Vikipedi:VikiProje Çin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Çin VikiProjesi sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

"Çin VikiProjesi", Vikipedi'de bulunan Çin ile ilgili konuları geliştirmeyi kendine hedef olarak seçen bir gruptur. Hedefimiz, Vikipedi'de Çin'i konu alan maddeleri eklemek, genişletmek ve böyle maddelerin bakımını yaparak Çin'le ilgili tartışmaların temelini oluşturacak hâle getirmektir. Aynı zamanda bu maddeler, konuya yön veren ve tavsiyeler alınabilecek kaynaklar olmalıdır. Projenin kapsamı, Çin'i konsuyla ilgili bütün konulardır. Alt çalışma grupları da gerektiğinde eklenebilir.

VikiProjelerle ilgili detaylı bilgi için lütfen Vikipedi:VikiProjeleri ve Vikipedi:VikiProjesi en iyi uygulamayı okuyunuz.

Katılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Adınızı Çin VikiProjesi listesine eklemekten çekinmeyin. İsterseniz kullanıcı sahifenize {{Çin VikiProjesi Kullanıcısı}} kutusunu ekleyebilirsiniz.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üst düzey işleri yapan üyeler, değişik bölümlerde görünebilir. Yapılacak işler projeyle ilgili çalışmaları sürdürmek, proje sahifelerini ve benzer sitelerde düzeltmeler yapmak, karşılıklı gözden geçirme'lara katılmak, proje hakkındaki genel yolu tespît etmek olabilir. Aşağıda VikiProjesi'nin bölümlerini listeliyoruz. VikiProje üyeleri, çalışma grupları üyeleri olarak da içerik ekleyebilirler.

Takdir[değiştir | kaynağı değiştir]

Takdir bölümü, Çin'le ilgili maddelerin kalitesini takdîr eder. Yapılan işin çoğu VP:1.0 ile berâber yapılırken maddelere verilen takdir, proje içinde de kullanılmaktadır. Bu şekilde fevkalâde ya da başkalarının katılımına ihtiyâcı olan yazılar ortaya çıkar.

Haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harita bölümü, Çin'le ilgili maddeler yüksek kalitede harita oluşturmayı amaçlar. Bölüm, mevcut public domain ve serbest lisanslı haritaların dışında yeni haritalar başka malzemelerden yaparak harita bulunamayan bölgeler için hazırlar. Bütün proje üyeleri, bu bölümden özel maddeler için gerekebilecek ek haritalar talep etmeye teşvîk edilmektedir.

İşbirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu haftanın Çin işbirliği şu an aktif değildir. Kullanıcılar bu sahifeye gözden geçirmeye dâvet edilmektedir.

Haftanın Çin Projesi İşbirliği, işbirliğine ihtiyaç duyan maddeleri arar ve bu sahifede yayımlar. Her hafta, projenin düzeltip geliştirmesi beklenen tek bir madde seçilir. Burada maddenin seçkin madde standartlarına uydurmaya çalışılır.

Çin'in herhangi bir özelliğini konu alan (seçkin maddeler ve seçkin madde adayları hâriç) her makale seçilmeye uygun olup herkes, bu liste için makaleler tavsiye edebilir.

Akranın gözden geçirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Akranın gözden geçirmesi bölümü, talep üzerine Çin'le ilgili makalelerin akran (peer) gözden geçirmesi yapar. Bu şekilde daha önce yazılmış maddelere katılmamış katılımcıların bu maddeleri gözden geçirmesiyle yeni düzeltmelerin nasıl yapılabileceği konusunda fikir edinilir. Proje üyeleri, bu işlem için makaleleri generic peer gözden geçirme sürecini kullanarak bu bölüme haber verirler.

Tercüme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin VikiProjesi'nin tercüme bölümü Çin'le ilgili yüksek kaliteli Türkçe olmayan kaynaklardan projede kullanılmak üzere yararlanmaya çalışır. Buradaki çalışmalar, hem başka dillerdeki Vikipedi'lerden alınıp Türkçe'ye tercümeyi ya da Türkçe'den o dillere tercümeyi içine aldığı gibi Türkçe olmayan kaynakların yazılmasına destek olmayı da içerir.

Konuyla ilgili projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje banner[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin'le ilgili tartışma sahifelerini {{Çin VikiProjesi}} veyâ {{VPÇİN}} eklerseniz tartışma sahifesi şu şekilde görünecektir:

TempleofHeaven-HallofPrayer.jpg Bu makale Çin VikiProjesi'nin bir bölümüdür. Projenin gâyesi, Çin'le ilgili bütün makaleleri geliştirmektir. Çin'le ilgili bu ya da başka bir makaleyi geliştirmek istiyorsanız lütfen projeye katılın. İlgili bütün editörlere teşekkürler.

Bir makaleyi adapte edin[değiştir | kaynağı değiştir]

Haftanın işbirliği gibi, fakat daha küçük çapta bir makaleyi uyarlamak isteyebilirsiniz. Bunun için gerekli olan adımlar, konuyla ilgili araştırmayı yapmak, konuyu yazıp (mümkünse) daha mevcut olmayan ya da taslak hâlinde olan bir makale için fotoğraf çekmektir. Tabii ki bu kişinin dışında kalan herkes, sizin başka konularda çalışabildiğiniz gibi bu makaleyi tekrar değiştirmesi mümkündür. Fakat buradaki düşünce, bir süre için dikkati bir noktada toplamak ve projenin ortaya koyduğu konuyla ilgili kaliteli makalelerin oranını arttırmaktır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]