiklikler gerçek kaynağından bizzat alınmıştır ve doğruluk payı yüzde yüzdür değişilikleri silmek yerine sadece düzeltmek daha iyidir.... saygılar.. Mdem şikayet ettin neden bana sormadın utku bey veya hanım bu kadarmı akılsızsınKullanıcı:Maroonberetmesaj 10:15, 27 Mayıs 2012 (UTC)

Ya Allah aşkına ben bu hizmetlileri anlayamıyorum ne söyledimde bu kadar şikayet var arkadaş çok mu kötü biriyim ben ya yokmu bir Allahın kulu bana yardımcı olacak ne yapıyorum sanki ..

Diğer kullanıcı yorumları[kaynağı değiştir]

 • Şikayet edilen kişi savunmasında bile İyi Niyet yoksunu bir tavır sergiliyor. Lütfen topluluğun önünde kendinizi küçük düşürecek davranışlardan sakınınız. --NicoMesaj 08:39, 27 Mayıs 2012 (UTC)
 • Kullanıcının nezaket konusunda problemleri var. Bu durum şu örnekten ve üstteki savunma kısmındaki yorumundan da anlaşılacağı gibi düzelmeyebilir. MEOGLOBALBana mesaj atın 11:33, 27 Mayıs 2012 (UTC)
 • Kullanıcı yorumumu okuduktan sonra bu mesajı bana atmış ve yine hakaret etmiştir. MEOGLOBALBana mesaj atın 12:34, 27 Mayıs 2012 (UTC)
 • Ben Bu şahısa hakaret etmedim arkadaş içmiş herhalde ayık değil. Cevap Vermeyi Hakaret sayıyosa bravoMaroonberet] 16:03, 27 Mayıs 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı benzer tutumlarını 3 defa engellenmesine rağmen değiştirmemesi üzerine 1 aylığına engellenmiştir. Engel süresinin bitiminde bu tür davranışlarda bulunmaması dileğiyle.--Reality (mesaj) 13:02, 27 Mayıs 2012 (UTC)

Kullanıcı:Rapsar[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcının üslup sorunları ile ilgili diğer örnekleri görmek için lütfen şuradaki benim ilk yorumuma bakınız. Biraz hatırlayalım. Xberger ile bir tartışmaya girmiş, Hey hey, orada duralım bakalım... ile başlayan tahrik edici bir mesaj yazmıştı, Xberger engellenmiş ve Rapsar da uyarı almıştı. Rapsar bu uyarıyı ciddiye almadı, bağlantı vermiyorum çünkü az önce gösterdiğim bağlantıdaki yorumumda bunlar detaylı bir şekilde gösteriliyor. Elmacenderesi'nin ve Mskyrider'in nazik uyarılarını da dikkate almadı, Olumsuz oylar bölümündeki Akhilleus'un uzun yorumuna bu noktada bakmanızı öneriyorum, çok güzel noktalara değinmiş. "Hı hı, evet. Haklısın, haklı. Çok, çok haklısın evet. Bence sen de haklısın...", "kimse gıkını çıkaramaz", "0 (yazıyla sıfır)" gibi sözler Rapsar'a ait. O oylamadaki yorumların dikkatle incelenmesini rica ediyorum, orada birçok şey gösterilmiş. Kullanıcının üslubunda problem olduğu sık sık söylenmiş, birçok kullanıcı da kullanıcının ciddiye almayan küçümseyici tavrından yakınmış. Buraları geçiyorum, çünkü bu şikâyeti vermeme sebep olan gerekçe başka.
 • Kullanıcı severek revizyon kontrolü yapıyor, takdir ediyorum. Fakat bu çalışmaları hızlı yaptığını gördüm, hata yapıyor mu acaba? diye birkaç gündür düşünüyordum. Dün geceden beri tümüne olmasa da denk geldiğim birkaç revizyon kontrolünü inceledim, şüphelerimin haklı olduğunu gördüm. İlk hatasına rastlayınca şu mesajı attım, Rapsar cevap vermedi, sessiz sedasız geri aldı. Sonra da birkaç saniye sürecek düzenlemeden kaçınıp bir değişikliği reddettiğini gördüm, şu mesajı attım. Rapsar cevap verdi, cevabında kişisel tercihi ile değişikliği reddettiğini söyledi. Ben de bunu düzenlemenin kolay bir şey olduğunu söyledim, Rapsar şu cevabı verdi. Durumu izah ettim, ardından bir hatasına daha rastladım. Hatalarını görüp mesaj atıyordum çünkü hiç haber vermeden sorgusuz sualsiz geri alsam iyi olmazdı, tartışma çıkabilirdi. Son attığım mesaja bu cevabı veren Rapsar'a bana birader gibi şeyler dememesini söylediysem de, cevabı gecikmedi. Bu mesajında alaylı tavrı görülmektedir. "Erkektin, değil mi?" neyin nesidir? Bu arada bir başka hatasına rastladım, şu mesajı attım. İncelememde gördüm ki Rapsar, hakkında bilgi sahibi olmadığı maddelerde anonim değişikliklerini hiç araştırmadan reddediyor. Örneğin son attığım mesajda gösterdiğim hatası oldukça şaşırtıcı, Google'ı açıp Eric Cantona veya Eric Cantona belgesel yazsa, hemen bilginin doğru olduğu görülüyor. Fakat yazmamış, çünkü ayıracak vakti yokmuş, önceki mesajında öyle diyor. Rapsar işi kişisel konulara getirdi. Hatasıyla ilgili bir mesaj yazması gerekirken, hiç alakası olmayan bir şeyi yazıyor. Hoş, bir ara sadece madde alanında katkı yaptığında yazıyordu :)))) sözü dikkatimi çekti, oradaki alaylı tavrı açık. Mesajını da Konferansa gelecek misin? diyerek bitirmiş, alakasız bir söz daha. Buna şu kısa cevabı verdim, anlamazlıktan gelen şu cevabı aldım.
 • Kullanıcının en önemli sorunlarından birisi kolayca değişiklikleri reddetmesidir. Ben bunu gördüm, sizlere de gösterdim. Birkaç saniye sürecek arama yerine direkt reddediyor, yazım hatasını da affetmiyor. Bu, emekleri çöpe atmaktır. Katkıya çok ihtiyacımız olduğu bu dönemde, böyle hatalar yapmak, hele ki atılan nazik mesajları umursamamak... Üslubundaki sorunları yukarıda kısaca gösterdim, tekrar ediyorum Rapsar'ın son hizmetli oylamasındaki Olumsuz oy gerekçelerini ve yorumları dikkatle okuyunuz. Kullanıcı ile tartışmaya giren Xberger ve Akhilleus Vikipedi'yi bıraktı. Uyarıları ciddiye almıyor, anonimlerin katkılarına değer vermiyor hiç kendisini yormadan değişiklikleri reddediyor. Kendisine atılan nazik uyarıları ciddiye almadığı gibi, hatalarını gösterdiğiniz zaman kişisel yorumlar yapıyor. Kullanıcının VP:EP#10 uyarınca engellenmesini rica ediyorum. Sevgilerimle. --Berm@nyaİleti 21:11, 19 Şubat 2012 (UTC)

Ek: Kullanıcı savunma başlığı altında bana bir soru yöneltmiş, polemik çabası, cevap vermedim, üstünü çizmiş ve VP:KSY içeren bir yazı yazmış. "... bu şikayeti açan kullanıcı mesela sırf gereksiz yere "tartışma çıkarmak" ve şikayet oluşturmak için buradalar gördüğüm üzere", soruyorum arkadaşlar bu laf size denilse ne hissedersiniz? Benim katkılarım yok mu? Hakkımda şikayet açılsa hiçbir zaman katkılarımı söylemedim, başkalarını küçümsemedim, çünkü ailemden aldığım tevazu terbiyem bunu gerektirir. Kullanıcının revizyon kontrollerini detaylı olarak incelemeye başlıyorum, çöpe atılan emekler var... --Berm@nyaİleti 21:37, 19 Şubat 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Üslubun sana veya başkasına göre sorunlu olması bir suç mudur?--RapsarEfendim? 21:16, 19 Şubat 2012 (UTC)
 • Savunma yapmamayı tercih ediyorum. Böyle konular için harcayacak vaktim yok benim. Vikipedi tarihi boyunca defalarca şikayetler açıldı, bazı kullanıcılar (isim vermek en uygunu, bu şikayeti açan kullanıcı mesela) sırf gereksiz yere "tartışma çıkarmak" ve şikayet oluşturmak için buradalar gördüğüm üzere. Burada olmamızın esas nedeni unutuluyor, şuna nasıl laf sokarım şunun açığını nasıl yakalarım muhabbeti var. Katkılarım ortadadır. Mesaj arşivlerim oradadır. Kolaylık olsun diye kendi attığım mesajları da kopyalıyorum mesaj sayfama zaten. Vakti olan burada yaptıklarımı sorgulayabilir, ama benim vaktim yok. Yani vaktim var aslında, ama böyle ufak işler için vaktim yok.--RapsarEfendim? 21:19, 19 Şubat 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Yorum Yorum Nezaket sınırları (belki) zorlanmış olabilir ancak ciddi bir politika ihlali görmüyorum. Yine de Rapsar'dan daha nazik cevaplar vermesini rica ediyorum. --Khutuckmsj 22:54, 19 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Bermanya yazdıklarınızı, eklediğiniz linkler vasıtasıyla tamamen okudum. Ancak şikayetin sürüm kontrolüyle mi ilgili, yoksa Hizmetli başvurusunda yaşanan olaylarla mı ilgili olduğunu inanın anlayamadım. Malumunuz hafta sonlarında katkı sayımız görüleceği gibi artıyor. Özellikle bugünlerde sürüm kontrolü ayrı bir önem kazanıyor. Bugün yeterli kontrol yapılmasaydı, emin olun Bekleyen Değişiklikler 500'e yaklaşırdı, belki de geçerdi. Elbette bu bir sorun mu? Değil gibi görülebilir. Bu sizin bakış açınız. Ben Rapsar'ın sözlerinde herhangi bir kişisel saldırı göremediğimi belirtmek için de yazıyorum. Sanki biraz fazla alınganlık göstermiş gibisiniz. Ancak Rapsar'ın da savunmasında belirttiği gibi, burada olma nedenimizin özellikle bu tür zamanlarda hatırlanması iyi olur. Dilerseniz bu küçücük anlaşmazlığı unutalım. Şimdiden okuduğunuz ve anlayışla karşılayacağınızı bildiğim için, ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim.--i.e. msj 23:02, 19 Şubat 2012 (UTC)
Ben teşekkür ederim, ben problem etmem, fakat bir kez empati yapmanızı rica edeceğim, ben geliyorum ve size "Sırf gereksiz yere tartışma çıkarmak ve şikayet oluşturmak için buradasın!" diyorum, ne hissedersiniz? Sevgiler. --Berm@nyaİleti 23:07, 19 Şubat 2012 (UTC)
O konuyla ilgili Khutuck gerekenleri söylemiş sanırım. Bende onun gibi Rapsar'a lütfen diyorum. Yani empati gücüm kuvvetlidir ama sanırım burası yapmamın yeri değil :))). (Aslında yukarıda şunu da yazacaktım: Vikipedi'ye bazen hızlı silebilen hizmetliler de lazım :)).) Buradaki asıl isteğinizin ise Üslup sorunu olduğunu da böylece anlamış bulunuyorum. Yine de örneğin benim için küçük gözüken bazı kelime ve cümlelerin size büyük gözükmüş olabileceğini düşünün lütfen. Teşekkürler--i.e. msj 23:24, 19 Şubat 2012 (UTC)
Rapsar revizyon kontrolü yaparken daha dikkatli olursa, gerektiğinde kısa bir Google aramasından kaçınmazsa ve bir de biraz daha nazik olursa benim için problem kalmaz. İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim, sevgiler. --Berm@nyaİleti 23:30, 19 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Açıkça söylemem gerekirse kullanıcının engellenmiyor olması ya da ciddi uyarılar almıyor olması zerre umrumda değil ya da aksi yöndeki bir durum beni mutlu etmez. Kişi, yaptıklarının karşılığını başka şekillerde alıyor zaten. -- esc2003 06:33, 20 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Yukarıda Bermanya: "İncelememde gördüm ki Rapsar, hakkında bilgi sahibi olmadığı maddelerde anonim değişikliklerini hiç araştırmadan reddediyor" demiş ve birkaç saniye sürecek düzenlemeden kaçınıp bir değişikliği reddettiğini gördüğünü belirtmiş. Mesajında: düzensiz olan katkı için değişikliği onaylayıp ondan sonra düzenleyebileceğini, kendisininde öyle yaptığını, en fazla 10 saniye süreceğini de eklemiş. Peki Bermanya, şurada Eric Clapton maddesindeki doğru ama düzensiz olan katkı da neden yukarıda söylediğin şekilde davranmadın? Düzeltmesinin saniyeler alacağını düşündüğün halde katkıyı niçin düzeltmeden geri aldığını anlamaya çalışıyorum. Daha önce de sana Turan Dursun maddesi için bir mesaj atmıştım, aradan bir hafta geçmeden izleme listemde bulunan Eric Clapton maddesinde linkte de görüleceği üzere benzer bir durumla karşılaşınca sana tekrar bir mesaj atmak istemedim. Bermanya, bunlar 30-35 gün önce olmuş eylemlerin örnekleri yani yakın bir zamanın. Rapsar'ın sana karşı tavrı yanlış ve araştırıp kontrol etmesi noktasında hemfikiriz; ama benzer hataları yapıp birini şikayet etmenin yanında söylediğin şekilde davranmaman seni haklı olsan dahi farklı bir konuma düşürüyor. Bunu belirtmek isterim... -- Vitruvian 02:02, 21 Şubat 2012 (UTC)
  • Bermanya burada reddedilme gerekçesi olarak kaynaksız bilgi olduğunu göstermiş, öyle değil mi? Eklenen bilgiye bakıldığı zaman da güvenilir kaynaklar tarafından tespit edilmesi zor bir bilgi. Açıkçası az önce Google ile taradım ve bana "Evet, bu bilgi doğrudur." dedirtebilecek bir kaynağa rastlamadım. Bu değişikliğe ben de denk gelsem, gerekçe olarak kaynak olmamasını gösterirdim. Söz konusu değişiklik için kaynak bulunması, bir kurumun bütçesi veya bir kişinin doğum yeri gibi bilgilerin kaynaklandırılmasından daha farklı. Bu gerekçe, girilen bilginin araştırılmadığının bir ispatı değildir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar. Utku Tanrıveremesaj 02:43, 21 Şubat 2012 (UTC)
 • Gel gelelim, aynı Bermanya şurada Rapsar tarafından kabul edilmeyen kaynaksız bilgiyi geri getirebiliyor ve sonra da araştırıp düzeltebiliyor değil mi? Demek ki olabiliyormuş bazı şeyler. Kaynak ekleme işlemini başarabilen kaç anonim vardır diye düşünüyor insan. O halde vay anonimlerin haline, doğru da olsa bilgi kaynaksız ise muhtemelen doğru değildir hemen geri alalım. En azından kaynaksız ise bırakılır isteyen başka bir editör kaynak arar doğruysa da onaylar. Sarı bekliyor yazısına düşman mı kesilmeli yoksa inceleme bekleyen bu değişiklikleri potansiyel bir ek bilgi olarak mı görmeli, asıl mesele budur. Advanced İngilizce şablonunu varsayarak söylüyorum. Arama yaparken bakılabilecek en doğal yer olan Tears İn Heaven maddesine bakmamışsın anlaşılan. Keşke bir göz atsaydın, maddenin giriş kısımlarına bakman bile yeterli olabilirdi. --Vitruvian 05:06, 21 Şubat 2012 (UTC)
vitruvian'ın sürüm kontrolü konusundaki sözlerine katıldığımı söylemek isterim. daha önce bu konuda bir iki yerde konuştuğumuzu hatırlıyorum. kafada problem varsa sürüm kontrolü sayfasında da konuşulur. ama kaynaksız diye içeriği reddetmek son derece yanlış. sürüm kontrolü anonimleri katkı yapmak konusunda bir miktar engelliyor zaten, bir de böyle duvar örmeyelim. benim düşüncem, kabaca doğruluğunu kontrol edip onaylamak ya da reddetmek, vakit yoksa başkalarına bırakmak yönünde. --ki bl 07:24, 21 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben Rapsarın sözlerinde bariz KSY ihlali göremedim. --N KOziİleti 05:49, 21 Şubat 2012 (UTC)
Yukarıda Vitruvian'ın sözleri üzerine bu yorumu yapıyorum: Tam 1 ay önce yapılmış bir değişikliği bulduğunuz için sizi tebrik ediyorum. Utku'nun dediği gibi, oradaki bilgiyi basit bir Google araması ile bulmak mümkün değildi, zira ben değişiklik reddederken ara sıra özet girerim, orada girmişim; Kaynak yok. Revizyon kontrolü yavaş yürütülemez, emin olabilirsiniz ki ben bariz vandalizmler haricindeki her değişiklik için Google aramasına gayret ediyorum. Arada hatalarım olmuyor mu, oluyor elbet. Ama takdir edersiniz ki o değişikliği onaylamam mümkün değildi, çünkü doğrulayabilecek bir şeye rastlamadım kısa vadede. Şunu da hatırlatayım, birkaç imla hatası için değişiklik reddetmem, emeğin çöpe gittiğini düşünürüm ve vicdanım el vermez. Buyrunuz; A, B ve C. Yani düzenlemelere üşenmem, kısa bir Google turundan da, etiket koymaktan da hiçbir zaman kaçınmadım. Kaçınacaksam editörlüğü bırakırım, ben üşenirim kardeşim diyenler de bıraksın editörlüğü. Sevgiler. --Berm@nyaİleti 14:02, 21 Şubat 2012 (UTC)
Bulmak? Hatırlamış olamam, özellikle aradım öyle mi. Deneyip görmüşken, Google taramasına ilişkin hiç ama hiçbir şey söylemek istemem. Yakın bir zamanda yaptığını hatırladığım (şikayetle alakalı) geri almayı sana hatırlattığım, şikayet gerekçelerinden birini senin de yaptığını gösterdiğim için iyisi mi özür dileyeyim. Sözüm hangi ara döndü dolaştı da üşengeçliğine temas etti, ne ara birkaç hatadan genellemelere varıldı onu da bir bilsem keşke. Eleştirinin bedeline bakıyorum, ne garip. Tek bir gerçek var demek, o da herkesin hatasını kabul edemeyeceği. Bu da aklımda bulunsun bundan sonra. Ama ben de hatalıyım kabul ediyorum, yukarıdaki örnekleri vermenin ne gereği var, zamanla daha net görebiliyor insan. Son sözümdür şikayete ilişkin. --Vitruvian 16:29, 21 Şubat 2012 (UTC)
Hatalarım veya eksiklerim, ihlallerim için buranın daha fazla kullanılması doğru değil, bunun için bana mesaj atabilirsiniz ya da şurada düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Son yorumum sırf size karşı değildi, orada bir editörün yapması gerekenleri de söylüyorum, yanlış anlaşıldıysa affola. Sevgiler... --Berm@nyaİleti 21:04, 21 Şubat 2012 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu sikayet VP:EP#10'un ne kadar ucu acik bir engel gerekcesi olabilecegini gösteren bir örnek oldu, güzel de oldu hani. Selamlar Coriolis 16:17, 24 Şubat 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Öncelikle, şurada yazdıklarımı tekrar hatırlatarak bir üst not düşmek isterim. Buraya yazacaklarım, hizmetlilerden biri olarak görüşümdür. Başka bir hizmetli de bu bölüme görüş belirtirse, "görüşlerden biri" haline gelir. Bu tür bir görüşün gelmemesi halinde ise, "karar" olarak değerlendirilebilir. Gerçi 4 aydır açık durumda bu şikayet ve bir karara varılmamış; bu nedenle başka bir yorum gelme ihtimalinin düşük olduğunu sanıyorum.

Bermanya'nın örneklendirdiği eylemler, editörlük eylemleridir ve editörlüğün başarılı olarak yapılıp yapılmaması, Bermanya'nın önerdiği engel gerekçesi ile bağdaşmamaktadır. Editörlük, hizmetliler tarafından alınıp verilir. Kişi başarılı bir editör değilse, editörlüğü alınabilir; ancak bu, işbu şikayetin konusu olmaya uzaktır. EP 10 ise, bireysel rahatsızlıktan ziyade topluluk rahatsızlığını konu alır ve daha kitlesel bir reaksiyon gerektirir.

Bir kullanıcının üslubunun karşı tarafta rahatsızlık yaratıyor olması; yeri geldiğinde tamamen öznel bir değerlendirme olabilir. Ancak verimli işleyen bir proje için, bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek gereklidir ve makul olan hitap taleplerinin gözetilmesi, sağlıklı bir yöntemdir. Nezaket sınırlarının aşılması, kişisel saldırı olmaksızın gerçekleştiğinde yerine göre tolere edilebilir bir durumdur. Ancak süreklilik kazanması, bir müdahale gereğini doğurur.

Rapsar'ın karşı tarafta reaksiyon yarattığı belirginleşen hitaplar konusunda daha seçici olmasını rica ediyorum; ancak kronikleşmediği sürece bu tür bir durum için yaptırım uygulanması gerektiğini düşünmüyorum.

Tüm bu sıkıntıların ve bu sıkıntıların doğurduğu şikayetleri, VP:N ve VP:KSY politikalarının özüne harfiyen bağlı kalarak azaltabileceğimiz kanısındayım ve iletişimde başarıyı arayanlara bunu öneririm.

Vito Genovese 15:09, 26 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Rapsar[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Daha önce kendisiyle ilgili Bermanya'nın yaptığı karara bağlanmamış şikayetin gerekçesi de dahil olmak üzere; şikayet edildiğim yukarıdaki bölümün savunmasında belirttiğim noktaların dikkate alınmasını talep ediyorum. esc2003 (mesaj) 10:11, 26 Nisan 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Orada kullanıcı, şikayetin gereksizliğinden bahsetmiş gibi algıladım ben. Sormak lazım kendisine.-- Bu imzasız yazı Rapsar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 10:14, 26 Nisan 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • E ama pardon da, bunlardan gına gelmedi mi? Topluluğun bir üyesi olarak beni geriyor açıkçası bu tartışmalar, sonucunda Vikipedi için çok değerli ve yeri doldurulamaz olan bu iki kullanıcıdan birinin Vikipedi'yi terk etmesinden korkuyorum, geçmiş deneyimlerinden Vikipedi için böyle tartışmaların hayra alamet olmadığını biliyorum. Size de aynı şeyi tavsiye ederim, asıl amacımızın ansiklopedi yazmak olduğunu, gerisinin teferruat olduğunu unutursak sonuçlar vahim olur ki bunu kendim de tecrübe ettim. Olayların üzerine gitmemek, kişisel yorum varsa, rahatsız edici yorumlar varsa bunları yoksaymak, okurken bunları görmemek en iyisi bence mevcut durumda. Esc2003'ün engellenmesi ne getirecek Rapsar? Peki Rapsar Vikipedi'den giderse ne kazanacağız Esc2003? "Rapsar Vikipedi'den iki kullanıcı kaçırdı" denmiş, bunun sebebi de meselelerin üzerine gidilmesi değil midir? Bütün suç Rapsar'a yüklenebilir mi? Biraz farklı biçimde düşünmek, olaya diğer kullanıcının bakış açısından bakmaya çalışmak, gerekirse bir süre tartışmadan uzak durmak, sonra bu şu anda olanları yoksaymak, en önemlisi yorum yaparken karşımızdakinin iyi özelliklerini, katkılarını görmeye çalışmak bence iki kullanıcı için de yapılacak en iyi şeydir. --seksen 19:16, 26 Nisan 2012 (UTC)
Tarafsız olmak adına gösterdiğiniz çaba için teşekkürler. Benim şikayet etmek gibi bir düşüncem hiç olmadı, aklımın ucundan geçmez. Ama artık katlanamıyorum. Basit bir olayın ardından adımı şikayet sayfasında görmeye tahammülüm yok. Sanırım hizmetlilerin psikolojisini etkilemeye çalışıyor. Şayet bir kullanıcının adını sürekli olarak şikayet sayfasında görsem ister istemez bu kişinin hatalı olduğunu düşünmeye başlarım. esc2003 (mesaj) 20:00, 26 Nisan 2012 (UTC)
82, bana da gına geldi inan. Ama bir kural ihlali "net" bir şekilde varsa zaten gereğinin yapılması lazım. Ek savunma yapmaya gerek duymuyorum, yapmayacağım. Hatam varsa gereği yapılsın, güveniyorum ben hizmetlilere.--RapsarEfendim? 20:14, 26 Nisan 2012 (UTC)
Pardon da burada şikayet eden sizsiniz. Sizi bunun öncesinde hiç şikayet ettiğimi hatırlamıyorum. Kişiye yönelik SAS'ta yorum yaptığınız bir adaylığı hatırlıyorum üstelik kişinin size karşı tek kelime etmişliği yoktu. Suç o kullanıcıda ki sizi şikayet etmemiş. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ali Mehmet Kocaoğlu (Vikipedi'nin işleyişini çok güzel kavramışsınız gördüğüm kadarıyla. Öyle ki beş yıllık hizmetlilerden, 100.000 katkılı kullanıcılardan çok.--RapsarEfendim? 20:25, 16 Şubat 2012 (UTC)) -- esc2003 (mesaj) 20:24, 26 Nisan 2012 (UTC)
 • Rapsar, "kural ihlali net bir şekilde varsa gereğinin yapılması lazım" demekle bir yere varılmıyor işte. Neden var? Mesele kural ihlali gereği gerekenin yapılmasından ibaret değil. Burada ben karşılıklı bir atışma görüyorum. Açıkçası bir taraf kural ihlali yapmış, öbürü yapmamış, veya nasıl başlamış o kadar da umurumda değil. Rapsar'ın meseleyi şikayet sayfasına ilk taşıyan kişi olması da önem arzetmiyor. Burada önemli olan meselenin çözüme kavuşturulması. Burada önemli olan bu iki kullanıcının aynı çatı altında huzur içerisinde bulunabilmesi. Şikayet etmek çözümü zorlaştırır. Kural ihlallerini veya yanlış davranışları şikayet edip sonuna kadar ısrarcı olmak veya tartışmalarda ters, sert yorumlarda bulunmak meseleyi daha da zorlaştırır. Daha önce söylenmişlere, şu ana kadar yapılmışlara takılmakla olmaz bu iş. Engelle, karşılıklı şikayetle hiç olmaz. İki kullanıcı da bu meseleyi boşvermeye, olanı geçmişte bırakmaya karar vermedikçe de bu iş çözülmez. Bunun için de belki de ilk adım, olaya diğer kullanıcının bakış açısından yaklaşmaya, onların gözünden olayları görmeye çalışmaktır - inanın bana işe yarıyor. Birbirimizi anladıktan sonra ihlalleri veya huzursuz edici yorumları yoksaymak daha kolay olacaktır. Rapsar'ın veya Esc2003'ün "cezalandırılması" çözüm değildir, olmayacaktır da. Bana göre bu meselede kimsenin haklı olmadığını ve gerektiğinde bir adım geriye çekilip, biraz soluklanıp, gerekirse tartışmalara biraz ara verip uyum içerisinde katkıda bulunmak varken atışmanızı endişelendirici bulduğumu da söyleyeyim. --seksen 20:40, 26 Nisan 2012 (UTC)
 • Sahi, benim şikayet karara bağlanmamış. Umursanmıyorum galiba, ne güzel. Sevgiler. --Berm@nyaİleti 23:25, 26 Nisan 2012 (UTC)

şikayet sayfasanın bu formel hâlinin değişmesi gerektiği, her şikayetin ille de karara bağlanmasının bir hizmetli görevi olmadığı söylendi çeşitli zamanlarda. en azından kendi adıma, şikayeti ya da şikayeti yapanı umursayıp umursamamakla ilgisi olmadığını söylemek istedim, her ne kadar şakayla karışık söylense de. meseleyi vikipedistler konuşur, hizmetliler eğer müdahale edilecek bir durum varsa gerekeni yapar. zaten uygulamada böyle oluyor gördüğüm kadarıyla. engel, uyarı vb. gerektirdiği vurgulandığı halde hizmetlilerin ilgilenmediği bir duruma pek rastlanmıyor. ama bu biçim sürdüğü sürece, 'hani karar nerede?' soruları sorulmaya devam edecek korkarım. --ki bl 09:13, 30 Nisan 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Bir üstteki şikayet için yazdıklarım, bu şikayet için de geçerlidir.

Vito Genovese 13:47, 28 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Bermanya[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Buradabana daha önce yapıldığı gibi milliyetçilikle suçlama var. VP:İÜYYKÜD bariz ihlal etmiştir. Uzun zamandır burada değildim. Buraya geldiğimde daha önce SAS oylamasına sunduğum maddedeki aktarımın kaldırıldığı ve aynı şekilde durması nedeniyle tekrar SAM yaptığım için ikinci kez SAM yapmamı eleştirmesi ve bu eleştiriyi yaparken geçmişteki konuşmaları sayfaya taşıması VP:İNOV ihlalidir. Katkı yaptığım maddelere bakılırsa milliyetçi maddelere katkı yapmamaktayım. Buna rağmen daha önceki kullanıcının yaptığı gibi "milliyetçilik suçlamasına" katlanmak zorunda da değilim. --Boyalikus (mesaj) 16:54, 31 Mayıs 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Birincisi, herhangi bir şekilde milliyetçilik suçlaması yoktur. Laf arasında söyleyeyim, milliyetçilik kötü bir şey değildir, ama yeri de burası değildir. Şikayet edilen yorumumda "...milli duygularının doğrultusunda hareket etmekte" dedim. Yani belli bir etnik grubun bakış açısından eleştiriler yapılıyor demek istedim. Mağdem işin içinde hiçbir şekilde milli duygular falan filan yok, Nihan niçin katliamın uydurma olduğuna dair kaynak gösteremiyor? Bu katliamın uydurma olduğunu, KD olmadığını gösterebilir misin dedim aynı yorumda, Nihan önceki oylamada silinsin oyu vermiştin demekle yetindi. Sanırım Nihan düşüncelerin asla değişmeyeceğine inanıyor. Tekrar ediyorum, milliyetçilikle ilgili bir suçlama yapmadım, amacım bu değildi. Sadece maddenin yok yere eleştirildiğini söylemek istedim, yanlış anlaşılacak bir yorum ise üçüncü şahıs kullanıcıların yorumunu beklerim, onlar da "Bermanya bu olmaz" derse özür diler, söz konusu ifadeyi silerim.
 • 19 Ağustos 2010 tarihinde Zilan Katliamı tartışmasında "...Kürt milliyetçiliği yapıldığını görüyorum" diyen Nihan'ın "milliyetçilikle suçlanmaya katlanmak zorunda değilim" demesi abestir. Takabeg de Kürt milliyetçiliği suçlamalarına katlanmak zorunda değildi. Sanırım Nihan'a vakit ayırmak istememiş ki şikayet etmemiş, çünkü bu başlı başına bir kişisel saldırı idi. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 13:57, 1 Haziran 2012 (UTC)
 • Geçmişte yaşanan tartışmaları tekrar tekrar gündeme getirmen, üstelik suçladığın konulara burada cevap vermeme rağmen VP:İNOV ihlalidir. Bu söylediklerin için Kibele'nin burada bir uyarısı bulunmaktadır. Mağdem işin içinde hiçbir şekilde milli duygular falan filan yok, Nihan niçin katliamın uydurma olduğuna dair kaynak gösteremiyor? Ben katliamın uydurma olduğunu ispat etmeye çalışmıyorum ki kaynak göstermek için uğraşayım ? Maddede gösterilen kaynakların:
 1. Taraflı olduğunu
 2. Maddede verilen kaynakların başka bir konuyu anlattığını
 3. Üç dört tane uyduruk ve terör örgütüyle bağlantısını olduğu konusunda kanıların bulunduğu kaynaklara atıf yapılarak maddenin bir zorlama olduğunu söylüyorum.
 4. Daha önce de söyledim, ben uydurma olduğuna dair kaynak getirmeyeceğim, siz gerçek olduğuna dair kaynak getireceksiniz.

Şimdi gelelim asıl meseleye: Takabeg de Kürt milliyetçiliği suçlamalarına katlanmak zorunda değildi. Sanırım Nihan'a vakit ayırmak istememiş ki şikayet etmemiş, çünkü bu başlı başına bir kişisel saldırı idi. denilmiş. Öncelikle ben bahsi geçen kişiyi bana Türk milliyetçiliği yapıyorsun dediğinde asıl kürt milliyetçiliği yapılıyor maddede, kaynaklar sadece kürt kaynakları diye eleştirmişimdir. Burada bahsi geçen kişinin kendisi hakkında yaptığı şikayeti okuyabilirsiniz. Burada da kişinin benimle ilgili şikayetini ve topluluğun önünde küçük düşürmeye çalıştığını, vikipedi dışında benimle ilgili araştırma yapıp üzerime iftira attığını görebilirsiniz.-Eğer mesele tenezzül gibi üstü kapalı bir imaya gidiyorsa- bu kişiyi bu yaptığından ötürü şikayet etmeye ben tenezzül etmemişim, geçmişe bakabilirsiniz. Evet insanların düşünceleri zamanla değişebilir, ama bu kadar keskin değişmez. Hele hele O olayı da kısaca anlatayım; şikayetçi kullanıcı Osmanlı Müslüman Kırımı sayfasının tartışmasında "(...)maalesef anlatım hep etnik Türkün gözüyle anlatılmaktadır." demişti. Bu yazıyı yazdığında maddenin büyük çoğunluğu benim emeğimdi. Kısaca söz bana geliyordu.... gibi birçok örnekler varken...Ben özür beklemiyorum, uyarı bekliyorum. Burada doğru düzgün milliyetçilik ve millilikle ilgili tek bir madde yazmamışken ve sadece kaynakları eleştirirken milliyetçilikle ve hatta ırkçılıkla suçlanmam vikipedi politikalarına aykırıdır.--Boyalikus (mesaj) 20:41, 1 Haziran 2012 (UTC)

Milliyetçilik suçlaması yaptığım iddia edilen yorumdaki tartışmalı ifadeleri çıkardım. Altta ayılı mayılı kişisel saldırı içeren bir yorum varken, sözün bittiği yerdeyiz. Bu işin sonunda mutlaka birileri birbirini üzecektir. Bunun için Vikimola en iyisi. Böyle şeylerle vakit kaybetmek insanı üzüyor. İyi çalışmalar. --Berm@nyaİleti 08:59, 2 Haziran 2012 (UTC)
İddia etmiyorum milliyetçilikle suçluyorsun bariz biçimde. Ayrıca daha öncede ırkçılıkla suçlanmıştım. Alttaki mesajda sana ayı mı denilmiş kişisel saldırı olduğunu düşünüyorsun ? İki tane örnek verilmiş Rus ayısı Kürt/Türk ayısı, bu tamlamaların çağrıştıracağı anlamlar...Bunlarla vakit kaybetmek diyorsun da herkes 2 dakika okusun diye çağrıyı da yapıyorsun.. Neyse ben şikayetimi geri çekmiyorum. Milliyetçilik lafı altında ırkçılıkla suçlandım. İyi çalışmalar. --Boyalikus (mesaj) 12:43, 2 Haziran 2012 (UTC)
Not: Burada Takabeg de Kürt milliyetçiliği suçlamalarına katlanmak zorunda değildi lafına karşılık okunması gereken bir bölüm. Şikayete konu olan kullanıcıya karşı etnik türkün gözüyle yazılmış dendiğinde, yani kendisi ırkçılıkla suçlandığında müdahale eden benmişim ne kadar ilginç. --Boyalikus (mesaj) 12:55, 2 Haziran 2012 (UTC)
Bana ayı mı denildi dedim, nasıl bir dikkatsizliğin eseri bu. Yorum kişisel saldırı bulunduruyor elbette, ki gerekli işlemi sağolsun bir hizmetli arkadaş yapmış. İkincisi, ırkçılıkla suçlanmışsam suçlanmışım seni ilgilendiren bir durum mu var? Sana salya sümük gelip Nihaaaan, yardım eeet, benii savuuun mu dedim? Yoo. O zaman niçin bunu yazdın, beni nankörlükle mi suçluyorsun yoksa? Bu çok açık, şimdi VP:İNOV ihlali diyeceksin belli. Ben seni savundum sen niye benle tartışmaya giriyorsun denilmiş açık açık. Yeter artık, şikayet edilen ifadeyi çıkarttım. Hala tartışma devam edecekse ben yokum, Vikitatile çıkıyorum dedim baktım yine zan altında bırakan sözler. Olmaz böyle. Şikayetimi geri çekmiyorum demişsin, nedense aklıma Alice Harikalar Diyarındaki kafası kesilsin istiyorum sözü geldi. Daha uzatılmamasını rica ediyorum. Sonunda kalpler kırılmasın, iyi tatiller. --Berm@nyaİleti 13:15, 2 Haziran 2012 (UTC)
"Altta ayılı mayılı kişisel saldırı içeren bir yorum varken, sözün bittiği yerdeyiz" diyerek ayılı lafları göstermişsin Komksy için, gizli yorumunu söylememişsin..Bu ne demek oluyor ? Gayet dikkatliyim, oradaki gizli yoruma katılıyorum ben aynen. İkincisi, ırkçılıkla suçlanmışsam suçlanmışım seni ilgilendiren bir durum mu var? bu cümleyi aynen alıp bir hizmetliye sor, sana ilgili cevabı vereceklerini düşünüyorum... Seni suçlamıyorum, bana nankörlük edebileceğin bir durum yok. Sana iyilik yapmadım, vikipediye iyilik yaptım. Dolayısıyla orada sana değil x kişiye de etnik türk denseydi yine bunun VP:KSY olduğunu söylerdim. Sende bunu kişiyi şikayet ederken belirttiğine göre bu seni aşıp vikipediyi ilgilendiren bir durum oluyor.. Eğer bana edilen laf bana edildi sanane gibi bir yaklaşımdaysan hatırlatayım şikayetlerde hemen altta görebileceğin gibi diğer kullanıcıların yorumu kısmı var. Bana yönelik şu cümleyi kurmuşsun : "Takabeg de Kürt milliyetçiliği suçlamalarına katlanmak zorunda değildi".. Etnik Türkün gözüyle yazılmıştır ifadesini kullanan ise yine bu kişiydi. Dün sütten çıkmış ak kaşık değil derken, etnik türk diye bana saldırdı derken bugün, kendi şikayet sayfandaki savunmanda x kişide buna katlanmak zorunda değil demene dikkat çektim. Ortada bir iyilik olmadığı için nankörlük konusunda son cümlemi baz alarak tekrar düşün.. Ben kaynakları yorumlarken bana kısmi olarak ırkçı demen, ve kafası kesilsin gibi bir yorumu (masalı) bana yapıştırmaya çalışmanla beraber şikayetimi geri çekmememi anlamlı kılıyorsun. Üstelik iyi niyetli davranmadığını da gösteriyorsun. İyi çalışmalar.--Boyalikus (mesaj) 13:45, 2 Haziran 2012 (UTC)
Önce ırkçılık ile milliyetçilik arasındaki farkı öğren, o zaman gelip konuş. Tamam? "Tekrar" iyi tatiller.. --Berm@nyaİleti 15:16, 2 Haziran 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Üslubunuz ve düşüncelerinizden böyle bir sonuç çıkarılması normal. Şuradaki tartışmada başka bir tartışmada sarf ettiğim sözlerden ötürü ayrımcı olduğum söylendi. Bir açıklama yaptım ve mesele uzamadı. Şikayeti gerektirecek boyutta bir durum göremiyorum. esc2003 (mesaj) 08:34, 1 Haziran 2012 (UTC)
 • ...milliyetçilik suçlaması yoktur..."milli duygularının doğrultusunda hareket etmekte" dedim. ? Ayrica bütün paragraf güyel bir ad hominem örnegi. Coriolis (mesaj) 14:09, 1 Haziran 2012 (UTC)
Kendisine uluslararası örgütlerin çalışmalarında bile yer bulmuş, maddedeki bağlantılardan başka yerlerde de söz edilmiş bir olayı anlatan madde niçin kanıtlama ihtiyacı duyulmadan silinmek isteniyor? Bunu bir düşünelim. --Berm@nyaİleti 14:17, 1 Haziran 2012 (UTC)
burada maddeyi tartismiyoruz. Konuya sagdik kalalim.Coriolis (mesaj) 14:25, 1 Haziran 2012 (UTC)
 • Kişisel yorumlar, şikayetler, sert mesajlar, misillemeler... Ne oluyor? Herkesi aklıselimle davranmaya davet ediyorum. --seksen 14:18, 1 Haziran 2012 (UTC)
 • (...) Bermanya seni anlamakta zorlanıyorum. (...) Şunun gibi bir Rusa «ayı» derseniz «aslan ya da kaplan» demiş gibi olursunuz. Fakat, Türkün (ya da Kürdün) birine «ayı» derseniz büyük ihtimalle kavga çıkar. Boyalıkuş'un hassas olduğu bir konuda üstüne basa basa «milliyetçilik» yaftası asarsan bu Rus ayısı gibi «sevimli» değil Türk ya da Kürt ayısı gibi «sevimsiz» oluyor. Bilmem anlatabildim mi Bermanya. Kendine çeki düzen vermen dileğiyle --Kmoksy (mesaj) 14:49, 1 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Şikayetin açık olduğu 1 aya yakın süredir, herhangi bir hizmetli yorum yapmamış konuyla ilgili. VP:Ş sürecinin sağlıksızlığının, değişmesi gerektiğinin belirgin bir göstergesi kanımca bu.

Şikayete konu alan kullanıcı, bugün başka bir şikayetle ilgili olarak burada bahsi geçen politikayı da ihlal ettiği gerekçesiyle [http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:%C5%9Eik%C3%A2yet&oldid=11389416#Karar_8 bir haftalık engelleme aldı. Bu kadar süredir açık bekleyen bir şikayetin değerlendirilmesi ve yine ihlalin söz konusu olduğuna karar verilmesi sonucunda kullanıcının zaten engelliyken yeni bir engel almasını gerekli görmüyorum. Mevcut engelin, burada bir ihlal varsa bile (var demiyorum yok da demiyorum) bu politikanın konu aldığı eylemlerle ilgili olarak bir yaptırım uygulanma işlevini yerine getirdiğine ve burada iddia edilen ihlaller için ayrı bir engelleme gerekmediğine inanıyorum.

Kullanıcının engellenmesi ile sonuçlanan şikayetin karar bölümünden, bu gibi konularda tek bir hizmetlinin karar almasının sağlıksızlığını vurguladığım ve birden fazla hizmetlinin fikir birliğinin aranmasının yararlı olacağına dair düşüncelerim görülebilir. Bu yüzden şu an ifade ettiğim "ekstra engele gerek olmadığı kanaatindeyim" görüşü, bu şikayete başka bir hizmetlinin de görüş belirtmesi halinde hizmetli görüşlerinden "sadece biridir". Ancak, başka hiçbir hizmetlinin görüş belirtmemesi durumunda, "karar" olarak kabul edilebilir.

Vito Genovese 14:46, 26 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Nihan[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Şu yorumunda görüldüğü üzere, hizmetli adayı olan kişiye değil, "tamamen" aday gösterene odaklanmış. yani kısaca sen birini aday gösterirsen ben de onun karşısında birini gösteririm sözü ile Utku Tanrıvere'yi, Nihan'ın aday gösterdiği Rapsar'a karşı rakip olması için aday gösterdiğimi açıkça söylemiş. unu da söyleyeyim, ne Rapsar'ın ne de başkasının adaylığını önemsediğim yok, onun için Rapsar'a rakip olacak birisine de ihtiyacım yok. Kullanıcı açıkça beni Utku Tanrıvere'yi kullanmakla itham etmiş. VP:İÜYYKÜD'den de öte bişey. Derhal bir uyarı yapılması veya yaptırım uygulanması gerekiyor. Kullanıcı topluluğun birlik ve beraberliğini bozuyor, beni zan altında bırakıyor, bende suçluluk psikolojisi var şu an. Aslında şikayete gerek duyulmaksızın bir hizmetlinin işlem yapması lazım diye düşünüyordum, neyse. İyi çalışmalar. --Berm@nyaİleti 21:24, 3 Haziran 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Tatilin nasıl gidiyor :)? Şikayet için teşekkürler iyi çalışmalar. Boyalikus (mesaj) 21:30, 3 Haziran 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı nazik biçimde fikrini belirtmiş. Gereksiz şikayetlerle topluluğu meşgul etmeyelim.--Khutuckmsj 21:32, 3 Haziran 2012 (UTC)
Gereksiz şikayet mi.. Bunun bir seviye ilerisi benim bildiğim kadarıyla hakaret. Açık açık "Rapsar'a rakip olsun diye Utku aday gösterildi" denmiş, bu nedir? İNOV yok, aday eleştirilmemiş, aday gösteren eleştirilmiş :) --Berm@nyaİleti 21:34, 3 Haziran 2012 (UTC)
En ufak tartışmanın, en ufak ters fikrin şikayet sayfasına taşınması Vikipedi'yi çok olumsuz yönde etkiliyor. Biz burada birbirimizle çekişmek için mi duruyoruz, ansiklopedi yazmak için mi? --Khutuckmsj 21:42, 3 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Şikayetin açık olduğu 1 aya yakın süredir, herhangi bir hizmetli yorum yapmamış konuyla ilgili. VP:Ş sürecinin sağlıksızlığının, değişmesi gerektiğinin belirgin bir göstergesi kanımca bu.

Şikayete konu alan kullanıcı, bugün başka bir şikayetle ilgili olarak burada bahsi geçen politikayı da ihlal ettiği gerekçesiyle [http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:%C5%9Eik%C3%A2yet&oldid=11389416#Karar_8 bir aylık engelleme aldı. Bu kadar süredir açık bekleyen bir şikayetin değerlendirilmesi ve yine ihlalin söz konusu olduğuna karar verilmesi sonucunda kullanıcının zaten engelliyken yeni bir engel almasını gerekli görmüyorum. Mevcut engelin, burada bir ihlal varsa bile (var demiyorum yok da demiyorum) bu politikanın konu aldığı eylemlerle ilgili olarak bir yaptırım uygulanma işlevini yerine getirdiğine ve burada iddia edilen ihlaller için ayrı bir engelleme gerekmediğine inanıyorum.

Kullanıcının engellenmesi ile sonuçlanan şikayetin karar bölümünden, bu gibi konularda tek bir hizmetlinin karar almasının sağlıksızlığını vurguladığım ve birden fazla hizmetlinin fikir birliğinin aranmasının yararlı olacağına dair düşüncelerim görülebilir. Bu yüzden şu an ifade ettiğim "ekstra engele gerek olmadığı kanaatindeyim" görüşü, bu şikayete başka bir hizmetlinin de görüş belirtmesi halinde hizmetli görüşlerinden "sadece biridir". Ancak, başka hiçbir hizmetlinin görüş belirtmemesi durumunda, "karar" olarak kabul edilebilir.

Vito Genovese 14:47, 26 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Kibele[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

[[18]] mesaj sayfasında yaptıkları tamamen bir Nezaket ve Topluluğun sabrını zorlama hareketidir. Bu kişinin hizmetli olmasından şüphe duyuyorum. Gereğinin yapılmasını dilerim. --88.253.54.207 14:34, 14 Haziran 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Bu anonim ben değilim ha. Sonra demeyin Bermanya anonim olarak şikayet açmış diye.. Şuraya bakabilirsiniz, üçüncü şahıs yorum da mevcut. --Berm@nyaİleti 14:40, 14 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili troll engellendi. --Khutuckmsj 14:58, 14 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Supermæn[kaynağı değiştir]

burada. Takabeg ileti 10:16, 19 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı 24 saatliğine engellendi. --Khutuckmsj 14:07, 19 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Eldarion[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Attila Özer sayfasını, kurallara aykırı biçimde tamamen keyfi ve büyük ihtimalle de siyasi sebeplerle sildi. Bu imzasız yazı Alpaslansucu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Savunma[kaynağı değiştir]

Kişisel tanıtım çalışmalarını başka ortamlarda sürdürmenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar. Eldarion 07:20, 20 Haziran 2012 (UTC)

Diğer kullanıcı yorumları[kaynağı değiştir]

 • Keyfî veya siyasî sebeplerle silindiğine dair somut bir dayanak yok. Dolayısıyla Eldarion da söyleyeceklerini söylemeden bir yargıya varmayı yanlış buluyorum. Bu gibi konuları şikâyet sayfasına taşımadan ikili, eğer gerekiyorsa başka bir kullanıcının da davet edildiği çoklu bir yazışmayla çözülmesi gerektiğine inanıyorum aslında. Diğer yandan şikâyet sahibine de sakin olmasını öneririm. Utku Tanrıveremesaj 22:51, 19 Haziran 2012 (UTC)

Sikayetci bu basvurusunu yaparken once hakaretamiz ifadeler kullandi, sonra sildigi anlasiliyor. Yine de basvurusu "niyet okuma" sorunlu (siyasi tercih iddiasi). Ustelik sikayetci oldugu kullanıcının konusma sayfasina kisisel saldiri niteliginde asagilayici ifadeler yazip, sonra -nedense- sildi. Burada. Bence kendisi kimseden sikayetci olacak etik temele sahip degil. --E4024 (mesaj) 22:56, 19 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı üslup konusunda uyarıldı. Eldarion kuralları uygulamış, sözü geçen maddedeki kişi kayda değerlik kriterlerimizi karşılamıyor.--Khutuckmsj 08:02, 20 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Hedda Gabler, Kullanıcı:Benvewikilerim[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

--Şurada diğer kullanıcının Vikipedi'de yaptıklarını ,Vito Genovese tarafından silinen kısımları, açmadan bazı şeyler yazdım. Bu benim hatamdır, vakit kaybı olmasın diye yazmamıştım, bunları kendi ifadelerim gibi algılamış olabilir. Ancak delili olduğunu söylediğim halde kişisel saldırısına devam etti. Kendisi ile Gazze Filosu ile ilgili konuda aynı anda tartışmada bulunmamıza rağmen, karşılıklı fikir ayrılığına düştüğümüz bir nokta olmamıştır. Daha önce hiç mesajlaşmamız ya da tartışmamız olduğunu sanmıyorum. Biraz önce şikayet sayfası geçmişinde kendisi ile ilgili benzer konularda şikayet olduğunu gördüm. Köy çeşmesindeki bana yönelik ifadelerinin dışında başka bir kullanıcıyı benimle ortak hareket etmekle, izimden gitmekle suçluyor , bu da bir saldırıdır.

Ayrıca diğer kullanıcının (benvewikilerim) aynı sayfada Eline sağlık Hedda Gabler ama cidden muhatap bile olmaya değmez. diye bir ifadesi vardır.

Köy çeşmesinde bahsettiğim hususu birazcık açıklık getirmek istiyorum. Çünkü bariz suçlamanın kaynağı budur: Kime göre? Size göre. Sizin derdiniz TC aleyhi bir şey yazılmaması olsa gerek.Kendilerinin yapılan her işi ...

Bu benim düşüncem değil, İlgili kullanıcının ifadelerinde ortaya çıkan bir meseledir.

Gibi gibi pek çok yaftalayıcı, kişileri etnik kökenine göre ayrıştırıcı, baskılayıcı yerine göre kaynak kabul etmesi, millileştirmeye çalışıyorsunuz tabirine karşı her kürt ve türk çatışmasının olduğu noktada belirginleşmesi gibi durumlar.. Bunların içinde devlete ve kurumlara sataştığı yerler var. Ansiklopedi hükümete, devlete, (hangi devlet olduğu farketmez) onun kurumlarına sataşacağınız ve bunun üzerinden kişilerin yaptıklarını küçümseyeceğiniz bir yer değildir. Yukarıdaki alıntılanmış kısımların meramımı anlatmaya yaradığını düşünüyorum. Ancak önyargılı bir biçimde siz zaten TC aleyhine olan herşeyi saldırı algılarsınız gibi bir yaklaşımı da bariz kişisel saldırı algılıyorum. Buna ek olarak, Vikipedi içerisinde genel olarak hüküm süren, türkçüler, devlete göre düşünenler vs. gibi motivasyonu azaltıcı eylemlere karşı bir tedbir alınması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bir kaynağa itiraz ederseniz ve heleki bu kürt-türk ile ilgili bir madde ise, azınlık haklarını hiçe sayan ırkçısınız, taraflılaştırmaya çabalayansınız gibi genel bir yaklaşıma doğru gitmektedir ki, bu çok ciddi bir baskı kurma çabasıdır. Daha doğrusu Türkiye politikalarını öne sürerek burada yapılan her değişikliği Türkiye resmi politikalarıyla birleştirip, ansiklopediye katkı yapan şahısları hükümetin ve devletin aracısı gibi göstermek kişisel saldırıdan da ötedir. Bu vikipedinin selameti için çok tehlikelidir. Çünkü yukarıdaki örneklerin ve verilmeyenlerin muhatabı olan kullanıcıların pek çoğu artık çok sıkılmış olsalar gerek, çok az (ya da hiç) katkı sağlamaktadır. İyi çalışmalar. --Boyalikus (mesaj) 13:05, 22 Haziran 2012 (UTC)

Ek[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

elimde kaynak var deyip başka bir kullanıcıya saldırıp ardından bana "tc ile sorunun varsa mahkemeye git"vari şeyler yazan bu stand-up'çı arkadaşımıza benim diyeceğim bir şey yoktur. kendisiyle kendi sözü üzerinden gitmeme rağmen bana "mahkeme" kapılarını gösterip beni de "tc düşmanı" ilan etmiştir. kmosky efendileri de kendi yazdıklarını okumamış herhalde kısa süreli hafıza kaybı yaşamış biri olsa gerek aşağıdaki yorumuna bakarsak. "tc ile sorunun varsa tc ile çöz" gibi nihanvari anlamsız bir noktaya varması ve beni öyle suçlamarını anlamış bile değilim. hayır "silinsin" desem nihan ne kdr sevinirdi hatta kanka olur, facebooklarda ekleşirdik belki. arkadaşım, sizin yorumunuz karşıtı yorum yapan insanlar "tc düşmanı" değildir. insanları etiketlemeyi bırakınız. delil olması bile sana o lafı söyleme hakkı vermez canlarım benim.

iş bu şikâyete gelince, ister uyarı ister engel. siz farkında değilsiniz belki ama hiç umurumda değil. ayrıca vitoya şikayet ederken bile vito kendisin yazdığı yorumları daha fazla kırptı ve kırpma nihan'ın yorumlarından itibaren başlamaktadır. ee, o zaman neymiş. başlatan kimmiş? öptüm. --— heddagabler 13:27, 22 Haziran 2012 (UTC)


 • Bu tip şeyler daha öncede yapıldığı için, facebookda ekleşirdik vs. gibi zan altında bırakıcı şeyler, umursamıyorum gerçekten. Vikipedi'de varolan hiç kimse benim facebook hesabımda değil (varsa biri beri gelsin). Sanki böyle şeyler talep etmişim gibi bir ifadeniz var. Kimse de kankam filan değil öyle kolay değil. Kmosky'de benim efendim değil. Vito'nun benimle ilgili kısımları silmesi hiç önemli değil şahsım adına. Sizin bu mesajınız herşeyi anlatıyor. Kolay gelsin. --Boyalikus (mesaj) 13:49, 22 Haziran 2012 (UTC)

Ben bu konuda bir savunma yapmayacağım. Süresiz engelleme verilebilir. Kolay gelsin. --Wiki Wiki Baba (mesaj) 15:18, 22 Haziran 2012 (UTC)

 • Bu şikâyete konu olan her ne ise bunu başlatan şey şikâyet edenin yazdığı içeriktir ki o içerikler de vito tarafından çıkarılan yorumların başlandığı kısıma denk gelmektedir. buna bile bakarsak "saldırı" ya da "nezaketsiz" yorumların hangi kullanıcının mesajlarıyla başladığını görebiliriz. "elim de deliller var" deyip linkleri sıralamak da daha önce de dediğim gibi "insanları bir şeyle suçlamaya" yeterli değildir (delillere konu olan kullanıcı ben olmasam da buna karşı geldim).
 • Bir hizmetlinin beni engellemesi ardından engeli kaldırma olayına gelirsem, o hizmetlinin de ne kadar yeterli hizmetli özellikleri taşıdığını görmekteyim. Ssldırıların kaynağına gitmeyip sadece burada yazdığım savunmayla beni engellemesi beni Vikipedi'de hizmetlilerin istediğini istediği şekilde engelleme lüksüne sahip olduğunu düşündürmeye itmiştir. Keyfi ya da hatalı (sadece buradaki savunmayla engelleyip) kararı Vito sayesinde düzelmiştir ki Vito, burada kararı yine de kendisine bırakmıştır. Kusura bakmayın eğer bir hizmetli çıkıp benim burada yazdığım savunmaya yönelik "genel bir karar" alıp beni yalnız engelliyorsa benim içime vikipedi'deki hizmetlilerin kararlarına yönelik şüpheler düşer.
 • Vikipedi'deki en büyük sorun hizmetlilerin nitelikli karar verememesi olsa gerek. Kaynağa gitmeyip, o an gözüne kıstırdığı kişiyi engelleyip olayı karara bağlayarak işi çözmek çok doğru değildir. Engellenecek biri varsa başta Nihan'dır. Saldırıyı başlatan yorumlar onunkiyle başlamıştır. Diğer kullanıcılar onun mesajıyla kışkırtılmış olabileceğini kimse görmüyor ki ben kendisinin yaptığı yorumun hoş olmadığı ilkinde dile getirmiştim. Neyse daha önce dediğim gibi eğer şikayet karara bağlanacaksa gözünüze kestirdiğinizi birini değil işe dahil olan herkesi engelleyin ya da uyarın. Bir de direkt 24 saat engel almam çok komik. Daha önce ne bir engel ne bir şey aldım. Bari bir uyarı ya da birkaç saatlik engel verilseydi. Kolay gelsin. --— heddagabler 13:35, 25 Haziran 2012 (UTC)
 • Seninle daha önce muhattap olmadım demiştin, yukarda birkaç link var... Ben elimde deliller var demedim, gerekirse kurumlara sataşmaları linklerle ispat edilir dedim ki ispat ettim (dolayısıyla bu bir saldırı değil). Daha önce kullanıcı:LandSCape bu tür tutumları nedeniyle topluluktan tepki almıştı, CIA konusunda lütfen üste bakınız. Zaten vikipedide her şeyin geçmişi ortada açar bakar görür isteyen... Daha önce de sıkıntılı ve rahatsızdım bu konudan. Şahsıma imalı yollarla defalarca kere başkalarının mesaj sayfalarından, hizmetli adaylık sayfalarından, madde tartışma sayfalarından kişisel saldırı yapmıştır. Benim dışımda çok insana da yapmıştır, milliyetçiliğin gözünü kör ediyor gibi laflar.. Dışkı yedirme davasından ders al gibi laflar. Sürekli beni milliyetçilikle, "etnik türk" olmakla, ırkçılıkla suçlamıştır. Oysa ben burada kimseyi sen eşcinselsin, sen ateistsin, sen hristiyansın ya da sen kürtsün diye suçlamadım. Hatta hiçkimseyi hedef almadan sadece kaynakları eleştirdim. Yine söylüyorum, Kürt Türk çatışmasını konu alan konularda terör örgütü ile yakınlığı olduğu bilinen kaynakları güvenilir, doğrulanabilir, tarafsız kaynak olarak nitelendiremezsiniz. Bunu ben söylemiyorum, politikalar söylüyor.
Bu davranışlarının sürekli bir halde olması tacizden başka bir işe yaramamıştır kaldı ki bu tacizleri yapan kullanıcı Kullanıcı:İnfoCan'ın sayfasındaki mesajı kendi sayfasına kopyalayıp, herhalde, gitmiştir. Ben buradayım.
Tüm yazılanlar çizilenler, ben dahil herkesle olan tek tek incelensin kim kışkırtıyor, kim imalı yorumlar yapıyor görülür, kim kişisel saldırı yapıyor, önceki yıllara ait şikayet sayfalarında benim için açtığı şikayet sayfasında "dışardan Nihan hakkında bilgi aldım" vs. lafları da orada duruyor. Yine burada herşeyin gemişi dururken ve vikipedi dışında benimle birebir chatleşmişken bunun adına ne denir kullanıcıların yorumuna bırakıyorum. Köy çeşmesine açtığı Vikipedide Sansür var başlığı için Vito'dan görüş almış ve kendisine bunun bir içerik anlaşmazlığı olduğu söylenmiş. Türkçe vikipedide sansür var diye bas bas bağırdığı tek nokta Zilan konusudur ve benzeri konulardır. Bunu genele yayıp sanki gerçekten sansür uygulanmış gibi, maddenin tartışma sayfasında tartışılmıyormuş gibi davranması da cabasıdır.
Şimdi özetlersem:
Sürekli Türk kurumlara yaptığınız atıflar ve vikipedistleri ülkücü, kürtçü, türk milliyetçisi (ırkçı) sınıflandırmanız nedeniyle, üzülebileceğiniz bir başka konu ise VP:KÜRSÜ'ye aykırı davranışlarınızdır Bu benim cümlemdir ve yukarda da bazı linklerle bu nitelendirmemin kaynakları verilmiştir.
TC hakkında sıkıntılarınız varsa gerekli mercilere başvuruda bulunabilirsiniz, ancak Türkiye politikalarının sizin bireysel fikirlerinizle tartışılacağı yer burası değildir, burada Vikipedi politikalarına göre kaynaklar konuşulur demişim. Bunların hepsi de politika bazlıdır. Bunun üzerine şikayete konu olan kullanıcıların yorumları :
Kime göre? Size göre. Sizin derdiniz TC aleyhi bir şey yazılmaması olsa gerek. Uludere katliamı bile "katliam" olarak anılırken maddenin adı ne kadar komik değil mi? Aman biz "katliam" yazarsak TC aleyhine hareket edersiz, TC hiç katliam yapar mı? filan fikrindesiniz. Başka bir şey değil. Siz kendiniz tarafsız değilken gelip maddelere "taraflı" demeniz beni sesli güldürüyor


Direkt şahsi saldırı VP:KSY, Uludere ile ilgili bu ana kadar bir yorum yapmamıştım. Üstelik köy çeşmesinde bahsi geçen konunun ana fikri maddenin ismi değil kaynakların var gibi görünüp aslında kriterlere sağlamaması idi. Kullanıcı:Khutuck varmış tartışma sayfasında ve kendisinin bu konu hakkında o sayfada bir yorumu yok.


Cidden alakasız yorumlarınız beni güldürttü. İnsanlara suçlayıcı şeyler yazmaktan başka bir şey bilmez misiniz siz. bilmezsiniz herhalde


Direkt şahsi saldırı VP:KSY.


Benim TC ile ilgili sorunum yok siz olayı başka yönlerden algıladığınız için. Her zamanki yazım şekliniz. Sizinle şimdiye kadar muhattap olmayı istemedim şimdi de istemem doğrusu. Uludere olayını örnek verdim. Bunu anlamak için profesör olmaya gerek yoktur


Direkt şahsi saldırı VP:KSY.


Eline sağlık Hedda Gabler ama cidden muhatap bile olmaya değmez. Sonuçta bu konularda yazan, görüş bildiren herkesi kürtçü diye yaftalayan hem de üste çıkan bir anlayış var karşıda


Endirekt şahsi saldırı VP:KSY


"bu stand-up'çı arkadaşımıza" ...."sana o lafı söyleme hakkı vermez canlarım benim." ....."şikayet ederken bile saldırı yapan insanoğlu." ...."kmosky efendileri de kendi yazdıklarını okumamış herhalde kısa süreli hafıza kaybı yaşamış biri olsa gerek aşağıdaki yorumuna bakarsak".... "nihanvari anlamsız bir noktaya varması" ..."hayır "silinsin" desem nihan ne kdr sevinirdi hatta kanka olur, facebooklarda ekleşirdik belki"


Endirekt şahsi saldırı VP:KSY


"Vito en fazla senin mesajlarını kırptı"... "Keyfi ya da hatalı (sadece buradaki savunmayla engelleyip) kararı Vito sayesinde düzelmiştir ki...," "o hizmetlinin de ne kadar yeterli hizmetli özellikleri taşıdığını görmekteyim"


Khutuck'e dolaylı saldırı,heralde şuradan kaynaklanıyor olsa gerek. Ayrıca sürekli vito şöyle yaptı vito böyle yaptı diye vito'yu zan altında bırakma ? olarak da görülebilecek şeyler. Oysa gerçek şudur. Herkese kolay gelsin.
--Boyalikus (mesaj) 07:27, 26 Haziran 2012 (UTC)

 • Öncelikle yazdığınız girişteki şeyler benimle alakalı değil. Beni şikayet ediyorsanız bana yönelik yazınız. Takabeg ya da başkasını şikayet ediyorsanız onunla ilgili kısımda yazın.
 1. Sayın Nihan, mesajları cımbızlayarak seçerseniz her şey sizin yazdığınız gibi gözükür. Gerçek size şudur: Kullanıcılara saldırı ve nezaketsiz ifadeler sizin yorumlarınızdan itibaren başlamıştır.
 2. Sizinle "hiç" muhattap olmadım mı dedim? Olmak istemedim ve istemem. Geçmişte birkaç mesjalaşmamız olmuş olsa da sizin tavrınızı gözlemlemiş biriyim.
 3. Takabeg ya da başkası kim sizi neyle suçlarsa suçlasın burada bunu yazmanız alakasızdır, ben sizi bir şeyle suçlamadım. ne size "türkçü" dedim ne "ırkçı" ne başka bir şey. "demokrat" filan da demedim. Sizi herhangi bir şeyle yaftalamadım/etiketlemedim.
 4. "Khutuck'e dolaylı saldırı,heralde şuradan kaynaklanıyor olsa gerek" ifadeniz "çirkin" bir ifadedir ve iftiradır. 15 Kasım 2011'de alınmış bir kararı ben aylarca unutmayıp kararı verene sürekli nefret ve kin mi besleyeceğim? Haydi eğri oturup doğru konuşalım, siz o linki verene kadar o şikâyet benim aklımda bile değildi. Çünkü ben kin tutan biri değilim. Burada bazı maddelerde anlaşamadığım kullanıcılar olsa da daha sonra yeniden kendileriyle mesajlaşmış biriyim. Öyle sizin çirkin iftiralarınıza maruz kalacak kindar biri de değilim. Khutuck'a da buradan söylemek istiyorum aklında bir şey kalmasın: Ben kesinlikle yukarıda yazmış olduğum yorumda size yönelik yorum yazarken sadece bu şikayetteki kararınızı göz önüne aldım. geçmişe dair hiçbir şeyi düşünmedim.
 5. Yine söyledim yine söyleyeceğim tüm çirkin söylemlerin kaynağı Nihan'ın yazdığı yorumlardır. Vito'nun çıkardığı yorumlara da bakarsanız çıkarılan yorumların nereden başladığını görürsünüz. Kolay gelsin.--— heddagabler 08:12, 26 Haziran 2012 (UTC)
 • Bir de "Bu davranışlarının sürekli bir halde olması tacizden başka bir işe yaramamıştır kaldı ki bu tacizleri yapan kullanıcı Kullanıcı:İnfoCan'ın sayfasındaki mesajı kendi sayfasına kopyalayıp, herhalde, gitmiştir. Ben buradayım" demişsiniz bana diyorsunuz galiba bunu? Anladım taciz mi emtişim kullanıcıları? infocan'ın nesini kopyalamışım ya. Bakın bakalım geçmişlere ilk kim kopyalamış. Cidden sizinle muhattap olmak hiç hoş değil. Bu kadar saldırı iftira çirkin söylemler. --— heddagabler 08:15, 26 Haziran 2012 (UTC)

--

 • Şikayet etmek benim genel olarak alışkanlığım değildir. Zaten bunu da Vito dedikten sonra yaptım. Şikayet etmem için çok çok rahatsız olmam gerekir ki, sizin ifadelerinizden ve diğer size övgüler yapan kullanıcıdan çok çok rahatsız oldum. Diğer kullanıcı ile ilgili durumlar hakkında geçmiş şikayet sayfalarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.
 1. (devam) Kaldı ki köy çeşmesinde tarafınızca maruz kaldığım kişisel saldırı da bizzat sizin konunuz değildir, bahsi geçen madde hakkında tartışma sayfasında fikir belirtmemiş, kaynak tartışmasına katılmamış madde ile ilgili hiçbir şey yapmamış birisiniz. Sadece SAS'da kalsın dediniz yanlış bilmiyorsam. Dolayısıyla tam anlamıyla hakim olduğunuzu düşünmüyorum. Bu nedenle, sizin ifadelerinizden sonra başlamıştır cümlenizi tekrar gözden geçirin. Zira Köy çeşmesine taşınan bu konu görünürde madde içerik anlaşmazlığı olarak görünse de aslen böyle değildir. Ayrıca Türkiye MEB ile ilgili defalarca kere, çeşitli üslup ve biçimlerde sistemli saldırılar mevcuttur. Benimle alakalı ise beni söyleyin dediğinize göre en üstte verdiğim linklere göz atmışsınız. Dolayısıyla köy çeşmesinde yapmış olduğunuz saldırının, yani benim yorumum olduğu konusunda da yanıldığınızı kabul edebilirsiniz.
 2. Ben sizin tavrınızı hiç gözlemlemeyen biriyim. Sadece 2 kere mesajlaşmışım bugüne kadar. Kaldı ki insanların tavırlarını gözlemleyebileceğim bir yer olarak görmüyorum Vikipedi'yi. Hatta sanal bir ortamda bu hadde sahip olduğumu da düşünmüyorum.
 3. 3. maddenize cevap vermemek isterdim, lakin yukarda kutucuklarda var, sizin suçlamalarınız. Bunu neye dayanarak yaptığınız da var.
 4. Kindar olmadığınızı söylemişsiniz şu cümlenizi tekrar kopyalamak isterim: Uludere katliamı bile "katliam" olarak anılırken maddenin adı ne kadar komik değil mi? Aman biz "katliam" yazarsak TC aleyhine hareket edersiz, TC hiç katliam yapar mı? filan fikrindesiniz Oysa Uludere hakkında hiçbir fikir belirtmemişsiniz. Khutuck konusunda ise şu cümleyi kopyalamak isterim : Vikipedi'deki en büyük sorun hizmetlilerin nitelikli karar verememesi olsa gerek. Kaynağa gitmeyip, o an gözüne kıstırdığı kişiyi engelleyip olayı karara bağlayarak işi çözmek çok doğru değildir.
 5. Yorum yaptığım konusunda israrlısınız ancak, yukarda beni değil şunu şikayet et dediğiniz noktada, yorum yapmadım kurumlara sataşıldığını gösterdim.
 6. Lütfen bana, hayır "silinsin" desem nihan ne kdr sevinirdi hatta kanka olur, facebooklarda ekleşirdik belki" cümlesinin ne anlama geldiğini açıklayın. Zira bu durumda iftiracı siz oluyorsunuz. Ayrıca nihanvari, muhattap olmam, insanoğlu, standupçı vs. laflarından sonra tarafınızca Sayın Nihan olmam sizin adınıza bir kazanç benim adıma ise hiçbir şey.
 7. Diğer konuda da şurayı : [19] ve şurayı: [20] inceleyebilirsiniz. İlk önce kim kopyalamış bakın bakalım filan demişsiniz, anlamıyorum
Kolay gelsin. --Boyalikus (mesaj) 09:08, 26 Haziran 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Bi sakin olunsaydı. Bence birkaç saatliğine bilgisayarı kapatıp dinlenilse, ve sakin kafayla iletişime geçilse her şey çok daha güzel olurdu. Sevgiler. --Berm@nyaİleti 13:08, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Heddagabler'in Boyalıkuş ve şahsıma (Bu arada kmosky'nin yorumunu da okudum. nihan'ın izinden gidiyor. iftiradan başka bir şey değil) yönelik lafları yenilir yutulur cinstten değildir. Heddagabler'in lafları Benvevikilerim tarafından resmen alkışlanmaktadır. Üstüne üstlük biraz önce Bermanya tarafından yapılan ve geri aldığım laflar da şahsıma yönelik saldırgan ve çirkin harekettir. --Kmoksy (mesaj) 13:14, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Meselelerin şikayetçi olan kullanıcının kendi kişisel görüşünü öne sürerek belli konulara yönelik göstermiş ve göstermekte olan olumsuz ve hoşgörüsüz davranışlarından ve saldırgan tutumundan kaynaklandığını düşünüyorum. Takabeg ileti 13:16, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Mesele sana daha önce topluluğun görüşlerini dikkate al diye uyarı yapıldığı halde , senin Reality006 vasıtasıyla bu maddeyi tekrar geri getirtmen, madde mülkiyeti ihlali yapman. Bu konu şikayet sayfasına kadar gelmişken senin halal israrla sansür uyguluyorlar demendir. Bunun üzerine başka konularda sıkıntısı olduğu anlaşılan kullanıcıların kişisel saldırı yapmasıdır. --Boyalikus (mesaj) 13:20, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • "başka konularda sıkıntısı olduğu anlaşılan kullanıcılar? Gözünü sevdiğimin tutarsızlığı. şikayet ederken bile saldırı yapan insanoğlu. --— heddagabler 13:30, 22 Haziran 2012 (UTC)

Evet Uludere Olayı gibi sıkıntılar.. --Boyalikus (mesaj) 13:32, 22 Haziran 2012 (UTC)

Nihan, Hedda Uludere Olayı'nın yakınından bile geçmemiş. Bu yorumu niçin yaptın? Hedda Gabler'i neyle suçluyorsun, bunu açıklayabilir misin? --Berm@nyaİleti 13:34, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Vallahi Vito haklı. Nihan'da bana yazmış. Ben bile farkında olmadan konuyla hiç alakası olmayan tuhaf yazılar yazmışım, olayı farklı bir boyuta taşımışım. (Allah var..!) Fakat konunun öncesini fazla bilmiyordum. Bu şekilde çok kullanıcının yaptığı hatalar ile dolu bir çeşme genelde olmuyor. Bence bu nedenle bu tartışma ve şikayet burada sonlanmalı. Yine de topluluk en iyisini bilir. Herkese kolay gelsin..--inc.еle. vposta 15:42, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Şahsen ben, olayın içinde olan her kullanıcının ihlal yaptığını düşünüyorum, gerek KSY olsun gerek N olsun. Hizmetliler müdahale etmediği sürece bir yere varılacağı yok. Cesur bir hizmetlinin gelip, gereken kararları vermesi lazım net bir şekilde. Yahut bir bürokratın N. İlbek olayında olduğu gibi (olay hakkında görüş belirtmiyorum, sadece orada yapılan çok cesur ve net bir karardı, her hizmetli yapmaz bence) net bir karar verilmesi lazım. İhlaller varsa, bunların cezaları bellidir. Uyarı yahut ihlal, artık her ne ise uygulanmalıdır.--RapsarEfendim? 22:35, 22 Haziran 2012 (UTC)
 • Ben anlamıyorum yani 6 kullanıcı aynı kaba koyuldu tamam, şu an 6 kullanıcıdan birçoğu susmuş ve geri adım atmış vaziyette, ama hala aynı kapta bulunuyoruz ve bir iki kişi KSY ihlallerine devam ediyor diye olay yatışmıyor, diğer kişilerin (Dolayısıyla benim de) başı yanacak. Engelleme rahatlatacaksa topluluğu, böyle kişisel saldırıların önüne geçecekse iyi. Ama bir daha karar verilirken kişiler aynı kaba koyulmasın. Mesela benim gösterilen bir tane kişisel saldırım var (Ki o da silindi), birinin çeşit çeşit. Kanımca bana ciddi bir uyarı veya 24 saatlik bir engelleme yeterli iken, 6 kullanıcının tamamı da çeşit çeşit KSY ihlali yapmış gibi muamele görüyor. Bu sırf benim için de geçerli değil, Takabeg'in de tartışmayı alevlendirici yorumlarına rastlamadım, hatta aramızdaki en nazik davranan oydu. --Berm@nyaİleti 09:02, 26 Haziran 2012 (UTC)
Yanlış bir izlenim uyandırdıysam düzelteyim: Herkesin ifadelerinin aynı düzeyde problemli olduğunu kesinlikle söylemiyorum. Elbette arada önemli farklılıklar var.
Vito Genovese 09:24, 26 Haziran 2012 (UTC)
Adaletli olması için yaptırımlar ihlallerle doğru orantılı olarak uygulanmalı. İyi bakalım, göreceğiz. 6 kişinin engellenmesi ne işe yarayacaksa artık. --Berm@nyaİleti 09:35, 26 Haziran 2012 (UTC)
Kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti adlı bir devletinin okullarında öğretilen teze göre yazıldığı için {{{sö-devlet}}}. ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti SANSÜR yaptı diye TÜrkçe Vikipedi'nin de VP:SANSÜR yapmanın anlamı yokt gibi laflarladan sonra kurumlara sataşacağınız yer Vikipedi değil demek ve bunu diyen birine standupçı vs. demek aynı şey olarak değerlendirilemez. Aynı şekilde itibarım itibarım diye sürekli mesajlarında vurgu yapan birinin, Maddeyi SAS gösteren ve düğmeye basıldı diyenleri ciddiye almayınız demesi de aynı basamakta görülemez. Ha ayrıca kendin ile ilgili tartışmalarda mesela en son Kibele örneği çatır çatır (yani nasıl diyeceğimi bilemedim burada..) özür beklerken bu konuda özür dilediğini görmedik Bermanya... Bazen susup geri adım atmak yeterli olmuyor. --Boyalikus (mesaj) 10:07, 26 Haziran 2012 (UTC)
Özür dileycek birileri varsa baştan Nihan'DIR Bermanya filan değil. Sürekli saldırı içindesiniz. Gördüm göreli. Artık bu konuda bir şey yazmayacağım cidden kullanıcının yazdıklarına cevap vermek bile saçmalık. --— heddagabler 10:52, 26 Haziran 2012 (UTC)
Bermanya'nın Zilan Katliamı maddesini SAS gösteren Boyalıkuş'a ve "birileri düğmeye mi basmış" diyen Kmoksy'yi kast ederek dediği Maddeyi SAS gösterip "Birileri düğmeye basmış" diyenleri ciddiye almayınız lafından dolayı "Özür dileycek birileri varsa baştan Nihan'DIR Bermanya filan değil" diyorsanız o zaman Bermanyanın o çirkin ve kışkırtıcı saldırısının altına siz de imzanızı atıyorsunuz demektir. Benden özür dilemek zorunda olmayanlar (Boyalıkuş) dilerken, özür dilemek zorunda olanlar (Bermanya [yukarıda, Zini Gediği Katliamı tartışma sayfasında ve benim mesaj sayfamda bir hizmetliye rica ederek yaptırdığı "uyarı" mesajından dolayı] ve Heddagabler ["Bu arada kmosky'nin yorumunu da okudum. nihan'ın izinden gidiyor. iftiradan başka bir şey değil" ve "kmosky efendileri de kendi yazdıklarını okumamış herhalde kısa süreli hafıza kaybı yaşamış biri olsa gerek" laflarından dolayı]) hâlâ dilemiyorsa bu saatten sonra dilenecek özrü kabul etmem. --Kmoksy (mesaj) 12:21, 26 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Hedda Gabler "mahkemeye git"vari şeyler yazan bu stand-up'çı arkadaşımıza benim diyeceğim bir şey yoktur", "sana o lafı söyleme hakkı vermez canlarım benim.", "şikayet ederken bile saldırı yapan insanoğlu." gibi kişisel saldırılara, nezaketsiz ifadelere Vikipedi'de yer yoktur. Kullanıcı sakinleşmesi ve kullandığı ifadeleri gözden geçirmesi için 24 saatliğine engellendi. Döndüğünde nezaket kurallarına uymasını rica ediyorum. Kullanıcı:Benvewikilerim hakkındaki kararı başka bir hizmetlinin ermesini rica ediyorum. --Khutuckmsj 13:38, 22 Haziran 2012 (UTC)

En önemli olanı, en baştan söylemek gerek. İşbu yazım, şikayeti kapatan nihai bir karar değildir. Şu anda buraya yazıyor olmam, bu şikayeti karara bağladığım anlamına gelmemektedir. VP:Ş prosedürünün tek bir hizmetlinin kararıyla işlemesinin yarattığı sorunlar nedeniyle böyle bir yola gidiyorum. Ben görüşümü ve karar önerimi söyleyeceğim. Diğer hizmetliler görüş belirtecek; bana katılacak ya da katılmayacak ve hangi görüşün baskın olduğunu böylelikle bulabileceğiz.

Çeşmede yazdıklarımdan ve tartışmanın taraflarının yorumlarını kuşa çevirmemden de anlaşılabileceği üzere, tartışmanın hemen hemen tüm katılımcılarının uygunsuz bir biçimde tartışma yürüttüklerini düşünüyorum.

Politikamız bakın ne diyor:

Adından her şey anlaşılıyordur sanıyorum. Köy Çeşmesindeki tartışmada ve buradaki şikayette, bu politikanın sayısız ihlalini bulmak mümkün ne yazık ki. Nihan, Takabeg, Hedda Gabler, Bermanya, Benvewikilerim, Kmoksy gibi birçok kullanıcı, bu politikayı ve Vikipedi:Nezaket politikasını ihlal etmiş durumda.

Yorumla ilgili politika, "ihlal edenler engellenebilir" der ama kesin ölçütler getirmez. O yüzden altı kişiyi birden engelleyelim mi? Lütfen Yorum bölümüne yazarak söyleyin. Üstelik bu kullanıcılardan bazılarının bu konuda öncül ihlalleri de olduğu için çok daha uzun süreli bir engelleme verilmesi gerekiyor engel olacaksa.

Bu politikaların amacı, kullanıcıların birbirleriyle yapıcı bir iletişimi sürdürebilmelerini sağlamaktır. Bunların ihlali durumunda ne olduğu, kontrolden çıkan Çeşme tartışmasından görülebilmektedir. İçerik yorumlarına bağlı kalınması halinde sağlıklı olabilecek bir tartışma, artık verim sağlaması imkansız bir hale geldi ve politikaların neden var ve gerekli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Tüm kullanıcıların engellenmesinin şu aşamada projemiz için açısından herhangi bir yararını görmüyorum. Ancak politikaları ihlal ettiklerinin de farkında olmalarını diliyorum. Elbette burada bireysel bir inisiyatif söz konusu. Başka bir hizmetli görüş bildirip "Engellensin" derse de politikalara uygun bir kararı savunmuş olacaktır.

Tartışma, halen etkin ve yıkıcı bir şekilde devam ediyor olsaydı, Nezaket politikasında önerilen kullanıcıları sakinleştirmeye yönelik engellemeler düşünülebilirdi; ancak bu yazımdan sonra tartışmanın bu verimsiz gidişat ile sürdürüleceğini düşünmüyorum.

Diğer hizmetli arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Ek: Metni yazdıktan sonra yollamak üzereyken Khutuck'un Hedda ile ilgili bir işlem yaptığını gördüm. Kendisine engelin kaldırılmasını ve birden fazla hizmetli görüşüne göre karar alma yoluna gitmemizi öneriyorum; ancak elbette engeli kaldırmak gibi bir zorunluluğu yok.

Vito Genovese 14:06, 22 Haziran 2012 (UTC)

Engeli kaldırdım, görüşümü üstte belirttim.--Khutuckmsj 14:31, 22 Haziran 2012 (UTC)

"içerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil". engelleme yerine bunun yüz kere okunup bin kere yazılmasını mı istesek.. o kadar karşılıklı ve zincirleme bir hâle gelmekte ki bu konu.. bütün katılımcıların bu ilkeyi yerle bir ettikleri açık. herkesi engellemektense "politikaları ihlal ettiklerinin de farkında olmalarını diliyorum" ben de. ama bunun işe yaramayacağına, tekrarlanacağına ilişkin kötümserliğim de şuracıkta duruyor. herkesin takkesini önüne koyup düşünmesini, bu yokuş aşağı toplu davranış biçiminin sonuçlarını, neye yarayacağını filan hesaplamasını öneriyorum. --kibele 22:20, 22 Haziran 2012 (UTC)

Yukarıda ve köy çeşmesinde yazılanların tümünü göz önüne aldığımızda belki de en üzücü olan, katılımcıların konuyu bırakıp kişisel yorumlar yapmaya başlamaları ve bunun karşılıklı bir hal almasının ardından hiçbir tarafın geri adım at(a)maması. Bu tür hararetli ortamlarda taraflardan birinin mutlaka yapıcı bir tutum sergilemesi gerektiği açıktır. Sözkonusu tartışmada ise kuralların tümüyle unutulduğunu, "sen yaparsan ben de yaparım" anlamına gelebilecek davranışların birbirini izlediğini, ihlale yol açan değişikliklerin getireceği yaptırımların umursanmadığını görüyoruz. Benzer kural ihlallerinin yeniden yaşanmaması adına, ilgili kişiler hakkında gerekli yaptırımın uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu hepimize Vikipedi'nin nasıl nezih bir ortam olması gerektiği konusunda yeni bir düşünme fırsatı sağlar. --Superyetkinileti 13:10, 23 Haziran 2012 (UTC)

superyetkin'in ifadelerinden yararlanarak.. 'yeni bir düşünme fırsatının' yaptırım olmadan gelişmesi dileğim sürüyor. ancak, aktif kullanıcıların "ihlale yol açan değişikliklerin getireceği yaptırımları umursamadığını da görüyoruz" ne yazık ki. kişisel yorum yaptıkları kesin olanlara gereken yaptırımı uygulamakta yarar var. --kibele 21:17, 24 Haziran 2012 (UTC)

 • Hizmetliler lütfen bir karar verir misiniz? Nihan olayı çirkinleştirmeye başladı. Gerçekten engelleyin beni süresiz filan. Yeter ki kulanıcı sussun. Rahatsız olmaya başladım ben. --— heddagabler 08:16, 26 Haziran 2012 (UTC)

Ne yazık ki, tartışma soğuyacağına giderek daha fazla ısınıyor ve yeni yorumlarla yeni KSY ihlalleri geliyor. Zaten, ihlal gerçekleştiren ve yukarıda ismini saydığım altı kullanıcının engellenmemesi yönündeki görüşüm de destek bulmadı ve görüş belirten diğer üç hizmetli, yaptırımın daha uygun olacağı şeklinde görüş belirtti.

Bu durumda yaptırım konusunda bir görüş birliğinin sağlandığı görülüyor. Uygun görülen işlemin yapılmasını rica ediyorum diğer hizmetlilerden; zira tartışma da verimli bir yönde ilerlemiyor. Kullanıcılarla konunun teatisine girdiğim için, böyle bir işlemi benim gerçekleştirmem uygun olmayacaktır.

Vito Genovese 08:24, 26 Haziran 2012 (UTC)

Yaptırımlar[kaynağı değiştir]

Yukarıda tartışılan konuda aşağıdaki yaptırımları uygulamaya aldım:

Topluluğun bilgisine. --Mskyrider ileti 12:39, 26 Haziran 2012 (UTC)


Kullanıcı:E4024[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

-- 1,2, 3, 4 --VP:KSY esc2003 (mesaj) 21:02, 27 Haziran 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Şikayet hakkımı kullanmadığım gibi savunma hakkımı da kullanmıyorum. --E4024 (mesaj) 21:05, 27 Haziran 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Lüzum yok bence. Konuşarak halledilebilecek şeyler, kullanıcının amacı katkıda bulunmak belli ki. İlgilenen olur mu bilmem ama şahsi görüşüm bu yönde. Yine de bir bilgilendirme yapılabilir üçüncü bir kullanıcı (tercihen hizmetli) tarafından.--RapsarEfendim? 21:07, 27 Haziran 2012 (UTC)

E4024, gerçekten özveri ve azami gayret göstererek katkı sağlamaya çalışan, iyi niyetli, çalışkan bir kullanıcı . Kendisine Vikipedi için yaptığı yararlı katkılarından dolayı buradan şahsım adına teşekkür ediyorum. Bu tür şikayetlerle özellikle yeni kullanıcıların şevk ve azimleri kırılmamalı, motivasyonları bozulmamalı diye düşünüyorum. Aksine, böyle durumlarda şikayet yerine o kullanıcıya yardımcı olmak, biraz daha ona anlayış göstermek Vikipedi için yapılacak en büyük katkı olsa gerek...--Eğitmen Mahmut (mesaj) 21:42, 27 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı bir kerede bu kadar söz söylemişse ve de konuşmayı reddediyorsa şikayetten başka çözüm yolu bırakmıyor. "Vandalizm kontrolü amaciyla calismasi gereken bir editör, sayfa icerigini gelistirmeye dönük bu yorumumu siliyor. Bence bu son eylem "vandalizm"i hatirlatiyor." ilk söyledikleri söz buydu önemsemedim ve açıklama getirdim ki zaten bunun hemen öncesinde "Editör bana yazmadigi icin dogrudan Hizmetliye gitmek zorunda kaldim." gerekçesiyle Vito Genovese'yi "hatalı" davrandığım konusunda haberdar etmişler. O sırada bahsi geçen maddede düzenleme yapıyordum. Zaten maddede düzenleme yaptığım esnada tartışma sayfasına ardı ardına iki yorum bırakıldı. Normal bir durum elbet ama kullanılan ifadelerin içeriği geliştirmeye yönelik olduğunu sanmıyorum (bkz:1, 2) ve geri aldım. "Tartışma sayfasında yaptığım açıklama için Bana "düzeltme" önermeden önce 60 günlük Vikipedi kullaniciligimda kac düzeltme yaptigima Kullanici Verilerinden baksaydiniz keske...". "Siz gösterdiğiniz şablonu daha iyi bulursunuz", "kendiniz koysaydınız" gibi gibi ifadeler kullanıcının benim yapacağım hiçbir açıklamayı kabul etmeyeceğini gösteriyor. Bahsi geçen maddenin haricinde Bülbül (şarkıcı) üzerinde değişiklik yaptıktan sonra aynı hassasiyeti göstermeyip kullanıcı değişiklik özetine "T. Vikipedi Azerilesiyor..." yazarak şu değişikliği yapmış. Bunu şikayet nedeni olsun diye söylemiyorum değil çünkü, tartışma sayfasının kullanımından bahseden kullanıcının böyle yapmasını ilginç buluyorum. "Konusma sayfalarindan iletisim kuramadigimiz icin buraya yazmak zorunda kaldim" demişler ancak ben kullanıcı sayfasına mesaj attığımda "Biraz gec kaldiniz. Keske vaktinde yazsaydiniz..." denildi ve ardından mesajı sildiler. Değişiklik özetinde görüleceği üzere benim tartışma sayfasında düştüğüm nottaki yazım yanlışına değinerek "Form sekil demektir. Siz de özen gösterin." gibi alaylı bir not düşmüşler. Şikayet etmekteki amaç benim açımdan kullanıcıya daha doğru düşünmeyi sağlamasıdır. Bu gibi durumlar için bunu bir cezalandırma olarak görmüyorum, istediğim bu değil. esc2003 (mesaj) 04:42, 28 Haziran 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Yahu neden birbirinizle konuşamıyorsunuz, anlamak mümkün değil... Dört mesajlaşma, sonra şikayet. Basit içerik anlaşmazlıklarını lütfen şikayet sayfasına taşımayın, üstteki bağlantılarda herhangi bir kişisel saldırı yok.--Khutuckmsj 09:49, 28 Haziran 2012 (UTC)
Nasıl karar veriyorsunuz çözemedim. Kişisel saldırı nasıl yok? Ayrıntılarıyla anlattım, bağlantılar var. Kendi aranızda çözün diyorsunuz da kullanıcıyla diyalog kurmak mümkün mü? Konu hakkında kullanıcıyı bilgilendirmemişsiniz. Benim o tartışma sayfasında kullanıcının mesajlarını silmem hatalı mıdır? Sildikten sonra ise benim işlemimi eleştirmek için yine aynı tartışma sayfasını kullanması doğru mudur, bir de üste çıkıp "sayenizde tartışma sayfası işgal ediliyor" demişler. esc2003 (mesaj) 12:57, 28 Haziran 2012 (UTC)
Saldırı yok, saldırı yok, burada sizin "Burada alay etmek maksatlı yazılar yazmak yerine daha yararlı olacaktır." yazıp İNOV ihlali yapmanızın ardından kullanıcı saldırı yapmamış, saldırı yok. Bu tür anlaşmazlıklarda tarafsız gördüğünüz üçüncü bir kullanıcıdan katılım isteyebilirsiniz.--Khutuckmsj 13:10, 28 Haziran 2012 (UTC)
İyi niyet ihlali? Kullanıcı, mesajlarını silmemi vandalizmi çağrıştıran hareket olarak tanımladı. Benim "alay etmek" sözü geçen mesajım bunun ardından. Lütfen olayı doğru takip edin. esc2003 (mesaj) 13:15, 28 Haziran 2012 (UTC)
Ek olarak: Saldırı yok olarak gösterdiğiniz ilk iki mesaj bana yazılan mesajlar değildi. Bunun için çok mantık yürütmeye gerek yok. Kullanıcı o mesajları silmemin ardından belirttiğim sözleri söyledi. Bir hizmetliye şikayet etti. İkimiz arasında çözüm bulmayı imkansızlaştıran kullanıcının kendisi. Hizmetliye, cevap yazmadı deyip giden de geç kaldın deyip mesaj sayfasından mesajlarımı silen de aynı kişi. Bunları defalarca yazmak zorunda değilim. Her şey yukarıda yazıyor. esc2003 (mesaj) 13:34, 28 Haziran 2012 (UTC)

Kullanıcı:Yabancı[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj%3AHomonihilis&diff=11478255&oldid=11469733

homonihilise yazdığım mesajı herhangi bir hakaret içermemesine rağmen silerek görevini kötüye kullanmıştır. gerekeninin yapılmasını rica ediyorum.88.241.206.66 17:51, 14 Temmuz 2012 (UTC)

İlgili yorum kişisel saldırı olduğu için olağan bir geri alma işlemi söz konusu. Dolayısıyla gereken herhangi bir işlem yoktur.--Vito Genovese 18:14, 14 Temmuz 2012 (UTC)
Ben de küçük düşürücü, aşağılayıcı ve itibar zedeleyen her türlü söz, yakıştırma veya davranışın hakaret kapsamında olduğunu hatırlatayım. İlle "sövmek" gerekmez. Utku Tanrıveremesaj 18:30, 14 Temmuz 2012 (UTC)

[...] ne adam gibi tartışma yapılabiliyor ne de başka bir şey. bırakın da homonihilis cevap versin bana. çok abartıyorsunuz size verilen basit görevi.88.241.206.66 14:04, 15 Temmuz 2012 (UTC)

Kişisel saldırınız çıkartıldı. İletişim kurmak için kişisel saldırıya başvurmanıza hiçbir zaman izin verilmeyecek. Lütfen tekrarlamayın. Homonihilis ile kurallar dahilinde iletişim kurmak isterseniz, mesaj sayfası olduğu yerde durmaktadır. Kaldı ki, Homonihilis ile iletişim kurmanızı sağlayacak şey, buraya başvuruda bulunmanız değildir.
Vito Genovese 14:17, 15 Temmuz 2012 (UTC)

bak hala aynı hareketler. abicim en ufak bir eleştiriyi bile kaldıramıyorsunuz hemen "kişisel saldırı" bahanesine sığınıyorsunuz. iki laf ettirmiyorsunuz. [...] bak şimdi buna da saldırı dersiniz. şaşırmam açıkçası.88.241.206.66 18:48, 15 Temmuz 2012 (UTC)

İlgili politika, Türkçe okuma yazma bilen herhangi bir kişinin rahatlıkla okuyup anlayabileceği bir biçimde hazırlandığı için, neyin kişisel saldırı olduğu konusunda fikirlerine katılmam mümkün değil. Sayfayı tekrar okumanı öneririm. Tekrar, tekrar, tekrar...
Ayrıca buradaki işimiz bitti sanıyorum. Yabancı açısından bir ihlal söz konusu değil; Homonihilis'in mesaj sayfası iletişim kurmak isteyen herkese açık.
Vito Genovese 10:08, 17 Temmuz 2012 (UTC)
 • Mesaj sayfamdaki söz konusu yorum, açık biçimde benim kötü niyetli davrandığımı ima ediyordu, dolayısıyla kaldırılmış olmasından dolayı memnunum. Bu "cevap", yorumu yazan kişi için yeterli midir bilmiyorum ama Yabancı tam da yapması gerekeni yapmıştır. Ayrıca, bu tür kişisel saldırı mesajlarını, hizmetli olsun olmasın her kullanıcı gördüğü anda kaldırmalıdır ve kaldırır da. Bunun hizmetlilikle, dolayısıyla da "görevle" yani "görevi kötüye kullanma" ya da "verilen görevi abartma" ile bir ilgisi yok. Bu şikayeti yapan kişi sanırım hizmetli görevleri ve yetkileri konusunda pek bilgili değil. İsterse bu konuda kendisine yardımcı olabilirim, bilgim çerçevesinde ne görevdir ne değildir anlatabilirim. Ayrıca kendisine, Vikipedi'yi daha iyi tanıması ve katkılarını daha kolay gerçekleştirmesi için kayıt olmasını da öneriyorum. Kayıtlı kullanıcı olmanın faydalarını şurada görebilir. İyivikiler... [ho? ni!] 17:24, 17 Temmuz 2012 (UTC)

"İlgili politika, Türkçe okuma yazma bilen herhangi bir kişinin rahatlıkla okuyup anlayabileceği bir biçimde hazırlandığı için..."

En ufak eleştiriye bile "kişisel saldırı" kılıfı uydurulacaksa... Sen de bana hakaret ediyorsun. Alenen "salak" diyorsun. Ama ben "kişisel saldırı" diye birşeyin arkasına saklanıp ağlayacak değilim. Zaten ağlasam da farketmez. Burada hizmetlilerin birbirini "kolladığı" ortada. Bir süre önce bir hizmetli bana e-posta yolu ile ana bacı söverken neredeydiniz? O hakaretlerin ekran görüntüsünü alıp buraya koyduğumda engellendim ve yaptığım değişiklik de kayıttan tamamen silindi. yani geri alma falan mümkün değildi. Faşizan bir yönetim hakim bu sitede. Yazık. Böyle böyle kaçırıyorsunuz insanları buradan... Sonra da "Vikipedi'ye katkı yapın!"... Küfürleri et et, sonra da kullanıcı bekle.88.241.245.67 16:25, 18 Temmuz 2012 (UTC)

 • Başka ortamlarda yapılan yazışmaların Vikipedi'ye taşınmasının yasak olduğunu bilmiyorsunuz demek ki. Vikipedi'nin asıl amacından sapmamak gerek... Utku Tanrıveremesaj 16:44, 18 Temmuz 2012 (UTC)

Evet Vikipedi'deki hizmetlilerin amacı kullanıcılara küfür etmek zaten değil mi? Sen çok iyi biliyorsun herhalde kuralları. Söyle o zaman bana edilen küfürlerin hesabını kim verecek? Size edilen herhangi bir lafta ağlamayı biliyorsunuz. Ama bana ana avrat sövülmesi kurallar dahilinde. İlgili kişi de başka bir ortamdan değil, Vikipedi üzerinden e-posta atmıştı. Utku, bir hizmetli e-posta üzerinden sana küfür yağdırsa ne yapardın çok merak ediyorum.88.241.245.67 19:19, 18 Temmuz 2012 (UTC)

Kullanıcı:Bilnur[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bets10 linkli konu bir şirkete aitttir ve http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1:Bilnur kullanıcı isimi sürekli alttan link ekleme yapmaktadır.Bu imzasız yazı 188.119.32.169 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sitenin oluşumun resmi sitesi olmadığı açık olduğu için, bağlantının eklenmesinin makul bir işlem olması söz konusu değil görünüşe göre. Kullanıcı, hakaret ve 3 geri dönüş ihlallerinin birleştirilmesi sonucunda 48 saatliğine engellenmiştir.--Vito Genovese 10:06, 17 Temmuz 2012 (UTC)
Maalesef aynı düzenlemeleri yapmaya devam edecektir . Makul olan eğer böyle bir işlem sözkonusu olabiliyorsa ilgili sayfayı düzenleme yetkisinin elinden alınması olmalıdır. Teşekkürler...Bu imzasız yazı 188.119.32.169 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullanıcı:BetelgeuSeginus[kaynağı değiştir]

Köy Çeşmesi'nin 11547579 ve 11547581 sürümlerinde iznim olmadan kişisel bilgilerimi (adım, soyadım, resmim) açıklamıştır. Kullanıcının kişisel bilgi ihlalinden süreli engellenmesini ve söz konusu sürümlerin silinmesini talep ediyorum.

VP:EP'nin ilgili maddesi:

7- Kullanıcıların kişisel bilgilerini kişilerin onayı olmaksızın yayımlamak - Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini ondanlardan izinsiz yayımlayan kullanıcılar, olayın boyutu ve önemine göre hizmetlinin uygun gördüğü bir zaman dilimi için, sınırsız dahil, engellenebilirler. --Khutuckmsj 08:06, 23 Temmuz 2012 (UTC)

Yorum Yorum Adınız, görüntünüz zaten biliniyor. Daha önce adınız köy çeşmesinde Vikipedi buluşması için yapılan yorumlarda geçti. İsteyen buradaki birkaç fotoğrafınıza erişebiliyor hala. Gerekçe uygun değil. Mesela anonimliğini koruyan, buna azami önem veren Kibele'nin kimliğini açıklamak bu ihlale örnek olurdu. esc2003 (mesaj) 09:25, 23 Temmuz 2012 (UTC)

Adımı açıklamak sadece benim karar vereceğim bir davranıştır, daha önceden yazıp yazmamam bir şey ifade etmez. Kullanıcı kişisel bilgilerimi iznim olmadan Vikipedi'de yayınladı, iki kişi arasındaki konuşmayı bana sormadan çeşmeye taşıdı, haberleşme gizliliğini ihlal etti. Politikalara aykırılık bir yana, yaptığı kanunen suç ama hukuki yollara başvurmayacağım. Sadece Vikipedi politikasının uygulanmasını istiyorum. "Adınız, görüntünüz zaten biliniyor" demek, kendi isteğiyle sevişen birine tecavüz etmeyi meşru kabul etmek gibi. --Khutuckmsj 11:09, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Hakkınızda kullanıcı tarafından nasıl bir yorum yapıldığını, adınızın hangi amaçla ne şekilde dile getirildiğini bilmiyorum ancak "...kendi isteğiyle sevişen birine tecavüz etmeyi meşru kabul etmek..." şeklinde bir benzetmeyi durumla bağdaştıramıyorum. Daha önce yorum yapanlar sizin onayınızı alıp mı adınızı yazabildi? esc2003 (mesaj) 11:33, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Evet. Nazif İlbek sözlü onayımla adımı yazdı.--Khutuckmsj 12:57, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Ntvmsnbc'de çıkan haberde adınız yazıyorken anonimlikten bahsetmeniz garip geliyor. Gerekmediği sürece gerçek adınızın belirtilmesinden rahatsız oluyorsanız bunu söyleyebilirsiniz, kullanıcılar da buna uyar ama ortada açıklanan "gizli bilgiler" yok. esc2003 (mesaj) 13:32, 23 Temmuz 2012 (UTC)
İki kişi arasında kamuya açık olmayan alanlarda geçen her türlü iletişim tüm ülkelerin kanunlarına göre gizli bilgidir.--Khutuckmsj 14:59, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Evet, bu söylediğinizde haklısınız. Kullanıcı konuşma kayıtlarınızı dosya olarak Vikipedi'ye yüklemiş(sonrasında hemen silinmiş). Ancak adınızın açıklanması(ki buna açıklama da denilemez zaten gizli değildi) aynı duruma yol açmıyor. Kimliğin ifşa edilmesi önemli bir suç olurdu, özel görüşmeleri yaymak da öyle ancak benzerini daha önce hizmetli seçiminde bir hizmetli yapmış, daha sonra ise bu sürümleri istek üzerine gizlemişti. Şikayet edilmemiş ve ceza da almamıştı. İçinde bulunduğumuz duruma bağlı olarak bu da benzer şekilde değerlendirilebilir. esc2003 (mesaj) 16:29, 23 Temmuz 2012 (UTC)
Mantıklı, haklısınız. Yine de kullanıcının iletişim gizliliğini ihlal ettiğinde hemfikiriz, ki bu yaptığının kural ihlali olduğunda da hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.--Khutuckmsj 17:42, 23 Temmuz 2012 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Tamam kütük, haklısın ama o anda o yazıyı görünce... "(...)"... Düşün yani.—Betelgeuse-Seginus 09:01, 24 Temmuz 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Şikâyet haklıdır, özel mesajlarda yazılan hiçbir içerik, yazan kullanıcı istemedikçe kesinlikle vikipedi ortamında yayımlanmamalıdır. Ancak kullanıcının mevcut yasayı bilmemesi ve sonuncunda da yaptığı hatayı kabul etmesi sebebiyle çok ağır bir yaptırıma gitmek gereksiz olduğundan engelleme politikasının 7. maddesine dayanarak kullanıcıyı 2 günlüğüne engellemeyi doğru bulup, kullanıcıyı kişisel bilgilerin gizliliği konusunda daha hassas davranmaya davet ediyorum.--вяí¢αи76ileti 09:35, 29 Temmuz 2012 (UTC)

Esc2003[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Esc2003 (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Başka konuları açmanızı acizlik göstergesi olarak görüyorum sözündenki "acizlik göstergesi" lafını KSY gereği gizledim fakat geri aldı. Ben de Superyetkin'e bir mesajla bildirdim, peşinden Yavuz hırsız ev sahibini bastırır biçiminde ikinci KSY ihlali yaptı. Daha önce de başka bir sayfada TBA'dan bahsedebilecek biri değilsiniz. Hakkımdaki yaptığınız eleştiriler sizin için uygun biçiminde yaptığı KSY ihlali bir hizmetli tarafından gizlenmişti. En azından Kmoksy'nin silinsin gerekçesinden daha anlaşılır diye biçiminde daha önce yaptığı yorum VP:İÜYYKÜD ihlalidir. --Kmoksy (mesaj) 15:28, 28 Temmuz 2012 (UTC)

 • EK: Biraz önce Köy çeşmesine yaptığınız şu değişiklikten sonra sizin Kullanıcı:Amadoni ile Kullanıcı:Yolcular ile aynı saldırı yöntemlerini kullandığınızdan artık adım gibi eminim. Amadoni ile Yolcular ve anonim adresli diğer kuklaları gibi davranıyorsunuz. Onlar da kendi şahsi sitemden maddelerin tartışma sayfaları ile benim sayfama aktarma yapıp şahsıma alenen saldırıyorlardı. Köy çeşmesine yaptığınız yorumlarla birlikte sabahtan beri şahsıma yaptığınız saldırılar (#2-Karşıtlık ve rahatsızlık vermek politikasına göre de engellenmenizi gerektirecek kadar ağır ifadeler içeriyor. Köy çeşmesindeki ifadeleri beni topluluk önünde küçük düşürmeye yönelik bir yıldırma hareketidir --Kmoksy (mesaj) 18:27, 28 Temmuz 2012 (UTC)
 • Cevap CevapDenetçiler bunu ortaya çıkaracaktır. Hiçbir korkum yok. Sizin yaptığınız Vikipedi kuralları gereği büyük suç.(Not: Köy çeşmesinde bildirdiğim durumun sorun olmadığı belirtildi) Sıkışınca bana iftira atıyorsunuz. Devam edin hiçbir şey elde edemeyeceksiniz. esc2003 (mesaj) 17:05, 28 Temmuz 2012 (UTC)
 • Şikayet nedenini sürekli genişlettiğinizi görüyorum. Köy çeşmesinde bunların aynısını söylüyorsunuz. Ben cevaplarımı orada veriyorum. esc2003 (mesaj) 04:07, 29 Temmuz 2012 (UTC)
  • EK: Beğenmediği tartışma sayfalarını, içeriği geliştirmeye yönelik olduğu apaçık ortada iken, ısrarla "sil" etiketi eklemesine sessiz kalmayınca, bir hizmetlinin mesaj sayfasına benden için Konu dışına çıkıp fitili ateşliyor kişi diyor ve ısrarla içerik üzerine değil kişiler zerine yorum yapıyor. Şahsıma karşı açıkça bir tavır içerisindedir ve ben bu durumdan hoşlanmadım --Kmoksy (mesaj) 08:40, 30 Temmuz 2012 (UTC)
Benim tartışma sayfaları üzerinde yaptığım değişiklikler bilinmektedir. Gereksiz olanlar yanında sohbet, şakalaşma veya kişiler arasında olan tartışmaları sildiğim görülmüştür. Kimi zaman bu tepkiyle karşılanmıştır (bkz: [21], 23 istenildiği vakit daha da çoğaltabilirim örnekleri). Daha önce Superyetkin'e danışarak maddelerin tartışma sayfalarının arşivlenenleri üzerinde silme yapılıp yapılmayacağını sordum ve karşılığında olumlu yanıt alınca da bunu gerçekleştirdim. Şablon meselesine gelince ilk olarak Superyetkin'den silmesini istedim(zamanlamayı doğru takip edin) Vito Genovese'ye köy çeşmesindeki yorumundan sonra ileti gönderdim. Nedeni ise kendisi zamanı olmadığını, bunun için de meseleden tam olarak haberdar olmadığını belirtti. Ben de olayın başlangıç yerini gösterdim. Sil şablonu gereksiz yere kullanıldı madem hizmetliler gereğini yapar(yani silmez) olmazsa yine tartışılır dedim siz ısrarla şablonu çıkarttınız. Sayfanın neden silinmesi gerektiğini defalarca söyledim, umursamadığınız o sözlerimi buraya yine yazayım. "...Ben mesajı size gönderdim, izin verin tartışma sayfasını ne zaman kullanacağıma kendim karar vereyim. Tartışma sayfalarının iki kullanıcının fikir alışverişi yaptığı yer olarak kullanılmasına karşıyım. Bir sorun varsa topluca görüş alınır. Ben öncelikle sizinle iletişime geçmeyi uygun gördüm.." Bundan sonrakilere bir daha cevap vermeyeceğim bilginize. esc2003 (mesaj) 09:29, 30 Temmuz 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

(bkz: Tartışma:Hertevince) -- esc2003 (mesaj) 15:36, 28 Temmuz 2012 (UTC)

Superyetkin o değişikliği benim gönderdiğim şu mesajın sonrasında adil olmak adına yaptı ve beni de uyardı. Benim alenen bir kişisel saldırı yapmam ve bir hizmetlinin müdahale etmesi söz konusu değil. İfademe gelecek olursak gazetede savcılığın olayı kapatmaya çalıştığı söyleniyor demişim. Siz de "Vikipedi tarihçilik oynanacak bir çocuk bahçesi değil", "kimse tarihçiliğe soyunmasın" demişsiniz. KSY'yi, TBA'yı siz yapıyorsunuz dolayısıyla da kurallardan bana bahsedecek durumda olmadığınızı söylüyorum orada. İsteyen buradan hepsini okur. Rapsar o tartışmada "kalsın diyenlere katılıyorum" gerekçesini sunup kalsın oyu verenlere sürekli "gerekçe sunmadınız", "gerekçe"... diyordu ve sizin şu ifadelerinizi: ""Savaş dönemi" propagandalarını hatırlatıyor. Vay be! fiyatı (600.000 TL, 10 DM, 5 USD ile satılmıştır) bile verilmiş." gerekçeden saymasını yadırgadığım için onun kullanıcı mesaj sayfasında belirttim. SAS sayfasını kullanmak istemedim açıkçası. (bu arada kullanıcı mesaj sayfası nasıl VP:İÜYYKÜD oluyor?). İtiraz edilmesi gereken gerekçe bu olmalıydı. Bu arada geçmişten sürekli örnekler vermenizi anlamadım. O süreçte yapılan SAS'ta herkes bir şey söyledi. Gergin bir ortamdı ve sonrasında siz dahil birden fazla kişiye engel verildi. O kısa süre ve son iki gün haricinde sizinle olan hiçbir diyaloğum olmadı. Size kastım varmış gibi bir tablo çizilmesin. esc2003 (mesaj) 15:54, 28 Temmuz 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Standart notumu düşerek başlayayım. Buraya yazacaklarım hizmetlilerden biri olarak görüşümdür. Başka hizmetli bir ihlal/engel değerlendirmesinde bulunmazsa, şikayetin kararı olarak düşünülebilir. Değerlendirmede bulunan olursa da, genel görünüme bakılır.

Şahsi kanaatimce karşılıklı kişisel saldırılar barizdir. Ancak engelleme uygulanması gerektiğine inanmıyorum. Üzerinden bu kadar süre geçtikten sonra özellikle. 1 ay önceki ihlaller için şimdi 24 saat (ya da ne kadarsa) engel verilse ne olacak verilmese ne olacak?

İki kullanıcıdan da bu konuya dikkat rica ediyorum.

Vito Genovese 08:10, 23 Ağustos 2012 (UTC)


BUNU KABUL ETMİYORUM; "karşılıklı kişisel saldırılar" ne demek? Ne yapmışım ben?

Şahsıma alenen yapılan aşağıdaki laflar yenilir yutulur laflar değil:

"Gizli Reklam ve Karalama" konusundaki yorumlarda kişisel saldırılar görüyorum, Kmoksy. Kişiler hakkında değil olumsuz yorumlarda bulunmamız gerekiyor, malum. Ayrıca Yolcular benzetmesinin de hiç de şık olmadığını belirtmek isterim.
Yanlış da anlaşılmasın. Esc'nin kişisel saldırıları çok daha ağırdır. Onunki kadar ağır ifadelerinin olmadığı konusunda sana katılırım kesinlikle. Bir engel verilecekse, eşit şartlarda (yani konuyla ilgili geçmişte alınmış engellerin olmadığı ya da eşit düzeyde olduğu varsayımıyla) Esc'ye daha fazla engel verilmesi gerekir. Ancak aşağıda da belirttiğim gibi, engelden yana değilim.
Vito Genovese 10:12, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Cevaplarını yukarıda verdim zaten. "Şahsıma alenen yapılan aşağıdaki laflar yenilir yutulur laflar değil" benim de sizin hakkında aynı şeyi düşündüğümü bilin. "Konu dışına çıkıp fitili ateşliyor kişi" tartışmanın bu hale gelmesini başlatan yeri gösteriyorum. Ne alakası var kişisel saldırıyla? Bu mesaj şikayet sonrası yazılanlardan. Yukarıda da zamanlamayı doğru takip edin diye belirttim zaten. Gerçekten boşuna mı yazmışım yukarıdakileri. Gizli reklam olduğunu ciddi olarak düşündüm ve bilgilendirmek istedim. Eğer kural gereği böyle olsaydı bile bunun şikayete etki etmesi söz konusu olamaz. Şikayet edeni saf dışı bırakma söylemi gerçekdışı. Köy çeşmesinde bir kullanıcı bu tarz söylemlerde bulunmuştu. Durumun sandığım gibi olmadığını görünce de sözlerimi geri aldım. Daha ne istiyorsunuz? Sizinle en ufak diyaloğum olmadı bundan sonra da. Öğrendiğim bu bilgi sonrası hizmetlilerden birini yaptığı hatalı işlemden dolayı uyardım ve işlem geri alındı. Şikayet karara bağlanmış, itirazınızı yapmışsınız sonrasında da mesaj sayfasındaki etno-sentrik kukla başlığı altında bulunan mesajdaki bir cümleyi kalın harfli yazıya çevirmişsiniz. Kendinizce bir şey mi ima etmeye çalışıyorsunuz? Sürekli kuklacılıkla itham etmeniz artık sıkıcı olmaya başladı. Buna devam etmeniz durumda sizi şikayet edeceğimi şimdiden söyleyeyim, beni taciz etmekten vazgeçin. Atasözünden önce size "...suçunuzu karşıdakine yansıtma oluyor" demiştim. Beni hizmetliye şikayet edince atasözü yazdım. "Hem suçlu hem güçlü" deseymişim bu kadar sorun olur muydu bilmiyorum.
Vito Genovese, "Esc'nin kişisel saldırıları çok daha ağırdır. Onunki kadar ağır ifadelerinin olmadığı konusunda sana katılırım kesinlikle. neye dayanarak bu cümleleri kurdunuz? Hangi kuralı ihlal ettim? Eğer benim sözlerimle ilgili bu ifadeleri kullanacaksınız olayı detaylı olarak incelemiş olmanız gerekiyor. Madem bu kadar ağır sözlerim engel verilmemesini merak ettim doğrusu? esc2003 (mesaj) 10:41, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Pardon Esc; Zohak'ın şikayetine yorum yazarken bu yorumu görmemişim. Mesaj atıp hatırlattığın için teşekkür ederim.
Şimdi durumun çok bariz olduğunu düşündüğüm için biraz şaşırdım açıkçası yorumuna. İfadelerinde kişisel saldırı bulunmadığı görüşünde misin? Yani elbette açıklarım nerede neyin ihlal olduğunu da; şaşırdım sadece.
Vito Genovese 12:19, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Ben kişisel saldırı yapıp yapmadığım konusunda bir şey söylemedim. Siz nasıl oluyor da benim sözlerimin daha ağır olduğunu söylüyorsunuz? Merak ettiğim budur. "Ağır söz" olarak muhtemelen kullandığım atasözünü göstereceksiniz. Bunun dışında bu ifadenizi doğrulayan sözüm yok. Başından beri kuklacı deyip duruyorlar. Son katkılarına bakın kullanıcının, özenle şu cümleyi kalınlaştırmış. Durum her ne kadar gülünç olsa da artık sıkıcı olmaya başladı. esc2003 (mesaj) 13:43, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Kmoksy'nin yazdığıma itiraz ettiğini yazdığı yorumunda yer verdiği üç örneğin her biri, Kmoksy'ninkilerden çok daha ağır kişisel saldırılar, Esc. Sorunun karşılıklı bir sorun olduğunun farkındayım ama daha önce de diğer hizmetlilerin görüşleri sonrasında birkaç kullanıcıya birden saldırıların ağırlığına göre engellerin verildiği zaman olduğu gibi "Engel verilmesin" görüşüme bu görüşümün konusu olan kullanıcılardan gelen çıkışlara neden bulamıyorum. Sen de "Madem bu kadar ağır sözlerim engel verilmemesini merak ettim doğrusu?" demişsin mesela. Engel verilmesini mi tercih ediyorsun? Yani genel olarak ikiniz de engel alsanız, bu süreçte elde edilen sonuçtan daha mı memnun kalacaksınız?
Msky'ın da altımda yazdığı gibi; aranızda sürekli bir gerilim olduğunu görmek zor değil. Önce de örnekleri görülmüş bu gerilimin. Bu noktada benim de ikinizden ricam; kendinizi katkılarınıza vermeniz ve bu anlaşmazlığı arkanızda bırakmanız.
Vito Genovese 20:00, 23 Ağustos 2012 (UTC)
Üç haftadır konuşmuyorum zaten kullanıcıyla daha öncesinde de konuştuğum biri değildi. Bugün kararla ilgili ikinizin yorumunu görünce cevap vermek zorunda hissettim. Olayın daha öncesi diye bir şey yok. Haddini aşan bir yoruma verdiğim cevap söz konusuydu. En son tartışmada, sürekli olarak benim adımı kuklacıyla birlikte anmamalarının gerektiğini, bu yaptığının yanlışlığından bahsettim. Kendisi ise "Zini Gediği Katliamında bana dediğin saldırı içeren ifadelerini hatırlatırım." diyor. Bu ne şimdi? Konuyla alakası var mı? "Bana bir şey diyemezsin sen de bana şurda şunu demiştin" demektir bu. Tartışma sayfasının silinmesini isteme sebebim bahsettiğim gerekçeden ötürüdür. Yoksa kalsın hiç sorun değil. Okuyanlar bana hak verecektir zaten. Köy çeşmesinde reklamla ilgili bahsettiğim konuda ciddiydim. "Siteme ve gerçek adıma çamur atıldı" demişler de ben hiç kullanıcının gerçek adını söylemedim ki. Kendisi tartışmayı noktaladığım yerde açıklamış. Ayrıca şu "Ben etnik olarak Gürcistan kökenli Ahıska Türküyüm. Taner Akçam da Gürcistan Ahıska kökenlidir. Esc2003'ün mesaj sayfasında yazdığına göre annesi Gürcistan'daki Azerbaycan Türkleri'nden. Her üçümüzün de ortak noktası Gürcistan." gereksiz bilgi niye verildi hala anlayabilmiş değilim :) Söyleyeceklerim bu kadar. Kullanıcıya benzer şekilde cevap vermemin yanlış olduğunu kabul ediyorum. Ancak daha çok hatalı tutum sergilediğim yönündeki görüşe katılmıyorum. Ayrıca yukarıda iki kez paylaştım. Kullanıcı mesaj sayfasında bulunan etnosentrik kukla başlığı altında yazdıkları mesajın bir cümlesini(Demekki başka bir isim altında hâlâ vikipedide) durup dururken, buradaki itirazının ardından kalın yazıya çevirdiler. Bu bir sataşmadır. Benim köy çeşmesinde belirttiğim durum madem yanlış bu çok daha yanlış. Elinde kanıt var mı? Elbette yok. Daha fazla uzatmayacağım, itirazım yorumunuza idi. İyi çalışmalar. esc2003 (mesaj) 22:01, 23 Ağustos 2012 (UTC)
 • vito'ya üzerinden "bu kadar süre geçtikten sonra" derken katılacaktım ancak yukarıda hâlâ devam eden bir karşıtlık olduğu bâriz. Kısa süre içinde bu karşıtlığın çözülmesi zor gibi görünüyor. Her iki kullanıcıyı da artık bu konuda, ve birbirleri ile başka bir yorum yapmamaya davet ediyorum. Enerjinizi bu şikâyet sayfasında harcamak yerine değerli katkılarınıza devam etmenin sizi daha çok rahatlatacağına da eminim. Lütfen artık daha fazla uzatmayın. --Mskyrider ileti 14:08, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:Aytactm[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Şablon:Aytactm

Evet bu benim :), üyeliğimin silinmesini istiyorum, hiç bir faydam yok zaten. Kendi başıma yapamadım, yetkililerden rica ediyorum, üye olmak istemiyorum, saygılar. --Aytactm (Aytactm) 23:07, 22 Eylül 2012 (UTC)

Üyelik silme gibi bir özelliği yok MediaWiki yazılımının. Bu gibi istek sahiplerine, hesaplarını kullanmayı bırakmaları öneriliyor.--Vito Genovese 14:04, 30 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Zohak[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Zohak (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

İlk kez şikayet sayfasını kullanıyorum umarım bir daha kullanmam zira pek hoşlandığım birşey değil ama maalesef durum bu noktaya geldi. Sözü edilen kullanıcının mesaj sayfası incelendiğinde sayısız uyarı mesajı aldığı ve fakat hiçbirine uymadığı görülecektir. Bu kullanıcının Vikipedi'ye çok ciddi zararlar verdiğini düşünmeye başladım. Katkıda bulunduğu maddeler genel itibariyle dini konular. Göz atınca geçmişte yazılmış düzgün ve düzenli maddelerin blog ve ne olduğu belirsiz kaynaklardan alıntılanan bilgilerle tahrife uğradığını üzüntüyle izliyorum. Şuradan son katkılarını görebilirsiniz. Kendisine tatlı dil ile yapılan hiç bir uyarıya aldırış etmeden defalarca sayfaları geri alıyor yahut içeriklerini boşaltıyor. Maddeleri ansiklopedik olmaktan çıkarıyor. Örneğin şurada oruç sayfasında "Sıcak mevsimde oruç" şeklinde bir alt başlık ekleyip akşam gazetesinin aşırı sıcakta oruç tutmak caiz midir türünden magazinsel haberlerini ekliyor. Şurada telif ihlali açık olarak belirtilen maddeyi ısrarla ihlal yoktur diyerek geri alıyor. Şurada eklediği özgün bilgi için kaynak istendiğinde "konunun anlaşılması için ekstradan bilimsel literatüre ihtiyaç bulunmuyor" şeklinde cevap verebiliyor.

Bunlar tabi yazabildiklerimin çok az bir kısmı. Kullanıcın geçmiş editleri incelenince maddelerde oluşan zarar maalesef gözlemlenebiliyor. Bu konuda çok fazla sayıda gerek ben gerek diğer kullanıcılar tarafından tatlı ve yapıcı bir dille uyarılmasına rağmen bu tutumuna devam etmektedir. Bunun artık vandalizme vardığını düşünüyorum zira bu verilen zararları tekrar düzenlemek ve geri almak çok vakit kaybı herkes için. Bu konuda topluluğun da fikri önemli. Kolay gelsin. --Benvewikilerim (mesaj) 11:43, 3 Ağustos 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Söz konusu kullanıcı takıntılı ve suçlayıcı bir şekilde katkılarımı engellemeye çalışıyor. Said Nursi maddesi için yaptığım akademisyem ve ilahiyatçı görüşlerini veren eleştirel katkılar bunun başlangıcı idi (gerekçesiz ret), İbrahim maddesinde ibrahim’in ateşe atılması ile ilgili, tamamen anlatımı bozuk, mistik bir paragraf tarafımdan ansiklopedik, hikâyenin farklı yönlerine de bağlantılar verecek şekilde düzenlendi (gerekçesiz ret), Midraş maddesi farklı kaynaklara atıf yapılarak geliştirildi. Başlangıçta benim tarafımdan kutsal metinlerin telif haklarına konu olamıyacağı düşüncesiyle kaydedilen, ancak telif hakları açısından kusurlu sayılması da mümkün olan kısım uyarı üzerine düzeltildi. Buna rağmen benim eklemediğim bir cümle yüzünden kendisi tarafından haksız şekilde suçlanmaya devam edildim. Defalarca kontrol ettim bu cümleyi, ben mi eklemişim diye, hayır. Bunun üzerine maddeyi baştan sona yeniden yazarak kaydettim. Hakkımdaki diğer iddiaları da boş iddialardır. Katkılarımı değerlendiren ve onaylayan diğer editörlerin de çok iyi bildiği gibi anlatım bozuklukları, kelime, harf hataları, geçmişte gözden kaçmış ancak okuyucuyu rahatsız edecek her türlü kozmetik problemler üzerinde çalışmayı seviyorum. Görsel unsurlar ekliyorum. Bu arada tekrarların ve ansiklopedik değer ifade etmeyen bölümlerin kaldırılması veya birleştirilmesi kendisi (yalnızca kendisi) tarafından maddelerin içini boşaltmak olarak değerlendirildi. Katkılarım’dan incelenebilir, hemen hepsi onaylanmış olarak duruyor, yerlerinde.Zohak (mesaj) 12:34, 3 Ağustos 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • 4-5 saattir kullanıcının Benvewikilerim ile yaşadıklarını uzaktan seyretmekteydim. Bu konuda Benvewikilerim'e katılıyorum, kişinin mesaj sayfasını incelediğimizde açılan konuların hep "eksik kaynak, vandallık vb." ile ilgili olduğu görülmektedir. Bu şahsa Benvewikilerim uyarıda bulunmuş ancak kişi kendinden emin bir tavırla kendi yaptığının doğru olduğunu kabullendirmeye çalışmıştır, kullanıcının "uzun bir süreye ihtiyacı olan vandal" kategorisinde olduğunu düşünüyorum, bu uzun süre sonrası umarım bu kullanıcı yaptığı eylemlerden vazgeçer. Raksidelic (mesaj) 12:20, 3 Ağustos 2012 (UTC)
 • Bence bir sorun yok. Oruç konusunda akşam gazetesinden magazinsel bilgi eklemiş demişsiniz mesela, buna baktım telif ihlali yok. Oruç için bir not olarak düşülebilir. Diğer konularda peygamberin çocukları vb. ifadeler içinse değişiklik geri alınmadan önce maddenin tartışma sayfasında tartışılması gerekir. Yazılarda VP:TBA ve doğrulanabilir kaynaklara dikkat edilirse bir sorun yok. Geri almadan önce bu tip konularda tartışma sayfalarında tartışma olması gerekir. Bence şu anda incelediğim kadar engel gerektirecek bir drum yok.Kolay gelsin. --Boyalikus (mesaj) 12:41, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Zilan maddesinde verilmiş onlarca gazete haberini, köşe yazısını kabul etmeyen nihan bunu kabul ediyor. Not düşülsün. Benvewikilerim (mesaj) 12:46, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Evet kesinlikle not düşülsün, tartışma sayfalarında kocaman kocaman yazılar yazdım ben, ne olduğunu neden itiraz ettiğimi anlatmak için. Tartışma bile yapmadan geri almadım bir şeyleri. Yeni kullanıcıları ısırmak alışkanlığım değildir. Ayrıca bu yaptığınızı VP:KSY olarak görüyorum. Kolay gelsin. --Boyalikus (mesaj) 12:52, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Kullanıcının mesaj sayfasındaki sayısız uyarı mesajını inceleseydiniz pek de "yeni" olmadığını anlayacaktınız. ama. Benvewikilerim (mesaj) 12:55, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Bahsettiği konuda Nihan'a katılıyorum. Magazinsel bilgi değil. Kullanıcının diğer katkıları konusunda fikrim yok, bildiklerimi iyi niyetli olarak görüyorum. Dinlerle ilgili eklediği bilgiler tarafsızlığı pekiştiriyor. Mesela İlmiye Çığ'ın araştırmalarından aktardığı, dinlerin beslendiği Orta Doğu efsaneleri, eski inanışları vs. olukça yararlı. esc2003 (mesaj) 13:31, 3 Ağustos 2012 (UTC)
Burada kullanıcının güzel katkıları olduğu inkar edilmiyor. Bu güzel katkıların yanında çok sorunlu, ansiklopedik düzenden uzak katkılardan ve uyarılara rağmen buna devam eden bir tutumdan bahsediliyor. "..diğer katkıları konusunda fikrim yok" İşte o diğer katkılardan bahsediyoruz. Burada konu o "diğer katkılar". Ayrıca kullanıcı yeni de değil. Defalarca uyarı almış. Eğer gerçekten erdemyolu ve benzeri sitelerin ısrarla kaynak gösterilmesini içinize sindirebiliyorsanız diyecek bir şey kalmıyor artık. Benvewikilerim (mesaj) 14:20, 3 Ağustos 2012 (UTC)
 • Kullanıcıların en son tartıştıkları Midraş konusunda Sufizm ve İnsan sitesinden kopyalandığı iddia edilen kısım tam tersine Vikipedi'den alıntı. O makalede retorik gibi başka maddelerimizden de alıntılar yapılmış ve biçemleri Vikipedi ile aynı. Bunların bir kısmı için sayfa sonunda Vikipedi kaynak gösterilmiş zaten. Study-İslam sitesinden kopyalandığı iddia edilen kısım ise Yahudi kutsal metinlerinden, yani o siteye ait değil.

Yine de Zohak'a telif konusunda daha dikkatli olmasını, daha güvenilir kaynaklar kullanmasını tavsiye ederim. Bununla birlikte Zohak dinî maddelere el yakan içerikler eklediği için gerek mesaj sayfalarında, gerekse değişiklik özetlerinde biraz fazla hırpalanıyor gibi.[22] Zohak'ın temayüllerini ve katkılarını beğenmeyenler olabilir ancak bunu bir cadı avına dönüştürmemeliyiz.--Abuk SABUK msj 16:30, 3 Ağustos 2012 (UTC)

 • Kullanıcının katkılarının "vandallığa yakın olduğu" ve "ansiklopedik olarak nitelendirilemeyecek değişikliklerin sürekliliği" endişelerinden dolayı "editörlük başvurusu" kabul edilmemişti. Orada da yukarıdaki değişikliklerinin haricinde çeşitli tartışmalı değişiklikleri farklı kullanıcılar tarafından eleştirilmişti. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 13:04, 4 Ağustos 2012 (UTC)
 • Ansiklopedik gereklilik konusu: Konuyu kendi bakış açımla açmak istiyorum. Bazı katkıda bulunduğum konular ansiklopedik gereklilikleri kabul edilmiş olduğu için zaten ansiklopedide bulunuyor. Ancak madde içeriği ya boştur, yetersizdir veya genel olarak herkes için geçerli olmak üzere katkı sunan kişinin birikimlerini yansıtmadığı için yetersiz görülür. Benim katkım reddedildiğinde şöyle düşünürüm; bir şeyler eksik, format, içerik, ifade ya da kaynak açısından. Eksikliklerimi gidererek yeniden sunarım. Bu şekilde geri dönüşler wikipedi formatını anlama süreciyle birlikte son derece azalmış bulunuyor. Umarım bu açıklamam yeterli görülür.Zohak (mesaj) 17:22, 4 Ağustos 2012 (UTC)
 • Burada aynı içeriği 4 defa eklediniz/geri getirdiniz (VP:3GD'ye aykırı olarak 3 Agustos' da 3 tane GD var). Üstelik eklenen bilgi yorumsuz bir şekilde sayfada zaten var. kişisel yorumlarla okuyucuyu yönlendirmeyin. ısrarla aynı yorumu tekrar sayfaya eklemeyin. Kimsenin hangi aralıklarla çocuk sahibi olduğu bizi/okuyucuyu ilgilendirmiyor. Bu sizin ifadelerinizle "hayatın akışına ters olsa" da ; " ekstra bilimsel kaynağa ihtiyaç olmasa" da.. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 14:27, 8 Ağustos 2012 (UTC)
Yakamoz'un iddiasına cevap; Eklediğim bilgi sayfada yer almıyor. Yorum olarak algılanabilecek ifadelerim Muhammed'in kendisiyle ilgili değil, siyer yazarlığı ile ilgilidir, ayrıca okuyucunun yönlendirilmesi sayfanın benim tarafımdan değiştirilmemiş halinde çok daha belirgin nitelik arzetmektedir.Zohak (mesaj) 11:42, 8 Ağustos 2012 (UTC)
Eşleri ve çocukları ilgili bilgi, 20 civarında kaynakla desteklenmiş bir şekilde sayfada var. Çocuk sahibi olma aralığı ilgili yorum doğal olarak yok. Yorumunuz siyer yazarlığı ile ilgili ise siyer sayfasının tartışmasında belirtin, lütfen. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 14:27, 8 Ağustos 2012 (UTC)

Yazacaklarımı "Karar" bölümünden ziyade buraya yazsam daha doğru olacak sanırım. Zira bir karardan ziyade usule ilişkin bir şeyler söyleyeceğim.

Kullanıcının değişikliklerindeki sorunlara dair örnekler, görebildiğim kadarıyla 2-3 tane ve tartışma sayfasında yapılan uyarılara değinilmiş. Ancak bin değişikliği geçmiş bir kullanıcının devam eden davranışına dair kanıtları katkılarını inceleyerek bulmaya hiçbir hizmetlinin gönüllü olacağını sanmıyorum. Bu nedenle buradaki şikayet başvurusunun daha ayrıntılı ve fark bağlantılarıyla dolu olarak yapılması gerektiği kanısındayım.

Onun dışında iddiaların doğru olduğunu varsayalım ve o nokta itibarıyla ihtimalleri değerlendirelim. Böyle bir durumda VP:EP'nin iki tane uyabilecek maddesi var. Madde 10 ve Madde 12. Ancak yukarıda gördüğüm kadarıyla, Zohak'ın davranışları tüm topluluğu rahatsız etmiyor. Değişikliklerini makul bulan kullanıcılar da olmuş. Zaten bu engelin verilebilmesi için, hizmetlinin topluluğun genel kanısından emin olması gerekir. Hatta ilgili madde, itiraz geldiğinde de engelin kaldırılması gerektiğini yazar. Hüküm son derece işlevsiz bir hüküm ama politika ne de olsa. Madde 10, bu yüzden işlevsiz kalıyor burada biraz.

Madde 12'ye gelecek olursak, iddiaların doğru olduğunu varsaydığımızda durumun bu maddeye uygun olduğunu ileri sürebiliriz. Ancak bu madde için de önceden bir politika ihlali engeli isteniyor. Burada o da yok :) Yine politikanın saçmalıklarının kurbanı oluyoruz; kişinin gerçekten isnat edilen suçları işlediği varsayımıyla.

Vikipedi için bariz bir zarar görülürse Bütün Kuralları Yoksayın politikası gözetilerek de engel verilir ama o düzeyde bir ihlali Benvewikilerim de iddia etmiyor sanıyorum.

Elbette bunlar varsayım üzerine akıl yürütmelerim daha ziyade. Şu an sabitleşmiş bir suçtan da bahsedemiyoruz; zira ben yeterince kanıt görmüyorum şikayet metninde.

Vito Genovese 10:58, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Bir şeyi öncelikle açıklığa kavuşturmak istiyorum. Kesinlikle engelleme, yazma özgürlüğünü elinden alma tarzı uygulamalardan yana değilim ve sözü edilen kullanıcı için de bu tür bir cezayı talep etmiyorum. Talep ettiğim edit savaşlarından uzak durmak ve maddeleri dini blog linkleriyle doldurmamaya özen göstermek. Ve bu konuyu buraya taşımamın sebebi ise kullanıcının mesaj sayfasına yazılmış onlarca uyarıyı dikkate almaması. Yoksa sorun orada rahatlıkla çözülebilirdi. (Sayın Vito 2-3 tane sorun gördüm demişsiniz ama bir mesaj sayfasındaki uyarı sayısına bakın lütfen,
 • Güvenilir kaynak uyarısı: 11
 • Telif ihlali uyarısı: 6
 • Tarafsız bakış açısı: 2
 • Vandalizm: 2
 • Düzensizlik-silme: 4

Artı yukarıda bir kullanıcı da ima etmiş, tuhaf bir hava estiriliyor: sanki bu şikayeti dile getiren ben ve diğerleri kullanıcının farklı bakış açısından rahatsızmışız falan.. Bunu burada ifade etmek bile utanç verici ama öyle bir hava estirildi ki sanki biz şikayet edenler dindar, islamcı falanız da rahatsız oluyoruz. Ve bu imaları çok büyük saygısızlık olarak görüyorum. Maddelerin tarafsız bakış açısıyla yazılmaları lazım. Bunun için gayret göstermemiz lazım.

Zohak'ın hiçbir uyarıyı dikkate almadan devam etmesi ise hala devam ediyor.

Bakın burada bu kadar konuşuldu, mesaj sayfasında o kadar uyarı var ve daha bugün yine dini bloglardan linkler eklemiş: http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Harut_ve_Marut&action=historysubmit&diff=11718980&oldid=11383001

Ben bu konuyu daha fazla uzatmayacam. Hizmetliler isterse şikayeti kapatabilirler. Zohak da blogları eklemeye devam etsin. Yapacak bişey yok. Benvewikilerim (mesaj) 16:14, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Merhaba Benvewikilerim,
Şimdi durumu kendi açımdan özetlemeye çalışayım.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, şahsen senin dini konulardaki düşüncelerin konusunda en ufak bir fikrim, bilgim, önvarsayımım yok. Bu konuda sana isnat edilmiş bir suçlama varsa da ben haberdar değilim ve buradaki şikayetinde sadece ve sadece Vikipedi için iyi olanı gözettiğin önkabulüyle hareket ediyorum. Dolayısıyla o açıdan bir sıkıntı olmadığını söyleyebilirim.
Bir önceki mesajımda anlatmaya çalıştığım konuyu biraz daha açayım. Evet, kullanıcının mesaj sayfasında bir sürü şablon uyarısı var. Metin uyarıları da var elbette ama ağırlık şablonlarda. Şimdi bu sayfaya başvurularak benim görevimdeki bir kullanıcıdan bu duruma müdahale etmesi istenmiş durumda. Bu sayfanın işleyişindedeki sıkıntılar daha önce birçok kez dile getirildi; ancak şu an için mevcut üzerinden gitmek durumundayız. İmkan olsa da arabuluculuk gibi ara mekanizmalarımız, hakem kurulu gibi uç mekanizmalarımız olsa ama yok. Hiçbir hizmetli buradaki şikayetlerle ilgilenmekten hoşlanmıyor. Buna ben de dahilim. Ancak görevin bir parçası olduğu ve dokunulmayınca aylarca açık kaldığı için mecburen ilgilenmeye ve Vikipedi'nin ve topluluk dinamiğinin zarar gördüğü/görebileceği noktalarda müdahalede bulunmaya çalışıyorum. Bunu da (özellikle bugünlerde) çok sınırlı bir zaman diliminde yapmaya çalışıyorum.
Şikayete konu olan kullanıcının 1092 değişikliği var ve üye olduğundan beri devam ettiği iddia edilen bir süreç için şikayet açılmış. Ancak iki-üç tane fark bağlantısı var sadece bu sayfada. Kullanıcıya atılmış uyarılar var ama onlar da şablon uyarısı. Bazıları metin uyarısı ama onların da çoğunluğu maddelere direkt bağlantı, fark sayfalarına değil. Şu an benim burada Zohak'ın neyi nerede ne zaman ihlal ettiğini ya da etmediğini tespit edebilmek için en azından bir tam günlük bir araştırma yapmam gerekiyor. Çünkü senin kadar konuya vakıf değilim.
İşte bu yüzden şikayetin çok daha ayrıntılı açılması gerekiyor. Bir tam günümü bu şikayete verebilecek durumda mıyım? Keşke olsam ama değilim. Verebilecek olsam da o vakti bu şikayete değil de daha faydalı olabileceğim bir işe ayırmak isterim. Yapılması zorunlu ve alternatifi olmayan bir işi elbette görev bilinciyle üstlenirim; ancak konuya vakıf birinin en fazla 1 saat harcayarak yazabileceği ayrıntılı bir dava metniyle benim 15-16 saat harcayarak yapacağım işi toplamda 2-3 saatlik bir kolektif çabayla bitirmemiz mümkün olabilir.
Bir önceki mesajımda değindiğim diğer bir konu ise engel politikasının kısıtlayıcılığıydı. İsnat edilen ihlallere uygun iki kriter var ama onlar için de gerekli şartlar sağlanmıyor. Çünkü şartlar el-kol bağlayıcı şekilde düzenlenmiş. Gerekirse o şartlar yok sayılır Vikipedi'yi korumak için ama bu engelin Vikipedi'yi koruyacak bir engel mi olacağını yoksa haksız bir engel mi olacağını bilmiyorum. Elimde çok çok kısıtlı bulgu var. Sorun da tam olarak burada.
Bu şikayet bir kişisel saldırı, bir ısrarlı telif ihlali şikayeti olsaydı; ilgili değişikliğe bakar, en fazla üzerine bir Google araması ekler doğru sonuca ulaşırdım. Ancak öyle değil. 1092 değişikliğe sahip kullanıcının tüm değişikliklerini incelemek gerekiyor an itibarıyla ve bunu da kimse yapamaz ne yazık ki. Bu arada hep engelden bahsetmemin nedeni; senin yer verdiğin "uyarıları dikkate almama" iddiasının gerçek olması durumunda geriye bu önlemin kalıyor olması.
Onun dışında endişelerinde yalnız olmadığını söyleyebilirim. Ben de senin haklı olma ihtimalini düşünüp endişe duyuyorum. Ama haklı mısın değil misin, bilmiyorum.
Vito Genovese 19:42, 23 Ağustos 2012 (UTC)

Selam Vitogenesse, benvewikilerim’in başlatmış olduğu şikayet hakkında yaptığınız değerlendirmeleri okudum. Kendisinin benim hakkımda ne talep ettiği konusunu ben de anlayabilmiş değilim. Sizin de çok net belitttiğiniz gibi katkılarım son derece yoğun. Herbirisi yetersizlik, ifade, dil ve anlatımm bozuklukları, tekrarlar, sadeleştirme, TBA gibi sebeplerle müdahale etme ihtiyacını hissettiğim onlarca küçük değişikliği içeren 1092 değişiklik. Günlük işimin yanında bilgi ve birikimlerimi aktarabileceğim en güzel medya ortamı olarak gördüğüm Wikipediaya hergün uzunca bir süre ayırabileceğim zamanım da bulunuyor. İlgilendiğim konulara gelince, büyük oranda bilimsel bakış açılarından uzak ele alınmış, kaynaksız, taraflılık uyarıları taşıyan, standartlardan uzak maddeler. Toplum olarak, dini konularda bilimsel bakış açısı ancak kenarda köşede, birkaç meraklı bilim insanının yaptığı araştırma yazılarıyla sınırlı kalmıştır ve farklı bakış açılarına (buna bilimsel bakış açısı da dahil) olumsuz bakılması doğaldır. Ben de katkılarımı sunarken olumsuz hatta şiddetli tepkiler alabileğimi elbette bilmemem mümkün değildir.

Uyarılar konusuna gelince, yaptığım katkıların sayısı göz önüne alındığında bu sayının fazla olmadığını düşünüyorum. Uyarıları dikkate alıyorum ve yeni katkılarımı bu doğrultuda yapmaya çalışıyorum. Ancak yeni katkıların da hiçbir hata içermemesi mümkün değil. Şikâyet sahibi eğer ilkokul çocukları için yapılmış ödev yardımcısı seviyesinde madde metinleri görmek istemiyorsa olumlu eleştirilerle yardımcı olabilir. Yoksa takıntılı bir negatif tutum izlenimi veren engelleme benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Harut ve Marut maddesi için yaptığı eleştiri, bir bilim insanının, kaynaklı görüşlerini ifade ediyor örneğin ve wikipedianın Doğrulanabilirlik kriterleri gereğince telif ihlali de sözkonusu değilse kaynak olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Referans gösterme olayı V.P:KG politikalarına uygun olarak, "eğer yazar yazılı eseri bizzat görmemiş ise ilgili internet sitesini referans göstermelidir" şeklindedir. Bu şekilde internettte yer alan bazı sitelerin alıntı yaptığı kaynaklar ilgili siteler kullanılarak kaynak gösterilmiştir. Hiçbir şekilde bu siterera ait cümleler, yorumlar, mesajlar tarafımca kaynak olarak gösterilmemiştir. Bu kanuda farklı kişilerin görüşlerine ve tecrübelerine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Zohak (mesaj) 10:27, 24 Ağustos 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kapatan yok gördüğüm kadarıyla. Yukarıda yazdıklarım ışığında, mevcut verilerle bu konuda bir işlem yapılamacağını yineleyerek görüşümü yinelemiş olayım. Her zaman olduğu gibi; şu an yazdıklarım başka hiçbir hizmetlinin görüş belirtmemesi durumunda karar; belirtmesi durumunda ise hizmetlilerden birinin görüşüdür. Belirtmesi durumunda fikir birliğine göre bir işlem düşünülebilir.

Vito Genovese 14:03, 30 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.174.78.244[kaynağı değiştir]

hizmetli arkadaşlar şu IP adresini(78.174.78.244) engellememiz mümkün mü? bir madde üzerinde vandalizm olduğunu düşündüğüm faaliyetler içinde.ben maddeyi eski doğru haline getirdikçe o tekrar aynısını yapıyor. Cagan12 (mesaj) 15:33, 5 Ağustos 2012 (UTC)

Engellendi.--Khutuckmsj 16:33, 5 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.176.192.47[kaynağı değiştir]

Maddelere küfür yazımı ve vandalizm.Cagan12 (mesaj) 16:58, 7 Ağustos 2012 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --yabancım 17:07, 7 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.175.206.98[kaynağı değiştir]

Yoğun geri dönüş ve vandalizm Bu imzasız yazı Cagan12 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Vito engellemiş. --yabancım 13:33, 11 Ağustos 2012 (UTC)

Madde engellemesi[kaynağı değiştir]

Lütfen İbrahim Hakkı Gündoğdu maddesini bir süreliğine kapatınız. Israrla oluşturulan ve sinsi vandalizm amacı güden bir maddedir. Bugüne kadar defalarca silinmesine rağmen çeşitli IP adreslerinden tekrar tekrar oluşturuldu. Azadagaoglu (mesaj) 11:08, 10 Ağustos 2012 (UTC)

Bu talepler için VP:SKT sayfasını kullanıyoruz. Lakin yaptım istediğin şeyi. 1 yıllık oluşturma koruması.--Vito Genovese 11:34, 10 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:159.146.68.252[kaynağı değiştir]

Lütfen 159.146.68.252 IP adresini engelleyiniz. Var olmayan insanlar adına teferrüatlı maddeler açarak sinsi vandalizm yapmaktadır ne zamandan beri. Azadagaoglu (mesaj) 11:13, 10 Ağustos 2012 (UTC)

Ahmetkutluhan61 sanırım bu kullanıcı. Bunun için de VP:Dİ sürecini kullanırsan, denetçiler gerekeni yapacaktır.--Vito Genovese 11:35, 10 Ağustos 2012 (UTC)
Ahmetkutluhan61, engel delme amaçlı kukla kullanımı nedeniyle süresiz engellenmiştir.--Vito Genovese 10:23, 15 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:Holland0607[kaynağı değiştir]

Tartışma:Total War: Rome II sayfasına taşınmıştır.--Vito Genovese 10:33, 29 Ağustos 2012 (UTC)


Resmiliği kanıtlanan site dış bağlantı bahsi geçen Rome II konusunda ya silinmekte ya da incelenmemektedir. Vito Genovese resmiliği kanıtlayın demişti, ben de kanıtlamıştım. Konusu bahsi geçen Rome II tartışma konusunda bulunmaktadır. Lütfen bu konuda duyarlı olalım, dış bağlantısını kaldırdığım sadece şirketle çalıştığını söyleyen resmi olarak nitelenen sitenin yerine konunun Sega yöneticisi tarafından onaylanan ve resmi olan siteyi ekledim, lütfen inceleyiniz.

Teşekkürler.

Basit bir içerik anlaşmazlığı ve olay soğumuş. İşleme gerek yok.--Vito Genovese 14:06, 30 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:İncelemeelemani[kaynağı değiştir]

BAZI KİŞİLER YAZDIĞIMIZA KAYNAK İSTİYOR AMA KAYNAĞIN GELMESİNİ BEKLEMEDEN SİLİYOR.YAZININ%70İNİ KAYBETTİM VE KAYNAK GÖZÜNÜN ÖNÜNDE SAYFANIN ALTINDA CEVİRİLDİĞİ YERDE YAZIYOR LÜTFEN YARDIMM... --MasterKarTaL (mesaj) 11:35, 28 Ağustos 2012 (UTC)

İşbu şikayet, Tartışma:Ana Sayfa'dan taşınmıştır. Buradaki altbaşlığı da ben attım. Şu değişiklik nedeniyle bu yazının yanıldığını sanıyorum zira; yanılıyorsam düzeltin.
Sanırım geri alma işlemi sonrasında yapılan çevirinin kalıcı olarak silindiği şeklindeki yanlış anlaşılmadan doğan bir tepki yaşandı. Sayfa geçmişlerinde tüm değişikliklere ulaşabilirsiniz. Kullanıcı ile kuracağınız iletişim sonunda orta noktayı bulabilirsiniz rahatlıkla. Şikayet, bu konularda en son çaredir.
Vito Genovese 12:25, 28 Ağustos 2012 (UTC)

Kullanıcı:Kbrslkz[kaynağı değiştir]

Kbrslkz adlı kullanıcı siyasi bakış açısı nedeniyle TR Wikipedia editör ve yöneticilerinin bir noktaya getirip uzun tartışmalardan sonra bir şekil verdiği sayfalarda inadına değişiklik yapmakta, düzeltmeyi ise "vandalizm" olarak adlandırarak karşı saldırı yapmaktadır. Wikipedia, dünyaca kabul edilmiş ilkeleri ve ansiklopedi dili ile insanların, grupların ve hatta devletlerin siyasi, dini ve ideolojik yaklaşımlarından uzak durmaktadır. Bu nedenle sayfalarda "dinci, terörist, kahraman, kurtarıcı, salak, ahmak, gerizekalı, deli, aptal, manyak" gibi sıfatların kullanılması uygun değildir. Kim kullanırsa kullansın bu durumlar en nihai yerlere şikayet edilerek kaldırılabilir, çünkü en nihayetinde Wikipedia kendi felsefesini korumakla ve zarar verenleri uzaklaştırmakla mükelleftir. Bu nedenle Kbrslkz'nin son değişikliklerinin gözden geçirilmesini ve uygun kararın verilmesini rica ediyorum. Saygılarımla. Abdülvahap Karaozan 20:36, 8 Eylül 2012 (UTC)

18 Eylül günü küfürlük değişiklik nedeniyle engellenmiş.--Vito Genovese 14:08, 30 Eylül 2012 (UTC)

Khalkedonrecords[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Khalkedonrecords (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Katkıda bulunduğu Dorukhan Tanyer maddesinin kayıt stüdyosu, reklam için girişi yapıyor:Uygun olmayan kullanıcı adı --~Tarkovsky~ 21:24, 24 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • kullanıcı adı uygunsuz olmasından ötürü süresiz engellenmiştir.--Mskyrider ileti 08:02, 25 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Mykol41100[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Daha önce çokça kez uyarılmasına karşın, madde içeriklerinde Vandalizm amaçlı değişiklikler yapmaktadır. Özellikle yaptığı bu değişiklik sonrası, böyle bir kullanıcının vikipedi'ye zarardan başka bir katkısı bulunmayacağı düşüncesindeyim. Süresiz engellenmesi gerektiğine inanıyorum. --Garbino Merhaba 00:33, 25 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı küfürlü değişiklik nedeniyle 24 saat engellenmiştir.--Mskyrider ileti 07:57, 25 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Barba[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Reklam yapmamasına dair yapılan uyarıları dikkate almak bir yana, inadına yaptığı revizeler ile Vandalizm suçu işlemiştir. Gereğinin yapılmasını rica ederim... --Garbino Merhaba 02:32, 25 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı ayrıca bu madde de reklam içerikli değişikliğini tekrar tekrar koymak suretiyle Değişiklik Savaşı'na girmiş, Üç geri-dönüş kuralını çiğnemiştir.. --Garbino Merhaba 03:09, 25 Eylül 2012 (UTC)
Garbino'ya aynen katılyorum. ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 04:23, 25 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı spam yapmış, yalnız "suç" demek doğru değil, "ihlal" daha doğru bir tabir; bilginize.--Khutuckmsj 14:15, 25 Eylül 2012 (UTC)
Yapılan bir çok uyarıyı dikkate almaması neticesinde bunun masumhane bir "ihlal" olduğunu söyleyemeyiz bence. Zira, sabah 5'den 6'ya kadar kullanıcının kırılması güç inadını kırmak için uğraştım. Başarılı oldum mu? Bence; hayır. Sanırım sadece inatlaşmaktan bıkıp uyumaya gitti.. :)) --Garbino Merhaba 14:20, 25 Eylül 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı spam bağlantı ekleme nedeniyle 24 saat engellendi. --Mskyrider ileti 05:44, 25 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Bir Hürrem Masalı[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfasında (uyarı aldığı) yer alan bilgilere göre Facebook üzerinde yayınlanan bir dizinin reklamını gerçekleştirmek üzere alınmış bir kullanıcı adı olarak gözükmekte ancak, aramalarımda bu bulguya değil, Colin Falconer'e ait "Bir Hürrem Masalı" adlı bir kitaba rastladım. İki türlüde; isteyerek ya da istemeyerek reklam maksadı taşıyan bir kullanıcı adı alındığını düşünmekteyim . Bilginize sunarım. --Garbino Merhaba 16:14, 25 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • :P N'aapak? --Khutuckmsj 08:01, 26 Eylül 2012 (UTC)
 • Tuş oldum khutucuk mutlu musun!. :)) Önce kendimi araştırmalıymışım gerçekten. Bunun dilime dolanan bir söz öbeği olduğunu sandım hep ya da 4 yıl önce bu adı alırken bunun bilincindeydim şuan idrak edemiyorum. N'apak? Beni de 24 saat engelleyin istemeyerek de olsa reklam yapıyorum.. :)) Sonra khutuck'un açıklarını arıcam çok işim var!.. :)) --Garbino Merhaba 09:50, 26 Eylül 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Katkılarının devamı gelirse yeniden değerlendirelim. Çok bariz bir sorun görmüyorum şu an için.--Vito Genovese 14:09, 30 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:STATEPOLICE[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı 26 Aralık 2011 tarihinde düzenlediği kullanıcı sayfasına, küfür içeren bir yazı koymuş. Bu düzenleme öncesinde aldığı bir hakaret/küfür uyarısı daha bulunmakta. Gerekli uyarıyı, kullanıcı sayfasına ithafen mesaj attım ancak, umursayıp değişikliğe gideceğini sanmam zira; 1 yıla yakın süredir o küfür orada duruyor. Bilerek ve isteyerek yapılan bu değişimin Vandalizm olduğu açık. Kullanıcı engellenmese bile en azından o yazının bir Hizmetli tarafından oradan çıkartılması görüşündeyim.. --Garbino Merhaba 01:47, 26 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Sayfa silindi, kullanıcı uyarıldı. --Khutuckmsj 07:16, 26 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Khutuck, Kullanıcı:Sabri76[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

işte, izin

Haksız şikayet edildim, engellendim.—BetSegBüyürun baanim? 12:48, 28 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

sağ|küçük|Orijinal diyalog

 • Facebook mesajlarımı kontrol ettim. BetelgeuSeginus ile aramda böyle bir diyalog bulunmuyor. Orijinal diyalogun ekran görüntülerini ekledim, ismimi ve resmimi çıkarttım. İsteyen arkadaşlara Facebook üzerinden mesajlaşmamızın tamamını forwardlayabilirim, kararı verecek hizmetli arkadaşa tüm Facebook ileti arşivimi açmaya hazırım. İftiranın bu kadarına pes diyorum. Bir hizmetli arkadaştan üstteki resimden adımı ve fotoğrafımı çıkartıp, yeni sürüm olarak yüklemesini rica ediyorum.--Khutuckmsj 14:03, 28 Eylül 2012 (UTC)
  • Aynı şeyi birkaç defa söylemiş ve/veya benim gönderdiğim mesajlaşmayı silmiş olamaz mısın?—BetSegBüyürun baanim? 14:24, 28 Eylül 2012 (UTC)
   • Asla mesaj silmem. İki kez üst üste tamamen aynı şekilde "ne zaman lazım olursa" deme olasılığım yok, ayrıca "bu konuşmadan bazı yerleri yayınlayabilirmiim" sorusunun cevabı "evet" veya "hayır" gibi bir şeydir, "ne zaman lazım olursa" değil. Mesajlaşma tarihini yayınlar mısın? Facebook ile ilgili tüm işlemlerimi (silinen mesajlarım dahil) şu an indiriyorum. Sen de aynısını yapıp bir hizmetliyle arşivini paylaşır mısın? --Khutuckmsj 14:33, 28 Eylül 2012 (UTC)
Ne zaman lazım olursa
yayınlayabilirsin

idi. Az seçmişim, fark etmedim. Nasıl yüklendiğini bilmiyorum.—BetSegBüyürun baanim? 14:39, 28 Eylül 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Eğer doğruysa bile botlar hakkındaki konuşmalar hariç diğer konuşmaları yayımlamamanız gerekiyordu. Khutuck'ün şikayeti, engellenen kullanıcılarla ilgili aranızda geçen sohbeti burada yayımlamanız ile ilgiliydi diye biliyorum. esc2003 (mesaj) 14:32, 28 Eylül 2012 (UTC)
 • İki tarafın da Facebook arşivlerini sunmasının hiçbir yararı olmayacaktır. Bu mesajlaşmanın hiçbir güvenirliği yok, her iki taraf da yazılanları değiştirebilir. Yersiz bir şikâyet. Zaman kaybı, hatta bunu yazarken 1 dakikam boşa gitti bile... LuCkY ileti 14:42, 28 Eylül 2012 (UTC)

Sahtecilik iddialarını bir kenara bırakarak Betel'e şunu sorayım: Mesajlarda "Bot tartışması vardı ya; bunları paylaşabilir miyim?" diyorsun. Dolayısıyla botlarla ilgili bir tartışma için izin alıyorsun. O kısmı bambaşka bir konudaki konuşmanın ekran görüntüsünü yayınlamak için izin kabul etmene pek anlam veremedim açıkçası. Bu konuyu izah edebilir misin?

Sahtecilik iddiaları ise son derece can sıkıcı ve endişe verici.

Vito Genovese 14:12, 30 Eylül 2012 (UTC)


Ya boşverin şikayetimi geri çekiyorum. herkes kütükten yana.—BetSegBüyürun baanim? 10:06, 3 Ekim 2012 (UTC)

Soruma cevap verir misin lütfen?
Vito Genovese 17:03, 3 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:İnsanperver[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

örnek 1örnek 2örnek 3.Bu verdiğim örneklerde görüldüğü gibi internet televizyonu olarak verilen linklerdeki resmi site dışındaki linkler tek bir siteye ait.Bu site ücretli hizmet veren bir site.Burada örneğini vermediğim başka kanalların sayfalarında da linkler mevcut.Yayını vermediği halde başka aynı siteye ait başka linklerde verilmiş.Art niyet olduğunu düşündüğüm için kişi ile irtibat kurmadım.Düzenlememe rağmen tekrar bu sitenin linkleri makalelere eklenmiştir.Gereğinin yapılmasını arz ederim.Saygılar...Bu imzasız yazı 88.253.21.50 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Doğru olabilir, peki neden canlitv.com gibi bir site değilde yıldız tv? buradaki Star tv yayınına Euro Star yayını eklenmiş bu bir çelişki değilmidir.Düzeltmelere rağmen tekrar eklendiği için bu şikayet oluşturulmuştur.Herhangi bir tanışıklık yada husumet söz konusu değildir.

Karar[kaynağı değiştir]

Birincisi, Yıldız.tv'nin reklama ihtiyaç duyan bir oluşum olduğunu düşünmüyorum; bilinirliği yüksek bir site. Dolayısıyla 17 bin değişikliğe sahip olan İnsanperver'in her zaman gördüğümüz reklam vakalarında olduğu gibi bu sitenin promosyonunu yapmak için bunları eklemediği açık kanımca (Gerçi ekleyen o mu değil mi diye bakmadım bile; çünkü sitede sorun görmüyorum). Siteyle bir ilişki olduğunu da zannetmiyorum bireysel olarak. Ayrıca kendisine konuyla ilgili gelmiş bir mesaj da göremedim yakın zamanda. Yanılıyorsam düzeltilsin.

Dolayısıyla burada kötü bir niyet görünmüyor ve işlem gerektiren bir durum yok ortada.

Vito Genovese 14:18, 30 Eylül 2012 (UTC)

Kullanıcı:Erdal42[kaynağı değiştir]

Reklam İçerikli Madde Oluşturmak[kaynağı değiştir]

 • Daha önce 3 kez uyarılmasına karşın, çeşitli okey sitelerinin reklamını içeren maddeler açmayı sürdürmektedir. İlgilenmenizi rica ederim.. --Garbino Merhaba 13:53, 30 Eylül 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

1 gün süreyle engellendi.--Vito Genovese 14:01, 30 Eylül 2012 (UTC)

kullanıcı : 194.27.138.2[kaynağı değiştir]

Şikayet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Bu kişi Akif Manaf sayfasına 22 Kasım tarihinde saldırılarda bulunmuştur. Yazarın sayfasında oldukça küçük düşürücü hakaretler yazarak değişiklikler yapmıştır. Bu kişinin tekrar böyle saldırılarda bulunmaması için engellenmesini rica ediyorum. Saygılarımla

Yoginimm: 23 Kasım 2012

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • IP ile değişiklik olduğu için şikâyetin aradan geçen süre nazâra alınarak açık durmasınn gereği yoktur. --Mskyrider ileti 18:25, 27 Aralık 2012 (UTC)olduğu için

Kullanıcı:Aguzer[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Katkıda bulunan kişilerle mesajlarda emir kipi ile konuşuyor.
 • Düzgün şekilde uyarıldığı halde "sen"li konuşmaların vikipedinin genel davranış kuallarına aykırı olmadığını söylüyor.
 • Melhame-i Kübra sayfasında bulunan bir cümlenin aküel özelliği olduğundan dolayı açık hale getirilmesnin vadanlizm gerekçesiyle geri alıyor. Bunun kişisel bir yorum olduğunu söylüyor. Olmadığı ifade edildiğinde emir kipi ile parantez açılması gerektiğini söylüyor.
 • Bilgi, aktüel özelliğinden dolayı açık hale getirilmesi gereken bir bilgidir. Vandalizm ile işaretlenerek geri alınması yanlıştır.
 • Yapılan bir katkının geri alınmasında yapılan itiraz ve objektif tartışmalr olgunlukla karşılanmalıdır, mantıklı gerekçlerde misilleme yoluna gidilemez.
 • Kullanıcı ile katkı sağlayan arasındaki mesajlaşma buradan takip edilebilir: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Aguzer
 • Kullanıcı: 9 Ekim 2012

Savunma[kaynağı değiştir]

NOT: Bu şikayete savunma bile yazma gereği duymuyorum aslında..

  1. Sen veya Siz demek tamamen kişiye kalmış. Bunun şikayet ile uzaktan yakından alakası yok.
  2. Eklemiş olduğu bilgi yanlıştır diyen de yok.
  3. Eklediğin bilgiyi (Miladi: 26 Haziran 2013) olarak ekle diye bilgilendirdim.
  4. Konuşma üslubum iyice incelerseniz onun söylediklerimi dikkate almamasına rağmen yinede saygı çerçevesinden çıkmadı.
  5. Her mesajına yapıcı cevaplar vererek karşılık verdim, ancak o bunu muhalefet sandı.
  6. [Ancak hicri yılın miladi karşılığının da oraya yazılması konunun aktüalitesi açısndan önemli. İyi günler] diyor, Şu Linkte(Mesaj sayfamda da belirtmişti.) Ama ona Miladi bilgiyi ekleme diyen de yok :).. Gerisini hizmetlilere bırakıyorum.
  7. Ayrıca bende Süperyetkin'e mesaj sayfasında kullanıcı ile ilgili uyarı yaptım. Şikayet edilecek kadar büyütülecek bir olay değil.--Aguzer (mesaj) 13:41, 9 Ekim 2012 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

1. savunmaya cevap: Katkı sağlayan sizi uyradığı halde o kii ile "sen" şeklinde ve daha da kötüsü emir kipi ile koonuşamazsınız. 2. savunmaya cevap: Eklenen bilgiyi kişisel yorum olarak değerlendirdiniz. Sonradan parantez açılması gerektiğini söylediniz. 3. savunmaya cevap: Eklenen bilgi parantrz içindeveya dışında verilebilir. Önerilerinizi genl davranış kuralarına uygun yaparsanız insanlar dkkate alacaklardır. 4. svunamaya cevap: Üslubunuzu yeterince inceledim ve size hakızlık ettiğimi düşünmüyorum. Üslubunuz vikipedinin genel davranış kuallarına aykırı. 5. savunmaya cevap: Her mesajınıza yapıcı bir karşılık verdim. Ancak siz iddia ettiğinizin aksine yapıcı değil bir tartışmaya yol açıcı şekilde karşılık verdiniz.

Bence vikipdideki en önemli oaylardan biri katkı sağlayanların birbiri ile iletişiminde kullandığı perde ve üslubun dozajıdır.

Açıkçası SENİNLE UĞRAŞMAKTAN BIKTIM VE BİR SÜRÜ SARI LİNK KALDI !!!, Siz de derim sende bu kimseyi ilgilendirmez. eklediğin bilgiyi yani.. şeklinde devam ettirmek yorum katmaktır onun yerine beni dinleyip (Miladi 26 Haziran 2013) şeklinde eklesen ne olacak ? kim anlamayacak. Üslubum ise bu kadar gereksiz konuşmaya karşı oldukça yumuşak. Tartışmaya yol açıcı neresi bunun ?. şöye şöyle yapman doğru olandır demek emir mi ? tartışma oluşturmak mı ?.--Aguzer (mesaj) 13:47, 9 Ekim 2012 (UTC)

İnternet ortamında büyük harf kullanmak bağırmak anlamına gelebilmektedir. Bilginize. Konunun detayları açılan şikayet ile verilen linklerde arşivlenmedikleri müddetçe yeterince mevcut. Bu konu üzerinde herhangi bir yorum daha yapmayı düşünmüyorum.

 • Bağırıyorum zaten gizleyen yok.--Aguzer (mesaj) 13:50, 9 Ekim 2012 (UTC)

Söyleyeceklerim bu kadar, yeni bir saçma ithamda bulunmadıkça da cevap vermicem.--Aguzer (mesaj) 13:53, 9 Ekim 2012 (UTC)

Ben rahatsız değilim Aguzer'in bu tutumundan (çünkü hiç rastlamadım). Ayrıca bu ortamda üslup meselesine fazla takılırsak, katkı meselesinin unutulacağından endişeliyim. Aguzer katkı yapan bir vikipedist. İyi niyetinden zerre kadar şüpem yok. Burada her türlü insan vardır. Herkesin konuşma dili ve üslubu tek ve aynı olamaz. Mühim olan katkıdır ki Aguzer bunu ziyadesiyle yapmıştır. Sözüm şu ki vandallar ve troller dururken, katkı sunan bir insanın en ufak bir hatasını bulup uğraşmak yanlıştır bence. İnsanın katkı hevesini kırmak çok yanlıştır. En önemli hata ise bunu büyütmektir. ~--~ Cano58ileti 08:41, 18 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı süresiz engellendiğinden şikâyetin açık durmasının gereği yoktur. --Mskyrider ileti 18:26, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.185.110.138[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

3 geri dönüş değil, vandalizm ihlali var. Ama IP muhtemelen değiştiği için artık önemi kalmamış.

Vito Genovese 17:04, 3 Ekim 2012 (UTC)

Kullanıcı:Zeynep Ulu[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Mesaj sayfası içeriği oldukça uygunsuz. Yaptığım uyarı sonrası 2 saate yakın süre geçmesi üzerine, değişiklik hala düzeltilmediği için bu şikayeti oluşturuyorum. İlgilenmenizi rica ederim... --Garbino Merhaba 14:29, 2 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

içeriği kaldırdım. uyarı yapmışsınız. şikayeti kullanıcıyla değil durumla ilgili olarak yaptığınızı düşünüyorum. --kibele 14:49, 2 Ekim 2012 (UTC)

Kullanıcı:Omerfaruk16[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Vikipedi ilkeleri gereği, sayfa içerisinde otobiyografilerin yer almaması kuralı ile ilgili; 2 kez uyarılmasına rağmen(uyarılardan sonra değişiklikler yapmayı sürdürmüş, yani mesajı görmemiş olması imkansız) kullanıcı, sayfasında ki biyografisini kaldırmamış, bu konuyla ilgili görüş ya da kaldıracağına dair teminat veren bir mesaj ya da e-posta tarafıma yollamamıştır. Kısacası; umursamamıştır. Biyografinin bir hizmetli tarafından çıkartılmasını ya da yine bir hizmetli tarafından son kez bu konuda uyarılmasını rica ederim.. --Garbino Merhaba 15:45, 3 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Hangi kuralda diyor ki böyle bir şeyi?--Vito Genovese 17:02, 3 Ekim 2012 (UTC)

Gönderilen "Kullanıcı Sayfası" ilgili şablonunun düzenleme adına bir temenni ya da rica taşıdığını düşünmeyip, "ardından düzenlenmesi zorunlu bir kural" gereğini hatırlatmak olduğunu zannediyordum. Yanlış bir karar ve şikayette bulunduysam üzgünlüklerimi bildiririm. --Garbino Merhaba 17:17, 3 Ekim 2012 (UTC)
Estağrufullah, sorun yaratan bir durum yok.
Reklam amaçlı özgeçmişleri konu alan bazı önlemler var tabii de, kendimizden bahsetmemizin yeri tam olarak da kullanıcı sayfalarımız. O açıdan sayfada bir uygunsuzluk olmadığı görüşündeyim.
Vito Genovese 17:20, 3 Ekim 2012 (UTC)
Aslında şablon içerisinde yer alan "kişisel (özgeçmiş, vs. gibi)" bu bölüm, ucu açık olduğu için böyle algılamamı sağlamış olabilir. Şikayetimin dayanağı bu bölüm olmuştu. Bundan sonra daha dikkatli hareket edeceğim.. :)) --Garbino Merhaba 19:54, 3 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • açık kalmasının yararı yoktur. --Mskyrider ileti 18:27, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:BetelgeuSeginus[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Daha önce kişisel bilgilerimi iznim olmadan yayınladığı için 48 saatliğine engellenmişti. Burada kişisel bilgilerimi bir kez daha iznim olmadan yayınladı, ayrıca hayal ürünü bir mesajlaşmada adımı ve fotoğrafımı kullandı. Facebook arşivimi Elmacenderesi ile paylaştım, kullanıcının iddia ettiği mesajlaşmanın olmadığını teyit etti. VP:EP'nin 2, 7 ve 10. maddelerinin çok açık ihlalleri vardır. Kullanıcının süresiz engellenmesini talep ediyorum. --Khutuckmsj 21:00, 3 Ekim 2012 (UTC)
Şikayet tam bir aydır açık, bu esnada kullanıcıya beş kez savunma isteği gönderdim. Kullanıcının savunma yapmaya niyeti yok, şikayetin karara bağlanmasını rica ediyorum.--Khutuckmsj 12:59, 3 Kasım 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı topluluğu kandırmak için düzenlediği sahte yazışmaları kullanıcı bilgilerini de onay almadan vikipedi ortamında paylaştığı için engelleme politikası Madde 7 de;

"Kullanıcıların kişisel bilgilerini kişilerin onayı olmaksızın yayımlamak - Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini onlardan izinsiz yayımlayan kullanıcılar, olayın boyutu ve önemine göre hizmetlinin uygun gördüğü bir zaman dilimi için, sınırsız dahil, engellenebilirler."

şeklinde belirtildiği üzere süresiz engellenmiştir.

Not: Kullanıcının Savunma yapması uzun bir süre beklenmiş, şikayetçi kullanıcı tarafından defalarca mesaj gönderilmesine rağmen, katkı yapmasına rağmen bu duruma cevap vermemiştir. --e.c. 18:22, 16 Kasım 2012 (UTC)

Kullanıcı:Gerçeğiarayanadam, Kullanıcı:Fightingagainstlies[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sürekli olarak Oktay Sinanoğlu maddesine İngilizce Wikipedia maddesini kopyalamakta. Daha önce aynı işlemi Kullanıcı:Fightingagainstlies nicki ile yapıyordu. Kullanıcı uyardım, ancak şimdi Gerçeğiarayanadam nicki ile aynı işlemi yapmaya devam ediyor. Gereğinin yapılmasını talep ediyorum. Gezginrocker (mesaj) 22:29, 7 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Dün ben de Gerçeğiarayanadam'ı bu konuda uyarmıştım. Daha sonra ilgili maddenin tartışma sayfasına aynı metni eklediğini ve gezgin'in içeriği kaldırdığını gördüm. Sanırım alternatif kullanıcı adı alarak kukla meselesini muhtemelen bilmediğinden, göze batmadan aynı içeriği ekleyebileceğini düşündü. --Garbino Merhaba 22:49, 7 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

zaman aşımından kapatılmıştır. --Mskyrider ileti 18:28, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Omer19803005[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı daha önce çeşitli konularda uyarılmış. Kerim Aksu sayfasına (Kerim Aksu'ya direkt mesaj gönderdiğini zannederek) eklediği şu içerik ile de Vikipedi'de bulunma sebebini artık iyice belli etmiş: "seo sayın başkanım nihayet bir türk bulabildim .öncelikle kendimi taktim edeyim ben ömer izmirde yaşıyorum uzun zamandır vikipedide laftan sözden anlamaz gonzales,lerle uraşıyorum bildiğiniz gibi vikipedi çok kaliteli bir site ve bende seo ile ilgileniyorum bu durumdan dolayı bazı viki sayfalarında viki dış bağlantı eklemek durumunda kalıyorum burda seo kelimesinde yaptığım gibi benim bu yaptığım degişiklikleri viki üzerinde onaylayacak bir arkadaşa çok ihtiyacım bana bu konularda yardımcı olursan bende herhangibi bir konuda inşallah size yardımcı olmaya çalışırım"

Gezginrocker (mesaj) 05:11, 8 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • şikâyetin açık durmasının gereği yoktur. --Mskyrider ileti 18:29, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Kasım Kündüm[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı yapılan hiç bir uyarıya aldırmıyor. Ayrıca yapılan uyarılara karşılık amaçsız uyarılar göndererek, rahatsız ediyor. Örnek 1, Örnek 2.. İlgilenmenizi rica ederim.. --Garbino Merhaba 12:12, 18 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Mskyrider 1 haftalığına engelledi. --Khutuckmsj 09:57, 21 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • kullanıcı uzun süreli engellenmiştir. --Mskyrider ileti 18:29, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Lubunya[kaynağı değiştir]

Şu sayfada da görüldüğü gibi yazdığı yazı küfürlü ve ahlaka aykırı sözler içermekte. Ben kesinlikle hiçbir ırka veya tercihe karşı değilim ancak böyle bir sayfanın olmasına da kesinlikle karşıyım.--88.253.175.44 17:04, 20 Ekim 2012 (UTC)

Bağlantınız nerede? Genel hakta fikir ve düşünce kavramı vardır o hakta ahlakla sınırlandırılabilecek kadar devrik ve basit bir düşünce olamaz. Sizin küfürlü ön yargılarınızla bahsettiğiniz cümleler duygusal birer görünüm. Ülkeniz ya da kültürünüzde hani ahlaka aykırı ya öldürmek hıh işte o; ezilen, dışlanan, katledilen' LGBT bireylerini Vikipedi gibi o bireyler için çok küçük bir alanda belkide tek başına savunan Lubunya var; ve o madde açmak, taşımak, silmek vs vs.lerle değil yorumlarıyla, fikirleriyle ayrıca politik duruşuylada bilgiye ve bireyler adına bilgisel katkı sağlayacaktır! Kaldıki orası benim şahsi sayfam ne reklam ne vandala yakın içerik karşıtı içerik yok. Duygusal birkaç yazı. Sizin gibi bir kullanıcınında şahsıma değilde bir başkasını muhattap kabul edip şikayetini bildirmiş, yazımı önceki haline oranla ılımlaştırma yoluna gittim. Ha bu fikirlerimin ya da söylemek istediklerimin değiştiği kanısına mı varır? Asla! Sadece Vikipedi Politikaları'nı dikkate alıyorum ben burada sizi, ülkenizi, inançlarınızı ya da ahlakınızı değil. Teşekkürler. - 'Lubunya' 20:35, 20 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Normal bir yazı, Vikipedi politikalarına aykırı bir şey yok. --Khutuckmsj 09:53, 21 Ekim 2012 (UTC)
 • "ruhumu şeytana adıyorum şeytanın siktirini duyar gibiyim (Bu yazı Kullanıcı:Lubunya sayfasından alıntıdır)" Bu söz mü Vikipedi politikalarına aykırı değil? O zaman bizlerin de böyle yazılar yazabileceğini kabul ediyorsunuz demektir.--88.253.176.93 15:36, 22 Ekim 2012 (UTC)
Tartışılabilecek bir konu. Lubunya arkadaşımızın sayfasında yazılan hikayenin içeriği tartışma yaratabilecek seviyede. xrazymesaj 18:09, 22 Ekim 2012 (UTC)
Şikayeti anlayamadım. Karar doğru alınmış. İyi çalışmalar. --Vitruvian 08:23, 23 Ekim 2012 (UTC)

Şikâyet: Antalyainternethaber[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Antalyainternethaber (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Aynı isimle bir internet sitesinin var olması --78.179.137.125 22:46, 20 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

antalyainternethaberr nickini zaten o site şahsa ait olduğu için açmıştır.


Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Sabri engellemiş. --yabancım 08:19, 21 Ekim 2012 (UTC)

Kullanıcı:Türk Süvarisi[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Son bir haftada yaptığı katkılardan örnekler: 1, 2, 3, 4, 5 Kullanıcı daha önce uzun süreli bir engel alsa da, mevcut vikipedi madde düzenini kafasına göre değiştirip şablonları silebiliyor. Daha da önemlisi bu katkıları seri ve çok fazla sayıda yaptığı için zaman zaman geri almaya çalışırken saatlerimi boşa harcamama sebep oluyor. Maddeleri güncelleme gibi olumlu katkıları olsa da, editörlük yetkisi için uygun olmadığını düşünüyor ve kullanıcıyı tekrar engelleyip vikipediden soğutmaktansa, editörlük yetkisi alınarak katkılarının kontrol edilmesinin vikipedinin yararına olacaktır.--вяí¢αи76ileti 13:42, 24 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcının geçmiş engellemeleri ve uyarıları dikkate alınarak ısrarla aynı tutumu sürdürmesi sebebiyle editörlük yetkisi alınmıştır.--Eldarion 14:43, 25 Ekim 2012 (UTC)

Kullanıcı:217.248.174.129[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Maddelerde rastgele değişiklik yapıyor. Asıl şikayet sebebim mesaj sayfama son iki gündür sürekli ingilizce mesaj yazıyor. Türkçe bilmediğini, vs. sebepleri ekliyor, suçlamalarda bulunuyor,vs. ŞURADAKİ Kullanıcı katkı listesinin incelenmesinden de kullanıcının ciddiyetle bağdaşmayan bir şekilde keyfi davrandığı anlaşılacaktır. Bu yolla zamanımı alıyor ve çalışmamı engelliyor. Hakkında şikayetçi olduğum IP no'lu kullanıcının, KullanıcıSaba i nihavend ile de ilişkili olduğunu, ayrıca 217.248.162.98 , 217.248.172.155 no'lu ve muhtemelen benzeri başka IP ler üzerinden de çalıştığını düşünüyorum. Eğitmenmahmut msj 22:15, 25 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Ben Saba i nihavend. Hataniz var. Söz konusu kullanıcı ile ilgim yoktur. Kendisi beni de tehtit etti.

Sn.Saba i nihavend. ŞURADAKİ tarafınızdan mesaj sayfama yazılan imzasız mesajlardan biri. ŞURADAKİ ise hakkında şikayetçi olduğum IP no'lu kullanıcının ve sizin yazdıklarınız. Bunlarla benim ilgim ne? Ama yazdıklarınız birbirinizin yazdıklarıyla aynı konu, aynı başlık. En önemlisi ilk mesaj (İngilizce) sizden. Sonrası her ikinizden. IP No'lu Anonim kullanıcıyı şikayet ederken sizinle ilişkilendirmekte haksız mıyım? Üstelik bakın siz de yakınıyorsunuz. Kaygı duymaya gerek yok. Vikipedi de teknik açıdan bu tür hadiseler kolaylıkla ilgili arkadaşlarımız tarafından incelendikten sonra açıklığa kavuşturulmakta... Eğitmenmahmut msj 21:19, 29 Ekim 2012 (UTC)
 • İlgili şikayetin başkahramanı anonim ip li kullanıcı yasal tehditte bulunduğu gerekçesiyle superyetkin tarafından, kullandığı başka bir anonim ip ve daha sonra edindiği iki kullanıcı adı üzerinden engellenmiştir. Saba i nihavend adlı kullanıcıyla bir bağlantısı yoktur ve tam tersi saba i nihavend adlı kullanıcı, engellenen kullanıcı tarafından yasal tehditte bulunulan kişidir. --Garbino ileti 20:53, 29 Ekim 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • ip kullanıcı olduğundan şikâyet kapatılmıştır. --Mskyrider ileti 18:30, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Sananebesalak[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Uygunsuz kullanıcı adı.Eğitmenmahmut msj 21:27, 27 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Engellendi, teşekkürler. --Superyetkinileti 09:50, 28 Ekim 2012 (UTC)


Kullanıcı:82.222.222.148[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Küfür içerikli değişiklik yapması.ŞURADA Eğitmenmahmut msj 20:44, 29 Ekim 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

IP adresi çoktan değişmiştir. --Khutuckmsj 20:34, 19 Kasım 2012 (UTC)


Kullanıcı:88.245.186.112[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Küfür içerikli değişiklik yapması.Şurada Eğitmenmahmut msj 16:15, 23 Kasım 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

IP değişmiştir, engel gereksiz. Tek bir vandalizm için şikayet açmanıza gerek yok, geri almanız yeterli. Bir IP çok sayıda vandalizm yaparsa son değişikliklerde göreceğiniz aktif bir hizmetliye mesaj atmanız daha çabuk çözüm sağlar.--Khutuckmsj 12:09, 24 Kasım 2012 (UTC)

 • Merhaba. Geçmişte benzeri bir konuda önerdiğiniz gibi davranmıştım. Bu tür ve benzeri işlemlerde Vito Genovese'nin bana: " Bu tür mesajları VP:Ş'ye yazarsan çok daha hızlı müdahale edilebilir ve tek bir platform üzerinde yürütülür. Daha sağlıklı olur kanısındayım. " şeklinde önerisi olmuştu.(Şurada görülebilir.) Bende o yüzden bu tür konuları (VP:Ş) buraya taşıyorum. Anonim kullanıcıların IP değişikliği dikkate alınarak köklü çözüm bulunmalı bu tür durumlara çok sık rastlıyoruz. Kolay gelsin..Eğitmenmahmut msj 12:39, 24 Kasım 2012 (UTC)

Şikâyet: 176.240.120.81[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: 176.240.120.81 (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

burada sürekli doğru olmayan bilgileri geri almama rağmen vandalizm amaçlı değişiklik yapmayı sürdürüyor (anonim kullanıcı- VP:3GD kuralının ısrarla ihlali.IP değişikliği yok.gerekirse ilgili maddenin değişiklik geçmişine bakılabilir.) --Cagan12 (mesaj) 17:14, 28 Kasım 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • IP adresi olduğundan şikâyetin açık durmasının gereği yoktur. --Mskyrider ileti 18:31, 27 Aralık 2012 (UTC)


Kullanıcı:85.97.3.3[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

ESP imzalı şahıs Tartışma:İlhan_İrem sayfasında farklı IP'lerden sürekli olarak belirli bir siyasî oluşuma üye olduğum için İlhan İrem sayfasında kasıtlı değişiklikler yaptığımı iddia ediyor. Link göstermeyeceğim zira tartışma sayfasının neredeyse tamamı okunabilir. Sayfanın ben el atmadan önceki hâli sayfa geçmişinden görülebilir. Kendisini şurada uyarmama ve tartışma sayfasındaki son yorumlarını kaldırmama rağmen tekrar ekledi ve benimle ilgili iddialarını değişiklik özetine de ekledi. Gereğinin yapılmasını arz ederim.--Abuk SABUK msj 22:46, 29 Kasım 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Öncelikle Abuk SABUK isimli kullanıcıya beni şikayet ettiği için teşekkür ediyorum. Böylece konuyu etraflıca anlatabilme imkanı bulabileceğim. Benim kendisini şikayet etmeyi düşündüğüm günlerde benden önce davranmış.

İlhan İrem, pek çok insanın olduğu gibi, bizim çok değer verdiğimiz bir sanatçıdır. Ben 1985 yılında kurulmuş ve bugün 150.000 üyesi bulunan, İlhan İrem’in iletişim ağı da diyebileceğimiz İrembağı isimli fan kulübünün üyelerinden biriyim. İrembağı’nın sanatçı ile ilgili çok geniş bir döküman arşivi vardır ve bu bilgiler direkt olarak İlhan İrem’in arşivinden derlenmiştir. Yazılı ve görsel bu orijinal materyaller İlhan İrem’in resmi sitelerinde ve sayfalarında tarafımızdan derlenmiştir ve yayın halindedir.

Geçtiğimiz yıllarda, eski dönemlere ait olan ve güncel bazı bilgi ve belgelerle İlhan İrem’in sayfasının Vikipedi formatlarına uygun ansiklopedik bir sayfa olması için çalışmalara başladık. İlk dönemlerde referans vermek, kaynak göstermek gibi vikipedi konularını bilmediğimiz için, kaynak linklerini açık olarak sayfaya koyuyorduk.

Daha sonra bir şey farkettik; İlhan İrem biyografisinde ve sayfanın diğer bölümlerindeki bazı cümlelerimiz değiştiriliyor ve zaman içinde o cümleler tamamen kaldırılıyordu. İlk önceleri buna bir anlam veremedik. Vikipedi herkese açık bir mecra olduğundan ve çalışma ilkelerini bilmediğimiz için sayfaya giren ‘başka birileri’ tarafından değiştirildiğini düşündük. Daha sonra bir şey daha farkettik; İlhan İrem’in hayat öyküsünde yer alan, özellikle toplumsal yaşama ve siyasete dair konular ya kaldırılıyor veya cümlelerin yapısı değiştirilerek başka anlamlara dönüştürülüyordu. Yine manidar bulmadan, yeni bilgilerle sayfayı geliştirmeye devam ettik.

Ta ki Mart 2012 tarihinde İlhan İrem’in Odatv’de yayınlanan bir röportajının linkini sayfaya koyduğumuzda konu netleşti; Diğer bütün röportajları dururken bu röportajın linki kaldırıldı. Tekrar koyduk ve tekrar kaldırıldı. Linki 3. Kez sayfaya aldığımızda bu sefer “Röportajlar” bölümü tamamen kaldırıldı ve İlhan İrem sayfasının üzerine; “Vikipedi Standartları” ve “Ciddiyet/Üslup” uyarılı iki şablon konuldu. Bunun üzerine konuyu “Tartışma” sayfasına aktardık.

(BU NOKTADA TARTIŞMA SAYFASINDAKİ AKIŞI BAŞTAN AŞAĞI OKUMANIZI RİCA EDİYORUM. VE TARTIŞMA SAYFASININ GEÇMİŞ BÖLÜMÜNDE ABUK SABUK İSİMLİ KULLANICININ TARTIŞMA SAYFASINDAN DÜN KALDIRDIĞI SON İKİ MESAJIMI VE KENDİSİNİ MESAJ SAYFASINDA YAZDIĞIM DİĞER MESAJLARI…)

“Röportajlar” bölümünün sayfadan kaldırılışı ve İlhan İrem Sayfasına konulan şablonlar konusunda Tartışma sayfasına yazdığımız şikayet mesajına yanıt olarak, Abuk SABUK isimli kullanıcıdan, oldukça sakin ve uzlaşmacı bir yaklaşımla, “sayfada düzenlemeler yapılması” mealinde bir mesaj yazıldı. Dolaylı olarak; Odatv Röportajının yayını ile birlikte sayfaya şablonlar konulmasının yalnızca bir rastlantı olduğu vurgulanıyordu. Tam olarak ikna olmamakla beraber Tartışma Sayfasında yazışmalarımız sürdü.. ; “lhan İrem’in şarkılarını ezbere bildiğini” , sayfaya şablonları kendisinin koyduğunu, ansiklopedik bulmadığı bazı cümleleri ve bölümleri silerek yaptığı değişikliklerden söz etti.

Daha eski zamanlarda, İhan İrem’in bazı siyasi düşünceleri ile ilgili cümlelerinin önce değiştirilip, zaman içnde tamamen kaldırıldığını yazdık.. Söz gelimi sanatçının biyografisinde çok önemli bir viraj olan: “80 Darbesi sonrası oluşan amerikan-arap orijinli liberalizmin yarattığı toplumsal duyarsızlık ve kültürsüzlük üzerine yaşadığı yabancılaşmanın” vurgulandığı cümleden, önce; “amerikan-arap” ibaresi çıkarılmış, bir süre sonra “liberalizm” de cümleden çıkarılarak, olayın asıl anlatımı yok edilmiş ve İlhan İrem’in sadece 1980 darbesine tepki olarak sahnelerden çekildiği şeklinde deformasyona uğratılmış bir bilgi bırakılmıştır. (Bu yazışma da Tartışma Sayfasında mevcuttur.) Bu konudaki şikayetimize yanıt olarak; “Çaktırmadan silindiğini düşündüğünüz ifadeyi düzenleyip geri getirdim.” Yazdı. Geri getirdiği bölümün çeşitli yerlerine; bunların İlhan İrem’in kendi düşüncesi olduğunu vurgulayan, “kendi ifadesiyle” şeklinde ibareler eklemişti.

(Bu arada “Anerka” gibi kullanıcıların Vikipedi ilkeleri ve referans gösterme gibi konularda yazdığı yapıcı bilgilerin sayfanın bügünkü görünümüne ulaşmasında değerli katkıları oldu.)

Tartışma Sayfasında görüleceği gibi; Anerka ve Abuk SABUK isimli kullanıcılara bilgiler vererek İlhan İrem Sayfasınıı iyiniyetle geliştirmeye devam ettik.

Abuk SABUK isimli kullanıcı; Kaynak gösterimi ve referanslar konusunda türlü engellerle, bin dereden bin su getiriyor, baş öğretmen gibi sayfada referans gösterilmesini istediği yerleri kırmızı “olgu” notlarıyla dolduruyor, aynı konularla ilgili olarak gösterdiğimiz referansları bir kelime sonrasında bile tekrar isteyerek çalışmalarımızı zora koşuyordu. Buna rağmen orijinal ve official kaynaklarla bütün değişiklikleri gerçekleştirdik.

Abuk SABUK isimli kullanıcı bir süre sonra doğru olmayan bilgilerle İlhan İrem sayfasına metinsel anlamda fiili müdahalelere başladı. “Kariyeri kısmını çok uzun bulduğunu” söyleyerek kafasına göre Bölümlere ayırmış, yanlış bilgilerle Eroviyon(!) bölümü açmıştı.. Bilgilerin yanlış olduğunu, Tartışma Sayfasının / Alt Başlıklar bölümünde ve Abuk SABUK’un mesaj sayfasında ayrıntılı olarak kendisine yazdık.. “yazdıklarının yanlış olduğunu, doğru bilgileri gireceğimizi ama -kendisinin yazdıklarını kaldırmak istemediğimiz için- önce girdiği bilgileri kaldırarak sayfayı eski haline getirmesini” rica ettik. Defalarca yazdıktan sonra girdiği yanlış bilgileri kaldırmış ve bize; “Sayfaya aylarca el atmazsanız başlıkları tekrar koyarım” tehditi savurmuştu. (BKNZ: Tartışma Sayfası) Bunun üzerine “Siz İlhan İrem sayfasının komiseri misiniz?” diye sorduğumuzda; "İlhan İrem'i bilmeyenler, ahanda buraya yazmasınlar" retoriği gerçekten kabak tadı verdi.” Yanıtını aldık. Bunun üzerine kendisine, Tartışma sayfasında da okuyabileceğiniz aşağıdaki yanıtı verdik:

“İlhan İrem sayfasının kalıcı bir ansiklopedi kaynağı olması için çabalayan bir grup İlhan İrem dinleyicisiyiz. En başta, geri getirdiğiniz tüm değişiklikler için teşekkür ederiz. Başından beri Vikipedi’nin bir ansiklopedi olduğunu, bir üslûbu olduğunu söyleyen sizsiniz… Biz öyle bir cümle etmedik ama; “İlhan İrem bilmeyenler buraya yazmasınlar” yaklaşımından niçin rahatsız olduğunuzu anlamadık. Eğer burası farklı bir kültür alanı, bir ansiklopedi ise, üslûp kadar, yazılanların da doğru olması gerekmez mi? Yukarıda, Alt Başlıklar bölümünden bu yana yazdıklarımızı okursanız, size net bir biçimde gerekçelerini yazdığımız gibi, 16 Ekim 2012 tarihinde İlhan İrem maddesine eklediğiniz 4 alt başlık, bilgi, tarih ve içerik açılarından eksik ve yanlıştır. Bir incelik olarak, üzerini çizip yazmamak adına, doğrularını girebilmek için girdiğiniz bu alt başlıkların geri alınmasını bekliyoruz. Bu kadar net ve sade bir konuyu kişiselleştirmeyin. Bugüne dek sizin de tavsiyeleriniz doğrultusunda pek çok kaynaklar hazırladık ve sayfa giderek daha da güzelleşecektir. Lütfen yardımcı olmaya devam edin. İlhan İrem, kendisi hakkında çok geniş kaynaklar bulunan nadir sanatçılardan biridir. Hakkında aynı yıl içinde 3 biyografi kitabı yazılan müzik sanatçısı dünya üzerinde bile çok azdır. Tarafımızdan, öncelikle doğru alt başlıklar girilecek, sonrasında ek kaynaklar ve açılacak yeni bölümlerle sayfa geliştirilecektir. Bekliyoruz. Işık ve sevgiyle…”

Abuk SABUK, girdiği yanlış bilgileri çıkardıktan ve yukarıdaki mesajdan bir gün sonra, Vikipedi İlhan İrem Sayfasının üzerine, hiç sebepsiz yere “ilkeler” şablonu koydu. Aynı gün içinde (21 Ekim 2012) İlhan İrem’in sanat yaşamındaki dönemsel başlıklar doğru şekliyle sayfaya konulduktan sonra şablon kaldırıldı.

Ve geldik bugünlere;

Geçtiğimiz hafta, Vikipedi Proje Sayfasında Abuk SABUK isimli kullanıcının “İlhan İrem Resmi Facebook Sayfasının gerçek olup olmadığın nasıl anlaşılacağı” konusunu diğer kullanıcılara sorduğunu gördük… Kendisine Proje sayfasında konu ile ilgili bir yanıt verdik. Proje sayfasındaki önce silinip sonra tekrar geri gelen (bir teknik sorun da olabilir) 28 Kasım 2012 tarihli mesajımızda şunları yazdık;

“Sevgili Abuk SABUK, İlhan İrem’e olan ilginizi ilgiyle izliyoruz… Verdiğiniz link İlhan İrem’in resmi Facebook sayfasıdır. Sayfadan kaldırdığınız(!) İlhan İrem’in resmi Twitter adresinde bu linki görebilirsiniz. Verdiğiniz ikinci link ve sanatçının Vikipedi sayfasının 'Dış Bağlantılar' bölümündeki diğer bütün sayfa ve siteler sanatçının iletişim ağı olan İrembağı tarafından yönetilen ve İlhan İrem tarafından onaylanmış resmi sayfa, site ve portallardır. Bunları biliyorum, çünkü tartışma sayfasında belirttiğim gibi, İrembağı’nın yöneticilerinden biriyim. Işık ve sevgiyle…”

Ve son olarak 29 Kasım 2012 tarihinde İlhan İrem / Tartışma Sayfasında aynı konu ile ilgili olarak kendisi ile yaptığımız yazışma aşağıdadır;

Sevgili Abuk SABUK, aşağıdaki mesajı Proje Sayfasında sorduğunuz bir soruya yanıt olarak o sayfada yazmıştık.. Ama silinmiş. Sayfa geçmişinde silenin bilgisi de yok!! Neden silindiği konusunda bir bilgi verirseniz seviniriz. O sayfada linkini vererek sorduğunuz; "İlhan İrem'in resmi Facebook Sayfasının gerçek olup olmadığı(!)" konusundaki soruyu bu sayfada açıkladık sanıyoruz. Ama siz bu sayfada tekrar bir açıklama isteseydiniz, tekrar seve seve anlatırdık. Sevgiden kaynaklanan bu ilginize sanatçımız adına teşekkür ediyoruz.. Eğer sizin açınızdan net olmayan bir konu varsa, lütfen bu sayfada belirtiniz.. Size İlhan İrem'in asistanının mail adresini verebilirim ve kendisinden merak ettiğiniz her konuyu öğrenebilirsiniz. Proje sayfasından silinen açıklamayı konunun netleşmesi için tekrarlıyorum; "Sevgili abuk-sabuk, İlhan İrem’e olan ilginizi ilgiyle izliyoruz… Verdiğiniz link İlhan İrem’in resmi Facebook sayfasıdır. Sayfadan kaldırdığınız(!) İlhan İrem’in resmi Twitter adresinde bu linki görebilirsiniz. Verdiğiniz ikinci link ve sanatçının Vikipedi sayfasının Dış Bağlantılar bölümündeki diğer bütün sayfa ve siteler sanatçının iletişim ağı olan İrembağı tarafından yönetilen ve İlhan İrem tarafından onaylanmış resmi sayfa, site ve portallardır. Bunları biliyorum, çünkü tartışma sayfasında belirttiğim gibi, İrembağı’nın yöneticilerinden biriyim. Işık ve sevgiyle…" ESP 85.97.245.217 18:21, 28 Kasım 2012 (UTC) ...

Merhabalar, mesajınızın silindiğinden haberim yoktu. Devriye olarak takip ettiğim binlerce sayfa var ve bu mesajınızı da şans eseri gördüm. Vikipedi'ye sanatçıların gerçek sitelerinin eklenmesi hem Vikipedi'nin güvenirliği hem de sanatçıların maddi, manevi çıkarlarının korunması açısından elzemdir. Bu nedenle bu bilgileri soruşturmamız kadar doğal bir durum olamaz. Twitter hesabını kaldırıp kaldırmadığımı hatırlamıyorum açıkçası ancak -eğer ben kaldırdıysam- ya sayfanın gerçekliğinden şüphe ettiğim ya da boş vs. olduğu içindir. Sizin burada anonim olarak "Evet gerçek," demenizin -takdir edersiniz ki- kontrol edilebilir bir geçerliliği yok. Lütfen linki tekrar ekleyin ve gerekirse bir hizmetli (yönetici) ile temasa geçin. Sanatçının gerçek sosyal iletişim adreslerinin sayfada "bulunmaması", sahtelerinin bulunmasından (öyle olduklarını iddia etmiyorum) yeğdir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.--Abuk SABUK msj 00:46, 29 Kasım 2012 (UTC)

Ben de diyorum ki; Size merak ettiğiniz konuları “birinci elden” öğrenebileceğiniz bir adres verebilirim. Ve diyorum ki; Benim ve diğer arkadaşlarımızın İlhan İrem sayfasına girdiği bilgiler gerçektir.. Sayfalar ve siteler resmidir, İrembağı’na bağlı site ve sayfalardır.. Ve İrembağı direkt olarak İlhan İrem’e bağlıdır. Tartışma sayfasındaki yönlendirmelerin de sonucu, Vikipedi İlhan İrem Sayfası, gerçek kaynaklarla, İlhan İrem’e ve Vikipedi’ye yakışan, ansiklopedik bir maddeye dönüşmüştür. Ne ki, özellikle ‘çocukluğu ve Ailesi’ bölümüne, daha önce zaten kaynak gösterilmiş bir röportajı tekrar defalarca referans verip, kişisel yorumlarınızı da katarak sizin yaptığınız magazinel cümle girişleri, sanatçıyı bulunduğu boyuttan farklı bir boyuta indirgeme çabası gibi yansımaktadır. (öyle olduğunu iddia etmiyorum) Ve bu yaklaşım ülkenin son yıllarında egemen olan bir yaklaşıma benzerliği ile tanıdık geliyor. Neyse… Sanatçı ile ilgili diğer çalışmalardan fırsat buldukça Vikipedi sayfasına yeni bilgiler ve referans girişleri yapılacaktır. Işık ve sevgiyle… ESP

Abuk SABUK isimli kullanıcı önce kendi mesajını silmiş.. Ve daha sonra benim yazdığım diğer iki mesajı da silmiştir. Geri yüklediğim mesajlarımı bugün itibarı ile tekrar silmiş ve şikayette bulunmuştur. Şikayet olduğunu bugün Tartışma Sayfasının üzerindeki ibareden öğrendim. Bir süre sonra tekrar Tartışma sayfasına girdiğimde, şikayet notunun sayfa üzerinde olmadığını gördüm(!) Tartışma Sayfasının geçmişinde göreceğiniz gibi; Abuk SABUK mesajlarımı geri alış açıklamasının yanına, şikayetin sonucunu beklemeden; “VP: KSY İhlali” ibaresi koymuş.

Oysa, yukarıdaki, şikayet konusu olan son mesajımda görüldüğü gibi; Bu mesaj, “kişiye yönelik saldırı” değildir. Abuk SABUK isimli kullanıcının şikayet konusu ettiğini varsaydığım cümleleri bir kez daha yazıyorum; “özellikle ‘çocukluğu ve Ailesi’ bölümüne, daha önce zaten kaynak gösterilmiş bir röportajı tekrar defalarca referans verip, kişisel yorumlarınızı da katarak sizin yaptığınız magazinel cümle girişleri, sanatçıyı bulunduğu boyuttan farklı bir boyuta indirgeme çabası gibi yansımaktadır. (öyle olduğunu iddia etmiyorum) Ve bu yaklaşım ülkenin son yıllarında egemen olan bir yaklaşıma benzerliği ile tanıdık geliyor.” ………

(BU NOKTADA ÖNCELİKLE İLHAN İREM SAYFA GEÇMİŞİNE BİR GÖZ ATMANIZI VE ÇOK UZUN BİR ZAMANDAN BERİ SAYFADAKİ BÜTÜN DEĞİŞİKLİKLERİ YAPAN KİŞİYİ, YANİ ABUK SABUK ADLI KULLANICININ İSMİNİ GÖRMENİZİ RİCA EDİYORUM.)

Şimdi, baştan beri ilettiğimiz bütün sorunların, şablonların ve süregelen diğer problemlerin Mart 2012 tarihinde sayfaya koyduğumuz; “Amerika’daki hokkabaz öyle istiyor diye Türkiye Cumhuriyeti’nin sonu gelmez” başlıklı İlhan İrem röportajını sayfaya koyduğumuz günden itibaren başladığını hatırlatarak. Abuk SABUK isimli kullanıcının metin girişlerinin maksatlı olduğu sonucuna nasıl vardığımı netlikle açıklamak istiyorum;

İlhan İrem ile ilgili diğer çalışmalar nedeniyle kısa bir süre sayfaya girmemiştik.. Böyle bir ara sonrası, geçtiğimiz ay İlhan İrem Sayfasına girdiğimizde Abuk SABUK isimli kullanıcının İlhan İrem Sayfasına, özellikle “Doğumu ve ailesi” bölümüne; bizim daha önce zaten kaynak gösterdiğimiz bir röportajdan (2 No’lu kaynak) defalarca, cımbızlama alıntılar yaparak ve kendi yorumlarını da katarak, İlhan İrem gibi bir sanatçı ile ve Vikipedi’nin ansiklopedik ciddiyeti ile hiç bağdaşmayan, magazinel olan ve masum değişiklikler görüntüsü altında, sanatçının duruşuna yönelik maksatlı ve ince hesaplı cümlecikler girmiştir. İçtenlikle yapılmış bir aile röportajından Abuk SABUK tarafından satıhsal bir yaklaşımla cımbızlama yöntemi ile seçilmiş cümleler değiştirilmiş ve yorumlanıp, devşirilmiş bu halleri ile cümleler bambaşka bir anlama ve imaya yönlendirilmiştir. Önce, 2 No’lu kaynaktaki “İda Dağlarında başlayan 21 yıllık evliliğin öyküsü” başlıklı röportajı okumanızı rica ederek, Abuk SABUK isimli kullanıcının İlhan İrem Vikipedi biyografisine eklediği cümleleri alt alta yazıyor ve sonucu size bırakıyorum:

1. OLDUKÇA ÖZGÜR VE MUTLU BİR ÇOCUKLUK GEÇİRDİ.

2. HENÜZ ORTAOKUL YILLARINDA EVLERİNİN ÇATI KATINDA TEK BAŞINA YAŞAMAYA BAŞLADI.

3. AİLESİ HİÇBİR KONUDA YASAK YA DA KISITLAMA GETİRMEDİ.

4. İREM AİLESİNİN MÜZİK KONUSUNDAKİ EN BÜYÜK DESTEĞİNİN BU BİLİNÇLİ YA DA BİLİNÇSİZ “ÖZGÜR BIRAKMA” OLDUĞUNU SÖYLER.

5. LİSE YILLARINDA OTORİTEYİ FAZLA UMURSAMAYAN, RAHAT BİR GENÇTİ.

6. İREM BİR SÖYLEŞİSİNDE “O YILLARDA KALABALIKLAR İÇİNDE İKEN NEŞELİ VE ESPRİLİ, YALNIZKEN MELANKOLİK” OLDUĞUNU SÖYLER.

7. AYNI DÖNEMDE ARKADAŞLARI ADINA AŞK MEKTUPLARI YAZMAYA BAŞLAMIŞTI.

8. BU DÖNEMDE İSTANBUL’DAKİ PEK ÇOK PROFESYONEL MÜZİK GRUBUNDAN TEKLİF ALDI ANCAK SEVGİLİSİ BURSA’DA OLDUĞU İÇİN ORADA KALMAYI TERCİH ETTİ.

9. ÇİFTİN ÇOCUĞU YOKTUR.

10. İLHAN İREM DÜNYA GÖRÜŞÜNÜ LAİK, DEMOKRATİK, KEMALİST VE ANTİ EMPERYALİST OLARAK TANIMLAR. DİNLERE İNANMADIĞINI BELİRTİR.

… İlk 9 madde alt alta konulduğu zaman, İlhan İrem’in bilinen yapısından çok farklı ve avare bir yapı çiziliyor.. O röportajda sanatçının “özgürlük ruhu” konusunda anlatmak istediği çok başka bir tema var ama, Abuk SABUK konuyu kendi cümleleriyle yorumlayarak bir “sıradanlaştırma” paketi oluşturmuş. Kullanıcı bir “imalar dizini” ile 9.ncu maddeye doğru eklemelerini yapmış!

Bunlar Türkiye’nin belirli bir kesiminin yurtsever aydınlar için son dönemlerde uyguladığı bir yöntemdir. (Öyle olduğunu iddia etmiyorum) çekincesiyle, bu yapılanın bir kesimin benzer sıradanlaştırma faaliyetleri ile örtüştüğünü vurguladım. Konu özetle budur.

10.ncu maddede ise, Abuk SABUK, İlhan İrem’in tek boyutlu ve çok eksik olarak, bir röportajına bakarak yazdığı dünya görüşünde; Sanatçının laik, demokratik, Kemalist ve antiemperyalist” olduğunu yazmış ve hemen arkasından eklemiş; “Dinlere inanmadığını belirtir.” Burada da özellikle Kemalizm ve Laiklik ile dinsizliği bir araya getirme cinliğini görüyoruz. Peki bu söylem sizce tanıdık gelmiyor mu? … Burada Abuk SABUK’un kendi cümleleri ile yorumladığı şekilde olmasa da İlhan İrem bambaşka vurgularla ve geniş bir analizle anlaşılabilecek biçimde çocukluğunu anlatmış, dünya görüşünü ve dinler hakkındaki düşüncelerini dile getirmiştir.

Sanatçının 40 yıldır söylediği herşeyin arkasında olduğunu biliyorum. Ama burada yapılan sıradanlaştırma operasyonunu gözlerinizin önüne sermek istiyorum.


Dahası var;

Abuk Sabuk’un yukarıda maddeler halinde sıraladığımız magazinel yorum cümlelerini 22 Ekim 2012 tarihinde İlhan İrem Sayfasından (ZATEN KAYNAK GÖSTERİLMİŞ BİR RÖPORTAJDAN, VIKIPEDI'YE DE UYGUN OLMAYAN BAZI MAGAZİNEL ALINTILAR VE KİŞİSEL YORUMLAR YAPILDIĞI GÖRÜLMÜŞ VE BU BÖLÜMLER İLHAN İREM BİYOGRAFİSİNDEN SİLİNMİŞTİR.) açıklaması ile sildik.

Her tarafında Abuk SABUK adlı kullanıcının imzası olan İlhan İrem geçmiş sayfasına aylar sonra ilk kez bir başka devriye girdi ve kaldırdığımız yukarıdaki cümleleri geri yükledi. Bu işlemi aynı gün içinde, bizim kaldırma işlemimizden bir saat bile geçmeden gerçekleştiren kullanıcının ismi “Aguzer”… Kendisinin sayfasını ve yoğun katılımcı olduğu sayfaları ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Ancak kullanıcının sayfasında, (bu kullanıcının Vikipedi’de değişiklikler yapması Hizmetliler tarafından süresiz olarak engellenmiştir.) ibaresini göreceksiniz. Siz yine de bazı kişilerin sayfa geçmişlerinde Aguzer imzasını yoğun olarak görebilirsiniz.


Ama konumuz bunlar değil… Bizi sadece sonuç ilgilendiriyor.

(Bu arada bu metinde çoğunlukla kendimizden “çoğul” olarak söz ettim. Çünkü İlhan İrem sayfasındaki orijinal arşivleri, bilgi ve belgeleri birkaç gönüllü arkadaş birlikte hazırlıyoruz.)

Evet bizi sadece sonuç ilgilendiriyor. Sonuç olarak, Abuk SABUK’un sayfaya eklediği ve yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz, yorumlanmış magazin cümle eklentileri İlhan İrem’i farklı bir boyuta indirgeme çabası olarak hissediliyor.. Ve bu hissiyat İlhan İrem ile örtüşmüyor. … Abuk SABUK’un yukarıda belirttiğim cümlelerinin İlhan İrem biyografisinden çıkartılması konusunda gereğinin yapılmasını rica ediyorum. Bu yapılmadığı takdirde önce Abuk SABUK’tan şikayetçi olacağımı ve sonrasında gerekirse hukuk yolu ile sanatçının haklarını korunmasını sağlayacağımı bildiriyorum. … Bu uzun açıklamayı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.

Işık ve sevgiyle…

ESP85.97.86.104 02:38, 1 Aralık 2012 (UTC) ...

Garbino isimli kullanıcının yorumu üzerine ek not:

O belirtilen satırda "Yasal Yollarla Tehdit" söz konusu değildir. Farkındaysanız "sonrasında" diyorum. "Sonrasında" yani Vikipedi içindeki tartışmalarla çözülmediği takdirde.. Sanatçıya yapılan saygısızlık buradaki uzlaşma ve çözüm yolları ile sona ermediği takdirde. Vikipedi içinde çözümlenmeyen sorun "sonrasında" katılımcıları değil, artık sanatçıyı ilgilendiren bir sorun ve karardır diye düşünüyorum. Garbino, Yasal Yollarla Tehdit" maddesini bir gözden geçirmelisiniz. "Önce tartışma ve çözüm" diyor. Ben de "sonrasında" diyorum zaten. ESP85.97.86.104 05:23, 1 Aralık 2012 (UTC)

...

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Konudan bağımsız olarak, anonim ip'li kullanıcı son paragrafta; "Abuk SABUK’un yukarıda belirttiğim cümlelerinin İlhan İrem biyografisinden çıkartılması konusunda gereğinin yapılmasını rica ediyorum. Bu yapılmadığı takdirde önce Abuk SABUK’tan şikayetçi olacağımı ve sonrasında gerekirse hukuk yolu ile sanatçının haklarını korunmasını sağlayacağımı bildiriyorum." cümlesiyle yasal yollarla tehditte bulunmuştur. Resmi politika ihlali gereğinin yapılması gerekir. --Garbino ileti 03:03, 1 Aralık 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Tam olarak Garbino'nun belirttiği durum söz konusu. Tartışma üslubuna ve Vikipedi politikalarına uygun bir şekilde tartışma yürütemiyorsanız lütfen değişiklik yapmayınız. Son kullanılan IP adresi engellendi. Kullanıcının değişiklik yaptığı IP aralığı da gerekli görüldüğünde engellenebilir. --Gökhan (mesaj) 06:29, 1 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Garbano[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Benim kullanıcı adıma çok yakın olmasının yanında, kullanıcı sayfasının tamamı benim kullanıcı sayfamla eş oluşturulmuş. Dün farkettim ve yabancı'ya mesaj attım ama sanırım yoğunluktan ilgilenmeye fırsat bulamadı. İlerde bu kullanıcı adı nedeniyle "kukla" şüphesiyle sorun yaşamak istemem. İş bu nedenle, kullanıcı adının süresiz olarak engellenmesini rica ediyorum.. --Garbino ileti 14:34, 2 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcılarla karıştırılabilecek adlar uygun olmadığından, kullanıcı süresiz engellendi. --yabancım 15:10, 2 Aralık 2012 (UTC)

Teşekkürler.. --Garbino ileti 15:14, 2 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Yusuf 1907[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kişisel nedenlerle vikipediden uzak kalmam nedeniyle şimdiye dek farkedemedim ama kullanıcı vikipedi ruhuna tamamen ters bir şekilde beni dini inançlarım üzerinden nedensiz bir şekilde kötülemiş ve saldırıda bulunmuştur. sembolikte olsa kullanıcının bu davranışından dolayı kınanması gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.--PONY (mesaj) 08:12, 3 Aralık 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcının yaptığı açık bir kişisel saldırı, normalde 24 saatlik engellenmesi gerekli; ancak aradan 4 yıldan fazla zaman geçmiş. Engellemeler kullanıcının Vikipedi'ye zarar vermesini önlemek içindir, kullanıcının aradan geçen 4 yılda Vikipedi'nin işleyişini kavradığını düşünüyorum. Kendisine burada bir bilgilendirme geçtim. --Khutuckmsj 10:03, 3 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Garbinyo[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Daha önceki şikayetime konu şekilde yeniden kullanıcı adıma benzer bir kullanıcı adı alınmış ve kullanıcı sayfası ve kullanıcı mesaj sayfasının tamamı benim kullanıcı sayfam ve kullanıcı mesaj sayfamla eş oluşturulmuş. Yapanın niyeti nedir bilemiyorum ama bu kullanıcı adının da süresiz olarak engellenmesini rica ediyorum.. --Garbino ileti 14:58, 11 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı engellendi. --Mskyrider ileti 06:33, 12 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:STATEPOLICE[kaynağı değiştir]

Daha önce 30 Eylül ve 16 Ekim 2012 tarihlerinde küfürlü değişiklikleri nedeniyle 2 kez engellenen kullanıcı dün gece, Kullanıcı:Vito Genovese ve Kullanıcı:Khutuck'un kullanıcı sayfalarında bu ve bu küfürlü vandalist değişiklikleri gerçekleştirmiştir. Engelleme politikası 1. maddesi (küfürlü değişiklikler) gereğince yapılan uyarıları dikkate almaması ve tekrar etmesi nedeniyle süresiz olarak engellenmesi gerekmektedir. Gereğinin yapılmasını rica ederim. --Garbino ileti 03:38, 12 Aralık 2012 (UTC)

Ek: Kullanıcı, şikayet ettiğime dair gönderdiğim mesaj sonrası, şikayet sayfasında bu vandalist değişikliği gerçekleştirmiştir. Bu durum engellemelerde göz önünde bulundurulan zaman çizelgesine göre 6 ay değilde, süresiz olarak engellenmesi gerekliliğini pekiştirmiştir.. --Garbino ileti 04:07, 12 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı altı aylığına engellendi. --Mskyrider ileti 06:32, 12 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:78.160.6.181[kaynağı değiştir]

 • Küfürlü değişiklikler. --Abuk SABUK msj 22:16, 16 Aralık 2012 (UTC)
 • IP kullanıcı olduğundan açık kalmasının gereği yoktur. --Mskyrider ileti 18:32, 27 Aralık 2012 (UTC)


Kullanıcı:Garbino Bot[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Benimle kimin ne derdi var bilemiyorum ancak, bu ve bu kullanıcı adlarından sonra şimdi direkt beni zan altında bırakan bu bot fantezisi kuran kullanıcı adı alınmış. Son değişiklikler sayfasını sürekli takip etmesem farkedemeyeceğim ve bana zararı dokunacak bu kullanıcının, süresiz olarak engellenmesini rica ediyorum. --Garbino ileti 12:50, 26 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kötü niyetli, uygunsuz kullanıcı adı süresiz olarak engellendi.--Mskyrider ileti 15:07, 26 Aralık 2012 (UTC)


Kullanıcı:Acarofis[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Ticari kuruluş ismi >> uygunsuz kullanıcı adı. İyivikiler... [ho? ni!] 10:51, 27 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Engellendi, teşekkürler. --yabancım 11:05, 27 Aralık 2012 (UTC)

Kullanıcı:Networkteamwins[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Kullanıcı:Networkteamwins (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Aynı isimde bir site olduğundan uygun olmayan kullanıcı adı --78.179.20.2 22:39, 31 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Mskyrider tarafından 1 Ocak 2013 tarihinde engellenmiş.

Vito Genovese 20:35, 3 Şubat 2013 (UTC)

Kullanıcı:Handsome128[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

2013 Eurovision Şarkı Yarışması sayfasında yaptıkları değişimlerle sürekli Vikipedinin güvenirliğini kalitesini düşürüyor yaptığı anlamsızca maddelerle kendisini önemli görüyor defalarca uyarılmasına rağmen vandalizm yapmaya devam ediyor artık bir çözüm bulunmasını arz ederim.--On 15 (mesaj) 15:47, 11 Aralık 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı, bu şikayetlerden daha sonra 3 engel almış zaten; biri yoğun geri dönüş için hatta.

Vito Genovese 12:16, 4 Şubat 2013 (UTC)

Kullanıcı:Handsome128[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

2013 Eurovision Şarkı Yarışması sayfasında yaptıkları vandalizm değildir de nedir? Türkçenin kurallarına uymuyor, kaynak belirtmeden, "kafasına göre" değişiklik yapıyor. Hatalarını düzelttiğim zaman da değişiklik savaşı dediğimiz şeye sebep oluyor. Açıklamalarımı, mesajlarımı da dikkate almıyor. Mesaj sayfasından içerik silmesi de cabası. Uyarı ya da engel alması gerektiğini düşünüyorum.--Ata Kınran (mesaj) 17:28, 29 Kasım 2012 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • 9 yıldır ESC fanıyım benim yaptığım değişiklikleri siliyo falan yaptığı değişiklikler amatörce uyarılmasını arz ediyorum.--On 15 (mesaj) 10:00, 9 Aralık 2012 (UTC)
 • Handsome ilgili maddeye neden kaliteli madde ve seçkin madde şablonları eklediğini açıklayabilir mi lütfen?--Abuk SABUK msj 17:02, 1 Ocak 2013 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı, bu şikayetlerden daha sonra 3 engel almış zaten; biri yoğun geri dönüş için hatta.

Vito Genovese 12:16, 4 Şubat 2013 (UTC)

Kullanıcı:Esc2003[kaynağı değiştir]

geçmişte bana ilişkin o kadar çok kişisel yorumu, diğer kullanıcıları yönlendirici mesajı var ki, hangi birinin bağlantısını versem.. yaptığı saldırılardan ötürü uyarıldı, engellendi. 'gerekmedikçe benimle muhatap olmayın' gibi istekleri de oldu. ama belli ki, kendisi istediği zaman muhatap olmakta, satır aralarımda dolaşıp niyet vehmeden ve geliştirici olmaktan çok sorgulayıcı olan sorular sormakta ve davranışlarımı "kışkırtmaya yönelik faaliyet" olarak değerlendirmekte kendisini son derece hak sahibi hissediyor. buna tahammül etmek zorunda olduğumu düşünmüyorum. öncekiler olmasa bile sadece 'kışkırtmaya yönelik faaliyet' lafı engellenme nedenidir. kendisine cidden, bir kullanıcıya olan bu tip bir sürekli davranışın vikipedi etiğiyle ilgisi olmadığının anlatılması gerekiyor. bunda olduğu gibi bundan sonraki benzer davranışlarında bu şikayet yolunu kullanacağımı da söylemek isterim. soğukkanlı olma, herkese eşit mesafeyle yaklaşma, polemiğe girmeme yönündeki çabalarımızın bu şekilde suistimali görünür olmalı ve kınanmalı.. --kibele 15:15, 23 Aralık 2012 (UTC)

 • Size cevap yazıyordum ki şikayet edildiğimi gördüm. Bunu yapmanıza şaşırdım ancak bana kendimi savunma, derdimi anlatma hakkı tanımış olduğunuz için de sevindim. Şurası, şurası ve şurası. Lütfen inceleyin. Ben bahsi geçen tartışmadaki tutumunuzun aynı olduğunu, yaptığınızın doğru olmadığını söylemek istemiştim. Aynı şeyi başka bir kullanıcı da söylemiş.
 • "ama belli ki, kendisi istediği zaman muhatap olmakta" bu itham doğru değil. Bahman Gobadi şeklindeki sayfa adını Behman Kubadi adına taşıdığımda yaygınlık farkı olduğunu belirtip işlemi geri aldınız. Aslında yaygın olan Bahman Ghobadi idi. Sizinle iletişime geçmek yerine bunu tartışma sayfasında belirttim, böylelikle halloldu. Yine aynı şekilde İsmail Kadare başlığını Ismail Kadare'ye taşıdım ancak Türkçe basılmış kitaplarda yazarın adının Türkçe harfle yazıldığını belirtip geri taşıdınız. Ben bilmediğimden yanlış bir işlem yapmış bulundum ama sizin düzeltmenizde de bir art niyet aramadım, dolayısıyla da sizinle iletişim kurma gereğini duymadım(İyi niyet varsayınız). Türkiye Yahudileri kategorisinin bir kullanıcı tarafından boşaltıldığını gördüm. Kullanıcıya nedenini sormuşsunuz. Aynısını ben de yaptım ve kullanıcıdan cevap geldi, siz de ardında bana şu mesajı gönderdiniz. Görüldüğü gibi ilk adımı siz attınız ama bundan rahatsız olmadım, memnun oldum. Muhattap olup olmamakla ilgili ithamınızı böyle açıklayabilirim. Ayrıca, "bir süre iletişim kurmamak Vikipedi'nin bize tavsiyesidir. Ben buna uymayı tercih ediyorum" demiştim. İlelebet konuşmayacağım diye bir şey yok.
 • Daha önce "beni sınadığınızı anladığımı bilmenizi isterim" diye yaptığınıza dair bir açıklama yapmıştım. "kışkırtmaya yönelik faaliyet" ile aynı şeyi kastettiğimi zannediyorum. "bana ilişkin o kadar çok kişisel yorumu, diğer kullanıcıları yönlendirici mesajı var ki, hangi birinin bağlantısını versem" Diğer kullanıcıları yönlendirmekten bahsederek aynı şeyi söylememiş misiniz? Mümkünse bağlantı verin, daha yararlı olur.
 • "yaptığı saldırılardan ötürü uyarıldı, engellendi" Saldırganlık ithamı hoş değil. Aldığım ilk engel üzerine beni engelleyen kullanıcıyı şikayet etmiştim. Orada ne yaptığınızı görüp hatırlayın isterseniz. Beni kişisel yorum yapmak, niyet vehmetmek(şu anki şekliyle saldırı) ile suçladığınız şu SAS tartışmasında bana yönelttiğiniz suçlamayı sizin yaptığınızı göstermem üzerine cümlenizi (...) ile değiştirdiniz. "kendisini son derece hak sahibi hissediyor" Hayır böyle hissetmiyor, hak konusunda sizden farkımın olmadığını, hiçbirimizin farkının olmadığını düşünüyorum. Uyarma, eleştirme hakkı belli başlı kullanıcılara ait değildir. Bunu unutmayın. esc2003 (mesaj) 16:26, 23 Aralık 2012 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Şikayet metnindeki bağlantıları verilen mesajlaşmalarda Esc2003 için işlem gerektiren bir sorun olmadığı, "kışkırtmaya yönelik faaliyet" ifadesinin de kişiyi nitelemediği için sorunsuz olduğu (ancak elbette nezaketin gereği olmadığı) kanaatindeyim. Bu arada Kibele'nin devriyelik fonksiyonuyla geri alma konusundaki hatırlatmasını yerinde, Esc'nin başka bir kullanıcıdan zorunda kalmadıkça iletişimde olmamayı talep etmesini de makul buluyorum.

Vito Genovese 17:16, 4 Şubat 2013 (UTC)

Kullanıcı:78.164.141.179 ve diğerleri[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:78.164.141.179 ve diğerleri- 88.226.59.152 - 88.227.40.122Kullanıcı:88.226.41.231 veya takma adı Kullanıcı:Amadoni Kullanıcı:HAKİKİ AMADONİ

bU ŞAHIZ NE HAKLA DEYİŞİKLİK YAPİR. BUNA BURADA YASAK KOYULMUŞTU. İLGİLENMENİZİ EN DERİN SAYGILARIMLA MAKAMINIZDAN ARZETMEKTEYİMDİR. 95.9.207.235 11:33, 28 Aralık 2012 (UTC)bu adamı kible abla iyi tanır.

Takribi 1 gün geçerli olan dinamik IP'ler söz konusu olduğu için, herhangi bir işlemin etkisi olmayacaktır.
Vito Genovese 12:17, 4 Şubat 2013 (UTC)

Kullanıcı:SkcTeam[kaynağı değiştir]

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfamdaki bilgileri değiştirdi, aynı şeyi başka kullanıcı sayfalarına da yapmış, kullanıcı adı küfür içeriyor --Cem Yıldız (mesaj) 17:07, 5 Ocak 2013 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

İlk uyarısı verildi. Tekrarında engellenecektir.

Vito Genovese 12:18, 4 Şubat 2013 (UTC)